Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 лютого 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 лютого 2025 року

20 Лютого 2025
2157

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 лютого 2025 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
2157
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 лютого 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10–12 лютого 2025 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само, як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 10–12 лютого. У ці дні на фронті ворог зосередив більшість зусиль на Покровському напрямку. У телемарафоні цьому напрямку канали приділили сумарно мало уваги, ситуацію на фронті висвітлювали невідповідно до інтенсивності бойових дій на них. Перший канал Суспільного знову був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв.

У внутрішньополітичній тематиці домінували в ці дні теми рішення ВР щодо закупівлі російських енергоблоків для ХАЕС і мільйонних контрактів для 18–24-річних призовників. Обидві теми Перший канал Суспільного висвітлював значно ґрунтовніше за телемарафон, а головне — збалансовано, в марафоні ж балансу думок по цих темах не було.

Повнішим був Перший канал Суспільного й у висвітленні основної зовнішньополітичної тематики цих днів. У висвітленні наслідків найбільших атак ворога на цивільні об’єкти учасники телемарафону працювали по-різному, Перший канал Суспільного був оперативним і повним.

10–12 лютого в телемарафоні була надзвичайно велика кількість грубих порушень стандартів відокремлення фактів від думок і достовірності. Крім того, особливо у внутрішньополітичній тематиці, окремі учасники марафону грубо порушували стандарт балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.

Протягом тижня 10–16 лютого в гостьових студіях телемарафону, як і раніше, було домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (майже 72 % всіх «депутатських» ефірів). Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 10–12 лютого. У телемарафоні майже всі такі прояви були на каналі «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

10–12 лютого, за інформацією Генштабу, найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку (до 47 бойових зіткнень протягом доби), з інших напрямків — вищою була інтенсивність боїв на Курщині (до 27 боєзіткнень за добу), на Новопавлівському (до 17), Торецькому (до 13) і Лиманському (до 12) напрямках. На всіх інших кількість боєзіткнень була меншою за 10 на добу, а на деяких боєзіткнень майже не було.

У телемарафоні сукупно канали найбільше уваги приділяли Краматорському і Харківському напрямкам (на останньому протягом трьох цих діб було лише 4 боєзіткнення). Покровський напрямок був на третьому місці за увагою редакцій і лише зусиллями ICTV з СТБ і каналу «Рада». Ще учасники марафону сяк-так зверталися до подій на Курському і Торецькому напрямках. Новопавлівський і особливо Лиманський майже випали з поля зору. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли редакції ICTV з СТБ і каналу «Рада» (щоправда, на «Раді» це було переважно в гостьових студіях, а в новинах про фронт майже не згадували, що є своєрідною поганою «традицією» редакції). В гості учасники телемарафону найчастіше кликали військових-фронтовиків (13 гостьових студій) і речників різних підрозділів Сил оборони (11). Знову в ефірі марафону рідко зверталися по експертні оцінки (лише 6 студій, із них половина була в ефірах «Ради»). Натомість у звітні дні в телемарафоні було доволі багато репортажів з фронту — 9 сюжетів і одне пряме ввімкнення. Найбільше фронтових репортажів було в ефірах ICTV та СТБ (4) і «1+1» (3). В ефірах усіх інших учасників марафону в ці дні було по одному фронтовому репортажу.

У ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили Покровському напрямку (про нього говорили з 8 гостями). Далі йшов Курський напрямок (5), усім іншим напрямкам приділили приблизно однакову увагу. Ситуацію на фронті найчастіше обговорювали з речниками різних підрозділів (7 гостьових студій) і експертами (6), рідше запрошували військових-фронтовиків (3 рази). Протягом звітних днів репортажів з фронту не робили, та й загалом у ці дні приділили фронту менше уваги, ніж зазвичай.

Телемарафон:

10 лютого

У ранковому ефірі каналу «Рада» в новинах про фронт не було взагалі нічого, крім зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова о 8-й. У гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський і Куп’янський напрямки, з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком — про Покровський, Торецький, Краматорський, Курський, Харківський і Куп’янський, із речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Торецький і Краматорський. З т.в.о. командира взводу 35-ї бригади морської піхоти В’ячеславом говорили про так і не названий (ні ведучими, ні гостем) напрямок фронту. Ситуацію на Курщині обговорювали з експертами: головою ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком (дивний вибір, бо Чаленко до того не виступав саме як воєнний експерт).

У денному ефірі «1+1» у новинах давали фронтові зведення, був репортаж про бойову роботу 14-го полку безпілотних систем і дуже якісний репортаж Олександра Моторного, Павла Бориска і Сергія Шпортила про бойову роботу бомберів 13-ї бригади оперативного призначення «Хартія» на Харківському напрямку. В гостьовій студії говорили з т.в.о.офіцера-ординатора медроти 153-ї бригади Катериною Вербилою про Покровський напрямок, а з керівником Українського центру військово-правових досліджень і військовослужбовцем Олександром Мусієнком — про загальні тенденції на фронті та про ситуацію на Курщині. Обговорювали Курський напрямок і з командиром кулеметного відділення 67-ї ОМБР Павлом Сахном.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах крім коротких повідомлень були одне пряме ввімкнення воєнкора та два якісних фронтових репортажі: Олега Корнієнка про бойову роботу мінометників 24-ї бригади під Часовим Яром (оператора не називали, судячи з селфі-стендапа, Корнієнко знімав сюжет самотужки) та Марії Малевської, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна про бої мінометників 58-ї ОМПБР на Харківському напрямку. У розмовних студіях про Покровський напрямок говорили з начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим, про Покровський, Торецький і Куп’янський напрямки — з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим. З воєнним експертом Олександром Мусієнком говорили про зменшення інтенсивності наступу ворога і про загальні тенденції в його тактиці.

11 лютого

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у новинах, крім коротких повідомлень і зведення від речника Генштабу Ковальова, був якісний фронтовий репортаж Руслана Смещука, Вадима Ревуна й Олега Кухарського про бойову роботу дронарів 93-ї бригади на Краматорському напрямку. В гостьовій студії показували традиційний огляд ситуації на різних напрямках фронту. В гостьовій студії поговорили лише з начальником розвідки артилерії 4-ї бригади «Рубіж» Володимиром Назаренком, та й те про ситуацію на невідомому напрямку фронту.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах про фронт узагалі не згадували. В гостьових студіях говорили з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком про Краматорський напрямок, із начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком — про Харківський, із комбатом 59-ї ОШБР на позивний «Борода» — про Покровський. Зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом говорили про ресурси ворога і його можливості підтримувати такі ж інтенсивні наступальні дії. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах був якісний фронтовий репортаж Марини Асмолової про бойову роботу взводу УБПЛА бригади «Лють» на Торецькому напрямку. У гостьових студіях говорили з командиром комендатури швидкого реагування бригади «Помста» на позивний «Святий Патрік» про Краматорський напрямок, а з заступником командира окремого загону безпілотних систем спецпризначення НГУ «Тафун» Павлом Гвозденком про специфіку роботи його підрозділу на різних ділянках фронту.

12 лютого

У нічному слоті каналу «Ми — Україна» говорили з генерал-лейтенантом у відставці Василем Богданом про Курський напрямок.

У ранковому ефірі «1+1» в новинах, крім коротких фронтових зведень і ввімкнення речника Генштабу Ковальова, був якісний репортаж Юлії Кирієнко, Олександра Ребенчука й Олега Мостового про бої 36-ї окремої аеромобільної бригади під Кураховим на Новопавлівському напрямку. Традиційної по середах рубрики «Оперативний черговий» цього разу чомусь не було. В гостьовій студії поговорили лише з військовослужбовцем 111-ї бригади ТРО Максимом Тюменєвим про Торецький напрямок.

У денному ефірі ICTV та СТБ у новинах, крім коротких повідомлень, був якісний репортаж Олега Корнієнка та Захара Комаха про бої дронарів 117-ї ОМБР на Покровському напрямку. В розмовних студіях говорили з офіцером 115-ї ОМБР на позивний «Фартовий» про Лиманський напрямок, із командиром взводу 95-ї ОДШБР Станіславом Красновим — про Курський, із сержантом роти БПЛА бригади «Гарт» із позивним «Фокс» — про Харківський.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» вже традиційно в новинах фронтових зведень не було, був якісний репортаж Катерини Кусмарової та Дмитра Позднякова про бої мінометників 57-ї ОМБР на Харківському напрямку. В гостьових студіях говорили з речником Нацгвардії Русланом Музичуком про Покровський напрямок і про загальну динаміку ворожих атак по різних напрямках, а з сержантом батальйону БПЛА 93-ї ОМБР Денисом Кардашем — про Краматорський.

Перший канал Суспільного:

10 лютого

У новинах повідомляли фронтові зведення на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях говорили з начальником відділення комунікацій 32-ї ОАБР Русланом Яришем про Курський напрямок. З експертами обговорювали ситуацію на різних напрямках фронту: з полковником запасу і воєнним оглядачем Сергієм Грабським говорили про Покровський, Новопавлівський, Торецький, Куп’янський і Курський, зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Краматорський, Торецький, Курський, Куп’янський і Придніпровський, зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком — про Курський, Покровський напрямки та про загальну тенденцію послаблення ворожого наступу.

11 лютого

Так само в новинах були фронтові зведення на мапі. У гостьових студіях говорили з офіцером ЗСУ Сергієм Цехоцьким про Покровський напрямок, із речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Покровський, Краматорський, Торецький і Куп’янський, із начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком — про Новопавлівський, із представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський, із начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський. З головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком обговорювали ситуацію на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Покровському, Новопавлівському та Придніпровському напрямках. З керівником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим говорили про Покровський, Лиманський, Торецький і Курський напрямки.

12 лютого

У новинах було так само. У гостьових студіях говорили про Харківський напрямок із першим заступником командира 3-ї ОШБР Кирилом Беркалем і з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком. З пресофіцером 28-ї ОМБР Євгеном Алхімовим говорили про Торецький. З заступником командира артдивізіону 32-ї ОАБР Олегом Постріганем говорили про неназваний напрямок фронту. З експертом — головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем докладно говорили про ситуацію на Покровському напрямку.

Інші бойові події на фронті й у тилу ворога

11 лютого

  • Українські безпілотники успішно атакували Саратовський нафтопереробний завод і аеродром в Енгельсі

Телемарафон

У ранковому ефірі каналу «Інтер» було БЗ. У денному ефірі каналу «Рада» так само було БЗ. Обговорювали ці дві події з експертами — співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і з головним редактором «Defence Express» Олегом Катковим. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» теж було БЗ. Обговорили тему з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного

У новинах робили БЗ. Обговорювали з шеф-редактором англомовної версії «Defence Express» Валерієм Рябих.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У внутрішньополітичній тематиці в ці дні домінували дві теми: ухвала Верховною Радою закону, який дозволяє «Енергоатому» закупити застарілі й некомплектні російські атомні реактори у Болгарії для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. І ініціатива президента Зеленського щодо мільйонних контрактів для мобілізації призовників 18—24 років. Обидві теми можна вважати дуже показовими щодо відмінностей в роботі єдиного телемарафону і суспільного мовника.

Обидві теми телемарафон висвітлював максимально однобічно, представляючи своїм глядачам винятково «офіційну версію» і обираючи лише тих спікерів, які однозначно підтримували рішення влади. В ефірах телеканалу «Рада» до того ж було ще й маніпулятивне використання соціології в темі енергоблоків для ХАЕС. І навпаки, в ефірах Першого каналу Суспільного обидві теми висвітлювали максимально повно і всебічно. І максимально збалансовано, слово надавали як прихильникам, так і опонентам цих рішень. Як учасникам подій, так і кваліфікованим експертам.

10 лютого

  • Президент Зеленський заявив намір запровадження контрактів для 1824-річних призовників

Телемарафон:

Заява президента була ввечері, тож ICTV та СТБ у своєму вечірньому ефірі наводили синхрон президента, але в розмовній студії на цю тему не говорили.

Перший канал Суспільного

Натомість в ефірі Суспільного мовника заявлену президентом ідею встигли обговорити з експертом — головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.

  1. Акція протесту акторів і глядачів київського «Молодого театру» з вимогою відсторонення художнього керівника Білоуса, звинуваченого в сексуальних домаганнях. У Львові відбулася акція на підтримку акторів «Молодого театру»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили два прямі ввімкнення з акції. У денному ефірі «1+1» про акцію в Києві робили БЗ з синхронами учасників, згодом — репортажний сюжет, у якому зокрема згадували й про акцію у Львові. В гостьових студіях тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про акцію повідомляли коротко в формі БЗ. У розмовній студії тему обговорили з адвокаткою, керівницею Асоціації жінок-юристок Христиною Кіт.

Перший канал Суспільного

У денному ефірі каналу робили пряме ввімкнення з київської акції. У підсумковому випуску зробили репортажний сюжет, де зокрема частину приділили й акції у Львові. У гостьовій студії тему не обговорювали.

  • Ексдепутата Київради Комарницького НАБУ оголосило в розшук

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» про це повідомляли коротко з синхроном директора НАБУ Семена Кривоноса. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли усно на фото, а в розмовній студії говорили про це з головою Київської МВА Тимуром Ткаченком.

Перший канал Суспільного

У новинах робили БЗ і давали синхрон директора НАБУ Кривоноса. У розмовній студії обговорювали подію з головою правління Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним і наводили синхрон голови Київської МВА Ткаченка.

11 лютого

  • Верховна Рада дозволила «Енергоатому» купити старі російські атомні реактори для ХАЕС

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» про рішення ВР повідомляли усно. Наводили соціологію від групи «Рейтинг», що 80% українців підтримують добудову ХАЕС. Що виглядало як певна маніпуляція, адже в опитуванні не йшлося про закупівлю російських енергоблоків. Та й чесно кажучи, подібне рішення ВР навряд чи є темою підтримки чи не підтримки населенням, це суто експертна тема. А в гостьових студіях каналу тему обговорювали з членом Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП Сергієм Нагорняком, із заступником голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики Арсенієм Пушкаренком (обидва — представники владної фракції «Слуги народу») та з заступником міністра енергетики Миколою Колісником. Тобто винятково з прихильниками такого рішення. Крім того, обговорили з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком (останній теж називав це рішення правильним і позитивним, але, даруйте, оцінити таке рішення мав би не політолог, а фахівці з ядерної енергетики). Симптоматичним було запитання ведучої до Буряченка: «Тому що людям складно в цих питаннях розібратися, тому вони кажуть “довіряємо державі”, “як держава вирішить”, тому що ці питання складні, чи через те, що енергетики показують швидкий рівень відновлення нашої системи після обстрілів». І «резюме» ведучого в підсумку розмови: «навіть більше я додам, це ще й плюс нове стратегічне розширене партнерство з країною-сусідом, Болгарією».

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах тему спочатку не згадували, а в підсумковому випуску зробили БЗ і дали синхрон керівника «Енергоатому» Петра Котіна. В гостьовій студії тему обговорили лише з заступником міністра енергетики Романом Андараком. Ведуча «резюмувала» цю розмову ось так: «дуже сподіваємося, що ми пройдемо цей шлях». Це замість будь-яких «незручних» запитань.

Перший канал Суспільного:

Про рішення ВР повідомляли в денному ефірі. Робили пряме ввімкнення за підсумками засідання Верховної Ради, де наводили синхрон народної депутатки Інни Совсун від «Голосу» та синхрон директора енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка. Згодом оформили тему в сюжет із якісними бекграундами та з експертними оцінками. У гостьових студіях тему обговорювали з кандидатом фізико-математичних наук, експертом із ядерної енергетики Євгеном Малим. У дискусійній студії говорили з народними депутатами Інною Совсун від фракції «Голосу» та з Сергієм Нагорняком від фракції «Слуга народу». Також обговорили тему з експерткою з ядерної енергетики та ядерної безпеки, засновницею ГО «Антикризовий експертний ядерний центр» Ольгою Кошарною. Зрештою в ефірі каналу (на відміну від телемарафону), крім аргументації прихильників цього рішення, прозвучали й основні аргументи опонентів, зокрема про корупційність «Енергоатому», підміну до голосування законопроєкту (в проголосованому в першому читанні дозволу на закупівлю реакторів не було), не ухвалений протягом тривалого часу основний закон про добудову блоків (який мав би передувати нинішньому рішенню), величезні витрати з бюджету, купівля російського обладнання під час війни з Росією, ще й некомплектного.

  • Ініціатива Зеленського про спецумови для мобілізації 1824-річних призовників

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Ради» обмежилися відповідним синхроном президента Зеленського. У вечірньому ефірі «Ми — Україна» було БЗ, а говорили з речником Міноборони Дмитром Лазуткіним.

Перший канал Суспільного:

Натомість в ефірі Суспільного мовника, по-перше, ідею обговорили з чинними військовими — військовослужбовцем ЗСУ Андрієм Гнатушем і головним сержантом 4-го центру рекрутингу сил ТРО Денисом Семирогом-Орликом. І докладно та всебічно обговорили з експертами: керівником пресслужби Генштабу в 2014–2017 роках Владиславом Селезньовим, керівницею напряму «Демографія та міграція» в Інституті фронтиру Ольгою Духніч про вплив подібного рішення на демографічну картину в Україні, виконавчим директором Інституту Північної Євразії Володимиром Горбачем і з майором запасу, ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом.

12 лютого

  • Президент Зеленський підтримав рішення ВР про закупівлю російських реакторів у Болгарії

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було БЗ. А в вечірньому ефірі каналу «Рада» поговорили про це з головою підкомітету з питань централізованого водопостачання, водовідведення, виробництва тепла та теплопостачання Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП Євгеном Пивоваровим (це так його представив ведучий, а відтак вибір спікера незрозумілий, бо його компетентність далека від ядерної енергетики). Натомість знову маніпулятивно давали результат соцопитування від «Рейтингу».

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу влаштували якісну дискусійну «депутатську» студію, де одночасно були представлені Олексій Кучеренко від «Батьківщини», Володимир Ар’єв від «Європейської солідарності» та Володимир Крейденко від «Слуги народу».

  • Міноборони запустило проєкт контракту для 1824-річних

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» робили БЗ. Обговорювали тему з командиром окремого полку безпілотних систем «Ахіллес» Юрієм Федоренком і з речником Міноборони Лазуткіним. У денному ефірі ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет, у якому частково озвучили застереження від військових. А в вечірньому ефірі каналу «Рада» лише обговорили це з воєнним експертом Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили докладний оглядовий сюжет за темою. У гостьових студіях обговорювали ініціативу з речником Міноборони Дмитром Лазуткіним, із військовими: першим заступником командира 3-ї ОШБР Кирилом Беркалем, пресофіцером 28-ї ОМБР Євгеном Алхімовим, заступником командира артдивізіону 32-ї ОАБР з психологічної підтримки персоналу Олегом Постріганем, заступником начальника 4-го центру рекрутингу Сил ТРО Ігорем Швайкою. І з експертами: головою Служби зовнішньої розвідки у 2005–2010 роках Миколою Маломужем і співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.

  • СБУ викрила топового зрадника у своїх лавах

Телемарафон:

У денному ефірі ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно на фото і наводили синхрон голови СБУ Василя Малюка. У гостьових студіях подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Теж повідомляв усно на фото і наводив синхрон Малюка. У гостьовій студії обговорили тему з фахівцем з питань державної безпеки Олексієм Курпасом.

  • Рада продовжила термін повторного проходження ВЛК для обмежено придатних

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» про це повідомляли усно. У денному ефірі ICTV та СТБ робили БЗ і побіжно згадували у звітному огляді про день роботи парламенту. А в розмовній студії обговорили з речником Міноборони Дмитром Лазуткіним. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про це рішення Ради (даруйте за каламбур) взагалі не згадали!

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли про це у формі БЗ і наводили синхрони двох членів Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Федора Веніславського від «Слуги народу» і Сергія Рахманіна від «Голосу».

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні основним «генератором зовнішньополітичних новин» був американський президент Дональд Трамп і його чиновники. Переважно це були заяви (такі як ідея доступу США до українських рідкісноземельних металів в обмін на допомогу, про перекладання основного тягаря допомоги Україні на Європу або ж про нереалістичність вступу України до НАТО і повернення до кордонів 2014 року), але були й дії (як, наприклад, запровадження Трампом 25-відсоткового мита на весь імпорт сталі й алюмінію). Основною подією цих днів було засідання у форматі «Рамштайн».

У телемарафоні канали дуже нерівномірно висвітлювали ці заяви та події, а експертиза цих заяв і подій у багатьох учасників марафону була доволі обмеженою. Перший канал Суспільного був набагато системнішим (наприклад, звернувши увагу на те, як мито на сталь і алюміній вплине на українську металургійну галузь), а у висвітленні «Рамштайну» й узагалі був максимально оперативним і повним.

10 лютого

  • Трамп заявляє про прогрес США у переговорах щодо припинення війни в Україні. Радник Трампа Волц: Гарантії безпеки України буде покладено на Європу

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили короткі БЗ і наводили синхрон президента Володимира Зеленського з цього приводу. Як головний «зовнішньополітичний експерт» виступав радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко. А про санкційні важелі Трампа говорили з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом.

У денному ефірі «1+1» ці заяви обговорили з воєнним експертом і військовослужбовцем Олександром Мусієнком і з керівником Центру громадської аналітики «Вежа» Валерієм Клочком.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах подавали тему короткими БЗ з синхронами, а експертно обговорили з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли про ці заяви коротко, наводили синхрон президента Зеленського з цього приводу. І влаштували ґрунтовне експертне обговорення. Говорили з політологом-міжнародником, оглядачем «Українського радіо» Романом Котом, з експертом ГО «Інститут американістики» Олегом Преловським, із доктором політичних наук Миколою Бучиним, із речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, із директором ГО «Інститут соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком і з головою ГО «Центр спільних дій» Олегом Рибачуком.

11 лютого

  • Трамп: Україна «в принципі» погодилася надати США доступ до надр на 500 млрд доларів. Він хоче повернути американські гроші, навіть якщо Україна «колись може стати російською». Міністр фінансів США їде в Україну домовлятися про надра.

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» був сюжет власного кореспондента каналу в США, а в гостьовій студії обговорили ці заяви Трампа з політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем.

У денному ефірі каналу «Рада» подавали синхрон Трампа. Обговорювали тему з заступником голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики Арсенієм Пушкаренком, політологом Володимиром Фесенком і з радником президента з економічних питань у 2019—2024 роках Олегом Устенком.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» поговорили з політологом Фесенком.

Перший канал Суспільного:

В ефірі Суспільного мовника експертні обговорення теми були набагато більш ґрунтовними та різнобічними. Говорили ж із кандидатом політичних наук, експертом-міжнародником Богданом Ференсом, генералом армії США у відставці Веслі Кларком, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, заступником директора ГО «Аналітичний центр “Політика”» Артемом Бронжуковим, директором Центру відносин США-Україна у Вашингтоні Миколою Грицков’яном, виконавчим директором Інституту Північної Євразії Володимиром Горбачем і з експертом ГО «Аналітичний центр “Об’єднана Україна”» Ігорем Поповим.

  • Трамп запровадив 25-відсоткові мита на імпорт сталі й алюмінію для всіх країн

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ і давали синхрон Трампа з цього приводу. У денному ефірі каналу «Рада» дуже побіжно згадали про це в гостьовій студії, але з гостями не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» подію не згадували взагалі.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили БЗ і наводили синхрон Трампа. Цитували віцепрем’єрку і міністерку економіки Юлію Свириденко про вплив цього рішення на українську металургійну галузь. І цитували президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн. У підсумковому випуску новин робили оглядовий сюжет із бекграундами. У гостьових студіях тему обговорили з експертами — заступником директора ГО «Аналітичний центр “Політика”» Артемом Бронжуковим і президентом об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександром Каленковим.

12 лютого

  • Засідання у форматі «Рамштайн» у Брюсселі. Глава Пентагону назвав вступ України у НАТО і повернення кордонів 2014 року нереалістичним. Глава Пентагону каже, що Європа повинна взяти на себе більшу частину військової допомоги Україні

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» робили анонсове БЗ і так само про очікування від «Рамштайну» говорили з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і з кандидатом політичних наук, експертом-міжнародником Станіславом Желіховським. Робили пряме ввімкнення кореспондентки з Брюсселя.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ, а в розмовній студії поговорили з членом Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Федором Веніславським.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. Обговорили тему з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим, політологом Валентином Гладких і з кореспондентом телеканалу «Інтер» в США Дмитром Анопченком.

Перший канал Суспільного:

У ранкових випусках новин анонсували подію в формі БЗ, починаючи з 11-ї ранку робили періодичні прямі ввімкнення з Брюсселя власної кореспондентки, загалом протягом дня зробили п’ять таких ввімкнень. Крім того, давали пряму трансляцію пресконференції генсека НАТО Марка Рютте. Основні меседжі міністра оборони США Піта Гегсета і міністра оборони Великої Британії Джона Гілі й українського міністра оборони Рустема Умєрова наводили синхронами. Паралельно в гостьових студіях ішли експертні обговорення. Зокрема, говорили з експерткою з міжнародних відносин Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Катериною Мусієнко, з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005–2010 роках Миколою Маломужем, із кандидатом політичних наук, викладачем Київського держуніверситету, політичним аналітиком Університету Альберта в Канаді Ярославом Телешуном, зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, із доцентом кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Львівського нацуніверситету Петром Кузиком і з політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

  • Трамп поговорив телефоном з Путіним і «домовилися, що команди негайно розпочнуть переговори». Трамп розповів телефоном Зеленському, про що говорив із Путіним

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли про це усно. У гостьових студіях говорили з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком, із заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим і з політологом Валентином Гладких.

Перший канал Суспільного:

У гостьових студіях ці дві події обговорили з політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з доктором політичних наук Петром Олещуком.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

З численних ворожих атак по цивільних об’єктах у ці три дні виділялися такі: атака авіабомбою по Краматорську 10 лютого (через значну кількість поранених), ракетна атака по Полтавщині 11 лютого (чи не вперше була така масована атака саме на газову інфраструктуру) та масована атака балістикою по Києву.

Перші дві події значно докладніше й оперативніше висвітлював Перший канал Суспільного, не в останню чергу через роботу власних кореспондентів в областях. Учасники телемарафону обмежувалися короткими повідомленнями. Наслідки атаки по Києву телемарафон висвітлював нерівномірно: надзвичайно оперативно і докладно працювала редакція каналу «1+1», інші канали приділили події менше уваги. Експертиза ж щодо цих подій була однозначно більш глибокою і різнобічною в ефірах Першого каналу Суспільного.

10 лютого

  • Одна людина загинула, 12 дістали поранення внаслідок скидання авіабомби ФАБ-500 на Краматорськ

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» про подію повідомляли усно. У денному ефірі «1+1» повідомляли усно з фото. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ про подію згадував у прямому ввімкненні воєнкор «із Донеччини», а у випуску новин о 22-й про це розповідали в оглядовому сюжеті.

Перший канал Суспільного

У ранкових випусках новин про подію повідомляли усно з посиланнями на власних кореспондентів, о 12-й робили пряме ввімкнення кореспондента з місця влучання авіабомби. Згодом про подію зробили два різних репортажних сюжети. У гостьових студіях говорили з речницею Донецької облпрокуратури Анастасією Медвєдєвою і начальником відділу комунікацій Донецької облполіції Павлом Дяченком.

  • Ворожий «шахед» влучив у житловий квартал у Сумах, поранено жінку, пошкоджено п’ять будинків.

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили БЗ. У гостьовій студії говорили з речником ДСНС у Сумській області Олегом Стрілкою. У денному ефірі «1+1» було БЗ із синхронами місцевих жителів і речника ДСНС Стрілки. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу вже о 7-й ранку робили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з місця влучання з синхронами постраждалих жителів і рятувальника. Протягом дня робили ще три прямі ввімкнення. У гостьовій студії говорили з речником ДСНС у Сумській області Олегом Стрілкою.

11 лютого

  • Масований ракетний удар ворога по газовидобувному об’єкту «Нафтогазу» на Полтавщині

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли усно про пункти без газопостачання і про вибухи у Полтаві. Так само лише усно повідомляли про це на каналі «Рада» в денному ефірі. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися БЗ.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу почали повідомляти про подію з 7-ї ранку з посиланнями на власних кореспондентів. Згодом робили протягом дня чотири прямі ввімкнення, щоправда, більше зосередилися на тому, що дев’ять населених пунктів області залишилися без газопостачання. В гостьових студіях обговорювали подію з шеф-редактором англомовної версії «Defence Express» Валерієм Рябих, авіаекспертом, заступником гендиректора компанії-виробника РЕБів Анатолієм Храпчинським і виконавчою директоркою Асоціації видобувної промисловості Ксенією Оринчак.

  • Росіяни вдарили КАБом по будинку на Харківщині, поранено 6 дорослих і дитина

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» робили БЗ. У гостьовій студії говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» теж робили БЗ, в гостьовій студії подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили БЗ, в студії обговорили подію з речником Харківської облпрокуратури Дмитром Чубенком.

12 лютого

  • Масована атака балістикою по Києву: один загиблий, 4 поранених

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1», починаючи з 7-ї ранку, подію висвітлювали в режимі прямих ввімкнень із місця падіння уламків у Оболонському районі (де наслідки були найбільшими), загалом ввімкнення кореспонденти робили щопівгодини та зробили 7 таких ввімкнень із синхронами очевидців. У гостьовій студії подію обговорили з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили одне пряме ввімкнення кореспондентки з місця падіння уламків в Оболонському районі з синхронами очевидців і речника ДСНС Києва Павла Петрова. Згодом показували репортажний сюжет.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет. У гостьовій студії про подію говорили з уповноваженим з прав людини Дмитром Лубінцем, із речником ДСНС Києва Павлом Петровим і з авіаекспертом Анатолієм Храпчинським.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу з 7-ї ранку робили з Оболонського району прямі ввімкнення, згодом зібрали інформацію в репортажний сюжет. У гостьовій студії подію обговорювали з першим заступником голови КМДА Миколою Поворозником, із секретарем Київради Володимиром Бондаренком, із речником ДСНС Олександром Хорунжим і з речником ДСНС Києва Павлом Петровим. Обговорили цю ворожу атаку і з експертом — головою Служби зовнішньої розвідки у 2005–2010 роках Миколою Маломужем.

  • Внаслідок падіння уламків збитої в Києві ворожої ракети пошкоджено будівлю й обладнання телеканалу «Freedom»

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» про це згадував кореспондент у прямому ввімкненні о 8:30. У денному ефірі ICTV та СТБ цьому присвятили окреме пряме ввімкнення кореспондентки й дали синхрон гендиректорки каналу Юлії Бін. У вечірньому ефірі каналу «Рада» цьому присвятили фрагмент у загальному сюжеті про ранковий обстріл.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото, згодом був фрагмент у репортажному сюжеті. У студії говорили з ведучим телеканалу «FreeДом» Олегом Борисовим.

ІНШІ ПОДІЇ І ТЕМИ:

10 лютого

  • В Україні запровадили обмеження електроенергії для бізнесу через зростання споживання електрики

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» було коротке БЗ. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ тему не згадували.

Перший канал Суспільного

У гостьових студіях тему обговорили з головою ради Української асоціації відновлювальної енергетики Станіславом Ігнатьєвим, директоркою з адвокації в енергосекторі Міжнародного центру «Українська перемога» Вікторією Войціцькою і з членом Наглядової ради «Укренерго» Юрієм Бойком.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

10 лютого

  • НАБУ перевіряє дії міністра оборони Умєрова щодо Агенції оборонних закупівель (давали синхрон директора НАБУ Семена Кривоноса й обговорювали з головою правління Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним, запрошували представників Міноборони, але вони не долучилися)
  • Deep State: Окупанти закріплюються на перехресті траси Покровськ — Костянтинівка (обговорювали зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою).

11 лютого

  • Transparency International: Україна втратила позиції в Індексі сприйняття корупції та посідає 105 місце (обговорювали з заступницею виконавчого директора Transparency International Ukraine Катериною Риженко і з виконавчим директором Transparency International Ukraine Андрієм Боровиком).
  • Троє політв’язнів кримських татар вийшли на волю після дев’яти років у російській колонії (давали синхрони звільнених Ремзі Меметова і Зеврі Азеїтова).

12 лютого

  • У Чернігові обрали запобіжний захід двом чоловікам, які викрали мобілізованих із військового автобуса (робили два прямі ввімкнення з суду).
  • РНБО проголосувала за санкції проти Порошенка. Порошенко назвав санкції «колосальним ударом по внутрішній єдності» (давали відеозвернення Петра Порошенка, обговорювали з доктором політичних наук Петром Олещуком).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

10 лютого

  • У США призупинили розробку мирного плану щодо України для узгодження позицій із Європою.
  • В ЄС рекомендують Україні пом’якшити воєнний стан.
  • Генерал Наєв в інтерв’ю «УП»: Судити військове керівництво під час війни неприйнятно.
  • Генерал Наєв в інтерв’ю «УП»: На Чонгарі було 1,5 тисячі мін, а щоб давати відсіч, мало би бути 200 тисяч.
  • Група нардепів звинувачує «Енергоатом» у розкраданні 430 млн грн, НАБУ відкрило справу.

11 лютого

  • СБУ та НАБУ викрили експосадовця «Укроборонпрому» на розкраданні 107 млн грн.
  • На Рівненщині невідомі побили військовослужбовців ТЦК та пошкодили їхню техніку.
  • Генерал Наєв отримав бойове розпорядження на Донбас.
  • Генерал Марченко: Влада бачить у військових можливих конкурентів і прибирає їх.
  • Слідчі не знайшли підстав для застосування бойового імунітету до командирів у справі про прорив Росії на Харківщині.
  • На Чернігівщині псевдополіцейські викрали двох мобілізованих із військового автобусу.
  • Німецький депутат Європарламенту, постійний доповідач щодо України Міхаель Галер закликав Офіс президента припинити атаки на лідера опозиції Порошенка.
  • «Енергоатом» надавав безплатно електроенергію на сотні мільйонів гривень сумнівній компанії, яка планує закритися.
  • НАБУ відкрило провадження щодо керівництва «Енергоатому» через заявлену групою нардепів розтрату 430 млн грн на будівництво нових атомних блоків.

12 лютого

  • Порошенко каже, що його знову не пустили на Мюнхенську конференцію і вручили 15 повісток до ДБР.
  • Росія знову зірвала ротацію МАГАТЕ на ЗАЕС, застосувавши шантаж і провокації — МЗС.
  • Унаслідок падіння уламків збитих ворожих ракет у Києві пошкоджено будівлю й обладнання кримськотатарського каналу ATR.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 1012 лютого

Тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів, які були в матеріалах за основними темами.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Давали фото з анонімних телеграм-каналів «Свої Кривий Ріг», «На часі». Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за даними американських ЗМІ», «в медіа пишуть», «за даними слідства», «за словами очевидців», «про це вже пишуть самі кияни». У ці дні було надзвичайно багато суто абстрактних псевдопосилань: «з’явилася новина», «відомо», «стає відомо», «вже відомо», «була знову новина», «попередньо», «за попередньою інформацією», «була інформація», «є у нас інформація», «є інформація», «пішла інформація», «назвали» (невідомо хто), «деякі називають їх» (деякі хто?), «говорять» (невідомо хто). Неодноразово подавали фактичну інформацію взагалі без посилань на джерела. Чимало було й узагальнених псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «побоюються наші депутати», «опозиційні сили у Верховній Раді кажуть», «прихильники угоди стверджують», «кажуть бійці», «кажуть хлопці», «твердять воїни», «бійці 46-ї сподіваються», «військові оглядачі вважають», «експерти говорять», «люди говорять», «люди скаржилися», «називають це деякі українці».

Точність:

Традиційно всі фронтові зведення «перекривали» випадковим набором відео бойових дій. Абичим архівним «перекривали» різноманітні БЗ. Або таке: «перекривали» фотографіями з місця падіння ракети в Оболонському районі повідомлення про падіння уламків у різних інших районах столиці. Крім того, традиційно титрували брехливим титром «наживо» раніше відзняте відео, яким «перекривали» прямі ввімкнення. І титр «наживо» звісно ж був на архівному відео, яким «ілюстрували» ввімкнення речника Генштабу.

Відокремлення фактів від думок:

Як і завжди, цей стандарт грубо порушували найчастіше. Найбільше було журналістських оцінок у новинах, зокрема суто емоційних: «залишається найгарячішим», «найгарячіше на фронті», «дуже гарячий напрямок», «нічний жах російських окупантів», «влаштовують ворогу пекло», «безпілотник несе туди пекельний подарунок», «окупанти гатили з артилерії», «понівечило понад три десятки авто», «загиблі тут, на жаль, є», «все це виглядає жахливо», «вигляд тут дуже сумний і досить болючий», «якимось дивом вдалося уникнути великої кількості жертв», «ситуація є ще більш катастрофічною», «найменше зло, яке сьогодні зробили росіяни», «наробили лиха», «фактично не залишилося жодного живого місця», «на жаль, цього ранку не обійшлося без жертв», «одна людина, на жаль, загинула», «в якому вона жахливому стані», «на щастя, всі мої колеги залишилися живими», «історія скандалу», «величезна кількість співробітників». Були й міркування журналістів, у тому числі «експертні»: «Це фактично Америка відмовляється від лідерства щодо підтримки обороноздатності нашої держави». «Знищені будівлі, деякі з них фактично треба просто зносити, іншого варіанту ми не бачимо». «Розруха — це власне одним словом можна описати все те, що наразі робить Росія». Було дуже багато зайвих у новинах маркерів авторизації та маркерів привернення уваги: «хочемо сказати», «я ж кажу», «хочу сказати», «хочу також сказати», «ще також хочу сказати», «я думаю», «як я вже говорив», «підозрюю», «до речі», «чесно кажучи». Натомість ведучі гостьових студій не завжди авторизували власні суб’єктивні міркування.

Повнота інформації:

Не досить було Олександра Мусієнка представляти як «військового експерта», а в іншому випадку як «військовослужбовця сил ТРО і військового експерта».

Доступність подачі інформації:

У сюжеті показували, що відбувається під Кураховим за допомогою мапи Deep State, але при цьому не адаптували її для телевізора. Навіщось давали скриншот відповіді від КМДА дрібним текстом і з виділенням маркером. Прочитати це з екрана телевізора неможливо. То навіщо це давати? Так само скриншот із фейсбуку міністра Умєрова. І так само скриншот із телеграм-каналу КМДА. Ще ведуча казала: «наш інформаційний слот». Суто професійний термін, незрозумілий глядачам.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Давали відео з анонімних телеграм-каналів. Двічі були геть розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за даними обласної влади», «у медіа можна нерідко почути». Багато було суто абстрактних псевдопосилань: «знаємо», «також відомо», «за нашою інформацією», «за нашими даними», «попередньо», «критикують» (невідомо хто), «фіксують» (невідомо хто). Чимало фактичної інформації подавали без посилань на джерела. Було також кілька узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «захисники не приховують», «місцева влада закликає», «кажуть військові», «військові скаржилися».

Точність:

У повідомленні про наслідки падіння уламків у різних районах Києва все «перекривали» відео лише з Оболонського району. Абичим архівним «перекривали» численні БЗ. Невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення з Оболонського району і пряме ввімкнення воєнкора: він розповідав про полювання ворога на місцеве населення, а показували роботу артилеристів тощо.

Відокремлення фактів від думок:

Грубих порушень цього стандарту було в ці дні дуже багато. Найбільше було оцінок, переважно емоційних: «це напевно один із найбільших кошмарів для росіян», «Покровщина у вогні», «вона у постійному вогні», «і пекло влаштовували росіянам», «один з найгарячіших», «найгарячіше було на Покровському», «на одних з найгарячіших», «докладають титанічних зусиль», «легендарні підрозділи», «на жаль, ми маємо час від часу звідти трагічні новини», «на жаль, минулого місяця росіяни мали успіхи», «на жаль, ще четверо людей отримали поранення», «на жаль, є одна жертва», «у людей паніка», «досить така страшна картина», «уламки російської ракети вгатили», «російське залізяччя», «понівечені шибки, понівечені двері», «наскільки понівечені ці дві офісні будівлі», «показує такий собі «привіт від Кремля», «наробили вони сьогодні лиха», «найбільше лиха», «найгірший наслідок», «наробили лиха рашисти», «найстрашніше те», «столиця оговтується», «він дивом врятувався», «цьому чоловіку пощастило», «це дуже жива така територія», «сексуальний скандал в соцмережах розгорівся», «імениті актори», «викликали обурення», «кілька цікавих та важливих законопроєктів», «ідеально вивчив свою справу», «люди сюди нині злітаються як у вулик». Були суб’єктивні міркування журналістів у новинах: «Можна мати найсучаснішу зброю, круті дрони, але тут, на фронті найголовніше — люди». «Можливо, багатьох цих людей врятувало те, що атака сталася саме вранці». «Якби, не дай боже, ракета вдарила саме в цей час наслідки, на жаль, і жертви були б куди більші, тому, на щастя, шкода, що маємо одного загиблого, на жаль, співчуття рідним, проте наслідки могли бути гіршими» (тут кореспондентка геть заплуталася в «жалях» і «щастях», що зайвий раз свідчить, наскільки зайвими вони є у новинах). І були зайві в новинах маркери: «скажу», «скажу одразу», «кілька днів я тут працюю», «уявіть собі», «по правді».

Повнота інформації:

Ведуча у підводці до прямого ввімкнення воєнкора визначала його локацію так: «на Донеччині працює наш кореспондент». Донеччина занадто велика.

Доступність подачі інформації:

На синхроні був титр: «Юлія Бін, генеральний директор ДП «МПІУ». Таких абревіатур точно ніхто з аудиторії марафону не подужає.

«Інтер»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. І псевдопосилання на інтернет: «за даними тамтешніх телеграм-каналів» (ворожих), «місцеві жителі повідомляють» (вороги). Були абстрактні псевдопосилання: «за попередніми даними», «чув», «чую у дипломатичних джерелах». Значна кількість фактичної інформації в огляді подій на фронті була без посилань на джерела. І були інші повідомлення без посилань. Було одне псевдо на авторство суб’єктивної думки: «аналітики побоюються».

Точність:

Абичим архівним «перекривали» репортаж із Вашингтона.

Відокремлення фактів від думок:

Були суто емоційні оцінки журналістів і емоційна образність у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «ці автівки везуть хіба що в пекло», «в надскладних вуличних боях», «“баба яга” знову чаклує на Харківщині», «наздогнала вогняна кара з неба», «наші бійці збивають “аква-фреші”», «ці героїчні люди», «в безмежних полях», «чергова гучна ніч», «росіяни гатять». Були суб’єктивні міркування: «Тому до фіналу війни ще неблизько, але хоча б реальними є обриси можливих подальших дій», «Зрозуміло, що перемовини не будуть, не можуть бути простими». «Україна зацікавлена в мирі, але звісно ж не будь-якою ціною».

Повнота інформації:

Ведучий просив офіцера бригади «Рубіж» розповісти «про ситуацію на вашій смузі», невідомо на якій. А ще зіпсували хороший фронтовий репортаж, підклавши навіщось музичку замість інтершуму.

Оперативність:

12 лютого показували репортаж про атаку по Сумах, яка сталася ще 10 лютого.

«Рада»

Достовірність:

Відео з анонімного телеграм-каналу «Київ Info» і з ворожих анонімних телеграм-каналів. І «посилання» «повідомили російські телеграм-канали». Двічі були розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «за інформацією чиновників», «Міноборони РФ заявило». Найбільше у ці дні було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «наразі відомо», «стало відомо», «як повідомляють» (невідомо хто), «за попередньою інформацією», «на наше око», «як з’ясувалося», «була інформація», «я чую інформацію», «свіжа новина». Кілька повідомлень були без посилань на джерела взагалі. Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «підтверджують і військові», «кажуть армійці», «деякі акторки заявили», «кажуть народні депутати», «на думку народних обранців».

Точність:

Велику кількість повідомлень «перекривали» абияким архівним відео. І абичим «перекривали» розмови з гостями.

Відокремлення фактів від думок:

Були журналістські оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій: «на найгарячішому напрямку», «найгарячішим напрямком», «влучання російського залізяччя», «(автівки) відкинуло наче дитячі іграшки», «скандальна справа», «маневр був стрімким», «велике атомне будівництво» Про реакторні установки з Болгарії ведуча новин категорично висловлювала «експертний вердикт»: «Вони необхідні для добудови двох енергоблоків». Були зайві в новинах маркери авторизації та маркери посилення уваги: «знову ж таки повторю», «зазначу», «я не знаю чи чути, сподіваюсь, що чути», «до речі», «до слова». І навпаки ведучі гостьової неодноразово не авторизували власних міркувань.

Повнота інформації:

Говорили з бійцем-морпіхом про «напрямок, на якому вони перебувають». Не досить було Володимира Фесенка представляти лише «політологом». Були нетитровані синхрони людей у сюжеті про атаку на Київ. У значній кількості БЗ на відео не було інтершуму.

Баланс думок:

У повідомленнях про закон щодо закупівлі ядерних реакторів для Хмельницької АЕС, зрозуміло, подавали винятково позицію Міненерго й «Енергоатому», позицію чи тим більше аргументи опонентів цього рішення взагалі не згадували.

Доступність подачі інформації:

Був титр на синхроні: «Юлія Бін, генеральна директорка ДП МПІУ».

«Ми — Україна»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Були суто абстрактні псевдопосилання: «відомо», «уже стало відомо». Кілька повідомлень робили взагалі без посилань на джерела.

Точність:

Випадковим відео бойових дій «перекривали» фронтове зведення. Було БЗ про російську атаку на Полтавщину, в якому ведуча говорила про об’єкти газової інфраструктури, а показували якісь будинки. На інфраструктуру не схоже ніяк. Геть невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення з Брюсселя.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька журналістських оцінок у новинах: «розносять ці російські шмати на друзки», «виглядає як цвинтар», «миттєво знищили», «нічний кошмар піхоти».

Повнота інформації:

Запитання ведучої до прикордонника комендатури «Шквал»: «Якою є ситуація на тому відтинку, за який відповідальні ви й ваші побратими?». Це ж про який «відтинок» йдеться? Добре, що він відразу ж згадав про Серебрянський ліс (це Лиманський напрямок фронту). А якби не сказав? Так само — в розмові з заступником командира окремого загону безпілотних систем спецпризначення НГУ «Тафун»: «Що відбувається на фронті в зоні вашої відповідальності?». Так само забули в стартових запитаннях згадати напрямок фронту і в розмові з військовим бригади «Помста».Усе ж представляючи Олександра Мусієнка слід було згадати його експертні регалії, а не обмежуватись тим, що він «військовослужбовець ТРО». Він в ефірі саме як експерт, а не як військовий. Не досить було Володимира Фесенка і Валентина Гладких представляти лише як «політологів». У сюжеті з Торецького напрямку були нетитровані синхрони. Не титрували гостя експерта Храпчинського. Усі без винятку БЗ по основних темах були без інтершуму.

Баланс думок:

Без належного балансу висвітлювали тему контрактів із ЗСУ для 18–24-річних, наводили лише офіційні оцінки, так і не згадавши серйозну критику цього рішення з боку військових. Як і на «Раді», всю тему купівлі реакторів для ХАЕС висвітлювали без балансу думок, подавали винятково «офіційну версію».

Доступність подачі інформації:

Отакий скриншот зі сторінки Трампа показувати взагалі нема жодного сенсу:

Не мало сенсу так само показувати скриншот із фейсбук-сторінки Харківського ТЦК, ще й виділяти там щось маркером. І скриншот сліпого бісерного тексту з фейсбуку «Полтаваобленерго». І скриншот сторінки The Guardian з інтерв’ю Зеленського.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

У звітні дні в ефірі каналу було надзвичайно багато грубих порушень цього стандарту.

Показували відео з анонімного телеграм-каналу «Київ Info» та відео з ворожих анонімних телеграмів «Astra», «Shot» тощо. Були «посилання» «повідомляє телеграм-канал Astra», «на відео, яке публікують місцеві». Чимало було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації: «за даними поліції», «за словами працівників сусідніх підприємств», «розповідають місцеві», «мешканці говорили», «за словами місцевих», «повідомляють місцеві», «місцеві розповіли», «у Міноборони РФ написали». Забагато було також суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «на тепер відомо», «стало відомо», «наразі відомо», «за нашою інформацією», «за попередніми даними», «попередньо».

Точність:

У БЗ про наслідки ворожої ракетно-дронової атаки по Києву показували відео з місця влучання в Оболонському районі, а за кадром розповідали про наслідки падіння уламків у інших районах столиці. Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови з військовими та воєнними експертами. Випадковими архівами — розмови з іншими гостями. У сюжеті якусь дівчину титрували «Олександр Ромашко, актор Молодого театру».

Відокремлення фактів від думок:

Була емоційна оцінка: «на щастя, поранених і загиблих немає». І дуже багато зайвих у новинах маркерів авторизації та маркерів посилення уваги: «зазначу», «додам», «також додам», «також скажу», «ще раз наголошую», «ще раз зазначу», «до речі».

Повнота інформації:

У розмові з військовим 32-ї ОАБР запитували про «ситуацію в зоні відповідальності вашої бригади». Це в якій такій зоні? І гість теж не згадав географію жодного разу, тож так і поговорили про ситуацію невідомо де.

Доступність подачі інформації:

Титр на гості був «директорка з адвокації в енергосекторі ICUV». Цю абревіатуру точно не подужає ніхто з пересічних глядачів каналу. Бо означає це українською «міжнародний центр “Українська перемога”» (окреме запитання: а навіщо взагалі абревіатуру треба було давати в титрі англійською?). Так само давали й скриншот зі сторінки Масі Наєма. І скриншот сторінки Юлії Свириденко у фейсбуці з виділенням маркером.

 

Зрозуміло ж, що прочитати це неможливо, то навіщо ж показувати, та ще й щось там виділяти? Цитували президента Зеленського в інтерв’ю виданню The Economist на скриншоті сліпого англійського тексту, а українською набрали мікроскопічними титрами, чи не меншими за текст на скриншоті.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 1016 лютого

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 32 рази (попереднього тижня було лише 15 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — отримали 23 запрошення або ж майже 72 % від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка — 24 запрошення чи 75 % «слуг» в ефірі. Крім «слуг», в ефірі телемарафону одного разу був представник «Батьківщини» (традиційно Михайло Цимбалюк), двічі — нардепи з групи «Довіра», одного разу — представниця групи «За майбутнє» й одна реально позафракційна (теж традиційно Оксана Савчук). Ці всі депутати були переважно в ефірах каналу «Рада», один представник «За майбутнє» — в ефірі «1+1». Інші учасники марафону запрошували лише представників владної фракції партії «Слуга народу», або ж формально позафракційного «слугу» Корнієнка. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом цього тижня знову-таки не було.

За персоналіями картина виглядала так:

Протягом тижня найпопулярнішим гостем-депутатом був представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, що було виправдано активністю в ці дні міжнародної безпекової тематики, адже Чернєв є заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки, а ще — головою постійної делегації у ПА НАТО. Тричі в ефірі була представниця «Слуги народу» Євгенія Кравчук. Усі інші нардепи побували в ефірі телемарафону по одному чи по два рази. Тим часом у гостьових студіях телемарафону продовжує розширюватися і зростати представництво Офісу президента. На звітному тижні в ефірі марафону двічі побував керівник Офісу Андрій Єрмак (по 15 хвилин в ефірах «1+1» і «Ради»), двічі була його заступниця Ірина Верещук («максимальних» 15 хвилин на ICTV та СТБ і 5 хвилин на «Інтері»), на каналі «Ми — Україна» в гостях побував також ще один заступник Єрмака Павло Паліса й уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (20 хвилин). Крім того, звісно ж в ефірах були й незмінні радники керівника ОП — чотири рази Сергій Лещенко (двічі на «Інтері» та двічі на «Раді», сумарно мав 43 хвилини ефіру) і Михайло Подоляк (на «Раді» й на «Ми — Україна» мав сумарно 40 хвилин ефіру).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 26 разів (попереднього тижня депутатів запрошували 22 рази). Найчастіше в ефірі були представники владної фракції партії «Слуга народу» — 11 разів, що пояснюється дотриманням балансу в дискусійних студіях. 7 разів гостювали на каналі представники «Європейської солідарності», 6 разів — представники «Голосу», двічі в гостях були представники «Батьківщини».

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Тут, як видно, ніким із нардепів редакція каналу не зловживала, всі побували в ефірі по одному чи по два рази.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 1012 лютого

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 11 проявів політичного піару. Вони були лише на двох каналах:

Фігурантами позитивного піару були:

Фігурантом негативного піару одного разу була КМДА, без персоналізації.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (проявів не було)

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (9 проявів):

10 лютого

Якесь повідомлення було геть витримане в стилі пропагандистської агітки: «Міністр оборони Рустем Умєров оголосив про запуск революційного проєкту “Лінія дронів”, ініційованого президентом Володимиром Зеленським. Проєкт кардинально посилить бригади Сил оборони та дозволить нищити ще більшу кількість російських окупантів, а головне — зберігати життя українських воїнів на полі бою».

Радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко в студії надзвичайно компліментарно відгукувався про президента Володимира Зеленського.

11 лютого

Тричі був беззмістовний загалом «паркет» про виступ спікера ВР Руслана Стефанчука в Європарламенті. Беззмістовний, бо єдиним «ньюзом» були лише слова подяки. Потім це в майже такому ж вигляді було і в бюлетені «Парламентський день», який чомусь показували в блоці каналу «Ми — Україна».

Чесно кажучи, зовсім незрозуміло, чому «новиною» стає те, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак подякував команді «Save Ukraine» за повернення з Росії чотирьох українських дітей. Було в ефірі двічі.

Був «паркет» із засідання уряду з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля. Лід «новини» був такий: «Україна та ЄС працюють над створенням єдиного логістичного простору для безперешкодного переміщення товарів і послуг, про це на засіданні уряду заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль». Тут узагалі новини нема (що це таке — «працюють»?).

І був ще один «паркет» звідти ж. «Новиною» було ось таке: «Україна активно працює над вступом до Європейського Союзу і не лише веде перемовини, а крок за кроком змінює економіку, законодавство й інфраструктуру. Кабінет міністрів обговорив плани секторальної інтеграції з ЄС…» і так далі. І синхрон Шмигаля, зрозуміло.

«Ми — Україна» (один прояв)

11 лютого

Цілковито компліментарною була розмова ведучих із головою Київської МВА Тимуром Ткаченком про створення робочої групи «прозорості й підзвітності», яка перевірятиме витрати грошей КМДА. І, звісно ж, незбалансованою.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 1012 лютого

Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

РЕЗЮМЕ

10–12 лютого на фронті ворог зосередив більшість зусиль на Покровському напрямку. На інших інтенсивність боїв була відчутно нижчою. У телемарафоні Покровському напрямку канали приділили сумарно значно менше уваги, ніж потребувала ситуація, зосереджувалися на напрямках, де інтенсивність боїв була набагато нижчою. У гостьових студіях говорили найбільше з військовими-фронтовиками, експертних студій було небагато. Натомість у ці дні в телемарафоні було більше, ніж зазвичай, фронтових репортажів, і більшість із них були дуже якісними.

Перший канал Суспільного знову був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв на них. У гостьових студіях говорили переважно з речниками різних підрозділів Сил оборони та з експертами, з фронтовиками говорили в ці дні рідко. Фронтових репортажів у ці дні не робили.

У внутрішньополітичній тематиці в ці дні домінували дві важливих теми: рішення Ради про закупівлю «Енергоатомом» російських реакторів у Болгарії та мільйонні контракти для 18–24-річних призовників. Обидві ці теми телемарафон висвітлював вкрай однобічно з жорсткими порушеннями балансу думок, натомість Перший канал Суспільного подав повний спектр аргументів обох рішень — як їх прихильників, так і опонентів.

У зовнішньополітичній тематиці домінували в ці дні заяви та дії президента США Трампа і його призначенців, а головною подією було засідання групи «Рамштайн». У телемарафоні канали дуже нерівномірно висвітлювали ці заяви та події, а експертиза цих заяв і подій у багатьох учасників марафону була доволі обмеженою. Перший канал Суспільного був набагато системнішим і експертиза була якіснішою.

Події, пов’язані з ворожими атаками по цивільних об’єктах і інфраструктурі учасники телемарафону висвітлювали дуже по-різному (одні повно й оперативно, інші — фрагментарно). Перший канал Суспільного у висвітленні цих подій був оперативним і повним.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, можна навести зокрема такі:

  • НАБУ перевіряє дії міністра оборони Умєрова щодо Агенції оборонних закупівель (10 лютого).
  • Transparency International: Україна втратила позиції в Індексі сприйняття корупції і посідає 105-те місце (11 лютого).
  • РНБО проголосувала за санкції проти Порошенка / Порошенко назвав санкції «колосальним ударом по внутрішній єдності» (12 лютого).

З тем, які не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема були такі:

  • Генерал Наєв у інтерв’ю «УП»: На Чонгарі було 1,5 тисячі мін, а щоб давати відсіч, мало би бути 200 тисяч (10 лютого).
  • Група нардепів звинувачує «Енергоатом» у розкраданні 430 млн грн, НАБУ відкрило справу (10 лютого).
  • Генерал Наєв отримав бойове розпорядження на Донбас (11 лютого).
  • Генерал Марченко: Влада бачить у військових можливих конкурентів і прибирає їх (11 лютого).
  • Порошенко каже, що його знову не пустили на Мюнхенську конференцію і вручили 15 повісток до ДБР (12 лютого).

Протягом тижня з 10 по 16 лютого в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуги народу» складала майже 72% від усіх гостей-депутатів. У ефір телемарафону взагалі не запрошували представників фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності». На Першому каналі Суспільного представлення владної фракції «Слуги народу» і трьох опозиційних фракцій було збалансованим.

Майже всі прояви політичного піару в телемарафоні протягом 10–12 лютого були в ефірі каналу «Рада» (10 проявів із 11 загалом). Головним бенефіціаром проявів позитивного піару в звітні дні був спікер парламенту Руслан Стефанчук (4 позитивні згадки). Негативний піар був про КМДА, але без персоналізації. В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону й Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» працювали токсичні ведучі цих каналів.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2157
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду