Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 27—29 січня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 27—29 січня 2025 року
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 27—29 січня.
У ці дні на фронті ворог зосередив більшість зусиль на Покровському напрямку. І в ці дні невизначеною була ситуація з імовірною окупацією Великої Новосілки на Новопавлівському напрямку. У телемарафоні Покровському напрямку і Великій Новосілці канали приділили сумарно достатньо уваги, ситуацію на інших активних напрямках фронту висвітлювали невідповідно до інтенсивності бойових дій на них. Перший канал Суспільного знову був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв на них.
У звітні дні активізувалися внутрішньополітичні події, зокрема продовжувався розвиток подій довкола зміни керівництва Агенції оборонних закупівель. У телемарафоні внутрішньополітичні події висвітлювали або суто констатацією, або ж в ефірах окремих каналів — узагалі ігнорували. Крім того, порушували стандарт балансу думок. Натомість Перший канал Суспільного, крім суто репортажного висвітлення цих подій, давав глибоку експертизу і чітко дотримувався балансу.
Головною темою зовнішньополітичної тематики в ці дні було призупинення фінансування України USAID. Телемарафон висвітлював цю тематику вкрай нерівномірно (це робила лише частина каналів, частина по суті ігнорувала тему). Перший канал Суспільного висвітлював тему глибоко і різнобічно.
Ворожих атак по цивільній інфраструктурі зі значними наслідками у ці дні не було.
Як і зазвичай, 27—29 січня у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок, були також і порушення стандарту балансу думок. У ефірі Першого каналу Суспільного цього разу найбільше було порушень стандарту повноти інформації.
Протягом тижня 27 січня — 2 лютого в гостьових студіях телемарафону, як і раніше, було домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
Фіксація проявів політичного піару робилася за 27—29 січня. У телемарафоні майже дві третини всіх проявів було на каналі «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
27—29 січня за інформацією Генштабу максимально активним ворог був насамперед на Покровському напрямку — тут кількість боєзіткнень доходила до 88 протягом доби, а два дні з цих трьох саме на Покровському напрямку відбувалася більш як половина від усіх боєзіткнень на фронті. Серед інших напрямків більш активними були Лиманський (до 26 боєзіткнень на добу), Торецький (до 20), Сіверський (до 17), Куп’янський (до 14) і Курський (до 13) напрямки. Крім того, у ці дні підвищеною була увага до Новопавлівського напрямку, де хоч інтенсивність бойових дій і була нижчою, але увага була прикута до неоднозначної ситуації в Великій Новосілці (Deep State ще 27 січня повідомляв про її повну окупацію, а в ОСУВ «Хортиця» стверджували, що там точаться бої на околицях).
У телемарафоні сукупно найбільше уваги приділили таки Покровському напрямку (хоча і менше, ніж на Першому каналі Суспільного). На другому місці був Новопавлівський напрямок через Велику Новосілку. Ще учасники телемарафону більш ретельно відстежували напрямки, де інтенсивність боїв була меншою за згадані — Краматорський, Харківський і Оріхівський (на останньому, наприклад, максимально було 2 боєзіткнення в понеділок і взагалі не було боєзіткнень у вівторок-середу). Натомість Лиманському напрямку (другому за інтенсивністю бойових дій у ці дні) приділили мінімум уваги.
Найбільше уваги фронту приділяли в ці дні канали «1+1» (зокрема і завдяки постійній рубриці «Оперативний черговий») і ICTV з СТБ. На телеканалі «Рада» традиційно говорили про фронт у гостьових студіях, а в новинах про фронт узагалі не згадували, не рахуючи традиційного зведення від речника Генштабу в новинах о 8-й ранку. В гості учасники телемарафону найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (16 студій), трохи менше — військових-фронтовиків (11). І зовсім мало говорили з експертами (лише 5 гостьових студій, із них 3 були в ефірі каналу «1+1»). Фронтові репортажі у ці дні робили лише на ICTV та СТБ (3 репортажні сюжети й одне пряме ввімкнення) та на «1+1» (два сюжети, одне ввімкнення).
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділяли Покровському напрямку (про нього говорили з 12 гостями та робили звідти репортаж). Далі йшли Новопавлівський (зокрема з багатьма гостями обговорювали ситуацію у Великій Новосілці), Краматорський, Торецький, Куп’янський, Курський. Як і в марафоні, замало уваги приділили Лиманському напрямку. Ситуацію на фронті найчастіше обговорювали з експертами (11 гостьових студій), 8 гостей були речниками різних підрозділів і лише в 4 студіях гостями були військові-фронтовики. Протягом трьох днів зробили лише один репортаж з фронту — вже згаданий сюжет із Покровського напрямку.
Телемарафон:
27 січня
У ранковому ефірі каналу «Рада» в новинах, як і раніше, не було про фронт жодного слова, крім зведення речника Генштабу Андрія Сміяна о 8-й. З військовослужбовцем роти УБПАК 109 ОМБР Євгеном Ієвлєвим говорили про Покровський напрямок, із речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Покровський і Новопавлівський. З речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком говорили про Придніпровський і Запорізький напрямки. З начальником розвідки дивізіону бригади «Рубіж» Данилом Борисенком говорили про Лиманський і Куп’янський, а з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Краматорський напрямок.
У денному ефірі каналу «1+1» у новинах крім зведень Генштабу був якісний фронтовий репортаж Руслана Ярмолюка і Михайла Путяти про бої танкістів на Оріхівському напрямку. У гостьовій студії зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом говорили про Покровський напрямок і про ситуацію довкола Великої Новосілки (Новопавлівський), а з начальником застави бригади «Форпост» на позивний «Тєлєк» говорили про Харківський напрямок.
У вечірньому ефірі ICTV та СТБ у новинах було два фронтових репортажі — про бої артилеристів 24-ї ОМБР у Часовому Яру (Краматорський напрямок) і про роботу операторів дронів НГУ на Сіверському напрямку. Робили й пряме ввімкнення воєнкора про ситуацію у Великій Новосілці, але і про інші напрямки фронту (з посиланнями на джерела в інтернеті). Останнє вважаю концептуально хибним підходом, бо «огляд інтернету» цілком можуть давати й ведучі зі студії, а не воєнкори на фронті. У розмовних студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Торецький, Покровський, Новопавлівський і Краматорський напрямки, а з начальником відділу комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим — про Покровський.
28 січня
У ранковому ефірі каналу «Інтер» у новинах були короткі повідомлення і зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. В гостьовій студії показували традиційний оглядовий сюжет про ситуацію на різних ділянках фронту на відео з телеграм-каналів військових. Говорили про Покровський напрямок із командиром взводу БПАК 68-ї єгерської бригади Іваном і про Оріхівський — із начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом.
У денному ефірі каналу «Рада» у новинах традиційно про фронт не було ані слова. Усно на мапі давали зведення у гостьовій студії. Там же говорили з пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним і з офіцером бригади «Форпост» Вячеславом Дячуком про Харківський напрямок фронту, а з начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом — про Оріхівський.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у першому в слоті випуску новин о 18-й не було жодного слова про ситуацію на фронті, далі були усні повідомлення, а в підсумковому випуску — оглядовий сюжет про Курську операцію загалом. У гостьовій студії говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем про Краматорський і Торецький напрямки, з заступником начальника прикордонної застави прикордонної комендатури «Шквал» Олександром Кириліним — про Лиманський, із прессекретарем 3-ї ОШБР Олександром Бородіним — про Куп’янський. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем обговорювали ситуацію на Торецькому і Покровському напрямках.
29 січня
У ранковому ефірі «1+1» у новинах крім коротких БЗ був репортажний сюжет про бої на Оріхівському напрямку та зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. У гостьовій студії говорили зі співзасновником і виконавчим директором Центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про сповільнення російського наступу, про Покровський і Новопавлівський напрямки, а з військовослужбовцем 210-го окремого штурмового полку на позивний «Високий» — про Курський напрямок. У рубриці «Оперативний черговий» Олександр Моторний якісно обговорював із керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком ситуацію на Куп’янському, Покровському і Новопавлівському напрямку (з останнього — у фокусі уваги була ситуація у Великій Новосілці). Там же говорили про Покровський напрямок із командиром роти ударних безпілотників 68-ї ОМБР на позивний «Лютий». І було якісне пряме ввімкнення Руслана Ярмолюка про ситуацію на фронті на Новопавлівському і на Оріхівському напрямках.
У денному слоті каналів ICTV та СТБ у новинах крім коротких повідомлень був репортажний сюжет про бої на Сіверському напрямку. У розмовних студіях говорили з начальником відділення комунікацій 110-ї ОМБР Іваном Сєкачем про Велику Новосілку (Новопавлівський напрямок), з офіцером бригади «Форпост» Держприкордонслужби Артемом — про Харківський, а з командиром взводу 95-ї ОДШБР Станіславом Красновим — про Курський.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах, як і завжди, про фронт не було жодного слова. У гостьовій студії давали зведення на мапі. У гостьових студіях із речником Нацгвардії Русланом Музичуком обговорювали ситуацію на Краматорському і Курському напрямках, із командиром штурмової роти 92-ї ОШБР на позивний «Червоний» говорили про Харківський, із пресофіцером Тимчасової військової комендатури на території РФ Олексієм Дмитрашківським — про Курський. З керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком говорили про загальні тенденції на фронті.
Перший канал Суспільного:
27 січня
У новинах були короткі повідомлення на адаптованій мапі Deep State. Більшістю гостей каналу цього дня були експерти. З воєнним аналітиком Інституту євроатлантичної інтеграції Ігорем Козієм говорили про Покровський і Новопавлівський напрямок, із начальником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим — про Покровський, Новопавлівський і Краматорський, із засновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Новопавлівський, Торецький, Харківський і Курський, із головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком обговорювали ситуацію у Великій Новосілці (Новопавлівський напрямок). Крім того, з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим говорили про Харківський напрямок, а з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський.
28 січня
У новинах крім коротких повідомлень на адаптованих мапах Deep State був репортажний сюжет про бої 155-ї бригади на Покровському напрямку. В ефірі знову було більше експертних обговорень, зокрема з полковником запасу Сергієм Грабським говорили про Покровський, Новопавлівський, Торецький, Краматорський, Куп’янський і Курський напрямки, з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Покровський і Курський, із керівником безпекових програм центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про Покровський напрямок і про вплив браку людей на фронті на тактику дій ЗСУ, зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком говорили про Покровський, Новопавлівський (ситуація у Великій Новосілці), Краматорський і Курський напрямки. Крім того, з речником Нацгвардії України Русланом Музичуком говорили про ситуацію на Покровському, Торецькому, Новопавлівському, Лиманському і Куп’янському напрямках, із речником 33-ї ОМБР Назаром Войтенком — про ситуацію на Новопавлівському, з головним сержантом 93-ї ОМБР Віталієм П’ясецьким — про Краматорський напрямок, із командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком — про Куп’янський, з офіцером ЗСУ і журналістом Дмитром Гнапом — про Покровський, із військовим 109-ї бригади ТРО Максимом Чумаком — про Покровський і Торецький, а з головою Часовоярської МВА Сергієм Чаусом — про бої в місті (це Краматорський напрямок).
29 січня
У новинах були короткі повідомлення, а ще давали синхрон речника 110-ї ОМБР Івана Секача зі спростуванням інформації про захоплення Великої Новосілки. У гостьових студіях цього дня частіше говорили з речниками різних підрозділів Сил оборони. З начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом говорили про Оріхівський напрямок, із начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим — про Новопавлівський, із речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, а з начальником відділення комунікацій 50-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський. Зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою обговорювали ситуацію на Покровському, Куп’янському та Новопавлівському напрямках (зокрема знову говорили про Велику Новосілку). З керівником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим теж говорили про Покровський і Новопавлівський напрямки, зокрема і про ситуацію у Великій Новосілці. З головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем говорили про можливий вплив на події на фронті створення ворогом окремих полків безпілотних систем.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні надзвичайно активною була внутрішньополітична тематика. Як мінімум три теми заслуговували на підвищену увагу журналістів: імовірна заява керівника ГУР Кирила Буданова про загрозу для існування України, заперечена ГУР (27 січня), розвиток подій зі зміною керівництва Агентства оборонних закупівель і відкриття кримінального провадження НАБУ проти міністра оборони Рустема Умєрова (29 січня), а також взаємні звинувачення київського міського голови Віталія Кличка і голови Київської МВА Тимура Ткаченка (29 січня).
У перших двох темах телемарафон обмежувався в кращому разі констатацією, а частина учасників марафону ці теми взагалі ігнорували (чи то замовчували?). Про конфлікт двох гілок столичної влади повідомляв у своєму ефірі лише телеканал «Рада», втім до студії запросили лише голову КМВА Ткаченка, чим значною мірою порушили стандарт балансу думок.
Натомість Перший канал Суспільного всім трьом темам приділив належну увагу й у своїх ефірах давав можливість висловитися і політикам, і експертам. Експертиза була якісною і глибокою. Висвітлення каналом теми конфлікту довкола Агентства оборонних закупівель у Міноборони взагалі, на мою думку, можна вважати дуже якісним зразком того, як редакціям належить забезпечувати дотримання стандарту балансу думок у висвітленні конфлікту, де представники однієї зі сторін (у цьому випадку це були представники влади) уникають спілкування з журналістами.
27 січня
- УП: Буданов попередив про загрозу для існування України, якщо не буде переговорів, у ГУР це заперечили
Телемарафон:
Ця новина з посиланням на анонімне джерело з’явилася на «Українській правді» о 13:18, спростування від ГУР було опубліковане там же о 15:21. У денному ефірі каналу «1+1» про все це не згадували. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ наводили лише спростування від ГУР, у розмовних студіях тему не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу цитували фрагмент статті «Української правди». Навели заперечення подібної заяви розвідника від нардепів Олексія Гончаренка й Олега Дунди. Спростування цитували з телеграм-каналу ГУР. У розмовній студії тему обговорювали з нардепом від «Слуги народу» Володимиром Крейденком і нардепкою від «Голосу» Юлією Клименко. І з експертами — кандидаткою політичних наук Марією Гелетій і експертом ГО «Аналітичний центр «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.
- Генерала Драпатого призначили командувачем ОСУВ «Хортиця», генерала Гнатова — заступником начальника Генштабу
Телемарафон:
У ранковому ефірі канал «Рада» давав відповідний синхрон президента Володимира Зеленського і бекграунд про генерала Драпатого. В гостьовій студії призначення не обговорювали. У денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ. У гостьових студіях обговорювали призначення зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ про це не згадували взагалі.
Перший канал Суспільного:
У ранкових випусках новин наводили синхрон президента Зеленського. У гостьових студіях обговорювали призначення з воєнним аналітиком Інституту євроатлантичної інтеграції Ігорем Козієм, із начальником пресслужби Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим і з воєнним журналістом, головним редактором «Цензор.net» Юрієм Бутусовим.
- Суд знову відправив нардепа Тищенка під цілодобовий домашній арешт
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ про подію не згадували взагалі.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ, згодом робили з суду з Дніпра пряме ввімкнення, наводили синхрон потерпілого Дмитра Мазохи. Позиції всіх інших сторін процесу (прокурори, адвокати й сам Тищенко) були представлені переказами. У вечірніх випусках оформили все в репортажний сюжет. У гостьових студіях не обговорювали.
- Ексголову Броварської РДА за п’яне ДТП з пораненими суд оштрафував
Телемарафон:
У марафоні про подію згадували лише у вечірньому ефірі ICTV та СТБ, обмежилися БЗ.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ з засідання суду і наводили якісний бекграунд. У гостьових студіях подію не обговорювали.
28 січня
- У застосунку «Резерв+» з’являться електронні направлення на ВЛК, уряд ухвалив таке рішення
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «Рада» наводили синхрон прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. У гостьових студіях тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про це взагалі не згадали.
Перший канал Суспільного:
Наводили синхрон прем’єра Шмигаля, а в гостьовій студії тему обговорили з заступницею міністра оборони Катериною Черногоренко.
- Акція родин полонених десантників у Києві
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення кореспондента з акції. У денному ефірі «Ради» й у вечірньому ефірі «Ми — Україна» про подію не повідомляли.
Перший канал Суспільного:
У ранкових випусках новин робили пряме ввімкнення з акції, згодом давали новину у вигляді БЗ з синхронами учасників акції.
29 січня
- НАБУ зареєструвало кримінальне провадження проти міністра оборони Рустема Умєрова за заявою Центру протидії корупції
Телемарафон:
У ранковому ефірі «1+1» цитували Умєрова з його сторінки у фейсбуці. У денному ефірі ICTV та СТБ і в вечірньому ефірі каналу «Рада» про подію не згадували взагалі.
Перший канал Суспільного:
На відміну від телемарафону, Суспільний мовник приділив темі максимальну увагу. Наводили синхрон т.в.о. очільника АОЗ і голови «Державного оператора тилу» Арсена Жумаділова. У гостьових студіях тему обговорювали з журналістом-розслідувачем видання «Наші гроші» Юрієм Ніколовим, з експерткою Центру протидії корупції Ольгою Мельник, із народним депутатом від «Європейської солідарності» Олексієм Гончаренком і з народним депутатом від фракції «Батьківщина» Андрієм Ніколаєнком, із доктором політичних наук Максимом Розумним. У вечірньому ефірі в проєкті «Карп’як на Суспільному» була відсторонена очільниця Агентства оборонних закупівель Марина Безрукова. І щоразу повертаючись до теми, ведучі запрошували Умєрова чи представників його міністерства, але «поки що це прохання залишається без відповіді». «Ми чекаємо в нашому ефірі міністра, ми його запрошували, запросили його представників». І зрештою: «Намагалися наші гостьові редактори зв’язатися з міністром оборони, їх перепитали: “А чому ви до нас звертаєтесь? Звертайтесь до НАБУ”. Ну вважаємо, що все одно Міністерство оборони має представити власну позицію».
- Міський голова Києва Кличко звинуватив начальника КМВА Ткаченка у блокуванні ключових рішень, Ткаченко відповів
Телемарафон:
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ тему проігнорували. У вечірньому ефірі каналу «Рада» наводили фрагмент відеозвернення Віталія Кличка і синхрон Тимура Ткаченка. Згодом у гостьовій студії говорили з Ткаченком. Повноцінного балансу думок не було, оскільки Ткаченко висував Кличку зустрічні обвинувачення, а ведучий жодним чином не позначив готовність каналу вислухати Кличка у відповідь.
Перший канал Суспільного:
Канал наводив повне відеозвернення Кличка, ведучий повідомляв, що «Суспільне звернулося по коментар до Київської МВА і до Офісу президента, відповіді поки не отримало». Тему доповнили дуже якісним бекграундом про те, що таке військові адміністрації і як змінювалися керівники Київської МВА. Згодом давали синхрон начальника КМВА Ткаченка з його телеграм-каналу. В гостьовій студії ведучі повідомляли, що «ми хотіли обох керівників долучити до нашого ефіру, не змогли вони поки що». А обговорювали цю конфліктну тему з експертами — керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім, доктором політичних наук Максимом Розумним і з радницею голови Асоціації міст України Оксаною Продан (ведучий попередив глядачів при цьому, що головою Асоціації є Кличко). Ще наводили синхроном коментар директора Інституту розвитку територій Юрія Ганущака. Щоразу повертаючись до теми, ведучі знову й знову запрошували в ефір і Кличка, і Ткаченка до студії.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Ключовою зовнішньополітичною темою цих днів було призупинення фінансування різних проєктів в Україні від Агентства міжнародного розвитку США (USAID). Учасники телемарафону або ігнорували усю пов’язану з цим тематику, або ж обмежувалися констатацією. Важливим, як на мене, моментом було те, що глядачам марафону майже не пояснювали, якого широкого кола інфраструктурних, безпекових і гуманітарних програм в Україні стосується це призупинення фінансування.
З усіх учасників телемарафону лише «1+1» і ICTV з СТБ говорили на цю тему з експертами (хоча мало і побіжно). Всі інші учасники марафону обмежувалися короткими повідомленнями й синхронами президента Зеленського з цього приводу.
Тему максимально глибоко висвітлював Перший канал Суспільного. Крім суто репортажного висвітлення подій за темою канал давав аудиторії більш глибоке розуміння того, яких саме аспектів життєдіяльності країни напряму торкнеться це призупинення фінансування. У гостьових студіях канал давав якісну і глибоку експертну оцінку різних наслідків цього рішення американської адміністрації для України й українців.
27 січня
- Призупинення фінансування від USAID проєктів в Україні
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» цю тему не згадували. У денному ефірі «1+1» тему побіжно обговорили з головою правління прикладних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком. А у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ тему обговорили з директоркою безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу темі приділили максимум уваги. Зокрема у новинах давали синхрони міністерки у справах ветеранів Наталії Калмикової та міністерки соціальної політики Оксани Жолнович про наслідки для різних програм міністерств. Намагалися отримати коментар від МОЗ, але отримали відмову. Наводили в повідомленнях інформацію про перші наслідки зупинення інфраструктурних і гуманітарних проєктів по областях на прикладі Миколаївської області. Давали коментар від міжнародної компанії, яка коштом USAID підтримує агросектор, правову систему і просвітництво. У підсумковому випуску робили оглядовий сюжет. І була глибока і всебічна експертиза наслідків призупинення американського фінансування. У гостьових студіях це обговорювали з аналітиком програми «Північна Америка» центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, доктором економічних наук, співзасновником Центру економічного відновлення Андрієм Длігачем, асоційованим експертом Інституту американістики Олегом Преловським, експертом ГО «Аналітичний центр «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим і з очільником «Українсько-американського дому» Романом Шереметою. Про зупинку програм для ветеранів говорили з головою правління благодійного фонду «Veteran Нub» Івоною Костиною.
- ЄС продовжив дію санкцій проти Росії, пішовши задля цього на угоду з Угорщиною
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» цю тему не згадували. У денному ефірі каналу «1+1» і у вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу протягом дня робили 4 прямі ввімкнення власної кореспондентки з Брюсселя, а в підсумковому випуску — її оглядовий сюжет. У гостьових студіях обговорювали подію з експертами — директоркою з питань аналітики, досліджень і розслідувань ГО «Рада економічної безпеки» Оленою Юрченко та співзасновником Інституту енергетичних стратегій Юрієм Корольчуком (про продовження нав’язаних Угорщиною переговорів з Україною про транзит російського газу).
- Імітація президентських виборів у Білорусі та заяви Лукашенка про розміщення російського «Орєшніка»
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» тему обговорювали з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком і з політологом Олегом Лісним. У денному ефірі каналу «1+1» робили оглядовий сюжет про «вибори». У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах робили короткі БЗ. А в розмовній студії поспілкувалися зі старшим радником білоруської опозиціонерки Тихановської Франаком Вячоркою.
Перший канал Суспільного:
У новинах про самі «вибори» робили БЗ, повідомляли про блокування Угорщиною спільної заяви ЄС щодо нелегітимності «виборів», цитували заяву верховної представниці ЄС із закордонних справ Каї Каллас і єврокомісарки Марти Кос і цитували заяву речника МЗС Георгія Тихого. У гостьових студіях про подію говорили з білорусами — заступником керівника Народного антикризового управління в Білорусі Артемом Бруханом, журналістом білоруської служби «Радіо Свобода» Валерієм Калиновським і з радником Світлани Тихановської Франаком Вячоркою. І спілкувалися з експертами — політичним аналітиком Ігорем Тишкевичем і з воєнним істориком, професором кафедри Національної академії Сухопутних військ Андрієм Харуком (про ймовірне розміщення «Орєшніка»).
28 січня
- Припинення фінансування від USAID (продовження теми)
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» і в денному ефірі каналу «Рада» тему ігнорували. Лише у вечірньому ефірі «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет і давали синхрон президента Володимира Зеленського (фрагмент з вечірнього відеозвернення, присвячений цій темі).
Перший канал Суспільного:
У новинах каналу продовжили розповідати про наслідки призупинення американської допомоги для інфраструктурних і гуманітарних проєктів у областях на прикладі Харківської області, давали відповідний коментар голови Харківської ОВА Олега Синєгубова. У гостьових студіях тему обговорювали з президентом Київської школи економіки Тимофієм Миловановим і з першим заступником міністра агрополітики й продовольства Тарасом Висоцьким (про наслідки для агросектору).
- У США призупинили програму для українських біженців
Телемарафон:
Телеканал «Інтер» у ранковому ефірі повідомляв про це усно. В денному ефірі каналу «Рада» подію проігнорували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися коротким БЗ.
Перший канал Суспільного:
У новинах повідомляли про це усно. В гостьовій студії подію обговорили з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським.
29 січня
- Продовження теми призупинення фінансування від USAID. Держсекретар США вніс зміни у рішення про замороження іноземної допомоги
Телемарафон:
У ранковому ефірі «1+1» подавали оглядовий сюжет власної кореспондентки зі США. У гостьовій студії тему обговорили з директором програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександром Солонтаєм. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це усно і наводили синхрон президента Зеленського за темою. В ефірі каналу «Рада» так само обмежилися синхроном президента.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу тему продовжували активно висвітлювати. Зокрема в новинах крім усних повідомлень зробили оглядовий сюжет про те, які саме з програм енергетичної безпеки стають на паузу в Хмельницькій області. У гостьових студіях говорили з народними депутатами Ніною Южаніною від «Європейської солідарності» та Василем Моканом від «Слуги народу» про можливості держави перекрити припинення фінансування. Говорили з президентом Республіканського клубу імені Рональда Рейгана Борисом Пінкусом. І говорили з українськими експертами — заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим, доктором політичних наук Максимом Розумним і командувачем Аеромобільних військ у 1998—2005 роках Іваном Якубцем (з останнім — про те, як позначилося б припинення військової допомоги від США на фронті).
Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
27 січня
- Окупанти засудили до довічного ув’язнення громадянина Грузії, який воював у бригаді «Азов» (давали усно на фото).
- Усунення від виконання обов’язків керівниці Агентства оборонних закупівель Марини Безрукової (давали з посиланням на пресслужбу АОЗ, цитували коментар Суспільному члена Наглядової ради АОЗ від Міноборони Юрія Джигира, наводили цитату міністра оборони Рустема Умєрова і давали синхрон Арсена Жумаділова (коментар Суспільному).
28 січня
- Посли «Великої сімки» закликали врегулювати ситуацію довкола Агенції оборонних закупівель (повідомляли усно).
- Зміна керівництва Агенції оборонних закупівель (давали синхрон відстороненої керівниці АОЗ Марини Безрукової, обговорювали подію з полковником запасу Сергієм Грабським, із членкинею Комітету ВР із питань нацбезпеки, оборони й розвідки Іриною Фріз, із членом Громадської антикорупційної ради при Міноборони Віктором Прудковських і з членом Громадської антикорупційної ради при Міноборони у 2023—2024 роках Геннадієм Кривошеєю).
- НАБУ зареєструвало кримінальне провадження проти міністра оборони Рустема Умєрова за заявою Центру протидії корупції (обговорювали з кандидатом політичних наук Станіславом Телешуном).
- Мера Ірпеня суд відсторонив від посади на 2 місяці (робили БЗ).
- Меру Дрогобича та ще чотирьох міст Львівщини ТЦК виписали штраф за зрив заходів мобілізації (обговорювали з самим оштрафованим міським головою Дрогобича Тарасом Кучмою, з офіцером ЗСУ і журналістом Дмитром Гнапом і з заступником начальника 4-го центру рекрутингу Сил ТРО Ігорем Швайкою).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
27 січня
- Головний держінспектор Львівської митниці отримав підозру в незаконному збагаченні на мільйони гривень.
- Асоціація міст України заявила про тиск на місцеве самоврядування і звернулася до Зеленського.
28 січня
- Міноборони: військові, які пішли в СЗЧ після 29 листопада, не зможуть повернутися на службу спрощено.
- Інститут масової інформації закликає громадян і бізнес підтримати незалежні українські медіа.
29 січня
- ПАРЄ схвалила санкції проти Грузії та закликає від влади провести дострокові вибори.
- Грузія вийшла з ПАРЄ.
- Бізнес закликає уряд продовжити терміни оновлення критичності та бронювання працівників.
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 27—29 січня
Тут згадано лише грубі порушення стандартів лише в матеріалах за основними темами.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Були псевдопосилання на інформацію з інтернету: «за даними моніторингових сайтів», «соцмережами облетіли кадри», «у соцмережах ширяться кадри». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «нова влада говорить», «повідомляють ЗМІ». Найбільше було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «нам відомо», «стало відомо», «за попередніми даними», «повідомляється» (невідомо ким). Без посилання подавали зведення з фронту. І були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «на думку наших військових», «фахівці певні», «кажуть аналітики».
Точність:
Абиякими архівами «перекривали» БЗ про призупинення фінансування від США і про призупинення програми США для біженців з України. Традиційно всі фронтові зведення «перекривали» випадковим відео бойових дій. І таким самим випадковим набором відео «ілюстрували» розмови з експертами й військовими, а ще «перекривали» пряме ввімкнення воєнкора.
Відокремлення фактів від думок:
Траплялися суто емоційні оцінки: «дуже кривавої війни», «на найгарячіших ділянках», «у прицілі смерті», «посіпака Путіна», «не оминає нагоди побрязкати зброєю», «скандал у відомстві». Ведучі гостьової студії періодично не авторизували власних суб’єктивних міркувань.
Доступність подачі інформації:
Не було жодного сенсу показувати «сліпий» дрібний текст допису Умєрова у фейсбуці, та ще й виділяти там щось маркером.
ICTV та СТБ
Достовірність:
Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «заявили в ОВА», «поширене деякими ЗМІ», «влада оголосила». Було два суто абстрактних псевдопосилання: «нещодавно стало відомо», «як стало відомо». Найбільше грубих порушень стандарту були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «в ОСУВ переконують», «кажуть бійці», «бійці кажуть», «у відомстві закликали», «на думку правоохоронців».
Точність:
Традиційно зведення з фронту «перекривали» випадковим відео бойових дій. І традиційно абичим архівним «перекривали» БЗ про призупинення американської фіндопомоги. У підсумковому випуску новин воєнкор у ввімкненні казав, що «росіяни повністю окупували Велику Новосілку». Це суперечило навіть наступним його ж словам «водночас у «Хортиці» переконують: наші війська утримують низку позицій на околицях населеного пункту».
Відокремлення фактів від думок:
Чимало було емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячіший напрямок», «багато гарячих точок», «агресивно наполягають», «в жахливих умовах», «люди, які щодня роблять неможливе», «результат вогняний у всіх сенсах», «вони втомлені, але незламні», «на щастя, без втрат». Був маркер авторизації «зауважу». Були й суб’єктивні міркування журналістів у новинах, наприклад: «Не інакше, як гра на виснаження — так найоптимальніше можна назвати тактику росіян, яку вони використовують нині у Часовому Яру». Або взагалі якісь промови ведучої новин: «У війні на виснаження найцінніший ресурс — це люди. Безумовно, має значення й особиста навченість бійця, чи то стрільця, чи танкіста, чи оператора БПЛА. І ще більшу вагу має навченість командирів, тих, хто буде задіювати стрільця, танкіста чи оператора БПЛА. На передовій бракує офіцерів, обізнаних із природою війни та воєнною стратегією, адже командири мають критично мислити, якісно і швидко планувати, розумітися на психології, комунікації та етиці. І таких лідерів нам потрібно десятки тисяч».
Повнота інформації:
Традиційно у підводці до прямого ввімкнення воєнкора ведуча не казала, з якої ділянки чи то напрямку фронту він вмикається. Обмежилася «з прифронтової зони». Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео розгону протестів у Білорусі 2020 року.
Доступність подачі інформації:
Не мало сенсу показувати скриншот «сліпого» тексту заяви з сайту МЗС, та ще й щось там виділяти маркером. Так само не мало сенсу давати скриншот «сліпого» дрібного тексту зі сторінки ГУР.
«Інтер»
Достовірність:
Були узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть організатори», «за словами учасників акції». Значну частину фактичної інформації у фронтовому огляді подавали без посилань на джерела.
Точність:
Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови про фронт з військовими й експертами.
Відокремлення фактів від думок:
Траплялися емоційні оцінки: «нещадно тероризують», «продовжують утилізацію орди», «своя болісна історія», «на превеликий жаль». Одного разу був маркер привернення уваги «до слова».
«Рада»
Достовірність:
Було узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації, ще й на вороже: «ЗМІ країни-агресорки заявляють». Було одне абстрактне псевдо: «повідомлялося» (невідомо ким). Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «посадовці Євросоюзу запевняють», «як говорять аналітики і військові оглядачі». Зведення з фронту давали без посилання на джерело.
Точність:
Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови з військовими.
Відокремлення фактів від думок:
Було кілька емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найгарячіша лінія фронту», «на одному з найгарячіших напрямків», «запеклого бою», «моторошні фото», «нескінченна орківська навала», «самопроголошений глава Білорусі». Ведучий гостьової не авторизував власних суб’єктивних міркувань, таких собі «експертних». Ще ведучий робив дуже далеке від реальності узагальнення: «Весь світ поставив під сумнів законність самопроголошеного глави Білорусі». Невже, до прикладу, і Росія?
Повнота інформації:
У офіцера бригади «Рубіж» ведучий запитував про «ситуацію на вашій ділянці фронту». Це на якій? Добре, що гість тут же уточнив це сам. У розмові з військовим 92-ї ОШБР ведуча просила розповісти, що відбувається «на вашій ділянці фронту, в зоні вашої відповідальності». Це на якому напрямку фронту? Не досить було представляти Олега Лісного лише як «політолога».
Баланс думок:
У темі заяви міського голови Києва не було повноцінного балансу думок, бо говорили в студії лише з головою Київської МВА Тимуром Ткаченком, але геть не згадували, чи запрошували до ефіру Віталія Кличка.
Доступність подачі інформації:
У Генштабу є чітка класифікація напрямків фронту, саме цими визначеннями переважно користується і телемарафон. А от коли, наприклад, ведучий каже про «Горлівський напрямок», глядачі вже не розуміють, який саме це напрямок у звичних позначеннях.
«Ми — Україна»
Достовірність:
Найбільше було суто абстрактних псевдопосилань: «я бачив», «нам казали», «ми чули інформацію». І були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «в українському парламенті кажуть», «у дипломатичних колах кажуть».
Точність:
Фронтове зведення «перекривали» випадковим відео бойових дій. Абияким архівним відео «перекривали» різноманітні БЗ.
Відокремлення фактів від думок:
Траплялися емоційні оцінки журналістів у новинах: «найгарячіше на Донеччині», «величезну кількість», «паплюжить репутацію», «встиг зробити неймовірну кількість гучних заяв», «це велика удача». Ще журналісти робили «експертні» міркування: «ЗСУ в Курській області — наш козир, і військовий, і політичний». «Звільнити Курщину стратегічно важливо для Росії, для нас стратегічно важливо її утримати».
Повнота інформації:
Говорили з речником ОТУВ «Луганськ» невідомо про які напрямки фронту. Бо ведучі про це не згадали. Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим аналітиком». Без інтершуму були всі БЗ. І була музичка замість інтершуму в сюжеті про призупинення американської допомоги.
Доступність подачі інформації:
Навіщо так дрібно?
Це прочитають з екрана хіба лиш глядачі з ідеальним зором. У сюжеті про призупинення американської допомоги показували численні скриншоти з дрібними «сліпими» текстами, та ще й там щось виділяли маркером.
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Було чимало суто абстрактних псевдопосилань: «за моєю інформацією», «раніше повідомлялося», «маємо інформацію», «відомо», «стало відомо».
Точність:
Абичим архівним «перекривали» сюжет про зупинку американського фінансування. «Ілюстрували» розмови з військовими та воєнними експертами випадковим відео бойових дій. Абияким (чесно кажучи, взагалі незрозумілим) відео «перекривали» розмову з економічним експертом про зупинку фінансування USAID в Україні.
Відокремлення фактів від думок:
Були емоційні оцінки: «найгарячіший напрямок», «доволі гаряче», «залишається найгарячішим», «точаться запеклі бої», «рідні обурені». І була лексика урочистого стилю, ніяк не виправдана в подібних контекстах: «самопроголошений президент», «самопроголошений “верховний суд” так званої “ДНР”».
Повнота інформації:
У новинах повідомляли про «чергові просування окупантів на Донеччині біля Дачного, Андріївки, Слов’янки та Новоандріївки». Про те, який це напрямок фронту (Покровський), із цієї інформації зрозуміють лише ті глядачі, які занурені глибоко в тему. Більшість же аудиторії точно не знає, де саме «на Донеччині» ці населені пункти. Розмову з речником Нацгвардії ведучий починав із запитання «яка ситуація на вашому оперативному напрямку?». Це ж на якому? У підводці до розмови з головним сержантом 93-ї ОМБР ведучі казали про «ситуацію на Донеччині» та запитували гостя про події «в зоні відповідальності вашого підрозділу». Цього геть недосить для розуміння, про який напрямок фронту взагалі йдеться. Лише згодом дали титр «Бахмутський напрямок», але ж у визначеннях Генштабу такого напрямку давно вже нема. Знову-таки більшість аудиторії не зовсім розуміє, про який напрямок фронту йдеться (нині ГШ його визначає як Краматорський). Не досить було представляти Ігоря Тишкевича лише «політичним аналітиком». У представленні ведучими Григорія Месежнікова просто «політичним аналітиком» жодним чином не було заявлено ні його «аналітичний» бекграунд, ні навіть не було сказано, що це словацький «політичний аналітик». Незрозуміло навіщо в репортажі про бої 155-ї бригади на Покровському напрямку замість інтершуму підклали музичку. Причому музичка була і на синхронах, що відверто заважало нормальному сприйняттю матеріалу.
Доступність подачі інформації:
Жодного сенсу не було показувати ось цей скриншот зі сторінки Умєрова та ще й щось там виділяти маркером. Невже в редакції гадають, що хтось із глядачів це зможе прочитати?
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 27 січня — 2 лютого
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 20 разів (попереднього тижня було лише 12 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 15 запрошень або ж 75% від усіх «депутатських» студій тижня. Цього тижня в телемарафоні побували ще представники маргінальних депутатських груп «Довіра» (двічі) та «За майбутнє», ще одного разу запросили незмінного Михайла Цимбалюка з «Батьківщини» і ще позафракційну (і теж незмінну) депутатку Оксану Савчук. Ці всі депутати були в ефірах каналу «Рада». Інші учасники марафону або запрошували лише представників владної фракції «Слуги народу», або, як «1+1», депутатів узагалі не запрошували. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом тижня знову-таки не було.
За персоналіями картина виглядала так:
Протягом звітного тижня двічі в ефірах телемарафону побували троє депутатів від «Слуги народу» — Євгенія Кравчук, Марія Мезенцева-Федоренко й Олексій Леонов. Усі інші депутати гостювали в телемарафоні по одному разу. Офіс президента цього тижня лише двічі представляв радник керівника ОП Михайло Подоляк (на «Раді» і на «Ми — Україна»), який усе одно був в ефірі марафону сумарно більше за будь-кого з депутатів — 40 хвилин. Ще одного разу в ефірі «Ради» гостював інший радник Сергій Лещенко. Обидва знову-таки були в марафоні як експерти з різних питань зовнішньополітичної тематики. Прикметним було стартове запитання до пана Подоляка на «Раді»: «Як ви оцінюєте роль історичної пам’яті в піднесенні бойового духу наших вояків сьогодні?». А ще в обговоренні теми Буданова Подоляк закликав журналістів дотримуватися стандартів!
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 34 рази (попереднього тижня депутатів запрошували 17 разів). Найчастіше в ефірі були представники владної фракції «Слуги народу» — 13 разів, що пояснюється дотриманням балансу в дискусійних студіях. 7 разів гостювали на каналі представники «Батьківщини», 6 разів — депутати «Європейської солідарності», 5 разів — депутати «Голосу». Були дві позафракційні депутатки й одна представниця депутатської групи «Довіра».
Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
Кілька депутатів із різних фракцій побували в ефірі каналу по два рази, інші — по одному разу. Маю лише єдине зауваження до «депутатських» ефірів на каналі: 30 січня у дискусійну депутатську студію для обговорення теми причин протистоянь між центральною і місцевими владами покликали «слугу» Віталія Безгіна, а до пари йому — чомусь позафракційну Оксану Савчук, завсідницю ефірів «Ради» на телемарафоні, яка має стабільно лояльну до влади позицію у всіх внутрішньополітичних питаннях. Так що дискусія прогнозовано не склалася. Логічним же було кликати в пару до Безгіна представників якоїсь із реально опозиційних до влади фракцій.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 27—29 січня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 33 прояви політичного піару. По каналах картина була такою:
Фігурантами позитивного піару були:
Негативного піару в ці дні не було.
Опис проявів на каналах:
27 січня
Шість разів було суто «паркетне» БЗ про участь президента Зеленського у вшануванні пам’яті жертв Голокосту. З президентом у головній ролі.
29 січня
Двічі був в ефірі каналу «паркетний» матеріал про поїздку міністра національної єдності Олексія Чернишова до Праги.
ICTV та СТБ (4 прояви)
27 січня
Зробили цілий сюжет про те, як «Енергоатом» уже готується до будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС, попри те, що парламент ще не ухвалив необхідний закон. За твердженням ведучої, «все для того, аби не гаяти часу, і щойно парламент дасть зелене світло для старту, одразу взятися за роботу» (виникає питання: а якщо парламент не дасть цього «зеленого світла»?). Насправді ж це голова «Енергоатому» Петро Котін приїхав проінспектувати цю підготовку. І з неодноразовим закликом «тож атомники чекають на рішення Верховної Ради».
29 січня
«Паркет» із Чернишовим.
Було БЗ про покладання президентом Володимиром Зеленським квітів до пам’ятного знаку Героям Крут і до могили Дмитра Коцюбайла.
У матеріалі про обговорення депутатами Київради з активістами питання зупинки громадського транспорту під час тривог слово синхроном надали депутату Київради Андрію Вітренку, якого титрували як «голову фракції «Слуга народу», що не мало жодного стосунку до теми повідомлення.
«Інтер» (1 прояв)
28 січня
Був «паркетний» матеріал із пресконференції міністерки соціальної політики Оксани Жолнович.
«Рада» (20 проявів)
27 січня
Тричі було «паркетне» БЗ про участь президента Зеленського у вшануванні пам’яті жертв Голокосту.
28 січня
Був «паркетний» матеріал із пресконференції міністерки соціальної політики Оксани Жолнович.
Був «паркет» про міністра національної єдності Олексія Чернишова в Чехії. З синхроном Чернишова.
У бюлетені «Парламентський день» був «паркет» про зустріч першого заступника голови ВР Олександра Корнієнка з литовською делегацією.
29 січня
П’ять разів показували БЗ про покладання президентом Володимиром Зеленським квітів до пам’ятного знаку Героям Крут і до могили Дмитра Коцюбайла.
Цитували Зеленського з його сторінки в соцмережі про розмову з прем’єркою Данії. Не новина, що обговорили «посилення співпраці». Це абстракція.
Двічі показували «паркетне» БЗ про зустріч президента Зеленського з курсантами та ліцеїстами військових навчальних закладів. І синхрон Зеленського.
Чотири рази було «паркетне» БЗ про зустріч прем’єр-міністра Дениса Шмигаля зі своїм хорватським колегою Андреєм Пленковичем. У більш пізніх версіях матеріалу додали й синхрон Шмигаля. Пленковичу слова не давали.
«Паркет» про те, що перша леді Олена Зеленська відвідала ліцей в Дніпропетровській області.
«Ми — Україна» (1 прояв)
28 січня
Був «паркет» про міністра національної єдності Олексія Чернишова в Чехії. З синхроном Чернишова.
В ефірі Першого каналу Суспільного у ці дні проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 27—29 січня
Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону й Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:
- Анастасія Даугуле на «Інтері» (28 січня), яка раніше вела концерти до 9 травня;
- Тетяна Гончарова (28 січня), Максим Зборовський (27, 28 і 29 січня) і Назар Довгий (27 і 28 січня) на «Раді», які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.
РЕЗЮМЕ
27—29 січня на фронті ворог зосередив більшість зусиль на Покровському напрямку — на два дні з цих трьох на нього припадала більш ніж половина всіх боєзіткнень загалом. І в ці дні невизначеною була ситуація у Великій Новосілці на Новопавлівському напрямку — аналітики стверджували про її повну окупацію, військові говорили лише про часткову.
У телемарафоні Покровському напрямку і Великій Новосілці канали приділили сумарно достатньо уваги, ситуацію на інших активних напрямках фронту висвітлювали невідповідно до інтенсивності бойових дій на них, більше уваги приділяли окремим напрямкам, де інтенсивність боїв була чи не найнижчою по фронту. У гостьових студіях телемарафону про події на фронті говорили в ці дні переважно з речниками різних підрозділів, на другому місці були військові-фронтовики, експертів запрошували рідко.
Перший канал Суспільного знову був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв на них. У гостьових студіях говорили переважно з експертами й речниками різних підрозділів Сил оборони, з фронтовиками говорили в ці дні рідко.
У телемарафоні фронтові репортажі робили переважно канали «1+1» і ICTV з СТБ. На Першому каналі Суспільного у ці дні був лише один фронтовий репортаж.
У звітні дні надзвичайно активною була внутрішньополітична тематика. Найголовнішою і «серіальною» була тема зі зміною керівництва Агентства оборонних закупівель і відкриття кримінального провадження НАБУ проти міністра оборони. У цій та інших важливих внутрішньополітичних темах телемарафон обмежувався в кращому разі констатацією, а частина учасників марафону ці теми взагалі ігнорували. Натомість Перший канал Суспільного приділяв внутрішньополітичним темам належну увагу, глибоку експертизу і забезпечував дотримання балансу думок.
У зовнішньополітичній тематиці домінувала тема призупинки фінансування Сполученими Штатами різних програм в Україні. Телемарафон висвітлював цю тематику вкрай нерівномірно (частина каналів її взагалі ігнорувала) і поверхнево. Перший канал Суспільного дав достатньо повну картину і якісну всебічну експертизу різних наслідків призупинення фінансування інфраструктурних і гуманітарних програм в Україні.
З тем, які телемарафон у ці дні не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, можна навести зокрема такі:
- Окупанти засудили до довічного ув’язнення громадянина Грузії, який воював у бригаді «Азов» (27 січня).
- Посли «Великої сімки» закликали врегулювати ситуацію довкола Агенції оборонних закупівель (28 січня).
- Меру Дрогобича і ще чотирьох міст Львівщини ТЦК виписали штраф за зрив заходів мобілізації (29 січня).
Кілька тем у ці дні не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема такі:
- Асоціація міст України заявила про тиск на місцеве самоврядування і звернулася до Зеленського (27 січня).
- Інститут масової інформації закликає громадян і бізнес підтримати незалежні українські медіа (28 січня).
- Бізнес закликає уряд продовжити терміни оновлення критичності та бронювання працівників (29 січня).
Протягом тижня з 27 січня по 2 лютого в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» складала 75% від усіх гостей-депутатів. В ефір телемарафону взагалі не запрошували представників фракцій «Голос» і «Європейська солідарність». На Першому каналі Суспільного представлення владної фракції «Слуга народу» і трьох опозиційних фракцій було цілком збалансованим.
Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні протягом 17—29 січня було зафіксовано в ефірі каналу «Рада» (19 проявів із 33 загалом). Головним бенефіціаром проявів позитивного піару у звітні дні був президент Володимир Зеленський (17 позитивних згадок на трьох каналах). Негативного піару в ці дні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» працювали токсичні ведучі цих каналів.
Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб