Що від нас приховують теленовини

10 Січня 2011
34858
10 Січня 2011
10:40

Що від нас приховують теленовини

34858
Замовність у чистому вигляді останнім часом майже не трапляється, натомість політична зумовленість (або диктат) – дедалі частіше
Що від нас приховують теленовини
Поки всі святкували, слухали (або не слухали) «привітання узурпатора» та загадували бажання на 2011-й, експерти підбили підсумки моніторингу порушень професійних стандартів у теленовинах за грудень року минулого.
 
Перекладаю: «порушеннями професійних стандартів» ми для політкоректності, і щоб ніхто не подав до суду, називаємо ознаки замовності або політичної зумовленості новин. Те, що в народі для простоти називають «цензурою», а влада обурюється й запевняє, що в Конституції цензура заборонена (а Конституція ж у нас недоторканна). Замовність у чистому вигляді останнім часом майже не трапляється, натомість політична зумовленість (або диктат) – дедалі частіше.

Щоб ви розуміли (особливо це стосується тих, хто маніпулятивно намагається протиставити цензурі «продажність журналістів»): таких, що мають комерційну/бізнесову спрямованість, а отже, могли бути, власне, куплені, серед виявлених підозрілих матеріалів – 41 із 630, себто менше 7%. І то, цей показник зріс у порівнянні з минулим місяцем, адже свята-Різдво-подарунки-розпродажі, а також невитрачені залишки бюджетів на «висвітлення діяльності» у деяких державних і приватних структур. Усе решта – політика, і, як правило, дійсність у новинах спотворена на користь влади.

Утім, завершення року не принесло якихось драматичних змін, ба більше, зростання деяких показників, яке розпочалось відразу після перемоги Януковича, навіть дещо загальмувалось. Що й логічно, адже в останній тиждень грудня як інформаційна, так і політична активність завжди знижується. Один показник не припиняє динамічно зростати – кількість замовчування важливої для суспільства інформації. Якщо кілька місяців тому ми ще могли повідомити про те, що такий-то канал, чи два-три канали, насмілюються замовчувати такий-то важливий факт, то тепер фіксуються переважно випадки ТОТАЛЬНОГО ігнорування інформації. Себто жоден (ну, або майже жоден – каналами, чий голос часом вибивається з хорового мовчання, зазвичай є 5-й та СТБ) із восьми загальнонаціональних ефірних каналів, які мають новини, не повідомляє певну новину, яка варта уваги. Таких випадків у грудні 2010 року було 2603.

Які ж новини від нас приховують?

Ось дещо:

у проекті держбюджету-2011 на медобслуговування одного члена Кабміну передбачено таку саму суму, що й на лікування понад 4 тисяч українців

зареєстроване безробіття в Україні в листопаді зросло до 1,6% – Держкомстат

нарахування з нового року пені за несвоєчасну оплату житлокомпослуг є незаконним – заява Національної федерації профспілок України

Держказначейство заблокувало 13 млн грн на рахунках Львівської міськради, вона не може платити бюджетникам зарплати

Кабмін оприлюднив постанову про продовження квотування експорту зерна на І квартал 2011 року

позицію «БЮТ – Батьківщини» щодо нелегітимності влади підтверджено Венеціанською комісією – заява «Батьківщини»

Тимошенко закликає до формування народного опору чинній владі

Янукович побажав Лукашенку перемоги на президентських виборах

звільнено з посади директора архіву Сумської області історика, дослідника репресій та Голодомору Геннадія Іванущенка

парламент України звільнив чергових вісьмох суддів Верховного Суду

Єврокомісія закликала Україну переглянути рішення щодо неучасті у Нобелівській церемонії

Глава УПЦ (Київського патріархату) просить столичну владу розібратися з ситуацією усунення священиків КП від участі в похоронах киян

зміна статусу візиту Януковича до Латвії сталася через те, що він не захотів відвідувати Музей окупації Латвії

брата Генпрокурора Миколу Пшонку призначено заступником голови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ

Президент України призначив бізнесмена Фірташа співголовою Національної тристоронньої соціально-економічної ради

***

Це лише приклади, далеко не все (повний перелік тут, хоча і його навряд чи можна вважати повним). Важливі теми – поняття відносне. Не сумніваюся, що серед легендарних дописувачів у коментарях УП знайдуться такі, що стверджуватимуть: ці теми й не були варті згадки в новинах.

Що тут заперечиш?

У США діє Project Censored - науково-дослідницький проект, що визначає головні теми, замовчані або непропорційно висвітлені американськими ЗМІ протягом року. Ця робота триває вже тридцять років. Теми пропонують читачі, студенти та журналісти, а відбирає незалежне журі. Ось як виглядає їхній топ-10 за минулий рік.

1. Плани щодо позбавлення долара США ролі світової валюти;

2. Американський оборонний департамент – найбільший забруднювач довкілля на Землі;

3. Недоторканність особистої інформації в інтернеті під загрозою;

4. Іміграційна поліція США таємно утримує під вартою та судить людей;

5. «Таємна війна» США в Пакистані;

6. Обмеження системи охорони здоров'я позбавили життя тисячі американців;

7. Зовнішній капітал спустошує Африку;

8. Винищення індіанців у Перуанській Амазонії;

9. У Палестині порушують права людини

10. США фінансує та підтримує Талібан.

І, звісно ж, Project Censored закидають дріб'язковість, конспірологію, непатріотичність, занудство і тому подібні речі. Мовляв, чому це має хвилювати аудиторію, що наша держава заслала в Пакистан бойовиків, або що якісь нелегали сидять у буцегарні... Чому аудиторію взагалі має щось хвилювати?

Якщо тримати аудиторію на дозованій правді, дистильованих та вихолощених новинах, – пояснюючи собі, що це для її ж блага, або нічого й не пояснюючи, в наш час це вже не обов'язково, – з часом вона справді вже нічого не хоче знати.

Є ідея зробити щось на кшталт Project Censored для України. Але ви скажіть, вам це треба?

Отар Довженко, для блогу «Української правди»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Отар Довженко, «Українська правда»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
34858
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
NS
4859 дн. тому
підтримую
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду