Про що мовчали новини у травні 2018 року
Примітка: дані за 2018 рік – це дані за 21 – 26 травня(оскільки на «Інтері» по п’ятницях в ефірі підсумковий тижневик, замість нього в моніторингу розглядається новинний випуск за неділю, 27 травня); за 5–10 лютого. Дані за 2017 рік — це дані за 6–12 листопада, 21–26 серпня, 15–20 травняі 6–12 лютого; дані за 2016 рік — це дані за 25–30 липня,14–19 березня; за 2015 рік — це дані за 19–24 жовтня,13–19 липня,20–25 квітня, 19–24 січня.Методологію викладено тут.
1. МАТЕРІАЛИ З ПОРУШЕННЯМИ ПРОФЕСІЙНИХ СТАНДАРТІВ, ЯКІ МОЖУТЬ СВІДЧИТИ ПРО ОЗНАКИ ЗАМОВЛЕННЯ (ЦЕНЗУРИ)
Загалом протягом звітного тижня в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовлення (цензури):
На звітному тижні травня найбільше матеріалів з ознаками замовлення було вже на каналі «Інтер» (у середньому – майже по 6,5 таких матеріалів на випуск), трохи менше – на «Україні» (більш як по 6 матеріалів на випуск у середньому). І загалом кількість таких матеріалів на обох каналах, що очолюють цей антирейтинг, істотно зросла порівняно з лютим цього року. Сталою залишається кількість таких матеріалів на каналі ICTV, значно зросла – на 5-му каналі, який цього разу опинився на четвертій позиції, і значно зменшилася на «1+1». На UA:Першому таких матеріалів взагалі не було (вже третій моніторинг поспіль).
Як і раніше, значну частку матеріалів з ознаками замовлення на більшості каналів становлять матеріали «паркетного» характеру або ж незбалансовані коментарі окремих політиків чи посадовців на різні теми. Порівняно з лютим, кількість таких матеріалів значно зросла (75 проти 52). Абсолютним «лідером» серед бенефіціарів такого виду матеріалів цього разу є президент Петро Порошенко (31 матеріал на 6-ти каналах), друге місце – за прем’єром Володимиром Гройсманом (21 матеріал на 5-ти каналах), третім йде головний «радикал» Олег Ляшко (9 матеріалів на 2-х каналах). А по каналах – найбільше таких матеріалів – на «Інтері» (21 матеріал) і на «Україні» (19).
Ознаками замовлення в цих матеріалах є порушення стандартів балансу думок (слово надається лише політику/чиновнику і не надається тим людям, яких тема зачіпає безпосередньо, не надається політичним опонентам, не надається експертам у складних темах), відокремлення фактів від думок (використання лексики урочистого стилю, що штучно підвищує статус простої дії «сказав» або оцінної лексики на позначення тієї ж простої дії), повноти інформації (крім ігнорування важливих для теми деталей, повністю ігноруються важливі бекграунди). В значній частині таких повідомлень політики чи чиновники коментують теми, що необов’язково належать до їхньої компетентності. Значна частина цих матеріалів або не містить у собі суспільно важливої новини як такої (наприклад, подані «Інтером» і «Україною» звіти про відвідання нардепом Ляшком останнього дзвоника в школі-інтернаті, яку лідер Радикальної партії свого часу закінчував, або «Україною» про те, що глава опозиційного уряду Борис Колесніков побував на меблевій фабриці на Волині) або в новинах про реальну подію гіпертрофовану увагу канали приділяють участі в матеріалі певного посадовця чи політика (наприклад, у матеріалах різних каналів про випробування американських «Джевелінів» слово надається не військовим, а президенту Порошенку, або так само в численних матеріалах лише президент коментує відкриття Бескидського тунелю). З цих матеріалів на звітному тижні були наступні:
21 травня:
- Гройсман на засіданні правління Асоціації міст України («Інтер», ICTV, «Україна»)
- Про поїздку міністра закордонних справ Клімкіна до Кенії («Інтер»)
- Міністр юстиції Петренко зустрівся з мамами, які не могли отримати аліменти («Україна»)
- Ляшко «запустив» ескалатор на Дарницькому вокзалі («Україна»)
22 травня:
- Порошенко підписав закон про спрощення ввезення автомобілів у країну («Інтер»)
- Порошенко зустрівся з президентом Естонії («Інтер», ICTV, «Україна»)
- Порошенко про випробування «Джевелінів» («Інтер», СТБ, 5-й канал, «Україна»)
- Гройсман зустрівся з президентом Естонії («Інтер»)
- Кабмін розробить заходи протидії трудовій міграції українців («Інтер», ICTV, «Україна»)
- Юрій Бойко і «Опозиційний блок» проти скасування мораторію на продаж землі («Інтер»)
- Кличко про безпеку в Києві під час фіналу Ліги чемпіонів (ICTV)
- Колесніков побував на Волині на меблевій фабриці («Україна»)
- Яценюк – благодійник для церкви Святого Миколи («Україна»)
23 травня:
- Порошенко на святі морських піхотинців у Миколаєві («1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, 5-й канал, «Україна»)
- Гройсман зустрівся з єврокомісаром («Інтер»)
- Гройсман зустрівся з президентом Естонії (5-й канал)
- Звіт з засідання Кабміну («Інтер», СТБ, ICTV, «Україна»)
- Генпрокурор Луценко виступив в ООН («1+1», «Інтер»)
- Спікер Парубій про антикорупційний суд (СТБ)
24 травня:
- Порошенко на відкритті Бескидського туннелю («Інтер», СТБ, ICTV, «Україна»)
- Порошенко прокоментував висновки слідства по МН17 («Інтер», ICTV)
- Гройсман у Брюсселі («Інтер», ICTV, 5-й канал, «Україна»)
- Засідання комітету ВР з Радою матерів України («Інтер»)
- Мер Києва Кличко в матеріалі про відкриття фан-зони в Києві (ICTV)
- Колесніков побував в Уманському університеті садівництва («Україна»)
25 травня:
- Порошенко на засіданні Національної інвестиційної ради (ICTV, 5-й канал, «Україна»)
- Гройсман у Брюселі (ICTV, «Україна»)
- Кличко в матеріалі про міні-турнір футбольних зірок (5-й канал)
- Ляшко побував на останньому дзвонику в своїй школі-інтернаті («Україна»)
- Голова Харківської ОДА Світлична вручила меблі школі («Україна»)
26 травня:
- Порошенко зустрівся з прем’єром Болгарії («Інтер», 5-й канал, «Україна»)
- Порошенко на засіданні Національної інвестиційної ради («Інтер»)
- Порошенко зустрівся з президентом УЄФА («Інтер», «Україна»)
- Ляшко побував на останньому дзвонику в своїй школі-інтернаті («Інтер»)
27 травня:
- Гройсман і Кличко зустрілися з президентом УЄФА («Інтер»)
На каналі «Інтер» ще одним різновидом сюжетів з ознаками замовлення є щоденні звіти з погоджувальної ради (21 травня) і з сесії Верховної Ради (22, 23 і 24 травня), в яких слово обов’язково надається представникам «Опозиційного блоку» (головно Юрію Бойку), лідеру Радикальної партії Олегу Ляшку і ще нардепу Сергію Капліну не для аргументації в рамках дискусії щодо певних законопроектів, які розглядає парламент (наприклад, щодо ключової поправки до проекту закону про антикорупційний суд), а для незбалансованих звинувачень політичних опонентів, наприклад:
«Що це означає? Це означає дві речі. Перше: що керівництво країни повністю під зовнішнім управлінням, і ним керують. І друге про колосальний рівень недовіри з боку західних партнерів України внаслідок корупційної політики сьогоднішньої влади, які вже не вірять жодному слову» (Бойко).
«Політика нинішньої влади, Міжнародного валютного фонду, світових донорів, міжнародних глитаїв і наших так званих друзів полягає в іншому – в обезземеленні українських селян. Вони навмисне не дають дотацій на відновлення тваринництва. Вони навмисне травлять людей і наших дітей пальмовою олією. Вони навмисне проводять політику, щоб селяни виїжджали з села» (Ляшко).
Або для суто іміджевих популістських промов. Таких, до прикладу:
«Подивіться на наших пенсіонерів. Вони виходять на пенсію і для них здається, що життя закінчилось. А насправді в усьому світі для пенсіонерів це новий етап в житті, нове дихання. Десь їздять, десь відпочивають, клуби дозвілля і так далі. А в нас сидять, як вовк у чотирьох стінах. Я звертаюся до всіх, і до своїх колег партійців, і до всіх, хто не байдужий, давайте пенсіонерам зробимо все, щоб вони достойно жили» (Ляшко).
«Якщо цей законопроект не буде розглянуто у вівторок або в четвер, ми не дамо жодного голосу ні за антикорупційний закон, ні за інші будь-які, важливі або не важливі закони. Сьогодні ми маємо подумати про нашу молодь і про її майбутнє. І маємо сьогодні подумати про тих людей, які вже вийшли на пенсію і теж ледь животіють на ці крихітки, на ці кістки, які їм кидає влада» (Каплін).
У цих же сюжетах інші нардепи, з інших фракцій говорять у синхронах або про суто процедурні моменти, або про аргументацію конкретних положень законопроектів без популізму і звинувачень в бік своїх політичних опонентів.
Ще один різновид матеріалів з ознаками замовлення на «Інтері» й на «Україні» – це незбалансовані і не завжди в межах компетентності мовця коментарі окремих політиків на різні теми:
- Каплін викриває Рабіновича в ізраїльському громадянстві («Інтер», 21 травня)
- Ляшко про земельну реформу («Україна», 22 травня, синхрон тривалістю 1 хвилину 30 секунд)
- Керівник фракції «Народний фронт» Максим Бурбак про антикорупційний суд («Україна», 22 травня)
- Нардеп-«опоблоківець» Скорик коментує історію з українським матросом, звинуваченим в Ірані у вбивстві («Інтер», 23 травня)
- Каплін в сюжеті про страйк машиністів Львівської залізниці («Інтер», 23 травня, цитата з сюжету: «На ситуацию отреагировал народный депутат Сергей Каплин» - і синхрон Капліна)
- Каплін і Королевська про скорочення субсидій («Інтер», 23 травня)
- Ляшко про суднобудування в Україні («Україна», 26 травня)
- Нардеп Шахов (група «Воля народу») у сюжеті про масові отруєння дітей в школах називає це терактами (ICTV, 26 травня)
- Каплін про пенсії переселенців з Криму і сходу України («Інтер», 27 травня)
***
На каналі «Інтер», крім згаданих вище «паркетних» матеріалів, протягом звітного тижня були й інші. У двох матеріалах (за 21 і 23 травня) звучать незбалансовані звинувачення судді Вищого госпсуду Лілії Катеринчук у корупції і «покритті» начебто рейдерського захоплення підприємства «Каховка Пром-Агро» (ці два матеріали крім політичної складової мають ще й бізнесову, тому вони зараховані й як матеріали з ознаками замовлення бізнесової тематики в таблиці 2). 21 травня в ефірі сюжет про те, що депутати «Опозиційного блоку» хочуть перейменувати одну з одеських вулиць на честь мецената Литвака. 23 травня – матеріал про те, що Харківська область стала кращою за рейтингом Мінрегіону, з окремим згадуванням, що головою ОДА там є Юлія Світлична (за даними моніторинга, це вже не перший матеріал позитивного характеру про Світличну на цьому каналі). 26 травня – матеріал про те, що нардеп від «БПП» Рудик спонсорував футбольний матч хлопчаків у сільській школі. І того ж дня – матеріал про те, що Національний університет фізкультури і спорту інавгурував почесного доктора, коментує в сюжеті «опоблоківець» Юрій Павленко.
В усіх згаданих матеріалах «Інтера», крім стандарту балансу думок часто грубо порушується стандарт відокремлення фактів від думок, за рахунок висновків і оцінок журналістів, безпідставних узагальнень. Приклади:
- «А вот оппозиционные фракции не настолько оптимистичны».
- «Открыли против скандального депутата Рабиновича уголовное дело».
- «Роскошную личную и политическую жизнь украинского депутата финансирует российский бизнесмен».
- «Все эти нарушения и вранье теперь могут сулить Вадиму Рабиновичу не только потерю депутатского мандата, но и свободы».
- «Но в то же время это одна из самых мощных экономик Африки».
- «Одиозный адвокат времен Януковича Андрей Богдан».
- «Одеты странно, в спортивных штанах, кроссовках».
- «Антикоррупционной решили сделать это неделю в парламенте, но на финише снова включили задний ход».
- «Причём статьи документа согласовывали даже не с главами фракций, а с международными партнёрами».
- «На этой пленарной неделе депутаты решили забыть о Центизбиркоме, унеся договорённости подальше от трибуны».
- «Правда, переговоры не столько между фракциями, сколько с международными партнёрами».
- «К слову, от принятия документа зависит ни много, ни мало получений пятого транша кредита».
- «В Раде всё же решили вынести законопроект об Антикоррупционном суде в сессионный зал. Надо отметить - в полупустой зал. А ключевая скандальная поправка о роли международных экспертов при отборе кандидатов в судьи так и осталась несогласованной».
- «Но ключевая правка: у кого будет больше полномочий при назначении кандидатов в международных экспертов или ВККС,так и осталось предметом переговоров. Договориться нужно не столько внутри парламента, сколько с международными партнерами: МВФ и Венецианской комиссией».
- «После полудня в Раде решили закон всё же ставить на голосование, хотя о роли международных экспертов так и не договорились».
- «Рассматривать поправки, которых, к слову 1927, решили в полупустом зале, правда, большинство из них технические. Сам же документ небольшой, всего 19 страниц. И на финальное голосование парламент выйдет скорее всего на следующей пленарной на неделе. Таким образом, у руководства Рады появилось дополнительное время на разговоры и переговоры с международными партнерами».
- «В этом году заложили рекордные 47 миллиардов гривен».
- «За строительством и ремонтом будут следить пристально».
- «Легендарные черные береты».
- «Борьба с коррупцией - сегодня тема номер один».
- «Да еще и в момент, когда от Украины так много ждут в Штатах: и в первую очередь конкретных действий, подтверждающих - страна не изменила курса».
- «Даже в этом огромном зале не так много представителей стран могут сказать, что у них были хищения такого масштаба и в итоге - конфискация такой суммы. Хотя всем понятно - это ведь верхушка айсберга».
- «Понятно, что такие встречи не ограничиваются официальными выступлениями. Понятно, что в кулуарах коллеги - и в первую очередь европейцы - зададут множество вопросов».
- «Парламент сегодня активно занимался депутатскими замечаниями к законопроекту об антикорпсуде. Большинство поправок отклоняли, да и поддерживать их в зале, где немноголюдно, было особо некому. Главным вопросом остаётся о положении и роли международных экспертов при отборе судей».
- «И по настроениям того же Блока Петра Порошенко ясно, что фракция не согласна отдать решающее слово при отборе судей международным экспертам».
- «Один из самых масштабных инфраструктурных проектов».
- «Это самый масштабный инфраструктурный проект Украины за время независимости».
- «Теперь вместе с родителями у них другие проблемы. Отсутствие жилья и мизерная соцпомощь».
- «Виктор Баранский и Виталий Саутенков - наиболее активные депутаты «Оппозиционного блока» в Одесском областном совете. Принципиально отстаивают позицию избирателей, выступают за объективное расследование трагедии второго мая четырнадцатого года».
- «В «Оппозиционном блоке», тем временем, подготовили официальное заявление. Выразили протест по поводу случившегося. Случайность или нет? Именно сегодня в Верховной Раде обсуждали законопроект об антикоррупционном суде, который оппозиционеры категорически не поддерживают».
- «Так называемые активисты требовали от депутатов нужные для них решения».
- «Лицензию компании на добычу титана в карьере приостановили по совершенно формальным причинам. Якобы из-за проблем с документацией. Результат - парализованное предприятие. Но люди, которые работают на объекте, надеются на лучшее».
- «Заявление прокуратуры о запрете рассмотрения вопроса о выделении земли - прямое вмешательство в работу местных органов».
- «Но для этого необходимо, чтобы Житомирский облсовет всё-таки услышал местных жителей, а не так называемых активистов».
- «В деле о возврате долга выданного скандальными бизнесменами».
- «Однако экс-владельцы не только не вернули долг, но пытаются возвратить себе залоговое имущество».
- «В январе этого года экс-владельцы уже организовали попытку рейдерского захвата предприятия».
- «Бандитами тогда руководил следователь Генпрокуратуры».
- «А попытки шантажировать Фонд гарантирования вкладов длятся несколько лет».
- «А вот кто и за какие обещания, пытается помочь скандальным бизнесменам-должникам незаконно вернуть себе имущество, в том числе шантажируя госслужащих - вопрос для правоохранительных органов».
І в багатьох матеріалах грубо порушується стандарт достовірності інформації. Значна кількість фактів і частина суб’єктивних думок подається або взагалі без посилань на джерела інформації, або з некоректними посиланнями (розмитими, узагальненими тощо), є й посилання на інтернет-джерела:
- «в Национальном антикоррупционном бюро сообщили»;
- «журналисты уже не раз заявляли»;
- «в СМИ уже не раз писали»;
- «по данным журналистов»;
- «по данным нардепов»;
- «в украинском внешнеполитическом ведомстве считают»;
- «представители Кении отметили»;
- «активисты утверждают»;
- «утверждают антикоррупционеры»;
- «активисты подчеркнули»;
- «на интернет-ресурсах появилась информация»;
- «столичные активисты напомнили судьям»;
- «как сообщают в мэрии»;
- «депутаты «Оппозиционного блока» убеждены»;
- «отмечают в ЕСПЧ»;
- «в БПП и «Народном фронте» всё это время не теряют надежды»;
- «другие фракции напоминали»;
- «активисты выяснили»;
- «по мнению активистов»;
- «заявляют в Фонде гарантирования вкладов физлиц»;
- «в фонде уточняют»;
- «активисты утверждают»;
- «митингующие заявили»;
- «в Блоке Петра Порошенка уверяют»;
- «написал президент Украины в своем «Фейсбуке»;
- «нардепы также отметили»;
- «считают в «Оппоблоке»;
- «оппозиционеры удивляются»;
- «уверяют депутаты»;
- «в Фонде гарантирования вкладов заявляют»;
- «общественные активисты уже не раз заявляли»;
- «в Фонде гарантирования вкладов утверждают».
***
На телеканалі «Україна» крім згаданих вище протягом звітного тижня були й інші матеріали з грубими порушеннями стандартів, що можуть свідчити про замовлення. 22 травня вийшов в ефір матеріал про вибори експертів Українського культурного фонду, керівником якого є дружина президента Марина Порошенко. 24 травня – матеріал про те, що у нардепа Сергія Тарути є свій варіант конституційної реформи. Того ж дня в сюжеті про житло для футбольних фанів у якості експерта виступає Борис Колесніков з незбалансованою критикою київської влади. А 25 травня – у випуску анонсується програма про Саакашвілі, в самому анонсі звучать негативні оцінки і незбалансовані звинувачення на адресу екс-президента Грузії.
Крім того, в кожному випуску новин каналу обов’язково є матеріал про заходи Фонду співвласника каналу Ріната Ахметова. І у випуску 23 травня – матеріал про Фонд іншого співвласника каналу Бориса Колеснікова.
В усіх згаданих матеріалах грубо порушуються стандарти балансу думок і повноти подачі інформації. Крім того, журналісти «України» постійно порушують стандарт відокремлення фактів від думок, вдаючись до власних висновків і оцінок, до безпідставних узагальнень. Приклади:
- «Исторический закон парламент намерен принять на этой неделе».
- «Едины избранники в одном».
- «Решить вопрос помог Олег Ляшко».
- «И уже через несколько дней Ляшко вместе с Омеляном проинспектировал вокзал».
- «А вот до голосования об Антикоррупционном суде депутаты не дошли».
- «Всё больше жителей Донецкой и Луганской областей возвращаются домой».
- «В процветание Авдеевки верят многие жители».
- «Самая популярная здесь работа на Авдеевском коксохиме».
- «Условия предлагают вполне конкурентные, платят стабильно и достаточно».
- «Популярность Авдеевского коксохима сотрудники объясняют и тем, что завод не раз буквально спасал город от техногенных катастроф. Когда из-за боевых действий возникают перебои с отоплением, светом или водой решение проблемы ложится на предприятие, и оно не подводит».
- «Как сократить темпы трудовой миграции из Украины думали сегодня у премьера».
- «Здесь о судьбах мирных жителей Донбассе и работе самой крупной благотворительной миссии - штаба Рината Ахметова».
- «Прозрачно и объективно сегодня выбирали экспертов Украинского культурного фонда».
- «Первые пуски прошли успешно, ракеты попали точно в цель».
- «На войне он четвёртый год и знает наверняка - морпехи смелые бойцы».
- «Антикоррупционные страсти в парламенте. Депутаты никак не могут найти компромисс с международными партнерами по закону об антикоррупционном суде.»
- «Скоро становится ясно - часть фракций на закрытом совещании с главой парламента и премьером».
- «Все объекты провалили проверку пожарной безопасности, которую начали проводить по всей Украине после трагедии в российском Кемерово».
- «Новое окно в Европу - Бескидский тоннель… Активно строили последние 5 лет. Выиграют и пассажирские перевозки, и грузовые».
- «Этот уникальный путь через горы даст возможность быстрей и в больших количествах переправлять груз в Европу».
- «Штаб Ахметова оказывает жизненноважную помощь детям Донбасса по обе стороны линии разграничения».
- «Благодаря работе гуманитарного штаба Рината Ахметова спасены более миллиона жизней. Волонтеры привозят помощь в самые горячие точки Донбасса. Уже выдано более 12 миллионов продуктовых наборов».
- «Теплый прием настолько растрогал политика, что он даже сознался в школьных грехах».
- «Тут политика всегда ждут с нетерпением».
- «Учителя внимательно следят за выступлениями Ляшко в парламенте».
- «Многим людям деньги все же выплатили, но с задержкой. Но министр соцполитики не признал этого - в сессионном зале он заявил, что никаких проблем нет. Однако, в Пенсионном фонде признали - проблемы все же есть».
І у багатьох матеріалах грубо порушується стандарт достовірності подачі інформації. Найчастіше за рахунок подачі фактів взагалі без будь-яких посилань або ж подачі як фактів, так і суб’єктивних думок з розмитими, узагальненими псевдопосиланнями:
- «говорят депутаты»;
- «авторы документа уверены»;
- «по словам пассажиров»;
- «люди говорят»;
- «признают сами избранники»;
- «говорят консультанты из австрийской компании»;
- «в Москве ответили»;
- «врачи с уверенностью говорят»;
- «в Пенсионном фонде признали»;
- «в УЕФА поблагодарили».
Як і на попередніх звітних тижнях, у випусках новин «України» гостями студії є обмежене коло політиків. Так на звітному тижні гостями студії знову були 23 травня «опоблоківець» Вадим Новинський (так само як на звітних тижнях листопада 2017 і лютого цього року) і 24 травня Сергій Тарута (так само як на звітних тижнях серпня й листопада 2017 і лютого 2018). У цих студійних інтерв’ю, хоч вони й не фіксуються моніторингом у якості замовних матеріалів, поза тим політики отримують трибуну як для персонального піару і піару своїх політичних сил, так і для незбалансованої критики своїх політичних опонентів.
***
На ICTV, крім уже згаданих вище «паркетних», 25 травня в ефір вийшов матеріал про історію девальвації гривні, де роль Леоніда Кучми (тестя власника каналу) в стабільності національної валюти наприкінці 90-х – початку 2000-х гіпертрофується за рахунок журналістських оцінок і висновків, не підтверджених фаховими експертними оцінками:
«Боротьба з гіперінфляцією була одним із пунктів передвиборчої програми Леоніда Кучми. Після його перемоги вгамувати шалену інфляцію вдається всього за два роки. А вже 96-го наважується випустити у світ гривню, що лежала надрукованою 4 роки.25 серпня президент Леонід Кучма підписує указ про грошову реформу. <…>Реформа стала справді однією з найуспішніших у світі».
***
На «1+1» крім вищезгаданих матеріалів «паркетного» характеру, 25 травня вийшов в ефір матеріал про те, що члени депутатського об’єднання «УКРОП» зібрали підписи за відставку Порошенка.
***
На СТБ і на 5-му каналі, крім згаданих вище матеріалів «паркетного» характеру, інших не було.
***
На UA:Першому матеріалів з ознаками замовлення на звітному тижні не було взагалі.
З матеріалів з ознаками замовлення бізнесової тематики на «Інтері» були два матеріали (23 і 26 травня) про те, що начебто судді покривають рейдерське захоплення підприємства «Каховка Пром-Агро». Ще в одному сюжеті розповідається, що Житомирська облрада і прокуратура Житомирщини начебто незаконно не дозволяють розбудовувати новий ільменітовий кар’єр підприємства «Валки-Ільменіт», яке належить групі Дмитра Фірташа, співвласника телеканалу. Всі три згаданих сюжета збудовані на грубих порушеннях стандартів балансу думок, відокремлення фактів від думок, достовірності подачі інформації. На «1+1» 21 травня в ефір вийшов сюжет про те, що співак Олег Винник «зустрічався з фанатками в одному із столичних торговельних центрів» (іміджева реклама). На ICTV 22 травня – матеріал про те, що «Інтерпайп» (компанія власника канала Віктора Пінчука) – «один із найбільших експортерів» (іміджева реклама). На СТБ 25 травня – сюжет про Фонд власника каналу Пінчука. На «Україні» - сюжет про гарні умови праці на Авдіївському коксохімічному заводі, який належить до групи співвласника каналу «Метінвест» (виглядає як реклама роботи на заводі).
У матеріалах з порушеннями стандартів, що можуть свідчити про ознаки замовлення (цензури) канали порушують такі стандарти:
2. ЗАМОВЧАННЯ КАНАЛАМИ СУСПІЛЬНО ВАЖЛИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ У ТРАВНІ 2018:
Примітка: дані за 2018 рік – це дані за 21 – 26 травня(оскільки на «Інтері» по п’ятницях в ефірі підсумковий тижневик, замість нього в моніторингу розглядається новинний випуск за неділю, 27 травня); за 5–10 лютого. Дані за 2017 рік — це дані за 6–12 листопада, 21–26 серпня, 15–20 травняі 6–12 лютого; дані за 2016 рік — це дані за 25–30 липня,14–19 березня; за 2015 рік — це дані за 19–24 жовтня,13–19 липня,20–25 квітня, 19–24 січня.Методологію викладено тут.
Жодний з каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:
- Бійці одного з батальйонів морської піхоти влаштували в Миколаєві демарш президенту (23 травня)
Жодний з каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:
- У Дніпрі скоєно напад на журналіста-розслідувача (24 травня)
Жодний з каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:
- Політв’язень Карп’юк порадив українцям не їхати на чемпіонат світу з футболу в Росії, щоб не опинитись там за гратами (21 травня)
- Сестра Сенцова каже, що за тиждень його голодування жодний український політик навіть не зателефонував (21 травня)
- Ліквідованих на Донбасі росіян ховають на скотомогильниках – Міноборони (21 травня)
- Україна звернулася до міжнародного трибуналу через незаконне будівництво окупантами Керченського мосту (21 травня)
- ФСБ сфабрикувала справу зі звинуваченнями в «екстремістській діяльності» проти помічника Джемілєва (21 травня)
- ФСБ затримала в Бахчисараї двох кримських татар (21 травня)
- У Мар’їнці від кулі снайпера загинув цивільний мешканець (23 травня)
- В Симферополі окупанти заарештували кримськотатарського активіста Мустафаєва (23 травня)
- На Донбасі зараз найгостріша з початку року ескалація конфлікту – Хуг (24 травня)
- На Донбасі загинув 22-річний український снайпер (24 травня)
- 33 дитини вважаються пропалими безвісти на Донбасі – омбудсмен (25 травня)
Жодний з каналів не повідомляв про таке:
- ПАРЄ закликала Росію негайно звільнити Сенцова (24 травня)
- Кремль повинен відповісти за знищення літака МН17 – глава МЗС Британії (25 травня)
- У доповіді ПА НАТО провину за порушення прав людини в Україні та Грузії покладено на Росію (26 травня)
Інші прикметні теми, замовчані всіми каналами:
- У Сумах звільнили з роботи двох патрульних поліцейських, які знущалися з людини (21 травня)
- Середні ціни на сільгосппродукцію зросли на 12% за перші чотири місяці 2018 року (21 травня)
- Верховний Суд відмовив Центру протидії корупції у спростуванні неправдивої інформації нардепом Пинзеником (21 травня)
- У Дніпрі під облрадою відбулись сутичка між прихильниками і противниками Єдиної помісної церкви України (22 травня)
- У Миколаєві до приїзду Порошенка аврально ремонтували дороги і фарбували бордюри (23 травня)
- Чернігівська облрада ухвалила звернення до керівників держави з закликом вплинути на канал «Інтер» через «ворожу пропаганду» (24 травня)
Громадська організація «Детектор медіа» здійснює цей проект за підтримки «Інтерньюз Нетворк». Висновки й погляди, висловлені в моніторинговому звіті, можуть не збігатися з поглядом «Інтерньюз Нетворк».