Енергопаніка: маніпуляції, замовчування та конспірологія. Моніторинг теленовин за 13–18 лютого 2017 року
Енергопаніка: маніпуляції, замовчування та конспірологія. Моніторинг теленовин за 13–18 лютого 2017 року
Без сумніву, головною темою тижня стали питання енергетики: спершу оцінка ситуації, згодом ухвалення рішення про надзвичайний енергетичний стан та оцінка сценаріїв подальшого розвитку подій. Складається враження, що в енергетиці не лише монополія на ринку, а й монополія на інформацію. Канали продовжують подавати суперечливі оцінки: одні нагнітають, що вже завтра країна замерзне й тисячі людей втратять роботу, інші заспокоюють — усе під контролем героїчного уряду. Лише під кінець тижня з’являються спроби безсторонньо розібратися в перспективах і нарешті згадати, чого чекають блокадники.
На «1+1» продовжили шукати російський слід в НБУ, а на «Інтері» — винуватців розкрадання майна Маріупольського НПЗ серед правоохоронців.
13 лютого, понеділок
Ситуацію в енергетиці більшість каналів подає песимістично й виключно з погляду уряду. При цьому факти про запаси вугілля, причини кризи передають не зовсім повно й точно.
Найбільш похмурі перспективи малюють ICTV, канал «Україна» та «Інтер». Тут уся відповідальність за стан енергетики перекладають на блокадників, що насправді є лише однією гранню ситуації.
«Усе через рекордно низькі запаси на складах електростанцій вугілля антрацитової групи. На деяких з них палива залишилося всього на лічені дні. А єдине на сьогодні джерело антрацитів — тимчасово окуповані території Донбасу, поставки звідки досі блокують деякі депутати і активісти», — повідомляє ведуча «Фактів» на ICTV Олена Фроляк. Це дещо спрощена подача, адже альтернатива антрациту з окупованих територій є, інша справа — яка. Але навіщо напружуватися й ускладнювати матеріал, якщо можна просто узагальнити й додати коментар прем’єра Володимира Гройсмана: «Я не розумію, що хтось хоче довести до того, щоби помешкання залишилися без опалення? Це неприпустимо просто».
І тут же наступний матеріал — «Батьківщина» вимагає відставки Гройсмана. Мовляв, довів народ до зубожіння, але на його місце тимошенківці не претендують. Коментаря Гройсмана немає.
Канал «Україна» також переконує, що проблеми в енергетиці через блокаду: «Ведуча: Причина в блокаде поставок угля с неподконтрольной части Донбасса. Из-за этого на некоторых теплоэлектростанциях топлива осталось всего на две недели». Наступний сюжет повідомляє, що блокада загрожує промисловості, школам і лікарням: «Кор.: Такое уже случалось. Два года назад обстрелы разрушили железнодорожное сообщение с Донбассом. Из-за нехватки угля 200 тысяч днепровчан, школы и больницы остались без света и горячей воды. Но это было летом». Які висновки зробили теплоенергетики за два роки невпинної війни й постійної загрози лишитися без палива, журналістів не цікавить.
А насамкінець сюжету автор Антон Нечипоренко вирішує взагалі нагнати страху: «Профильное Министерство уже рассматривает возможность ввести чрезвычайное положение в энергетике. Чтобы заменить украинский уголь, нужно два месяца. За это время страна может оказаться в холоде и темноте».
Цікаво, що на каналі «112» повідомляють: «Необхідного палива для вироблення електроенергії вистачить на сорок діб». Так само на СТБ: «В Україні лишається вугілля на сорок днів, — такі дані сьогодні озвучили у компанії “Укренерго”».
На «1+1» навіть розрізняють відтінки перспектив: «Запасів вугілля, залежно від того, яка буде погода та наскільки економно його витрачати, вистачить, щонайменше, на два тижні, максимум — на 45 днів». На «UA: Першому»: «За добу станцію використовують близько 35 тисяч тонн. Тож за таких умов палива вистачить менш ніж на місяць. Якщо зменшити використання вугілля до 20 тисяч на добу, ТЕС може попрацювати ще сорок днів. На 15 днів більше».
А в новинах «Інтера» уживаються обидві формули: перспектива є, але немає. Перший сюжет: «По данным руководителя Минэнерго, более 900 тысяч тонн антрацита, а это все запасы, хватит в среднем на сорок дней. А чтобы купить уголь за границей, необходимо около двух месяцев, заявил министр. То есть, по сути, веерные отключения света могут начаться уже в конце февраля-начале марта». А далі подається інформація, що суперечить попередній: «Альтернативы донбасскому углю у Украины нет, об этом перед заседанием энергетического штаба заявил премьер. По его словам, более трети всего объема угля, который используют для производства электроэнергии — антрацит. Его добывают только на временно оккупированных территориях». Тобто невигідні альтернативи тут визнають просто... відсутніми.
У середині випуску новин на «Інтері» — цілий блок сумнівних сюжетів. Так само дістають карту мінських переговорів: «Ведущая: Минск-3 необходим, и он должен начаться с нейтральной территории, на которой не будет вооруженных формирований». Тему переговорів із урегулювання ситуації на Донбасі з початком ескалації бойових дій в Авдіївці почали озвучувати в «Опозиційному блоці». А в цьому матеріалі про це каже директор інституту «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв, близький до співвласника «Інтера», опоблоківця Сергія Льовочкіна.
Далі — продовження «серіалу» про Маріупольський НПЗ: «Из-за бездействия высших чинов МВД, грабители получили десятидневный карт-бланш на расхищение стратегического оборудования. Которое, вполне вероятно, могли вывезти на подконтрольные боевикам территории». І цей матеріал, озвучений у студії, — лише анонс розгорнутого завтрашнього сюжету.
Далі нардеп від «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул береться за «порятунок ракетного будівництва». Не обійшовся випуск без постійного коментатора з усіх питань на «Інтері» лідера Соціал-демократичної партії, нардепа Сергія Капліна, який вимагає змінити закон про люстрацію.
А «1+1» продовжує свій «серіал». Тут серйозно взялися за «російський слід в НБУ». Сюжет повторює тези, озвучені попереднього тижня. Змінюються лише формулювання: «Кор.: Гонтарева вела спільний бізнес з заступником голови правління ВТБ банку, паном Соловйовим. За часів правління Януковича Валерія Олексіївна через спільну з росіянином компанію “АСЮ” допомагала родині президента інвестувати гроші в державні облігації».
Далі в сюжеті посилаються на неназваних експертів, які зазначають, що вплив Гонтаревої на ВТБ не зменшився. А експертами в сюжеті виступають ведучий програми «Гроші» Олександр Дубінський, нардеп Сергій Тарута, який раптово почав з’являтися на «1+1» синхронно з появою інформації про його плани створити нову політсилу, а також представники «Укропа» та близький до них Ігор Луценко.
Інцидент із організацією «Євробачення» показали в новинах збалансовано. «Частина організаторів “Євробачення-2017” заявила про вихід із проекту», — повідомляє «112». «1+1» та «Інтер» називають інцидент «скандалом на “Євробаченні”». А «UA: Перший» заспокоює: «Євробачення-2017, Україна проведе на найвищому рівні навіть попри звільнення частини команди, яка працювала над підготовкою пісенного конкурсу».
У сюжеті є коментарі обох частин команди.
На каналі «Україна» хвалили фонд Ріната Ахметова. На СТБ — фонд Олени Пінчук «АнтиСНІД».
14 лютого, вівторок
ICTV розпочав випуск із відвертих реверансів уряду Володимира Гройсмана. У підводці до сюжету про звіт уряду ведуча Олена Фроляк каже: «Він загалом складається з позитивних акцентів — зростання зарплати, зупинка падіння економіки, збільшення ВВП. Уряду вдалося порівняно з 2015 роком вчетверо збільшити ремонт і будівництво доріг. Закладено основи модернізації залізниці, покращено інвестиційний клімат. Протягом всього минулого року Україна не купувала російського газу. Ну а чого Кабміну зробити не вдалося, розпитаємо у прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Який приєднається до нас у прямому ефірі одразу після нашого першого репортажу».
Далі сюжет Ольги Чайко оминає будь-яку критику уряду. Криза в енергетиці? «Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України: Власними руками українці хочуть, деякі українці, зірвати опалювальний сезон». Критика від опонентів? «Володимир Гройсман: Я вважаю, що мамою українсько-економічної слабкості, знищення української незалежності, корупції, популізму і неефективності — є Юлія Тимошенко». При цьому, звісно ж, не йдеться про висвітлення в цьому ефірі критики від самої Тимошенко.
Далі в ефірі було включення-інтерв’ю з Гройсманом. Питання та репліки Олени Фроляк дають прем’єру ще більше шансів себе похвалити: «Коли покращення реально відчує простий українець?», «Які енергоефективні проекти запустив саме ваш уряд?», «Я вам бажаю, щоб ваш наступний звіт був ще більш позитивний. Вашому уряду бажаю успіху і до зустрічі».
Оцінки Гройсмана від самого тільки Гройсмана також подали в новинах СТБ: «Ведуча: За словами прем'єра, торік урядовцям вдалося спинити кризу й досягти зростання економіки, хоч і не такого стрімкого, як хотілося. Проте вже сьогодні, запевняє Гройсман, це дає змогу збільшувати надходження до бюджету, активно модернізувати інфраструктуру та підвищувати соціальні виплати. Мовляв, це лише початок змін на краще, які українці неодмінно відчують, переконаний прем'єр».
«Збалансовує» випуск новин на ICTV скарга від представника Радикальної партії Віктора Галасюка: «Ведуча: Підвищення тарифів на газ, електроенергію та вантажні залізничні перевезення для промисловості матимуть руйнівні наслідки для всієї економіки держави і добробуту українців. Такі перспективи прогнозують учасники круглого столу в парламенті, експерти і представники галузевих асоціацій». Самі експерти в повідомленні так і не з’явилися, за них за всіх «виступив» журналіст Галасюк.
Випуск на каналі «Україна» розпочався з новини про перейменування програми новин на «Сегодня»: «Единый бренд для газеты, сайта и телевидения». Повідомити про це глядачам, напевно, й треба. Але весь матеріал зводився до реклами однойменної газети.
Далі нахвалювали уряд: «Ведущая: Экономика выросла, инфляция упала. Премьер похвастал успехами Кабмина за прошлый год. В нынешнем премьер-министр обещает повысить пенсии и снизить цены на лекарства, и продолжить бороться с коррупцией. Правда, кроме отчёта о достижениях, Гройсману пришлось отвечать и на критику».
Як виявилося, «критика» — це застереження політолога Віктора Тарана в атаках від опонентів уряду: «Бо останні кілька місяців, ми бачимо суперечності як навколо уряду, так і намагання з боку опозиції його розхитати».
А вся критика від автора сюжету Едуарда Ганішевського зводиться до такого рядка: «Расшатать правительство не выйдет, уверяет премьер. Все обвинения в коррупции в свой адрес, озвученные политическими оппонентами, отрицает». Далі прем’єр звинувачує в народженні корупції Юлію Тимошенко.
До речі, слово самій Тимошенко дали тільки на «Інтері». Окремим матеріалом: «Юлия Тимошенко, народный депутат, глава фракции "Батькивщина": Дякую за валентинку від прем'єр-міністра. Ми дали дуже чіткі аргументи. Чому? По-перше — це повна руйнація економіки України, це галопуюча інфляція. Зачищений практично малий бізнес, середній клас. Його просто знесли з обличчя України. Крім того, одночасно іде знищення малих сіл для того, щоби звільнити сільськогосподарську землю від права держави».
Трохи далі у випуску новин каналу «Україна» підіграють інтересам промисловців, які опираються підвищенню тарифів на вантажні залізничні перевезення. Про це свідчить те, що з шести коментарів лише один є аргументом ПАТ «Укрзалізниця». А решта заяв — про різні причини не підвищувати тарифи.
«Кор.: Не нужно выдумывать велосипед, призывают основные пользователи ж/д услуг и вспоминают: еще два года назад была разработана схема вывода "Укрзалізниці" из кризиса. И определяющими факторами были не денежные вливания, а наведение порядка в самом ведомстве». Згадувати звіт гендиректора «Укрзалізниці» щодо боротьби з корупцією, виходу на кращі економічні показники та вже здійсненої закупівлі нового складу, автор не став.
Чому тарифи не на часі — продовжили говорити далі з гостем студії представником РПЛ і головою комітету парламенту з питань промисловості Віктором Галасюком. І тему залізниці продовжили питаннями блокади. Питання ведучої Анни Панової продовжує лінію про «блокадників-розбійників», які невідомо чого хочуть: «Блокадники, в частности, уже обещают захватывать ТЭЦ, то есть брать их под контроль, если начнутся веерные отключения. Потому что они не видят для этого оснований. Вот какие могут быть методы для снятия блокады? Потому что простые уговоры не действуют». Як відомо, в цитаті прихильника блокади Володимира Парасюка йшлося про «брати під контроль ТЕС», тому «захоплювати» — це інтерпретація ЗМІ. Наприклад, так був сформульований заголовок у виданні «Страна.UA».
А після сльозливого сюжету про допомогу штабу Ріната Ахметова — не менш жалісливий матеріал, що розпочинається такою підводкою: «Прекратить блокаду на Донбассе просят жители прифронтовых городов. С призывом снять осаду с путей и пустить поезда с углем на украинские ТЭС они обратились к Президенту».
Замість жителів у сюжеті Антона Нечипуренка — представники теплостанції та міські голови — тобто представники влади. Тут апелюють то до того, що працівники ТЕС можуть залишитися без роботи, то до того, що без світла й тепла опиняться школи й лікарні, то до того, що життя без опалення вдарить по містах, і так побитих війною, знову: «Кор.: Зима 2014-го. В Славянске и соседней Николаевке во время боев за Донбасс разрушены жилые дома, школы и детсады. Пострадала и Славянская теплоэлектростанция. Тогда подать отопление оказалось настоящим испытанием».
На цей момент не оголошено надзвичайного стану в енергетиці, поки що не йдеться навіть про віялові відключення, що самі по собі не залишають міста в пітьмі, а дозволяють економити ресурси, не зачіпаючи дитсадків, шкіл та лікарень.
Безпросвітною виглядає тема й у новинах 5-го каналу, де журналісти не втримуються від власних оцінок: «Україна неспроможна нині відмовитися від антрацитового вугілля, що його видобувають на окупованих росіянами територіях Донбасу. Вкотре переконував на засіданні уряду прем'єр Гройсман. На таке потрібно, кажуть його міністри, від трьох до п'яти років. Тож блокування активістами залізничних шляхів, які виступають за припинення торгівлі з бойовиками, загрожує національній безпеці, лякав Гройсман». Із такою ж подачею виходять новини на «UA: Першому».
А от у матеріалі на «1+1» вугілля з окупованих території раптом називають «сепаратистським», розповідають про настрої уряду та звертаються по коментар до експерта Сергія Зуєва. А для політичного опонування уряду дають слово нардепу, представнику партії «Укроп» Віталію Купрію: «Міністр Насалик змусив заборонити атомним електростанціям виробляти там достатню кількість дешевої електроенергії, замість цього надав дозвіл такій компанії, як “Донбасенерго”, яку пов’язують з Олександром Януковичем, сином Януковича, надати їм можливості більше виробляти, використовуючи при цьому вугілля марки антрацит».
Про те, чи тільки блокадники винні в енергетичній кризі, змушують замислитися глядачів «112». Журналіст Ігор Меделян доповнює сюжет коментарем політтехнолога Тараса Березовця, який закликає РНБО — «а не популістів» — дати оцінку блокаді. Далі кореспондент за кадром додає нібито зі слів Березовця: «За словами експерта, нинішня ситуація порушує чимало питань до керівництва профільного міністерства. Зокрема, що стосується забезпечення диверсифікації енергоджерел». І тут же кореспондент виправдовується за уряд: «За даними прем'єр-міністра, аби перейти на альтернативні джерела і позбутися вугільної залежності від окупованих території, країні потрібно від трьох до п'яти років і 15 мільярдів гривень щорічних інвестиції».
Розбиратися в ситуації стали на СТБ. Тут і міністр енергетики Ігор Насалик лякає, що наслідки блокади вже за два тижні позначаться на пікових навантаження енергосистеми, і блокадники озвучують свою позицію, й народні депутати висловлюються як за, так і проти перекриття залізниці. Коли ж Єгор Соболєв згадує про «Роттердам», журналіст навіть пояснює, про що саме каже нардеп, і додає коментар експерта Андрія Геруса на пояснення застосування формули. Далі йдеться, що в уряді спростували інформацію про застосування формули «Роттердам плюс» у ціні на паливо. Завершили позицією представника Євросоюзу: «Через блокаду постраждають з обох боків від лінії розмежування».
«1+1» продовжує шукати російські зв’язки у Валерії Гонтаревої. Відсутність її позиції пояснюють тим, що вона не виходить на зв’язок ані з народними депутатами, ані з журналістами. Тож у сюжеті автори просто засипають главу НБУ звинуваченнями: «Голова Національного банку Валерія Гонтарева засекретила результати зустрічі з керівником кремлівського “Внешэкономбанку” Сергієм Гурковим. [...] А засекречувати справді є що. Докапіталізація банку, який належить Кремлю, уже відбувається за рахунок українського бюджету. Тобто, за наші з вами гроші». Коментують знову в «Укропі», Ігор Луценко та Сергій Тарута.
«Інтер» подав обіцяний учора сюжет щодо Маріупольського НПЗ. Але нового в матеріалі майже немає: ті самі закиди на адресу правоохоронців, вже використані в попередніх матеріалах коментарі представника банку, в заставі якого перебувало майно, та анонімного свідка подій.
А Сергій Каплін цього разу на «Інтері» заявляє про створення тимчасової слідчої комісії в парламенті, щоби з’ясувати долю існування коаліції.
15 лютого, середа
Головна інтрига дня — чи буде запроваджено надзвичайний стан в енергетиці. Це питання Кабмін вирішив на своєму засіданні.
Одразу після нього у студії ICTV з’явився міністр енергетики Ігор Насалик. І ведуча Олена Фроляк цього разу ставила чимало незручних питань: «Як на вашу думку, чому за ці три роки уряд, ваше міністерство, зокрема, не зробили нічого для того, щоб, по-перше, диверсифікувати енергоресурси і щоб не допустити таку ситуацію? Три роки вже триває війна!», «От якщо подивитись на карту енергетики України, вона, практично вся енергетика, у нас монополізована. Тобто, є такі позиції, де монополія на 73 %. Як взагалі в такій ситуації держава може формувати дальню стратегію розвитку енергетики, коли у нас все в приватних руках?».
Утім, коли йдеться про прем’єра Володимира Гройсмана, він завжди герой: «Сьогодні глава уряду Володимир Гройсман різко відреагував на заяву “Нафтогазу” про можливе підвищення тарифів на газ для населення вже з першого квітня й одразу на 40 відсотків, тобто до майже 12 гривень за кубометр. На думку комерційного директора “Нафтогазу” Юрія Вітренка, саме така ціна відповідатиме ринковій. Щоправда, для неї Кабмін, на його думку, мав би скасувати спеціальні зобов'язання з продажу газу населенню на пільгових умовах. Прем'єр, почувши таке, запевнив, що не допустить ніякого зростання цін на газ для людей, а тим, хто про таке підвищення заявляє, Гройсман порадив або відповідальніше ставитися до роботи, або просто звільнятися». Аналогічне повідомлення вийшло в ефірі «Інтера».
Введення надзвичайного стану в енергетиці виключно з діями блокадників пов’язують на «Україні» та «Інтері». На цьому акцентують: «Ввести чрезвычайное положение в энергетике. Все из-за блокады поставок угля с Донбасса» («Інтер»), «Из-за блокады поставок угля антрацита Кабмин ввел чрезвычайные меры на рынке электроэнергии» («Україна»). Попри те, що відповідне рішення поки що свідчить тільки про перехід у режим економії, канал «Україна» наполягає, що ми всі замерзнемо й зануримося в пітьму: «Кор.: Собственно, он (Гройсман. — MS) просит прекратить блокаду железной дороги, иначе страна может остаться без тепла и света, сотни тысяч украинцев без работы, а страна без валютной выручки. Поэтому премьер просит созвать срочное заседание Совета по нацбезопасности и обороне».
На цьому каналі так наполегливо протидіють блокаді, що навіть зі звітної прес-конференції генпрокурора Юрія Луценка, який звітував за рік своєї роботи, принесли тільки дві новини — звіт щодо справи Януковича й цю: «Диверсия — так назвал блокаду на Донбассе генпрокурор».
Далі в ефірі каналу «Україна» вирваний із контексту закид одночасно на адресу Юлії Тимошенко та Михеїла Саакашвілі, в яких, мабуть, бачать опонентів нинішньому Президентові: «Ведущая Анна Панова: В сложное для Украины время необдуманные действия, поспешность, а, возможно, и попытки пропиариться на общении с президентом Трампом могут негативно сказаться на отношениях двух стран. А сам факт встреч не говорит о каких-либо значимых связях отдельных украинских политиков с новой американской властью». Політтехнолог Тарас Березовець каже, що має інформацію про трихвилинну зустріч Тимошенко з Трампом, організовану її американськими лобістами.
А Адріан Каратницький, представлений міжнародним аналітиком, називає стосунки з Трампом «розмінною монетою для Саакашвілі».
Далі в ефірі — сюжет про благодійність фонду Ріната Ахметова.
У новинах «ТСН» на «1+1» підозріло виглядає сюжет Олександра Романюка про обшуки у Волинській облраді. Насторожує насиченість матеріалу позитивними оцінками волинського бурштинового КП й запевненнями від журналіста: «Кор.: Однак скаржаться члени облради: під час обшуку вони нікого не цікавили. Певні: головним питанням був бурштин. Пригадують, що кілька місяців тому своїм розпорядженням Кабмін доручив рекультивувати землі, де видобували корисну копалину».
Далі навіть припускають, що за такими діями може стояти спроба легалізувати несанкціонований видобуток бурштину: «Кор.: Саме в день обшуків, губернатори трьох областей, зокрема і Волинською розказують як згадані компанії проводитимуть рекультивацію і тут з'ясовується важлива деталь, під виглядом рекультивації, ці компанії отримують можливість видобутку бурштину».
На «Інтері» випуск розпочинається з різких заяв на засіданні уряду. Весь сюжет насичений негативними перспективами життя в надзвичайному стані в енергетиці, а всю відповідальність покладають на опонентів: «Владимир Гройсман, премьер-министр Украины: Блокада сьогодні — це злочин, саме в частині вугілля, все інше я не беруся судити. Блокада, я зараз говорю тільки про все те, що повинно бути застосовано в металургійному комплексі для виробництва, спричинить зупинку металургійних підприємств країни. Інакше як підрив економіки це назвати неможливо. І, можливо, комусь хочеться, щоб зростання економіки було зупинено, а мені такий сценарій не підходить».
Каплін у випуску з’являється двічі в різних іпостасях: борця за пенсії ветеранів МВС та захисника фермерів.
Далі — протест медиків у Запоріжжі: «Ведущая: Они требуют, чтобы в Минздраве отказались от идеи заменить врачей парамедиками, то есть людьми без высшего профильного образования. Почему эскулапы считают идеи Ульяны Супрун опасными для здоровья? Узнавали наши корреспонденты».
Негативними оцінками на адресу очільниці МОЗу й завершується сюжет, а з міністерства про причини й проблеми нововведень — жодних коментарів: «Кор.: Запорожские медики говорят, что если в Министерстве к ним не прислушаются — будут требовать отставки главы Минздрава.
Виктория Удовиченко: Супрун, чемодан, вокзал, Америка».
Далі у випуску піариться «Опозиційний блок»: «Ведущая: В Украине оппозиционеры подвергаются политическим репрессиям. Об этом говорится в заявлении Оппозиционного блока. В связи с угрозами генпрокурора Юрия Луценко в адрес нардепа Вадима Новинского — фракция обратилась к посольствам демократических стран и международным организациям».
І витягли із забуття тему Сергія Пашинського: «Ведущая: Спикер парламента Андрей Парубий перекладывает ответственность на Нацагентство по противодействию коррупции — в вопросе устранения Сергея Пашинского с должности главы комитета нацбезопасности. Такое мнение высказал на своей странице в Фейсбуке нардеп Сергей Лещенко».
16 лютого, четвер
Питання блокади та вирішення проблем із поставками вугілля залишається пріоритетною темою. Таку собі «енергопаніку» продовжують тримати в тонусі ICTV, «Україна», 5 канал, «Інтер». Майже всі вони просувають тезу, що блокада діє в інтересах агресора.
ICTV: «Ведуча Олена Фроляк: На переконання Петра Порошенка, ініціатори блокади цинічно піаряться, завдаючи шкоди всій країні, розхитуючи її зсередини і провокуючи величезні збитки не лише енергетичній галузі. Постраждає металургія, залізниця, потерпатимуть без тепла українські родини».
На «Інтері» таку позицію Президента підкріплює коментар політтехнолога, який працює і інтересах різних політсил, Вадима Карасьова: «По мнению Вадима Карасева, какими б благими не были намерения блокирующих, в первую очередь эта ситуация вредит государственной целостности страны.
Вадим Карасев, политолог: Дальнейшая блокада будет приводить к тому, что этот регион будет просто отрезан, потом забран Российской Федерацией, тогда будут введены уже на официальном уровне российские войска, провозглашена независимость квазиреспублик и тогда мы окончательно потеряем эти территории со всеми вытекающими последствиями для экономики, для территориальной целостности, для государственности».
Наступний маніпулятивний крок — до правди додати домисли. Так, ведуча озвучує, що на фейсбук-сторінці блокади з’явилися заклики долучатися людям зі зброєю: «Сегодня на своей странице в Facebook активисты призывают присоединиться всех тех, у кого есть оружие». А далі додає оцінку: «Это значит, что совсем скоро блокада может стать вооруженной». Той факт, що блокадники говорять лише про зареєстровану зброю та пояснюють свої мотиви, на «Інтері» лишають поза увагою. Подачу в новині можна порівняти з відповідним фрагментом заяви штабу блокади: «Штаб блокади торгівлі з окупантами звертається до патріотів України, що мають офіційно зареєстровану зброю, із закликом долучатись до лав учасників блокади, щоб разом з нами захистити неозброєних волонтерів, громадських активістів та інших учасників блокади, які знаходяться на наших редутах».
На 5-му взагалі вдалися до трансляції конспірологічних версій, не посилаючись на експертів навіть ангажованих: «Водночас активісти, які блокують транспортне сполучення, адже вважають торгівлю з бойовиками не припустимою, на своїй сторінці у соцмережі заявили: "Припиняти перекриття залізничного сполучення з окупованими територіями вони наміру не мають" [… ] Заворушилася й Москва. "Газпроам" заявив — будь-якої миті готовий поновити Україні продаж газу. Києву, мовляв, тільки треба попросити. Й це, до речі, одна з конспірологічних версій причин блокування транспортного сполучення. Мовляв, замовив блокування Кремль, щоби Україна втратила можливість купувати антрацит, який видобувають на підприємствах Рината Ахметова, натомість змушена була через безвихідь повернутися до купівлі російського газу».
На каналі «Україна» кореспондент Віра Свірдлик також нагнітає за кадром: «40 000 тонн угля недополучила Украина из-за трехнедельной блокады Донбасса. Заводы останавливаются один за другим. Руководители предприятий, которые еще держатся на плаву, бьют тревогу — остались считанные дни и в украинской промышленности начнутся необратимые процессы. Переговоры с протестующими не приносят результата. В ситуацию вынужден вмешаться Президент».
У цьому матеріалі з осудом блокади виступають нардепи Вадим Новинський та Олег Ляшко, чия компетентність коментувати тему доволі сумнівна, і скидається суто на політичну доцільність.
На каналі «1+1» у сюжеті Олександра Романюка йдеться і про осуд Президента, і про зустрічні питання до влади: «Ведуча: Президент заявив: блокувальники, своїми діями шкодять Україні. Підривають економіку, заважають реінтеграції окупованих областей. Експерти ж, натомість нагадали Президентові і його команді, що два роки тому вони самі були прихильниками блокади». Але баланс порушують у бік критики влади: «Кор.: Запровадивши надзвичайні заходи, влада лише розписалася у власній неспроможності гарантувати енергетичну безпеку держави, заявляють у партії "Укроп" і вимагають прозвітувати у парламенті про те, що зроблено для енергетичної незалежності за останні роки».
Далі в «ТСН» сюжет Якова Носкова, що формує «людське обличчя блокади»: «Ведуча: А тим часом учасників блокади підтримали дружини і матері військовополонених. Сьогодні вони приїхали в Торецьк. [...] Кор.: Оцей состав стоїть тут від початку блокади. З машиністами, кажуть, конфліктів немає. Усі розуміють ціну цієї акції звільнення полонених». Про тих, хто блокувальників не підтримує й засуджує, в цьому матеріалі промовчали.
Наприкінці випуску — знову сюжет зі «злочинами» НБУ, частина з яких, як мантра, повторюється ось уже щодня: «Кор.: Таємна угода між італійцями і росіянами за посередництва Національного банку України не єдина. В листопаді минулого року голова Нацбанку Валерія Гонтарєва зустрічалася з керівником Кремлівського "Внешэкономбанку" Сергієм Горьковим. Найпевніше говорили про рефінансування української дочки російського державного "Промінвестбанку"».
На «Інтері» тричі засвітилися представники «Опозиційного блоку»:
-
«Веерные отключения и чрезвычайное положение в энергетике — не выход, — считают в "Оппозиционном блоке"... Единственное решение, по мнению оппозиционеров, — остановка железнодорожной блокады. И привлечение ее организаторов к уголовной ответственности. Политики утверждают: за бездействие властей расплачиваются простые украинцы»;
-
«В Одессе депутаты "Оппоблока" требуют от полиции ускорить расследование дела об избиении председателя Раздельнянского райсовета Феликса Сигала»;
-
Как заставить украинский парламент эффективно работать обсуждали сегодня лидер "Оппозиционного блока" Юрий Бойко и глава миссии Европарламента по вопросам работы Верховной рады Украины Пэт Кокс».
Під кінець випуску продовжили закиди до правоохоронців через Маріупольський НПЗ.
Тільки вже більш адресно: «Так что же это — игнорирование подчиненными прямых приказов Арсена Авакова или же круговая порука и сговор в МВД на самом высоком уровне? Знал ли министр о действиях своих подчиненных, Арсен Аваков всегда может озвучить в эфире "Подробностей". А пока наша редакция продолжает собственное расследование этой резонансной темы».
І ще один день у новинах каналу «Україна» не обійшовся без піару фонду Ахметова.
17 лютого, п’ятниця
У новинах починають згадувати, чому виникла блокада, й більш критично оцінюють аргументи уряду.
Так, на ICTV, на якому попередні дні піддавалися «енергопаніці», журналістка Христина Гавриш поставила справді цікаві запитання: «Кор: Попри переможні реляції уряду про зміцнення енергетичної незалежності, блокада вугілля з непідконтрольного Донбасу продемонструвала — ми досі надзвичайно вразливі і запровадження надзвичайного стану в енергетиці цьому підтвердження. Нині третина електроенергії виробляють теплові станції. Половина із них працюють на антрациті, а його видобувають лише в окупованих районах Донбасу. Торік дев'ять із десяти мільйонів тонн ми купили саме там, попри очевидний ризик». До обговорення проблеми в сюжеті залучили трьох експертів. Хоча все ж продовжують мовчати про вимоги протестувальників — а отже і про спосіб виконання принаймні короткострокових завдань.
У цьому випуску новин ICTV присутня джинса в інтересах Аграрної партії.
Не змінилася подача вугільної теми на каналі «Україна». «Кор.: Тем временем, угля на некоторых украинских ТЭС и ТЭЦ осталось на неделю. По словам премьера Владимира Гройсмана, Украина делает все, чтобы минимизировать потребности в антраците. […] Но на все это необходимо время. Сейчас же блокада ведет к катастрофе. […] Несмотря на вчерашние заявления Президента, СНБО, реакции ЕС, участники блокады даже не собираются пропускать уголь на предприятия, остановка которых обернется для страны миллиардными убытками».
За лякалками про запаси на лічені дні десь геть загубилося, що введення надзвичайного стану в енергетиці має на меті заощадження й використання наявних ресурсів ще понад місяць. І знову ж замовчується, чому блокаду не знімають та за яких умов блокувальники готові йти на поступки.
Далі у випуску звіт-подяка про діяльність фонду Ахметова. Та сюжет-вітання зі 120-річчям ахметовського комбінату імені Ілліча.
На «Інтері» Гройсман заговорив про те, що «поможет Украине постепенно слезть с "антрацитовой иглы"». Хоча інформація подається однобоко й у формі радше планів, аніж даних про вже проведені заходи.
Наступний сюжет — про конфлікт блокадників із правоохоронцями. Учасників блокади ведучий Олесій Ліхман називає радикалами. І розповідає, як народний депутат, прикриваючись посвідченням, сприяв озброєним людям. Тут же і спростовують: «Но что интересно: во время следственных действий народный депутат, пользуясь своим служебным положением и депутатской неприкосновенностью — забрал оружие и не дал провести следственные действия. По данным “Украинской правды”, речь о Семене Семенченко. Он на своей странице в Фейсбуке обвинил журналистов издания в подтасовке фактов». Для повноти картини — синхрон мера Львова, лідера «Самопомочі» Андрія Садового, який висловлюється на підтримку блокади. Тобто, за логікою «Інтера», — на підтримку радикалів зі зброєю.
Наступні повідомлення випуску — заяви Вадима Новинського й мера Маріуполя Вадима Бойченка з осудом блокади. Вони підтримали промисловців та апелювали до збереження робочих місць. Вінчає енергетичний блок повідомлення про заяву «Великої сімки» з вимогою розблокувати залізницю на Донбасі.
У цьому випуску Сергій Каплін — борець проти олігархії та за землю селянам: «55 народных депутатов просят Конституционный суд отменить мораторий на продажу земли сельхозназначения. Сегодня они подали соответствующее прошение. Но вот другие их коллеги — категорически против. Сергей Каплин, например, считает: если такое решение будет принято — вся украинская земля окажется в руках олигархов».
А Галина Якушко зі Львова продовжує демонструвати своє упередження до мера Садового: «Кор: В лучших традициях Станиславского ответил мэр Львова Генпрокурору. "Не верю!" — воскликнул Садовый после того, как Луценко заявил, что мусорный полигон в Грибовичах не поджигали. [...] Зато мэр Садовый безоговорочно доверяет спецкомиссии, которая, по его же поручению, проверяла пригодность участка под мусороперерабатывающий комплекс и полигон в Яворовском районе. Использовать эту территорию как раз и предложил премьер-министр Гройсман. Обустройство полигона позволило бы в кратчайшие сроки решить проблему с отходами, которые уже полгода возят по всей стране. Но комиссия горсовета решила участок не подходит [...] С какой целью мэр Львова затягивает решение мусорной проблемы в прокуратуре пока не комментируют. Лишь сообщают, что допрашивают Садового по делу о трагедии в Грибовичах».
На «UA: Першому» поширили заяви підприємств Ахметова: «Найбільші металургійні підприємства заявляють про припинення роботи, через блокаду». У сюжеті — коментарі Сергія Тарути як екс-керівника «Індустріального союзу Донбасу», представників Авдіївського коксохіму, «Азовсталі» та Маріупольського металурійгоного комбінату: «Авдіївський коксохім постачає сировину до Маріупольського меткомбінату та до “Азовсталі”. Всі ці три підприємства належать “Сістем кепітал менеджмент”, приватному акціонерному товариству, сто відсотків акцій якого належать бізнесмену Рінату Ахметову», — про всяк випадок уточнює кореспондент.
А далі — ще й бонус для комбінату імені Ілліча (також у групі Ахметова): «Кор.: До блокувальників залізниці звернувся через Фейсбук директор меткомбінату імені Ілліча. Мовляв, тільки за минулий рік підприємство перерахувало більш як 1,3 мільярда гривень до українського бюджету. А тепер 18 тисяч працівників можуть втратити роботу».
У наступному сюжеті від Олени Бунт — неточності: «Кор.: На антрацитовому вугіллі працюють практично усі українські ТЕС, як державні, що входять до складу центренерго, так і приватні, що належать до ДТЕК». Відповідно до офіційних коментарів, із 14 ТЕС на антрациті працюють сім, а загалом вони забезпечують 30 % енергетичних потреб, повідомляв Володимир Гройсман.
Вимоги блокадників озвучили тільки два телеканали: CТБ та «1+1». Останній явно симпатизує учасникам блокади, називаючи їх просто «активісти» й «люди» (на противагу «радикалам» на «Інтері»), та геть ігноруючи наслідки їхніх дій для енергетики в тому стані, в якому вона на поки є.
Далі у випуску «1+1» знову сюжет із критикою керівництва Нацбанку, який повторює ті самі тези, що й щодня, журналісти вдаються до маніпуляцій: «Кор: В той же час керівництво Нацбанку загрози російських банків не вбачає. В коментарі "Європейській правді" Валерія Гонтарева каже, що в кожному банку є наглядач від Національного банку, який не дозволить російським дочкам фінансувати війну». А журналісти «Плюсів» скаржилися, що Гонтарева з ними не спілкується… Сам коментар не стверджує, що НБУ не бачить (чи бачить) загрози в російських банках: «НБУ наголошує, що в кожному з банків з російським капіталом ще з 2014 року працює куратор від НБУ, який ретельно відстежує всі операції. І у разі виявлення неправомірних операцій, має всі інструменти для застосування заходів впливу. Наразі подібних порушень не виявлено».
18 лютого, субота
Цього дня згадували трагічні події Майдану. Включення з центру Києва у прямому ефірі йшли на «112», 5-му та «1+1». Також військові й добровольці згадували річницю оточення Дебальцевого.
На ICTV після сюжету з Мюнхенського саміту, окремий матеріал присвятили «українському ланчу» від Пінчука: «Ольга Чайко, кореспондентка: Український ланч, що нині організували в одному з найпрестижніших приміщень — Старому Держбанку Баварії. Під одним дахом зібралося до ста політиків, усе задля того, аби обговорити перспективи виконання Мінських домовленостей і врегулювання конфлікту на Донбасі. Власне, цей ланч — єдиний захід під час Мюнхенської конференції з безпеки, присвячений саме Україні».
Тут не згадується, що українські посадовці цей захід переважно ігнорують, а зі світових політичних зірок його відвідують переважно вже не активні політики, як це описує, наприклад, «Дзеркало тижня».
Про ці нюанси не згадують і на каналі «Україна». Хоча тут Пінчукові не присвячували окремого сюжету, а повідомили про всі українські результати. Незрозуміла в сюжеті тільки участь Арсенія Яценюка.
Для підтримки іміджу загрозливої блокади на «Україні» дали коментар політолога Володимира Фесенка, який останнім часом усе частіше піарить владу. Тепер і на «Україні» зазвучало, що блокада — на руку агресору: «Владимир Фесенко, политолог: Негативні наслідки пов'язано з тим, що удар по державі і стабільність у державі. Махновщина і нас послаблює перед Росією. Патріоти войовничі, врешті-решт об'єктивно працюють на російські інтереси».
Поговорити про блокаду у студію запросили Олега Ляшка. Здається, в ефірі каналу «Україна» вже сформована така квота — Ляшко дає інтерв’ю у студії не менше, ніж раз на тиждень.
Після сюжету про перестрілку в Харкові за участі, ймовірно, колишніх бійців добровольчих батальйонів, в ефірі — коментар Арсена Авакова. Абсолютно не інформативний, а суто іміджевий: «Участие в боевых действиях не даёт право ходить с оружием. Об этом заявил министр внутренних дел Арсен Аваков. Комментируя перестрелку в Харькове, он отметил, следить за порядком должны правоохранительные органы. С организациями который берут на себя из функций, министр пообещал бороться».
Не забули і про Ріната Ахметова: розповіли про інший його проект — «Сиротству — нет».
Висновки
Протягом тижня виявлено 69 сумнівних матеріалів: 58 матеріалів із ознаками замовності, сім — «паркетів», чотири промо власних продуктів чи послуг.
Майже порівну їх було на каналі «Україна» та «Інтері» — 22 та 21 матеріали відповідно. Зрівнялися показники на «1+1» та ICTV — по десять підозрілих матеріалів. По два ангажованих повідомлення на CТБ, «UA: Першому» та 5-му. Новини каналу «112» чисті.
Найбільше сумнівних матеріалів можна умовно об’єднати під назвою «енергопаніка»: тут маніпулятивно згущували барви, апелювали до емоції чи оперували виключно фрагментами фактів. Виокремити чиїсь конкретно інтереси в таких сюжетах можна не завжди. Загалом таких матеріалів 16: по шість на каналах «Україна» та «Інтер», два на ICTV, по одному на «UA: Першому» та 5-му.
В інтересах Ріната Ахметова — шість сюжетів про його фонд, один із промо футбольного клубу «Шахтар», один — в інтересах компанії «Метінвест» — усі на каналі «Україна». Ще один сюжет, який можна віднести до матеріалів в інтересах Ахметова, оскільки він у вигідному світлі повідомляє про інтереси його компаній, вийшов на каналі «UA: Перший». Загалом — дев’ять матеріалів.
Представники «Опозиційного блоку» шість разів виступали на «Інтері».
Сергій Каплін п’ять разів світився також на «Інтері». Стільки ж разів просувалися інтереси представників «Укропа» на «1+1».
На рахунку Радикальної партії Олега Ляшка — три сюжети: два на «Україні» та один — на ICTV.
Двічі підіграли «Батьківщині»: по одному випадку на ICTV та «Інтері».
Аграрну партію один раз піарили на ICTV.
«Паркетні» сюжети з Володимиром Гройсманом траплялися сім разів: тричі на ICTV та по одному на «UA: Першому», 5-му, СТБ та «Україні».
Критичних сюжетів було загалом одинадцять: шість на «Інтері», чотири на «1+1» та один на «Україні». Сюди не входять матеріали про енергетику.
На «Інтері» по одному разу критикували Уляну Супрун, Сергія Пашинського та Андрія Садового. Три сюжети критикували правоохоронців щодо ситуації на Маріупольському НПЗ.
Уся критика на «1+1» була спрямована проти Валерії Гонтаревої та керівництва НБУ.
Один критичний матеріал на «Україні» водночас був спрямований проти Юлії Тимошенко та Михеїла Саакашвілі.
Якісний моніторинг щоденних праймових новин та підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа» й не обов’язково відбиває позицію Міністерства закордонних справ ФРН.