«Убийца, бандит, подонок!». Хрестовий похід «Інтера» проти Авакова

«Убийца, бандит, подонок!». Хрестовий похід «Інтера» проти Авакова

11 Грудня 2016
8970

«Убийца, бандит, подонок!». Хрестовий похід «Інтера» проти Авакова

8970
Як хрестовий похід «Інтера» проти Авакова вилився в істерику з нагоди трагедії у Княжичах. Огляд підсумкових тижневиків телеканалів ICTV, «Україна», «1+1», «Інтер» і 5 каналу за 4 грудня 2016 року.
«Убийца, бандит, подонок!». Хрестовий похід «Інтера» проти Авакова
«Убийца, бандит, подонок!». Хрестовий похід «Інтера» проти Авакова

Арсен Аваков є головним антигероєм новин і тижневиків «Інтера» навіть тоді, коли нічого не робить. Він і зараз нічого не зробив – крім того, що відлетів до Канади, – однак трагічна історія у Княжичах під Києвом, де співробітники різних підрозділів МВС улаштували перестрілку з п’ятьма жертвами, стала для команди «Подробностей недели» приводом остаточно втратити здоровий глузд.

Вакханалія в ефірі, де завсідники-коментатори за сприяння ведучого заочно засипали міністра внутрішніх справ прокльонами, а журналісти підготувати матеріали в такий спосіб, щоб усіма можливими способами повторити «винен Аваков», була чимось екстраординарним навіть для «Інтера». Не знаємо, як сприйняв цей потік агресії випадковий глядач, але нам як людям, що спостерігають за систематичною інформаційною війною проти Авакова і «Народного фронту» не перший місяць, було смішно.

Свято на вулиці Ліхмана

Ні, звісно, використовувати загибель людей для зведення політичних порахунків – це не смішно, але те, з яким погано прихованим задоволенням ведучий «Подробностей недели» анонсував розправу над ворогом своїх роботодавців, викликало мимовільну усмішку. «…перестрелка в Киевской области и пятеро погибших полицейских. История настолько же скандальная, насколько и непонятная. Как могли спецназовцы не узнать своих коллег из другого силового подразделения? Почему одна часть системы МВД не знала, какую операцию проводили сотрудники из другой части МВД? Что конкретно спровоцировало стрельбу и кто конкретно будет теперь за это отвечать?»,  – говорить він у підводці до репортажу Руслана Смещука «з місця подій». 

Ну, тобто як – репортажу… Спроба нейтрального викладу подій не протривала й двох хвилин: швидко переказавши офіційну версію, журналіст «Інтера» переходить до гіпотез і звинувачень від «колишніх працівників МВС», почасти зібраних у соціальних мережах:

«…телеведущий, в прошлом сотрудник МВД Константин Стогний в своём аккаунте в Фейсбуке озвучил версию о том, что перестрелка - это конфликт двух подразделений МВД и в этой трагедии криминальная подоплёка. Потом Стогний добавил, что в Броварской больнице скончался шестой правоохранитель, но подтверждения этому пока нет.  (І не буде, хоча з посиланням на Стогнія всі про це напишуть, - ДМ.)

Уже отреагировали на трагедию эксперты и отставные силовики. Вину за происшедшее они возлагают в первую очередь на руководство МВД, которое не смогло наладить хорошую работу, координацию между разными подразделениями Министерства». «Експертів» і «відставних силовиків» звуть Геннадій Москаль і Сергій Шабовта, і якщо перший говорить щось більш-менш змістовне, то другий ставить діагноз: «Это демонстрация коллапса управленческой функции Национальной полиции, МВД в целом».

Програма триває вже сім хвилин, і ще жодного разу не було вимовлене прізвище «Аваков». Можна уявити нетерплячку Олексія Ліхмана перед наступною підводкою, але спершу – шанобливий, без коментарів, синхрон Порошенка: 

Все, тепер можна.

«Вы обратили внимание: на совещании у Президента не было министра внутренних дел Арсена Авакова. И от него самого никаких заявлений по поводу трагедии пока не прозвучало. На сайте МВД лишь появилась новость о том, что расследованием займется зам. министра Сергей Яровой, потому что глава ведомства якобы сейчас находится с визитом в Канаде. Никаких подробностей об этом визите на сайте нет, как и сообщений о том, что министр решил прервать визит и вернуться в Украину. Как это делают топ-руководители в случае подобных трагедий. Ну, а последняя новость на сайте МВД о деятельности самого министра здесь в Киеве о встрече с послом Германии еще второго декабря, молчание в обычно многословном "Фейсбуке" министра... При этом Президент сказал, что министр МВД успел доложить ему о произошедшем еще утром. И, по нашим данным, Аваков должен приземлиться в Канаде после двадцати двух часов по Киеву. Это означает, что вылетел он не позднее восьми утра, когда о случившемся уже было известно».

Ви звернули увагу, які в професійної команди журналістів і редакторів «Подробностей недели» добірні джерела інформації про офіційну особу – міністра внутрішніх справ:

  1. Сайт
  2. Фейсбук
  3. Знову сайт
  4. «Наші дані»

Тож, якщо у когось із глядачів – або керівництва, яке дає вказівки Олексію Ліхману та його колегам, – дозрів аргумент на їхній захист, що, мовляв, міністр і справді винен у тому, що сталось у Княжичах, і повинен відповідати, можна спробувати пошукати бодай якісь ознаки того, що журналісти «Подробностей недели» намагались увійти з міністром чи кимось із його заступників у контакт. (Не йдеться про те, щоб подивитись, коли він востаннє був онлайн у «Вконтакте».) Адже очевидно, що мовчання Авакова та заочна форма його відповідальності журналістів «Інтера» влаштовує.

Смішарики

Найсмішніше відбувалось у студії: Олексій Ліхман запросив до розмови про трагедію (закреслено) злочини Авакова народного депутата України Сергія Капліна, анонсованого як лідер Соціал-демократичної партії, та вже-давно-не-директора українського бюро Інтерполу, чий рід занять на цю мить залишається для нас загадкою, Кирила Куликова.

Куликов уже втретє за півтора місяці в студії «Подробностей недели», і щоразу ведучий пояснює, що без такого глибокого знавця правоохоронної сфери нам ніяк не розібратись в ситуації. Хоча емоційні й сумбурні коментарі Куликова радше ускладнюють її розуміння, якщо не враховувати рефрену «Авакова геть». Каплін – інша справа: його у студії тижневика «Інтера», на противагу щоденним новинам каналу,  не було давно. 

Розриваючись між спокусою навести розшифрування розмови повністю й небажанням марнувати час шановних читачів, рекомендуємо для повноти відчуттів переглянути відео:

Ми ж зацитуємо лише найсмачніші уривки розмови.

Ліхман: Вызывает ли доверие первая версия, которую в горах, через несколько часов после трагедии, выдал Антон Геращенко, советник министра внутренних дел?

Куликов: У меня не вызывает доверия фамилия «Антон Геращенко».

* * *

Ліхман: Почему же тогда был открыт огонь?

Каплін:Проблема намного глубже. Я, как всегда, прямо скажу: Аваков – убийца. На его совести десятки тысяч людей, которые погибли на Донбассе. Сотни ребят из полиции, которые погибли после так называемого начала реформы в украинской полиции.

(Озвучені Капліним цифри не бентежать Ліхмана, і той дає політику далі говорити про те, що Аваков із Геращенком розікрали останні копійки, віддані простими людьми на реформу поліції.)

* * *

Ліхман: Куда пропал сам министр? Мог ли Аваков уехать из страны? Почему он не прервал свой визит, и нет ли такого ощущения, что министр прячется от игры сейчас?

(Куликов говорить про те, що в Ізраїлі міністра б за таке звільнили; Каплін не може дочекатися своєї черги говорити, і ось нарешті…)

Каплін: Мы длительное время закрывали глаза на несколькократный рост преступности в нашей стране… Все вопили: страна погружается в полную криминализацию. Бомбят каждый день дома – об этом знают все киевляне. Киевская область сегодня дрожит каждую ночь в ожидании преступников. Этот подонок, эта сука довела до предела ситуацию в этой стране. Он должен быть отставлен! Я извиняюсь за свои эмоции, но, если завтра война… Кто будет защищать моих детей? Его детей? Аваков? Его нужно гнать! 

Уявімо на мить, що у студії з Капліним і Куликовим перебуває не Олексій Ліхман, а інший ведучий, якому справді потрібно донести до глядачів експертні коментарі й правдиву інформацію. Хоча тоді, звісно, виникає питання, яким чином із цим умоглядним ведучим в одній студії опинились Каплін і Куликов, але менше з тим. Такий ведучий, імовірно, підготувався до розмови і знає, що офіційні дані про зростання рівня злочинності – 23% за версією Хатії Деканоїдзе та 30-40% за серпневою версією Авакова. Який, до того ж, пояснив це зростання тим, що поліція стала реєструвати більше злочинів, на які стара міліція дивилася крізь пальці. «Стривайте, пане Сергію, – перебив би Капліна наш умоглядний ведучий. – Звідки у вас такі цифри?». Ліхман, натомість, спокійно дослуховує лихослів’я нардепа до кінця – і вступає сам:

«Страна всё замечает – и отсутствие Авакова, и трагедию в Княжичах. Она всколыхнула сегодня соцсети. В фейсбуке сотни пользователей выражают свое соболезнование родным и близким погибших. В адрес руководства МВД и лично Арсена Авакова звучат крайне негативные комментарии. Юристы, дипломаты и обычные пользователи винят в случившемся именно министра и его замов. В обществе уверены, что руководитель МВД виновен в снижении профессионализма правоохранителей, росте коррупции, провале реформы и недостаточной координации между подразделениями. Многие пользователи призвали Авакова и всё руководство Министерства внутренних дел уйти в отставку».

На цьому пасажі, в якому наш послідовний критик «фейсбук-міністра» прирівнює фейсбук до суспільства, можна було би поставити крапку. Але ні.

А що там у конкурентів?

Трагедія у Княжичах сталась у ніч на 4 грудня, тому журналісти «Інтера» мали лише кілька годин на підготовку матеріалів до випуску. Так само, як і журналісти всіх інших тижневиків. Для програми, що виходить у неділю ввечері, недільні події – завжди форс-мажор. Чотири програми вийшли з ситуації з різним успіхом, але всі – без істерики, подібної до інтерівської.

«Факти тижня» ICTV почались із сюжету Ярослава Мінервіна, який зібрав докупи коментарі представників МВС, Антона Геращенка й місцевих мешканців, а як альтернативні думки подав коментарі тих-таки Геннадія Москаля та Сергія Шабовти (щоправда, на відміну від колег з «Інтера», не узагальнюючи їхні оцінки як думку всіх колишніх правоохоронців і експертів). Журналіст водночас говорить про відсутність достовірної інформації і про існування різних версій, не називаючи їхні джерела чи авторів, дає емоційні оцінки (зокрема, називаючи ситуацію «абсурдною»). Про Авакова немає згадок узагалі. Пізніше ведуча Оксана Гутцайт повертається до цієї теми й дає майже без коментарів – якщо не враховувати слова про те, що трагедія жахлива, – синхрон заступника міністра.

«События недели» каналу «Україна» також розпочали випуск із сюжету з Княжичів, але в короткому матеріалі Анни Миронюк більше часу віддано мешканцям села, а не поліцейським чиновникам. Журналістка намагається сама реконструювати події зі слів очевидців та міліціонерів. Окремим повідомленням після сюжету дають синхрони Порошенка, представників керівництва МВС і прокуратури.  Версій немає, згадок про Авакова теж.

«ТСН. Тиждень» на «1+1» розпочався зі співчуття родинам загиблих. Ганна Бока привезла сюжет із Княжичів із спробою відтворити перебіг подій, заснованою на офіційній версії правоохоронців. Не маючи достатньо фактів, журналістка намагається, принаймні, інвентаризувати питання, що потребують відповіді. Втім, більш прицільно цим зайнявся в наступному матеріалі Сергій Гальченко, який зліпив докупи інформацію з найрізноманітніших джерел – навіть із броварського моргу, куди привезли вбитих. Журналіст назвав імена та посади загиблих, дав коментарі речника МВС Артема Шевченка, керівника поліції Вадима Трояна, синхрон Порошенка. Поспілкувався із Геннадієм Москалем, який у цей день був найзапитанішим експертом у статусі «колишнього міліціонера», хоча журналістам не варто було б забувати про його теперішній статус голови облдержадміністрації. Сергій Гальченко також переказує одну з версій того, що відбулось, із формулюванням «за нашими даними». Окреме повідомлення у випуску присвячене затриманню людей, яких начебто вистежували у Княжичах. Тут нарешті перша згадка про Авакова – що він «у закордонному відрядженні». Пізніше у випуску до цієї теми вже не повертаються.

«Час. Підсумки тижня» на 5 каналі дають стислу інформацію про «трагедію, але і скандал». Віталій Гайдукевич переказує офіційну версію подій і ставить питання: «Чому одні правоохоронці не знали про присутність інших? Чому одні правоохоронці прийняли інших за злодіїв?... Непрофесійність чи фатальний збіг обставин?» – і обіцяє шукати відповіді за тиждень.

Та повернімось до «Інтера».

А тепер про… Авакова

Отже, можна було використати день на збирання коментарів свідків, експертів та офіційних осіб, але у команди «Подробностей недели» з’явилась краща ідея: анонімна «довідка», яка являє собою дайджест скандалів і компромату на… Ви вже здогадались?

Передує «довідці» повідомлення про акцію під парканом будинку Авакова: «И на акцию с требованием отставки Арсена Авакова вышли активисты Автомайдана. Дескать, три года министр саботировал процесс переаттестации правоохранителей, а вместо реформ занимается зарабатыванием денег, на ключевые должности назначает своих. К дому Авакова автомайдановцы пригнали мусоровоз. Высокий забор обклеили стикерами, а двор забросали рюкзаками, чтобы напомнить о коррупционном скандале вокруг так называемых рюкзаков Авакова». Зауважте, що слова самим активістам «Інтер» не дає – напевно, їхні претензії в переказі Ліхмана звучать переконливіше. На екрані в цей час – високий паркан, заклеєний найоперативнішою у світі мітинговою поліграфією: «Автомайдан», вирушаючи на спонтанний мітинг, устиг надрукувати великоформатні плакати та повноколірні наліпки антиаваковського спрямування.

І для тих, хто ще не зрозумів, чому Авакова геть, ведучий говорить далі: «…это уже далеко не первая попытка отправить министра внутренних дел в отставку. Скандалов вокруг самого Авакова и вокруг его соратников из министерсва было уже очень много. И все эти скандалы Аваков пережил». Далі – «довідка», в якій, природно, не знайшлося місця позиції Авакова чи когось із МВС: 

А по завершенні «довідки» виявляється, що Куликов і Каплін досі з нами. Адже ще не все сказано про Авакова.

Ліхман:  Может, уже команда Авакова начинает формировать общественное мнение. Вот один из его приближённых, Зорян Шкиряк, сегодня сказал, что сначала должно быть расследование всех обстоятельств, а потом только можно поднимать вопрос о смене руководства в МВД.

Куликов: Алексей! На уважаемом канале уважаемый ведущий обсуждает Зоряна Шкиряка!

Ліхман: Я не Зоряна Шкиряка, а подготовку общественного мнения командой Авакова.

Куликов: Какая команда, такое и общественное мнение. В этой стране все прекрасно понимают, что из себя представляет сегодняшняя структура МВД.

Каплін:«Народный фронт», правительство и парламент. Вся эта банда задекларировала миллионы, десятки миллионов долларов. Она боится потерять мандат и предстать перед законом. «Народный фронт» сегодня нуждается в крыше, эта крыша – Арсен Аваков. Это бандит, его окружение бандитское. Зорян Шкиряк! Посмотрите на это чудовище, посмотрите на Геращенко!

Ліхман: Давайте всё-таки вспомним, что мы обсуждаем.

* * *

Після того, як Куликов двічі повторює, що керувати розслідуванням трагедії повинен Геннадій Москаль і тільки Геннадій Москаль, Ліхман намагається вивести зі сцени Капліна, але той встигає ще раз висловитись.

Каплін: Я ещё раз хочу повторить слова, которые сказал в начале своего выступления. Если сейчас с поста министра внутренних дел и из политики в целом не будет изгнан Аваков, это начало конца этой страны. Будет гражданская война. Люди станут бороться против этих подонков, чтобы очистить страну и дать дорогу новым силам, которые должны изменить ситуацию в стране.

Ліхман: Спасибо, Сергей, мы вас услышали. Спасибо вам за эти ответы.

Але це все ще не кінець. У підводці до матеріалу про допит Януковича відсутність результатів у розслідуванні вбивств майданівців подано як результат бездіяльності МВС. Наступного гостя – міністра Кабінету міністрів Олександра Саєнка – Ліхман відразу питає про Авакова: 

 Ліхман вимагає «сказати чесно» і «ну все-таки», але міністр усіляко втікає від прямої відповіді. Зрештою ведучий бере все на себе:

«Вот понимаете, почему я спрашиваю… Министр Аваков достаточно публичный политик, я бы даже сказал, фейсбук-ориентированный политик. Мне кажется, что иногда он даже селекторное совещание проводит своими постами в фейсбуке. За последнюю неделю, две недели ни одного сообщения о том, что он собирается ехать в Канаду…Не была ли создана эта поездка сегодня, как вы думаете?»

Міністр Кабінету міністрів так не думає. Ліхман наполягає, аби той дав хоча б моральну оцінку вчинкові Авакова. А в кінці інтерв’ю в них із Саєнком відбувається дуже показовий діалог:

Ліхман:не будем забывать о том, что произошло сегодня. И, кстати, многие уже говорят о том, что возможна отставка министра… Вы, кстати, верите, что это возможно?

Саєнко: Меня очень расстраивает то, что такие трагические события приводят в первую очередь к политическим разборкам и обсуждению политических последствий. Я думаю, что происшествие должно быть расследовано и полностью и открыто…

Ліхман: И как можно быстрее. И виновные должны быть всё-таки наказаны.

Саєнко: В первую очередь соболезнованя семьям погибших.

Ліхман: Начнём с соболезования.

Цю мініатюру можна було б схарактеризувати як «зустріч двох темників»: ведучого цікавить тільки одне питання, а міністр знає тільки один спосіб уникнути відповіді на нього.

Оскільки півторагодинну програму не можна присвятити одному лише Авакову (хоч і дуже кортить), після розмови з Саєнком ведучий переходить до інших тем, щоб повернутись до історії в Княжичах згодом.  Про те, що банду грабіжників, яких начебто ловили поліцейські у Княжичах, затримали, Олексій Ліхман розповідає так, аби всіляко підкреслити неправдоподібність цієї версії:

«Хочется надеяться, что всё-таки окажутся в суде все виновные в сегодняшней трагедии в Княжичах, и что этот суд будет справедливым. Ну, а пока банду грабителей элитных киевских пригородов, за которыми и охотились якобы силовики, якобы поймали. Об этом показательно отчитался временный руководитель Нацполиции». Після двох «якобы» в одному реченні глядачі й самі здогадалися, що щось тут не так, але Ліхман усе-таки пояснює: «Ну, посмотрите внимательно. Это видео слишком напоминает показательное выступление. И задержанные очень чистенькие, и оружие – вот, оно сейчас появится на ваших экранах – этот арсенал оружия похож на выставку оружейников больше, чем на стволы, которые реально могут брать с собой на преступление бандиты. Ну, посмотрим, что правоохранители выдадут ещё и завтра, и будем внимательно следить за этим скандалом. Уверен, он будет основным и ключевым не только на следующей неделе, не только в украинской политике и в украинском социуме». Ще раз про це він нагадає у своїх прощальних словах у кінці випуску. 

Ну, посміялись, і досить. В історії українського телебачення є хрестоматійні приклади програм, спрямованих на розправу з політичним опонентом. Ну хоча б «п’ятихвилинки ненависті» на «1+1» - програми «Проте»  з ведучими Джангіровим та Корчинським - часів пізнього Кучми. Це було жорстоко, винахідливо, цинічно й лаконічно. Майстри художнього мочіння і тепер працюють за кадром, але те, що в кадрі, має жалюгідний вигляд. Масштаби особистості не ті. Між класичним «Карфаген повинен бути зруйнований» і сорокахвилинним бубонінням ведучого-статиста в компанії маргінальних політкоментаторів є принципова різниця. А головне – і про це, напевно, варто було б замислитись журналістам «Інтера», які беруть участь у багатомісячному хрестовому поході проти Авакова і «Народного фронту», – в цій війні на політичне знищення справедливі аргументи, правильні запитання та розумні претензії, що могли б допомогти правоохоронній системі змінитись на краще, відходять на другий план. А люди, вбиті у Княжичах, – на третій.  

  Якісний моніторинг щоденних праймових новин та  підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор Медіа» і не обов’язково відображає позицію Міністерства закордонних справ ФРН.

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот Подробности
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
8970
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду