Вільнюський синдром

Вільнюський синдром

1 Листопада 2013
2306
1 Листопада 2013
00:00

Вільнюський синдром

2306
Президент намагається трансформувати персональне приниження від європейців у приниження загальнонаціональне та перекласти персональну відповідальність за можливий провал переговорів із ЄС щодо асоціації на колективну відповідальність опозиції. Огляд суспільно-політичних ток-шоу за 18–28 жовтня 2013 р.
Вільнюський синдром
Вільнюський синдром

Попри все більше напруження навколо підписання на саміті «Східного партнерства» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Президент України Віктор Янукович залишається вірним обраній раніше тактиці. Незважаючи на пряме звернення місії Кокса – Кваснєвського про помилування Тимошенко та перший шок від такої несподіванки, господар Банкової наполягає на своєму: Тимошенко залишиться засудженою та ув’язненою, а порядок тимчасового полегшення її становища має влаштовувати Банкову і стати результатом спільного голосування влади та опозиції за спеціальний закон.

«Сьогодні в Україні немає закону, який би дозволив Тимошенко виїхати закордон. Як тільки це питання в парламенті буде вирішено, і в мене на стіл ляже цей закон, тоді буде питання до президента. Природно, якщо парламент прийме цей закон, я його підпишу», – сказав Янукович.

«Далі, які там будуть механізми... Найімовірніше, це буде суд, який ухвалюватиме рішення про порядок виїзду, збереження якихось гарантій», – пояснив президент.

Адже якщо для європейців суд та ув’язнення Тимошенко – це символ «вибіркового правосуддя», то для команди Януковича – універсальна індульгенція для власного електорату. За допомогою «справи Тимошенко» Партія регіонів пояснює як розквіт бандитизму на Донбасі (звинувачення у вбивстві Щербаня), так і незадовільні результати соціальної та економічної політики (газова справа). При цьому «злочини» Тимошенко, постійно розкручувані в ЗМІ, дозволяють так чи інакше відволікати увагу від викриттів та корупційних скандалів, у яких опозиційні сили звинувачують партію влади й самого Президента.

Тому звільнення Тимошенко виглядає, з одного боку, подвійним приниженням для Президента: цим ніби визнає, що схильний піддаватися тиску (а це набагато гірше, ніж просто піддаватися тиску, але не демонструвати цього). Окрім того, помилування підриває довіру до всіх звинувачень на адресу екс-прем’єрки. І вона, що особливо може турбувати Банкову, в такому разі неодмінно використає факт помилування як свідчення невпевненості Януковича у свій правоті. Відіграє велику роль, певно, й досить обґрунтована недовіра щодо згоди Тимошенко не брати участі у президентській кампанії-2015. Власне, можливо, саме це перекреслює й ті піарні бонуси, які, з іншого боку, Янукович міг би отримати в електората, зробивши ставку на великодушне помилування жорсткого супротивника.

З іншого боку, європейці відкрито демонструють, що, пройшовши через таке приниження-випробування, Янукович отримає бажаний приз – Угоду про асоціацію. В іншому разі підписання відкладуть до кращих часів. Хоча в черговий раз європейці пішли на поступки, заявивши 31 жовтня вустами місії Кваснєвського – Кокса про прийнятність для них компромісу між владою та опозицією через прийняття законопроекту депутата Анжеліки Лабунської щодо лікування засуджених за кордоном.

Проте позиція, яку зайняли регіонали в публічному спілкуванні з українцями, полягає в тому, що асоціація більше потрібна не партії влади, а опозиції. Тому нехай опозиція, яка постійно декларує відданість європейському вибору та цінностям, візьме на себе левову частку приниження і виступить перед європейцями адвокатом формату розв’язання «проблеми Тимошенко» у вигідний для влади спосіб.

Що для цього потрібно зробити?

По-перше, продовжувати інформаційну кампанію з відбілювання Президента, вперто наполягаючи на тому, що помилування – неможливий (бо неприйнятний, бо незаконний, бо безпідставний, бо не компромісний, бо взагалі відсутній) варіант вирішення справи Тимошенко. З цією метою необхідно нав’язувати думку, що опозиція навмисно протиставляє помилування іншому «компромісному» варіанту – «лікування ув’язненої за кордоном» задля «дріб’язкових» (внутрішня конкуренція) або ж «шкідливих» (як-от зрив асоціації) цілей.

По-друге, наполягати на тому, що опозиція все одно має йти на подальші компроміси з владою заради «вищої цілі» – асоціації з ЄС. Для цього необхідно замовчувати, що Партія регіонів неодноразово в недалекому минулому зривала досягнення такого компромісу, і водночас щосили наголошувати на тому, що опозиція незацікавлена насправді у звільненні Тимошенко. Як доказ, наводити приклад того, що законопроект про «лікування» підготував позафракційний депутат, колишній бютівець Сергій Міщенко.

Далі потрібно щосили розкручувати Міщенка і його законопроект як «політично нейтральний» та «компромісний», хоча насправді щодо цього є великі сумнів. Така інформація, звісно, буде замовчуватися. Зокрема, й про те, що Міщенко ще в 2010 р. відкрито симпатизував «силовикам» із команди Януковича:

Стенограма двадцять третього засідання 7-ї сесії Верховної Ради України VI скликання

4 листопада 2010 року

10:50:38

«Міщенко С.Г.: Шановні колеги, я сьогодні буду виступати не як народний депутат, а як працівник прокуратури, як кажуть класики: „Бувших не буває”. Я вдячний за те, що я можу відчути себе прокурором у своїй фракції, що я зараз тут стою і я можу висловити свою особисту позицію з цього приводу. Для мене зрозуміло, прокуратура – це рідна оселя, яка мене згуртувала і навчила дуже багатьом речам. І мені не все рівно, хто буде господарювати в цій оселі.

Я, по-перше, хочу подякувати Олександру Івановичу Медведько, що він дуже багато зробив за ці п’ять років для прокуратури, і сказати про Віктора Павловича Пшонку.

По-перше, це професіонал, який пройшов від слідчого до Генерального прокурора. А в нашому середовищі – це дуже поважається.

По-друге, це стабільність для тисячі працівників прокуратури і їх сімей, це дисципліна, порядність, це те, що в середині прокуратури ціниться за те, що до своїх колег він відноситься відповідно. І я можу сказати наступне, що за якийсь час, за якийсь час поза очі Віктора Павловича будуть називати „наш батько”, а це вартує багатьом оцим зіркам на погонах.

Я можу сказати наступне, що він буде відстоювати позицію прокуратури. Я впевнений в тому, що він буде цю позицію відстоювати перед Президентом, перед парламентом. Я впевнений в тому, що він не дасть політиці замінити професіоналізм. Не повинна бути в прокуратурі політика.

Я бажаю, Вікторе Павловичу, вам сили, мудрості. Я буду голосувати точно „за”. Дякую».

Щоправда, як показують результати голосування про надання згоди на призначення В.Пшонки Генпрокурором, сумніви у щирості опозиційних настроїв постають і щодо таких, наприклад, «сірих кардиналів», як Микола Мартиненко. Проте це не впливає на факт політичної заангажованості Міщенка.

По-третє, необхідно показувати, що в Європі немає одностайності щодо єдиного варіанту звільнення Тимошенко, й намагатися провокувати опозиціонерів на критику самих європейців. (Тож уже згадувану заяву від 31 жовтня місії Кваснєвського – Кокса можна вважати й такою, що підриває цю технологію Банкової).

Але ще 18 жовтня на «Шустер live» шляхом вибіркового цитування записів у блогах двох депутатів – членів Комітету в закордонних справах Європарламенту Марека Сівця та Ельмара Брока ведучий намагався перекрутити основний зміст суперечки та приховати те, у чому і Сівець, і Брок одностайні – Тимошенко має бути помилувана і політичну волю має проявити саме Віктор Янукович.

Варто зауважити, що присутні в студії опозиціонери (Сергій Соболєв та Сергій Пашинський з «Батьківщини», Віктор Чумак з УДАРу), очевидно, не встигнувши ознайомитися з першоджерелами, не спромоглися зупинити маніпуляцію Шустера. Більше того, Ігор Мірошниченко зі «Свободи» блискуче (свідомо чи від нетямущості) дав можливість озвучити тезу «опозиція вважає, що Європарламентарі – «агенти Януковича», здивувавши тим самим навіть самого Шустера, який, вочевидь, не чекав такої допомоги :)

«Шустер live», «Інтер», 18 жовтня.

«Савік Шустер, ведучий: Марек Сивец, депутат Европарламента от Польши, член фракции "Прогрессивный альянс социалистов и демократов". Это вторая фракция в Европарламенте. Он высказал, я даже не пойму, свое понимание или он сказал о информации, которой он обладает. Давайте послушаем.

Макер Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "Українській стороні запропоноване рішення, яке, висловлюючись простою мовою, можна передати формулою "і вовки ситі, і вівці цілі". Відповідно до чинного українського законодавства, Президент вдається до часткового помилування Тимошенко. Часткове помилування стосується скорочення терміну її ув’язнення з 7 років до половини. У зв'язку з тим, що колишня прем’єрка уже відсиділа більше половини цього скороченого терміну, є підстава для умовного дострокового звільнення. Водночас Юлія Тимошенко має сплатити штраф – близько 200 мільйонів доларів – та буде позбавлена громадянських прав на три роки". 16 жовтня 2013 року.

Савік Шустер, ведучий: Согласно Мареку Сивецу, она не будет заниматься политикой 3 года. Все можно говорить. У нас если кто-то говорит то, что не нравится, он сразу кем-то куплен. Но в принципе, он член Европарламента, имеет право давать общественности информацию. Это каким-то образом соответствует действительности?

Сергій Соболєв, народний депутат, заступник голови фракції ВО "Батьківщина": "Сьогодні пролунала заява голови комітету закордонних справ Європейського парламенту, на чиєму засіданні обговорювалось це питання. Голова комітету здивований тією інформацією, яка пролунала. Більше того, я ще раз посилаюсь на інтерв’ю Кваснєвського, який входить в групу переговорників, який сказав, що ніяких питань стосовно обмеження політичних прав, а тим більше згадок про якісь штрафи, навіть не обговорювалось. А стосовно штрафу достатньо буде згадати цей так званий процес судовий, коли експерти НАК "Нафтогазу" надали всі первинні документи про те, що після заключення угоди паном Дубиною Україна отримала 11 мільярдів кубічних метрів газу, за які не розплатився пан Фірташ, за ціною 160 доларів, що складало майже на 50 доларів менше, ніж газ, який використовувався для прокачки російського газу роком раніше. Таким чином "Укртрансгаз" отримав доходи за 2009 рік завдяки цьому. Правда, не пройшло і року, як Прем’єр-міністр Азаров, я буду речі називати своїми іменами, бо він очолював уряд і очолює далі, заключив мирову угоду з паном Фірташем і в Стокгольмському арбітражі погодився повернути назад Фірташу ці самі 11 мільярдів тільки уже не за ціною 160, а за ціною майже 290 доларів".

Савік Шустер, ведучий: Я вас прерву. Марек Сивец у нас. Он в дороге, он по телефону в прямом эфире. Я хочу, чтобы он послушал то высказывание, которое вы только что говорили. Это Эльмар Брок…

Сергій Соболєв, народний депутат, заступник голови фракції ВО "Батьківщина": "Так, голова комітету, на засіданні якого обговорювалось це питання".

Савік Шустер, ведучий: Господин Сивец, я надеюсь, вы нас слышите.

Марек Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "Да, я вас слышу. Привет из Кракова".

Савік Шустер, ведучий: Скажите, как там погода.

Марек Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "Осенняя. Холодно, но пока дождя нету".

Савік Шустер, ведучий: Это я так проверяю телефонную связь. Итак, Эльмар Брок, депутата Европарламента, глава комитета по международным связям, сегодня вот так откомментировал слова Марека Сивеца.

Ельмар Брок, депутат Європарламенту (Німеччина): "Я вражений змістом статті, яку опублікував Сівець у своєму блозі. Перш за все, пан Сівець порушує конфіденційність зустрічі. По-друге, він викривлено передає те, що було політичним меседжем, переданим двома спеціальними посланцями Європарламенту в Україні. Жодним чином ці двоє посланців не зазначали, що Тимошенко повинна відмовитись від власних законних прав і позиції. Я глибоко шокований, що такий європарламентар як Сівець дотримується думки, що заборона на участь у виборах повинна стати невід'ємною частиною політичного рішення, запропонованого нашим парламентом. Позиція Сівеця суперечить рішенню, ухваленому минулого вівторка конференцією Президентів".

Савік Шустер, ведучий: Господин Сивец, Эльмар Брок полностью опровергает то, что вы сказали.

Марек Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "Прежде всего, я ничего не сказал, а написал статью. Я каждый день пишу блог. И написал два дня тому назад, что есть такой подход Евросоюза, где есть полная поддержка для господина Квасьневского и Кокса в силу того, что они работают и другие решения… они предлагают другие решения и предположений не будет. Это первое. Второе: я могу сказать, что то, что я написал, я раньше прочитал в украинской прессе. Я думаю, что ничего не написал, что украинские люди не могли прочитать. Это все, что я могу сказать".

Савік Шустер, ведучий: Вы считаете, что вполне возможно, что Юлия Тимошенко окажется на лечении в Германии, да, будет частичная амнистия, но она должна будет заплатить 200 миллионов при любых обстоятельствах и три года не сможет заниматься политикой?

Марек Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "По образованию я инженер. Для меня самое главное – это факты, а не вопросы. Главный вопрос – что Юлия Тимошенко в тюрьме, второй вопрос – что касается ассоциации Украины с ЕС. Без Юлии Тимошенко, которая свободна, этого договора не будет. Мне трудно говорить, что касается миллионов долларов. Это деньги. Что касается политики, я сказал три конкретные предложения, это факты. К этим фактам надо обращаться".

Савік Шустер, ведучий: Вы считаете, что без решения проблемы Юлии Тимошенко, без ее освобождения в том или ином виде соглашение в Вильнюсе подписано не будет?

Марек Сівець, депутат Європарламенту (Польща): "Я могу повторить еще раз. К сожалению, русский не такой хороший, чтобы все точно повторить. Я думаю, что все хорошо поняли. Извините, мне надо дальше ехать. Еще раз для всех людей, которые смотрят нас, привет из Кракова".

Савік Шустер, ведучий: Спасибо большое. Марек Сивец, член Европейского парламента. Мы продолжим после рекламной паузы.

Савік Шустер, ведучий: Мы вновь в прямом эфире. Итак, за моей спиной вся Украина. Вы видите, как они оценивают происходящее в студии в реальном времени. А справа от меня профессура – это люди, которые воспитывают будущее Украины, и которые также параллельно оценивают происходящее в студии. И разницу вы видите между профессурой и народом. Я представлю наших профессоров. Константин Гусаров, доктор юридических наук, Национальный университет имени Ярослава Мудрого, Харьков. Любомир Побережный, доктор технических наук, Ивано-Франковский национальный технический университет нефти и газа. Андрей Махненко, доктор экономических наук, Херсонский государственный университет. Владимир Новиков, доктор химических наук, Национальный университет "Львовская политехника". Сергей Сегеда, доктор исторических наук, Национальная академия наук Украины. Роман Арцишевский, доктор философских наук, Восточноевропейский национальный университет имени Леси Украинки, Луцк. И Сергей Проценко, доктор физико-математических наук, Сумской государственный университет. Итак, Сергей Соболев у микрофона. И возвращаясь к Мареку Сивецу, который европарламентарий. Он не был очень убедительным в том, что он говорил. Может, он не мог говорить все. Может быть, в том, что он говорит, есть правда, что надо идти на какие-то компромиссы.

Сергій Соболєв, народний депутат, заступник голови фракції ВО "Батьківщина": "Савік, він підтвердив одну думку, яка чітку чітко зафіксував Кваснєвський. Мабуть, ви знаєте, що Марек і Кваснєвський – це були члени однієї партії в Польщі. Більше того, Марек працював у Кваснєвського. Тому він не може не знати того, що відбувається у бувшого Президента Польщі. Вони підтвердили одну думку: що варіант, який запропонований – це зменшити термін, що дасть можливість звільнити. Все, що далі було – ви чули. 200 мільйонів – я не фахівець, я не знаю, я від цього відмовляюсь. Позбавлення політичних прав – це вже інше питання. Тобто з чим я згоден – що, дійсно, нам треба негайно вирішити це питання. Але я згоден ще й з іншим. Це не лише питання Тимошенко. Європа ставить в іншому контексті це питання. Питання реформування прокуратури, питання реформування судів і вільні вибори. Тому що звільнивши Тимошенко, ми вирішимо долю Тимошенко, але не вирішимо долю інших тисяч громадян, які незаконно відбувають покарання. Пригадайте нашу студію. Десяток людей, які були приговорені до тоді ще дозволеної смертної кари за нібито вбивства. Як виявилось, це все скоював перевертень у погонах, який скоїв всі ці злочини. По багатьох цих людей привели до виконання. Людей нема живих. Це правосуддя? Тому і кажуть, що якщо ви не зміните ці підходи – не зміниться нічого в країні. Просто Тимошенко – це є взірець того, наскільки сфабрикована справа і шита білими нитками. Саме тому вона і стала акцентованою для країни. У цьому є питання".

Савік Шустер, ведучий: Игорь Мирошниченко.

Ігор Мірошниченко, народний депутат, ВО "Свобода": "Я хотів би повернутись до слів Марека Сівеця. Очевидно, не до тих слів, які він сказав по телефону в цій студії. Бо таке враження складається, що він вирішив, що позиція, яку він озвучував в українських ЗМІ, уже є офіційною. Насправді давайте звернемось до самого Марека Сівеця і до політичної сили, яку він представляє. Це "Альянс соціалістів і демократів". Це політична сила, яка є партнером Партії регіонів у Європарламенті. Це ні для кого не секрет. І тому позиція, яку виявляв Марек Сівець, є позицією Партії регіонів, а, можливо, і самого Януковича".

Савік Шустер, ведучий: Вы молодой политик. Вы реально думаете, что в Европарламенте сидит фракция, которая выполняет желания Партии регионов? Вы серьезно?

Ігор Мірошниченко, народний депутат, ВО "Свобода": "Про це знає Партія регіонів. Це їхні союзники у Європарламенті, вони з ними співпрацюють. Це очевидний факт і доконаний для всіх. Питання №2. Я хочу звернути вашу увагу, що Марек Сівець неодноразово робив одіозні заяви. Раніше вони стосувались опозиційних сил в Україні. Бо саме вустами Марека Сівеця Партія регіонів намагалась дискредитувати "Свободу" і посварити три опозиційні партії у парламенті. І саме вустами Марека Сівеця намагалась Партія регіонів опонувати до всіх українців – нібито "Свободу" не сприймають в Європі. Сьогодні вустами Марека Сівеця, я впевнений, Банкова намагається виставити вимоги по звільненню Тимошенко, які ніхто не погодиться і ніхто не виконає. 200 мільйонів, про які він писав в українській пресі, він посилається на українську пресу… Українська преса цитує виключно його і нікого іншого. Безперечно, не заняття Юлією Тимошенко впродовж трьох років політикою – це неприйнятні вимоги, які вона не виконає. Сьогодні Янукович намагається скинути відповідальність за політичні переслідування і незвільнення Юлії Тимошенко з себе на різні вимоги".

Савік Шустер, ведучий: Я продовжу мысль Игоря Мирошниченко. Если Марек Сивец есть инструмент Партия регионов и Администрации Президента, то его бывший начальник, Президент Квасьневский – тем более. Я как-то не понимаю эту логику. Почему мы хотим превратить Европарламент в Верховную Раду.

Сергій Соболєв, народний депутат, заступник голови фракції ВО "Батьківщина": "Для мене є документи Європарламенту. Що відрізняється від думки окремого із семи сотень депутатів Європарламенту? Це думка Європарламенту чітка і акцентована: звільніть Тимошенко, бо це справа є надумана, бо ми не довіряємо правосуддю. Це є чітка опозиція Європарламенту, вони її не змінювали. Я привів вам позицію останню. Буквально два тижні пройшло після останнього засідання Ради Європи, де чітко проголосували всі. І знаєте в чому парадокс? Тут уже не залежить від того, хто кого підтримує. Голосування по таких резолюціях відбувається майже одноголосно. Це позиція п’яти ключових груп і в Європарламенті, і в Раді Європи. Я вам більше того скажу. Я не відкриваю ніяких секретів. Члени Партії регіонів, які є в Раді Європи, голосували за цю резолюцію Ради Європи, де чорним по білому сказано "Звільніть Тимошенко, бо ця справа є упередженою". Я вам можу дати роздруківку цього голосування. Бо всі розуміють: не можна зупиняти наш поступ вперед до європейських спільнот, якщо ми далі залишаємось з таким грузом, який не відповідає жодному стандарту. От про що йде мова"».

Іншим характерним прикладом маніпулювання стали заяви Інни Богословської про те, що в Європі немає одностайності щодо оцінки справи Тимошенко. При цьому Богословська вдається до прийому «констатація факту»: «Тобто в 11 країнах – членах Євросоюзу на сьогодні такий же склад злочину, за яким засуджена Тимошенко, був би до неї застосований, якщо би вона такий злочин скоїла в тих країнах. Тому на сьогодні спекулювати питанням, що Тимошенко невинна біла овечка, і вона не зробила жодного злочину в країні, неможливо». Насправді, неможливо сказати, що саме було б застосоване до Тимошенко в умовах судових систем інших країн, з іншим рівнем корупції і політичного впливу на суди.

Дивно те, що коли Григорій Немиря аргументовано це спростував, ведучий Андрій Куликов намагався захистити Богословську. Натомість варто було би прямо викрити Богословську в тому, що вона підміняє поняття: намагаючись приховати однозначну негативну оцінку європейцями судового процесу і вироку Тимошенко як політичного тим, що судили її на підставі закону, подібного на закони європейських країн. Шкода, що такий досвідчений модератор не зміг у цьому розібратися.

«Свобода слова», ICTV, 21.10.2013

«Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів:… До речі, Сергію, до вашої інформації, серед країн Євросоюзу такий же точно склад злочину, який передумовляє тільки перевищення службових обов’язків, без будь-якої користі, є в кримінальних кодексах 11 країн – з 28 членів Євросоюзу. І в 4 країнах-кандидатах. Ця інформація була нами надана, нашою комісією парламентською, іноземним державам і підтверджена, це дійсно так. Тобто в 11 країнах-членах Євросоюзу на сьогодні такий же склад злочину, за яким засуджена Тимошенко, був би до неї застосований, якщо би вона такий злочин скоїла в тих країнах. Тому на сьогодні спекулювати питанням, що Тимошенко невинна біла овечка, і вона не зробила жодного злочину в країні, неможливо. Але ми зараз стали заручниками того, що свого часу, як вона свого часу ввела в оману спочатку східні регіони України, де її підтримували, після того обманула, там перестали підтримувати, вона передвинулася на західні кордони нашої держави і там отримувала електоральну підтримку, і там людей надурила, сьогодні вона ще західніше пішла – надурила людей в Західній Європі".

Андрій Куликов, ведучий: Навряд чи у неї зараз була можливість дурити когось у Західній Європі.

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Перепрошую, це було, ви знаєте, коли це було, і всі знають, що користь від газових контрактів, які вбивають економіку України, отримали дві країни: Росія і Німеччина. Саме тому ми і маємо у вигляді Путіна і Меркель великих прихильників Тимошенко, і ці два фігуранти політичних більш за все вимагали від нас з самого початку, щоб Тимошенко ніхто не міг заарештувати і так далі. Але був вирок. І на сьогодні Тимошенко засуджена справедливо, з моєї точки зору. Але, оскільки свого часу горді європейці закликали, що Тимошенко повинна бути звільнена, то сьогодні, безумовно, вони змушені зберігати політичне обличчя, і тому змушені ставити питання. Замітьте, про виправдання Тимошенко ніде, в жодному документі Європейської Спільноти не стоїть питання, що Тимошенко треба виправдати, тому що ця дискусія по розмежуванню політичної і кримінальної відповідальності стала дискусією всередині Євросоюзу. І Євросоюз виявив, що саме в країнах Євросоюзу є різний підхід. 17 країн вважають, що це політична відповідальність, а 11 вважають, що це кримінальна відповідальність. І ця дискусія не закінчена навіть всередині Європейського Союзу. Тому на нас показувати, що ми такі з вами неосвічені, що в нас є закон, якого немає в Європі, – це неправда. Так нам треба чи не треба зараз вирішувати це питання? Треба. Ми можемо з вами просто його вирішити? Ні. Тому що кажуть: Президент може підписати і помилувати. Може, б він і зміг, але, Юрочка, з вами не можна порівнювати, ви на момент, коли був указ про помилування, вже відбули половину терміну. Хоча б за однією ознакою ви йшли по тій традиції, яка склалася в інституті помилування десятки років. Десятки років помилують людину тільки за умови, якщо вона відбула половину терміну. Крім того, треба розуміти, що часу в нас не багато, і, правильно, українці тільки перед розстрілом можуть домовитися. Ми зараз пропонуємо: будь ласка, опозиція, покажіть, що ви взагалі зацікавлені в звільненні Тимошенко. Бо на сьогодні складається таке уявлення, що, крім нас, влади, яка відповідає за підписання цієї угоди, нікому це не потрібно. І якщо дійсно подивитися на це глибоко, скажіть, будь ласка, Яценюку треба, щоб Тимошенко вийшла?"

…Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "В якості полеміки. Тому я вам, в якості наведення реальної ситуації, хотів би звернути увагу на кілька ключових речей, але дозволю собі ремарку. Точно так же, як політичне вмотивоване правосуддя не лікується, проблему треба вирішувати по суті, точно так же, я боюся, що і політичне хамство не можна вилікувати, Інна Германівна. Я зараз спостерігав, як тут була лекція, яку читали колезі-політологу з Німеччини, як, насправді, нібито функціонує Європейський Союз. Ну, і Андреас дуже чітко відповів, що рішення щодо критеріїв підписання угоди приймалося консенсусом, всіма країнами. Я хочу зачитати мовою фактів, це не опозиція говорить, це Європа, з якою нібито, як говорить Інна Германівна, Партія регіонів хотіла б, щоб Україна підписала угоду. Отже, підписують угоду дві сторони, почуємо одну сторону зараз – Європейський Союз. Що говорить Європейський Союз: "Існує проблема політично вмотивованих ув’язнень членів колишнього уряду, що мали місце після судів, які не шанували міжнародних стандартів чесного, прозорого, незалежного процесу. Європейська Рада міністрів закордонних справ очікує, що українська влада негайно розв’яже питання політично вмотивованих арештів. Рада наголошує на важливості якнайшвидшого виконання всіх рішень Європейського суду з прав людини. І вітає зусилля, здійснені місією моніторингу Європейського парламенту Кокса і Кваснєвського". Я зацитував зараз висновки Ради ЄС по Україні від 10 грудня 2012 року. Якщо б Інна Германівна знала, як приймаються рішення в Європейському Союзі, то вона б, напевно, знала, що та ж сама Рада має схвалити, або не схвалити, прогрес у виконанні умов, ключовою з яких, як всі виступаючі тут говорили, є вирішення питання політично вмотивованих ув’язнень членів колишнього уряду. Далі. Я, Андрій, з вашого дозволу, перед початком нашої програми сказав, оголосив в аудиторію, де 100 людей присутні з всієї України, що в мене є кілька примірників цього проміжного звіту ключових спостережень, представлених паном Коксом і паном Кваснєвським 15 жовтня Європейському парламенту. Вони всі розійшлися, я жалкую, що не взяв 100 примірників, але ті, хто залишили свою електронну адресу, всі отримають в перекладі українською мовою. Пан Кваснєвський і пан Кокс зараз в Україні, завтра у мене буде зустріч з ними, Женя Тимошенко буде з ними зустрічатися, завтра вони зустрінуться з Юлією Тимошенко. Я сподіваюся, що сьогодні у них відбулася, або якщо сьогодні не відбулася, завтра відбудеться зустріч з Президентом Януковичем. Що пишуть пан Кокс і пан Кваснєвський, які мають мандат Європейського парламенту, Європейської комісії і Ради ЄС на вирішення цього питання. Я хочу зацитувати: "Ми отримали мандат для вирішення проблеми вибіркового правосуддя в Україні. Умови для підписання було визначено Радою ЄС, а не нашою місією. На нашу думку, ці умови, особливо стосовно Юлії Тимошенко, все ще не виконані". Що запропонували президент Кокс і президент Кваснєвський, як шлях розв’язання цього питання, виконання умов? Цитую: "Задля виконання зобов’язань – звільнити Юлію Тимошенко з міркувань її медичного лікування та гуманітарних підстав шляхом помилування". Інна Германівна, я знаю, що ви знаєте, що сьогодні відбулося засідання Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу, на якому мало б прийматися рішення, але з огляду на те, що не вирішено цей критерій, не звільнена Юлія Тимошенко, ще дали один місяць для вирішення цього питання, і саме тому сьогодні і завтра в Україні перебуває місія Кокса-Кваснєвського. Я думаю, що ви знаєте, якщо не знаєте, я скажу, що рішення приймається кожною країною-членом, я думаю, що ви знаєте, що міністр закордонних справ Швеції, країни, яка є одним із засновників політики Східного партнерства, сьогодні прямою мовою сказав, що, на його думку, пропозиція так званих тюремних канікул – лікування, є обхід проблеми, а не її вирішення. Я також впевнений, що ви читали висловлювання під час цієї Ради міністра закордонних справ Німеччини. Я знаю, що ви знаєте, що п’ять міністрів закордонних справ – Польщі, Німеччини, Великої Британії, Чеської Республіки – сказали, що, цитата, "угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом ув’язнена, знаходиться у в’язниці, ключі від якої знаходяться в українського керівництва". І, Андрій, коли ви сьогодні згадували це запитання, я подумав: якась постановка проблеми некоректна, коли ви запитали аудиторію, хто що підтримує – лікування або помилування. І ви бачили, що більшість підтримує помилування..."

Андрій Куликов, ведучий: Так, але, ви знаєте, я перепрошую, пане Немиря. Я вас уважно слухав. Якщо вести мову про некоректність, можливо, туди треба було впровадити і третій варіант, щоби Тимошенко залишалася у в’язниці.

Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "Ні, Андрій, я хотів завершити, дозвольте мені завершити. Але потім, коли я подивився на відповіді і зрозумів, що тут нема протиріччя. Я нагадаю, що пропонують як шлях, стратегію вирішення цього питання – політично вмотивованого переслідування – Олександр Кваснєвський і Петрік Кокс. Задля виконання зобов’язань, ще раз повторюсь, звільнити Юлію Тимошенко з міркувань її медичного лікування та гуманітарних підстав шляхом помилування. Фактично 100% аудиторії підтримали цю пропозицію. І щодо помилування як шлях, який дозволить пройти медичне лікування. Я думаю, що, Інна Германівна, можна багато говорити, і аудиторія відчула вашу, м’яко кажучи, неприязнь до Юлії Тимошенко, але якщо ми хочемо залишатися в межах європейських цінностей, стандартів, практик, то не можна говорити відверту неправду, і я дуже вас прошу уникати політичного хамства".

Андрій Куликов, ведучий: Інна Богословська.

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Якщо вже до мене зверталися, я хочу попросити вас навести хоча б один приклад відвертої неправди, яку я сьогодні сказала".

Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "Так, Інна Германівна, я наводжу, я вже навів цей приклад, коли ви говорили, що, виявляється, деякі країни вважають, що було так, а треба, щоб було так".

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Ні, так я не казала, будь ласка, дослівно".

Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "Це ж не я, Інна Германівна..."

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Так чи так – я так не казала. Що я сказала неправду, будь ласка?"

Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "Ні, ні, колега Андреас Умланд про це саме сказав, і саме тому я навів вам чітку цитату, пункт третій висновків Ради ЄС по Україні. Наголошую, для того щоб такі висновки були прийняті, мають проголосувати – на той момент це було 27 країн-членів, всі 27 країн-членів, без винятку, від Польщі до Великобританії, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Швеції, Словаччини, інших країн. Чітко сказали, що існує проблема політично вмотивованих вироків, які є результатом судів, які не поважали міжнародні, європейські принципи, норми і право. Вони звернули увагу, що Європейський суд з прав людини... І, до речі, Інна Германівна, друга неправда, яку ви сказали..."

Інна Богословська, народний депутат, фракція Партії регіонів: "Так а перша яка?"

Григорій Немиря, народний депутат, фракція "Батьківщина": "Те, що нібито існує розбіжність в країнах Європейського Союзу".

Андрій Куликов, ведучий: Я перепрошую, панове, до тих політичних недуг, про які тут було згадано, я ще можу додати політичну глухоту. Тому що йшлося чітко, як мені, принаймні, може, це у мене з вухом щось не в порядку, але я почув, що в 17 країнах є політична лише відповідальність, а в 11 є і кримінальна відповідальність. Про те, що там по-різному трактують те, що сталось з Юлією Тимошенко, я від Інни Богословської не чув.

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг політичних ток-шоу та підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограм українських каналів з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Висновки моніторингу можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду «Відродження». Методологію проведення моніторингу викладено тут.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: kritisches-netzwerk.de
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2306
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду