У режимі «короткої пам’яті»

У режимі «короткої пам’яті»

18 Жовтня 2013
2819
18 Жовтня 2013
00:00

У режимі «короткої пам’яті»

2819
Пересмикування й замовчування фактів, напівправда з вуст регіоналів на тлі порожніх закликань Януковича про «зацікавленість» у вирішенні «питання Тимошенко» засвідчують відсутність остаточного рішення про вибір на користь європейської інтеграції. Огляд маніпулятивних технологій у суспільно-політичних ток-шоу за 1–14 жовтня 2013 р.
У режимі «короткої пам’яті»
У режимі «короткої пам’яті»

4 жовтня, після гросмейстерського ходу Тимошенко з прийняттям пропозиції про лікування за кордоном і шаху від Комісії Кокса-Квасьнєвського з проханням про помилування екс-прем’єр-міністра Партія регіонів намагається зробити вигляд, що взагалі не думала грати з опозицією та європейцями в цю партію.

Схоже, Банкова до останнього не вірила, що місія Кокса-Квасьнєвського знайде спосіб умовити Тимошенко просити про помилування (згода на лікування за кордоном є лише формулюванням, яке підходить для обґрунтування помилування з «гуманних міркувань») і прямо поставить таку вимогу перед Президентом. У вересні спікери від Партії регіонів неодноразово наголошували на тому, що:

  • Тимошенко сама не погодиться виїхати за кордон лікуватися;
  • Тимошенко не попросить про помилування;
  • Президент не може її помилувати, потрібен спеціальний закон, який дозволяв би засудженим особам лікуватися за межами в’язниці й за кордоном.

Тепер, схоже, як і у випадку з провалом пропозиції для Кремля співпрацювати у форматі «3+1» у рамках Митного союзу, європейців також не вдалося обвести довкола пальця з пропозицією «лікувати, але не звільняти» Тимошенко. Такий варіант цілком задовольняв Банкову, адже давав би право стверджувати, що ЄС визнав провину Тимошенко, якщо прийняв такі умови. У вересні, зокрема, Інна Богословська активно розвивала цю тему в «Свободі слова» на ICTV.

Нижче пропонуємо читачам самим пересвідчитися в різкій зміні позицій публічних спікерів Партії регіонів до й після 4 жовтня:

«Шустер live», «Інтер», 20.09.2013

«Володимир Олійник, народний депутат, Партія регіонів: "Сьогодні президент вчергове зруйнував міф щодо закритості влади. Він мав діалог не тільки із поважними гостями, але і з опозицією. І закликав до діалогу, і дякував опозиції за підтримку євроінтеграційних законів, і признавав, які є помилки у влади. Але і закликав до діалогу не тільки на форумі, але й в робочому порядку. І добре, що Арсеній Петрович прийшов на круглий стіл за участю президента. Але проігнорували два інших лідери. Бо, напевно, думали не про державу, а про рейтинги, про вибори. Тепер питання йде про те, що в Європу ми не повинні за любу ціну. Тобто повинна бути. А суть питання, якщо говорити про Юлію Тимошенко, то президент Литви сказала, що є декілька варіантів. Перший: звільнити повністю. Президент не може застосувати помилування, бо в жодній країні, в Україні і в європейських, немає помилування, бо це акт гуманного відношення до особи, коли є ще не розслідувані кримінальні справи. Треба цю проблему вирішити. Якщо до Луценка не було претензій, президент застосував, то тут йдуть ще судові процеси по несплаті податків, по 405 мільйонів, які пов’язані з боргом ЄЕСУ перед Міноборони, це ж Росія виставила. І щодо причетності до вбивства Щербаня. Другий момент – частково звільнити. Так, треба шукати правові підстави. Можливо, і парламент повинен підставити своє плече. Але коли говорять про третій варіант – на лікування. Кореспондент задавав Арсенію Петровичу на самому початку. Арсеній Петрович, не можна помимо волі людину заставити їхати лікуватись в Німеччину. Якщо ви говорите про те, що потрібно їй дати можливість лікуватись, то потрібно спитати згоди в Юлії Тимошенко. А вона в останньому інтерв’ю сказала цікаву фразу: мені ніхто не пропонував. Ми створимо умови, проведемо переговори, запропонуємо, а вона скаже: хто вас просив? Хто може громадянку України екстрадицію застосувати у Німеччину помимо моєї волі. Нехай Арсеній Петрович дасть відповідь на це питання. Але перед цим скажу одну річ. Критикуючи владу, потрібно зразу сказати: я, Володимир Олійник, як депутат був причетний до таких то євроінтеграційних законів. Останній час за три роки, і європейці визнають, основний масив був прийнятий євроінтеграційних законів. Ви думаєте, Кримінально-процесуальний кодекс сьогодні появився? Він з 2004 року у парламенті. Арсеній Петрович, ви були головою Верховної Ради. Чому він не прийнятий? Закон про прокуратуру з 2008 року. Чому не прийнятий? І сьогодні критикують владу, не зробивши у свій час нічого. Тому я запитую ще раз: Юлія Володимирівна вам у розмові говорила про те, що вона має бажання лікуватись за кордоном, зокрема в Німеччині?"

Арсеній Яценюк, народний депутат, голова фракції ВО "Батьківщина": "Дякую, пане Олійник, за змістовне запитання. У вас було три питання і я спробую відповісти на кожне з них. Перше у вас було запитання відносно того, чи веде діалог влада з опозицією. Вперше за три роки президентства Віктора Януковича у нас відбулась публічна зустріч. На цій публічній зустрічі я представив лист за підписом трьох опозиційних фракцій. У нас була спільна позиція, яка стосувалась європейської інтеграції, яка стосувалась боротьби з корупцією в Україні, яка стосувалась економіки. Я думаю, пане Савік, що дуже було б добре, щоб наступну передачу ви приділили саме тому, що відбувається в Україні з економікою. Що буде з курсом долара, що буде з робочими місцями, чому бюджет не фінансує соціальні видатки і що уряд буде в цьому плані робити. Ми саме цього вимагаємо від українського уряду. Тому представлена була позиція трьох опозиційних фракцій. І хто би як не хотів роз'єднати опозицію і забити кіл між нами, шановний пане Олійник, у вас цього не вийде. Друге: що стосується вашого запитання про те, що сказала Юлія Тимошенко. Юлія Тимошенко скаже своє слово тоді, коли це слово скаже президент України Віктор Янукович. Ми про це вже неодноразово говорили. Що стосується необхідності її медичного лікування, з цього приводу є висновки всіх клінік, які приїжджали і обслідували Юлію Володимирівну. Тому не потрібно зараз ховатись. Ви знову ховаєтесь за жінку. Будьте мужиками. Вийдіть і скажіть: ми прийняли рішення, ми готові виправити цю злочинну помилку. Шановна Юлія Володимирівна, перший крок до вашого звільнення – ми даємо можливість отримати медичну допомогу за кордоном. Далі ми закриємо питання політичних переслідувань. Тому що Юлія Тимошенко повинна бути на свободі. Неправильно переслідувати своїх політичних опонентів. Це переслідування було пов’язано тільки з одним – страшно. Ви доводьте свою позицію конкретними діями, конкретними речами. І тоді люди будуть за вас голосувати…

Володимир Олійник, народний депутат, Партія регіонів: "Арсеній Петрович, тут люди дорослі. Скажіть, будь ласка, ви, як кажете, мужики. Чому хочете випихнути людину попимо її волі? А якщо ця людина, коли ми підготуємо правові підстави, угоду між Україною і Німеччиною, якщо ця людина скаже – чому я повинна їхати? Ви мене хочете позбутись. Буде конфузія. Ви будете нести відповідальність за таку політику, за таку позицію? Перш за все, повинна бути воля. Від цієї волі ми повинні відштовхуватись у вирішенні цієї проблеми».

«Свобода слова», ICTV, 23.09.2013

«Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: Коротка ремарка щодо долі справи Тимошенко. Щоб всі ми розуміли, про що була зроблена заява місії Кокса і Кваснєвського, в Ялті, і це дуже важливо для України: це люди, яких направили в Україну, височайшого рангу, великі професіонали в своїй справі, політики з величезної літери, яким треба було зробити головне – знайти той можливий компроміс, який повинен пройти між кримінальним покаранням Тимошенко і можливістю її зараз не сидіти в тюрмі. Фактично, що на сьогодні ми маємо: перше і головне – європейські наші колеги вимушені були погодитися з тим, що в 11 країнах-членах Євросоюзу і в 4 країнах, які є кандидатами до Євросоюзу, Тимошенко була б покарана за такий злочин, як в Україні, також само. Тому що в європейських країнах немає однакового тлумачення різниці між політичною і кримінальною відповідальністю. І саме тому, на сьогодні, вимоги деяких іноземних політиків, щоб ми виправдали Тимошенко і сказали, що вона не робила злочину, коли підробила рішення українського Кабінету міністрів, ці вимоги зняті, тому що, на сьогодні, в жодному політичному документі Євросоюзу не звучить вимога виправдати Тимошенко, тому що всі погодилися, що навіть в Євросоюзі, в половині країн Євросоюзу, такі дії, як створила Тимошенко, є кримінальними. Який же вихід можна знайти в цій ситуації? Заява пана Кваснєвського полягала в тому, що місія Кваснєвського-Кокса закінчена, і висновок, який вони роблять, один – українська влада повинна знайти можливість лікування Тимошенко за кордоном. Чому лікування і чому за кордоном?.."

Андрій Куликов, ведучий: Я перепрошую, пані Богословська. Як ми зрозуміли, це має бути зроблено до 15 жовтня, коли в Європарламенті буде звіт моніторингової місії?

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Ні, така дата не була названа ніким, це вже наші коментатори".

Андрій Куликов, ведучий: Але 15 жовтня, як сказав голова комітету зовнішніх відносин Євросоюзу Ельмар Брок, буде заслуханий звіт. І, – сказав він, – якщо не буде знайдено позитивного рішення у питанні Тимошенко, то в України будуть проблеми із підписанням угоди про асоціацію..."

Олег Зарубінський: "Він сказав, не в України, він сказав: "У нас будуть проблеми".

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "У нас будуть проблеми", – це дуже приємно було, до речі".

Андрій Куликов, ведучий: Добре, перепрошую. Ну, "у нас", скажімо, як цитував пан Яценюк, казав: "коли ми кажемо "ми", ми маємо на увазі багатьох". Можливо, вони вже розглядають України, як "нас".

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Розумієте, це дуже важливо зрозуміти, щоб не було такого, що ми самі себе заб’ємо на цьому шляху. Дуже тонка грань".

Андрій Куликов, ведучий: Є така точка неповернення – 15 жовтня?

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів:  "Ні, немає такої точки неповернення. Якщо Президент і парламент, до речі, погодяться на таку формулу, то це рішення, яке вимагає декілька серйозних кроків. Перше – сьогодні наше виправне кримінальне законодавство не має такої процедури, як звільнення для лікування за кордоном. Тому нам треба буде прийняти консенсусом, як ми приймаємо зараз європейські закони, деякі поправки у Виправне і Трудове законодавство. Це треба робити, і, до речі, я зараз у наших польських колег, після Ялти, запросила: в польському законодавстві є, мені сказали, така стаття, я надіюсь завтра-післязавтра отримати підтвердження цього, є така стаття, яка дозволяє під час, коли людина у в’язниці, але вимагає операції і лікування, перервати термін відбуття покарання і передати її на лікування. Якщо така норма є, в нас це прискорить процес, тому що в нас такої норми немає. По-друге, безумовно, треба буде Україні підписати двосторонню угоду, після того як ми змінимо це законодавство, ви ж всі розумієте, що ми не можемо змінити норми закону відносно однієї людини, ми повинні внести зміни в закон, які будуть дозволяти будь-якій людині, яка вимагає операції, отримати перерву в терміні покарання, щоб вона була прооперована, і щоб це було в рамках закону. І остання, це треба теж розуміти. На сьогодні питання йде про те, що Тимошенко – в силу своїх політичних поглядів – не довіряє зробленню операції в Україні. І в тому сенсі ми повинні піти, чи можемо піти, на такий компроміс. Але всі мають розуміти, що це неможливо зробити в один день. Тому, якщо буде політична воля, або якщо цей сценарій буде прописаний, він абсолютно реальний. Єдине, з чим я можу погодитися, що якщо не буде асоціації з Євросоюзом, то мрії про отримання таких преференцій, я думаю, можна буде забути"».

«Свобода слова», ICTV, 30.09.2013

«Андрій Куликов, ведучий: Пані Герман, зараз практично ніхто не сумнівається, що у Верховній Раді будуть проголосовані євроінтеграційні закони вчасно, до Вільнюського саміту. Проте залишається ключовим питання Тимошенко. 21 жовтня має відбутись засідання Ради ЄС, на якому міністри закордонних справ ЄС ухвалять рішення, чи підписувати у листопаді на саміті у Вільнюсі угоду про асоціацію. Які на сьогодні прогнози щодо вирішення питання Тимошенко?

Ганна Герман, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Я думаю, що карту Тимошенко будуть розігрувати опоненти України, для того щоб перешкодити руху України вперед. Юлія Володимирівна, сама того не бажаючи, стала механізмом, який використовують вороги України, щоб не пустити Україну на західний шлях її розвитку. Все було дуже добре пораховано і розраховано. І характер Юлії Володимирівни, і те, як світ сприйме, і те, що світ не буде погоджуватись на те, що Україна піде на підписання асоціації, якщо Юлія Тимошенко буде в тюрмі. Це все був блискучий сценарій тих, хто проти того, щоб Україна обрала західний вектор розвитку. Мені шкода в цій ситуації усіх нас. Через те, що ми на цей сценарій піддались, і через те, що Юлія Володимирівна, сама того не бажаючи, стала тут знаряддям ворогів України. Але я вірю, що вона сама зробить заяву і скаже, що євроінтеграція України, доля України важливіша від долі однієї держави…"

Андрій Куликов, ведучий: Однієї людини ви маєте на увазі.

Ганна Герман, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Так само я вірю, що вслід за Меркель, яка заявила, що Україна повинна підписати асоціацію незважаючи на цей фактор, скажуть це й інші країни. Так само я вірю, що підписавши асоціацію, ставши міцно на ноги, Президент України, який шукає вихід з цієї ситуації, знайде вихід з цієї ситуації і полегшить долю своєї опонентки. Але полегшить не під тиском чужих держав і чужих лідерів, не під погрозами, що якщо ви не зробите це – ми з вами не підпишемо. Ні. Він зробить це з висоти свого милосердя, свого християнського переконання і своєї сутності"».

«Шустер-live», «Інтер», 04.10.2013

«Савік Шустер, ведучий: Прямой эфир на телеканале "Интер". Есть такой еженедельный журнал, который издается в Лондоне, называется Economist. Этот журнал читают практически все члены правительств и парламентов стран ЕС. Это такой очень важный журнал для элиты, скажем так. Редко этот еженедельник пишет об Украине, очень редко. Сегодня целых две статьи. В преддверии подписания или неподписания ассоциации с ЕС. Я несколько фактов оттуда расскажу, потому что они интересны. Согласно Economist, до недавнего времени в Кремле считали, что Виктор Янукович, Президент Украины, никогда не освободит Юлию Тимошенко. И поэтому ЕС никогда не подпишет ассоциацию. Но несколько месяцев назад разведка (не говорится какая) предоставила доклад Владимиру Путину, в котором говорится, что это не обязательно так. Может быть, даже при неосвобождении Юлии Тимошенко ассоциация может быть подписана. И тут, как утверждает Economist, началась вот эта вся история на границе между Украиной и Россией. Мы все знаем торговые битвы, войны и так далее. Но, – подчеркивает Economist, – освобождение Тимошенко должно остаться очень важным требованием со стороны ЕС, потому что это подчеркивает движение в сторону в сторону реально демократического, реально правового государства. И такое государство имеет право находиться в ЕС. Также говориться, что ЕС понимает, что если Украина подпишет ассоциацию, ее ждет очень трудная зима. Потому что Россия точно помогать не будет. Поэтому ЕС должен обязательно помочь Украине пережить эту зиму. Также говорится, что Швеция и Польша сегодня являются главными сторонниками договора об ассоциации. А Испания и Франция – не совсем. Я от себя добавлю, что после сирийского кризиса Франция уже не так с Россией. Поэтому Франция, я думаю, будет склоняться скорее к подписанию. А что касается Германии, то Германия будет решать все, как всегда. Ангела Меркель после этих выборов триумфальных для нее – больше 40% – будет тем лидером, который будет определять позицию Европы во многих вопросах. И главная новость сегодняшнего дня. Новость нам эту предоставил защитник экс-премьера Юлии Тимошенко Сергей Власенко.

Сергій Власенко, керівник групи захисту опозиції: "У мене відбулась зустріч з представниками місії Європейського парламенту Петом Коксом та Олександром Кваснєвським. Я маю від них дозвіл повідомити вас про те, що сьогодні під час зустрічі з Віктором Януковичем задля юридичної легалізації можливості виїзду Юлії Тимошенко за кордон Пет Кокс і Олександр Кваснєвський подали підписане ними клопотання про помилування Юлії Тимошенко".

Савік Шустер, ведучий: На этой же пресс-конференции Сергей Власенко сообщил, что Юлия Тимошенко приняла предложение Александра Квасьневского и Пета Кокса о лечении в Германии. Вот выдержка из письма Юлии Тимошенко, которое сегодня было обнародовано.

Юлія Тимошенко, голова ВО "Батьківщина": "Пет Кокс та Олександр Кваснєвський передали мені пропозицію стосовно виїзду в Німеччину на лікування. Я публічно приймаю цю пропозицію. Я боролась, борюсь і боротимусь за свою повну правову реабілітацію, зняття з мене всіх абсурдних, від "а" до "я" сфальшованих звинувачень, за повернення до повноцінного політичного життя. Ясно, що виїзд на лікування не вирішує цього питання повною мірою. Але я вірю в те, що такий крок розрядись ситуацію напередодні саміту "Східного партнерства". Тому заради успішного Вільнюсу і успішної України, заради історичної та доленосної угоди з ЄС я готова прийняти таку пропозицію. Заявляю чітко та ясно: мій можливий від’їзд до Німеччини не є еміграцією. Я ніколи і ніде не проситиму політичного притулку, не ховатимусь по закордонню. Я своє вже давно відбуялась. Я братиму найактивнішу участь у звільненні України від диктатури".

Савік Шустер, ведучий: Я приглашаю к микрофону Владимира Олийныка. Сегодня можно сказать, раз мы начали с футбола, что мяч на поле власти.

Володимир Олійник, народний депутат, Партія регіонів: "Добрий вечір, студія. Добрий вечір, телеглядачі. Я хочу сказати, що Президент України, як і влада в цілому, як ніхто інший зацікавлений у вирішенні цієї проблеми. Прикладом того, що він зацікавлений є приклад з Луценком, де Президент знайшов вирішення цієї проблеми. Це також була вимога ЄС. Як по справі Луценка, так і Тимошенко. Я хотів би, щоб ми розглянули два реальні варіанти. Це пропозиція щодо помилування і пропозиція щодо лікування. Якщо брати щодо помилування, то ситуація з Тимошенко у правовому відношенні значно інша, ніж з Луценком. Чому? Луценко був осуджений і відбував покарання, не мав ніяких інших кримінальних справ. Відповідно до Конституції, Президент застосував такий акт від імені держави. Це акт високої волі, це акт милосердя – помилування. В Юлії Тимошенко є інша проблема. Вона є осуджена за скоєння тяжкого злочину – 20 мільярдів збитків. Але є ще ряд кримінальних справ, які знаходяться в досудовому розгляді і в судовому розгляді. І якщо ЄС пішов назустріч Україні, це свідчить сьогодні звернення Пета Кокса і Кваснєвського. Може знайдете десь за кордоном, коли ми, громадяни України і депутати, звернемось до суду Франції або до Президента Франції з проханням помилувати попереднього Президента. Пам’ятаєте, судили Президента Жака Ширака. Напевно, не приймуть таке звернення, бо є процедура. Але ми говоримо про те, що ЄС з одного боку рухається в сторону вирішення цієї проблеми. Бо подібне звернення свідчить про винуватість. Бо помилування – це, безперечно, по відношенню до особи, яка відбуває покарання. З іншого боку, ми шукаємо варіант. А от Юлія Тимошенко не йде назустріч. У чому суть питання зустрічі? А питання йде про те, що їй треба в суд прибути. Якщо кримінальні справи прокуратура теоретично може припинити навіть без нашої з вами участі, то суд не може припинити справу, якщо він викликає, а особа не йде. Хтось в цьому залі ще вірить, що Юлія Тимошенко в суд, а її не пускають? Я сьогодні зустрічався з Петом Коксом і Кваснєвським. Це для мене уже 18-та зустріч, бо я її проводжу в рамках урядової, тобто з боку Прем’єра. Я жодного разу не чув, що є перепони, і жодного разу я не почув, що готовий Пет Кокс і Кваснєвський поїхати до Юлії Тимошенко і їй до того суду допомогти добратись. Тобто вона не хоче вирішення цієї проблеми. Це перше питання. Це правда. Бо простих людей туди доставляють, люди йдуть до суду. Зверхність. От ви, смертні, будете ходити в суд, а я іншого сорту, для мене закони України не писані. Тепер щодо лікування. Якби була моя воля і воля виборців, я б взагалі заборонив чиновникам лікуватись за кордоном. Бо не буде порядку, не буде медицини, бо будуть люди лікуватись у наших установах, а ті, хто мав відношення до влади, були Прем’єрами – будуть лікуватись за кордоном. Це перше. Але це недемократично. Якщо є можливість, треба щоб всі лікувались. А такої можливості немає. Я боюсь, що ми можемо породити дуже погану традицію. Взагалі в Європі немає ніде такого прецеденту, щоб особа, осуджена в державі, могла лікуватись в іншій країні. Немає такого прецеденту. Ви пам’ятаєте фразу із фільму "Джентльмени удачі", де один повчав іншого: випив, в морду, в тюрму – романтика. А я боюсь за іншу романтику. Вкрав мільярди, не міг купити суд, бо суд прийняв рішення, попав у місця позбавлення волі і хочеться на лікування. А медики ж то за гроші найдуть всякі болячки, бо вони є у людини. І відправили за кордон. А ті, хто не крадуть і смертні, у нас будуть відбувати, а інші лікуватись. А знаєте, що після лікування ще є? Ми ж з вами люди дорослі. Так званий період реабілітації. А чого б його на Канари не відправити, щоб він поправив здоров'я. А потім приїхав в Україні і знову крав, знову лікуватись і так далі. Неприпустимо це робити. Виникає у мене питання як у громадянина. Що це за хвороба, що 2 роки знані німецькі лікарі не можуть вилікувати? Чому не можна лікувати в Україні? Якщо немає обладнання – давайте купимо. Якщо є недовіра до наших лікарів – вибачте, це недовіра до України. Це Прем’єр сказала, що вона має такий результат, бо не вірить, що ці професори і люди здатні на вчинок. Встати і сказати: ми не будемо робити злочинні дії. Бо це є людина. І для нас честь більше значить, ніж ваша влада. Це недовіра, це вже оцінка. А з іншого боку, виникає слідуюче питання. А чому ж сюди не приїхати шановним із "Шаріте" і провести тут процедури лікування. Можливо, хвороба інша. Я як колишній голова суду, я був ще за радянських часів головою суду, є така хвороба – це уникнути відповідальності. Під любим соусом – політичним, неполітичним. Прості люди повинні відповідати, а ці високі урядовці будуть придумувати все, щоб створити ситуацію, коли вони є виключенням. Якщо ми приймемо рішення під одну особу, то, повірте, ці люди скажуть, що немає Конституції, бо там немає рівності усіх перед законом, немає Конституції, бо там вибірковість. І я задавав завжди питання і Пету Коксу і Кваснєвському. Дайте мені відповідь: якщо ви критикуєте нас за вибірковість правосуддя, скажіть, будь ласка, є рішення суду захисту прав людини, Європейського суду щодо Юлії Тимошенко. По двом пунктам Європейський суд Юлії Тимошенко відмовив. Він сказав: нема доказів, що до вас застосовувались тортури. Пам’ятаєте, фотографії, синяки. Суд сказав – ні. Чому? Тому що не пройшли те, що роблять прості люди – експертизу. Бо вона дала б відповідь – били чи не били. І друге: сказали про те, що немає підстав говорити, що вам не надавалась належна медична допомога. Бо вам давали більше, ніж іншим. Це ж всі знають. Юлія Тимошенко оскаржила рішення суду? Україна не оскаржила. Пам’ятаєте, дискусія йшла, буде уряд оскаржувати чи ні? Ми сказали – ні. Юлія Тимошенко повинна була оскаржити. Європейська комісія щодо запобігання тортур прийняла рішення, провела розслідування і сказала: були ж таки тортури по цьому ж епізоду. Тоді у мене виникає питання, чому ця комісія не написала, що Європейський суд подвійні стандарти використовує. Замість того, щоб бездоганно встановити цей факт, ігнорував докази Юлії Тимошенко. Тому що в Європі так із судами не розмовляють. Як і розмовляють з Гамбурзьким судом, де три жінки підписали рішення, що Юлія Тимошенко є співучасником злочинних корупційних дій з Павлом Лазаренком. Юлія Тимошенко не оскаржує це рішення".

Савік Шустер, ведучий: Вы считаете, что Президент не должен идти на шаг помилования?

Володимир Олійник, народний депутат, Партія регіонів: "Я веду розмову, що ситуація нестандартна і непроста. Я не можу сказати, як буде діяти Президент, бо є звернення конкретних осіб щодо помилування. Але я кажу як правник, що ситуація правова непроста. Що буде робити парламент – також треба подивитись. Але ми повинні шукати вирішення цієї проблеми. Юлія Тимошенко не повинна сидіти склавши руки і думати: це ви побігайте всі разом – і українці, і чиновники. А я буду ігнорувати ті правила, які вона і приймала. Бо вона ж голосувала як депутат за закони, вона як Прем’єр має відношення до тієї медицини, до того рівня. Виявляється, нас воно задовольняє, людей лікують. А Прем’єр, який повинен нести відповідальність, вимагає особливих умов. Тому ми будемо шукати вирішення питання. Але не у любий спосіб… Як дехто говорить: приймайте у любий спосіб. Як тільки піде всупереч Конституції, ми зруйнуємо елементарний правовий порядок. І тоді ми втратимо Україну. Нам Європа не потрібна в любий спосіб. Ми повинні розмовляти з Європою так, як між собою розмовляємо, а не так, наче вони – васали. Ми не повинні сьогодні говорити про те, що Україна не хоче в Європу. Ми хочемо. Але цивілізовано зайти. І в цьому відношенні, безперечно, повинні знайти вирішення цієї непростої проблеми"…

Інна Богословська, народний депутат, Партія регіонів: "Добрий вечір, шановні друзі. Я бы сейчас хотела сказать как человек, который возглавлял временную следственную комиссию парламента, которая первой и обнаружила те факты, на основе которых потом Тимошенко была осуждена судом. Я сейчас хочу сказать о том, что сейчас, пользуясь недоверием людей в Украине к судам, пытаются рассказать, что это только суды неправедно приговор вынесли, и так далее. На самом деле это было не так. Парламент абсолютным большинством голосов еще до того, как было возбуждено уголовное дело в отношении Тимошенко, принял отчет временной следственной комиссии, в котором четко были установлены все факты прямых нарушений закона. Мы как парламент, как депутаты, еще без прокуратуры, сами обнаружили документы и факты, которые четко дали нам основание проголосовать в парламенте требование привлечь Тимошенко к уголовной ответственности, поскольку она превысила свои полномочия. Это очень важно, потому что, к счастью или к сожалению, я убеждена, что единственный выход из этой ситуации – это тоже действие парламента. Почему? Первое и самое главное. Я могу понять тех, кто сегодня в оппозиционном лагере тревожится, что Тимошенко может выйти из тюрьмы, поскольку она сильный политический игрок и аферист. Это мы уже знаем на своем опыте. Такое наше украинское счастье. Известно, что Тимошенко к чему не прикасается – все это погибает. В свое время ее партнером был Лазаренко – он в тюрьме. В свое время ее партнером был Ющенко – он уничтожен как политическая фигура. Поэтому есть тревога в лагере оппозиции. Это с одной стороны. С другой стороны, оппозиционеры сейчас делают вид, что они рады. Но они на самом деле рады, потому что акт помилования, о котором сейчас говорим, не снимает с Тимошенко судимости. А значит, если она даже будет помилована, она все равно как судимый человек не сможет принимать участие в выборах 2015 года. И это тоже все, кто умеют читать украинский закон, знают. И это тоже, чтобы люди понимали о чем речь. Третий постулат – это то, что общие правила помилования предусматривают, что лицо должно отбыть как минимум половину срока наказания. Именно поэтому в отношении Луценко была соблюдена эта процедура, он отбыл половину срока наказания. Тимошенко из 7 лет на сегодня отбыла 2 года. И эта процедура, попытка сегодня сделать визави Тимошенко и Януковича – это политтехнология. Еще раз хочу сказать: в основе обвинения и осуждения Тимошенко было парламентское решение. Мы много раз говорили с коллегами, какой выход мы может найти в этой ситуации, учитывая, что в силу личных отношений Тимошенко с рядом политиков Европы ЕС фактически поставил Украине ультиматум – освобождение Тимошенко. Хочу заметить и настаиваю на этом, и прошу, чтобы вся Украина это тоже знала. Нигде в документах ЕС осуждение Тимошенко не названо политическими репрессиями. Нигде. Это раз. Второе – сейчас тем фактом, что миссия Кокса-Квасьневского, которая изучила все без исключения документы, все уголовные дела, побеседовала со всеми без исключения политиками, эта миссия не ставит вопрос об оправдании Тимошенко. То есть эти политики убедились в том, что Тимошенко превысила свои полномочия и совершила преступление. Именно поэтому просьба о помиловании как и свидетельствует о том, что оснований для оправдания Тимошенко нет. Она виновна, и мы это с вами знаем. По цене газа, и по тому, что никто из украинских правителей за все годы нашей независимости не причинил 20 миллиардов ущерба, которые на сегодня есть".

Савік Шустер, ведучий: Вы сказали, что парламент может сыграть роль. Какую?

Інна Богословська, народний депутат, Партія регіонів: "Парламент может сыграть роль. Какая конструкция сейчас обсуждается нами и предлагается к обсуждению. Мы можем внести… Я запросила у наших коллег в Европарламенте, есть ли подобные нормы за рубежом. И польские коллеги прислали нам раздел в Уголовно-процессуальном кодексе, который позволяет в случае необходимости операции и в лечении суд по ходатайству учреждения, в котором осужденный отбывает наказание, а Тимошенко закреплена за исправительно-трудовым учреждением, может предъявить ходатайство в суде и суд может приостановить исполнение наказания на весь период, необходимый для лечения. Это путь достаточно просто с точки зрения принятия большинством. Я думаю, что здесь мы найдем понимание и у власти, и у оппозиции в парламенте. Мы можем принять эти изменения к Уголовно-процессуальному кодексу в первом чтении и в целом".

Савік Шустер, ведучий: Поясните. Начальник колонии обращается в суд с тем, что…

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "На основании медицинских документов, которые у него есть, любой заключенный… Это крайне важно. Мы не можем решать эту проблему в отношении одного человека. Мы можем решить эту проблему в отношении десятков тысяч любых осужденных, которые если они больны и нуждаются в лечении, имеют возможность, если руководство колонии видит, что это не тот преступник, который завтра сбежит из больницы и зарежет еще кого-то, а в отношении человека есть уверенность, что его нужно лечить и можно это позволить, ходатайствует перед судом. Суд принимает решение, приостанавливает исполнение наказания на весь период необходимого лечения и человек это лечение получает".

Савік Шустер, ведучий: И парламент должен принять такое изменение…

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів:  "Изменение к Уголовно-процессуальному кодексу. Это в наших силах… К Исправительно-трудовому, я прошу прощения. Это в наших силах, это можно сделать"…

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів:  "Очень важно дальше, чтобы мы понимали, о чем идет речь. Два постулата. Первое, сегодня 15тысяч женщин, находящихся в местах лишения свободы, имеют тот же диагноз, что Тимошенко, и 60% женщин, которые на свободе находятся, имеют грыжу позвоночную. Этот вопрос должен быть решен для всех категорий людей, которые судьбой закинуты в места лишения свободы, и которые требуют операции. Это правильно, это справедливо, и это абсолютно в логике европейского законодательства".

«Свобода слова», ICTV, 14.10.2013

«Вадим Колесніченко, народний депутат, фракція Партії регіонів: … Я четко знаю, что соглашение об ассоциации будет подписано. По одной простой причине – оно больше нужно не нам, оно больше нужно Европе. Потому что это вопрос большой глобальной политики борьбы с нашим северным соседом. И в этой борьбе мы как нормальная украинская страна должны заработать свои дивиденды. При этом я очень спокоен по поводу дальнейшей перспективы. У Турции подписана ассоциация уже где-то лет 50. По поводу прав человека в Турции – я думаю, сидящие здесь очень сомневаются по поводу того, что они соответствуют европейским стандартам. И ничего. Вопрос это длинный, вопрос интересный. Будем работать и будем работать во всех направлениях. И при этом северный сосед точно не пострадает. Потому что сегодня у нас уже по более чем 70 протоколам по Таможенному союзу ведутся переговоры о том, что мы будем с ними работать. И это нормальная практика такого государства, потому что мы находимся в центре Европы. Не потому что мы европейцы, а потому что так география распорядилась. И мы должны максимальную выгоду для себя получить. Теперь возвращаемся к страдалице. Ни в одном документе нет четкого указания, так называемого списка Фюле, где сказано однозначно – освобождение госпожи Тимошенко. И вот почему. Потому что уважающие себя люди понимают – бумаги не горят, и решения будут обсуждаться. Если предъявят претензии к Президенту Януковичу с требованием освободить Тимошенко, это обозначает, что его понуждают к двойному правосудию".

Андрій Куликов, ведучий: Господин Колесниченко, я напомню, что в той цитате, которую я здесь приводил, речь идет о решении вопроса Тимошенко, а не об освобождении. Есть несколько вариантов.

Вадим Колесніченко, народний депутат, фракція Партії регіонів: "В 42-м или 43-м году был известный документ в Рейхсканцелярии, где было написано "окончательное решение еврейского вопроса". Поэтому фраза и формулировка по поводу решения вопроса – это манипуляции. Для нас принципиально главным является следующее. В Европе получил 2 года лишения свободы экс-премьер-министр Словакии. Получил Берлускони, экс-премьер-министр Италии, 4 года. Румынский экс-премьер получил несколько лет. Объявлен виновным Президент Франции Жак Ширак. Сегодня по 20 часов на допросах находится Президент Франции Саркози. И более 7 министров за это несколько лет в Европе сели. При этом все заявляли, что это политические преследования. Что-то я не вижу массовых демонстраций по поводу выборочного правосудия. Что касается выборочного правосудия и так называемых политических сидельцев в Украине. После того как нам несколько лет подряд нам эту тему предлагали в виде горячего пирожка, мы обратились в Венецианскую комиссию, в Европарламент: дайте, пожалуйста, четкие критерии и четкие дефиниции, что такое двойное правосудие и что такое политические страдальцы. Это для всей Европы применяется. Ответа мы до сегодняшнего дня так и не получили. Потому то действительно его выдать на-гора нельзя. Теперь что касается госпожи Тимошенко. Мы за то, чтобы наши стандарты нахождения заключенных в тюрьме соответствовали как внутренним законам, так и международным. Я еще ни одной страны в мире не знаю, которая определила бы порядок лечения своих заключенных за границей. Мы готовы пойти на это, это нормальная практика. Если мы не можем обеспечить лечение свое заключенного, а он такой драгоценный, мы можем принять законы, заключить соглашения международного уровня с другими странами, которые готовы принимать наших заключенных для лечения. Но сразу напомню, что у меня более ста обращений из Симферопольского СИЗО и на подходе около 300 обращений Качановской колонии о том, что люди жаждут лечиться в клинике "Шарите". Поэтому я двумя руками за то, чтобы наших заключенные лечились в любых странах мира, которые готовы наших страдальцев поддержать. Это нормально. Права человека должны быть защищены. Поэтому в этой части вопросов нету. А где же представители замечательного меньшинства в парламенте? Почему они до сегодняшнего дня не подготовили подобный проект закона? Все остальное – это политическая трескотня. Ни Кличко, ни Тягнибоку, ни Яценюку – им не интересно, чтобы Тимошенко вдруг внезапно оказалась на свободе. Они уже поделили ее политическое наследство и видят себя как минимум триадой, которая будет сидеть в президентском кресле. Я не хочу комментировать их претензии на президентское кресло, но по нашим действующим законам на сегодня амнистия госпожи Тимошенко невозможна в применении. Потому что необходимо отсидеть не менее половины срока и второе – возместить ущерб, который был определен решением суда. В ином случае амнистия физически и юридически невозможна. Это будет выборочное правосудие. Вопрос лечения. Да, тоже этот вопрос можно рассматривать. Но лечение не как замена срока заключения, а на период отбывания лечения, когда человек лечится, задерживается срок исполнения приговора. Потом когда человек выздоравливает, его возвращают в место лишения свободы, он должен отсидеть тот срок, который положен. Это нормальная практика, это нормы закона, это стандартная процедура. Мы все в этой стране должны обеспечить равные права для всех. Был ли ты бомжом, был ли ты Премьер-министром – это не имеет значение, перед законом все равны. Я думаю, что эта философия самая правильная. И власть ее сегодня отрабатывает и дальше будет точно также доводить до логического завершения. Других вариантов не будет"».

Володимир Олійник та Інна Богословська свідомо дезінформували глядачів. Та щоб дізнатися правду, потрібно ознайомитися з попередніми результатами місії Кокса-Квасьнєвського. Перше, подання звернення Кокса і Квасьнєвського про помилування – це не визнання вини, а крок для просування процесу звільнення Тимошенко. Стверджуючи протилежне, Олійник каже неправду. По-друге, всі суди щодо Тимошенко були призупинені ще в червні. Тому намагання Олійника посилатися на неявку екс-прем’єрки в суд є напівправдою: вона справді не з’являється в суді, але зовсім не зі своєї волі.

По-третє, станом на 4 жовтня регіонали чудово знали, що європейці бачать єдиний вихід саме в помилуванні Тимошенко, а не в складних юридичних механізмах, які дозволять лікувати Тимошенко, не знімаючи з неї покарання. Так само спікери Партії регіонів, особливо юристи Олійник та Богословська, також знали, що нинішня редакція указу президента про порядок помилування дозволяє це робити не лише щодо Тимошенко, а й щодо осіб, що вчинили набагато тяжчі злочини. І все це лише за єдиної волі Президента. Комісія про помилування доповідає йому, є чи немає підстав для помилування, але рішення Президент може приймати незалежно від цих рекомендацій, оскільки жоден орган, згідно з Конституцією, не може втручатися у його виключні повноваження щодо цього питання.

Тому Колесніченко, теж за другою освітою юрист, на «Свободі слова» 14 жовтня пішов узагалі шляхом замовчування варіанта з помилуванням, наголошуючи на тому, що «амністія» Тимошенко неможлива за законом. При цьому регіонал вдався до цинічної підміни понять: вимогу звільнення Тимошенко порівняв з «остаточним вирішенням єврейського питання» в Третьому рейху. Жоден опозиціонер в студії, жоден експерт (окрім професора НаУКМА Олексія Гараня) не змусили Колесніченка вибачитися.

Викликає питання й те, чому чільні опозиціонери не спромоглися чітко й по пунктах розбити маніпуляції регіоналів. Наприклад, Арсеній Яценюк 4 жовтня на «Шустер live» говорив багато, дав себе втягнути в суперечки з Богословською і Олійником, і лише мимохідь вимовив кілька ключових слів про процедуру помилування, які потонули в морі «опозиційної риторики». Навіть представник УДАРу, Віктор Чумак, дав глядачам більше конкретики про можливості Януковича. Проте безпосереднім і незаангажованим глядачам було важко зрозуміти, хто все-таки правий:

«Шустер live», «Інтер», 04.10.2013

«Віктор Чумак, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Шановна українська громадо! Я хочу сказати, що сьогодні Віталій Володимирович Кличко виступив із заявою. Першими словами цієї заяви він сказав, що він просить або вимагає від Президента України вже завтра зібрати комісію по помилуванню і здійснити акт помилування Тимошенко. Це дуже просто. Давайте зробимо по аналогії з паном Луценком. Пан Луценко сам теж не писав прохання про помилування. Написали його родичі, написала уповноважена з прав людини. Комісія по помилуванню, зважаючи на височенний резонанс, який на сьогоднішній день є щодо Луценко, щодо Тимошенко, прийняла рішення помилувати Юрія Луценка. Таке ж саме можна здійснити і по відношенню до Юлії Тимошенко. Пан Володимир говорить, що він юрист. Я теж юрист, кандидат юридичних наук, ми колеги. Я можу сказати, так, є певні юридичні нюанси рішення. Але давайте з вами скажемо чесно, покладемо руку на серце і скажемо, що Юлія Володимирівна Тимошенко сидить не за юридичними рішеннями, тому що з вами не довіряємо. Юлія Володимирівна Тимошенко сидить за політичними мотивами. Якщо вона сидить за політичними мотивами, то давайте будемо говорити чесно. Людина, яка за політичними мотивами зробила так, що вона сидить, хай і політичним рішеннями здійснить акт помилування. Я думаю, що і сам Віктор Федорович Янукович не вірить у те, що це можуть сьогодні зробити українські суди або українська прокуратура".

Арсеній Яценюк, лідер фракції ВО "Батьківщина": "В жодному законі немає цього обмеження. І я дуже хочу чітко зазначити, в жодному законі ніяких обмежень немає. Відповідно до указу президента Януковича про порядок помилування, він самостійно визначає порядок помилування. Це не юридичне питання, це виключно політичне питання. На жаль, наші політичні опоненти так і не навчились вести дискусію нарівні. Все зводиться до якоїсь технології – перекричати, прибігти до мікрофону, показати про те, що вони більш праві. Шановні політичні опоненти, перше, перестаньте повертатися у минуле. Ви керуєте країною вже з десяток років. Друге, ви несете відповідальність за все, що ви накоїли по відношенню до Юлії Тимошенко й до країни в цілому. Третє, визнайте цю відповідальність. Четверте, виправте це. І п’яте, тоді ми з вами на виборах в 15-му році подивимося, хто в цій ситуації правильніший і хто сильніший. Візьміть на себе відповідальність. Ми свою частину роботи по Європейському Союзу зробили. Тепер ваша частина, і ця частина в руках президента Януковича"»…

Отже, прорахувавшись у стратегічному питанні (європейці проковтнуть план «лікувати і не звільняти» ще й погодяться на його поетапність «закони до, а лікування – після»), Банкова через лояльних спікерів намагається зробити вигляд, що ситуація під контролем і що Янукович ніколи не піддасться тиску. Ні з боку ЄС, ні з боку РФ.

Проте в команді Януковича прорахувалися через те, що або не знали, або забули недавню історію. Захід колись ішов на обмін політв’язнями з СРСР, і зробив із цього важливі висновки. Ось, наприклад, кілька уривків із газет, які коментували обмін дисидента Володимира Буковського на чилійського комуніста Луїса Корвалана (з книжки В. Буковського «Записки російського мандрівника»):

«Унита», Италия:

«Вполне понятно, что Пиночет ухватился за план обмена Корвалана и Буковского. Что ему это дает политические выгоды — ясно каждому. Но чтобы этот обмен был выгоден и для советской стороны — сказать нельзя. Москва не только отдала все козыри чилийскому режиму, но косвенно еще и признала, что Буковский был политическим заключенным… Линия поведения советских руководителей нанесла удар по социализму во всем мире».

«Морнинг стар», Англия:

«Обмен льет воду на мельницу тех, кто утверждает, что в социалистических странах, как и в фашистских, нет демократии… Приходится сожалеть, что освобождение Буковского связано с его высылкой за границу и произошло путем обмена между фашистской и социалистической страной вместо того, чтобы быть просто актом справедливости».

«Юманите», Франция:

«Два человека, два политических заключенных стали предметом прискорбного обмена… Мы считаем недопустимым, чтобы люди были „оставлены перед таким невозможным выбором: или тюрьма, или высылка. Мы считаем недопустимой подобную сделку…» (Из заявления генсека ФКП Ж. Марше).

«…Действия советских властей позволяют утверждать, что советский режим ничуть не лучше, ничуть не гуманнее фашистского режима военной диктатуры генерала Пиночета… Пиночету удалось перед всем миром выставить советский строй в виде такого же режима подавления свободы, как и диктатура в Чили, И если печать социалистических стран освобождение Корвалана празднует как свою победу, а освобождение Буковского замалчивает, то это означает, что и она попалась на удочку Пиночета…» (Из передовой статьи главного редактора Р. Андрие).

«Дейли миррор», Англия:

«Освобождение Буковского — это триумф движения протеста, но отнюдь не триумф свободы».

«Фигаро», Франция:

«Международные отношения, по-видимому, заражены системой произвольных арестов и похищений. Нет больше международного права. На сцене остались враждующие шайки, которые обмениваются заложниками. Похоже на то, что начинается новая эра — эра концлагерей в планетарном масштабе, порой смягчаемая обменом пленных».

«Берлингске тиддене», Дания:

«Конечно, лучше, когда политзаключенных высылают вместо того, чтобы томить их в тюрьмах. Но торговля людьми между Советским Союзом и Чили сама по себе омерзительна…».

Тобто, пам’ятаючи про минуле, в Європі можуть зайняти принципову позицію й відкинути «торгівлю» в питанні Тимошенко й обміні її на асоціацію, щоб не ставити себе на один рівень із Януковичем. Одним словом, складається програшна ситуація для Президента в будь-якому разі: підписання і непідписання Угоди несе або ризики економічної блокади з Росії, або ізоляції з боку Заходу. Тому таким спікерам, як Колесніченко, залишається тільки повторювати мантру «асоціацію все одно підпишуть», доки зверху не спустять нові вказівки на кшталт «Росія нам все одно ближче» або «Тимошенко все одно – політичний труп».

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг політичних ток-шоу та підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограм українських каналів з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Висновки моніторингу можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду «Відродження». Методологію проведення моніторингу викладено тут.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: svoboda.ictv.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2819
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду