Путінізація Угорщини

3 Січня 2011
36629
3 Січня 2011
20:01

Путінізація Угорщини

36629
Європа і Америка повинні вимагати від угорської влади припинення наступу на свободу слова.
Путінізація Угорщини

Наступного місяця чимало держав-членів Європейського Союзу, ймовірно, пошкодують про наявну систему головування в цій організації. Адже головуватиме Угорщина, чий популістський і властолюбний уряд щойно ухвалив закон про засоби масової інформації, який радше пасує авторитарному режимові, аніж західній демократії.

 

Права партія Fidesz прем'єр-міністра Віктора Орбана здобула 53% голосів виборців на виборах 2010 року, але отримала 66% місць у парламенті - досить, щоб змінити конституцію. Партія почала перебирати контроль над усіма установами державної влади та атакувала президента, Верховний Суд та Управління державного аудита. Зараз Fidesz як раз штурмує центральний банк.

 

Тим часом Орбан із задоволенням спостерігав за ухваленням двох нових медійних законів, які поставили Угорщину в один ряд із Росію та Білоруссю у сфері свободи преси. Один із них передає Fidesz управління всіма державними засобами масової інформації. Другий, затверджений парламентом 28 грудня, створює потужну Медіараду, наділену повноваженнями регулювання друкованих ЗМІ, телебачення, радіомовлення та інтернету. Цей орган може накладати великі штрафи - аж до еквіваленту 950 тисяч доларів США - за новини, які вона вважатиме «незбалансованими» або «образливими для людської гідності». Журналістів можна зобов'язати розкривати свої джерела, рада має право обшукувати редакційні приміщення та вимагати розкриття конфіденційної ділової інформації ЗМІ. Усі п'ятеро членів ради призначатимуться партією пана Орбана. Як заявив представник із питань свободи преси Організації з безпеки та співробітництва у Європі, «така концентрація влади в регуляторних органах є безпрецедентною для європейської демократії, і це шкодить свободі засобів масової інформації».

 

Угорські приватні медіа висловили рішучий протест. Те саме зробили й демократичні сусіди, які прирівняли Віктора Орбана до Володимира Путіна. Міністр закордонних справ Люксембургу наголосив, що варто публічно поставити питання, чи підходить Угорщина для головування у ЄС із 1-го січня. Але низка урядів мовчить, вважаючи за краще не розпалювати ще одну суперечку в охопленому кризою Євросоюзі.

 

Це хибний підхід. Європа не може дозволити урядові країни-члена ЄС безкарно зневажати основні свободи. Важелі для впливу на ситуацію є: Угорщина має приймати саміт Євросоюзу в Будапешті у травні 2011-го. У заході братиме участь державний секретар Сполучених Штатів Америки Гіларі Клінтон. Пан Орбан повинен бути поставлений перед вибором: або припинення концентрації влади та внесення належних змін до медійного законодавства - або приниження бойкотом будапештського саміту з боку ЄС та США.

 

The Washington Post

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
The Washington Post
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
36629
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду