Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14—16 липня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14—16 липня 2025 року

22 Липня 2025
0
350

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14—16 липня 2025 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
0
350
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14—16 липня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14—16 липня 2025 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 14—16 липня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, високою — на Лиманському, Новопавлівському і Північно-Слобожанському напрямках. Телемарафон максимум уваги приділив Покровському напрямку, ще Лиманському і Новопавлівському, мало уваги приділили Північно-Слобожанському. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Новопавлівському і Південно-Слобожанському напрямкам, мало уваги приділили Лиманському.

У зовнішньополітичній тематиці в ці дні Трамп пообіцяв Україні зброю, яку мають оплачувати країни НАТО, і оголосив Путіну 50-денний ультиматум. У телемарафоні цю тематику висвітлювали різні канали по-різному. Перший канал Суспільного цю тематику висвітлював системно й організовував щодня широке і різнобічне експертне обговорення.

Ключову внутрішньополітичну тему цих днів — зміну уряду — телемарафон висвітлював однобічно, з позицій влади. На Першому каналі Суспільного щодня обговорювали цю тематику як із політиками з різних таборів, так і з різнопрофільними експертами. Переслідування ДБР керівника ЦПК Шабуніна телемарафон висвітлював уривками й часто незбалансовано, Перший канал Суспільного давав якісну і збалансовану картину в цій темі.

У звітні дні сталися ворожі атаки з загиблими й великою кількістю поранених по Добропіллю на Донеччині 16 липня, по Златополю на Харківщині 14 липня, 16 липня сталася наймасованіша атака по Кривому Рогу. Ці події Перший канал Суспільного висвітлював повніше й оперативніше за телемарафон, завдяки прямим ввімкненням власних кореспондентів.

У звітні дні в телемарафоні традиційно було найбільше грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Цього разу траплялися також грубі порушення стандартів балансу думок і оперативності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше грубо порушували стандарти достовірності й повноти інформації.

Протягом тижня 14—20 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня представники опозиційних фракцій сумарно переважали представників владної.

14—16 липня у телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні три дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 51 до 60 боєзіткнень на добу). Наступними за інтенсивністю були у ці дні Лиманський і Новопавлівський (обидва — від 22 до 27 боєзіткнень). Від 20 до 21 боєзіткнення було на Північно-Слобожанському напрямку. Періодично інтенсивність боїв перевищувала 10 боєзіткнень на добу ще на Південно-Слобожанському, Сіверському і Торецькому напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.

У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Покровському напрямку (було 11 обговорень з гостями в студії, репортажний сюжет і пряме ввімкнення звідти). Достатню увагу приділили також Лиманському і Новопавлівському напрямкам (з обидвох було по фронтовому репортажу і по 5 обговорень з гостями). З найактивніших напрямків фронту мало уваги приділили Північно-Слобожанському (було лише 2 обговорення з гостями).

У звітні дні найбільше уваги фронту, ще й доволі системно, приділяли канали «1+1» і ICTV з СТБ. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (19 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували на ефіри 9 разів, експертів запросили лише 2 рази. Дуже активно працювали в ці дні воєнкори: по два фронтових репортажних сюжети і по одному прямому ввімкненню зробили в ці дні канали «1+1» і ICTV з СТБ, 3 репортажних сюжети зробили на «Інтері», ще один — на «Раді».

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили Покровському (було 6 обговорень з гостями), Новопавлівському (5 обговорень) і Південно-Слобожанському (теж 5 обговорень) напрямкам, з 4 гостями обговорювали ситуацію на Північно-Слобожанському напрямку і зробили звідти репортажний сюжет. З найактивніших напрямків фронту чомусь мало уваги приділили Лиманському (було лише 2 обговорення). Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (11 разів), військових-фронтовиків запросили 7 разів, експертів — 5. З фронту в ці дні був один репортажний сюжет.

Телемарафон:

14 липня

У ранковому ефірі каналу «Рада» у перших шести випусках новин про ситуацію на фронті взагалі не згадували, згодом давали зведення Генштабу на мапі. У гостьовій студії говорили з офіцером 210-го окремого штурмового полку Максимом Прудеусом про Покровський напрямок, з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком — про Північно-Слобожанський, з офіцером тилу 3-ї ОШБР Юрієм Лешком — про Куп’янський, з командиром роти 102-ї окремої бригади ТРО на позивний «Крук» - про Оріхівський, з речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком — про Придніпровський.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах, крім зведень Генштабу, був якісний фронтовий репортаж Руслана Ярмолюка і Михайла Путяти про роботу бойових медиків на Покровському напрямку фронту. В гостьовій студії про ситуацію на Покровському напрямку говорили з командиром батальйону 32-ї ОМБР на позивний «Живчик». Зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки і співпраці Дмитром Жмайлом обговорили ситуацію на Торецькому і Краматорському напрямках.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах, крім коротких повідомлень був якісний фронтовий репортаж Владислава Круглова, Віктора Зеленкова і Олега Цимбалюка про фронтову майстерню дронарів бригади Нацгвардії «Рубіж» на Лиманському напрямку. Воєнкор робив також пряме ввімкнення з Краматорська, але традиційно в прямому ввімкненні розповідав про майже всі напрямки фронту, а інформація була з інтернету. В розмовній студії говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про ситуацію на Покровському і Новопавлівському напрямках, зі штаб-сержантом відділення комунікацій 83-ї ОДШБР Ігорем Тамбієвим говорили про Краматорський, а з командиркою екіпажу БПАК спецзагону НГУ «Тайфун» Дариною на позивний «Гілка» — про Оріхівський.

15 липня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у перших трьох випусках новин про фронт не згадували. Згодом були якісні фронтові репортажі Ігоря Левенка, Богдана Савруцького й Олега Кухарського про роботу операторів наземних безпілотних комплексів 93-ї ОШБР на неназваному напрямку, Інни Гогой і Ігоря Воробія про бойову роботу артилеристів 118-ї ОМБР на Оріхівському напрямку. Ще був репортаж медіацентру ЗСУ про фронтову роботу бойових медиків 34-ї окремої бригади берегової оборони на Придніпровському напрямку. В гостьовій студії говорили лише про Покровський напрямок з командиром екіпажу БПАК окремого загону безпілотних систем НГУ «Тайфун» на позивний «Скіф».

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах були лише усні фронтові зведення. В гостьовій студії говорили з командиром екіпажу окремого загону безпілотних систем НГУ «Тайун» на позивний «Швед» про Покровський напрямок, з командиром розрахунку батальйону безпілотних систем 3-ї ОШБР Владиславом Крупком — про Лиманський, з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним — про Південно-Слобожанський. А з менеджером відділення рекрутингу штабу 159 ОМБР Євгенієм Адеркасом проговорили про так і не названий напрямок фронту. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах були короткі фронтові зведення на мапі. В гостьовій студії говорили з заступником командира батальйону 79-ї ОДШБР Богданом Янушем про Покровський напрямок, а з офіцером 57-ї ОМПБР на позивний «Історик» — про Південно-Слобожанський.

16 липня

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» говорили з речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком про ситуацію на Покровському, Новопавлівському і Гуляйпільському напрямках.

У ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах крім коротких зведень у формі БЗ був якісний фронтовий репортаж Руслана Ярмолюка і Михайла Путяти про бої артилеристів 30-ї ОМБР під Соледаром на Сіверському напрямку (імовірно, бо чітко напрямок не визначили). В гостьовій студії говорили речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком про ворожий наступ загалом, про Придніпровський, Північно-Слобожанський, Покровський і Новопавлівський напрямки. Була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий», де воєнкор і ведучий Олександр Моторний докладно розбирав ситуацію на Куп’янському, Лиманському, Покровському, Новопавлівському, Оріхівському і Гуляйпільському напрямках з виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. До розмови долучали офіцера 3-го механізованого батальйону 115-ї ОМБР на позивний «Фартовий» з Лиманського напрямку і начальника штабу батальйону 65-ї ОМБР на позивний «Форест» з Оріхівського. А воєнкор каналу Руслан Ярмолюк робив дуже якісне пряме ввімкнення з Покровського напрямку фронту.

В денному ефірі ICTV та СТБ у новинах, крім коротких зведень був якісний фронтовий репортаж Владислава Круглова, Віктора Зеленкова й Олега Цимбалюка про бойову роботу 67-ї ОМБР на Новопавлівському напрямку (імовірно, бо напрямок так чітко і не визначили). У розмовній студії про ситуацію на Лиманському напрямку говорили з командиром артдивізіону 115-ї ОМБР Олегом Мартинюком, на Покровському — з головним сержантом взводу 25-ї ОПДБР ДШВ Кирилом Федоренком, на Новопавлівському — з військовослужбовцем 110-ї ОМБР Сергієм Волковим, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним говорили про Гуляйпільський і Придніпровський напрямки.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» у новинах, крім усних зведень на мапі, був репортаж про бої 111-ї окремої бригади ТРО на Костянтинівському напрямку. В гостьовій студії говорили з керівником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком про Південно-Слобожанський напрямок, з командиром відділення 25-ї окремої повітряно-десантної бригади Олегом Шевченком — про Покровський, з заступником комбата 66-ї ОМБР Олександром — про Лиманський.

Перший канал Суспільного:

14 липня

У новинах про фронт, крім коротких повідомлень, був фронтовий репортаж про бойову роботу артилеристів 27-ї артбригади на Північно-Слобожанському напрямку. У гостьовій студії говорили з начальником пресслужби 15-го мобільного загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим про Північно-Слобожанський напрямок. З начальником пресслужби бригади «Гарт» Ігорем Лизогубом і з начальником відділення комунікацій 42-ї ОМБР Вадимом Іващенком говорили про Південно-Слобожанський. Про ситуацію на Куп’янському напрямку говорили з начальником відділення комунікацій 3-ї ОШБР на позивний «Акробат», на Лиманському — з начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим, про ситуацію на південних напрямках говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним. Обговорювали ситуацію на окремих напрямках і з експертами: з ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом говорили про Покровський і Новопавлівський, а з головою Служби зовнішньої розвідки в 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Північно-Слобожанський і Покровський.

15 липня

У перших чотирьох випусках новин про фронт не згадували. Далі були короткі повідомлення. В розмовних студіях говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником про Північно-Слобожанський напрямок, про Південно-Слобожанський говорили з начальником штабу батальйону розвідки 13-ї бригади НГУ «Хартія» на позивний «Вовк» і з начальником штабу 13-ї бригади НГУ «Хартія» Андрієм Помагайбусом. Про ситуацію на Куп’янському напрямку говорили з військовослужбовцем 92-ї ОШБР Дмитром Горбанем і з командиром роти батальйону безпілотних систем Ростиславом. З представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним говорили про Краматорський напрямок, а з головним сержантом 35-ї окремої бригади морської піхоти Олександром Паньком — про Новопавлівський. З керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про загрози окупації Костянтинівки та про ситуацію на Покровському напрямку.

16 липня

У перших чотирьох випусках новин про фронт знову не згадували, далі були короткі повідомлення і зведення на мапі. У гостьових студіях говорили з помічником начальника 15-го мобільного прикордонного загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим про Північно-Слобожанський напрямок, з начальником відділення комунікацій 48-ї ОАБР Богданом Петренком — про Південно-Слобожанський, з військовослужбовцем 66-ї ОМБР Василем Денисюком — про Лиманський, з начальницею відділу комунікацій 117-ї ОВМБР Юлією Степанюк — про Покровський напрямок. З речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про ситуацію на Сіверському, Торецькому, Краматорському, Покровському і Новопавлівському напрямках. Говорили і з експертами: з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком про Краматорський, Торецький, Покровський і Новопавлівський напрямки, а з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком про можливості посиленого наступу ворога.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Безумовно, головними взаємопов’язаними зовнішньополітичними новинами цих днів була зміна риторики президента США Дональда Трампа щодо Росії та Путіна, обіцянки зброї Україні, домовленість між США і НАТО про закупівлю країнами Альянсу зброї для України в США, заяві окремих країн НАТО з цього приводу і 50-денний ультиматум Трампа Росії.

У телемарафоні всю цю тематику висвітлювали нерівномірно, одні канали (зокрема «Ми — Україна» і «Рада») приділяли їй більше уваги, інші — менше. Натомість Перший канал Суспільного постійно тримав цю тематику в фокусі уваги та щодня влаштовував широке і всебічне експертне обговорення як політичних аспектів, так і суто військових.

У ці ж дні в Євросоюзі ніяк не могли домовитися щодо 18-го пакету санкцій проти Росії через блокування Словаччиною і Мальтою. Цю тему телемарафон висвітлював дуже побіжно, частина учасників телемарафону (зокрема ICTV та СТБ і «Рада») часом взагалі про неї не згадували, натомість Перший канал Суспільного організував і якісне репортажне висвітлення прямими ввімкненнями власної кореспондентки з Брюсселя, так і широке експертне обговорення.

14 липня

  • Постачання американської зброї Україні. США продадуть НАТО зброї на 10 млрд доларів для поставок Україні. Трамп: Україна отримає додаткові «Patriot» «протягом декількох днів». Трамп: НАТО і США досягли домовленості щодо постачання «величезної кількості» зброї Україні. Axios: Трамп може надати Україні наступальну зброю. Пісторіус пояснив, чому Німеччина не може надати Україні «Patriot»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» цитували сенатора Ліндсі Грема про те, що США нададуть Україні рекордну кількість зброї. Далі давали синхрон Трампа (більш як дивна верстка випусків — давати спочатку слова сенатора Грема, а потім уже синхрон Трампа, від рішень якого справді залежить нині усе, в тому числі й можливі рішення Конгресу, а трохи згодом взагалі ця найголовніша на той момент тема дня перемістилася на кінець випусків новин, причому часом давали Грема, а Трампа взагалі не давали). Зробили БЗ про заяву Пісторіуса. У гостьовій студії говорили з речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком про потреби фронту у зброї і з політологом Володимиром Фесенком.

У денному ефірі каналу «1+1» давали БЗ з синхроном Трампа, зробили БЗ про заяву Пісторіуса. Тематику обговорювали зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки і співпраці Дмитром Жмайлом, конгресменом-республіканцем Доном Бейконом і з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ давали синхрон Трампа. В розмовній студії говорили з директором програми «Україна і світ» міжнародного фонду «Відродження» Дмитром Шульгою.

Перший канал Суспільного:

У ранкових ефірах давали синхрон Трампа і цитували Пісторіуса. Усно повідомляли про публікацію Axios. Обговорювали тематику з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським і з численними експертами різних напрямків: з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем, з експертом Інституту американістики Олегом Преловським, з політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні у 2020—2023 роках Іриною Красноштан, з експертом аналітичної групи «Левіафан» Миколою Мельником, з воєнним оглядачем Денисом Поповичем, з доктором політичних наук Максимом Розумним, з оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим і з надзвичайним і повноважним послом України в США у 2015—2019 роках Валерієм Чалим.

  • Трамп каже, що розчарований Путіним і пригрозив Кремлю жорсткими санкціями, якщо мирної угоди не буде за 50 днів

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ. Обговорили тему з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ усно повідомляли про заяву Трампа, згодом зробили БЗ з синхроном, згодом — оглядовий сюжет. Обговорили тему з директором програми «Україна і світ» міжнародного фонду «Відродження» Дмитром Шульгою.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно. Давали пряму трансляцію зустрічі президента Трампа і генсека НАТО Рютте. Обговорювали тему з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, політологом, професором «Львівської політехніки» Миколою Бучиним, експертом Інституту американістики Олегом Преловським, політичним аналітиком Ярославом Макітрою, політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні у 2020—2023 роках Іриною Красноштан, експертом аналітичної групи «Левіафан» Миколою Мельником, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, доктором політичних наук Максимом Розумним, керівником аналітичного центру «Ділова столиця» Вадимом Денисенком, надзвичайним і повноважним послом України в США у 2015—2019 роках Валерієм Чалим. Крім того, обговорили тему з народними депутатами Василем Моканом від «Слуги народу» і Олексієм Кучеренком від «Батьківщини».

  • Спецпосланець Трампа Келлог приїхав до Києва і мав розмову з президентом Зеленським, яку той назвав «продуктивною»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» було БЗ про приїзд Келлога. Обговорювали візит із політологом-міжнародником Дмитром Левусем, головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком, політологом Володимиром Фесенком і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта.

У денному ефірі каналу «1+1» теж робили БЗ. Говорили зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки і співпраці Дмитром Жмайлом і з політичним експертом Максимом Джигуном.

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ і дали синхрон президента Зеленського. З гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Зранку давали синхрон президента Зеленського про майбутній візит Келлога, далі робили БЗ про прибуття спецпосланця до Києва, БЗ про зустріч Келлога і Зеленського з синхроном президента, повідомляли усно про зустріч Келлога з міністром Умєровим. У розмовній студії обговорювали подію з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем, експертом Інституту американістики Олегом Преловським, політичним аналітиком Ярославом Макітрою, політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні у 2020—2023 роках Іриною Красноштан, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським і доктором політичних наук Максимом Розумним.

  • 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії блокують Словаччина і Мальта

Телемарафон:

У новинах ранкового ефіру каналу «Рада» про це не повідомляли. В гостьовій студії обговорили з політологом-міжнародником Дмитром Левусем. У денному ефірі «1+1» і у вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ, з гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У новинах повідомляли усно. В розмовній студії говорили про це з політологом-міжнародником Богданом Ференсом, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським і керівником аналітичного центру «Ділова столиця» Вадимом Денисенком.

15 липня

  • Трамп заявив, що проти ударів України по Москві. Через ультиматум Трампа в Сенаті США поставили на паузу розгляд санкційного законопроєкту проти Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли усно про розмови Зеленського з Трампом і Рютте напередодні пізно ввечері. Давали оглядовий сюжет власного кореспондента з Вашингтона. В гостьовій студії обговорили тему з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Валентином Гладких.

У денному ефірі каналу «Рада» давали синхрон Трампа. Обговорювали тему з керівником Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки і спрівпраці Дмитром Жмайлом, кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком, надзвичайним і повноважним послом у Хорватії у 2010—2017 роках Олександром Левченком, президентом Київської школи економіки Тимофієм Миловановим і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет. Обговорювали тему з експертом центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, політологом Олегом Лісним, головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно про телефонну розмову Зеленського з Трампом і з Рютте. давали ексклюзивний коментар сенаторки-демократки Джінн Шахін Суспільному. Робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Вашингтона. Цитували сенатора Джона Туна про те, що Сенат не розглядатиме законопроєкт. І влаштували широке експертне обговорення теми, говорили з воєнним експертом Сергієм Грабським, виконавчим директором і ведучим радіо «UA Чикаго» Дмитром Галаном, головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком, оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим, заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, доцентом кафедри міжнародних відносин Київського міжнародного університету Олександром Самойловим, керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, керівницею дослідницького інституту Київської школи економіки Наталією Шаповал, медійницею американської організації «Razom For Ukraine» Катериною Лісуновою, політологом, експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим.

  • Прем’єр Крістерссон: Швеція продовжить швидкі та суттєві постачання зброї Україні. Пісторіус: Рішення щодо «Patriot» буде прийнято протягом «днів або тижнів». Німеччина передає Україні дві ЗРК«Patriot».

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» цитували Пісторіуса і шведського прем’єра Крістерссона, зробили оглядовий сюжет. В ефірі каналу «Рада» тему не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» просто повідомляли усно.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ і давали синхрон Пісторіуса, Цитували прем’єр-міністра Швеції Ульфа Крістерссона. Обговорювали тему з воєнним експертом Сергієм Грабським, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком і з OSINT-аналітиком, воєнним оглядачем Віталієм Кононученком.

  • Засідання міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі не змогло схвалити 18-й пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» зробили БЗ. З гостями тему не обговорювали. У денному ефірі каналу «Рада» цитували міністра закордонних справ Литви. З гостями тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ і давали синхрон міністра закордонних справ Франції Жана-Ноеля Барро. Обговорили тему з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Протягом дня робили чотири прямих ввімкнення власної кореспондентки з Брюсселя, давали синхрони глави європейської дипломатії Каї Каллас, міністра закордонних справ Литви Кястутіса Будріса. Обговорювали тему з депутатом Європарламенту Сергієм Лагодинським, з кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, з головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком і зі співдиректоркою програми «Майбутнє України» Кембридзького університету Вікторією Вдовиченко.

16 липня

  • Американська зброя для України. Трамп каже, що перші «Patriot» для України вже відправляють. Франція не братиме участі в закупівлі американської зброї для України.

Телемарафон:

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» тематику обговорювали з численними експертами: кандидатом політичних наук Юрієм Олійником, політичним аналітиком центру «Об’єднана Україна» Валентином Гладких, експертом з питань нацбезпеки, генерал-лейтенантом у відставці Василем Богданом, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, політологом-міжнародником Дмитром Левусем, головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом, керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.

У ранковому ефірі каналу «1+1» зробили БЗ і давали синхрон Трампа. В гостьовій студії обговорили тему з речником Української добровольчої армії Сергієм Братчуком і з керівником центру громадської аналітики «Вежа» Валерієм Клочком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ теж зробили БЗ з синхроном Трампа. Давали синхрон генсека НАТО Рютте про формування пакетів збройової допомоги НАТО. Обговорили тему з програмною директоркою Міжнародного центру української перемоги Іриною Красноштан.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» обговорювали тематику з воєнним експертом Олександром Мусієнком, а також з уповноваженим президента з питань санкційної політики Владиславом Власюком і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експертів.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрон Трампа. Усно повідомляли про Францію. Кореспондентка каналу Роксолана Лісовська робила пряме ввімкнення про звернення Суспільного до оборонних відомств різних країн НАТО щодо участі в схемі, озвученій Трампом. І це була дуже якісна робота. Давали якісну інфографіку, скільки комплексів «Patriot» мають різні європейські країни НАТО. У розмовній студії організували широке і всебічне експертне обговорення теми, говорили з програмним координатором з адвокації організації «Razom For Ukraine» у Вашингтоні Олегом Зінченком, з докторкою політичних наук, завідувачкою кафедри Сумського університету Адріаною Костенко, з воєнним оглядачем Денисом Поповичем, з головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком, з експерткою з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною і ЄС Марією Голуб, з докторкою філософії, політологинею Мирославою Майніною, з ветераном російсько-української війни, сержантом сил ППО Микитою Баком (зокрема про можливості розгортання в Україні американських ракет Tomahawk), з головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим, з доктором філософії Андрієм Городницьким.

  • Євросоюз запланував 100 млрд євро для України в семирічному бюджеті

Телемарафон:

У денному ефірі ICTV та СТБ про це не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ з синхроном фон дер Ляєн.

Перший канал Суспільного:

Робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Брюсселя і давали синхрон фон дер Ляєн.

  • Посли ЄС знову не ухвалили 18-й пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» обговорили тему з кандидатом політичних наук Юрієм Олійником. У ранковому ефірі «1+1» повідомляли про те, що було напередодні в формі БЗ з синхроном Каллас. У денному і вечірньому ефірах ICTV та СТБ і «Ради» про це не згадували взагалі.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрон Каллас. Обговорювали тему з експертом-міжнародником Максимом Несвітайловим і з директоркою з аналітики Ради економічної безпеки України Оленою Юрченко.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У звітні дні у внутрішньополітичній тематиці домінували дві «серіальні» теми — зміна Кабінету міністрів і кримінальне переслідування ДБР керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Попри те, що за новий Кабмін Верховна Рада голосувала 17 липня, про його майбутній склад було відомо в попередні дні (які якраз і потрапили в моніторинг).

В ефірах учасників телемарафону цю тему спочатку висвітлювали побіжно, згодом почали їй приділяти певну увагу. Щоправда, в обговореннях персоналій домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», а в якості експертів часто виступали радники керівника Офісу президента. Тож говорити про якийсь баланс у висвітленні цієї теми не доводилося.

Перший канал Суспільного, крім якісного репортажного висвітлення подій, в усі ці дні організовував, по-перше, широке обговорення теми політиками — нардепами з різних політичних сил, по-друге, широке експертне обговорення, як підсумків роботи уряду Шмигаля, так і прогнозів щодо ефективності майбутнього уряду Свириденко й окремих кандидатів на міністерства.

Справу Шабуніна телемарафон висвітлював, я би сказав, хаотично. Одні канали приділяли їй увагу, інші (як-от «Рада») повністю ігнорували. ІCТV з СТБ то ігнорували події в темі взагалі, а то навпаки подавали їх майже цілком збалансовано. «1+1» то подавав тему вкрай однобічно з позицій ДБР, а то висвітлював збалансовано. Утім, у телемарафоні цій темі серйозної експертизи не робили.

В ефірі Першого каналу Суспільного тему висвітлювали ретельно, збалансовано і з експертними оцінками. Крім того, в розмовній студії говорили про цю справу з самим Віталієм Шабуніним.

14 липня

  • Зеленський запропонував Свириденко очолити Кабмін. Шмигаль може очолити Міноборони

Телемарафон:

Як не дивно, в ранковому ефірі каналу «Рада» про це взагалі не згадували. В денному ефірі каналу «1+1» обмежилися коротким БЗ. З експертами тему не обговорювали. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ цитували допис Зеленського в телеграм. З експертами на цю тему не говорили.

Перший канал Суспільного:

Зранку повідомляли про Свириденко з посиланням на «поінформованого співрозмовника Суспільного в оточенні президента». Пізніше — цитували Зеленського і допис Свириденко у фейсбуці. Тему обговорювали з політиками — народними депутатами Василем Моканом і Юрієм Камельчуком від «Слуги народу», Олексієм Кучеренком від «Батьківщини» і Ніною Южаніною від «Європейської солідарності». І обговорювали з експертами: політологом Олексієм Кошелем, виконавчим директором Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим, доктором політичних наук Максимом Розумним. Зокрема, на відміну від телемарафону, обговорювали і два важливих аспекти: про порушення президентом процедури подання кандидатів і про те, що за законом під час воєнного стану неможливо змінювати уряд.

  • Керівнику ЦПК Шабуніну ДБР вручило повістки на допити

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про це не згадували. В денному ефірі каналу «1+1» згадали про це похапцем — на останній хвилині розмови з керівником головного слідчого управління ДБР Дмитром Мірковцем. А по суті дали ДБР трибуну для виправдання, а от про позицію самого Шабуніна так і не повідомили.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото. Говорили з заступницею директора Центру протидії корупції Оленою Щербан і з головою антикорупційного управління Генпрокуратури у 2015 році Павлом Жебрівським.

15 липня

  • Прем’єр Шмигаль подав заяву про відставку. Президент Зеленський окреслив головні завдання нового Кабміну

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» давали синхрон Зеленського про Свириденко і Шмигаля (з дня попереднього). У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли усно на фото про нараду Зеленського зі Свириденко і Федоровим. І повідомляли усно на скриншоті про заяву Шмигаля. Обговорювали тему з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком, президентом Київської школи економіки Тимофієм Миловановим і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно зі скрином заяви Шмигаля. Обговорили тему з експертом центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно про заяву Шмигаля і про нараду Зеленського зі Свириденко і Федоровим. Робили пряме ввімкнення кореспондента з засідання ВР з синхронами народних депутатів Ярослава Железняка і Романа Костенка від «Голосу», Олександра Федієнка від «Слуги народу» про імовірне об’єднання МО і Мінстратегпрому, Олександра Мережка від «Слуги народу» про дипломатичні перспективи Точицького і Стефанішиної. Давали прогнози на нові кандидатури в уряд від «РБК-Україна». І зробили якісний бекграундовий сюжет Стасюка про Юлію Свириденко. Тему обговорювали в дискусійних студіях з народними депутатами: Соломією Бобровською і Юлією Сіренко від «Голосу», Ніною Южаніною та Іриною Геращенко від «Європейської солідарності», Олексієм Мовчаном і Ростиславом Тістиком від «Слуги народу». Крім того, обговорювали прогнози й оцінки кандидатів на міністерські посади з експертами: президентом Київської школи економіки Тимофієм Миловановим, кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком, керівником Центру стратегічних комунікацій «Форум» Валерієм Димовим, політологом, експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим.

  • 57 громадських організацій просять Зеленського, Офіс генпрокурора і ДБР припинити політичні розправи. Суд обрав Шабуніну запобіжний захід

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» тему взагалі не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» аж о 23-й в новинах повідомили про обрання запобіжки, але коротко й однобічно, без позиції Шабуніна. Про звернення громадських організацій також не згадували.

Перший канал Суспільного:

Вдень повідомляли про заяву громадських організацій і робили анонсове БЗ про суд із обрання запобіжного заходу. Далі робили прямі трансляції з суду, зокрема давали виступ самого Шабуніна, заяву про відвід судді стороною захисту. Наводили коментар дружини Шабуніна Олени у фейсбуці про подробиці обшуків. Робили три прямих ввімкнення власної кореспондентки з суду, давали синхрони прокурора Михайла Балана і Шабуніна. Давали коментарі на рішення суду самого Шабуніна і прокурора. Обговорили тему з головою антикорупційного центру демократичних змін «Межа» Мартиною Богуславець.

16 липня

  • Верховна Рада відправила у відставку уряд Шмигаля. Президент Зеленський представив «слугам народу» кандидатури в новий уряд

Телемарафон:

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» тему обговорювали з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом. У ранковому ефірі «1+1» робили БЗ про те, що профільний Комітет ВР підтримав відставку уряду. Обговорили тему з керівником центру громадської аналітики «Вежа» Валерієм Клочком. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ про схвалення профільним комітетом ВР відставки уряду, згодом зробили пряме ввімкнення кореспондента з парламенту про рішення ВР. Обговорили тему з політологом Володимиром Фесенком. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ, спочатку на архіві, потім — на актуальному відео, давали фрагмент виступу Шмигаля в Раді. В підсумковому випуску зробили оглядовий сюжет. Обговорювали тему з народними депутатами Єгором Чернєвим і Олексієм Леоновим (обидва — від «Слуги народу») і з політологом Володимиром Фесенком.

Перший канал Суспільного:

Зробили якісну інфографіку імовірних кадрових змін у Кабміні. О 15:15 на старті гостьової студії оперативно повідомили про результат голосування ВР з посиланням на власного кореспондента. Далі зробили пряме ввімкнення кореспондента з парламенту з синхронами самого Шмигаля, нардепів Ярослава Железняка від «Голосу» і Петра Порошенка від «Європейської солідарності». У підсумковому випуску новин зробили оглядовий сюжет. З усіма гостями цього дня обговорювали підсумки роботи уряду Шмигаля і прогнози щодо ефективності майбутнього Кабміну. В дискусійних розмовних студіях тему обговорили з численними народними депутатами: Інною Совсун і Андрієм Осадчуком від «Голосу», Олексієм Гончаренком і Олегом Синюткою від «Європейської солідарності», Ольгою Василевською-Смаглюк, Богданом Кицаком, Василем Моканом від «Слуги народу» (щоправда, Василя Мокана представляли як члена міжфракційного об’єднання «Розумна політика»). Єдине, що мене здивувало: розмови з депутатами у праймових студіях починали не з питання зміни уряду, а з сутички нардепів Гончаренка і Гетманцева на трибуні. На моє переконання, це явно не пасує Суспільному — надавати час і значення таким дрібницям, у той момент, коли змінюють уряд. І влаштували широке експертне обговорення теми зміни уряду, говорили з докторкою політичних наук, завідувачкою кафедри Сумського університету Адріаною Костенко, з парламентською аналітикинею руху «Чесно» Іриною Корженковою, з політологом, професором Львівської політехніки Миколою Бучиним, з політологами Ігорем Чаленком і Володимиром Фесенком, з професором Києво-Могилянської Академії Олексієм Гаранем і з доктором філософії Андрієм Городницьким.

  • ДБР обшукало квартиру загиблого пілота «Джуса» в справі Шабуніна. У ДБР пояснили, навіщо обшукували квартиру «Джуса»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомляли про рішення суду про запобіжний захід напередодні. Давали БЗ і синхрони як прокурора, так і самого Шабуніна. Повідомили про заяву ЦПК щодо політичної вмотивованості цього кримінального переслідування. У денному ефірі ICTV та СТБ подавали БЗ збалансовано, з викладом і підозри ДБР, і позиції Шабуніна. Згадали (хай і побіжно) про звернення громадських організацій. Усно повідомляли про обшуки у квартирі «Джуса». І дуже докладно цитували коментар речниці ДБР Тетяни Сап’ян зокрема і з оцінками дій відомства. А от матір загиблого «Джуса» процитували суто фактично, про проведений обшук, її думки з приводу цього обшуку не цитували. У вечірньому ефірі каналу «Рада» цю тему не згадували взагалі.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото про обшуки з посиланням на коментар Суспільному матері Героя Лілії Авер’янової та казали, що звернулися до ДБР по коментар з цього приводу. Згодом давали синхрон Лілії Авер’янової та цитували коментар речниці ДБР Тетяни Сап’ян Суспільному. Про справу говорили з самим головою Центру протидії корупції і підозрюваним у справі ДБР Віталієм Шабуніним.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

З ворожих обстрілів цивільних об’єктів у звітні дні найгіршими за наслідками були влучання КАБом у супермаркет у Добропіллі на Донеччині 16 липня (2 загиблих і 27 поранених), атака дронами по Златополю на Харківщині 14 липня (одна загибла і 10 поранених). 16 липня сталася і наймасовіша ракетно-дронова атака по критичній інфраструктурі Кривого Рогу, що призвело до масштабних відімкнень електрики в місті. Більшість із цих подій набагато повніше і оперативніше за телемарафон висвітлював Перший канал Суспільного, завдяки якісній роботі власних кореспондентів з місць подій.

14 липня

  • Одна загибла і 10 поранених внаслідок атаки дронами по Златополю на Харківщині

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» повідомляли усно на фото. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ з синхроном міського голови Златополя.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото з синхроном місцевої мешканки.

  • 2 загиблих і 4 поранених внаслідок ворожого удару по Шостці на Сумщині

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно на фото. В денному ефірі «1+1» повідомляли усно на фото, згодом згадали в прямому ввімкненні з Сум. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ повідомляли усно, говорили про ліквідацію наслідків з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото. В розмовній студії обговорили з заступником голови Сумської ОВА Володимиром Бабичем.

16 липня

  • 2 загиблих і 27 поранених внаслідок влучання ворожого КАБу по Добропіллю на Донеччині

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли про це усно на фото і давали синхрон журналіста і волонтера Дениса Христова. Обговорили подію з головою Донецької ОВА Вадимом Філашкіним і з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

Спершу робили БЗ з синхроном Христова, а вже о 20-й годині робили пряме ввімкнення власного кореспондента Владислава Уколова з Добропілля з місця влучання. Ще одне якісне пряме ввімкнення він робив в основному випуску новин о 21-й, у ньому зокрема повідомив про те, що рятувальники дістали тіло другого загиблого, і давав синхрони очевидців.

  • Росія завдала масованого удару по інфраструктурі Вінниці, 8 поранених. МЗС Польщі: Росія вдарила по польській фабриці в Вінниці

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомляли про атаку усно і давали синхрон першої заступниці Вінницької ОВА Наталії Заболотної, з якою згодом говорили і в гостьовій студії. В денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили репортажний сюжет з Вінниці. Усно повідомляли про заяву польського МЗС. У розмовній студії говорили з речницею ДСНС Вінниччини Оксаною Урбанською. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обмежилися коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

У ранковому ефірі давали синхрон першої заступниці голови Вінницької ОВА Наталії Заболотної. Далі робили два прямих ввімкнення з одного з місць влучань з синхронами мешканців зруйнованого будинку. Робили БЗ про влучання в енергетичну інфраструктуру Вінниччини. На вечір зробили репортажний сюжет. Давали синхрон речника МЗС Польщі Павела Вронського. В гостьовій студії обговорили наслідки ворожої атаки з речницею ДСНС Вінниччини Оксаною Урбанською.

  • Росія атакувала Кривий Ріг балістикою і безпілотниками, в місті масштабні відімкнення електрики

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» повідомляли про це усно, говорили з головою Криворізької РВА Євгеном Ситниченком. У денному ефірі ICTV та СТБ повідомляли про подію усно на фото. Говорили з першим заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським. У вечірньому ефірі каналу «Рада» лише повідомили усно на фото.

Перший канал Суспільного:

Робили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця одного з влучань з синхронами місцевих жителів-очевидців.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

14 липня

  • Комісія з проведення конкурсу на посаду директора БЕБ відмовилася змінювати переможця конкурсу і поверне уряду лист (робили БЗ і давали синхрон голови Комісії Лаури Стефан, обговорювали з політологом Олексієм Кошелем, юристом Антикорупційного центру «Межа» Анатолієм Яремою і головою антикорупційного управління Генпрокуратури у 2015 році Павлом Жебрівським).

16 липня

  • Мер латвійського міста отримав поранення під час російського обстрілу України (повідомляли усно на фото).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

14 липня

  • У Києві студенти протестували проти ймовірного призначення Вітренка міністром освіти і науки (тут мені дивно, чому цю новину не побачили на Суспільному, і геть не дивно, чому її не побачили на телемарафоні).

16 липня

  • ДБР відкрило провадження щодо побиття чоловіка працівниками ТЦК у Миколаєві.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 14—16 липня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Було псевдопосилання на інтернет «соцмережі вибухнули заголовками». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «ЗМІ зазначають», «писали світові ЗМІ», «за даними ЗМІ», «за чутками у ЗМІ і в колі депутатів». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «відомо», «вже відомо», «за попередніми даними», «попередньо відомо», «повідомлялося», «кажуть», «очікується» (невідомо ким), «чули» (невідомо хто), «за даними інсайдерських джерел». Без посилань на джерела повідомляли про обстріл Вінниці та про зростання кількості поранених там, атаку по Златополю на Харківщині й про удар по Шостці. Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть наші воїни», «Будапешт запевняє».

Точність:

Не до ладу «перекривали» архівами численні БЗ. Традиційно випадковим відео боїв «перекривали» всі фронтові зведення. Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» й розмови з військовими та воєнними експертами. Невідповідно «перекривали» прямі ввімкнення. Традиційно був титр «наживо» на відео, яким «перекривали» прямі ввімкнення. Виглядає доволі дико цей титр, наприклад, на нічному відео посеред білого дня. Ведучий казав у ранкових випусках 16 липня: «Денис Шмигаль пішов у відставку». Якщо бути точним, то нікуди він ще на той момент не «пішов», бо його відставку мала ухвалити Рада. Він лише написав заяву.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах: «найгарячіші ділянки», «найгарячіше на Покровському», «найгарячіші атаки», «ці відтинки найпекельніші», «від цих пекельних пташок», «нещадно атакують», «досить гучно», «на щастя, ніхто не постраждав», «скандал спалахнув», «гучну заяву». Було одне припущення: «втім, не виключено, що через кілька хвилин знову оголосять тривогу». Тричі вживали маркери авторизації та посилення уваги: «я так розумію», «скажу», «до речі».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Джигуна представляти лише «політичним експертом».

Баланс думок:

14 липня в студії говорили з керівником головного слідчого управління ДБР Дмитром Мірковцем про підозру, висунуту ДБР керівнику ЦПК Віталію Шабуніну. По суті дали ДБР трибуну для аргументації, а от про позицію самого Шабуніна в справі при цьому так і не повідомили.

Доступність подачі інформації:

У підводці до фронтового репортажу ведучий казав «на Соледарському напрямку». Для розуміння аудиторії слід було би називати напрямок фронту за визначенням Генштабу, вже звичному для глядача. Навіщось показували скриншот із сайту Верховної Ради. У титрі було: «пресофіцерка 3 БРОП». Навряд чи більшість глядачів розшифрують цю абревіатуру. Також були: «дедлайн у 50 днів», «цей кейс», «про таку колаборацію».

ICTV та СТБ

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «низка ЗМІ пише», «місцева влада повідомила», «повідомила міська влада». Були суто абстрактні псевдопосилання: «відомо», «попередньо», «прогнозують» (невідомо хто), «очікується» (невідомо ким). Найбільше грубих порушень стандарту були поданням інформації без будь-яких посилань на джерела, зокрема про імовірні кадрові призначення в новому Кабміні, про атаку на Вінницю, про проголосовану парламентом відставку уряду. Без посилань на джерела була значна частина фактів у прямому ввімкненні воєнкора. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «кажуть урядовці», «кажуть артилеристи», «за словами бійців», «аналітики та ЗМІ роблять припущення», «воїни кажуть».

Точність:

Традиційно випадковим відео бойових дій «перекривали» фронтові зведення. Випадковим відео бойових дій «перекривали» і пряме ввімкнення воєнкора.Численні БЗ «перекривали» не до ладу архівами.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах: «тривають криваві бої», «епіцентр найкривавіших протистоянь», «палає Покровський напрямок», «яких везе до пекла чи звідти», «безмежну кількість живої сили», «також гаряче», «окупанти вгатили», «противник вгатив», «кількість ударів по тилових містах вражає», «люди страждають», «врятувало диво», «кипить робота», «тут без інтриги», «гучні заяви», «обіцяв гучну заяву». Були також зайві у новинах маркери авторизації та посилення уваги: «після всіх таких обговорень, я б навіть не назвав це дискусіями», «скажу так», «я думаю», «ба більше».

Повнота інформації:

За словами ведучої, воєнкор робив ввімкнення «з прифронтової зони». За лінією фронту близько 1200 кілометрів, це «вичерпна» відповідь на запитання «де?». Був фронтовий репортаж із Донеччини, а з якого саме напрямку фронту ведуча не сказала. В самому сюжеті про географію було сказано «на південному фронті Донеччини». Не дали необхідного бекграунду в анонсовому повідомленні про голосування ВР за новий склад Кабміну. Не досить було Володимира Фесенка представляти лише «політологом».

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншот дрібного англійського тексту з газети Financial Times. Навіщось давали скриншот зі сторінки міністра закордонних справ Польщі Сікорського в мережі Х. Ще й польською мовою. Щоправда, згодом виправилися й адаптували, набравши цитату українськими титрами. Ще було: «топ-посадовців», «топ-тему», «цей меседж».

Оперативність:

Давати в підсумковому випуску новин 14 липня репортаж про конференцію з відновлення України, яка відбувалася в Римі 10—11 липня, — якось геть неоперативно. А 16 липня подавали як новину репортаж про підписання хартії стійкості людського капіталу на полях конференції в Римі.

«Інтер»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «військові називають», «воїни кажуть», «розповідають артилеристи».

Точність:

Абичим архівним і недоладно «перекривали» різні БЗ і оглядові сюжети.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «часом від історій з евакуацією поранених у жилах холоне кров», «легендарної бригади», «виконують просто фантастичну роботу», «це просто неймовірно», «цей малюк потихеньку-полегеньку видряпується на гірку», «лагідно називають», «ще майже сенсація», «найсенсаційнішим», «ще більш вражаючі цифри». Було одне «експертне» міркування: «хто це, Трамп не уточнив, але така кількість кардинально би змінила ситуацію із захистом українського неба». І кілька маркерів посилення уваги: «ви тільки погляньте», «будемо відвертими», «і тут цікаво».

Повнота інформації:

Був фронтовий репортаж з так і не названого ні в підводці, ні в сюжеті напрямку, бо «східний фронт» — це занадто розмито.

Доступність подачі інформації:

Було слово «рестрикції».

«Рада»

Достовірність:

Було одне розмите псевдопосилання на джерело фактів: «даних, які озвучують засоби масової інформації». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «є новина», «попередньо», «попередньо відомо», «за деякими джерелами», «пророкують» (невідомо хто). Без посилань повідомляли про відставку Шмигаля і про атаку ворога на Шостку. Були й узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «ЗМІ обговорюють», «деякі експерти пророкують», «кажуть бійці», «кажуть військові».

Точність:

Невідповідно «перекривали» архівами різні БЗ. У випуску новин о 18-й 16 липня у повідомленні на словах, що Шмигаль «виголосив промову та відзвітував за 5 років роботи на посаді», показували архівне відео засідання Кабміну. А «виголошував» і «звітував» Шмигаль з трибуни Верховної Ради. «Перекривали» фронтове зведення мапами з фейсбук-сторінки Генштабу, причому врізнобій — ведуча говорила про одні напрямки, а показували щоразу інакші.

Відокремлення фактів від думок:

Була емоційна оцінка «нині там гаряче» і маркер посилення уваги «до слова». Найбільше ж грубих порушень стандарту були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій.

Повнота інформації:

Не досить було Володимира Фесенка представляти «політологом», а Дмитра Левуся «політологом-міжнародником». Не досить і недоречно було воєнного експерта Олександра Мусієнка представляти лише як «військовослужбовця Сил ТРО». Бо це не про його компетентність як експерта. Не титрували датою бекграундовий синхрон президента Зеленського на Римській конференції. Всі БЗ були без інтершуму.

Доступність подачі інформації:

Фронтове зведення «перекривали» мапами з фейсбук-сторінки Генштабу. Абсолютно неадаптованими для телеперегляду. У сюжеті було «на Костянтинівському напрямку». В усталеній класифікації напрямків фронту від Генштабу такого напрямку нема, це міг бути або Торецький, або Краматорський напрямки. Слід би було дотримуватися визначень Генштабу, звичних для аудиторії. Навіщось показували скриншоти з телеграм-каналу Зеленського. Були незрозумілі частині аудиторії слова: «на поверхні в дискурсі», «який кейс може спрацювати», «є фідбек», «апгрейд дронів».

Оперативність:

Удень 15 липня повідомляли як новину про ініціативу Кабміну щодо підвищення виплат на дітей, що було новиною ще за добу до того. А 16 липня в підсумковому випуску робили «аналітичний» сюжет про 50 днів, які дав Трамп Росії. Новиною це було ще 14 липня.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Було одне абстрактне псевдопосилання «стало відомо» і одне узагальнене розмите на авторство суб’єктивної думки «Штати тим часом наголошують».

Точність:

Випадковим відео бойових дій «перекривали» фронтові зведення. Не до ладу «перекривали» архівами численні БЗ. Казали про Пісторіуса — показували Мерца тощо. У повідомленні про розгляд 18-го пакету санкцій ЄС проти Росії ведуча стверджувала, що «нарешті ціна на російську нафту буде знижена до 45 доларів за барель, і це має відчутно зменшити фінансування російської агресії». Далеко не факт, що «буде». От і того дня санкційний пакет ухвалити так і не вдалося, попри оптимістичне «передбачення» ведучої. Ведуча стверджувала, що «його (Шмигаля) наступницею стане перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко». Слід би казати «може стати», бо суто теоретично парламент міг за неї і не проголосувати (хай там як це не звучить фантастично в нинішніх політичних реаліях, але в новинах слід формулювати все точно). Ведуча у випуску новин опівночі стверджувала, що «на фронті за минулу добу відбулося 148 бойових зіткнень». Що не відповідало дійсності, бо це були дані Генштабу не за добу, а станом на 22-гу годину попередньої доби.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах: «найгарячіший Покровський напрямок», «напружена ситуація», «ситуація на фронті залишається напруженою», «на межі можливого», «страшний сон Путіна наяву», «у Кремлі помітно нервують», «останньою краплею, після якої Дональд Трамп ухвалив», «скептично ставиться до путінського окозамилювання», «ця зустріч видається значно теплішою». Траплялися також «експертні» міркування журналістів: «Надання зброї — це вже зміна правил гри». «Тому зараз так важливо вже Києву показати Вашингтону економічну вигоду від цієї співпраці». І безпідставні узагальнення: «А це вже Вашингтон — сюди була прикута увага усіх у понеділок». «Ну, і всі зараз обговорюють підтримку України першою леді США» (от прямо «всі»!).

Повнота інформації:

Ведучі говорили з військовим 57-ї ОМПБР і жодним чином не позначили, про який саме напрямок фронту йдеться. Добре, що сам гість загадав місто Вовчанськ. Не досить було представляти гостя Олега Лісного і титром у сюжеті Володимира Фесенка «політологами». Не досить було Дмитра Левуся представляти «політологом-міжнародником». Представляли Василя Богдана як «генерал-лейтенанта» і забули, як зазвичай, що у відставці. Всі БЗ були без інтершуму, а в оглядових сюжетах замість інтершуму була підкладена музичка.

Баланс думок:

У короткому повідомленні про обрання запобіжного заходу голові ЦПК Шабуніну була озвучена підозра ДБР, натомість не було жодного слова про позицію самого Шабуніна.

Доступність подачі інформації:

Мапа бойових дій красива, але назви населених пунктів набрані настільки дрібним шрифтом, що глядачі з неідеальним зором (а таких надзвичайно багато) навряд чи можуть їх прочитати на екрані телевізора. Особливо ж набрані білим на червоному. Давали неадаптовані мапи з сайту Інституту вивчення війни. Навіщо, незрозуміло.

Оперативність:

15 липня суд обрав Шабуніну запобіжний захід близько 20-ї, канал повідомив про це аж у випуску новин о 23-й.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Грубих порушень стандарту достовірності було в ці дні дуже багато. Найбільше — суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «відомо наразі», «є інформація», «ми чуємо», «знаємо», «нам повідомили», «як зазначалось раніше», «за попередніми даними», «за нашою інформацією», «наші джерела про це повідомляють», «джерела Суспільного зазначають», «про це стало відомо Суспільному», «напередодні стало відомо», «як нам також стало відомо». Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «Данія сказала», «Франція говорила», «говорили дипломати», «дипломати мені говорили», «як мені повідомляють дипломати», «нам говорили про це дипломати», «за словами наших співрозмовників», «сказали депутати від “Слуги народу”», «зазначають місцеві».

Точність:

От незбагненна для мене логіка: навіщо пряме ввімкнення з Вашингтона про заяви Трампа щодо зброї для України та санкцій для Росії було «ілюструвати» красивими краєвидами Парижа і Берліна? Невідповідно «перекривали» розмови з військовими та воєнними експертами. Речника 60-ї ОМБР Максима Білоусова в синхроні титрували як речника Сил оборони півдня Владислава Волошина. Ще й дали тематичний титр «Волошин про ситуацію на півдні України», а в цей час Білоусов розповідав про Лиманський напрямок фронту.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок журналістів у новинах: «залишаються найгарячішими», «найгарячішою ситуація залишається», «які скандали супроводжували», «цікава тут позиція Угорщини», «головна інтрига». Найбільше ж грубих порушень стандарту були зайвими в новинах маркерами авторизації та посилення уваги: «розпочну з того», «скажу», «я скажу», «скажу ще», «загалом скажу», «додам», «також додам», «хочу зазначити», «варто зазначити», «треба сказати», «до речі».

Повнота інформації:

Стандарт у ці дні порушували доволі багато. Більшістю грубих порушень були недостатні представлення гостей-експертів. Так, не досить було представляти Олексія Кошеля, Володимира Фесенка й Ігоря Чаленка лише «політологами», Ярослава Макітру — «політичним аналітиком», Максима Несвітайлова — «експертом-міжнародником», Сергія Грабського — «військовим експертом», а Дениса Поповича — «воєнним оглядачем». Представляли експерта Ігоря Романенка як «генерал-лейтенанта», а забули додати, що у відставці. Не титрували датами бекграундове архівне відео у сюжеті про Юлію Свириденко. Без інтершуму був репортаж про атаку по Вінниці.

Баланс думок:

Запросили обговорювати тему зміни уряду Соломію Бобровську з «Голосу». Зрозуміло, вона критикувала владу. Ведучі не балансували це принаймні анонсом запрошення депутатів від владної фракції. Хоча було набагато логічніше запросити їх одночасно з Бобровською (як це загалом заведено на каналі, дивно, що це не було так зроблено).

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншот фейсбук-сторінки дружини Шабуніна, ще й маркером щось виділяли у мікроскопічному тексті. Навіщось давали скриншоти сліпих дрібних текстів законів, ще й маркером щось там виділяли. От навіщо це показувати?

Адаптували скриншот зі сторінки прем’єр-міністра Швеції в соцмережі, але український текст знову набрали такими ж дрібними літерами, як і на скриншоті. Непіднімною для глядача була абревіатура в титрі: «командир 2 РУБПАК ББС». Крім того було: «топ-дипломат», «паралельні треки» і «послухати її синхрон» (суто професійний термін).

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 14—20 липня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 18 разів (попереднього тижня було 14 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 13 запрошень, що склало понад 72% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням ще двох запрошень формально позафракційного першого віцеспікера Олександра Корнієнка, делегованого владною фракцією, — більш як 83%.

Крім «слуг» і Корнієнка, в ефір телемарафону двічі запросили представників «Батьківщини» (традиційно це були Сергій Євтушок і Михайло Цимбалюк), раз запросили представницю депгрупи «За майбутнє» (традиційно Ірина Констанкевич). Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» цього тижня у марафон не кликали. Знову-таки «плюралізм» (у вигляді представників «Батьківщини» і «За майбутнє») був лише в ефірі каналу «Рада». Інші канали запрошували лише представників владної фракції або ж делегованого владною фракцією першого віцеспікера.

За персоналіями картина виглядала так:

По два рази в телемарафоні побували цього тижня перший віцеспікер Корнієнко, «слуги народу» Єгор Чернєв, Олексій Леонов і Олена Шуляк. Усі інші нардепи були в гостях телемарафону по одному разу.

Офіс президента цього тижня по три рази в ефірі представляли радник керівника ОП Сергій Лещенко (двічі на «Раді», ще один раз на «Інтері», сумарно мав в ефірі 41 хвилину) і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (на каналах «1+1», «Рада» і «Ми — Україна» сумарно мав 33 хвилини ефіру). Двічі в телемарафон запрошували радника керівника ОП Михайла Подоляка (на каналах «Рада» і «Ми — Україна», сумарно був в ефірі телемарафону 47 хвилин). Раз на «Інтері» побувала заступниця керівника ОП Ірина Мудра, причому як гостя програми «Ньюзмейкер» (хоча жодного разу ньюзмейкеркою не є), а в ефірі була 28 хвилин. Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в гостьовому ефірі телемарафону протягом 2 годин 29 хвилин (попереднього тижня була 1 година і 31 хвилина). 14 ж липня в нічному ефірі «Інтера» вже вкотре (восьмий раз!) знову був повтор «Ньюзмейкера» з радником Подоляком за 27 лютого!

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побували 35 народних депутатів (попереднього тижня гостей-депутатів було 21). Цього разу представники опозиційних фракцій переважали представників влади. Загалом було 13 представників «Слуги народу» і 21 представник парламентської опозиції («Голос» — 12 депутатів, «Європейська солідарність» — 7, «Батьківщина» — 2). 18 липня в дискусійну студію з Вадимом Івченком з «Батьківщини» і Соломією Бобровською з «Голосу» «запрошували також фракцію “Слуга народу”, представників, на жаль, всі, до кого ми звернулись, нам відмовили» (а обговорювали кадрові рішення Зеленського, зокрема призначення Умєрова на РНБО). Значна кількість представників «Голосу» цього тижня частково пояснювалася тим, що Ольгу Стефанишину запрошували як авторку законопроєкту, Олександру Устінову — як голову ТСК з питань моніторингу використання міжнародної військової допомоги, Ярослава Юрчишина — як голову Комітету ВР з питань свободи слова, а Романа Костенка — як секретаря Комітету ВР з нацбезпеки. Крім представників чотирьох згаданих фракцій, в ефірі каналу ще побував представник депутатської групи «За майбутнє» Сергій Рудик (як заступник голови Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики, говорили про розмінування сільгоспземель).

Попри перевагу опозиційних депутатів, в окремих темах загалом баланс думок було дотримано, оскільки владній фракції надавали повну можливість донести до глядачів свої аргументи. Але в окремих випадках канал порушував власну ж хорошу традицію, коли кликав в ефір поодиноких нардепів замість дискусійних студій. Так, наприклад, 15 липня про зміну уряду говорили окремо з Соломією Бобровською з «Голосу», а 17 липня — з Іриною Фріз із «ЄС». Представники «Слуги народу» в обох випадках були в ефірі каналу згодом. Ще двічі абсолютно невиправдано ведучі згадували фракційну приналежність нардепів, яких кликали обговорювати суто «фахові» питання. Так було у представленнях голови Комітету ВР з питань свободи слова Юрчишина 17 липня і з секретаря Комітету ВР з нацбезпеки Костенка 18 липня.

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Три рази в ефірі каналу побувала представниця «Голосу» Юлія Сірко, двічі гостювали на каналі «слуги народу» Василь Мокан і Богдан Кицак, Ніна Южаніна з «Європейської солідарності», Соломія Бобровська і Ярослав Юрчишин з «Голосу». Всі решта нардепів побували в ефірі каналу по одному разу.

4. Прояви політичного і бізнесового піару 14—16 липня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 19 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного піару були:

Негативний політичний піар був один. Негативною була згадка про керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (5 проявів)

14 липня

  • Був іміджевий бізнесовий піар про компанію «Філіп Морріс Україна», «одна з небагатьох міжнародних компаній, яка не просто залишилася на українському ринку, а й продовжує масштабувати бізнес», «такий послідовний підхід — це не лише бізнес-рішення, а й потужний сигнал». Ще й цілих два синхрони гендиректора компанії.
  • Двічі був «гібридний», себто і бізнесовий, і політичний піар у повідомленні про «важлива новина для інвестиційного клімату України» (це цитата). «Два американські інвестиційні фонди поновили контроль над зерновим терміналом Olimpex порту Одеси». «Інвесторам довелося просити підтримки в української влади, і Офіс президента України допоміг фондам стягнути борг у розмірі 95 млн доларів». І була цитата керівника термінала з подякою Офісу президента, і цитата керівника Офісу президента Андрія Єрмака. І геть незрозуміло, як у правовий спосіб Офіс президента міг допомогти з судовим рішенням.
  • У геть неоперативному репортажі про конференцію з відновлення України в Римі окремий великий фрагмент був присвячений сніданку, що його організував Фонд Віктора Пінчука, де «Віктор Пінчук закликав європейців до спільної боротьби». З суто політичною промовою Пінчука в синхроні.

16 липня

  • Показували «паркет» про підписання хартії стійкості людського капіталу на полях конференції з відновлення України в Римі. З аж двома синхронами першої віцепрем’єрки (на той момент) Юлії Свириденко.

«Інтер» (3 прояви)

15 липня

  • БЗ про покладання квітів до Стіни пам’яті в Києві спецпредставником США Кітом Келлогом і керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком було використане для широкого цитування двох суто зовнішньополітичних заяв пана Єрмака. Келлога при цьому якось не цитували. Показували це тричі.

«Рада» (9 проявів)

14 липня

  • Радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко в гостьовій студії почав свій «аналіз» візиту Кіта Келлога зі слів «ви знаєте, ця мова тіла, body language, які ми бачимо на екрані, зустрічі Келлога і Єрмака на Київському вокзалі, … це говорить гучніше за будь-які заголовки та за будь-які статті, які, на жаль, перед візитом Келлога вийшли в американських виданнях, які намагаються показати неефективність української дипломатії: “треба міняти українських переговорників, Єрмак не справляється”. Будь ласка, ви бачите, це була зустріч не просто друзів. … Він бачиться зі своїм другом Єрмаком, і ці обійми показують, що український підхід — він спрацьовує». У цьому спічі позивного піару цікаво також те, що про самі ж ці статті свого часу канал «Рада», та й телемарафон загалом, нічого не повідомляв.
  • Був матеріал про те, що в Азербайджані відбулася виставка українських університетів, а в матеріалі давали синхрон народної депутатки від «Слуги народу» Любові Шпак. З зазначенням фракції, що не мало жодного відношення до теми повідомлення.

15 липня

  • «Паркет» (ще й неоперативний) про ініціативу Кабміну щодо виплат на дітей з синхроном прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
  • Двічі був «паркет» про те, що «президент Зеленський заслухав доповідь міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка». Що не є новиною.

16 липня

  • Двічі був «паркет» про те, що «Кіт Келлог разом з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком відвідали центр захисту прав дитини в рамках президентської ініціативи Bring Kids Back UA» з цитуванням того, на чому саме «наголосив» Єрмак.
  • Ну вже аж ніяк не новина, що «президент наголосив: щоб протидіяти ворожим обстрілам, нам потрібне системне посилання захисту — більше ППО, більше перехоплювачів, більше рішучості». Було двічі. Загалом же редакції варто було б зважати на те, що зовсім не обов’язково все, що каже чи пише в соцмережі пан президент, є автоматично новиною.

«Ми — Україна» (2 прояви)

15 липня

  • Був «паркет» про те, що президент Зеленський провів нараду з дипломатами. Що не є новиною. Тим більше без жодної конкретики, навіть без того, які саме дипломати були на цій нараді.
  • Повідомлення про обрання запобіжного заходу голові ЦПК Шабуніну містило ухвалу суду і підозру ДБР. Без балансу — позиції самого підозрюваного — це працює винятково як негативний піар проти нього.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару в звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 14—16 липня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня не було.

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

РЕЗЮМЕ

14—16 липня найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Новопавлівський і Північно-Слобожанський. У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Покровському напрямку. Достатню увагу приділили також Лиманському і Новопавлівському напрямкам, мало уваги приділили Північно-Слобожанському. Обговорювали ситуацію на фронті найчастіше з військовими-фронтовиками, майже не запрошували експертів. З фронту робили два прямих ввімкнення і 8 репортажних сюжетів. В ефірі Першого каналу Суспільного достатню увагу приділили Покровському, Новопавлівському і Південно-Слобожанському напрямкам фронту. Мало уваги приділили Лиманському. Говорити про фронт найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони. З фронту в ці дні був лише один репортаж.

У звітні дні ключовими для України зовнішньополітичними подіями були обіцянки зброї від Трампа і його 50-денний ультиматум Росії, домовленість між США і НАТО про закупівлю країнами Альянсу зброї для України в США, В телемарафоні цю тематику висвітлювали нерівномірно. Перший канал Суспільного постійно тримав цю тематику в фокусі уваги та щодня влаштовував широке і всебічне експертне обговорення.

У ці ж дні в Євросоюзі ніяк не могли дійти згоди щодо 18-го пакету санкцій проти Росії через блокування Словаччиною і Мальтою. Цю тему телемарафон висвітлював дуже побіжно, натомість Перший канал Суспільного організував і якісне репортажне висвітлення з Брюсселя і широке експертне обговорення теми.

У звітні дні у внутрішньополітичній тематиці домінували тема зміни Кабінету міністрів і переслідування ДБР керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. В телемарафоні зміну Кабміну обговорювали переважно з представниками владної фракції партії «Слуга народу», а в якості експертів часто виступали радники керівника Офісу президента. Перший канал Суспільного обговорював тему з нардепами з різних політичних сил і з різнопрофільними кваліфікованими експертами.

Справу Шабуніна телемарафон висвітлював хаотично і найчастіше незбалансовано, подаючи все за версією ДБР. В ефірі Першого каналу Суспільного тему висвітлювали ретельно, збалансовано і з експертними оцінками.

З ворожих обстрілів цивільних об’єктів у звітні дні найгіршими за наслідками були влучання КАБом в супермаркет у Добропіллі на Донеччині 16 липня, атака дронами по Златополю на Харківщині 14 липня, і наймасовіша ракетно-дронова атака по критичній інфраструктурі Кривого Рогу 16 липня. Більшість з цих подій набагато повніше й оперативніше за телемарафон висвітлював Перший канал Суспільного.

Тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, в ці дні було небагато:

  • Комісія з проведення конкурсу на посаду директора БЕБ відмовилася змінювати переможця конкурсу і поверне уряду лист (14 липня).
  • Мер латвійського міста отримав поранення під час російського обстрілу України (16 липня).

Так само небагато було тем, що не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного у ці дні:

  • У Києві студенти протестували проти ймовірного призначення Вітренка міністром освіти і науки (14 липня).
  • ДБР відкрило провадження щодо побиття чоловіка працівниками ТЦК у Миколаєві (16 липня).

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Траплялися також грубі порушення стандартів балансу думок і оперативності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найчастіше порушували стандарти достовірності й повноти подачі інформації.

Протягом тижня 14—20 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (більш як 72% від усіх депутатських студій, а з врахуванням формально позафракційних «слуг» — більш як 83%). Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон цього тижня не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу представники опозиції сумарно відчутно переважали представників владної фракції.

14—16 липня в телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. Ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
350
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду