Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року

1 Листопада 2024
2818

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
2818
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні.
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022 до вересня 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону і вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У моніторингу проаналізовано висвітлення основних тем за 21–24 жовтня. У ці дні найважчою, за визначеннями Генштабу, була ситуація на Покровському та Курахівському напрямках. У телемарафоні частина каналів не приділяла цим напрямкам достатньої уваги в матеріалах і гостьових студіях, натомість в ефірі Першого каналу Суспільного пріоритети з висвітлення ситуації на різних напрямках фронту були розставлені системно.

Ключовою внутрішньополітичною подією було запроваджене указом президента Зеленського рішення РНБО про ліквідацію системи медико-соціальних експертних комісій. Телемарафон висвітлював це як однозначно правильне рішення влади, Суспільний мовник надавав слово й опонентам влади.

З закордонних подій, дотичних до України та війни, найважливішими були саміт БРІКС у Росії та вибори з референдумом у Молдові. Марафон і Суспільний висвітлювали ці події паритетно.

З ворожих терактів найгіршими за наслідками у ці дні були ракетний удар по Запоріжжю та бомбардування Харкова 21 жовтня, атака дронами по Сумах 22 жовтня, удар по Куп’янську 24 жовтня. Загалом і телемарафон, і Перший канал Суспільного були доволі оперативними та висвітлювали ці події достатньо повно. Як і раніше, Перший канал Суспільного висвітлював більшу кількість важливих тем, ніж телемарафон.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за 21–27 жовтня, як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону та збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 21–24 жовтня. «Лідером» за такими проявами у ці дні був канал «Рада», в ефірах якого було зафіксовано половину з усіх таких проявів у телемарафоні. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару, як і раніше, не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У проаналізовані ефірні дні, відповідно до зведень і оцінок Генштабу, найбільш активними бойові дії були на Покровському (від 27 до 56 боєзіткнень за добу) і Курахівському (від 15 до 47 боєзіткнень) напрямках. Особливо складна ситуація складалася під містом Селидове (Покровський напрямок) і під Часовим Яром (Краматорський).

У телемарафоні сумарно найбільше уваги приділяли Куп’янському напрямку (де було від 2 до 13 боєзіткнень). Окремі канали взагалі не приділяли належної уваги найактивнішим напрямкам (як, наприклад, ICTV з СТБ — Покровському, а «Інтер», «Рада» і «Ми — Україна» — Курахівському). Або, наприклад, 22 жовтня на каналі «Ми — Україна» говорили з трьома військовими винятково про Харківський напрямок.

Натомість, як і раніше, Перший канал Суспільного набагато якісніше (і більше) обговорював ситуацію на основних напрямках фронту як із речниками і бійцями підрозділів Сил оборони, так і з експертами. Більше того, всі канали телемарафону обговорювали в гостьових студіях бойові дії лише на обраних напрямках, ігноруючи інші, різні канали по-різному розставляли для себе пріорітети, тож для постійного глядача телемарафону навряд чи було можливим скласти собі повне і комплексне уявлення про фронт загалом.

На каналі «1+1» системність у висвітленні ситуації на фронті з’являється, як і раніше, по середах, коли в ефір виходить рубрика «Оперативний черговий», в інші дні буває в гостьових студіях про фронт не згадують взагалі.

У гостьових «Ради», як і раніше, часто з запрошеними військовими-фронтовиками обговорюють чергові збори на дрони, РЕБи тощо, при цьому ведучі можуть так і не поцікавитися, що відбувається в зоні відповідальності підрозділів цих військових.

Найбільше якісних фронтових репортажів знову було на «1+1», хоча перевагу віддавали у ці дні Запорізькому напрямку.

Якісні фронтові репортажі також були і в ефірах «Інтера» і ICTV з СТБ, а от прямі ввімкнення «з Донеччини» навряд чи можна було назвати концептуальними.

На каналі «Рада» доволі часто буває так, що про ситуацію на фронті в випусках новин не згадують взагалі, що є, як мінімум, дивно. Наприклад, так було у випусках новин о 12-й і 13-й 22 жовтня.

Телемарафон:

21 жовтня у ранковому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет про бої на Лимано-Куп’янському напрямку. У випуску новин о 8-й традиційно речник Генштабу Андрій Ковальов розповідав добове зведення подій на фронті. Про ситуацію на фронті (імовірно, на Покровському напрямку, бо ж ведучі чітко не артикулювали) говорили з начальником штабу батальйону 119-ї окремої бригади ТРО Олександром Кривенком, при цьому ведучий питав його про ситуацію під Селидовим, а гість казав, що «зараз ми не перебуваємо на тому напрямку». Розмови ще з двома військовими були не про події на фронті, а про збори на безпілотники, РЕБи і автівки).

У денному ефірі «1+1» зведення Генштабу як завжди було «перекрите» абияким архівним відео бойових дій і відео з телеграм-каналів підрозділів ЗСУ. Був якісний репортажний сюжет  про бої мінометників на Запоріжжі під Роботиним (автори Руслан Ярмолюк і Михайло Путята). У гостьових студіях говорили лише про Торецький напрямок з офіцером 12-ї бригади спецпризначення «Азов» НГУ Богданом Равликовським. Розмову ілюстрували неадаптованою мапою DeepState (порушення стандарту доступності).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ цього дня було два якісних фронтових репортажі — про роботу медиків стабпункту на Лиманському напрямку фронту (автори Костянтин Мельников, Дмитро Матвієнко і Юрій Остапчук) і про роботу снайперів на Курахівському напрямку (автори Марія Малевська, Олександр Бриза й Ігор Серебріян). Було і пряме ввімкнення кореспондента «з Донеччини» (це все, що було сказано про локацію): «Розкажи про ситуацію на передовій» (а де саме?!). На динамічній мапі кореспондент  з Донеччини розповідав і про Харківщину, і про Курахівський, і про Покровський напрямки, про обстріли Краматорська і Слов’янська. І все це було з розмитими псевдопосиланнями («згідно зі зведенням Генштабу», «за даними поліції області»), і з оцінками («темпи евакуації, як бачимо, повільні», «люди не поспішають» (евакуюватися), «на жаль, дехто з медиків загинув»). У гостьових студіях говорили про Харківський напрямок з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим, про Курахівський — із речником 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим і про Лиманський — із начштабу і заступником командира 115-ї ОМБР.

22 жовтня в ранковому ефірі каналу  «Інтер» був оглядовий сюжет про бойові дії на різних напрямках фронту. У підводці й сюжеті значна частина фактичної інформації подавалася без посилань на джерела (грубе порушення стандарту достовірності), були й порушення стандарту відокремлення фактів від думок — переважно емоційні оцінки («продемонстрували незламний бойовий дух», «на пекельному Курахівському відтинку», «вкотре організували їм гарячу зустріч», «бої стають дедалі запеклішими», «легендарний батальйон», «критично потребує»). У випуску новин о 8-й було традиційне зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. Був і якісний фронтовий репортаж про бої окремого штурмового батальйону «Закарпатська Січ» під Торецьком (автори Станіслав Кухарчук, В’ячеслав Ромодан і Ігор Щепет). Щоправда, були емоційні оцінки на кшталт «весь Торецький напрямок зараз — суцільне пекло». У гостьових студіях говорили лише про події на Харківському напрямку з військовослужбовцем 2-го окремого загону Центру спецпризначення НГУ «Омега» на позивний «Стіг».

У денному ефірі каналу «Рада» у новинах були лише усні повідомлення. У гостьових студіях про ситуацію під Часовим Яром говорили з речником 24-ї ОМБР Іваном Петричаком, про Запорізький напрямок — із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним, про Харківський — із командиром підрозділу «Терра» у складі 3-ї ОШБР Миколою Волоховим.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у стартовому випуску о 18 про фронт не було ні слова. Пізніше був оглядовий сюжет на відео підрозділів ЗСУ і синхронах військових і речників підрозділів. Про бої на Курщині говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником, про Харківський напрямок — із командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком, офіцером загону спецпризначення НГУ «Омега» на позивний «Влас» і з командиром підрозділу «Терра» у складі 3-ї ОШБР Миколою Волоховим.

23 жовтня на каналі «1+1» у традиційних БЗ текст «перекривали» випадковим архівним відео бойових дій (стандарт точності) і робили емоційні оцінки («запеклі бої», «гаряче також»). У випуску о 8-й було зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова (традиційно його теж «ілюстрували» випадковим відео і на цьому архівному відео традиційно був титр «наживо»). Згодом був якісний репортаж про бої артилеристів на Запоріжжі (автори Руслан Ярмолюк і Михайло Путята). І, як завжди по середах була концептуальна рубрика «Оперативний черговий» з Олександром Моторним. Крім оперативного аналізу ситуації на різних ділянках фронту, в рубриці говорили про Покровський напрямок із військовослужбовцем 110-ї окремої мобільної бригади Олександром Ковалем і офіцером 68-ї окремої єгерської бригади Віталієм. Про ситуацію на Лиманському напрямку говорили з офіцером 67-ї ОМБР Владиславом. Ситуацію на різних напрямках фронту (Куп’янському, Лиманському, Покровському, Курахівському, Времівському) розбирали з використанням мап DeepState разом із керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про ситуацію по напрямках розповідали в новинах усно на якісній динамічній мапі. Був репортажний сюжет про бойову роботу снайперів на Торецькому напрямку, щоправда, з порушеннями («бійці кажуть», «запеклі снайперські дуелі», «на жаль, дрони не вічні»). І знову було пряме ввімкнення кореспондента невідомо звідки (вказано було лише Донецьку область), а по суті знову огляд ситуації на різних ділянках фронту з посиланнями на DeepState і на Генштаб. У гостьових студіях говорили про ситуацію на Краматорському, Торецькому і Сіверському напрямках з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою, про Харківський напрямок — з офіцером 57-ї ОМПБР на позивний «Арчі», про Курахівський — з офіцером 148-ї бригади ДШВ Дмитром на позивний «Динамо». У вечірньому ефірі «Ради» говорили з головою Куп’янської МВА Андрієм Канашевичем про ситуацію на фронті під містом, з начштабу 3-ї прикордонної комендатури бригади «Помста» Анатолієм Нагірним говорили про бої в Серебрянському лісі, з експертом Олександром Мусієнком обговорювали ситуацію в Часовому Ярі та на Куп’янському напрямку фронту.

24 жовтня у ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» був репортажний сюжет про роботу аеророзвідників на Торецькому напрямку. О 8-й було традиційне добове зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. Про бої під Торецьком і Часовим Яром говорили з речницею Анастасією Бобовніковою. Про Покровський напрямок — із начальником розвідки артилерії 4-ї бригади «Рубіж» НГУ Володимиром Назаренком і офіцером 59-ї ОМПБР Сергієм Цехоцьким. Розмова ще з одним військовим була винятково про збір донатів і на загальні теми.

У денному ефірі на «Інтері» був традиційний оглядовий сюжет із традиційними емоційними оцінками («в запеклих боях», «незліченну кількість піхоти», «безстрашні піхотинці», «на межі можливого», «щоби зустріти безславний кінець на українській землі»). Оцінки й висновок були й у підводці ведучого до основного випуску ввечері: «найзапекліші бої точаться», «Селидове, воно має стратегічне значення для подальшої оборони Покровська та Курахового. Якщо ворогу вдасться там закріпитися, захищати ці два райцентри Донеччини стане значно складніше», «з цього пекельного напрямку». У основному ж випуску був якісний репортаж про бої за Селидове (автори Станіслав Кухарчук, В’ячеслав Ромодан і Ігор Щепет), щоправда, з емоційним оцінками («напрямок роботи у хлопців по-справжньому пекельний» «починається справжнє пекло»). У гостьових студіях із речником Нацгвардії Русланом Музичуком обговорювали ситуацію в Селидовому і загалом на Покровському напрямку. Говорили з офіцером 65-ї ОМБР на позивний Форест, у підводці ведуча казала дослівно: «На одному із напрямків, який може стати одним із найгарячіших, як пророкують, прогнозують військові аналітики». Глядачі мали здогадатися, про який напрямок ідеться. З т.в.о. командиром взводу 24-го ОШБ «Айдар» Станіславом Бунятовим говорили про оборону Часового Яру.

Перший канал Суспільного:

21 жовтня починали з усних повідомлень, «ілюстрованих» неадаптованою мапою DeepState (порушення стандарту доступності) та з розмитими посиланнями («повідомляє Генштаб»). У гостьових студіях говорили про Сіверський, Краматорський і Торецький напрямки з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою, про Харківський напрямок говорили з речником бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком, про Куп’янський — із командиром батальйону УБПАК 92-ї ОШБ Юрієм Федоренком, про Курахівський — із речником 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим і речником 33-ї ОМБР Назаром Войтенковим, про Запорізький напрямок — із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним. З експертами обговорювали ситуацію на Покровському, Курахівському, Торецькому, Лиманському, Харківському напрямках і на Курщині. Говорили зі співзасновником громадської організації «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським, ветераном російсько-української війни та майором запасу Олексієм Гетьманом, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки й співпраці Дмитром Жмайлом, а ще з журналістом і військовим оглядачем Василем Пехньом. Розмови з гостями «ілюстрували» неадаптованими мапами DeepState, часом «ілюстрували»/«перекривали» архівним відео якихось боїв.

22 жовтня в ранкових випусках усні повідомлення ілюстрували адаптованою мапою DeepState і давали синхрон речника 33-ї ОМБР Назара Войтенкова. Був якісний репортажний сюжет про бої артилеристів за Часів Яр (автори Владислав Уколов і Михайло Мураль). Про ситуацію у фронтовому Часовому Ярі говорили з головою МВА Сергієм Чаусом і з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком, той оцінював у розмові ситуацію як «критичну». Про Покровський напрямок говорили з офіцером 59-ї ОМПБР Сергієм Цехоцьким, про Торецький — із командиром батальйону штурмового полку бригади Нацполіції «Лють» на позивний «Куб», про Харківський — із командиром батальйону УБПАК «Ахілес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком. З експертами обговорювали ситуацію на Покровському, Торецькому, Курахівському, Лиманському і Запорізькому напрямках, а також на Курщині. Говорили з Олексієм Гетьманом, з «військовим експертом» (неточне і неповне представлення) Владиславом Селезньовим, засновником та аналітиком проєкту «DeepState» Русланом Микулою і з «військовим оглядачем» (неточне і неповне представлення) Денисом Поповичем.

23 жовтня в новинах повідомляли про фронт переважно усно. Говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про Запорізький і Придніпровський напрямки, з речником Нацгвардії Русланом Музичуком — про Покровський, Курахівський (зокрема про Селидове), Куп’янський, Лиманський і Торецький (зокрема про Нью-Йорк). З речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником говорили про бої на Курщині, з речником 33-ї ОМБР Назаром Войтенковим — про Курахівський напрямок, з речником бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком — про Харківський і про бої під Вовчанськом, з пресофіцером 15-ї бригади НГУ «Карадаг» Віталієм Миловидовим — про Покровський напрямок, із сержантом 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» Степаном Барною — про Сіверський. З експертом, генерал-лейтенантом у відставці Ігорем Романенком обговорювали ситуацію на Покровському та Курахівському напрямках. Розмови з гостями знову часом «ілюстрували» неадаптованою мапою DeepState або архівним відео якихось боїв.

24 жовтня усні повідомлення ілюстрували адаптованою мапою DeepState. Про бої за Селидове наводили синхрон речника 15-ї бригади НГУ «Карадаг» Віталія Миловидова. У гостьових студіях говорили з речником 13-ї бригади НГУ Володимиром Дегтярьовим — про звільнення в районі Липців на Харківському напрямку. Про Харківський напрямок говорили й із Юрієм Федоренком. Про Покровський напрямок говорили з Сергієм Цехоцьким. Ситуацію під Селидовим обговорювали з колишнім співробітником СБУ Іваном Ступаком і зі співзасновником та аналітиком проєкту DeepState Русланом Микулою.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

Цього тижня безумовною головною внутрішньополітичною темою було запроваджене указом президента Зеленського рішення РНБО про ліквідацію системи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) і пов’язана з цим відставка генерального прокурора Костіна. Продовжувалися й затримання й обшуки працівників МСЕК.

Тему ліквідації МСЕК у телемарафоні подавали як «давно назріле рішення», без глибокого аналізу причин і можливих наслідків такого рішення. Експертних оцінок глядачам телемарафон не пропонував, думок опонентів влади — і поготів.

Натомість Перший канал Суспільного організував доволі глибоке та різнобічне експертне обговорення головної внутрішньополітичної теми тижня і дав можливість оцінити «давно назріле рішення» представникам політичної опозиції, зокрема й у дискусії з представниками влади.

22 жовтня

  • Президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про ліквідацію системи МСЕК до 31 грудня

Телемарафон:

Саме рішення сталося вдень. У ефірі каналу «Рада» повідомляли про це в новинах о 17-й усно і без посилань на джерело інформації (грубе порушення стандарту достовірності). У цій же ефірній годині говорили з речником СБУ Артемом Дехтяренком.

Канал «Ми — Україна» зробив оглядовий бекграундовий сюжет про останні справи щодо працівників МСЕК, які набули розголосу. У гостьовій студії прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів подробиці засідання РНБО й ухвалених рішень. Обговорювали деталі з заступницею керівника Офісу президента Іриною Верещук, про перевірки інвалідностей прокурорів говорили з речницею ДБР Тетяною Сап’ян.

Перший канал Суспільного

Ще до ухвалення рішень обговорювали саму тему корупції в МСЕК і хибних інвалідностей прокурорів з експертом — радником генпрокурора у 2019–2020 роках Олександром Лемєновим. Про рішення РНБО повідомляли у БЗ у випуску новин о 18-й. Тему обговорювали «по гарячих слідах» із народними депутатами — Олегом Синюткою від «Європейської солідарності» й Олексієм Кучеренком від «Батьківщини». Ведучі також повідомили, що до цього обговорення запрошували й представників «Слуги народу», але «вони не долучилися». Надалі обговорювали тему з експертами — з адвокатом Сергієм Дубком говорили про правову сторону скасувань неправомірних рішень МСЕК, про політичний вимір — з експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

  • Генпрокурор Костін іде у відставку

Телемарафон:

В ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна» обмежилися лише усними повідомленнями з посиланнями на допис Костіна у телеграм-каналі. Жодних обговорень події в ефірі телемарафону не було (це виглядає, як на мене, дивно, адже відставки генпрокурора не щодня трапляються).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу про відставку говорили з уже згаданими народними депутатами Кучеренком і Синюткою за відсутності представників «Слуги народу» (яких запрошували, але які не долучилися до цього обговорення). Синютка зокрема говорив і про необхідність звіту Костіна, і про політичну відповідальність тих, хто його призначав. Кучеренко більше говорив про суцільну корумпованість органів прокуратури. Експертно відставку обговорили з експертами — головним військовим прокурором у 2019–2020 роках Віктором Чумаком і експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

  • СБУ затримала керівницю МСЕК Миколаївської міськради, яку підозрює в корупційному незаконному збагаченні

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» про подію повідомляли усно, причому без посилань на джерело (порушення стандарту достовірності).

На каналі «Рада» в повідомленні про подію було псевдопосилання «за даними слідства». Обговорили подію з речником СБУ Артемом Дехтяренком.

На каналі «Ми — Україна» з гостями подію не обговорювали, згадували в оглядовому бекграундовому сюжеті про справи щодо працівників МСЕК загалом.

Перший канал Суспільного:

На каналі зробили якісний репортаж із Миколаївського МСЕКу, де в кадрі зверталися до всіх, кого там знайшли (авторки сюжету Богдана Будулуца й Олена Земляна). Оскільки коментарів по суті не було, то у відводці запросили керівницю до коментаря на Суспільному. А в гостьовій студії обговорювали подію з головою ГО «Антикорупційний штаб» і заступником голови громадської ради при НАЗК Сергієм Миткаликом.

23 жовтня

  • Тема реформування системи МСЕК

Телемарафон:

У ранкових випусках каналу «1+1» показували бекграундовий сюжет, де були грубі порушення стандартів відокремлення фактів від думок («ці фото стали сенсацією», «знову скандал» тощо) і достовірності («посилання»: «кажуть в СБУ», «тамтешні ЗМІ пишуть», «правоохоронці кажуть»). В ході ефіру робили два прямі ввімкнення з пресконференції міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, яку він давав саме з цього приводу.

В ефірі каналів ICTV та СТБ так само робили ввімкнення з цієї пресконференції міністра Ляшка. І оглядовий бекграундовий сюжет. У цих матеріалах були грубі порушення стандартів достовірності (псевдопосилання «експерти звертають увагу»), відокремлення фактів від думок (оцінки й міркування на кшталт «резонансних корупційних скандалів», «через шалену корупцію» «тож слід чекати нових корупційних скандалів», «резонансного затримання» тощо), доступності й повноти інформації (у підводках було неодноразово виконуватимуть кластерні та надкластерні лікарні» — терміни міністра, що потребували бекграунду). В гостьових студіях темі уваги не приділили.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах давали лише БЗ з синхронами Ляшка на пресконференції (навіть у підсумковому випуску редакція не спромоглася зробити повноцінний сюжет). Було порушення стандарту відокремлення фактів від думок («на тлі серії корупційних скандалів») і достовірності (абстрактне псевдопосилання «відомо»). У гостьових студіях тему обговорювали винятково з представниками влади — з заступницею голови Комітету ВР із питань антикорупційної політики Оленою Мошенець і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (як же без нього!).

Перший канал Суспільного:

В ефірі Суспільного темі приділили серйозну увагу. Пресконференцію міністра Ляшка транслювали повністю. І в найближчих випусках новин дуже оперативно подавали ключові синхрони міністра. Зробили репортажний сюжет про роботу МСЕК у Волинській області після відкриття 11 кримінальних проваджень проти їхніх працівників, оглядовий сюжет про роботу системи МСЕК і беграундовий сюжет про найбільші корупційні справи по працівниках МСЕК. У дискусійній студії тему обговорювали з народними депутатами Андрієм Осадчуком від «Голосу» і Володимиром Крейденком від «Слуги народу». І надзвичайно потужним було експертне обговорення теми, про різні аспекти якої та можливі наслідки говорили з юристом ГО «Центр протидії корупції» Романом Колюховим, адвокатом, який займається адмінправопорушеннями у медицині, В’ячеславом Самсоненком, аналітиком Української Гельсінської спілки з прав людини Богданом Мойсою, доктором філософії й політичним експертом Андрієм Городницьким, політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з міністеркою охорони здоров’я у 2019–2020 роках Зоряною Скалецькою.

  • Президент готує «внутрішній» план перемоги

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Рада» про це згадував у гостьовій студії радник керівника Офісу президента Подоляк.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли про це з посиланням на «джерела Суспільного в Офісі президента». У гостьових студіях обговорювали з експертами: професором кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексієм Гаранем, політологом і головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком і з політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

  • ДБР затримало у Києві трьох посадовців ТЦК

Телемарафон:

В ефірі каналу «Інтер» був синхрон речниці ДБР Ольги Чиканової. Говорили з речницею ДБР Тетяною Сап’ян. У підсумковому випуску новин була імітація сюжету: до відео і синхрону з соцмережі ДБР і синхрону з гостьової студії навіщось додали два стендапи журналістки десь на міському перехресті.

Перший канал Суспільного:

Був синхрон речниці ДБР Ольги Чиканової.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Цього тижня зовнішньополітична і міжнародна тематика була доволі строкатою і багатою на події. З того, що відбувалося за кордоном і мало пряму дотичність до України й російсько-української війни, найголовнішими були: вибори президента і референдум у Молдові, саміт БРІКС у ворожій Казані та переміщення північнокорейських солдатів у Росії й реакції західного світу на це.

Вибори у Молдові учасники телемарафону висвітлювали вкрай нерівномірно, найбільш «репортажними» були в слоті «1+1» — були й прямі ввімкнення, і сюжет, протягом дня тему обговорювали лише в ефірі ICTV та СТБ і лише з одним гостем.

Перший канал Суспільного, як і «1+1», висвітлював подію прямими ввімкненнями, але організував і доволі широке експертне обговорення теми.

Саміт БРІКС у телемарафоні висвітлювали традиційними сюжетами на відео Reuters, обговорювали з експертами (не завжди безумовно компетентними в темі).

Перший канал Суспільного залучав до обговорень більшу кількість експертів, ніж редакції марафону.

Найбільш обговорюваною частиною події (крім можливих геополітичних наслідків) і в марафоні, і в ефірі Суспільного був приїзд до Казані й зустріч із Путіним генсека ООН Гуттеріша та питання подальшої деградації організації.

У висвітленні теми північнокорейських військових у Росії канали в гостьових студіях цікавилися як можливими геополітичними наслідками доєднання КНДР до війни, так і суто мілітарними. Тут також Перший канал Суспільного подав ширший спектр експертних думок, ніж учасники телемарафону.

21 жовтня

  • Підсумки виборів президента і референдуму щодо курсу країни до ЄС у Молдові

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обмежилися лише короткими повідомленнями у формі БЗ, а в гостьовій студії обговорили тему лише з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком.

Набагато більше уваги події репортажно приділили у денному ефірі каналу «1+1». Зробили 3 прямі ввімкнення з Кишинева і репортажний сюжет. Натомість у гостьовій студії про подію не говорили взагалі. У повідомленнях, ввімкненнях і сюжеті тексти були майже суцільними порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок — це були журналістські оцінки, висновки, припущення журналістів. Наведу лише найбільш кричущі: «Молдова ледве змогла проголосувати за європейський вибір, але це ще неточно» (питання: навіщо казати як про доконаний факт, коли це ще таким фактом не є?), «абсолютний шок — мабуть, так простіше характеризувати реакцію на результати…», «тим болючіше від зіткнення з реальністю», «це дає Кремлю і всім його агентам можливість цілком виправдано говорити, що вся Молдова в Європу не хоче», «цілком імовірно, що найближчим часом проросійські сили в Молдові почнуть обурюватися», «це може здаватися парадоксальним», «в чому є неабиякий сенс», «ці шалені російські витрати приносять результат», «такого неймовірно крихітного розриву», «за 5 днів до парламентських виборів у Грузії, де проросійська партія влади не гребуватиме нічим, аби не віддавати перемогу опозиції, ця крихітна перемога амбітного референдуму Маї Санду — ще один черговий серйозний сигнал для Заходу: миритися з тим, як Кремль послідовно девальвує демократичні цінності означає наступного разу дістати таке ж масштабне втручання вже у власні вибори вдома» (останнє взагалі навіть не «експертна» думка, а якась «політична заява»).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах обмежилися БЗ, а згодом оглядовим сюжетом. У цих матеріалах теж були узагальнення й оцінки («у самому Кишиневі багато людей такою кількістю противників шляху до Євросоюзу здивовані», «з мікроскопічним відривом» «чинна президентка Мая Санду впевнено лідирує», тут цікаво, що на «1+1» оцінки були категорично іншими. І одні й ті ж слова Санду на пресконференції медіагрупа інтерпретувала не так, як колеги з «1+1»: «президентка Санду повідомила: молдовська влада має чіткі докази, що злочинні групи за підтримки іноземних, вважайте російських, сил намагалися купити 300 тисяч голосів». І пізніше в випуску о 21:30 ведуча взагалі казала в цьому контексті «за цим стоять російські сили». На «1+1» же було неодноразово підкреслено, що Санду не назвала Росію. У гостьовій студії подію обговорювали з заступником директора Ради зовнішньої політики «Українська призма» Сергієм Герасимчуком.

Перший канал Суспільного:

Канал робив 7 прямих ввімкнень із Молдови, а згодом і репортажний сюжет. У гостьових студіях говорили з експертами й журналістами — з уже згаданим Сергієм Герасимчуком, із директором Інституту ефективної політики Віталієм Андрієвським (грубе порушення стандарту повноти: і у представленні, і в титрі забули сказати, що це молдовська організація), журналісткою-міжнародницею й експерткою фонду «Демініціативи» Маріанною Присяжнюк і з міжнародним оглядачем видання «РБК Україна» Романом Котом.

  • Саміт БРІКС у Росії тривав три дні:

Телемарафон:

22 жовтня у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили БЗ про заяву МЗС України щодо поїздки генсека ООН Гутерріша на цей саміт.

23 жовтня на каналі «1+1» говорили з «політологом» (неповне представлення експерта) Тарасом Загороднім.

У денному ефірі ICTV та СТБ був сюжет. У підводці був порушений стандарт відокремлення фактів від думок (ведучий говорив: «західні політики реагують із притаманною їм обережністю та стриманістю, що межують із легковажністю») і стандарт достовірності (псевдопосилання «аналітики застерігають»). У гостьовій студії перші підсумки саміту обговорювали з політологом Володимиром Фесенком.

А у вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах обмежилися БЗ. А обговорювали подію з незмінним «експертом з усіх питань» Михайлом Подоляком.

24 жовтня канал «Ми — Україна» робив оглядовий сюжет з порушеннями стандарту достовірності («посилання» «припускають експерти», «у Києві вважають»). Були також журналістські висновки та оцінки. Обговорювали подію з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком (трохи дивний вибір експерта, раніше пан Братчук питання міжнародної політики не коментував, і бекграунду такого експертного мені знайти не вдалося), з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом і з політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

У вечірньому ефірі каналу «Інтер» робили спочатку БЗ, згодом сюжет. І там, і там були порушення стандарту відокремлення фактів від думок («згадували її (війну) досить обережно, дипломатично», «росіяни відчайдушно намагаються показати», «уже стала темою інтернет-жартів», «чимало гравців з Азії та Африки», «малоприємною несподіванкою», «найцікавіша частина саміту», «встиг на найцікавішу частину») і достовірності («вважають в українському МЗС»). Обговорювали подію з уже згаданим Тарасом Загороднім, керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком і з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного

22 жовтня, в перший день саміту, робили анонсовий сюжет і доволі широке «прогнозне» обговорення з експертами, зокрема говорили з кандидатом політичних наук і експертом-міжнародником Богданом Ференсом, експертом програми «Російські та білоруські студії» ГО «Українська призма» Павлом Радем, політологом і викладачем Київського нацуніверситету Петром Олещуком, кандидатом політичних наук і експертом-міжнародником Станіславом Желіховським і з експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

23 жовтня в новинах обмежилися лише короткими повідомленнями, у гостьових студіях говорили з уже згаданим Желіховським, із директором програми «Російські та білоруські студії» Центру у сфері зовнішньої політики «Українська призма» Ярославом Чорногором і з політологом, заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим.

24 жовтня робили підсумковий сюжет. Говорили з експертами: аналітиком програми російських і білоруських студій Ради «Українська призма» Павлом Радєм, експертом програми російських і білоруських студій аналітичного центру «Українська призма» Анатолієм Чернишом, політологом-міжнародником аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем і з головою й співзасновником ГО «Центр спільних дій» Олегом Рибачуком.

  • Тему північнокорейських військових у Росії канали висвітлювали два останніх з проаналізованих днів.

Інформаційними приводами були заяви: глава Пентагону Остін сказав, що мають докази перекидання солдатів з КНДР в Росію, керівник ГУР Буданов повідомив, що північнокорейці вже у Курській області Росії.

Телемарафон:

23 жовтня в ефірі «1+1» було БЗ з посиланням на Буданова і синхрон заступника національного радника з безпеки Південної Кореї Кіма Те Хьо. У гостьовій студії обговорювали це з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном.

Канали ICTV та СТБ обмежилися БЗ на архівному відео.

Так само повідомляв про це канал «Рада» і додавали цитати Буданова й Остіна. У підсумковому випуску новин зробили сюжет, переважно на цитуванні соцмереж і телеграмів, у тому числі й ворожих. Обговорювали тему знову-таки з радником керівника ОП Подоляком.

24 жовтня в ефірі «Ми — Україна» обговорювали тему з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

В ефірі каналу «Інтер» у підсумковому випуску робили сюжет, а обговорювали тему з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного:

23 жовтня в ефірі каналу цитували інтерв’ю Буданова, давали синхрони Остіна, генсека НАТО Марка Рютте і члена оборонного комітету парламенту Південної Кореї Парк Сан Вона. Говорили з експертами — генерал-лейтенантом у відставці Ігорем Романенком, головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком, головною консультанткою Національного інституту стратегічних досліджень Аліною Гриценко, майором запасу і ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом і з «військовим оглядачем» (недостатнє і неточне представлення) Василем Пехньом.

24 жовтня до експертних обговорень теми долучили колишнього співробітника СБУ Івана Ступака, експерта мілітарного порталу «Defense Express» Валерія Рябих, доктора історичних наук і політолога Вадима Денисенка і  військовослужбовця й експерта з питань нацбезпеки Івана Варченка.

Інші події зовнішньополітичної та міжнародної тематики:

21 жовтня

  • Глава Пентагону в Києві оголосив про новий пакет військової допомоги США на 400 млн доларів

Телемарафон:

В ефірі каналу «Рада» повідомляли коротко, говорили з «політологом» Володимиром Фесенком (недостатнє представлення експерта) і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком. У денному ефірі «1+1» було БЗ на архівному відео (питання: який сенс говорити про Остіна в Києві та показувати при цьому Остіна в Брюсселі?). Говорили з директором Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком, У вечірньому ефірі ICTV та СТБ наводили синхрони президента Зеленського і шефа Пентагону Остіна. З зустрічі робили пряме ввімкнення (була оцінка «привіз хороші новини»). У студії обговорювали тему з заступником міністра оборони з питань європейської інтеграції Сергієм Боєвим.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу вранці робили БЗ про прибуття Остіна до Києва. Вдень — повідомляли про зустріч Остіна з Зеленським і давали синхрони. Робили пряме ввімкнення кореспондента за підсумками пресконференції Остіна, згодом оформили цей звіт у сюжет. Тему обговорювали з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, керівником Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, ветераном російсько-української війни та майором запасу Олексієм Гетьманом, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, «політологом» Володимиром Фесенком (недостатнє представлення) і директором Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком.

22 жовтня

  • Уряд Великої Британії оголосив про надання Україні кредиту в 2,7 млрд доларів з прибутків від заморожених російських активів

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обговорювали це з «економістом» (недостатнє представлення експерта) Олегом Устенком.

Перший канал Суспільного

На каналі обмежилися БЗ і синхроном міністерки фінансів ВБ Рейчел Рівз. У гостьових студіях не обговорювали.

  • ЄС надасть Україні позику на 25 млрд євро з використанням російських активів — рішення Європарламенту

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Брюсселя.

У денному ефірі каналу «Рада» з Брюсселя двічі вмикалася кореспондентка «Радіо Свобода». У студії обговорювали тему з членом Комітету ВР з питань бюджету Павлом Бакунцем.

В ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно, з гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного

Робили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. У гостьових студіях обговорювали подію з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом, керівником аналітичного напрямку Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Іллею Несходовським, а також з економістом і радником президента у 2019—2024 роках Олегом Устенком.

24 жовтня

  • Politico: щонайменше 7 країн чинять опір вступу України до НАТО, речник президента Никифоров це заперечив

Телемарафон:

В ефірі каналу «Ми – Україна» обговорювали це з політтехнологом і керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

У вечірньому ефірі каналу «Інтер» тему не згадували.

Перший канал Суспільного

В ефірі каналу повідомляли усно, в гостьових студіях не обговорювали.

  • Третій парламентський саміт «Кримської платформи» у Ризі

Телемарафон:

В ефірі каналу «Ми — Україна» було два прямих ввімкнення з Риги кореспондента каналу «Рада», трансляція виступу голови ВР Руслана Стефанчука і трансляція виступу президента Зеленського. Обговорювали з представником Національної ради в АР Крим Володимиром Ляшенком і з експертом Загороднім.

В ефірі «Інтера» також було пряме ввімкнення кореспондента «Ради», а також трансляція промови спікера Стефанчука. У підсумковому випуску був сюжет кореспондента «Ради». У гостьових студіях говорили про саміт з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним і з заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтемом Чийгозом.

Перший канал Суспільного:

На каналі була пряма трансляція виступу президента Володимира Зеленського. Про перебіг саміту спочатку повідомляли в формі БЗ з синхронами, згодом робили пряме ввімкнення кореспондента «Радіо Свобода» з Риги. У студії говорили з заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтемом Чийгозом і з політологом-міжнародником аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем.

  • США нададуть Україні кредит у 20 млрд доларів з погашенням із доходів від заморожених російських активів

Телемарафон:

В ефірі каналу «Ми – Україна» наводили синхрон президента Зеленського.

В ефірі каналу «Інтер» робили два прямі ввімкнення  власного кореспондента з Вашингтона.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу давали синхрон міністерки фінансів США. А в гостьовій студії обговорювали з першим віцепрезидентом Торгово-промислової палати Михайлом Непраном.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найгіршими за наслідками у ці дні були ракетний удар по Запоріжжю (3 загиблих і 16 поранених), бомбардування Харкова (12 поранених) 21 жовтня, атака дронами по Сумах 22 жовтня (3 загиблих), удар по Куп’янську 24 жовтня (одна загибла і 10 поранених).

Загалом і телемарафон, і Перший канал Суспільного були доволі оперативними й висвітлювали ці події достатньо повно, хоча й були певні винятки.

Найбільш «репортажними» традиційно були ефіри каналу «1+1», натомість тут було найбільше і порушень стандартів.

Традиційно слабкими в репортажному висвітленні подібних подій були ефіри каналу «Рада».

21 жовтня

  • 3 загиблих і 16 поранених ракетним ударом по Запоріжжю

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили БЗ на відео з телеграм-каналів, у гостьовій студії про подробиці спілкувалися з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим.

На каналі «1+1» у денному ефірі робили три прямі ввімкнення з місця події з синхронами очевидців. У ввімкненнях і в підводках до них було багато грубих порушень стандарту достовірності (псевдопосилання «наразі відомо», «стало відомо», «буквально кілька хвилин тому стало відомо» «місцеві жителі кажуть», «за інформацією обласної військової адміністрації»). Традиційно для каналу на раніше відзнятих відео і синхронах у ході прямих ввімкнень був неправдивий титр «наживо».

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ був репортажний сюжет. У сюжеті й у підводці до нього було багато порушень стандарту відокремлення фактів від думок («багато будинків понівечено», «від потужного удару дивом не постраждав», «про страшний для Запоріжжя ранок», «понівечено дитсадок», «на щастя, не було малечі») і порушень стандарту достовірності (псевдопосилання  «стає відомо», «повідомила місцева влада»).

Перший канал Суспільного:

У випуску новин о 12-й було пряме ввімкнення власної кореспондентки з Запоріжжя з відео з місця влучання і синхронами очевидців, о 15-й — репортажний сюжет. У гостьових студіях про подробиці події говорили з депутаткою Запорізької райради Аліною Сисоєвою і з речником Запорізької ОВА Олександром Коваленком.

  • 12 поранених внаслідок удару ФАБами по Харкову

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» були БЗ з синхроном харківського міського голови Терехова, місцевої жительки й начальника Харківської нацполіції Володимира Тимошенка. Говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.

У денному ефірі каналу «1+1» о 12-й було пряме ввімкнення з синхронами очевидців, було багато недостовірних псевдопосилань («уже відомо», «як заявили в прокуратурі», «на дану годину відомо», «як повідомляють медики»). Теж був титр «наживо» на раніше знятому відео. У випуску новин о 17-й був репортажний сюжет (у ньому факти подавали без посилань на джерела). У гостьовій студії говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим.

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ було БЗ на відео Харківської облпрокуратури, синхрони місцевої жительки й начальника поліції області Володимира Тимошка. У випуску 21:30 давали репортажний сюжет (не дуже то оперативно, навіть не встигли до підсумкового випуску). Тут були оцінки («оговтується», «на щастя, тут давно ніхто не жив»).

Перший канал Суспільного:

О 7-й ранку оперативно давали БЗ і синхрони речника прокуратури Харківщини Дмитра Чубенка і місцевої жительки. Зрештою не робили ні прямих ввімкнень, ні сюжету (що мені дивно, адже Харківська філія мовника зазвичай працює дуже якісно). У гостьовій студії про подробиці наслідків говорили з начальником Харківської облполіції Володимиром Тимошком.

  • 3 поранених унаслідок ракетного удару ворога по Кривому Рогу

Телемарафон:

У ефірі каналу «Рада» повідомляли усно (з псевдопосиланням «за попередньою інформацією»). Говорили з головою Дніпропетровської ОВА Сергієм Лисаком.

У денному ефірі «1+1» робили пряме ввімкнення з Кривого Рогу. Були порушення стандарту достовірності (псевдопосилання «попередньо відомо», «повідомляють в обласній адміністрації», «кажуть медики») і відокремлення фактів від думок («гучний вибух»).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ на відео патрульної поліції з синхронами лікаря і місцевого жителя. Факти наводили без посилань на джерела. Згодом додали синхрон голови Криворізької РВА Євгена Ситниченка. У сюжеті, який показували в наступних випусках новин, були порушення стандарту відокремлення фактів від думок («на щастя, ніхто не загинув», «росіяни гатять», «люди поступово оговтуються»).

Перший канал Суспільного:

У ранкових випусках показували фото і посилалися на телеграм-канал голови Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака, вдень додали синхрони очевидців. О 17-й робили пряме ввімкнення з Дніпра (розповідати з Дніпра про те, що відбувається у Кривому Розі, — не зовсім правильно, гадаю), у якому було забагато оцінок («ці удари насправді підступні», «понівечено будинок культури» «оговтуються») і були порушення стандарту достовірності (частина інформації без посилань на джерела, псевдопосилання «медики кажуть»). І була груба фактична невідповідність. На основному плані кореспондентки був геотитр «Дніпро», а ведучий казав у відводці «кореспондентка з Кривого Рогу». Вдень у гостьовій студії про подробиці наслідків атаки говорили з головою Криворізької РВА Євгеном Ситниченком.

  • Атака дронами Київщини, один поранений

Телемарафон:

У ефірі каналу «Рада» в усному повідомленні було недостовірне посилання («повідомили у Київській ОВА»), а ще Дніпровський район ведуча назвала «Дніпропетровським». Згодом робили два прямі ввімкнення — з місця падіння уламків у Солом’янському районі столиці та з селища Глеваха. У ввімкненнях було чимало недостовірних посилань («за даними ДСНС», «зафіксували», «попередньо», «ми знаємо»). У гостьовій студії говорили з речником Київської МВА Михайлом Шамановим.

У денному ефірі «1+1» робили пряме ввімкнення з Глевахи, були оцінки («дивом чоловік цей не отримав навіть подряпин», «на щастя, постраждалих немає») і традиційно неправдивий титр «наживо» на раніше знятому відео.

У вечірньому ефірі ICTV та СТБ було БЗ з оцінками («понівечено дах», «вороже залізяччя») і недостовірним посиланням («заявили в облвійськадміністрації»).

Перший канал Суспільного:

Робили два прямі ввімкнення з місця падіння уламків. У гостьовій студії говорили про подробиці з речником Київської МВА Михайлом Шамановим.

22 жовтня

  • 3 загиблих внаслідок атаки Сум дронами

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли спочатку усно, потім робили БЗ з синхроном жительки пошкодженого будинку. Було недостовірне посилання («місцеві жителі розповідають»). Об 11-й робили пряме ввімкнення з Сум із синхронами місцевих жителів і заступника міського голови Станіслава Полякова. Були оцінки («на жаль, знешкоджені були не всі», «дуже серйозно пошкоджені», «понівечений дах»), частину фактів наводили без посилань на джерела. У гостьовій студії говорили з депутатом Сумської міськради Вадимом Акперовим.

У денному ефірі каналу «Рада» обмежилися усними повідомленнями з недостовірними посиланнями на джерела («повідомили в міській раді», «повідомляє Сумська ОВА»). У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» спочатку давали БЗ з синхроном місцевої жительки. У цьому повідомленні не було посилань на джерела інформації. Натомість у підсумковому випуску новин зробили якісний репортажний сюжет (автори Олеся Боровик і Олександр Олексієнко), щоправда, в ньому траплялися емоційні оцінки («дивом вижила», «розповідає зі сльозами на очах»).

Перший канал Суспільного

Канал висвітлював подію доволі оперативно. О 7-й повідомляли усно, о 8-й вже показали відео, а о 9-й зробили дуже якісне пряме ввімкнення з місця влучання (кореспондентка Катерина Гладенко). Прямі ввімкнення також робили ще у двох випусках новин, а згодом оформили все в репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили про подробиці з заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком.

  • Росія ударила КАБом по багатоповерхівці в Мирнограді, є загибла і поранені

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» говорили з в.о. начальника Мирноградської МВА Юрієм Третяком.

У денному ефірі «Ради» повідомляли усно на фото.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно без посилань на джерело інформації.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли про подію усно на фото з посиланням на телеграм-канал голови Донецької ОВА Вадима Філашкіна.

23 жовтня

Телемарафон:

На каналі «1+1» і в ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли усно на фото.

В ефірі «Ради» — усно.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно.

24 жовтня

  • Загибла і 10 поранених внаслідок удару росіян біля ринку в Куп’янську

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» робили БЗ.

У денному ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення з Харкова (з посиланнями на Харківську ОВА, сумнівна цінність таких ввімкнень). У гостьовій студії говорили з головою Куп’янської РВА Андрієм Канашевичем.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли усно з посиланням на телеграм-канал очільника Харківської ОВА Олега Синєгубова. У гостьовій студії також спілкувалися з головою Куп’янської РВА Андрієм Канашевичем.

  •  Унаслідок ворожого обстрілу пошкоджено залізничні колії, потяги не ходять до Херсона

Телемарафон:

У ефірі каналу «Ми — Україна» давали синхрон речника Херсонської ОВА Олександра Толоконнікова. В ефірі «Інтера» робили пряме ввімкнення з Миколаєва. Говорили з речником Херсонської ОВА Олександром Толоконніковим.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу подію обговорювали з речницею пасажирського напрямку «Укрзалізниці» Анастасією Золотарьовою.

ІНШІ ПОДІЇ І ТЕМИ:

21 жовтня

  • Російські військові розстріляли двох полонених бійців ЗСУ біля Селидового

Телемарафон:

У ефірі марафону ICTV та СТБ згадали про подію усно з «посиланням» «підтвердили в Офісі генпрокурора». Наводили також допис омбудсмена Лубінця в соцмережах.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото, посилалися на телеграм-канал Донецької облпрокуратури. Наводили синхрон журналістки «Слідство.Інфо» й авторки документального фільму «В полон не брати» Анастасії Горпинченко. Обговорювали подію зі старшим викладачем кафедри міжнародного та європейського права Києво-Могилянської академії Сергієм Пєтуховим.

22 жовтня

  • У Полтаві в пункті збору знайшли повішеним військовозобов’язаного, в ТЦК кажуть, що це був суїцид

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» був синхрон речника поліції Полтавщини Юрія Сулаєва.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про подію не повідомляли.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу були синхрони речника обласного ТЦК Романа Істоміна, речника Полтавського райуправління поліції Василя Зуба та речника поліції Полтавщини Юрія Сулаєва.

  • В одеській школі під час повітряної тривоги померла дитина

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» було БЗ на архівному відео якихось школярів (що є неприпустимим ні з точки зору стандартів — порушення стандарту точності, ні з етичних міркувань, адже показувати дітей можна лише з дозволу батьків або опікунів). Крім того, інформацію наводили без посилань.

Перший канал Суспільного:

Про подію не повідомляли.

24 жовтня

  • Росіяни взяли в полон чотирьох нацгвардійців біля Селидового, допитали на камеру і вбили

Телемарафон:

У ефірах каналів «Ми — Україна» й «Інтер» повідомляли усно.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно з посиланням на телеграм-канал Офісу генпрокурора. Говорили з речницею Донецької облпрокуратури Анастасією Медведєвою.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

21 жовтня

  • Запорізька АЕС опинилася на межі блекауту через обстріли (повідомляли усно).

22 жовтня

  • 24-та ОМБР спростувала вклинення військ ворога в оборону в Часовому Яру (повідомляли усно).
  • Кличко відсторонив свого заступника Прокопіва від обов’язків після розслідування Bihus.Info (повідомляли усно з посиланнями на фейсбук Кличка і з цитатою з фейсбуку самого Прокопіва, у студії говорили з авторкою розслідування Лесею Івановою).
  • nbsp;     Зеленський каже, що не збирався міняти Буданова й Умєрова (повідомляли усно).

23 жовтня

  • У Миколаєві родичі військових 123-ї бригади ТРО провели акцію біля міськради й ходу (робили репортажний сюжет).
  • Росіяни зруйнували офіс Українського Червоного Хреста на Донеччині (робили БЗ на фото з телеграм-каналу організації).
  • «Схеми»: Російський бізнес на мільярд гривень попри санкції перейшов до оточення очільника Одещини Кіпера (говорили в студії з авторкою розслідування Ольгою Івлєвою).
  • Підозрюваного у держзраді та корупції Гладкого звільнили з посади начштабу Сил безпілотних систем (повідомляли усно).

24 жовтня

  • Зеленський не планує підписувати законопроєкт про переведення годинників (обговорювали з народною депутаткою від «Європейської солідарності» Ніною Южаніною і народним депутатом від «Слуги народу» Сергієм Нагорняком. Також говорили з сімейною лікаркою Ангеліною Набок).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

23 жовтня

  • У Білорусі до 20 років засудили двох громадян України «за підготовку до терактів».
  • Нардеп Арахамія і голова Миколаївської ОВА Кім взяли на поруки депутатку від «Слуг» Кормишкіну, яку підозрюють у незаконному збагаченні.

24 жовтня

  • Канцлер Шольц виступив проти першого пункту Плану перемоги Зеленського.
  • Російські війська вдарили по відділенню «Нової пошти» на Донеччині, загинули люди.
  • Опитування Центру Разумкова: до 35% зросла частка українців, які хочуть переговорів з Росією вже зараз.
  • Опитування Центру Разумкова: 88% українців підтримують вступ до ЄС, 86% — до НАТО.

2. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 21—27 жовтня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня у гостьові студії телемарафону народних депутатів канали запрошували 21 раз. З цих гостьових 16 були за «слугами народу» (це понад 76% усіх «депутатських» студій). Інші політсили отримували лише по одному запрошенню, тобто мали менш як 5% «депутатського» ефіру кожна.

Цього разу була нарешті порушена стародавня традиція телемарафону — в ефірі «Інтера» побував представник «Європейської солідарності», якій досі слово в марафоні надавали лише в гостьових студіях Першого каналу Суспільного, поки канал був учасником «Єдиних новин». Утім задля повноти картини не можу не згадати, що в гостьовій «Інтера» депутат від «ЄС» Ахтем Чийгоз був винятково у якості заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу і коментував тему саміту «Кримської платформи» в Ризі, так що вважати його появу в ефірі «Інтера» в чистому вигляді як надання слова «Європейській солідарності», на мій погляд, не доводиться.

Є, до речі, і ще одна цікава дотична тенденція. На звітному тижні на каналі «Рада» в усіх чотирьох традиційних опитуваннях народних депутатів з різних питань обов’язково були Євгенія Кравчук («Слуга народу»), Михайло Цимбалюк («Батьківщина») і позафракційна Оксана Савчук (от чомусь канал «Рада» її дуже полюбляє, незрозуміло за що). Але в трьох із цих чотирьох опитувань був і Ахтем Чийгоз від «ЄС».

І ще один момент. У наведеній таблиці враховуються лише оригінальні ефіри. Але от, наприклад, на каналі «Інтер» народний депутат від «Слуги народу» Данило Гетманцев 24 жовтня мав цілих 50 хвилин ефіру в програмі «Ньюзмейкер» (так просто рубриковані великі інтерв’ю на каналі). Втім, згодом канал двічі цей «Ньюзмейкер» із паном Гетманцевим повторював — раз у наступному нічному ефірі (що не дивно, адже більшість «марафонців» просто заповнюють нічні ефіри повторами попередніх вечірніх), а вдруге — навіщось і в постпраймі 27 жовтня. Подібні повтори усе ж є розширенням аудиторії спікера. А тим більше без будь-якої опонентури (що у випадку пана Гетманцева обов’язково мало би бути, на моє переконання).

За персоналіями картина виглядала так:

І знову безумовною «зіркою екрану» були в телемарафоні не депутати, і навіть не від «слуг народу», а радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. Він побував у гостьових студіях телемарафону більше за будь-кого з депутатів — 4 рази на чотирьох різних каналах (на всіх, крім «Інтера» цього разу), а сумарно цього тижня пан Подоляк тривав в ефірі телемарафону 91 хвилину. І як завжди — і в якості експерта з усіх на світі питань (і воєнних, і зовнішньо-, і внутрішньополітичних), і в якості нібито речника президента, а також президентської канцелярії (себто Офісу), і в якості політика (бо ж робив принагідно купу суто політичних заяв, не будучи на те жодним чином вповноваженим), роздавав «корисні поради» й «настанови» світовим лідерам тощо. І принагідно, звісно ж, дуже і дуже вихваляв пана президента в усіх його започаткуваннях.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Цього тижня, як і раніше, Суспільний мовник значно активніше за телемарафон запрошував народних депутатів — 29 разів. І, як і раніше, дотримувався балансу між владою й опозицією. Єдине зауваження, цього тижня перевага «Європейської солідарності» над двома іншими опозиційними фракціями — «Голос» і «Батьківщина» — була занадто великою. Імовірно, через намагання каналу запрошувати до «дискусійних» студій найбільших критиків влади з різних питань.

Двічі було ще таке: канал запрошував до обговорення окремих тем представників «Слуги народу», але вони не долучалися до ефіру. Про це ведучі повідомляли в ефірі.

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

3. Прояви політичного піару в телемарафоні 21—24 жовтня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 28 проявів політичного піару (їх список може бути неповним через технічну неможливість повністю прослухати всі ефіри). По каналах картина була такою:

Найбільшими «бенефіціарами» позитивного піару цього разу виявилися президент Володимир Зеленський (який і без відверто піарівських матеріалів є головним героєм телемарафону в якості чільного ньюзмейкера країни) і його дружина Олена Зеленська. Відповідно було 7 і 6 матеріалів на різних каналах. Третя позиція «в індивідуальному заліку» була за керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком, позитивно згаданим у 3 матеріалах. По стільки ж позитивних згадок було про очолюваний ним Офіс і про План перемоги президента Зеленського. Традиційно не обійшлося без стереотипних матеріалів про «Нафтогаз України» і його очільника Олексія Чернишова. З новинок — були два суто піарівські «паркетні» матеріали про робочі поїздки міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка. Негативного політичного піару в ці дні не було.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (1 прояв)

23 жовтня

Сюжет про реформу шкільного харчування містив великий блок відвідин першою леді Оленою Зеленською школи на Одещині.

ICTV та СТБ (5 проявів)

21 жовтня

Традиційне БЗ з цілими двома синхронами очільника «Нафтогазу України» Олексія Чернишова, який уже вкотре у телемарафоні «запевнив», що газу на зиму вистачить і про те, що «Нафтогаз» збільшує видобуток газу.

«Паркет» про поїздку спікера парламенту Руслана Стефанчука до Литви.

На моє переконання, ось така підводка до гостьової студії повністю підкреслює замовну сутність цієї гостьової: «Про план перемоги, який президент Володимир Зеленський минулого тижня презентував у Верховній Раді, будемо говорити зараз (не вгадаєте з ким!) із радником голови Офісу президента Михайлом Подоляком». Даруйте, цей «план» президент презентував минулого тижня, і тоді ж у гостьових студіях телемарафону цей план багаторазово обговорювали з численними експертами й навіть із тим же самим Подоляком. Але ж ні, навіщось знадобилося знову з тим же Подоляком обговорити той же план. Мабуть (це, звісно, лише моє припущення) про це об’єднану редакцію медіахолдингу «попросили» з Офісу президента? І в такій розмові (де пан Подоляк навіть слова не давав сказати ведучій), як йому було неодноразово не згадати добрим словом пана президента!

Був ось такий «паркет»: про поїздку міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка до Польщі. Нуль новин (крім самого факту поїздки) і «зазначив», «заявив» про найзагальніші речі, як-от: «також Ігор Клименко подякував польському міністру за підтримку ініціатив з обміну досвідом і створення спільних робочих груп у різних сферах діяльності». Особливо ж тішать «новини» про «створення робочих груп» і про «різні сфери діяльності». У цьому повідомленні все дійшло витонченої досконалості канцелярської мови.

23 жовтня

Традиційне БЗ про успішну роботу «Нафтогазу України» з традиційним синхроном його очільника Олексія Чернишова, який уже вкотре в телемарафоні «наголосив», що газу на опалювальний сезон вистачить і про те, що фахівці компанії «щомиті готові до викликів»,

«Інтер» (6 проявів)

22 жовтня

У показаному двічі сюжеті про шкільне харчування в Одесі був великий фрагмент відвідин першою леді Оленою Зеленською шкільної їдальні на Одещині.

24 жовтня

Було БЗ про поїздку першої леді Олени Зеленської до Португалії з її синхроном.

Ціле пряме ввімкнення власкора робили по завершенню чергового засідання президії конгресу місцевих та регіональних влад (активно промотоване телемарафоном утворення), «де представники місцевих влад усіх рівнів ознайомилися з основними аспектами Плану перемоги президента України Володимира Зеленського». Симптоматичним було навіть запитання ведучого до кореспондента: «Які завдання від президента отримали представники місцевої влади»? В дужках: чи справді має повноваження президент ставити якісь завдання місцевим самоврядним органам? Наче за Конституцією не має, ба більше в наведеному синхроні президент не «ставив завдання», а казав «я прошу вас». Кореспондент же починав своє ввімкнення з глибокого бекграунду про План перемоги Зеленського. І синхрони були Зеленського, голови Київської ОВА Руслана Кравченка, несподівано — спікера парламенту Руслана Стефанчука у Ризі. І що знову-таки симптоматично, в цьому прямому ввімкненні так і не надали слова представникам місцевого самоврядування. І справді — а навіщо?

Було таке ось повідомлення: «У Ризі відбулася 7-ма конференція у продовження Саміту миру, присвячена 5-му пункту Формули мира Зеленського. … У тематичній конференції в онлайн-форматі взяв участь Андрій Єрмак». Така собі, прямо скажу, «новина». І, звісно ж, була вся промова пана Єрмака. У якій він знову-таки виступав неначе уповноважений говорити від імені України. Хоча насправді українське суспільство його аж ніяк на це не уповноважувало. І в Конституції нема такого поняття як «керівник Офісу президента».

І ось геть незрозуміло, чому раптом у новинах треба було повідомляти як «новину», що міністр внутрішніх справ Ігор Клименко з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим «провели робочу зустріч». Це взагалі до чого?

«Рада» (14 проявів)

21 жовтня

Не новина, що «Україна і США опрацюють План перемоги. Для цього до Києва прибуде команда з Вашингтона, повідомив президент Володимир Зеленський». Анонс якогось процесу в невизначеному майбутньому. Зате привід позитивно згадати про президента і його План перемоги.

Було класичне «паркетне» БЗ+СХ про поїздку голови ВР Руслана Стефанчука до Литви.

22 жовтня

Не мало вже сенсу показувати в якості новини БЗ+СХ зустрічі президента Зеленського з головою Пентагону Остіном, яка відбулася добу тому. Але ж це була зайва позитивна згадка плюс обов’язковий крупний план пана Єрмака на цій зустрічі.

Було БЗ про акцію в двох ресторанах Києва, присвячених темі розмінування, з синхроном першої віцепрем’єр-міністерки Юлії Свириденко.

У сюжеті про шкільне харчування в Одесі був великий фрагмент позитивної згадки про першу леді Олену Зеленську з її синхроном. Показували сюжет у двох випусках новин.

Згодом про це ж показували і БЗ з синхроном першої леді.

Було класичне «паркетне» БЗ з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля з засідання Кабміну.

У бюлетені «Парламентський день» був «паркет» про зустріч першого віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка з делегацією «Global Defense Coalition», без пояснень, що це за організація. Головне ж інше — що «акцентував», «підкреслив» і «наголосив» (тричі) пан Корнієнко.

Там же був і подібний «паркет» про зустріч Корнієнка з делегацією комітету риксдагу Швеції.

І там же був «паркет» із тим, що «наголосила» про електронну систему в будівництві депутатка-«слуга» Олена Шуляк на засіданні парламентського Комітету.

Був також «паркет» про виїзне засідання Комітету ВР з питань інформаційної та гуманітарної політики в Харкові з синхроном нардепа-«слуги» Микити Потураєва.

23 жовтня

У розмові про ліквідацію системи МСЕК радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк доволі компліментарно говорив про президента Зеленського.

У кращих традиціях вітчизняного піару був сюжет про відвідини президентом Зеленським табору для талановитої молоді.

«Ми — Україна» (2 прояви)

22 жовтня

Було БЗ про те, що президент Володимир Зеленський завітав до дитячого табору, де щось «наголосив».

24 жовтня

Цитували допис керівника Офісу президента Андрія Єрмака «у колонці найбільшої фінської газети». Сам допис, чесно кажучи, був політичною заявою, на що пан Єрмак жодним чином не вповноважений українським суспільством.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару протягом проаналізованих днів тижня не було.

4. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 14—20 жовтня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

Анастасія Даугуле на «Інтері» (22 і 24 жовтня), яка раніше вела концерти до 9 травня

Тетяна Гончарова (21 і 22 жовтня), Максим Зборовський (21 і 22 жовтня) і Назар Довгий (21, 22 і 23 жовтня) на «Раді» — усі вони раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

Протягом 21—24 жовтня телемарафон був значно менш системним і повним у висвітленні ключових тем кожного дня, аніж Перший канал Суспільного.

У висвітленні бойових дій і ситуації на різних ділянках фронту учасники телемарафону не завжди приділяли належну увагу тим напрямкам фронту, які за активністю бойових дій і за оцінками Генштабу були найважчими для оборонців (Покровський і Курахівський), частина учасників телемарафону зосереджувала свою увагу на інших, менш проблемних ділянках, зрештою в сумі марафон не давав постійному глядачеві повноцінне уявлення про те, що відбувається по всій великій лінії фронту.

За виробництвом фронтових репортажів більш продуктивними, як і раніше, були канали «1+1», ICTV з СТБ і «Інтер».

У гостьових студіях телемарафону переважали військові, експертів запрошували значно рідше.

Гостьові студії Першого каналу Суспільного по фронтовій тематиці були більш збалансованими, кожного дня були як учасники бойових дій і речники різних підрозділів ЗСУ, так і експерти. Щодня редакції Суспільного намагалися максимально охопити всі напрямки фронту, при цьому приділяли підвищену увагу найважчим ділянкам.

У висвітленні ключової внутрішньополітичної теми тижня — ліквідація системи МСЕК — Суспільний мовник однозначно був збалансованішим і повнішим у висвітленні за телемарафон. Крім того, подавав набагато ширший спектр експертних оцінок імовірних наслідків такого рішення влади.

Ключові закордонні події цього тижня, важливі для України, — саміт БРІКС у Росії, вибори й референдум у Молдові — і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали достатньо якісно і повно. Так само було у ці дні й із висвітленням найбільших за наслідками ворожих обстрілів і бомбардувань цивільних об’єктів.

З тем, які телемарафон не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, можна до прикладу згадати такі:

  • Кличко відсторонив свого заступника Прокопіва від обов’язків після розслідування Bihus.Info (22 жовтня).
  • У Миколаєві родичі військових 123-ї бригади ТРО провели акцію біля міськради й ходу (23 жовтня).
  • «Схеми»: Російський бізнес на мільярд гривень попри санкції перейшов до оточення очільника Одещини Кіпера (23 жовтня).
  • Підозрюваного у держзраді та корупції Гладкого звільнили з посади начштабу Сил безпілотних систем (23 жовтня).
  • Зеленський не планує підписувати законопроєкт про переведення годинників (23 жовтня).

Втім, були й кілька важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема такі:

  • Нардеп Арахамія і голова Миколаївської ОВА Кім взяли на поруки депутатку від «Слуг» Кормишкіну, яку підозрюють у незаконному збагаченні (23 жовтня).
  • Канцлер Шольц виступив проти першого пункту Плану перемоги Зеленського (24 жовтня).

У «депутатських» гостьових студіях телемарафону, як і раніше, домінували представники владної фракції «Слуга народу» — цього разу більше як 76% усіх «депутатських» студій.

Як і раніше, «депутатські» гостьові студії Першого каналу Суспільного були збалансовані — приблизно порівну було представників владної фракції та представників опозиційних фракцій.

Найбільше проявів політичного піару цього разу було зафіксовано в ефірах каналу «Рада», їх було 14, це рівно половина від усіх проявів політичного піару в ці дні. Головними «бенефіціарами» цих проявів були президент Володимир Зеленський (7 проявів), його дружина перша леді Олена Зеленська (6 разів) і керівник Офісу президента Андрій Єрмак (3 рази).

В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару в ці дні я не зафіксував.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного я не почув. В ефірах «Інтера» і «Ради» традиційно працювали токсичні ведучі цих каналів.

Скриншот відео: ТСН/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2818
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олена
32 дн. тому
А чому класне та неупереджене сус-не не багато дивляться не знаєте? Що не так, про так у дм багато написано, із телеканалами?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду