Серед секретних матеріалів WikiLeaks - бесіда Луценка з американським послом щодо арешту Турчинова
Список усіх секретних матеріалів посольства США в Україні, які перебувають у розпорядженні порталу WikiLeaks сягає 1139 позицій, хоча поки що окремого посилання на ці документи немає. Наразі на інтернет-порталі оприлюднено близько 243 документів із 251 тисячі. Про це пише видання «Коммерсантъ».
Україна найчастіше фігурує в переписці між держдепартаментом США і американським посольством в Росії. Як уже зазначалося, найпопулярнішими українськими темами є питання Голодомору, територіальна цілісність України, можливість вступу до НАТО та стосунки української медсестри з лівійським лідером Каддафі.
Також, згідно з матеріалами WikiLeaks, «"помаранчевий" глава МВС Юрій Луценко, розповів послу США в Україні, що отримав наказ від генпрокурора арештувати соратників Юлії Тимошенко - Олександра Турчинова і Андрія Кожемякіна - за те, що вони знищили документи СБУ, в яких йшлося про зв'язок Тимошенко з кримінальним бізнесменом Семеном Могилевичем. Луценко назвав наказ генпрокурора Медведька божевільним і, звичайно, його не виконав».
За інформацією видання, Юрій Луценко не став заперечувати, що дружив з послом США в Україні Вільямом Тейлором (2006 - 2009) і неодноразово снідав з ним у нього на кухні. За його словами, він спілкувався з послом дуже відверто, однак «в межах розуміння того, що можна говорити представнику іноземної держави, а чого ні». Як сказав пан Луценко, якщо у США цю інформацію передавали наверх, нічого «ультрасекретного» там з'явитися не може.
В Міністерстві зовнішніх справ України оприлюднені документи WikiLeaks поки що не коментують. Однак, як повідомляє «Коммерсантъ» з посиланням на джерело в МЗС, у міністерстві про публікацію секретних матеріалів знали раніше. Наслідків, утім, не бояться: «До діючого керівництва країни і МЗС ці повідомлення не мають ніякого відношення - вся переписка стосується діяльності посольств США за попередній період, до 28 лютого 2010 року», - прокоментувало джерело в керівництві Міністерства. В дипломатичних колах відзначають, що переписка посольств США, оприлюднена на сайті WikiLeaks, містять переважно оціночні характеристики, причому нерідко зверхнього характеру.
«Детектор медіа»