Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 січня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 січня 2025 року
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 13—15 січня. В ці дні найважливіші події відбувалися на фронті, особливо ж — на Покровському напрямку. У телемарафоні цьому напрямку приділили сумарно достатньо уваги, ситуацію на інших напрямках фронту висвітлювали спорадично. Перший канал Суспільного був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики.
У внутрішньополітичній тематиці найважливішою темою був розголос щодо масового переведення авіаторів у піхоту. Перший канал Суспільного, на відміну від телемарафону, висвітлював цю тему глибоко і збалансовано. У телемарафоні збалансовано цю тему подавали лише канали ICTV та СТБ. Інші або транслювали «офіційну версію», або взагалі замовчали цю тему.
У висвітленні подій зовнішньополітичної тематики Перший канал Суспільного давав більш глибоку експертну оцінку за телемарафон.
У висвітленні найбільших за масштабами ворожих терористичних атак Перший канал Суспільного був оперативнішим і повнішим за телемарафон.
Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було забагато порушень стандарту достовірності.
Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень 13—19 січня, як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону (більш як 71% всіх «депутатських» ефірів). Представників «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного був абсолютний паритет між представниками владної і опозиційних фракцій парламенту.
Фіксація проявів політичного піару робилася за 13—15 січня. В телемарафоні абсолютним «лідером» за такими проявами у ці дні знову був канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
13—15 січня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій була надзвичайно високою на Покровському напрямку (до 77 бойових зіткнень на добу). Серед решти напрямків вищою за інші була інтенсивність боїв на Курщині (до 24 боєзіткнень), Лиманському (до 17), Торецькому (до 16), Краматорському і Сіверському (до 14 боєзіткнень і там, і там) і Новопавлівському (це колишні Курахівський і Времівський, до 13 боєзіткнень).
У телемарафоні всі канали у ці дні цілком логічно найбільше уваги сукупно приділяли саме Покровському напрямку (звідти було зроблено 3 прямі ввімкнення, а обговорювали ситуацію там із 14 гостями). Іншими напрямками канали цікавилися нарізно і спорадично. Так, на «1+1» після Покровського більше уваги приділяли Лиманському, Краматорському й Оріхівському напрямкам, в ефірах ICTV та СТБ — Новопавлівському та Сіверському, на «Інтері» — Новопавлівському, на «Раді» — Харківському та Курському, в ефірах «Ми — Україна» — Харківському, Лиманському й Торецькому. В підсумку в ефірах телемарафону інформаційне охоплення різних напрямків фронту було нерівномірним. А деякі з них, такі як Куп’янський і Придніпровський, узагалі випали з поля уваги марафонців.
Найбільш системними у висвітленні ситуації на фронті виглядали «1+1» (зокрема й завдяки традиційній рубриці «Оперативний черговий») і об’єднана редакція ICTV та СТБ. У гостьові студії, присвячені подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 11 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (8), експертів запрошували ще рідше (лише 5 гостьових студій протягом трьох діб ефіру).
Фронтові репортажі у ці дні робили на «1+1» (5 прямих ввімкнень і один репортажний сюжет), на ICTV з СТБ (2 репортажних сюжети і 2 прямих ввімкнення) та на «Інтері» (один сюжет). На інших каналах репортажів із фронту в ці дні не було.
В ефірах Першого каналу Суспільного природно найбільше уваги приділяли Покровському напрямку, ситуацію там обговорювали загалом з 9 гостями. Далі йшли Краматорський, Торецький, Новопавлівський, Лиманський і Курський. З поля зору каналу випав у ці дні хіба що Сіверський напрямок. У гості кликали найчастіше експертів (8 гостей) і речників різних підрозділів Сил оборони (7), військових-фронтовиків запрошували в ефір тричі. Протягом трьох звітних днів зробили три репортажі з фронту.
Телемарафон:
У ранкових випусках новин каналу «Рада» про ситуацію на фронті не згадували взагалі, лише о 8-й було традиційне зведення речника Генштабу Андрія Ковальова. У гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком про Покровський напрямок. З заступником командира батальйону 95-ї ОДШБР Антоном Захарчуком говорили про Курський, з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський.
У денному ефірі каналу «1+1» кореспондентка каналу Наталія Нагорна робила чотири прямі ввімкнення про ситуацію на фронті на Покровському й Краматорському напрямках, а також дуже якісний репортаж про бойову роботу аеророзвідників 65-ї бригади під Роботиним на Оріхівському напрямку (оператор Віталій Овсянников, а прізвище другого оператора було геть нерозбірливе). У гостьовій студії про ситуацію на Покровському напрямку говорили з неназваним командиром підрозділу БПАК. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Покровський і Курський напрямки, з офіцером управління підрозділу «Нахтігаль» 13-го окремого батальйону Сил безпілотних систем Ігорем Шолтисьом — про Оріхівський.
У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах, крім коротких повідомлень, були репортаж про роботу саперів бригади «Рубіж» на Сіверському напрямку і сюжет про операцію з захоплення полонених бійцями 79-ї ОШБР на Курахівському напрямку. Було пряме ввімкнення з Краматорська, але традиційно воєнкор розповідав не про ділянку фронту, де перебуває, а про всі напрямки фронту за інформацією з інтернету (не втомлююся казати, що це не краще рішення, можна і зі студії те ж саме розповідати). У розмовних студіях про ситуацію на Покровському напрямку говорили з заступником командира загону НГУ «Тайфун» Павлом Гвозденком і з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим, з ним же і з начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим обговорювали ситуацію на Новопавлівському напрямку. З керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком говорили про Покровський, Новопавлівський, Курський напрямки і про загальні тенденції на фронті.
14 січня
У ранковому ефірі каналу «Інтер» в новинах було зведення від речника Генштабу Ковальова, репортаж про бойову роботу артилеристів 100-ї ОМБР (втім, невідомо на якому саме напрямку) і традиційний оглядовий сюжет про різні ділянки фронту. У гостьових студіях говорили про Покровський напрямок із начальником пресслужби бригади «Червона калина» Миколою Ковалем, а про Новопавлівський — із пресофіцером 33-ї ОМБР Назаром Войтенковим.
У денному ефірі каналу «Рада» в новинах традиційно про фронт не згадували взагалі, у гостьовій студії поговорили з військовослужбовцем роти БПЛА 109-ї ОМБР Євгеном Ієвлєвим про Покровський напрямок, а з начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артилерійської бригади Богданом Петренком — про Новопавлівський.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у стартовому випуску новин о 18-й не було жодного слова про події на фронті. Згодом давали зведення у вигляді БЗ. У гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Торецький і Лиманський напрямки, а з командиром роти 92-ї ОШБР Євгеном «Червоним» — про Харківський.
15 січня
У нічному слоті каналу «Ми — Україна» ситуацію на Покровському напрямку обговорювали з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.
У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах було фронтове зведення від речника Генштабу Ковальова. У рубриці «Оперативний черговий» було пряме ввімкнення фронтової кореспондентки з Покровська, про ситуацію на цьому напрямку фронту говорили з заступником командира батальйону безпілотних систем 54-ї ОМБР Василем Олеговичем і з співзасновником і аналітиком Deep State Романом Погорілим. З ним же і з командиром 63-ї ОМБР Павлом Юрчуком обговорювали ситуацію на Лиманському напрямку.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було пряме ввімкнення воєнкора з Донеччини (невідомо звідки саме), в якому той знову давав по суті зведення мало не по всіх напрямках фронту. Був також репортаж про бойову роботу операторів важких дронів бригади «Рубіж» на Сіверському напрямку. У розмовних студіях говорили зі штаб-сержантом відділення комунікацій 25-ї окремої повітряно-десантної бригади Сергієм Окішевим про Покровський напрямок, а з пресофіцером бригади «Форпост» Держприкордонслужби Владиславом на позивний «Чорнило» — про Харківський.
Телеканал «Рада» у праймовому ефірі встановив своєрідний «абсолютний рекорд». За 6 годин ефіру про ситуацію на фронті не згадали взагалі. Ні в новинах, ні в гостьових студіях!
Перший канал Суспільного:
У новинах пор ситуацію на фронті повідомляли усно на якісній мапі бойових дій. Був також репортаж про бойову роботу військових бригади «Лють» на Торецькому напрямку, З командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОМБР Юрієм Федоренком говорили про Харківський напрямок, із пілотом дронів 3-ї ОШБР Владом Крупком — про Куп’янський, із начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим — про Новопавлівський, із начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський. У експертних студіях із керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про Покровський і Куп’янський напрямки, зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком про корейських військових на Курському напрямку, з ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом обговорювали ситуацію на багатьох напрямках — Покровському, Лиманському, Курському, Краматорському і Новопавлівському. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем, який більш як 20 років висвітлює воєнну тематику, говорили про Покровський, Торецький, Краматорський і Курський напрямки.
14 січня
У випусках новин, крім коротких зведень на мапі був репортажний сюжет про бойову роботу пілотів 56-ї ОМПБР під Часовим Яром на Краматорському напрямку. В гостьових студіях говорили з молодшим сержантом 35-ї окремої бригади морської піхоти на позивний «Смайл» про Покровський напрямок, із пресофіцером 33-ї ОМБР Назаром Войтенковим — про Новопавлівський, із пресофіцером 28-ї ОМБР Євгеном Алхімовим — про Торецький, із речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський. З речником Нацгвардії Русланом Музичуком говорили про Покровський, Торецький, Лиманський і Куп’янський напрямки. У експертних студіях обговорювали з полковником запасу і воєнним оглядачем Сергієм Грабським ситуацію на Покровському, Краматорському, Торецькому, Лиманському та Курському напрямках, із майором запасу, ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом говорили про Куп’янський і Новопавлівський, зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Новопавлівський, Торецький і Краматорський напрямки.
15 січня
У новинах про ситуацію на фронті повідомляли усно на адаптованій мапі Deep State. І був репортаж про бойову роботу бійців 56-ї ОМПБР в районі Часового Яру (Краматорський напрямок). У гостьових студіях з офіцером служби інформації та комунікацій 14-ї бригади оперативного призначення НГУ Максимом Бакуліним говорили про Покровський напрямок. З генерал-лейтенантом у відставці, заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком говорили про ситуацію на Покровському напрямку і на Курщині.
Інші події на фронті й у тилу ворога
14 січня
- Масована українська атака по ворожих об’єктах у 12 регіонах Росії, уражені хімкомбінати, НПЗ і склади аеродрому
Телемарафон
У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ, у гостьовій студії обговорювали подію з авіаційним експертом Костянтином Криволапом і головою Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком.
У денному ефірі каналу «Рада» в новинах так само були БЗ. У гостьових студіях говорили з офіцером Повітряних сил в резерві Анатолієм Храпчинським.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах були БЗ, у підсумковому випуску — оглядовий сюжет, крім того зробили експертний сюжет про недоліки російської ППО. У гостьових студіях подію обговорювали з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном, з офіцером резерву Повітряних сил Анатолієм Храпчинським і з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Єгором Чернєвим.
Перший канал Суспільного
У новинах давали БЗ, згодом зібрали всю інформацію в оглядовий сюжет. У гостьових студіях подію обговорили з полковником запасу і воєнним оглядачем Сергієм Грабським, з президентом Української авіаційної асоціації пілотів та власників літаків Геннадієм Хазаном, з фахівцем з питань державної безпеки Олексієм Курпасом, з оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим, з офіцером резерву Повітряних сил Анатолієм Храпчинським і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.
15 січня
- У російському Волгограді поцілили в НПЗ «Лукойл»
Телемарафон
У ранковому ефірі каналу «1+1» давали БЗ, обговорювали подію зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися БЗ в новинах, у розмовних студіях подію не обговорювали.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах давали БЗ, в гостьових студіях обговорювали подію з речником Військово-морських сил Дмитром Плетенчуком і з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.
Перший канал Суспільного
Обмежилися БЗ в новинах.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні безумовно домінувала тема переведення командуванням авіатехніків у піхоту. Тему повноцінно, всебічно і збалансовано протягом двох днів (14—15 січня) висвітлював Перший канал Суспільного, спілкуючись як з учасниками подій, так і з експертами різного роду.
В телемарафоні тема висвітлювалася вкрай хаотично і непослідовно. Канали «Ми — Україна» й «1+1» обмежувалися винятково «офіційною версією», телеканал «Рада» відверто тему ігнорував, натомість канали ICTV та СТБ подали доволі ґрунтовний і збалансований сюжет про це, а от у гостьових студіях чомусь узагалі тему не обговорювали. Так що більш-менш повноцінну картину могли отримати хіба лиш ті глядачі телемарафону, які випадково натрапили саме на згаданий сюжет медіахолдингу.
І ще один цікавий, як на мене, момент: парламентський (за статусом) телеканал «Рада» проігнорував два важливі рішення парламенту — ухвали законів про відкриття засідань комітетів ВР для журналістів і про продовження воєнного стану і мобілізації.
- Початок судового засідання у справі про вбивство Ірини Фаріон
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу«Рада» про подію не згадували. У денному ефірі «1+1» робили пряме ввімкнення з суду, а згодом — репортажний сюжет. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ, на мій подив, про подію взагалі не згадали.
Перший канал Суспільного:
Зранку в новинах робили анонсові повідомлення. У денних випусках двічі робили з суду прямі ввімкнення й наводили синхрон доньки Фаріон Софії Особи. У вечірньому випуску новин зробили репортажний сюжет.
- Акція родичів військовополонених у Києві
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» про подію не згадували. В денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ і наводили синхрони учасників акції. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про подію не згадали.
Перший канал Суспільного:
Протягом ранкового і денного ефіру робили з акції три прямі ввімкнення і наводили синхрони родичів.
14 січня
- З Повітряних сил за наказом головкома Сирського масово переводять людей у Сухопутні війська
Телемарафон:
Ні в ранковому ефірі «Інтера», ні в денному ефірі «Ради» про це взагалі не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися винятково офіційною версією: наводили синхрон президента Володимира Зеленського з цього приводу, заяву Генштабу та Повітряних сил, слова авіаторам не надавали.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли спочатку усно з посиланням на телеграм-канал народної депутатки Мар’яни Безуглої, заяву Генштабу подавали цитатою, також давали допис командування Повітряних сил у фейсбуці. Ближче до вечора почали давати синхрон старшого техніка 114-ї бригади тактичної авіації Дмитра Донцова і синхрон авіаційного техніка 114-ї бригади Ігоря (прізвище не вказували), також повідомляли про відмову від коментаря речника Повітряних сил Юрія Ігната. У випуску новин о 19-й показували відеозвернення авіаційного персоналу 114-ї авіабригади тактичної авіації. У підсумковому випуску новин зробили сюжет і наводили коментар в.о.командувача Повітряних сил Анатолія Кривоножка в телеграмі. У гостьових студіях обговорювали тему з народним депутатом фракції «Європейська солідарність» Олексієм Гончаренком, який як організатор центрів юридичної допомоги військовим, розповів про численні звернення військових до депутатів із цього приводу. Ведучі через ефір запрошували до слова у відповідь представників Генштабу та Повітряних сил. Експертно тему обговорили з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою, який також підтвердив, що вони мали повідомлення від військових, але продовжують їх верифікувати.
- Верховна Рада підтримала законопроєкт щодо відкриття засідань комітетів для журналістів і громадян
Телемарафон:
Канал «Інтер» про подію не згадував. Канал «Рада» також не повідомляв про це в своєму денному блоці, але згадав у бюлетені «Парламентський день», який чомусь вийшов у блоці каналу «Ми — Україна». На самому ж каналі «Ми — Україна» про подію не згадували.
Перший канал Суспільного:
У новинах повідомляли про це усно і давали синхрон голови Комітету ВР з питань свободи слова Ярослава Юрчишина. У гостьовій студії обговорювали новацію з тим же Юрчишиним, а також із заступницею голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенією Кравчук.
15 січня
- Рада вчергове підтримала продовження воєнного стану і мобілізації
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомляли про це рішення у формі БЗ.
У денному ефірі ICTV та СТБ теж робили БЗ, а згодом наводили фрагмент виступу з трибуни парламенту секретаря Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Романа Костенка.
На каналі «Рада» про це рішення Ради не згадали взагалі.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу про це повідомляв власний кореспондент у прямому ввімкненні з парламенту.
- Продовження теми переведення фахівців Повітряних сил у піхоту
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах панувала офіційна версія: наводили заяву Генштабу, реакцію Повітряних сил і синхрон президента Зеленського. У гостьовій студії дії командування відверто виправдовували. Ведуча формулювала ось так: «У Повітряних силах напевне почули, відреагували». Виправдовував і експерт Дмитро Жмайло (співзасновник і виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці): «Виглядає так, що проблему вирішено».
Натомість у денному ефірі каналів ICTV та СТБ був повноцінний і цілком збалансований сюжет, із представленням позиції самих авіатехніків.
А у вечірньому ефірі каналу «Рада» тему замовчали.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу тему продовжили обговорювати в гостьових студіях. Говорили з начальником групи цивільно-військового співробітництва штабу 114-ї авіабригади Русланом Колішенком. І говорили з експертами: генерал-лейтенантом у відставці, заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком, заступником директора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолієм Храпчинським і пілотом-випробувачем першого класу Олександром Лиходідом.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Найбільш важливими у ці дні були поїздка президента Зеленського до Варшави, заочний його діалог зі словацьким прем’єром Фіцо і заклики з табору Трампа до України про зниження мобілізаційного віку до 18 років. У висвітленні майже всіх цих зовнішньополітичних тем експертиза Першого каналу Суспільного явно була глибшою і якіснішою, ніж у телемарафоні.
13 січня
- Словацька делегація у Москві / Фіцо каже, що не хоче подальшої ескалації з Україною / Зеленський запрошує Фіцо в Київ
Телемарафон:
В ефірі каналу «Рада» словацьку тематику обговорювали з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком. У денному ефірі каналу «1+1» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися короткими повідомленнями в новинах.
Перший канал Суспільного:
Крім повідомлень у новинах тему експертно обговорювали у гостьових студіях з кандидатом політичних наук, експертом-міжнародником Станіславом Желіховським, політичним аналітиком і публіцистом з Братислави Григорієм Месежніковим, з головою ГО «Україна в НАТО» Юрієм Романюком і з радником прем’єр-міністра Словаччини в 2022—2023 роках Едуардом Бурашем.
- Заяви майбутнього радника Трампа Майка Волца щодо зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» тему проігнорували. У денному ефірі «1+1» повідомляли усно, а обговорювали з воєнним оглядачем Денисом Поповичем. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ про цю заяву не згадували.
Перший канал Суспільного:
У гостьових студіях тему всебічно обговорювали як з ньюзмейкерами, так і з експертами. Зокрема з народними депутатами — від «Європейської солідарності» Миколою Княжицьким і від «Слуги народу» Андрієм Богданцем. Зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком, з заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим, з головним сержантом 4-го центру рекрутингу Сил ТРО Денисом Семирогом-Орликом, зі старшою науковою співробітницею Інституту демографії НАНУ Світланою Аксьоновою і з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.
- Україна дозволила ексгумацію останків поляків на Тернопільщині
Телемарафон:
Телеканали «Рада» і ICTV з СТБ про це не згадували. На каналі «1+1» повідомили про це коротко.
Перший канал Суспільного:
Тему обговорювали з головою Об’єднання українців у Польщі Мирославом Скіркою.
15 січня
- Зустрічі президента Зеленського з президентом Дудою і прем’єром Туском у Варшаві
Телемарафон:
У ранковому ефірі «1+1» робили анонсові повідомлення і обговорювали з політологом і співзасновником «Національної платформи стійкості та згуртованості» Олегом Саакяном. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах обмежилися короткими повідомленнями. Робили прямі трансляції пресконференцій Зеленського з Туском і Зеленського з Дудою. З гостями подію не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах робили БЗ з синхронами, згодом зібрали це все в оглядовий сюжет. У гостьових студіях тему обговорювали з кандидатом політичних наук, експертом-міжнародником Станіславом Желіховським, народними депутатами зі «Слуги народу» Єгором Чернєвим і Олексієм Леоновим, з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком.
Перший канал Суспільного:
У новинах робили короткі повідомлення і два прямих ввімкнення з Варшави кореспондентки «Радіо Свобода». Транслювали обидві спільні пресконференції. А в гостьових студіях експертно обговорювали подію з політичним експертом, головним редактором польсько-українського порталу Даріушем Матерняком, з політологом-міжнародником, аналітиком Західного інституту в Познані Віктором Савінком, з заступником директора ГО «Аналітичний центр «Політика» Артемом Бронжуковим і з доктором історичних наук і професором Львівського національного університету Богданом Гудем.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Було дві події і обидві 15 січня — масована атака по енергетичних і газових об’єктах Львівщини, Франківщини й Харківщини, а також 9 поранених у Краматорську внаслідок удару авіабомбою. І обидві події Перший канал Суспільного висвітлював і оперативніше, і повніше, ніж телемарафон.
15 січня
- Масований ракетно-дроновий удар Росії по енергетичній і газовій інфраструктурі в Україні, головні цілі — Львівщина, Івано-Франківщина і Харківщина
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах повідомляли у формі БЗ. Обговорили зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах теж робили лише БЗ про наслідки. Говорили з першим заступником Львівської ОВА Андрієм Годиком і з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» перше стартове повідомлення складалося лише з цитати президента Зеленського і цитати прем’єра Шмигаля. Це о 18-й про ранкову подію. Згодом робили БЗ про наслідки в Скнилові. А в гостьовій студії обговорювали з заступником міністра енергетики Миколою Колісником, начальником управління оповіщення департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОВА Олегом Хомичем і з народним депутатом Олексієм Леоновим (відверто кажучи, дуже дивний вибір спікера, представлений же був ведучим як «член парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики»).
Перший канал Суспільного:
В новинах, крім коротких повідомлень, о 13-й робили пряме ввімкнення зі Скнилова на Львівщині з місця падіння ракети, а у вечірніх випусках — репортажний сюжет. У гостьових студіях обговорювали подію з речником Військово-морських сил Дмитром Плетенчуком (про ракетоносії в Чорному морі), з першим заступником голови Львівської ОВА Андрієм Годиком, з заступником директора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолієм Храпчинським, начальником управління захисту населення від надзвичайних ситуацій Львівської ОВА Володимиром Кравцовим і з президентом асоціації «Газові трейдери України» Андрієм Мизовцем (про атаку на газові об’єкти).
- Росіяни вдарили авіабомбою по Краматорську, 9 поранених, серед них двоє дітей
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» робили БЗ. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ о 12-й про подію побіжно згадував воєнкор у прямому ввімкненні, згодом він робив уже пряме ввімкнення з місця влучання авіабомби з синхронами місцевих жителів і голови Донецької ОВА Вадима Філашкіна. З Філашкіним говорили у розмовній студії. У вечірньому ефірі «Ради» в новинах робили БЗ з синхроном Філашкіна. У гостьовій студії говорили з начальником відділу комунікацій Донецької облполіції Павлом Дяченком.
Перший канал Суспільного:
Дуже оперативно, вже об 11-й (подія сталася приблизно за годину до того) робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з місця події. Далі в новинах показували БЗ і наводили синхрони голови ОВА Філашкіна і місцевих жителів, на вечір зробили якісний репортажний сюжет (автори Анастасія Дашко й Артем Степанов). У гостьовій студії про наслідки говорили з начальником відділу комунікацій Нацполіції Донецької області Павлом Дяченком.
ІНШІ ПОДІЇ І ТЕМИ:
15 січня
- З полону повернули 25 українців / Київ домігся окремого формату повернення важкохворих і важкопоранених полонених
Телемарафон:
У денному ефірі ICTV та СТБ повідомляли про подію усно на фото. У розмовній студії говорили з представником Головного управління розвідки Андрієм Юсовим.
У вечірньому ефірі телеканалу «Рада» повідомляли усно на фото з посиланням на телеграм-канал президента Зеленського. Згодом робили БЗ на відео СБУ.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли спочатку з посиланням на телеграм-канали президента Зеленського і омбудсмана Лубінця, згодом — на телеграм-канал Координаційного штабу з питань поводження з полоненими. У гостьовій студії говорили з речником Координаційного штабу з питань поводження з полоненими Петром Яценком.
Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
13 січня
- У Верховній Раді зареєстрували постанову про звільнення міністра енергетики Галущенка (обговорювали з народними депутатами Сергієм Нагорняком і Андрієм Жупаніним від «Слуги народу», Володимиром Ар’євим і Олегом Синюткою від «Європейської солідарності», Юлією Клименко й Інною Совсун від «Голосу»).
- Уряд спрямував додаткових 5 млрд на виплату «тисячі Зеленського» (обговорювали з народними депутатами — Сергієм Нагорняком від «Слуги народу», Володимиром Ар’євим і Олегом Синюткою від «Європейської солідарності», Юлією Клименко від «Голосу», з заступницею міністра економіки Надією Бігун, кандидатом економічних наук, головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом і з доктором економічних наук Андрієм Длігачем).
- Міноборони оголосила новий склад Громадської антикорупційної ради (обговорювали з заступником голови Громадської ради при НАЗК Сергієм Миткаликом).
14 січня
- ВР не ухвалила рішення про виклик до зали парламенту головнокомандувача Сирського в питанні про переведення авіаторів у піхоту (робили БЗ).
- СБУ викрили схему розкрадання грошей в «Укренерго» на майже 60 млн грн (повідомляли усно)
15 січня
- Президент Зеленський підписав закон про продовження терміну добровільного повернення з СЗЧ (повідомляли усно).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
13 січня
- Ексзаступнику голови Вищого госпсуду Ємельянову дозволили вийти під заставу.
- Парламент знову розглядатиме законопроєкт про покарання журналістів за оприлюднення інформації з реєстрів.
14 січня
- Посли G7 закликали Шмигаля якнайшвидше забезпечити роботу наглядової ради «Енергоатому».
- Агенція Міноборони закуповує міни часів Другої світової за ціною нових.
- Соцопитування КМІСу: Українці вважають вступ до НАТО пріоритетнішим за членство в ЄС
15 січня
- Нардеп від «слуг» Гетманцев подав законопроєкт про оподаткування всіх поштових посилок з-за кордону.
- «Енергоатом» замовив засоби вогнезахисту в 4 рази дорожче, ніж ті вартують у Європі.
- Мінкульт каже, що не може прибрати екстрасенсів і ворожок з телемарафону.
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 13— 15 січня 2025 року
Тут згадано лише найгрубіші порушення стандартів і лише ті, які були в матеріалах за основними темами.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Багаторазово використовували відео з анонімних, у тому числі ворожих, телеграм-каналів. Були «посилання» на інтернет: «у соцмережах шириться відео», «мережами ширилися заяви», «облетіли соцмережі ці відео», «у російських телеграм-каналах стверджують». Були геть розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «люди говорять», «медики говорять», «говорять в морській піхоті», «за повідомленнями місцевої влади» (російської), «повідомляли місцеві жителі» (росіяни). Неодноразово робили суто абстрактні псевдопосилання: «знаємо», «за попередніми даними», «за інформацією» (невідомо чиєю), «за офіційною інформацією», «сьогодні з’явилася новина». Також неодноразово наводили факти без будь-яких посилань на джерела. Двічі робили розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «українські оборонці заявляють», «медики пояснювали».
Точність:
Традиційно всі зведення з фронту «перекривали» випадковим набором відео бойових дій. Так само «перекривали» і пряме ввімкнення з зони бойових дій. Різні БЗ «перекривали» невідповідними архівами. І традиційно титрували «наживо» раніше відзняті відео і синхрони у прямих ввімкненнях.
Відокремлення фактів від думок:
Було дуже багато грубих порушень цього стандарту і все це були суб’єктивні думки журналістів у новинах. Найбільше було оцінок, переважно суто емоційних: «цей напрямок один із найгарячіших», «потужно вразили ворога», «сили дуже вимучені», «не може не хвилювати», «докладають неймовірні зусилля», «несамовиті атаки», «шаленої кількості FPV-дронів», «луплять по сусідніх населених пунктах», «утворилася величезна вирва», «утворилися величезні черги», «було не проштовхнутися», «затишний бліндажик», «зухвале вбивство», «викликало неабиякий резонанс», «резонанс виник у медіа», «надзвичайно складно». Чимало також було зайвих у новинах маркерів авторизації: «хочу сказати», «можу сказати», «що хочу сказати», «скажу», «і ще скажу», «хочеться нагадати», «мені здається», «я не дуже пам’ятаю», «складається враження», «але знов-таки кажу», «до речі». Траплялися і міркування, припущення: «Але повірити, що фронт рухається в цю сторону, дуже складно». «Імовірно, схожу тактику росіяни спробують застосувати і намагаючись захопити Куп’янськ».
Повнота інформації:
В ефірі каналу чимало нетитрованих синхронів. Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим оглядачем».
Баланс думок:
15 січня тему масового переведення авіаторів у піхоту подавали винятково за офіційною версією президента, Генштабу і Повітряних сил. Слова самим авіаторам не надавали.
Доступність подачі інформації:
Не було жодного сенсу показувати скриншоти з телеграм-каналів Генштабу і Повітряних сил зі «сліпими» дрібними текстами, які з екрана телевізора все одно прочитати неможливо.
Етичні порушення:
Показували відео з ворожих телеграм-каналів, де репліки наводилися титрами. При цьому не заблюрили конкретне нецензурне слово «х…лі ви снімаєтє». Це було близько 8-ї ранку, а це час, коли телевізор можуть дивитися і діти.
ICTV та СТБ
Достовірність:
Чимало було відео з анонімних ворожих телеграм-каналів. І «посилання» «повідомляють тамтешні телеграм-канали» (ворожі), «це відео облетіло напередодні усі соцмережі». Були геть розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «повідомляє про це місцева влада», «за останньою інформацією місцевої влади», «розповіли очевидці», «кажуть тутешні мешканці», «пишуть медіа». Тричі робили абстрактні псевдопосилання: «попередньо», «відомо», «за нашими даними». Найбільше ж було розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «на думку бійців», «прогнозували військові», «військові визнають», «енергетики просять», «росіяни підтвердили, але кажуть», «влада обіцяє», «влада вкотре закликає», «деякі аналітики розуміють», «експерти кажуть».
Точність:
Традиційно випадковим відео бойових дій «перекривали» повідомлення про ситуацію на фронті. Так само традиційно інші БЗ «перекривали» невідповідними архівами.
Відокремлення фактів від думок:
Цей стандарт порушували, як і завжди, найбільше. Усе це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Найбільше було різних оцінок, переважно суто емоційних: «на пекельній ділянці», «запеклі бої», «гаряче і на Лиманському», «залишається однією з гарячих точок», «шалені втрати», «страшними розповідями», «блискучої операції», «на жаль, ці системи також стали розхідниками», «на жаль, є пошкодження», «на жаль, є постраждалі», «на щастя, наші воїни вчасно помітили небезпеку», «на щастя, обійшлося без жертв», «вкрай ризикові», «напруга не спадає», «після прориву в історичній суперечці», «відбулися плідні переговори», «новий скандал», «на скандал відреагував», «забили на сполох», «легендарний льотчик», «це яскраво демонструє», «радісна звістка». Було кілька зайвих у новинах маркерів авторизації та привернення уваги: «я так розумію», «традиційно почну», «як я вже казав», «до речі». Було також кілька міркувань журналістів у новинах: «Можливо, це продовження вчорашнього, наймасованішого удару по Росії». «Мобільність на передовій — одна з основних цеглинок ефективного нищення ворога». «Як бачимо, наближення фронту до Краматорська не робить життя тут безпечніше».
Повнота інформації:
У підводках до прямих ввімкнень воєнкора ведуча позначала обставину місця як «з передової до нас приєднується» або ж «на сході країни». Це може бути де завгодно, а от де саме перебуває воєнкор?
Доступність подачі інформації:
Не було сенсу показувати скриншот із фейсбук-сторінки Генштабу, та ще й у дрібному тексті щось там виділяти маркером.
«Інтер»
Достовірність:
Багато було «посилань» на інтернет: «про це свідчать відео очевидців», «соцмережі країни-агресорки повідомляють», «на численних відео від користувачів видно», «у соцмережах писали», «відео, які мережею поширюють росіяни». Було узагальнене розмите псевдо на джерело фактів «про таке пишуть тамтешні ЗМІ» (ворожі). Кілька разів робили абстрактні псевдопосилання: «стало відомо», «попередньо», «попередньо ідеться». І узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «артилеристи кажуть», «наші захисники запевняють».
Точність:
Випадковим відео якихось бойових дій «ілюстрували» розмови з військовими.
Відокремлення фактів від думок:
Траплялися оцінки: «але дорога для всіх виявилася на той світ», «на Покровському напрямку стабільно гаряче», «із величезними втратами», «найгучніше гриміло».
Повнота інформації:
У підводці й у сюжеті про бойову роботу артилеристів 100-ї ОМБР не було жодного слова про те, де саме вони воюють, навіть напрямок фронту не згадували. Не досить було Костянтина Криволапа представляти лише «авіаційним експертом».
«Рада»
Достовірність:
Багато показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Було «посилання» «пишуть соцмережі країни-терористки». І кілька узагальнених розмитих псевдопосилань: «пілоти дронів кажуть», «за даними росЗМІ», «нарахували місцеві» (росіяни)
Відокремлення фактів від думок:
Ведучі гостьових студій часто не авторизували власних «експертних» оцінок і міркувань.
Повнота інформації:
Численні БЗ були без інтершуму на відео.
«Ми — Україна»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Було розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації «поширену деякими масмедіа інформацію». І на авторство суб’єктивної думки: «місцеві скаржилися» (росіяни).
Точність:
Випадковим набором відео «перекривали» повідомлення про ситуацію на фронті.
Відокремлення фактів від думок:
Більшістю з грубих порушень стандарту були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах: «гучною була ця ніч», «гучні вибухи», «ніч і ранок у Росії гарячі та вибухові», «добрі безпілотники завітали туди», «вибухову ревізію провели», «про сум та біль російської протиповітряної оборони», «територія величезна», «прилітає далеченько». Було одне «експертне» міркування: «Утім ефективності можна домогтися лише системно й у комплексі — посиленням санкцій від партнерів, у тому числі й для товарів подвійного призначення, і вибуховими від Сил оборони». І одне узагальнення: «поблизу відомого всім українцям аеродрому Енгельс-2».
Повнота інформації:
У підводці до розмови з військовим 92-ї ОШБР ведуча взагалі не згадала, про який напрямок фронту йтиметься, у перших відповідях гість також не згадував ніякої «географії». Тобто розповідали глядачам про бої невідомо де. Не досить було Павла Нарожного представляти в сюжеті лише як «військового експерта». Без інтершуму були всі БЗ.
Баланс думок
14 січня історію з переведенням авіаторів у піхоту канал подавав винятково за офіційною версією, цитуючи Генштаб і президента Зеленського, слова самим авіаторам не надали.
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. І були численні «посилання» на соцмережі й месенджери: «у місцевих групах і соцмережах жителі публікують», «як пише телеграм-канал Astra з посиланням на місцевих жителів», «телеграм-канал Shot із посиланням на місцевих пише», «пишуть російські телеграм-канали», «про це писали місцеві телеграм-канали». Також багато було цього разу узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів, ще й більшість із них — на якісь ворожі джерела: «російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на екстрені служби підтвердили», «за даними російських пропагандистських ЗМІ», «пишуть пропагандистські ЗМІ», «пишуть пропагандисти», «відзвітували в російському Міноборони», «за даними OSINTерів», «за словами місцевих жителів», «місцеві жителі нарахували». Одного разу було абстрактне псевдо «за попередніми даними». Ще тричі робили узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть бійці», «військові кажуть», «люди кажуть».
Точність:
Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови з військовослужбовцями та з воєнними експертами.
Відокремлення фактів від думок:
Траплялися суб’єктивні оцінки журналістів у новинах: «найгарячішим напрямком», «резонансної справи», «на жаль, там майже нічого не вціліло». «немає травмованих чи загиблих, на щастя». І маркери авторизації: «я думаю», «скажу», «я скажу одразу».
Повнота інформації:
Не досить було Олексія Курпаса представляти лише як «фахівця з питань державної безпеки», Артема Дудченка — як «політичного оглядача». Одного разу показували відеозвернення військового ППО в телеграмі, але абсолютно анонімне і ніяк не пояснене: військовий в балаклаві, хто він, у підводці не сказано, титрів не було.
Доступність подачі інформації:
Неадаптованою мапою Deep State «ілюстрували» розмови з воєнними експертами. І от геть незрозуміло, навіщо взагалі показувати ось такі скриншоти.
Або ось такий скрин зі сторінки в соцмережі Х польського Оперативного командування. Ще й польською.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 13—19 січня
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 21 раз (попереднього тижня було 18 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 15 запрошень або ж більш як 71% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім того, як і минулого тижня, двічі запрошували представників «Батьківщини», двічі — представників депутатської групи «Довіра» й одного разу — представницю депгрупи «За майбутнє». Всі ці депутати були гостями каналу «Рада». Цього тижня до розмовної студії каналів ICTV та СТБ одного разу запросили представницю фракції «Голосу». В ефіри «Інтера» й «Ми — Україна», як і завжди, кликали винятково представників «Слуги народу». В ефір каналу «1+1» народних депутатів цього тижня не запрошували. Не було порушено найбільш сталу традицію телемарафону — не запрошувати в гості представників опозиційної фракції «Європейська солідарність».
За персоналіями картина виглядала так:
По два рази в ефірі телемарафону протягом тижня побували лише четверо представників «Слуги народу». Решту народних депутатів запрошували по одному разу. Лише двічі протягом звітного тижня в ефірі був радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк (на «1+1» і на «Раді»), але сумарно більше за будь-якого з депутатів — 45 хвилин в ефірі. 33 хвилини ефіру приділив канал «Інтер» його босу Андрію Єрмаку. Ще в ефірі каналу «Рада» 20 хвилин говорили з радником Єрмака Сергієм Лещенком.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефіри Першого каналу Суспільного народних депутатів запрошували протягом тижня 34 рази (попереднього тижня було лише 8). Канал традиційно тримав баланс між владою та опозицією — майже однаковою була кількість запрошень представників «Слуги народу» й сумарно представників трьох опозиційних фракцій. Традиційно ж більшість із «депутатських» студій були дискусійними, де одночасно в ефірі були представники владної фракції та представники опозиції.
Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
Частіше за інших нардепів на звітному тижні запрошували депутата від «Слуги народу» Сергія Нагорняка, переважно як представника профільного енергетичного Комітету Ради. Ще п’ятьох депутатів запрошували двічі.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 13—15 січня
Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 18 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:
Фігурантами позитивного піару були:
Цього разу прем’єр Шмигаль випередив президента Зеленського за позитивними згадками. Це і близько не означає, звісно, що прем’єра в телемарафоні більше за президента. Просто переважна більшість згадок і цитувань Зеленського усе ж являли собою реальні ньюзи. Всі інші фігуранти позитивного піару були доволі звичними. Прикметно також, що пан Чернишов продовжує отримувати бонуси від телемарафону навіть після зміни посади.
Негативного піару в ці дні не було.
Опис проявів на каналах:
15 січня
Тричі показували сюжет про шкільне укриття на Одещині, ремонтом і облаштуванням якого займалася Фундація Олени Зеленської. Власне вона і стала головною героїнею сюжету: «Тепер завдяки Фундації Олени Зеленської холодний підвал перетворився на затишний простір» тощо.
БЗ про житло багатодітній родині від Фундації Олени Зеленської.
ICTV та СТБ (2 прояви)
15 січня
Двічі показували «нескінченний» сюжет про черговий проєкт центрів реабілітації Recovery Фонду Олени й Віктора Пінчуків. З оцінками на кшталт «новий потужний проєкт», «у комфортних умовах найкращі фахівці», «усе завдяки найкращим світовим практикам» «нині тут повним ходом капітальний ремонт», «аби втілити таку потужну ідею» тощо. І з цілими двома промовами пана Пінчука сумарно більш як на 5 хвилини ефіру (що, м’яко кажучи, геть нетипово для стандартного хронометражу синхронів в ефірі медіагрупи).
«Інтер» (0 проявів)
«Рада» (12 проявів)
14 січня
Чотири рази показували «паркет» із засідання Кабміну з синхроном прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з подякою ЄС за допомогу.
І ще один «паркет» звідти з синхроном Шмигаля про рух України до ЄС. Цілком абстрактне міркування, бо ж «новиною» було таке: «Україна близька до вступу в ЄС як ніколи».
«Паркет» про зустріч голови ВР Руслана Стефанчука зі спікеркою сейму Латвії Дайгою Мієрин.
І ще повідомлення про те, що «в Києві підписали меморандум глобальної коаліції українських студій». Бо це «за ініціативою Олени Зеленської».
15 січня
І скажіть, що це не суто піарівський підхід. Коли про ранкову масовану ракетно-дронову атаку у вечірніх випусках новин повідомляють ось так і з ось такими посиланнями на джерела: «Черговий масований удар, понад 40 ракет різних видів, а також більш ніж 70 ударних дронів застосував ворог минулої ночі. Ціллю атаки росіян була укотре українська енергетика. Удари армія РФ спрямувала зокрема на газову інфраструктуру. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму телеграм-каналі. Завдяки ж нашій ППО та усім підрозділами робота нашої енергетичної системи збережена, зауважив президент. Подякував силам ППО, які зірвали російський сценарій, і прем’єр-міністр Денис Шмигаль. У телеграмі написав: енергосистема працює стабільно». Оце таке було в трьох випусках новин. Бо головне ж тут що? Що президент «зауважив» і що президент і прем’єр «подякували». Це і є найголовніше в цьому ось «інформаційному повідомленні». Все решта — другорядне.
І «паркет» про вручення президентом Зеленським відзнаки Варшаві (з Андрієм Єрмаком і Олексієм Чернишовим на картинці).
У суто пропагандистській програмі «Патріот», яка вже не перший місяць виходить в ефірах «Ради», виявляється, трапляються і суто піарівські матеріали. Як, наприклад, класичний «паркетний» сюжет про міністра Олексія Чернишова у Польщі. Власне кажучи, досить навіть першого речення начитки, щоб зрозуміти, про що був цей сюжет: «цей зал у Варшаві заповненій вщент українцями, які приїхали з усієї Польщі послухати міністра з питань національної єдності». Уявляєте собі, «з усієї Польщі» їхали українці, лиш би послухати пана міністра! І власне єдиним «героєм» і спікером у сюжеті, зрозуміло ж, виступав пан Чернишов.
«Ми — Україна» (0 проявів)
В ефірі Першого каналу Суспільного протягом 13—15 січня проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 13—15 січня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:
Анастасія Даугуле на «Інтері» (14 січня), яка раніше вела концерти до 9 травня.
Тетяна Гончарова (13 і 14 січня), Максим Зборовський (13 і 14 січня) і Назар Довгий (14 і 15 січня) на «Раді», які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.
РЕЗЮМЕ
13—15 грудня на фронті інтенсивність боїв на Покровському напрямку була на порядок більшою, ніж на інших. Цьому напрямку сукупно в телемарафоні приділяли в ці дні найбільше уваги. Ситуацію на інших напрямках фронту на загал висвітлювали несистемно. У гостьових студіях телемарафону про події на фронті говорили переважно з речниками й військовими з фронту, експертів запрошували рідко. В ефірах Першого каналу Суспільного, як і раніше, приділяли увагу різним напрямкам фронту чітко пропорційно інтенсивності бойових дій на них. У гостьових студіях говорили переважно з речниками різних підрозділів Сил оборони та з експертами. У телемарафоні сумарно було більше фронтових репортажів, ніж на Першому каналі Суспільного. Це все зусиллями каналів «1+1» і ICTV з СТБ.
З інших тем цих днів найважливішою була історія з масовим переведенням авіаторів у піхотинці, яка набула розголосу завдяки зверненням військових. Цю тему повно, збалансовано і всебічно висвітлював Перший канал Суспільного. У телемарафоні збалансовано тему висвітлювали лише канали ICTV з СТБ, інші або подавали винятково «офіційну версію», або ж повністю замовчували тему.
У висвітленні основних подій зовнішньополітичної тематики Перший канал Суспільного давав більш глибоку і якісну експертизу за телемарафон, а у висвітленні наслідків ворожих терористичних атак — був більш оперативним і повним.
З тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати такі:
- Уряд спрямував додаткових 5 млрд на виплату «тисячі Зеленського» (13 січня).
- ВР не ухвалила рішення про виклик до зали парламенту головнокомандувача Сирського в питанні про переведення авіаторів у піхоту (14 січня).
- Президент Зеленський підписав закон про продовження терміну добровільного повернення з СЗЧ (15 січня).
Були й теми у ці дні, які не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема такі:
- Парламент знову розглядатиме законопроєкт про покарання журналістів за оприлюднення інформації з реєстрів (13 січня).
- Посли G7 закликали Шмигаля якнайшвидше забезпечити роботу наглядової ради «Енергоатому» (14 січня).
- Нардеп від «слуг» Гетманцев подав законопроєкт про оподаткування всіх поштових посилок з-за кордону (15 січня).
Протягом тижня з 13 по 19 січня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» складала понад 71% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників фракції «Європейська солідарність». На Першому каналі Суспільного кількість запрошень представників владної фракції «Слуга народу» і трьох опозиційних фракцій була повністю паритетною.
Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні протягом 13—15 січня було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (12 з 18 загалом). Головним бенефіціаром проявів позитивного піару в звітні дні був прем’єр-міністр Денис Шмигаль (8 позитивних згадок, усі в ефірі каналу «Рада»). Негативного піару в ці дні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» працювали токсичні ведучі цих каналів.
Скриншот відео: ТСН/ютуб