Канал «Україна» слідами Саакашвілі. Моніторинг теленовин за 7–12 серпня 2017 року
Канал «Україна» слідами Саакашвілі. Моніторинг теленовин за 7–12 серпня 2017 року
На цьому тижні ніхто не проявляв такої послідовності й наполегливості, як канал «Україна». Так само системно, як і про діяльність фонду Ахметова, щодня повідомляли про нібито нові подробиці у кримінальних справах проти Михеїла Саакашвілі в Грузії. Зі своїми майже філософськими коментарями в цю тему включався навіть радник Авакова Ілля Ківа, але кожен матеріал був однаково упередженим проти екс-президента Грузії.
На «Інтері» ж Ківа, навпаки, був у немилості. Протягом тижня його кілька разів згадували, критикуючи «Народний фронт» і його лідерів: Арсенія Яценюка, Арсена Авакова та його оточення.
На СТБ цього тижня розповідали про проблеми людей, що потребують пересадки серця, у спецпроекті «Дорога до серця».
7 cерпня, понеділок
Випуски новин заполонила новітня чупакабра. Спрага сенсацій призвела до появи на п’яти з восьми каналів (крім «Інтера», «UA: Першого» та СТБ) сюжету сумнівної інформаційної цінності. Новинарі розповіли про сенсаційну знахідку в городі пенсіонерів — ігуану, що втекла від сусідів та харчувалася кабачками з грядки. Тварину називають то «чупакаброю», то «динозавром», навіщось містифікуючи звичайну рептилію, яка здивувала односельців.
У цей період сталося багато справді надзвичайних подій. Зокрема, йшлося про ДТП на Бориспільській трасі. «112» подали матеріал зі зміненою хронологією, так чітко й не пояснивши, що до чого: «Юлія Галушка, ведуча: Лікаря, який нетверезим приймав жертв ДТП, що сталася біля Борисполя, звільнили з роботи. Про це повідомляє агенція "Укрінформ" із посиланням на заступника головлікаря Бориспільської центральної райлікарні Євгенія Черненка. Стан алкогольного сп'яніння травматолога та медсестри підтвердив проведений поліцією тест. В аварії, що сталася під Києвом, загинули семеро людей. Там пізно вночі лоб у лоб зіткнулися два легковики. Одна з машин виїхала на зустрічну смугу. У "Жигулях" на місці загинули п'ятеро людей: водій і четверо пасажирів, шестирічну дівчинку забрала швидка. Згодом дитина померла в лікарні. В іншій автівці загинула пасажирка, а водія шпиталізували».
Детально і збалансовано зв’язок між загибеллю дитини і нетверезим лікарем пояснили у своїх сюжетах «1+1» та «UA: Перший», не ігноруючи позиції керівництва лікарні: зокрема, коментарів про те, що лікаря було змінено, а дитина померла від інших отриманих травм, не пов’язаних із маніпуляціями травматолога. Стисло та інформативно суть виклали й на ICTV: «Ведуча: Та у медичному закладі розгорівся скандал. Підозрюють, що лікар-травматолог приймав жертв ДТП, наймовірнійше, у нетверезому стані. За даними поліції, у його крові виявили 1,7 проміле алкоголю. Зранку його та медсестру, яка також була п'яною на робочому місці, звільнили. Про це запевнив у коментарі "Фактам" заступник головного лікаря Євген Черенок».
На 5-му та СТБ про інцидент із лікарем не згадали, а на «Інтері» про це сказали дещо неповно: «Ведущая: Известно, что врач, который принимал пострадавших, был пьян. В Бориспольской центральной больнице уже сообщили, что он уволен. Полиция составила на медика административный протокол».
На ICTV та 5-му передали заяви Олександра Турчинова, які вигідно позиціонували посадовця: «Оксана Гутцайт, ведуча: Українська "оборонка" має прислухатися до тих, хто на передовій, бо саме учасники АТО найкраще знають свої потреби, — про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов» (ICTV); «Ведуча: Підвищення заробітних плат для військових прогнозує секретар РНБО. Про це Олександр Турчинов заявив під час відвідин передових позицій на Луганщині. За словами посадовця: зміни можливі уже від наступного року, принаймні їх пропонуватимуть під час планування бюджету на 2018 рік. Окрім цього, змінять і державне оборонне замовлення. Відповідні правки уже готують. В основі реальні потреби військових, які боронять Україну на Донбасі —повідомив Турчинов» (5-й). Ці заяви виглядають таким собі нагадуванням про покращення в армії, адже минулого тижня президент уже говорив.
На «1+1» продовжили інформкампанію проти Держкіно. У сюжеті Дмитра Святненка йдеться про розслідування прокуратури щодо розкрадання бюджетних коштів. У підводці йдеться: «У справі фігурує голова "Держкіно" Пилип Ілієнко. Також прокуратура перевіряє діяльність кількох телекомпаній, державної кіностудії імені Довженка. Подробиці корупційної кіноепопеї дивіться далі». Ані тут, ані далі в сюжеті не уточнюється, в якій ролі Іллєнко «фігурує» у справі: чи як свідок, чи як підозрюваний?
Прокурори в сюжеті говорять дуже стримано. І, судячи з їхніх слів, нецільові трати бюджетних коштів здійснювали фірми, що отримували держфінансування на виробництво проектів, а чи має до того відношення керівництво Держкіно, в цьому сюжеті правоохоронці не говорять. Каже кореспондент: «Кор.: Поки ж прокуратура йде за списком, у якому 14 компаній, серед них "Пронто фільм", якою керує Максим Асадчий, а також кіностудій "Інсайд-медіа" та "Директорія кіно", які належать Володимиру Філіппову, він за три роки отримав третину всіх дотацій, адже у всі ці роки спрацьовувала так звана схема пов'язаних осіб. Саме Філіппов свого часу продюсував стрічки Михайла Іллєнка, рідного дядька голови "Держкіно" Пилипа Іллєнка, і саме компаній Філіппова, за даними досудового слідства, переводили бюджетні кошти в готівку. Сам він коментувати цю інформацію відмовляється». Тінь на репутацію голови Держкіно кидає й озвучена фраза, що він не відповідає на дзвінки. Попередньо було озвучено, що Іллєнко перебуває у відпустці. Тож виходить, що озвучити аргументи Держкіно просто немає кому.
На каналі «Україна» розпочався марафон полювання на Михеїла Саакашвілі. Це єдиний канал, який стежить за слідством проти екс-президента Грузії на його батьківщині. Цього дня тільки повідомили, що прокуратура Грузії завершила розслідування чотирьох справ, у яких намагається довести провину Саакашвілі в переслідуванні опонентів. Матеріал однобокий і зосереджений на аргументах проти політика.
На каналі «Україна» незмінно у світлому ключі розповідають про діяльність фонду Ріната Ахметова. Сюжет Інни Жиленко розпочинається з фрази: «Три года заботы о детях Донбасса».
На «Інтері» Сергій Каплін закликав НАЗК ретельно перевіряти статки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, а лідер «Опозиційного блоку» Юрій Бойко критикував уряд за скасування механізму регулювання цін на продукти в сюжеті про здорожчання «борщового набору».
На ICTV та СТБ досить улесливо розповіли про 15-й благодійний фестиваль «Чорноморські ігри». На ICTV згадали про присутність на заходах першої леді Марини Порошенко. В обох сюжетах про геніальних дітей говорить засновник, а отже і благодійник фестивалю, екс-нардеп від Партії регіонів Микола Баграєв.
8 серпня, вівторок
Цього дня всі телеканали згадували річницю вторгнення РФ в Грузію. Але більшість обмежилися короткими повідомленнями. Повноцінний сюжет цій темі присвятив тільки «UA: Перший». Ольга Кравченко поспілкувалася з бійцями, які протидіяли російській агресії тоді на своїй батьківщині і тепер роблять те саме в Україні.
Тільки два канали — «1+1» та «Інтер» — зробили сюжети про неякісну тушкованку в армії. На «1+1» в коментаторах із критикою влади виступає нардеп, член партії «Укроп» Віталій Купрій: «Віталій Купрій, народний депутат, партія "Укроп": Міністерство оборони нічого не накопалло на своїх підлеглих і все намагається зробити, щоб винні особи уникли відповідальності».
На «Інтері» про неякісні продукти розповідають волонтери й військові 128-ї бригади. Про те, що серед волонтерів — представниця партії «Укроп», за кадром та в титрах не йдеться, це можна роздивитися на кадрах із табличкою на прес-конференції. У матеріалі забагато емоційних оцінок: «Ведущая: Несъедобную тушенку, которой кормят украинских бойцов, обнаружили волонтеры. Зубы, кожа, прожилки — все это месиво подают под видом консервов на передовой. Кто травит военных этой псевдоедой, разбиралась Инна Томина».
Висновки роблять за кадром, або ж вустами волонтерів із посиланням на експертів лабораторії. Самих спеціалістів про вміст консерв журналісти не розпитали. Такий сюжет виглядає підозріло, але хто саме тут опинився під інформаційним ударом — Міноброни чи постачальник — однозначно сказати важко. З одного боку, критикують посадовців, а з іншого: «Кор.: Активисты опасаются, что могут пострадать не только военные. Ведь эта компания победила в ряде тендеров на поставку еды не только в армию, но и в школы и ПТУ. Волонтеры просят Генпрокуратуру проверить поставщика».
Ще одна гучна подія — затримали підозрюваних у розкраданні коштів на будівництві Євровалу на кордоні з Росією. Звісно, тут «Інтер» не упустив можливості розкритикувати Яценюка: «Ведущая: И напомню, что это проект главного фронтовика Арсения Яценюка. Начинался он как нечто грандиозное, по крайней мере экс-премьер так его анонсировал. Европейский вал должен был остановить российское вторжение, но на деле это оказалось, что это действительно всего лишь металлическая сетка ров, вал, смотровые вышки и камеры видеонаблюдения. Обходится этот проект государству весьма не дешево. Общая стоимость 4 миллиарда гривен. В стену уже замуровали 600 миллионов, а в этом году сначала выделили двести и затем прибавили еще 300 миллионов».
Цього випуску на «Інтері» двічі з’являвся Сергій Каплін. Спершу він без зрозумілої причини з’явився в сюжеті про резонансну загибель військового й вимагав справедливого розслідування. Йдеться про загибель у Миргороді бійця Василя Хукала. Слідство схиляється до версії про самогубство, а родичі стверджують, що висновки експертизи сфальшовані, й характер поранень говорить, що чоловік не міг їх собі завдати сам.
Далі Каплін вимагає розслідувати банкрутство Прилуцького заводу «Пожмашина» і бачить тут руку Олега Ляшка: «Ведущая: Сергей Каплин утверждает, что пока глава МВД тормозит следствие, главный радикал Олег Ляшко уже вывел миллиарды в кипрские офшоры».
А на початку випуску на «Інтері» упереджено висвітлювали справу народнофронтівця Максима Полякова. Позицію обвинувачення тут подають як факт, а позицію захисту як виправдання: «Павлина Василенко, корреспондент: Добрый вечер, Наташа. Хочу напомнить, опять-таки, что прокуратура считает нардепа-фронтовика Максима Полякова злостным нарушителем, поскольку он не выполняет возложенные на него мерой пресечения обязательства. Он не дал свои 2 паспорта, он отказался надевать электронный браслет слежения. А также он периодически уезжает из Киева и его родного города Умани, что делать ему категорически запрещено. …Защита Полякова и сам депутат говорят, что 304 тысячи гривен — это очень большая для них сумма. Большая сумма для самого депутата и если они уйдут в бюджет, то это будет большая для него потеря. А в свое оправдание Поляков говорит, что он ничего не нарушает, исполняет все приписанные ему обязательства». На інших каналах такого дисбалансу не простежувалося.
На каналі «Україна» не забули про справу Саакашвілі. Цього разу тут з’являється Ілля Ківа і пропонує політику довести свою правоту в судовому порядку. Минулого тижня із подібними тезами виступав шеф Ківи, міністр Арсен Аваков. Але коментар Ківи вражає своєю некомпетентністю: «Илья Кива, политик: Пусть он обратится в Европейский суд и получит документы, которые будут подтверждать в его легальность как гражданина Грузии и непричастности его к тем преступлениям, в которых на сегодняшний день ему выдвинуты обвинение. Моё отношение как мужчина к мужчине. Человек для меня, который смог отказаться от своего гражданство, он предатель. Если этот человек был президентом своей страны и отказался от своей страны, он предатель два раза». Як відомо, звернення до Європейського суду можливе після проходження всіх національних судових інстанцій і предметом розгляду може бути вирішення питання про порушення прав людини, а не видача документів тощо.
Далі на каналі «Україна» Олег Ляшко закликає фінансувати медицину з центрального бюджету, а не з місцевих. У деталях фінансування медзакладів, звісно, ніхто не намагається розібратися, за принципом: як каже Ляшко, так і правильно.
Також у сюжеті Інни Жиленко розповідається, як допомагає Рінат Ахметов безпорадним пенсіонеркам у прифронтовій Талаковці на Донеччині.
На «1+1» привернули увагу до проекту Teacher Prize Ukraine, куратором якого цьогоріч є телеканал.
9 серпня, середа
Найрезонансніша політична подія дня — відставка керівника «Укрзалізниці» Войцеха Балчуна. Всі канали подали новину досить збалансовано, нагадавши про конфлікт, що був між очільником УЗ та міністром інфраструктури Володимиром Омеляном. Ніхто не проігнорував позиції самого Балчуна.
«1+1» у сюжеті нагадав, що недавно запитував у Балчуна про можливість відставки, і нагадав, як дипломатично він уникнув прямої відповіді.
«Інтер» після нормального загалом сюжету продовжив тему новиною про відставку замміністра охорони здоров’я Оксани Сивак, потім про надбавку до зарплати, яку отримує очільник «Укравтодору» Славомір Новак. А далі лідер «Опоблоку» Юрій Бойко заявляє, що не варто посадовцями в уряді призначати іноземців. До речі, про відставку замміністра Сивак ніхто, крім «Інтера», у випусках і не згадав.
А почався випуск «Подробностей» із новини про затримання підозрюваних на розкраданні коштів будівництва Євровалу. Наприкінці традиційно згадується, що це «проект Яценюка» — раптом хто ще не знає, на кого все списати.
Також на «Інтері» захищали видання «Страна.UA» звинувачуючи в «замовленні» обшуків у працівників редакції Авакова та Геращенка. У сюжеті немає навіть жодних коментарів правоохоронців, тому керівники медіа вільно сиплють власними версіями, звинуваченнями в політичних та професійних переслідуваннях та розправі. Жодного натяку на баланс.
Канал «Україна» та «Інтер» про обшук у адвоката Миколи Мартиненка повідомили лише з позиції адвоката, який, ясна річ, стверджує, що підстав для обшуку не було. Коментарів від правоохоронців чи спроб їх отримати в матеріалах немає.
На каналі «Україна» знову розповідали, як чекають у Грузії Саакашвілі. У сюжеті говорять тільки його опоненти, а також політолог Володимир Фесенко, який пояснює інформаційну активність Саакашвілі тим, що політик користається сезоном затишшя й хоче вигідно відрізнятися на фоні інших. Останнім часом коментарі Фесенка на телеканалах з’являються в такій інтерпретації, яка може бути вигідна урядові і Президенту.
Також традиційно на каналі «Україна» хвалили благодійність Ріната Ахметова. Сюжет виходить під титром «Три роки допомоги людям».
На «1+1» вигороджували депутата від «Укропу»: «Олександр Привалов, кореспондент: СБУ проти політичної партії. Сотні людей зібралися на протест у Луцьку. Вони обурені затриманням громадського активіста, майданівця і члена партії "Укроп". Спершу авто Олександра Тиводара зупинили посеред міста озброєні люди в камуфляжі. Потім його звинуватили в незаконному прослуховуванні місцевих чиновників. Однопартійці Тиводара називають обвинувачення абсурдним і говорять про політичний тиск». У сюжеті більше уваги приділяється прихильникам Тиводара та заявам про політичний тиск. До позиції СБУ додають «начебто», а про переслідування патріотів — як факт.
На «UA: Першому» вийшло одразу два ґрунтовних гостросоціальних сюжети. Олексій Гомин розбирався, з якими бюрократичними проблемами стикаються переселенці і що змушує їх відмовлятися від свого статусу. А Сергій Гільді досліджував, чому водії не хочуть працювати в українських маршрутках і як кадровий голод позначається на якості послуг та цінах на поїздки.
10 серпня, четвер
Цього дня продовжили розгляд справи Януковича. Більшість каналів присвятили цій темі розгорнуті сюжети з аргументами всіх сторін. Стисло і змістовно про хід суду повідомили «Інтер» та СТБ, обмежившись БЗ із синхронами.
На «1+1» дещо перебирають із оцінками: «Ведуча: Адвокат Януковча взявся в суді виправдовувати заразом і Путіна… На це захисник втікача назвав дії Путіна та Януковича “миротворчими”». Далі в коментарі адвокат назвав це особистою думкою. Тож матеріал зосереджений довкола цієї фрази, а не суті судового засідання.
На «UA: Першому» про це засідання не обмовилися і словом.
НАБУ відзвітувала за півроку своєї діяльності, 5-й канал та «UA: Перший» із цієї прес-конференції винесли найактуальніші тези — про перебіг справи щодо проекту «Стіна» та можливості нових затримань. ICTV та канал «Україна» просто ретранслювали звіт директора НАБУ Артема Ситника, де він сам оцінює свою роботу. Поцікавитися оцінками неангажованих експертів чи принаймні громадської ради при НАБУ ніхто й не подумав.
На «Інтері» ж чітко звучить коментар Артема Ситника щодо справи «Стіни»: «Розслідування триває, і виключати появу нових підозрюваних я не буду». Але в редакції цю цитату вирішили продовжити у своїй інтерпретації та нагадати, що Євровал ініціював Арсеній Яценюк. Далі пішли за принципом «згадати все» і змішали докупи, здавалося би, не пов’язані події: про підпал редакції новин «Інтера», про свою версію щодо причетності до цього Авакова і Ківи, заяви ОБСЄ та НСЖУ та справу «Cтрана.UA» як нібито переслідування опозиційних медіа.
Далі на «Інтері» Сергій Каплін учергове критикував Іллю Ківу та робив заяви про «легітимних» керівників Соцпартії, до яких відносить і себе.
На «1+1» продовжили наполягати на політичних переслідуваннях волинського укропівця. Раптова недуга чоловіка не викликала в авторів матеріалу скепсису, як це зазвичай відбувається з політиками в судах: «Ведуча: До зали суду Олександра Тиводара несли на ношах під оплески його побратимів. Вони вважають затримання укропівця політичним переслідуванням. Захисник попросив обрати запобіжний захід у вигляді особистої поруки народних депутатів, однак прокурор наполягає на триманні під вартою впродовж 60 діб. Медики категоричні, кажуть: слідчі дії щодо укропівця, зважаючи на стан його здоров'я проводити не рекомендують».
На каналі «Україна» — сюрприз для всіх, хто скучив за ефірами з Олегом Ляшком. Цього разу він заявляє, що Саакашвілі йому не конкурент, вимагає підвищувати пенсії, а не пенсійний вік (який ніхто не збирається підвищувати), та критикує систему часткової оплати медицини з місцевих бюджетів. З останньою тезою він уже з’являвся в новинах цього тижня.
Дільність фонду Ріната Ахметова цього разу прорекламували не лише на каналі «Україна», а також на ICTV.
На 5-му каналі Анастасія Старостенка знайшла новий ракурс для розкриття теми війни на Донбасі. Вона розповіла про долю поділеного навпіл через окупацію національного природного парку «Меотида» на Білосарайській косі. Тут йдеться і про долю працівників, що змушені були переїжджати на підконтрольну територію і працювати без зарплати, і про долю тварин, на яких також впливають бойові дії.
Також на 5-му запевнили: «Ведуча: Українська влада робить все, щоби звільнити Ахтема Чейгоза та всіх політичних в'язнів Кремля. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав президент. Справи проти українців та кримських татар Петро Порошенко називає судилищем. Його влаштувала Росія проти людей, які виступили на захист своєї батьківщини, наголосив президент». Утім, до конкретики тут так і не дійшло. І матеріал радше акцентує на тому, який турботливий Президент, аніж насправді інформує про ситуацію з політв’язнями.
11 серпня, п’ятниця
Чи то у зв’язку з відставкою Балчуна, чи то з літніми відпустками й поїздками на кількох каналах зацікавилися комфортом у поїздах «Укрзалізниці». На ICTV розбиралися у відсутності кондиціонерів у вагонах, а канал «Україна» проаналізував, чи дотримується залізниця правил для комфорту пасажирів, які самі ж встановили.
Після нестандартного сюжету-експерименту, виявляється, що це було лише вдалим фоном для наступного фрагменту програми. Далі розмова з гостем у студії, лідером «опозиційного уряду» Борисом Колесніковим. Розмову почали з критики екс-очільника УЗ Войцеха Балчуна. А потім екс-міністр інфраструктури часів Януковича згадує свої досягнення на посаді: будівництво інфраструктурних об’єктів під Євро-2012. Звісно, критика тих об’єктів не наводиться і замовчується, а ведуча потурає гостю:
«Ведущая: Давайте подведём итог. Иностранные реформаторы уходят из Украины, Яресько, Згуладзе, Абромавичус. В своих странах они были успешными менеджерами. Что у них прошло здесь?
Борис Колесников: Где они были успешными менеджерами? Приведите мне пример. Когда проводилось Евро-2012, чтобы запустить пять украинских аэропорт по мировым правилам, мы провели конкурс и лондонские хедхантеры нашли в аеропорту Абу-Даби генерального директора, которого взяли в Украину и он за чётыре месяца запустил пять украинских аэропортов, который как донецкая, как сегодня. На сегодняшнего дня работает как часы. Где эти реформаторы?
Ведущая: Они не справились».
До речі, згадувався у розмові й Саакашвілі. Його Колесніков порівняв із «радянським алкоголіком», який робить вигляд, що ходить на роботу, а політичне майбутнє його назвав безперспективним.
Критикує Саакашвілі й наступний матеріал випуску. У сюжеті Антона Нечипоренка говорять тільки опоненти політика, йдеться про звинувачення екс-президентом у переслідуванні опозиції в Грузії, навіть причетності до вбивства людей. І за весь сюжет звучать аргументи виключно проти політика, й жодної альтернативної точки зору.
На «Інтері» знову почали випуск зі справи Євровалу та наїзду на Яценюка. Нагадуючи, що проект ініціював екс-прем’єр, тут дають коментар політтехнолога Андрія Золотарьова, пов’язаного з «Опоблоком», який припускає, що затримання підозрюваних — це натяк «бенефіціарам» розкрадених коштів. Далі на арені з’являється Сергій Каплін і більш невибагливо «пояснює», що до чого: «Сергей Каплин, народный депутат, лидер Социал-демократической партии: Це не європейський вал. Це європейський завал. Після цієї крадіжки, після цієї оборудки у нас уже не буде абсолютно ніякого розуміння з нашими європейськими партнерами. Після будівництва цієї стіни між владою і простими людьми формується неймовірна стіна недовіри. Тому я вважаю, що авторів цієї стіни, тих, хто крав ці гроші, ідеологів, ідейних натхненників Яценюка, Авакова, їхніх шісток потрібно ставити до стінки за цю стіну».
Також дісталося й однопартійцю Авакова та Яценюка Сергію Пашинському. Навіть не називаючи імен адвокатів, повідомляють, що вони оскаржили закриття кримінальної справи щодо нардепа: «Ведущая: Речь идет о стрельбе нардепа в Вячеслава Химикуса … Потерпевшего Вячеслава Химикуса увезли в больницу и прооперировали. А Пашинский спустя несколько дней уже был на каникулах в Альпах. Во время допросов депутат путался в показания. То он оборонялся, стреляя лежа, то вдруг вспомнил, что открыл огонь стоя». Тобто тут продовжують робити висновки замість слідства.
Далі один із лідерів «Опоблоку» Юрій Бойко констатує кризу в Україні та критикує уряд. А нардеп від БПП Сергій Рудик інспектує кордони. І знову показують тільки його серед учасників усієї «групи народних депутатів», що об’їжджає ділянки кордону, про які в сюжетах говорять. Із його коментарями просувається ідея доопрацювати закон про державний кордон: «Кор. Андрей Анастасов: Группа народных депутатов вот уже восемнадцать дней объезжает участки украинской границы, соседствующие с Россией. Побывали на Донбассе, в районе Крыма, Приднестровья и вот конечный пункт — Змеиный. Основной вывод — нужно срочно дорабатывать Закон о госгранице. Например, неясно, как быть пограничникам, если участок кордона, который нужно укреплять, проходит по чьей-то территории».
На СТБ вийшов несподівано оптимістичний репортаж із зони бойових дій. Про оптиміста з Авдіївки 81-річного пана Миколу розповів у своєму сюжеті Борис Сочалко. Чоловік під обстрілами щодня поливає город, лікує пошкодження на деревах після обстрілів і не падає духом.
12 серпня, субота
На «112» випуск складається переважно з коротких неповних повідомлень, більшість новин на 5-му стосуються оборонки, а на ICTV знову наплутали з цифрами у зведенні. Тут повідомили про двох загиблих за минулу добу. Судячи з наявного синхрону, за основу повідомлення взяли інформацію, озвучену спікером Міноборони Андрієм Лисенком. Але що він, що штаб АТО за підсумками 11 серпня повідомили про одного загиблого, а не про двох. Звідки в ICTV альтернативні дані — не зрозуміло.
На каналі «Україна» в гостях Сергій Тарута говорить про реінтеграцію Донбасу. Ведуча Олена Кот одразу запитує, чим депутатське об’єднання «Майбутнє Донбасу» вже змогло допомогти переселенцям із окупованих територій. Попри прохання навести конкретні приклади, політик більше говорить про загальні речі й завершує це пафосними обіцянками: «Сергей Тарута: И я уверен о том что мы в ближайшее время всё-таки эту территорию освободим и поможем каждому человеку».
Ще один матеріал з ознаками замовності на каналі «Україна» критикує Михеїла Саакашвілі. Тут усе намагаються зрозуміти, як подорожує політик без громадянства та з анульованим паспортом і проводить різні публічні зустрічі в країнах Європи. Тут приходять на допомогу польські журналісти, які в коментарях запевняють, що зустрічі Саакашвілі не мають офіційного характеру, а поважні європейські політики, мовляв, не хочуть співпрацювати з екс-президентом Грузії.
Також у сюжеті Антона Нечипоренка критикують Саакашвілі Ілля Ківа та політолог Володимир Фесенко: «Владимир Фесенко, политолог: А по большому счёту он никому не нужен. Это политик или поэтическая сила, которая создает конфликты, сумятицу и отбирает голоса. На победу не не претендует, а голоса отбирает. В этом контексте он не нужен ни Тимошенко, ни Садовому, ни Анатолию Гриценко — никому по большому счёту!».
Затребуваним політиком на каналі «Україна» є Олег Ляшко. Тут розповіли, що це завдяки йому ремонтують ділянку Одеської траси: «Елена Кот, ведущая: 3,5 километра асфальта без ям и выбоин. Отремонтированную дорогу через Новоселки-Чабаны открывали министр инфраструктуры и главный украинский радикал. Эту ветку от трассы Киев-Одесса чинили месяц, инициатором выделения с госбюджета больше части средств на этот ремонт стала политическая сила Олега Ляшко».
Невід’ємною частиною випуску «Сегодня» на каналі «Україна» є подяки фонду Ріната Ахметова.
На «Інтері» Ілля Ківа — антигерой. І з його критикою тут уже перейшли всі рамки. «Наталья Белышева, ведущая: Советник главы МВД Илья Кива, который пытается захватить Социалистическую партию, болен шизофренией. Об этом в Сумах на встрече с активистами СПУ заявил народный депутат Сергей Каплин. В качестве доказательства он продемонстрировал справку, предоставленную Нацакадемией медицинских наук Украины». В синхроні Каплін ще й закидає Ківі «заяви неонациського, неофашистського, кримінального характеру» та погрози вбивством.
На 5-му трохи відстали від трендів в Україні. Тут розповіли про пивні ванни в Ісландії, подаючи це як новаторські лікувальні процедури. Видно, у ньюзрумі пропустили репортаж із ICTV й не знали, що такі процедури вже доступні і в Україні. А сюжет почали з некоректного стереотипного формулювання, переходячи від сюжету про квіткові килими до сюжету про пивні ванні: «Ведуча Яна Конотоп:Цю красу, безумовно, більше оцінять жінки. А от ісландську ініціативу, напевно, більш чоловіки. В Ісландії відкрили перше пивне спа».
ВИСНОВКИ
Протягом тижня вийшло 44 сумнівних сюжети: 41 матеріал із ознаками замовності й три незбалансовані «паркетні» новини.
Вісімнадцять матеріалів вийшли на каналі «Україна», шістнадцять на «Інтері», шість на «1+1», по два на ICTV та 5-му. Випуски «112», «UA: Першого» та СТБ обійшлися без упереждених новин.
Сім матеріалів про фонд Ріната Ахметова: шість на «Україні» та один на ICTV.
У шести матеріалах на «Інтері» з’являвся Сергій Каплін, у трьох із них він критикував представників «Народного фронту».
Представники «Опозиційного блоку» світилися в чотирьох матеріалах: тричі на «Інтері» виступав Юрій Бойко, в одному матеріалі на каналі «Україна» — Борис Колесніков.
Тричі на каналі «Україна» світився Олег Ляшко. Також тричі піарилися представники «Укропу» на «1+1».
В інтересах захисту Миколи Мартиненка вийшло два повідомлення: по одному на каналі «Україна» та «Інтері».
Двічі за відсутності чіткого приводу з’являвся в новинах Олександр Турчинов: на 5-му та ICTV.
По одному матеріалу в інтересах нардепа Сергія Рудика («Інтер»), Сергій Тарута («Україна»), Петра Порошенка (5-й), Ігоря Гужви та видання «Страна.UA» («Інтер»).
Критичних матеріалів загалом вийшло чотирнадцять. Проти представників «Народного фронту» сім матеріалів на «Інтері», шість матеріалі проти Михеїла Саакашвілі на «Україні» та один матеріал проти «Держкіно» на «1+1».
Моніторинг щоденних теленовин здійснює громадська організація «Детектор медіа» за підтримки «Інтерньюз Нетворк».