45 років прем’єри фільму Параджанова «Тіні забутих предків» і початку руху шістдесятників

10 Вересня 2010
38219
10 Вересня 2010
14:16

45 років прем’єри фільму Параджанова «Тіні забутих предків» і початку руху шістдесятників

38219
45 років прем’єри фільму Параджанова «Тіні забутих предків» і початку руху шістдесятників

45 років тому у вересні 1965 року під час прем'єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» відбулися публічні акції протестів проти ув'язнення української інтелігенції. Напередодні прем'єрного показу пройшла перша хвиля арештів. За ґрати бути кинуті митці, поети, художники, яких потім назвуть «шістдесятниками». Були серед них і Опанас Заливаха, Іван Світличний, Михайло Горинь...

 

Привернути увагу до арештів ті, до кого ще не добралася «рука радянського правосуддя», вирішили на прем'єрному показі «Тіней забутих предків». Після виступу режисера Сергія Параджанова в обговоренні фільму взяв слово Іван Дзюба, який назвав прізвища заарештованих.



Директор кінотеатру «Україна», де відбувався показ, брутально відштовхнув письменника від мікрофона, намагаючись позбавити слова. Очевидець подій дисидент Олесь Сергієнко згадує, що Дзюба ледь втримався на ногах і, не звертаючи жодної уваги на директора, продовжив називати прізвища заарештованих.



Після Івана Дзюби взяв слово В'ячеслав Чорновіл і закликав встати тих, хто протестує проти арештів. Майже третина залу піднялася.



«Оприлюднення Василя Стуса як громадянина України»



Був серед них і Василь Стус. Він, хоч це і не було домовлено попередньо, підтримав промовців, наголосивши, що «протестувати повинні всі, адже сьогодні хапають українців, завтра хапатимуть євреїв, потім росіян».


За словами дисидента Василя Овсієнка, саме під час прем'єрного обговорення фільму Параджанова Стус вперше публічно заявив про свою громадянську позицію. «Це було оприлюднення Василя Стуса як громадянина України. І рівно через 20 років цей день став днем його загибелі», - зазначає він.



Обговорення кінокартини Параджанова було зірване. Перегляд фільму, який вже був відзначений закордонними нагородами, зокрема, золотою медаллю на міжнародному кінофестивалі в Мілані і був задуманий як торжество офіційної української культури, перетворився на стихійну демонстрацію протесту.


Наслідки не забарилися: Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл були звільнені з роботи, а Василь Стус виключений із аспірантури. Невдовзі після цього почалися арешти.

 

Ірина Біла, «Радіо Свобода»

Фото -  «Радіо Свобода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ірина Біла, «Радіо Свобода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
38219
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Пилип з конопель
4977 дн. тому
Дуже актуальне нагадування про небайдужість нинішнім українцям, що не позбавлені почуття власної гідності та громадянської відповідальності! Особливо після відкриття СБУ справи - політичної на всі 100% - проти історика, директора знаменитого меморіалу «Тюрьма на Лонського». Тепер слід очікувати інших не менш "послідовних" дій влади. Час вставати і говорити голосно, що нинішнє керівництво повертає Україну до тоталітарних часів!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду