Горіла Рада, диміла. Моніторинг теленовин за 2–8 жовтня 2017 року

Горіла Рада, диміла. Моніторинг теленовин за 2–8 жовтня 2017 року

14 Жовтня 2017
3442

Горіла Рада, диміла. Моніторинг теленовин за 2–8 жовтня 2017 року

3442
Головним подіями тижня стали ухвалення судової та пенсійної реформ і голосування за закони щодо Донбасу.
Горіла Рада, диміла. Моніторинг теленовин за 2–8 жовтня 2017 року
Горіла Рада, диміла. Моніторинг теленовин за 2–8 жовтня 2017 року

Моніторинг дотримання стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112» та 5-го каналу впродовж 2–8 жовтня 2017 року.

2 жовтня, понеділок

Парламент планує роботу на тиждень, а в топі надзвичайних подій — пожежа в запорізькому хостелі й теракт у Лас-Вегасі.

План парламенту на поточний тиждень цікавив не всі редакції. Про запланований розгляд законопроекту щодо реінтеграції Донбасу повідомили на 5-му каналі. Матеріал містить три коментарі — всі від представників провладних фракцій. Про критику та застереження від опозиції — ані слова.

На «112» анонсували швидкий розгляд пенсійної реформи з коментарем міністра Реви. А на «Інтері» — повноцінний сюжет про парламентські плани на тиждень із коментарями практично всіх фракцій.

Щодо пожежі в Запоріжжі: в повідомленні ДСНС ішлося про п’ятьох загиблих: четверо на місці, а один помер у лікарні. Але на «112» повідомили лише про чотирьох загиблих: «Ведучий: Загинули троє чоловіків. Ще одна людина померла в лікарні». Хоча на місці пожежі загинули четверо, а п’ятий постраждалий помер у лікарні, фразу «згоріли живцем» про п’ятьох загиблих вживають у повідомленнях на «UA: Першому» та СТБ.

Після пожежі в запорізькому хостелі ICTV та «1+1» вирішили провести свої перевірки дотримання протипожежної безпеки в аналогічних київських закладах. ICTV такий репортаж тільки анонсував (він мав вийти в наступному випуску о 21:10). А «ТСН» на «1+1» такий матеріал підготували вже на 19:30.

На СТБ, схоже, єдині стежать за розвитком колись гучної справи щодо підліткової бійки: «Віта Євтушина, ведуча: Суд іде над п’ятьма чернігівськими дівчатами, які півроку тому влаштували бої без правил. На початку квітня відео вуличних бійок приголомшило всю Україну. За тим, як вони калічили одноліток спостерігали десятки підлітків, а дехто навіть підбурював нападниць, фільмував бойовище на телефон. Одна з постраждалих Поліна Малоштан. Дівчину били ногами і руками за те, що вона не віддала свого мобільного. Кілька місяців Поліна була на лікуванні та каже, наслідки того побиття відчуває півроку опісля».

Сергій Каплін на «Інтері» звинувачує Радикальну партію в політичній корупції, називає Олега Ляшка олігархом і загалом не надто добирає слова: «Сергей Каплин, лидер Социалистической партии Украины: У Верховній Раді України є так звана "голуба коаліція". Туди входять провладні фракції і окремо основу цієї коаліції складає Радикальна партія Ляшка. Ми почули з вами заяву представника провладної партії в парламенті про те, що фракція Ляшка готова голосувати за пенсійну реформу. Це — приклад неймовірної політичної корупції. За це Ляшку буде заплачено стрічками в бюджеті. Вимагаю прибрати з коаліції, з українського політикуму олігарха, який завдяки своєму мандату, своїй банді, своїй так званій партії обдирає простих українців і знищує соціальну політику нашої держави».

Далі на «Інтері»: «Об игре "радикалов" на два фронта заявляют и политологи». Таку тезу закріплює коментар політолога Руслана Бортніка, близького до «Опозиційного блоку».

А потім на «Інтері» знову заявляють, що нардеп Юрій Береза побив чоловіка, який підпалив його дім та авто. У матеріалі Олени Мендалюк наголошується: «Кор.: Артема Белого привезли в больницу из райотдела полиции в Желтых Водах, куда его доставили как подозреваемого в поджоге дома народного депутата. Правда, больше он походил не на нападавшего, а на пострадавшего. По информации СМИ, избил его депутат от "Народного фронта" Юрий Берёза». Хоча в сюжеті ніхто, крім цих неназваних ЗМІ, не вказує на те, що бив затриманого саме нардеп: поговорити із затриманим не вдалося, медики не багатослівні, в поліції говорять про проведення перевірки. Але тим не менше, припущень назбиралося на цілий сюжет.

Далі згущує барви голова НСЖУ Сергій Томіленко: «В Украине участились нападения на журналистов. Только с начала года таких случаев уже больше пятидесяти». Хоча в моніторингу іншої профільної організації, що оцінює стан свободи слова, йдеться, що за дев'ять місяців 2017 року зафіксовано 21 випадок нападів на журналістів. За даними ГО «Інститут масової інформації», почастішали випадки перешкоджання й погроз журналістам, а кількість нападів не суттєво різниться із попередніми роками. Тобто говорити про збільшення кількості таких випадків некоректно.

На «Інтері» повернулися до теми мінеральних добрив, що, ймовірно, просуває інтереси хімічної промисловості групи Дмитра Фірташа. ПАО «Азот» у Черкасах, що входить до DF Group, скаржиться на те, що уряд некоректно ввів мито на російські міндобрива і їхній конкурент «Єврохім» навчився обходити ці умови й далі поставляти продукцію на український ринок. Але в сюжеті переконують, що представників бізнесу в першу чергу хвилюють патріотичні міркування: «Иван Слободяник, Член Совета ассоциации фермеров Украины: Доля російських мінеральних добрив на українському ринку сягає практично 40% загального обсягу ринку. І ви тільки вдумайтеся, на третьому році війни знаходяться спритні ділки, які продовжують лобіювати завезення російських мінеральних добрив, замість того щоб створювати українського національного виробника і посилювати його». Враховуючи, що в сюжеті фігурує підприємство Фірташа, натяк на виробника — доволі прозорий.

У загальних фразах «паркетно» подали зустріч прем’єра Володимира Гройсмана із очільником сенату парламенту Австралії на каналі «Україна» та «Інтер».

На каналі «Україна» вийшов щоденний сюжет про роботу гумштабу Ріната Ахметова.

На СТБ рекламували шоу виробництва власної медіагрупи «Дім таємничих пригод».

3 жовтня, вівторок

Рада ухвалила законопроекти, що мають почати так звану пенсійну та судову реформи. У новинах цього дня — переважно репортажі та включення про перебіг голосування.

У новинах дня ухвалене парламентом рішення щодо пенсій виглядає скоріше позитивно. Усі канали стисло пояснили, що зміни в законодавстві вимагатимуть збільшення пенсійного стажу. Але детальніше про те, для кого це обернеться неприємностями, поки що майже не йшлося.

На каналі «Україна» з усіх опозиційних думок є коментар лише Олега Ляшка. Але й той не містить жодних застережень чи критики, а тільки свідчить про зняття всіх правок Радикальної партії для пришвидшення процесу голосування: «Олег Ляшко, глава фракции Радикальной партии: Якщо ми йтимемо по кожній поправці — це буде до нових віників. Тому від імені фракції ми знімаємо всі 1432 поправки для того, щоб спростити, скоротити процедуру розгляду».

Також лише коментарі прем’єра Володимира Гройсмана містилися в матеріалі «1+1». Позицію опонентів законопроекту кореспондент Олександр Загородній передає за кадром. Його включення, в якому йдеться про перебіг подій у парламенті, чомусь відбувається у студії «ТСН».

Але розпочинає Олександр Загородній образно: «У сесійній залі Верховної Ради десь о 14:30 запахло смаленим. Потягло десь знизу з “Опозиційного блоку”, там, де сидять депутати “Опозиційного блоку”. Схоже, що горіла ізоляція дротів». Таке порівняння влучно лягло би на інформацію про розкол в «Опоблоку». Але про заяви Вадима Новинського та Михайла Добкіна щодо відмежування від партії тут не йдеться. Взагалі про це сказали тільки на «112»: «Кор.: Дарина Бойко: Крім провладних сил, голоси дав Опозиційний блок, щоправда, не підтримали своїх колег депутати Добкін і Новинський. Перший в соцмережах оголосив про вихід з партії. Другий — про створення опозиції всередині опозиції». Побіжно згадали на 5-му, але в деталі не заглиблювалися: «Кор.: А в "Опозиційному блоці", який дав за реформу 20 голосів із 33 присутніх, назріває розкол».

Про те, як Петро Порошенко привітав учасників «Ігор нескорених» після повернення зі змагань, «1+1», ICTV та «Україна» розповіли, зробивши Президента інформаційним центром новини. Наприклад, на СТБ і «112» крім Президента про свої враження говорили й самі спортсмени-ветерани, на 5-му подали інформацію про результати української збірної.

На каналі «Україна» світилася Юлія Світлична – вона відкривала Юридичний форум у Харкові. Про що ця подія, незрозуміло — в описі лише загальні формулювання. Але найбільше часу у повідомленні забирає коментар голови Харківської ОДА: «Юлия Светличная, председатель Харьковской облгосадминистрации: Тиждень тому ми провели міжнародний економічний форум. Представники 30 країн світу і реальні проекти в економіку регіону — ось його результат. Сьогодні тут проходить вагома і потужна подія під назвою Міжнародний юридичний форум. Перший Міжнародний юридичний форум і я впевнена, що його результати також повинні відчути люди».

Далі на каналі «Україна» передали низку заяв генпрокурора Юрія Луценка. Серед них окремим блоком наголошують на справі Саакашвілі, а далі — знову анонс фільму «Герократія», як і попередні тижні: «Ведущая: Канал "Украина" продолжает показ многосерийного фильма "Герократия". Борьба за власть в Грузии времен реформаторства, подковерные интриги в высших эшелонах, шахматная партия, где ставка порой больше, чем жизнь. Имена персонажей картины в "Википедии" не найти, но авторы утверждают, что художественно переосмыслили реальные факты из жизни реальный историчестих личностей».

Також на каналі «Україна» розповідали про благодійні звершення штабу Ріната Ахметова та підтримку громад на Дніпропетровщині й Донеччині грантами його компанії ДТЕК. Гостював у студії каналу «Україна» Борис Колесніков як голова опозиційного уряду. Озвучував бачення пенсійної та освітньої реформ від своєї партії, але про внутрішньопартійну обстановку — що справді становить суспільний інтерес — ведуча його не запитувала.

На «1+1» поширили заяву народного депутата, представника партії «Укроп» Тараса Батенка, щодо розслідування злочинів проти представників партії: «Ведуча Наталія Мосейчук: Минулого тижня у Черкасах вбили депутата міської ради від партії “Укроп” Михайла Бінусова. Кілери випустили у нього понад двадцять куль із автомата Калашникова. Тієї ж самої доби на Житомирщині згорів автомобіль його однопартійця Наталії Кокітко. Місяць тому в Коростишеві злочинці тяжко поранили із пістолета ще одного члена партії “Укроп” Євгена Дідківського. Усі події нардеп Батенко порівняв із буремними 90-ми і наголосив, що наразі влада не здатна забезпечити захист населення».

На «Інтері» цього дня вже скаржилися на несприятливу ситуацію на «Сєвєродонецькому “Азоті”». Вимагав державної підтримки для підприємств нардеп від «Опозиційного блоку»: «Сергей Дунаев, народный депутат, фракция "Оппозиционный блок": Мы требуем модернизации угольной отрасли и поддержки дотаций, мы требуем поддержки предприятий химической отрасли».

Також в ефірі поширили партійну заяву «Опозиційного блоку»: «Ведущая Катерина Лысенко: Оппозиция будет добиваться отмены пенсионной реформы… поскольку она поставит пенсионеров на грань выживания. При этом считают в Оппоблоке — настоящая цель коалиции не благосостояние украинцев, а получение очередного транша МВФ».

Також на «Інтері» з порушенням стандартів критикували Вадима Рабіновича. Як і позаминулого тижня, тут перераховують його статки й закидають організацію проплачених акцій.

4 жовтня, середа

Після ухвалення реформ новинарі перейшли до їхнього осмислення. Чи не найбільш ґрунтовно сильні та слабкі сторони судових і пенсійних новацій проаналізували, відповідно, Олена Лунькова та Ольга Кучер на СТБ.

Також доволі красномовний сюжет про те, хто й чому лобіює правки до судової реформи, підготував Олексій Гомон на «UA: Першому». У сюжеті наголошується, що депутати, які пропонують обмеження повноважень слідства, самі перебувають під слідством. Але суто до політики сюжет не зводиться. Експерт-юрист у сюжеті також пояснює, чому такі обмеження мають сенс для захисту підозрюваних.

По експертні оцінки реформи також зверталися кореспонденти ICTV, «1+1», «Інтера». На каналі «Україна» та «UA: Першому» економіст Тарас Козак просто пояснював, як втілюватиметься реформа, але не оцінював її позитивних чи негативних наслідків.

На ICTV партія «Наш край» критикувала медреформу: «Ведуча Інна Шевченко: Медреформу все більше критикують. Нову хвилю занепокоєння викликав перелік послуг, які держава гарантує в пакеті медичної допомоги. У партії "Наш край" переконані: МОЗ хоче перекласти усю роботу на сімейних лікарів, а вузьких фахівців — скоротити. Під час семінару — діяти, а не чекати; медична реформа — досвід регіонів, співголова партії Олександр Мазурчак запевняє: Держава також руйнує систему безоплатної медицини. Реформу він називає сирою і вимагає її доопрацювати, а не ухвалювати в нинішньому вигляді».

На каналі «Україна» знову Рінат Ахметов був головною надією Донбасу: «Кор. Оксана Корчма: 485 раз мобильные бригады штаба Ахметова выезжали в населённые пункты в глубинки Донбасса. Там раздали более 370 000 пакетов с продуктами. За всё время работы гуманитарной миссии Рината Ахметова волонтёры выдали нуждающимся 11 миллионов 889 тысяч наборов выживания».

Гостем студії на каналі «Україна» став народний депутат Вадим Новинський. Із ним обговорювали пенсійну реформу та законопроект про реінтеграцію Донбасу. Але попри його заяви щодо внутрішньої опозиції в «Опозиційному блоці» про це в розмові не йшлося.

5 жовтня, четвер

Найгарячіші новини — із парламенту. У Раді розвернулися справжні баталії довкола законопроекту щодо реінтеграції окупованих територій.

Розпочинає з цього свій випуск ICTV. Про події в Раді включенням розповів Василь Саф’янюк. Із пропрезидентської позиції в матеріалі виступає Олександр Турчинов, а з опонентів висловлюється Оксана Сироїд. Наступним матеріалом ведуча Інна Шевченко нагадала положення скандального законопроекту.

На «112» новини з парламенту також відкривають випуск. Тут до противників президентського законопроекту долучилася Надія Савченко, а опонує їй Борислав Розенблат із БПП. Також у матеріалі Дарини Бойко присутні позиції Радикальної партії та «Опозиційного блоку», згадується про пікет перед парламентом у день голосування: «Кор.: Поки депутати сварилися в залі, надворі проти законопроекту протестували представники націоналістичних організацій. Вони палили фаєри та шини. Вогонь швидко загасили пожежники. Будівлю Верховної Ради посилено охороняли поліцейські та бійці Нацгвардії».

На каналі «Україна» про події в Раді йдеться у шостому матеріалі випуску. Тут свої основні аргументи висловлюють як представники пропрезидентської коаліції, так і опоненти. Також не забули про протести за стінами парламенту. Після сюжету для інтерв’ю в студії з’являється Сергій Тарута, лідер новоствореної партії «Основа». Він розмірковує про скандальний законопроект, критикує так звану пенсійну реформу.

Як і щодня, у випуску піарили гумштаб Ріната Ахметова. Також на каналі «Україна» піарили Юлію Світличну. Цього разу вона стала обличчям агропромислової виставки на Харківщині: «Юлия Светличная, председатель Харьковской облгосадминистрации: Головною метою цього заходу є підтримка малого і середнього бізнесу. Також підтримка агровиробників і презентація Харківської області, як єдиного і потужного хабу, щодо подальшої переробки агропродукції, зберігання, транспортування, підготовка робітничих кадрів, наукових проектів».

На 5-му сюжет із парламенту також перший у випуску. Але позиції опонентів прийняття законопроекту тут приділяють менше уваги. Позицію Оксани Сироїд у своєму включенні Наталія Жижко передає за кадром: «Кор.: Після секретаря РНБО слово взяла одна з авторів законопроекту альтернативного, Оксана Сироїд, яка назвала те, що говорив секретар РНБО, красивими пафосними словами, утім, без визначення дати окупації і без ситуації стосовно Криму у цьому законі. Його підтримувати не можна, тож закликали цього не робити». Тоді як Андрію Парубію та Олександру Турчинову дали слово прямою мовою: «Олександр Турчинов, секретар РНБО: Виправдань для сьогоднішньої провокації не існує. Весь парламент розподілився на дві частини: одні за те, щоб визнати Росію агресором і захищати від агресора Україну і інші, які фактично працюють на агресора, прикриваючи свою злочинну співпрацю популістськими гаслами і не маючи для цього, ще раз підкреслю, щодних ні політичних, ні юридичних, ні інших підстав».

На «1+1» розклад сил зрозумілий ще з підводки: «Ведуча Наталія Мосейчук: Раніше фракції "Народного фронту", "Самопомочі", "Батьківщини" обурювала згадка Мінських угод в документах, її таки прибрали. Однак цього не вистачило. "Самопоміч" і "Свобода" заблокували трибуну. Голова Андрій Парубій був змушений достроково завершити засідання». У матеріалі Ольги Кошеленко висловилися всі протиборчі сторони парламенту. Далі ведуча стисло розповіла про мітинг із димовими шашками під стінами Ради.

Далі у випуску Володимир Гройсман обіцяв чергове покращення: «Ведуча: Економічне зростання на рівні 3 % у 2018 році планують урядовці. Про це сьогодні заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, відкриваючи щорічний міжнародний економічний форум. За словами прем’єра, економіка нашої країни йде вгору, а на Україну в світі дивляться як на надійного партнера для інвестування і запровадження інновацій».

На «Інтері» ж у парламентському репортажі переважає позиція опонентів провладної більшості. Розпочинається сюжет Катерини Лисенко із протестів під Радою та синхрону нардепа Олега Осуховського від «Свободи». Далі надається слово прихильникам президентського законопроекту: Сергію Березенку з БПП, позафракційній Ганні Гопко, Вікторії Сюмар із «Народного фронту». А на завершення знову заперечення від опозиціонерів: Юрія Бойка, Вадима Новинського із «Опозиційного блоку», Романа Семенухи від «Самопомочі» та Сергія Власенка із «Батьківщини». На завершення підкреслили кнопкодавство «радикалів»: «Кор.: А возле Рады уже стало неспокойно, митингующие зажгли дымовые шашки — в знак протеста против закона о реинтеграции Донбасса. А в зале в это время заняты гастролями российских артистов. Депутаты устанавливают правила, по которым они смогут выступать в Украине. Но голосуют совсем не по правилам. Радикал Лозовой на пультах коллег исполнил одну из лучших партий "кнопкодавства". У всех на глазах и без всяких угрызений совести».

Далі на каналі знову нагадали про побитого підозрюваного в підпалі майна нардепа Берези. Артем Бєлий із просто побитого тепер набув статусу «зверски избитого», і повторили: «Ведущая: 24 сентября Артем Белый якобы пытался проникнуть в дом Юрия Березы. Полиция задержала его. Правда Белый больше бил похож на пострадавших. Врачи диагностировали у него перелом 4 позвонков и травму грудной клетки. По Информация СМИ, его к полусмерти избил Юрий Береза».

Також на «Інтері» звернули увагу на розслідування НАЗК щодо заступника керівника департаменту Нацполіції Дмитра Бута. Його на «Інтері» неодноразово називали ланкою в корупційних схемах у поліції та МВС.

Нардеп від «Опозиційного блоку», виходець із компанії ДТЕК Артур Мартовицький на «Інтері» виступає із заявою на захист енергокомпаній (неважко здогадатися, яких саме): «Артур Мартовицкий, член комитета ВР по вопросам ТЭК, народный депутат, "Оппозиционный блок": Уже есть обращения ряда предприятий по выдаче лицензии на виды деятельности, для того, чтобы рынок электроэнергии заработал. Люди все задают вопрос “А какие же у нас будут тарифы?" То есть должна быть избрана, определена на открытом конкурсе комиссия. Это есть этапы: комиссия должна заработать, потом необходимо до мая месяца, в общем-то, сформировать новый состав НКРЕКП с председателем».

«UA: Перший» розпочинає випуск із розбитого меморіалу Небесній сотні в Києві. Сюжет про парламентські баталії у випуску четвертий. Крім усіх сторін серед нардепів у сюжеті Олексія Гомона є позиція юриста: «Кор.: У законопроектах зазначено, Україна не несе відповідальність за дії Росії на окупованих територіях. Юрист Микола Хахула, який займається справами нерухомості каже, у разі прийняття документа для людей ускладниться процес отримання компенсації за, наприклад, зруйноване житло.

Микола Хахула, юрист: В цьому законопроекті чітко вказано, якщо буде доказано, що дані збитки завдані Російською федерацією внаслідок агресії, то їх відшкодувати з України буде неможливо. Ті збитки можна буде відшкодувати від Російської федерації, але лише якщо на підставі судового рішення».

Схожий підхід на СТБ. Тут також відкрили випуск новиною про розбитий меморіал. А наступний сюжет — про події в парламенті. У матеріалі доволі коротко викладені позиції прихильників та опонентів президентського законопроекту.

На тлі парламентських перипетій іншу сторону реінтеграції Донбасу показала у своєму сюжеті на каналі «Україна» Олена Гончаренко. Вона проінспектувала стан пропускних пунктів на лінії розмежування після зауважень генпрокурора Юрія Луценка. Кореспондентка описала кілометрові черги з обох боків, умови, в яких люди очікують на перехід, і потреби, які їх до цього спонукають, — переважно це отримання українських пенсій.

6 жовтня, п’ятниця

Знову в центрі уваги робота парламентарів. Точніше, продовжилися пристрасті довкола законопроектів про статус та реінтеграцію окупованих територій. Усі канали збалансовано описували події в репортажах із Ради.

Найбільш красномовні деталі про події в парламенті увійшли до матеріалів «112», каналів «Україна», 5-го та СТБ. Відео попереднього випробування димової шашки в парламентському туалеті за участі нардепів Юрія Левченка та Семена Семенченка показали в новинах «112», «Україна» та СТБ. Однак про те, що цей факт поліція вже внесла до реєстру розслідувань як хуліганство, сказали тільки в сюжеті каналу «Україна».

Про те, що за безладом у Раді спостерігали діти, запрошені цього дня до парламенту на екскурсію, відзначили в репортажах «112» та 5-й канал. І це ще яскравіше підкреслювало абсурдність таких методів політичної боротьби.

На «1+1» окремий репортаж присвятили подіям під стінами Ради, де протестували представники націоналістичних організацій, чотирьох із яких затримали правоохоронці. Про ці події більшість каналів говорили кількома реченнями у збірному репортажі про події в парламенті.

Окремим повідомленням заяву Президента щодо голосування та законопроектів подали ICTV, 5-й канал та СТБ. У заяві законопроект іще раз називається миротворчим і правильним, а на адресу противників його ухвалення лунають красномовні метафоричні звинувачення. Очевидно, що Порошенко підтримує ініційований ним же законопроект, тому ця заява тільки підсилює позицію провладної більшості, з погляду балансу однобока й не є сама по собі цінним інформприводом для окремої новини.

  • ICTV: «Петро Порошенко, Президент України: От, як на заклик, хто не скаче, так підстрибують вище всіх. А як до голосування за очевидний український інтерес, наче щось пороблено, а в декого, взагалі, з-під вишиванок визирають косоворотки, а на головах стирчать кокошники»;
  • 5 канал: «Яна Конотоп, ведуча: …Сьогоднішнє голосування прокоментував і Петро Порошенко. Наголосив, закон про відновлення українського суверенітету на Донбасі проголошує мирний та політико-дипломатичний шлях. Зі слів глави держави, цей закон дасть можливість ефективніше боротися за звільнення українських заручників, а також посилить позицію України щодо розміщення миротворців ООН на Донбасі»;
  • СТБ: «Петро Порошенко, Президент України: Такі дії провокують напругу в стосунках з нашими ключовими союзниками. Створюють загрозу, що ми з вами залишимося з агресором сам на сам, без підтримки світової спільноти. Вітальних депутатів виявилося більше. І вони забезпечили два, надзвичайно важливих голосування, які захищають національні інтереси України і життя громадян».

Наприклад, на каналі «Україна», зваживши за потрібне відобразити позицію Президента, фрагмент його заяви подали в сюжеті з парламенту. Так баланс порушено не було.

Але далі у випуску анонсували черговий викривальний спецрепортаж: «Елена Кот, ведущая: Представитель Президента в парламенте Ирина Луценко заявила, что депутаты, которые отказываются голосовать за президентские законы о Донбассе, сознательно или нет, работают в интересах Москвы. Ирина Луценко называет их "агентами России". Расследование о работе агентов гибридного фронта Кремля в Украине смотрите сегодня сразу после полуночи в специальном репортаже «По следам блокады. Гибридный фронт». На останніх фразах ведучої в кадрі показують Семена Семенченка, співорганізатора блокади Донбасу. Тож можна здогадатися, на кого спрямована безапеляційна критика.

На каналі «Україна» піарили фонд Ріната Ахметова двічі. Спершу в новині про старт програми для дітей в інтернатах у Маріуполі, а далі про допомогу пенсіонерам із Первомайського. Також в ефірі просували заяву Бориса Колеснікова під час Міжнародного економічного форуму про залучення інвесторів через «равные и гарантированные государством правила игры».

Нагадування: по п’ятницях не моніториться випуск новин на «Інтері», оскільки у вечірньому праймі на каналі виходять не щоденні, а підсумкові новини.

7 жовтня, субота

Топ-новиною для більшості каналів стала заява глави СБУ Василя Грицака щодо зібраних доказів участі російських військових у війні на Донбасі. Зокрема, йшлося про так звану групу Вагнера та вручення заочної підозри її керівнику Дмитру Уткіну. Ці заяви не потрапили у вечірні новини тільки на ICTV.

Скептичні погляди на заяви Грицака відбилися в сюжеті Ольги Василевської. Вона поставила критичне запитання голові СБУ:

«Ольга Василевська: У 2016 році він відвідував матір в Кіровоградській області. Чому ви цю підозру не пред'явили йому тоді?

Василь Грицак: Пояснюю. Якби так все було просто, то давно вже війна закінчилась. Це по-перше. По-друге, ми не змогли підтвердити на сьогодні його перебування в Україні в 16-тому році. В нас є дані про його крайній приїзд в 2013 році».

Також у матеріалі є альтернативні оцінки: документи, добуті ініціативою «Інформнапалм», коментар Костянтина Машовця з «Інформаційного спротиву» щодо недоречності приписувати «групі Вагнера» всі з перелічених у заяві СБУ злочинів. Більшість каналів передала озвучені Грицаком заяви на прес-конференції та не посилалася у своїх сюжетах на інші джерела інформації.

На каналі «Україна» заступилися за керівника «Укргазвидобування» Вадима Мохова, назвавши кримінальну справу проти нього наслідком тиску на бізнес Вадима Новинського: «Елена Кот, ведущая: Арест директора "Укргазвидобування", Вадима Мохова, это давление на бизнес Вадима Новинского, об этом заявил сам задержанный. "Укргазвидобування" входит в группу "Смарт Холдинг", которая принадлежит нардепу». Тобто наявність бізнесу в народного депутата зовсім не приховується, хоча народні обранці не можуть поєднувати державну роботу і приватний заробіток.

Також Борис Колесніков на каналі «Україна» вболівав за доступні кредити для легкої промисловості: «Ведущая: Легкая промышленность нуждается в доступных кредитах, заявил Борис Колесников во время визита на Черниговскую обувную фабрику. По мнению главы оппозиционного правительства, займы на льготных условиях помогут, устоят украинцам перед конкурентами из Польше, Турции и Китая».

І вчергове на каналі «Україна» анонсували фільм «Герократія»: «Борьба за власть в Грузии времен реформаторства, подковерные интриги в высших эшелонах, шахматная партия, где ставка порой выше, чем жизнь. Имена персонажей и картин в Википедии не найти, но авторы утверждают, что художественно переосмыслили реальные факты из жизни реальных политиков».

Порушували на каналі «Україна» і справді суспільно важливі теми. Сюжет Олексія Кермана розповів про унікальний досвід самоорганізації мешканців чотирьох сіл Вінниччини для створення власної служби порятунку.

8 жовтня, неділя

Відкриває випуск новин на «Інтері» повідомлення про те, що Президент підписав закон щодо пенсійної реформи.

Наступний матеріал порушує проблему із зарплатами медикам у Коломийському районі на Франківщині. На цю тему вже говорили інші ЗМІ, про це йшлося у вересні в сюжеті ICTV, який нерідко критикує медреформу.

У сюжеті «Інтера» конкретних звинувачень на адресу міністерства щодо боргів перед медпрацівниками немає. Але не згадується і про те, що уряд вже пообіцяв виділити кошти на погашення зарплатних боргів.

У випуску упереджено критично висвітлювали відставку міського голови Миколаєва Олександра Сенкевича. Додає ангажованості матеріалу посилання на нардепа Сергія Капліна: «Екатерина Лысенко: Впрочем, еще до решения депутатов Сенкевич успел несколько раз оскандалиться. Журналисты уличили его в сотрудничестве с криминалитетом и получении откатов с дорожных подрядов. Большинство горожан в соцсетях поддерживают отставку мера, но в то же время требуют перевыборов всего горсовета. Позицию жителей Николаева разделяют и политики, к примеру, нардеп Сергей Каплин на своей странице в Фейсбуке заявил, что исправить ситуацию в городе сможет только тотальная перезагрузка местной власти. Он уже зарегистрировал в парламенте законопроект о назначении внеочередных выборов в Николаеве».

Завершується випуск сюжетом із фестивалю православного кіно «Покров». У повідомленні не уточнюється, але засновниками фестивалю є УПЦ Московського патріархату. А фільм «Хрещення Русі» Максима Беспалова, про який найбільше позитивних відгуків у сюжеті, знімався в окупованому Криму в 2016 році. А анонс фільму із зарубіжною назвою «Народження нації» згадувався на сайті російської урядової газети.

ВИСНОВКИ

Протягом тижня вийшло 45 сумнівних матеріалів: 32 сюжети з ознаками замовлення, одинадцять паркетних новин, два промосюжети власних проектів медіагрупи.

Лідерство знову взяв канал «Україна» — 22 таких матеріали, на «Інтері» — тринадцять, на «1+1», ICTV та СТБ — по три, один на 5-му каналі.

Сім сюжетів ілюстрували благодійність фонду Ріната Ахметова на каналі «Україна». Ще два сюжети просували інтереси його бізнесу ДТЕК на цьому ж каналі.

У семи «паркетних» новинах просував свої інтереси Петро Порошенко: два на ICTV, по одному на «Україні», СТБ, «Інтері», 5-му та «1+1».

Тричі виступав на каналі «Україна» Борис Колесніков.

Три паркетні новини вийшли за участі Володимира Гройсмана: на каналі «Україна», «Інтері» та «1+1».

В інтересах бізнесу Дмитра Фірташа — два сюжети на «Інтері».

Двічі засвітилася Юлія Світлична на каналі «Україна».

Двічі просувалися без балансу заяви «Опозиційного блоку» на «Інтері». Тут же двічі засвітився Сергій Каплін.

Канал СТБ двічі рекламував своє шоу «Дім таємничих пригод».

По одному матеріалу вийшло в інтересах партії «Укроп» на «1+1», Сергія Тарути і Вадима Новинського на «Україні», партії «Наш край» на ICTV.

Критичних матеріалів загалом було вісім: п’ять на «Інтері» (двічі критикували Юрія Березу, по одному матеріалу — Вадима Рабіновича, Олега Ляшка і Дмитра Бута) і три на каналі «Україна» (два анонси спецрепортажів щодо Саакашвілі та один щодо Семенченка).

У моніторингу аналізувалися такі випуски новин: «Подробности» («Інтер», випуски о 20:00), «ТСН» («1+1», випуски о 19:30), «Новости» («112 Україна», випуски о 19:00), «Час новин» (5 канал, випуски о 19:00), «Новини» («UA: Перший», випуски о 21:00), «Факти» (ICTV, випуски о 18:45), «Сегодня» («Україна», випуски о 19:00), «Вікна» (СТБ, випуски о 22:00).

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3442
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду