Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року

28 Листопада 2024
2604

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
2604
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основних тем 18–20 листопада 2024 року. Ці дні були надзвичайно багатими на різні події. Незмінно важливою тематикою була ситуація на різних ділянках фронту, особливо ж на Покровському, Курахівському, Времівському і Куп’янському. Телемарафон висвітлював події на фронті дуже нерівномірно, частина каналів у ці дні взагалі приділяла фронту мінімум уваги і/або приділяла увагу не основним напрямкам. Набагато менше, ніж зазвичай, було і фронтових репортажів. Перший канал Суспільного теж не робив репортажів, натомість був набагато системнішим у гостьовій складовій висвітлення ситуації по всьому фронту.

У ці дні ворог здійснив кілька терористичних атак по цивільних, із яких найгіршими за наслідками були удари 18 листопада по Сумах (11 загиблих і 89 поранених) і по Одесі (10 загиблих і 55 поранених), а також по Глухову на Сумщині (12 загиблих і 11 поранених) 19 листопада. У висвітленні цих подій були достатньо оперативними та ґрунтовними як більшість учасників телемарафону, так і Перший канал Суспільного.

Найголовніші події внутрішньої політики відбувалися 19 листопада у Верховній Раді, де президент Володимир Зеленський представив внутрішній «План стійкості», а депутати ухвалили в другому читанні держбюджет-2025. Телемарафон повністю провалив висвітлення цих двох тем/подій. Натомість Перший канал Суспільного підійшов до їх висвітлення надзвичайно ґрунтовно, як у репортажній частині, так і в експертному і в дискусійному їх обговоренні.

З зовнішньополітичних тем найважливішими були три взаємопов’язані — США надали Україні дозвіл на далекобійні удари ракетами по Росії, відбувся ймовірний перший такий удар по Брянщині, а диктатор Путін змінив через це «ядерну доктрину Росії». Канали телемарафону висвітлювали це по-різному, Перший канал Суспільного висвітлював цю тематику незмінно ґрунтовно.

У цьому звіті грубі порушення стандартів журналістами винесено в окремий розділ. Як і зазвичай, у телемарафоні домінують порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. У звітні дні незвично багато порушень було і в ефірі Першого каналу Суспільного.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за 18–24 листопада, як і раніше, показує повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону, ба частка «слуг» ще збільшилася і, здається, була цього тижня чи не рекордною. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій було збалансованим по лінії «влада — опозиція».

Фіксація проявів політичного піару робилася за 18–20 листопада. «Лідером» за такими проявами у ці дні знову був канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу був один прояв політичного піару (хай і за чисто формальною ознакою).

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

18—20 листопада найбільш інтенсивними, відповідно до інформації Генштабу, були бої на Покровському (до 38 боєзіткнень на добу), Курахівському (до 30) і Времівському (до 28) напрямках фронту, відчутно інтенсивно ворог наступав також на Куп’янському напрямку (до 23 боєзіткнень на добу, до того ж одного разу прорвався на околиці міста) і на Курщині (до 22 боєзіткнень). Підвищеною була й увага до Запорізької області, бо в ці дні висловлювалися припущення щодо підготовки ворогом масованого наступу там.

У телемарафоні цим напрямкам канали приділяли увагу дуже нерівномірно. Наприклад, на каналі «1+1» основну увагу приділяли Куп’янському напрямку і ситуації на Запоріжжі, а от Времівський, Курахівський і Покровський напрямки випали з уваги.

На каналі «Інтер» говорили про бої на Курщині, а всі інші напрямки залишили поза увагою.

На каналі «Рада» зосередилися на Харківському, Покровському і Курахівському напрямках, забули про Времівський і Куп’янський.

Канал «Ми — Україна» зосереджував увагу на Краматорському напрямку і Запоріжжі, інші напрямки згадував хіба епізодично.

Найбільш системно з учасників марафону висвітлювала події на фронті об’єднана редакція каналів ICTV та СТБ. Репортажі з фронту в ці дні робили лише на ICTV та СТБ і на «Раді».

Перший канал Суспільного в гостьових студіях приділив увагу всім без винятку основним напрямкам фронту, більше уваги приділяв складнішим. Натомість у ці дні на каналі взагалі не було репортажів з фронту.

Телемарафон:

18 листопада в ранковому ефірі каналу «Рада» в новинах о 8-й було традиційне зведення Генштабу від речника Андрія Ковальова. Ще показували репортажні сюжети «Армії ТБ» про бої 82-ї окремої десантно-штурмової бригади на Курщині та про бої танкістів 25-ї ОДШБР на Покровському напрямку (до слова, дуже якісний сюжет). У гостьових студіях про фронт цього дня говорили доволі багато. З речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим, командиром взводу БПАК 92-ї ОШБР на позивний «Котя» і з військовослужбовцем спецпідрозділу ГУР на позивний «Акула» — про Харківський напрямок. З заступником командира батальйону 79-ї ОДШБР Богданом Янушем і з головним сержантом взводу 35-ї бригади морської піхоти Євгеном Ланцем — про Курахівський. З речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним говорили про бої на Покровському, Курахівському, Куп’янському і Времівському напрямках.

У денному ефірі каналу «1+1» про ситуацію на фронті в новинах повідомляли лише в формі БЗ. У гостьовій студії говорили про Куп’янський напрямок із командиром батальйону бригади «Буревій» Русланом Байдою, а про бої на Курщині — з воєнним експертом групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ і новинах робили пряме ввімкнення кореспондента з Донеччини й був якісний фронтовий репортаж про повітряне полювання за ворожими дронами морпіхів на Донеччині (автори Олег Корнієнко, Олексій Євченко і Захар Комах). У гостьовій студії говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Сіверський, Торецький і Краматорський напрямки фронту. З речником 46-ї бригади ДШВ Олександром Невідомим говорили про Курахівський. З командиром екіпажу БПЛА 4-ї бригади «Рубіж» НГУ Андрієм Отченашем — про Лимано-Куп’янський напрямок. З експертом — керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком обговорювали ситуацію на Курахівському і Покровському напрямках.

19 листопада у ранковому ефірі каналу «Інтер» у випуску новин о 8-й було зведення від речника Ковальова. Був оглядовий сюжет про ситуацію на різних ділянках фронту з коментованим відео різних підрозділів ЗСУ. З речником комендатури ЗСУ в Суджі Олексієм Дмитрашківським говорили про бої на Курщині.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах обмежилися усними повідомленнями від Генштабу. З гостями-військовими про фронт не говорили взагалі, говорили про збори грошей на підрозділи, обговорювали «1000 днів війни» та загальні питання на кшталт прогресу безпілотників, значення Курської операції для фронту тощо.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах обмежилися короткими БЗ. У гостьових студіях говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним про Запорізький і Оріхівський напрямки, з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Торецький, Сіверський і Краматорський, із речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником — про ситуацію на Курщині, з представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним — про Краматорський напрямок, із начальником відділу прикордонної служби бригади «Гарт» Іваном Ковальовим — про Харківський.

20 листопада в ранковому ефірі каналу «1+1» було зведення від речника Андрія Ковальова. Далі була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий» з Олександром Моторним, де говорили про Запорізький і Куп’янський напрямки з оглядачем «Апострофа» Денисом Поповичем, заступником командира батальйону 65-ї ОМБР на позивний «Лім» і з заступником командира 30-ї ОМБР на позивний «Казначей».

У денному ефірі ICTV та СТБ в новинах про фронт говорили лише короткими повідомленнями. У розмовній студії говорили про Куп’янський напрямок із командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком, про Сіверський напрямок — із начальником штабу першої прикордонної комендатури швидкого реагування бригади «Помста» Володимиром Вальчуком, про Покровський — зі штаб-сержантом 25-ї окремої повітряно-десантної бригади Сергієм Окішевим. Про ситуацію у фронтовому вже Куп’янську говорили з головою РВА Андрієм Канашевичем.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет про бої на Сіверському напрямку. З гостями говорили лише про Харківський напрямок — із командиром підрозділу «Терра» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим і командиром батальйону УБПАК 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком.

Перший канал Суспільного:

18 листопада про ситуацію на фронті повідомляли в новинах усно на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях говорили про ситуацію на Курщині з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником, на Харківському напрямку — з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим, на Лиманському напрямку — з речником 60-ї ОМПБР Максимом Білоусовим. Більше було експертних обговорень: із головою Ради резервістів сухопутних військ Іваном Тимочком говорили про Курахівський і Куп’янський напрямки та про бої на Курщині, з воєнним оглядачем і співзасновником організації «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським — про Курахівський, Торецький і Запорізький напрямки. З оглядачем Василем Пехньом — про Курахівський, Торецький і Покровський напрямки, з оглядачем Денисом Поповичем — про Курщину і про Куп’янський напрямок.

19 листопада в новинах обмежилися лише усними повідомленнями зведення Генштабу. У гостьовій студії говорили з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком про Харківський напрямок, з офіцером 59-ї ОМБР Сергієм Цехоцьким — про Покровський, із речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Краматорський, Сіверський і Торецький напрямки.. Зі співзасновником аналітичного порталу Deep State Русланом Микулою говорили про загальну динаміку змін на фронті

20 листопада в новинах обмежилися лише усними повідомленнями. У гостьових студіях говорили з начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком — про Времівський напрямок, із речником 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим — про Курахівський, із речником 128-ї окремої гірськоштурмової бригади Ярославом Галасом — про Запорізький, речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Торецький, з офіцером відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим — про Куп’янський, із командиром роти УБПАК 68-ї окремої єгерської бригади Владиславом — про Покровський. З експертом генерал-лейтенантом у відставці Ігорем Романенком обговорювали ситуацію на Покровському та Курахівському напрямках, а також на Курщині.

Окремі події на фронті 20 листопада:

  • Deep State: Ворог окупував Нову Іллінку на Курахівському напрямку

Телемарафон:

Канал «1+1» повідомляв у ранкових випусках новин з мапою Deep State. Інші канали не повідомляли.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли в ранкових випусках усно.

  • Росіяни стратили українських полонених на Покровському напрямку

Телемарафон:

Телеканал «Рада» у вечірньому ефірі повідомляв усно.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найгіршими за наслідками у ці три дні були ворожий удар балістикою по Сумах (11 загиблих і 89 поранених) і ракетний удар по Одесі (10 загиблих і 55 поранених) 18 листопада, а також удар по Глухову Сумської області 19 листопада (12 загиблих і 11 поранених).

Перші дві події і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали паритетно — достатньо оперативно в репортажній частині, й достатньо ґрунтовно — в гостьових студіях. Наслідкам ворожої атаки по Глухову учасники телемарафону приділили набагато менше уваги, ніж редакція Першого каналу Суспільного. Зокрема, не робили ні прямих ввімкнень, ні репортажів з місця події. І не запрошували до гостьових студій жодного гостя.

18 листопада

  • 11 загиблих і 89 поранених унаслідок ворожого удару балістикою по житловому мікрорайону в Сумах (тут і далі інформацію про загиблих і поранених наведено станом на кінець дня, в який ці атаки відбулися)

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» спочатку робили БЗ з синхроном в.о. міського голови Сум Артема Кобзаря. А вже у випуску новин о 7-й ранку робили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з місця події (оперативно). Згодом робили ще одне ввімкнення. У гостьовій студії говорили з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою і з заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком.

У денному ефірі «1+1» в першому ж випуску новин робили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з місця влучання. Згодом робили ще два ввімкнення в наступних випусках новин, а о 17-й був репортажний сюжет. У гостьовій студії подію не обговорювали.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був репортажний сюжет. У гостьових студіях також подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У стартовому випуску новин о 7-й робили пряме ввімкнення кореспондентки з місця влучання (оперативно) і репортажний сюжет. Протягом дня робили ще два ввімкнення кореспондентки з Сум і новий репортажний сюжет.  У гостьовій студії говорили з речником ДСНС у Сумській області Олегом Стрілкою, з в.о.міського голови Сум Артемом Кобзарем і з координатором ГО «Добробат» у Сумській області Олексієм Клюєвим.

  • 10 загиблих і 55 поранених унаслідок ворожого ракетного удару по житловій забудові Одеси

Тема була «двосерійною», бо напередодні в Одесі внаслідок ворожого удару загинуло двоє енергетиків, а місто залишилося без електрики, тепла і води, не ходив громадський електротранспорт.

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Ради» в перших випусках казали про наслідки для інфраструктури і їх подолання. О 8:40 робили пряме ввімкнення, а о 9-й давали якісний репортажний сюжет (Світлани Довжук і Олексія Барановського). Говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком і з головою Одеської ОВА Олегом Кіпером.

Денний ефір каналу «1+1» починався з прямого ввімкнення щодо наслідків попередньої атаки. Про нову атаку оперативно повідомляли усно з посиланням на Одеську ОВА о 13-й. Доволі швидко організували пряме ввімкнення власної кореспондентки з місця падіння уламків ракет. У гостьових студіях говорили з головою Одеської ОВА Олегом Кіпером і з авіаекспертом, провідним науковим співробітником НАУ Валерієм Романенком.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в першому випуску новин о 18-й робили пряме ввімкнення кореспондентки з місця події. А у випуску о 19-й був її репортажний сюжет. У підсумковому випуску новин також робили пряме ввімкнення. У гостьовій студії говорили з головою Одеської ОВА Олегом Кіпером.

Перший канал Суспільного:

У першому ранковому випуску новин робили дуже ґрунтовне пряме ввімкнення власної кореспондентки (Олени Голди) про наслідки попередньої атаки. У випуску новин о 8-й був репортажний сюжет іншої кореспондентки. Вона ж робила ввімкнення у випуску о 12-й. Про новий ворожий удар повідомляли оперативно в гостьовій студії та зв’язувалися з народним депутатом Олексієм Гончаренком, який перебував на місці удару. Згодом робили ще три прямі ввімкнення і репортажний сюжет про рятувальні роботи на місці другої атаки. У гостьових студіях про наслідки другого удару говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком, із депутатом Одеської райради Сергієм Сизоненком, із речницею ДСНС Одещини Мариною Аверіною та з депутатом Одеської міськради Петром Обуховим.

19 листопада

  • 12 загиблих і 11 поранених унаслідок ворожого удару по будинку в Глухові на Сумщині

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» обмежилися лише короткими БЗ з посиланнями на МВС і Сумську ОВА.

У денному ефірі каналу «Рада» також були лише короткі БЗ на відео зі сторінки ДСНС Сумщини в соцмережах.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» до такого ж БЗ додали ще синхрон речника ДСНС Сумщини Олега Стрілки.

У гостьових студіях марафону подію взагалі не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У першому випуску новин о 7-й робили БЗ з посиланням на кореспондента Суспільного з місця події, а вже о 7:50 оперативно організували пряме ввімкнення власної кореспондентки з місця події. Ще одне пряме ввімкнення робили о 10-й, а о 18-й показували репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили зі співзасновницею та виконавчою директоркою «Кордон медіа» Оленою Яциною.

  • 12 людей поранено внаслідок ворожого удару по Харкову

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» робили БЗ з синхроном речника Харківської облпрокуратури Дмитра Чубенка.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» о 18-й і о 20-й робили прямі ввімкнення власної кореспондентки з місця події. У гостьовій студії говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу обмежилися БЗ з синхроном речника Харківської облпрокуратури Дмитра Чубенка. Що дивно, адже досі події в Харкові завжди дуже якісно висвітлювали ввімкненнями та репортажними сюжетами кореспонденти каналу. В гостьовій студії подію також не обговорювали.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

Найважливіші події внутрішньої політики сталися 19 листопада. По-перше, Верховна Рада ухвалила в другому читанні державний бюджет на наступний рік. По-друге, цього ж дня президент Володимир Зеленський презентував у парламенті внутрішній «План стійкості».

Телемарафон повністю провалив висвітлення обох цих подій із довгостроковими наслідками для всієї країни, навіть (що мене сильно здивувало!) план президента, до якого (до президента в сенсі) в телемарафоні завжди прикуто максимум уваги.

Про ухвалення бюджету марафонці просто повідомляли короткими повідомленнями, а говорили про ухвалений бюджет лише з міністром фінансів і з колишнім економічним радником президента. Відтак, глядачі марафону так і не почули критиків ухваленого документа від опозиції. І не почули глибокого експертного аналізу головного фінансового документа країни.

Натомість Перший канал Суспільного вповні забезпечив обидві складових — і репортажну, й аналітичну. І навіть більше — зробив дві депутатські дискусійні студії з представниками президентської фракції й опозиції.

Схожою була картина і з планом президента. Телемарафон повідомляв про нього лаконічно, обмежившись хіба що трансляцією промови Зеленського в Раді. План, який мав десять різновекторних пунктів, у телемарафоні обговорили хіба за трьома-чотирма з них — із радником президента та з абсолютно лояльним до всіх дій влади політологом.

Натомість Перший канал Суспільного поставився до теми більш як відповідально. Крім уже згаданих депутатських дискусійних студій організували у себе в ефірі надзвичайно широке експертне обговорення практично всіх основних позицій плану.

19 листопада

  • Верховна Рада ухвалила в другому читанні держбюджет 2025 року

Телемарафон:

У новинах каналу «Рада» повідомляли про це усно. В гостьовій студії обговорювали з міністром фінансів Сергієм Марченком (тут було «прекрасне» стартове запитання ведучого: «Наскільки реалістичним є бюджет на наступний рік?», не кращими були й інші запитання).

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» теж у новинах обмежилися дуже короткими повідомленнями. У гостьовій студії обговорювали це з колишнім економічним радником президента Олегом Устенком.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли оперативно спочатку з посиланням на телеграм-канал нардепа Ярослава Железняка, згодом — із посиланням на телеграм-канал прем’єра Дениса Шмигаля. До основного випуску новин зробили оглядовий сюжет. У гостьових студіях контроверсійно обговорювали параметри бюджету спочатку з нардепами Олексієм Гончаренком («Європейська солідарність») і Володимиром Крейденком («Слуга народу»), згодом — із народними депутатками Ніною Южаніною («ЄС») і Ольгою Василевською-Смаглюк («СН»). Експертно тему обговорювали з парламентською аналітикинею руху «Чесно» Софією Лазаровою, з міністром соцполітики у 2014—2016 роках Павлом Розенком і з членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним. Глядачі Суспільного, на відміну від телемарафону, почули основну критику ухваленого бюджету, зокрема, зменшення фінансування сектору оборони порівняно з 24 роком з урахуванням курсу долара, спрямування грошей на «національний кешбек» і на «тисячу Зеленського», недостатнє фінансування освіти й медицини, заморожені прожитковий мінімум і мінімальна зарплата, підвищення зарплат високопосадовцям тощо.

  • Президент Володимир Зеленський представив у парламенті внутрішній «План стійкості»

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» була трансляція виступу президента у ВР (дивно, але чомусь підводку до трансляції робили «інтерівці»). У гостьовій студії говорили лише про ракетну програму — з радником президента Олександром Камишіним.

У новинах каналу «Ми — Україна» був оглядовий сюжет. А обговорювали тему лише з політологом Володимиром Фесенком.

Перший канал Суспільного:

Натомість Суспільний мовник підійшов до теми більш як ґрунтовно. Заздалегідь анонсували виступ президента в новинах і в гостьових студіях. Робили трансляцію виступу президента. Оперативно подали основні позиції «Плану стійкості». Робили пряме ввімкнення парламентського кореспондента з першими реакціями народних депутатів (синхрони Лесі Забуранної, Ярослава Железняка, Руслана Стефанчука і цитата Олексія Гончаренка). І сюжет в підсумковому випуску про оцінки плану аналітиками. В «депутатських студіях» обговорювали виступ президента з уже згаданими депутатами Олексієм Гончаренком і Ніною Южаніною (від «ЄС») Володимиром Крейденком і Ольгою Василевською-Смаглюк (від «СН»). І робили широке експертне обговорення, зокрема говорили з кандидатом політичних наук, експертом-міжнародником Станіславом Желіховським, керівником Центру внутрішньополітичних досліджень Націнституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, головою медійної ініціативи «За права людини» Ольгою Решетиловою, експерткою з питань безпеки й НАТО Мережі захисту національних інтересів ANTS, головою української делегації в ПА НАТО у 2018—2019 роках Оксаною Юринець, виконавчою директоркою Технологічних сил України Катериною Михалко, політологом-міжнародником, викладачем Київського нацуніверситету Петром Олещуком, професором політології Києво-Могилянської академії та науковим директором Фонду «Демініціативи» Олексієм Гаранем, політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім. Окремі позиції Плану обговорили й із воєнним експертом Іваном Тимочком.

  •  Суд залишив під арештом Гнезділова, який публічно пішов у СЗЧ

Телемарафон:

У день події 19 листопада в марафоні про це не було жодної згадки. Телеканал «1+1» згадав це у ранковому блоці наступного дня, навели й синхрон Гнезділова в суді.

Перший канал Суспільного:

Канал заздалегідь анонсував судове засідання. І говорили про прецедент і про загальну проблему СЗЧ з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком. У випуску новин о 16-й давали БЗ з синхроном Гнезділова в суді. Зробили інфографіку про зростання кількості кримінальних проваджень за СЗЧ і дезертирство (щоправда, не дуже наочну). В гостьових студіях обговорювали тему і подію з юристкою Людмилою Кормош і з військовим юристом Тарасом Боровським.

20 листопада

  • ВР ухвалила закон про відстрочку від мобілізації тих, чиї родичі загинули або зникли безвісти

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ спочатку про це згадували коротким повідомленням. Згодом — у прямому ввімкненні.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» про це не згадали взагалі.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу про це повідомляла в прямому ввімкненні парламентська кореспондентка. Обговорили з автором законопроєкту народним депутатом Олексієм Гончаренком.

  • Верховна Рада у першому читанні підтримала ліквідацію МСЕК

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це коротко о 13:30, згодом — у прямому ввімкненні. У вечірньому ефірі каналу «Рада» подію також не згадали.

Перший канал Суспільного:

У гостьовій студії тему обговорювали з членом робочої групи ВР із питань реформи МСЕК Олександром Вознюком.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Основною темою цих днів був, звісно ж, дозвіл США Україні бити по території Росії далекобійними ракетами та пов’язані з цим дозволом події — ймовірний перший такий удар (по Брянщині) і зміну диктатором Путіним «російської ядерної доктрини».

У телемарафоні більш ґрунтовними були канали «1+1», ICTV з СТБ і «Ми — Україна», які давали більше експертних оцінок за інші канали марафону.

Але навіть всі гуртом вони виявилися в експертизі слабшими за Перший канал Суспільного. Зокрема й тому, що Суспільний мовник, на відміну від редакцій телемарафону, щоразу (і в цій тематиці зокрема) намагається розширювати коло якісних коментаторів.

18 листопада

  • США дозволили далекобійні удари по Курщині

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили БЗ з посиланням на New York Times. У гостьовій студії обговорювали тему з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком і з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим.

У денному ефірі каналу «1+1» тему заявляла кореспондентка каналу з Берліна (дивна, як на мене, географія, бо з Берліна вона розповідала і про рішення США, і про саміт у Бразилії, і про реакцію Зеленського, і про реакцію Сікорського, і про реакцію Китаю, тобто про все на світі в прямому сенсі цього слова, а насправді це все було зібране з інтернету. Сенс таких прямих ввімкнень мені незрозумілий). Згодом давали оглядовий сюжет кореспондентки «Радіо Свобода» про те, як новину сприйняли в Євросоюзі. У гостьовій студії тему обговорювали з воєнним експертом групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком і з політичним експертом Максимом Джигуном.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ було БЗ і оглядовий сюжет про реакції європейських лідерів. Ще один оглядовий сюжет про значення цього рішення США. У розмовній студії тему обговорювали з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (який виступав то як політичний експерт, то як політик).

Перший канал Суспільного:

У стартовому випуску новин о 7-й повідомляли усно з посиланням на New York Times і давали синхрон президента Володимира Зеленського з цього приводу. Казали також про реакції міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського і президента Литви Гітанаса Науседи. Згодом додали синхрон Жозепа Борреля. Вдень робили пряме ввімкнення кореспондента «Укрінформу» з Брюсселя, де відбувалася зустріч міністрів закордонних справ та міністрів оборони ЄС. Показували якісну інфографіку по ракетах із їхніми основними характеристиками. У підсумковому випуску зробили великий оглядовий сюжет. У гостьових студіях було дуже ґрунтовне експертне обговорення. Зокрема, говорили з воєнним оглядачем і співзасновником організації «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським, дипломатом і експертом Центру оборонних стратегій Олександром Харою, співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком, авіаційним експертом Костянтином Криволапом, льотчиком-випробувачем першого класу і полковником Повітряних сил ЗСУ Олександром Лиходідом, головою Ради резервістів сухопутних військ Іваном Тимочком, президентом Української асоціації пілотів Геннадієм Хазаном, доктором історичних наук Вадимом Денисенком, послом України в США у 2005—2010 роках і послом у Франції у 2014—2020 роках Олегом Шамшуром, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком і з оглядачами Василем Пехньом і Денисом Поповичем.

  • Саміт G20 у Ріо-де-Жанейро

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» було спочатку анонсове БЗ, згодом — БЗ про прибуття лідерів.

У денному ефірі каналу «1+1» про саміт згадувала кореспондентка, але чомусь із Берліна. Далі робили БЗ, згодом — оглядовий сюжет. У гостьовій студії подію обговорювали з політичним експертом Максимом Джигуном. У новинах у вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися коротким БЗ, у розмовній студії тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У ранкових випусках новин канал робив анонсові БЗ. Вдень — пряму трансляцію прибуття гостей на саміт. У гостьовій студії обговорювали подію з дипломатом і експертом Центру оборонних стратегій Олександром Харою, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, експослом України в США й у Франції Олегом Шамшуром, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

19 листопада

  • Імовірний перший удар ракетами ATACMS по Брянщині
  • Путін оновив ядерну доктрину Росії після дозволу Україні на дальні удари

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» було БЗ на відео з ворожих телеграм-каналів. Згодом — оглядовий сюжет про думки західних аналітиків щодо цього.

У денному ефірі каналу «Рада» були короткі повідомлення.

У вечірньому ефірі «Ми — Україна» було БЗ  на відео з ворожих телеграм-каналів. Згодом у підсумковому випуску новин був оглядовий сюжет. Обговорювали тематику з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком, з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим, з виконавчим директором «StopFake» Русланом Дейниченком (про реакції російської пропаганди) та з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим.

Перший канал Суспільного:

У випуску новин о 8-й про влучання повідомляли усно з посиланням на керівника ЦПД Андрія Коваленка. Згодом — із посиланням «пише Forbes Ukraine з посиланням на співрозмовника в Силах оборони». У гостьовій студії говорили з директором Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталієм Куликом, з оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, із військово-політичним оглядачем групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком, із політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.

  • Засідання Радбезу ООН до 1000 днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» в новинах робили БЗ із синхроном міністра закордонних справ Андрія Сибіги.

В денному ефірі «Ради» подію не згадували.

У вечірньому ефірі «Ми — Україна» теж обмежилися БЗ із синхроном Сибіги.

Перший канал Суспільного:

У новинах обмежилися БЗ із синхронами. У гостьовій студії обговорювали з президентом БФ «Перший міжнародний фонд розвитку України» Миколою Волківським і з директором Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком.

  • Виступ президента Зеленського на спеціальному засіданні Європарламенту до 1000 днів повномасштабної війни

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Брюсселя про підготовку до початку засідання.

В ефірі каналу «Рада» в новинах робили БЗ з синхроном президента. Згодом давали запис промови.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися БЗ з синхроном президента.

Перший канал Суспільного:

У ранковому блоці анонсували трансляцію. О 12-й транслювали виступ президента.

  • Продовження саміту G20

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» був оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорили подію з політологом, партнером комунікаційної агенції Good Politics Максимом Джигуном.

У денному ефірі каналу «Рада» й у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

У підсумковому випуску новин робили оглядовий сюжет. У гостьових студіях обговорювали подію з президентом БФ «Перший міжнародний фонд розвитку України» Миколою Волківським, аналітиком програми досліджень Латинської Америки Центру «Українська призма» Іваном Фечком, експерткою з питань безпеки й НАТО Мережі захисту національних інтересів ANTS, головою української делегації в ПА НАТО у 2018-2019 роках Оксаною Юринець.

20 листопада

  • Посольства США, Іспанії, Італії та Греції призупинили роботу в Києві через ризик російської ракетної атаки
  • ГУР: Росія від імені ГУР поширює фейкові повідомлення про масований удар по Києву

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» про закриття американського посольства повідомляли усно.

В денному ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили усні повідомлення.

Перший канал Суспільного:

Зранку повідомляли усно з посиланням на сайт американського посольства і цитували (щоправда, з телеграм-каналу) пояснення керівника Центру протидії дезінформації Андрія Коваленка. Згодом усно давали реакцію вітчизняного МЗС. Була ще інформація, що закриття посольства США не пов’язане з ядерною риторикою Росії з посиланням «Суспільному повідомили джерела в дипломатичній місії». У гостьовій студії ці події обговорювали з експертами: колишнім офіцером Повітряних сил Анатолієм Храпчинським, військово-морським експертом капітаном першого рангу у відставці Володимиром Заблоцьким, колишнім інженером КБ «Південне» Олександром Кочетковим, президентом Української авіаційної асоціації пілотів та власників літаків Геннадієм Хазаном, авіаційним експертом Костянтином Криволапом і з провідним науковим співробітником НАУ Валерієм Романенком.

  • Times: США дозволили Україні бити далекобійними Storm Shadow по території Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» робили БЗ і давали синхрон начальника Генштабу Анатолія Баргилевича. Згодом зробили оглядовий сюжет про можливості застосування західних ракет по території Росії. У гостьовій студії обговорювали тематику з оглядачем Денисом Поповичем і з експертом-міжнародником, аналітиком Центру масштабування технологічних рішень Максимом Несвітайловим.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ тему згадували лише коротко й усно в новинах.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ на архівному відео. А говорили про це з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і, звісно ж, з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (як з експертом).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили БЗ. У гостьових студіях тематику обговорювали з провідним науковим співробітником НАУ Валерієм Романенком, майором запасу НГУ і ветераном війни Олексієм Гетьманом і з оглядачем Денисом Поповичем.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

19 листопада

  • Акція родичів полонених українців під Верховною Радою (робили БЗ і давали синхрони людей).

20 листопада

  • Зеленський в інтерв’ю Fox News припустив, що без підтримки США Україна програє війну (давали синхрон Зеленського й обговорювали з політичним консультантом Максимом Джигуном).
  • Омбудсмен Лубінець: росіяни ймовірно розстріляли українських бійців, які потрапили в оточення на Курщині (повідомляли усно з посиланням на телеграм-канал Лубінця).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

18 листопада

  • Офіс президента не відповів на інформаційний запит «Української правди» щодо кількості радників Єрмака і їхніх задач.

19 листопада

  • Опитування Gallup: половина українців хоче швидкого завершення війни через переговори.

20 листопада

  • «Громадське»: власник провладного телеграм-каналу «Джокер» знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном.
  • Києво-Могилянська академія заборонила користування месенджером телеграм в освітніх і службових цілях.
  • Міноборони не перевіряє якість мінометних мін, які «Укроборонпром» постачає на фронт, військові скаржаться на низьку якість.
  • The Times: У ЗСУ є лише близько 50 ракет ATACMS, бо Україна в кінці списку на постачання.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 18–20 листопада

Пояснення: На відміну від попередньої методології, в цьому розділі нема кількісних показників. Тут я згадую лише ті порушення стандартів, які, по-перше, були лише в матеріалах за основними темами, а по-друге, лише найбільш грубі з цих порушень. Так, наприклад, якщо брати стандарт достовірності, то тут згадуються лише ті випадки, коли факти подають:

  • узагалі без посилань на джерела,
  • з найбільш розмитими псевдопосиланнями (так, наприклад, псевдо на кшталт «повідомляють у Донецькій ОВА» тут не фіксуються, а на кшталт «каже влада» — фіксуються);
  • з суто абстрактними псевдопосиланнями,
  • з посиланнями на анонімні сторінки в соцмережах чи в телеграм-каналах.

Так само тут згадуються лише найбільш грубі порушення інших стандартів.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Показували відео анонімних ворожих телеграм-каналів і були псевдопосилання («за інформацією російських пабліків»). Були геть розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації («за словами інсайдерів», «за словами рятувальників», «тамтешні військові повідомляють» (ворожі), «місцеві повідомляють», «були повідомлення у французькій пресі», «пишуть в західних ЗМІ», «американські ЗМІ повідомляли», «про це пишуть багато ЗМІ»). Великою була кількість суто абстрактних псевдопосилань і вони були доволі різноманітними («напередодні з’явилися новини», «ми читали й бачили», «була інформація», «відомо також», «з’явилися нібито повідомлення», «нібито кажуть», «попередньо», «за попередньою інформацією», «за попередніми даними», «за попередніми підрахунками», «за останніми даними»). Кілька разів відповідальну інформацію, — наприклад, про кількість загиблих і поранених у Сумах, — давали без будь-яких посилань на джерела. Траплялися й узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок («медики кажуть», «кажуть рятувальники», «наші воїни говорять», «наші військові твердять», «і військові, і політики одностайні»).

Точність:

Традиційно всі БЗ про ситуацію на різних напрямках фронту «перекривали» випадковими наборами відео якихось бойових дій. Так само багато БЗ «перекривали» не до ладу архівним відео, наприклад, до чого на відео будівлі Євросоюзу в Брюсселі, коли йдеться про Курську область Росії? Геть невідповідно «перекривали» БЗ і актуальним відео, наприклад, ведучий казав про потрощені автівки — показували будинки, казав про пошкоджені електричні магістралі — показували бювет, казав про школи — показували тролейбус тощо. У прямих ввімкненнях продовжували неправдиво титрувати «наживо» заздалегідь відзняті відео і синхрони. Так, наприклад, «наживо» титрували зокрема відео прибуття Байдена до Ріо-де-Жанейро, хоча кореспондентка ж при цьому сама казала, що він прибув туди «напередодні ввечері». У деяких прямих ввімкненнях була повна невідповідність між розповіддю кореспондентів і відео, яким слова кореспондентів «перекривали». Ще казали «на тисячний день війни», хоча війна триває з лютого 2014 року.

Відокремлення фактів від думок:

Традиційно багато було різного штибу журналістських оцінок, переважно суто емоційних («довкола було пекло», «найгарячіше на Покровському», «гаряче було», «кремлівський шизоїдний маніяк», «понівечили одинадцять багатоповерхівок», «понівечених автомобілів», «в жалюгідному стані», «реагує доволі роздратовано», «розгублено спостерігає», «люди вижили дивом», «на щастя, сам будинок від вибуху, він дуже так не зруйнувався», «на щастя, цей будинок не обвалився»). Були різного виду міркування журналістів у новинах, зокрема «експертні» висновки («Утім, і такої відстані цілком достатньо, щоби зачистити поблизу України скупчення “Іскандерів” із бомбардувальниками та зробити на території Росії демілітаризовану зону». «Очевидно, це рішення Байден ухвалив у відповідь на розміщення північнокорейських військових на боці Росії») та припущення («Все виглядає на те, що Вашингтон таки зважився і дозволить Україні бити далекобійною зброєю по території Росії, однак очевидно знову ж таки йдеться про територію Курщини». «Дійсно, офіційного підтвердження досі немає, однак нема і спростування, яке б очевидно було б уже на цей час». «Навряд чи пряме засудження Росії потрапить до фінального комюніке»). І траплялися маркери посилення уваги, наприклад, «із Китаю, цікаво, не стала звучати критика цього рішення».

Повнота інформації:

Були недостатні представлення експертів (які не описували їхню компетентність): «політичним експертом» представляли Максима Джигуна, «військовим оглядачем» — Дениса Поповича (останнє представлення ще й неточне, бо ж не «військовий», а «воєнний» якщо вже на те).

Доступність подачі інформації:

Не було сенсу показувати скриншот із сайту американського посольства, ще й у бісерному тексті щось там виділяти маркером, адже все одно з екрана телевізора глядачам (навіть тим, хто знає англійську) прочитати це було неможливо.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Було кілька узагальнених псевдопосилань на джерела фактів («повідомила місцева влада», «у Парижі заявили», «ЗМІ повідомили»). Були суто абстрактні псевдопосилання («наразі відомо», «за іншими джерелами», «є також непідтверджені дані», «говорили» (невідомо хто), «за останніми даними»). Кілька разів наводили кількість загиблих і поранених у Сумах без посилань на джерела. Найбільше було узагальнених псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок («військові кажуть», «армійці скаржилися», «чимало провідних світових експертів вітали», «деякі експерти вважають», «експерти відзначають», «місцеві мешканці кажуть»).

Точність:

Прямі ввімкнення з Донеччини та БЗ про ситуацію на різних ділянках фронту «перекривали» випадковим відео якихось бойових дій. Традиційно невідповідно «перекривали» БЗ архівами. У новинах вдавалися до невиправданої приблизності у відповідальних фактах («понад 80 поранені», «майже 40 поранених» («понад» і «майже» — це скільки насправді?). Теж казали про «майже 1000 днів війни», яка почалася у 2014-му.

Відокремлення фактів від думок:

Переважно це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах («про два дні пекла», «про пекельний понеділок», «кривавий понеділок», «після жахливої неділі», «справжнє пекло», «страшна ніч», «черговий страшний день», «бачили жах, в якому опинилися ні в чому не винні люди», «фронт у суцільному вогні», «найпекельніший нині напрямок», «найгарячіша точка», «один із найгарячіших так точно», «до такої підлості ворога люди не були готові», «на превеликий жаль», «на жаль, ракета впала поміж житлових будинків», «жити там нестерпно», «величезні черги», «розірвала новина»). Було одне узагальнення («обережно зраділи йому (рішенню Білого Дому) і українці»). І одна зайва в новинах авторизація («зазначу»). Крім того, ведуча підсумкового випуску некоректно позначала межі цитати президента Зеленського, відтак його думка звучала як думка самої ведучої.

«Інтер»

Достовірність:

Використовували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів. І «посилалися» на ворожі («про це повідомляють місцеві жителі у телеграм-каналах»). Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів («місцеві ЗМІ повідомляють», «зазначають у поліції»). Було одне абстрактне псевдо («відомо»). І були узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок («кажуть аналітики», «чимало аналітиків скептично сприйняли», «аналітики нагадують», «не сумніваються аналітики», «в аналітиків не залишається сумнівів»).

Точність:

Казали «сьогодні тисячний день війни». Насправді 3925-й.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок («вели запеклий бій», «вже стали легендарними», «пресрум саміту гуде, наче розворушений вулик», «натяк більш як прозорий»). Було припущення («Найімовірніше, це відповідь Білого Дому на відправку північнокорейських військ до РФ»). Був один маркер посилення уваги («до речі»).

«Рада»

Достовірність:

Було кілька узагальнених псевдопосилань на джерела фактичної інформації («наші прикордонники повідомляють», «повідомили рятувальники», «повідомляють фахівці», «світова преса повідомила», «пояснили американські посадовці», «як повідомили місцеві мешканці»). Також були суто абстрактні псевдопосилання («чуємо», «була інформація», «відомо», «уже відомо», «зараз відомо», «надвечір було відомо», «пояснюють» (невідомо хто). В повідомленні про Суми частину фактів наводили без посилань на джерела. І було три псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок («українські військові кажуть», «про це теж пишуть аналітики військові й засоби масової інформації», «одесити діляться»).

Точність:

Випадковим архівним відео якихось боїв «ілюстрували» розмови з гостями військовими й експертами. Вкрай невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення із Сум і з Одеси. Наприклад, кореспондентка говорила про бювети — показували генератори, казала про вимушені вихідні у школах — показували прибиральників на вулицях тощо.

На старті гостьової студії ведучий знову говорив про 10 загиблих у Сумах (хоча до того в ефірі вже кілька разів повідомляли про 11). І неодноразово говорили про «999-й день війни».

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька суто емоційних оцінок («істерика в Z-пабліках почалася», «понівечених висоток», «у понівеченому житловому масиві», «проте, на жаль, не всі забезпечені електрикою і водою», «утворилися величезні черги»). Був один маркер зайвої в новинах авторизації («зазначу»).

Повнота інформації:

Ведуча питала у гостя про «зону відповідальності ОСУВ “Хортиця”», не назвавши, які це напрямки фронту. Тож гість розповідав про події на фронті невідомо де для глядача. У випуску о 8-й у повідомленні казали лише про відімкнені в Одесі електрику, тепло, воду й громадський транспорт, а про двох загиблих енергетиків згадали лише у випуску о 9-й. Без інтершуму було БЗ з місця влучання ракети й рятувальні роботи в Сумах.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Використовували відео ворожих анонімних телеграм-каналів. Було одне узагальнене псевдопосилання на джерело фактів («стверджують американські медіа»). І три абстрактних псевдопосилання («відомо», «ми знаємо», «стало відомо»). Одного разу фронтове зведення давали без посилання на джерело.

Точність:

Фронтове зведення традиційно «перекривали» випадковим архівним відео якихось бойових  дій.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок («найзапекліші бої», «на щастя, тут … немає житлових будинків близько», «преса навперебій друкує сенсаційні заголовки», «Путін взявся блискавично оновлювати ядерну доктрину Росії»).

Повнота інформації:

Неповноцінно представляли експертів: «економістом» — Олега Устенка, «політологом» — Володимира Фесенка. У численних матеріалах на відео не було інтершуму.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Було дуже багато порушень стандарту. Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів і було «посилання» «у російських телеграм-каналах сьогодні ширилося відео». Одного разу робили узагальнене псевдо на джерело фактів («за інформацією військових»). Переважно у прямих ввімкненнях кореспондентів було дуже багато суто абстрактних псевдопосилань («ми знаємо», «попередньо», «почали з’являтися повідомлення», «є інформація», «як потім мені вдалося дізнатися», «як щойно стало відомо», «було відомо», «наразі відомо», «вчора вже було відомо», «наскільки мені відомо», «відомо також», «повідомляли» (невідомо хто). Тричі робили узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок («експерти зазначають», «експерти сходяться на тому», «кажуть люди»).

Точність:

Абияк «перекривали» окремі БЗ, наприклад, казали, що Рада ухвалила бюджет, а показували взятого з архіву прем’єра Шмигаля тощо. Або ж показували, як рятувальники гасять пожежу, а за кадром розповідали про роботу з відновлення електрики, про пункти незламності тощо. Геть невідповідно «ілюстрували» й «перекривали» і прямі ввімкнення, плюс до того вдень на нічному відео був титр «наживо» (тут канал повторив хронічне порушення колег з «1+1»). Абичим продовжували «ілюструвати» розмови з гостями. Було ще таке: показували загалом якісну інфографіку по ракетах з основними характеристиками. Але там про ракети ATАCMS за кадром ішлося, що «точність ураження до 10 метрів», а на картинці було написано «точність ураження 10 км». Ще: на відео з Одеси з місця влучання ракети чомусь був геотитр «Латвія».

Відокремлення фактів від думок:

Були емоційні оцінки («найгарячішими залишаються», «одні з найбільш запеклих боїв», «від деяких будинків, на жаль, взагалі нічого не залишилося», «лікарі роблять все можливе і неможливе, щоб зберегти життя»). Двічі в прямих ввімкненнях були зайві для новин маркери («також зазначу», «до слова»).

Повнота інформації:

Дуже багато грубих порушень стандарту було пов’язано з неповноцінним представленням різних експертів (тобто такими, які ніяк не підтверджують для глядача компетентність експерта в певній царині): так, Дениса Поповича і Василя Пехня неодноразово представляли як «воєнних оглядачів», Костянтина Криволапа — «авіаційним експертом», Максима Джигуна — «політичним консультантом». Чимало БЗ були геть без інтершуму, наприклад відео, як парламент аплодує президенту, або відео аварійно-рятувальних робіт на місцях ворожих влучань у Сумах, в Одесі та в Глухові. Тобто там, де інтершум є надзвичайно виразним і інформативним, важливим для повноти сприйняття інформації глядачем.

Доступність подачі інформації:

Вперто продовжували «ілюструвати» і «перекривати» розмови з гостями неадаптованими мапами Deep State. Це при тому, що часом ці мапи редакція таки адаптує. У оглядовому сюжеті про бюджет кореспондентка говорила про основні параметри, підряд називаючи з десяток складних чисел, таку велику кількість «мільярдів гривень» неможливо сприйняти глядачу. Та й ні про що йому ці «сотні мільярдів гривень» і не кажуть.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 18–24 листопада

Депутати в телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів запрошували в телемарафон 20 разів, це частіше, ніж попереднього тижня (14 разів). Цього разу 85% депутатських студій були за владною фракцією партії «Слуга народу». А з урахуванням формально позафракційного, втім делегованого тією ж «Слугою» спікера парламенту Руслана Стефанчука частка провладних депутатів у ефірі телемарафону насправді становила непристойні 90% від усіх депутатських ефірів! Крім «слуг», в ефірі одного разу побував представник «Батьківщини» (незмінний Михайло Цимбалюк) і представниця депгрупи «За майбутнє». Традиційно народних депутатів від фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» в ефір телемарафону не запрошували. Телеканал «Рада» «зображав плюралізм» запрошеннями представників «Батьківщини» та «За майбутнє». Всі інші канали були стовідсотково лояльними до влади та запрошували винятково «слуг народу».

За персоналіями картина виглядала так:

«Найпопулярнішою» гостею-депутаткою цього тижня була Леся Забуранна, яку кликали в ефіри трьох каналів як заступницю голови бюджетного комітету Верховної Ради, бо ж саме цього тижня парламент ухвалював і ухвалив-таки держбюджет на наступний рік. Ще кількох «слуг» (Жана Беленюка, Євгенію Кравчук, Олексія Леонова і Єгора Чернєва) запрошували в марафон по два рази. Інші депутати зі списку запрошених побували в марафоні по одному разу.

Переважали «слуги народу» і в традиційних опитуваннях із будь-яких приводів, що їх весь час продукує телеканал «Рада», і так само там не було представників двох реально опозиційних фракцій. Щоправда, синхрони депутатів від «Голосу» та «Європейської солідарності» тепер вряди-годи з’являються в традиційному бюлетені «Парламентський день».

Цього тижня в ефіри марафону «в повному обсязі» повернувся радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. Він побував у гостях марафону тричі (на ICTV з СТБ, на «Раді» і на «Ми — Україні»), тим самим зрівнявшись за кількістю запрошень з лідеркою серед нардепів Забуранною. Але набагато випередив навіть її за сумарною кількістю часу в ефірі — 51 хвилина. Як і завжди, виступав то як експерт із геополітичних і воєнних питань, то як політик — із «настановами» світовим лідерам.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

На Перший канал Суспільного депутатів протягом звітного тижня запрошували майже вдвічі частіше, ніж у телемарафон, — 38 разів. Традиційно збалансованими були депутатські студії за принципом «влада — опозиція». Трохи менш збалансованим було представництво різних опозиційних фракцій, канал відверто надає перевагу найбільш радикальним критикам влади з «Європейської солідарності», відчутно менше запрошує представників більш помірного «Голосу» та ще більш помірної «Батьківщини».

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

За персоналіями цього тижня «найпопулярнішим» гостем-нардепом був Олексій Гончаренко з «Європейської солідарності». Він побував у гостях каналу 4 рази (щоправда, з цих чотирьох разів одного разу він був як автор законопроєкту, про який саме говорили, а ще одного разу — як очевидець наслідків російської ракетної атаки по Одесі). Всі інші народні депутати в ефірі каналу були по два рази або по одному.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 18–20 листопада

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 12 проявів політичного піару (їх список може бути неповним через технічну неможливість повністю прослухати всі ефіри). По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного піару були:

Цього разу найбільше позитивного піару отримала перша леді Олена Зеленська, переважно зусиллями телеканалу «Рада». В телемарафоні продовжували продукувати суто піарівські матеріали про звитяги групи «Нафтогаз Україна» та її очільника Олексія Чернишова. Перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко потрапила до піарівського «паркету» разом із першою леді. Більшість цитувань і згадок президента Володимира Зеленського в ці дні були реальними новинами, втім один «паркет» без новини таки з’явився в ефірі «Ради».

Негативного піару в ці дні я не побачив.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (був один прояв)

18 листопада

Було традиційне піарівське БЗ про групу «Нафтогаз» із традиційним синхроном його очільника Олексія Чернишова, що українського газу вистачить і що Україна має великий нафтогазовий потенціал.

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (було 8 проявів)

19 листопада

Було два різних «паркетних» БЗ про поїздку першої леді Олени Зеленської до Словенії.

20 листопада

Показали ще раз два «паркетні» матеріали про поїздку першої леді Олени Зеленської до Словенії. І двічі показали «паркетний» матеріал про поїздку першої леді Зеленської та першої віцепрем’єрки Юлії Свириденко до Ватикану.

Був суто «паркетний» матеріал про зустріч президента Володимира Зеленського з оперативною директоркою Світового банку.

І був «паркетний» матеріал про робочу поїздку міністра науки й освіти Оксена Лісового до Харкова.

«Ми — Україна» (було 3 прояви)

Було позитивне піарівське повідомлення про придбання «Нафтогазом України» мережі заправок Shell із синхроном Чернишова.

Було повідомлення про поїздку першої леді Олени Зеленської до Словенії.

Був сюжет про проєкт «Зігрій» від групи «Нафтогаз України».

В ефірі Першого каналу Суспільного 18 листопада говорили про наслідки ракетного удару ворога по Одесі з народним депутатом Олексієм Гончаренком як очевидця, бо Гончаренко щойно побував на місці влучання. То до чого було згадувати (і в представленні, і в титрі) приналежність депутата до фракції «Європейська солідарність»? Фракційна приналежність у цьому випадку точно не мала до змісту розмови жодного стосунку (мене це здивувало, бо зазвичай Суспільне чітко розмежовує, де називати фракцію, а де це є недоречним). Відтак, хай навіть суто за формальною ознакою, цю невиправдану згадку фракційності я фіксую як прояв політичного піару.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 18–20 листопада

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

РЕЗЮМЕ

У звітні дні 18–20 листопада визначальною продовжувала залишатися ситуація на фронті, зокрема на тих його напрямках, де ворог тисне найбільше і ситуація є найзагрозливішою для Сил оборони.

У телемарафоні різні учасники по-різному висвітлювали події на фронті. В ці дні було набагато менше, ніж зазвичай, фронтових репортажів. А в гостьових студіях більш системними (з огляду на вибір обговорюваних напрямків) були канали ICTV та СТБ, які намагалися охопити всі найважчі напрямки фронту. Інші канали випускали з зору чимало з цих напрямків, часто зосереджуючись на інших, де ситуація більш стабільна.

Знову набагато системнішим за телемарафон в цілому був Перший канал Суспільного, який приділяв увагу майже всім напрямкам фронту, але пропорційно більше обговорював у гостьових студіях найпроблемніші з них. Натомість у ці дні в ефірі каналу взагалі не було фронтових репортажів.

У висвітленні найгірших за наслідками ворожих атак по цивільних у ці дні паритетно і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали удари 18 листопада по Сумах (11 загиблих і 89 поранених) і по Одесі (10 загиблих і 55 поранених). І в марафоні, і в ефірі Суспільного мовника однаково оперативними були репортажі й ґрунтовними — гостьові студії. Натомість ворожий удар по Глухову на Сумщині (12 загиблих і 11 поранених) 19 листопада якісно висвітлював лише Перший канал Суспільного. Телемарафон обмежився у висвітленні цієї події короткими повідомленнями.

Дві основні події внутрішньополітичної тематики — ухвалення парламентом держбюджету-2025 і презентація президентом внутрішнього «Плану стійкості» — надзвичайно ґрунтовно й експертно різнобічно висвітлював лише Перший канал Суспільного. Телемарафон цього дня повністю провалив висвітлення цих двох тем із довгостроковими наслідками для країни.

Більш якісно за телемарафон, зокрема завдяки ширшому колу експертів, Перший канал Суспільного висвітлював і основну зовнішньополітичну подію цих днів — надання США дозволу Україні бити ракетами по території ворожої держави.

Ще таке. Редакція каналу «Рада» 19 листопада продемонструвала не кращий зразок планування ефіру. Зокрема, велику інерційність і дуже низьку оперативність реагування на поточні події. Настільки захопилися заздалегідь запланованою темою «1000 днів великої війни», заради чого зробили виїзну студію в музеї Другої світової. Натомість повністю провалили висвітлення реально важливих тем, яких цього дня було дуже багато. Причому як оперативних (ворожі атаки по Глухову і по Харкову), так і тих, які були заплановані чи анонсовані заздалегідь (виступ президента в парламенті з презентацією Плану, ухвалення держбюджету-2025, саміт G20 тощо). І майже повністю забули про фронт. Військових, які були у гостьових студіях, розпитували також про «тисячу днів війни» або ж говорили про збори, але не про ситуацію на ділянках фронту, де ці військові воюють.

У ці дні було небагато тем, які телемарафон не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати:

  • Акція родичів полонених українців під Верховною Радою (19 листопада).
  • Зеленський в інтерв’ю Fox News припустив, що без підтримки США Україна програє війну (20 листопада).

З важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • Офіс президента не відповів на інформаційний запит «Української правди» щодо кількості радників Єрмака та їхніх задач (18 листопада).
  • «Громадське»: власник провладного телеграм-каналу «Джокер» знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном (20 листопада).
  • Міноборони не перевіряє якість мінометних мін, які «Укроборонпром» постачає на фронт, військові скаржаться на низьку якість (20 листопада).

Протягом тижня 18–24 листопада в «депутатських» гостьових студіях телемарафону була чи не рекордною частка представників владної фракції «Слуга народу» — 85% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників «Голосу» та «Європейської солідарності». Депутатські ж гостьові студії Першого каналу Суспільного були, як і завжди, цілком збалансовані — приблизно порівну було представників владної фракції та представників опозиційних фракцій. Єдине, що серед опозиційних фракцій домінували представники «Європейської солідарності».

Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні цього разу знову було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (8). Головними «бенефіціарами» цих проявів у звітні дні стала перша леді Олена Зеленська. В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні я зафіксував один прояв політичного піару.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» традиційно працювали токсичні ведучі каналів.

Скриншот відео: «ТСН» / ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2604
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду