«Джинсове» загострення на ICTV. Моніторинг теленовин 3-8 жовтня 2016 року

«Джинсове» загострення на ICTV. Моніторинг теленовин 3-8 жовтня 2016 року

16 Жовтня 2016
5249

«Джинсове» загострення на ICTV. Моніторинг теленовин 3-8 жовтня 2016 року

5249
Поступово, але впевнено канал Пінчука ICTV наближається за рівнем піару політичних сил до «Інтера» та «України». Переважає реклама «Опозиційного блоку».
«Джинсове» загострення на ICTV. Моніторинг теленовин 3-8 жовтня 2016 року
«Джинсове» загострення на ICTV. Моніторинг теленовин 3-8 жовтня 2016 року

Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», каналів «112» та 5-го впродовж 38 жовтня 2016 року.

3 жовтня, понеділок

Новий рік у хасидів. Святкування в Умані

Канал «Україна» виставив українців скнарами, а гостей — нечупарами: «Сегодня праздник и у предприимчивых украинцев. Аренда жилья подорожала в разы. Кому не до веселья, так это коммунальщикам. Город завален мусором».

Не у захваті від хасидів був «1+1»: «Зачинені ятки, сміття довкола та відсутність святкових співів. У хасидів сьогодні день молитов. А тим часом, квартал, де знаходиться могила праведника цадика Нахмана,  оговтується після святкування Нового року».

І ICTV: «Перукарні облаштували просто на вулицях. Після таких святкувань місто знову потопає у смітті». Однак у цей же час ICTV — єдиний канал, який поцікавився традиціями хасидів: «Джозеф показує свою кухню. Впродовж дня разом з іншими чоловіками тут готували святкову вечерю. Меню різноманітне. Одна з головних страв — риба».

Кардинально інше враження від нового року в хасидів складається у глядачів «UA: Першого»: «Відкориговані графіки роботи комунальних служб дають свої результати. Місцеві жителі кажуть, цього року місто і справді чистіше ніж зазвичай у Рош га шана. Самі ж городяни готові миритися із тимчасовими незручностями, бо для них це можливість заробити».

Інші канали хасидами не зацікавилися.

Тим часом«Інтер» розповів про план бюджету на 2017 рік від «Опоблоку»:

«Юрий Бойко, народный депутат, "Оппозиционный блок": Ми прорахували, що за рахунок реальної інфляції і девальвації гривні Державний бюджет отримає приблизно 30 мільярдів гривень. Крім того, ми пропонуємо зменшити видатки на бюрократичні структури, перш за все на силові, також це дасть більше 40 мільярдів гривень. І тому додатковий ресурс бюджету ми очікуємо приблизно буде приблизно 80 мільярдів».

Є в сюжеті й піар «Батьківщини»:

«Юлия Тимошенко, народный депутат, "Батькивщина": 95 % громадян України проти розпродажу сільськогосподарської землі з молотка (звідки такі дані в лідери БЮТу? — невідомо. — І.А). Ми розпочинаємо всі правові процедури по проведенню референдуму щодо заборони розпродажу сільськогосподарських земель і заборони емфітевзису, як форми розпродажу землі, яка завуальована незрозумілим для селян словом. Я внесла до Верховної Ради законопроект, якій продовжує мораторій на продаж сільськогосподарської землі до 2022 року».

Слово опозиціонерам дав ще й ICTV: «В “Опозиційному блоці” вже проаналізували проект головного кошторису на 2017. Підготували свої пропозиції, і знайшли там майже сто додаткових мільярдів. Їх опозиціонери пропонують спрямувати на зарплати та пенсії. Натомість обіцяють підтримати бюджет-2017».

«Україна» теж не забарилася з реакцією «Опоблоку»: «Спорный момент в законе о спецконфискации. Представители “Опозиционного блока” усмотрели опасность для большинства украинцев. Дескать, если документ примут, у человека, обвиняемого в коррупции, могут конфисковать имущество до решения суда. Даже если владельца оправдают, ему придется доказывать, законно ли куплена квартира и откуда у него депозиты и ценные бумаги, а это противоречит презумпции невиновности, уверяют политики». «Експертами» в темі виступили нардеп від «Опоблоку» Дмитро Шпінов та лідер Радикальної партії, якого постійно піарить канал, Олег Ляшко.

У цьому ж сюжеті «Событий» каналу «Україна» — «озадачена предстоящей зимой» Юлія Тимошенко: «Продовжують діяти закони, які дозволяють забрати житло за житлово-комунальні борги. Зараз це вже загрожує тому, що люди залишаться практично під відкритим небом на вулиці». Однак ці слова Тимошенко журналісти навіть не перевірили, не запитали юристів.

«События» також продовжують піарити опозицію: «В “Оппозиционном блоке” депутаты ещё дальновиднее, уже работают над госбюджетом следующего года. Изучили документ, составленный правительством и уверяют: деньги умеют считать и тратить лучше».

У цьому ж ефірі канал тішиться мораторієм на вивіз лісу. Одним із «експертів» у матеріалі виступає голова парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, який за посадою може виступати фахівцем із питання, однак ми часто помічали пана Галасюка у відстоюванні інтересів, вигідних Рінату Ахметову:

«Виктор Галасюк, председатель Комитета Верховной Рады Украины по вопросам промышленной политики и предпринимательства: В той час, як обсяг реалізації промислової продукції в Україні, в цілому, по промисловості скоротився на 6 % доларів США, то меблева промисловість показала +12 %, деревообробка показала +15 %, паперова промисловість +2 %. І це тільки перші 6 місяців роботи мораторію».

Тему лісу «Україна» продовжила у своїй студії з гостем… Олегом Ляшком: «Запрет на экспорт леса кругляка в ЕС воспринимают как нарушение соглашения об ассоциации. Вы категорически против отмены моратория. Что вы предлагаете — отказать Европе?». Ведуча дала можливість лідеру Радикальної партії вільно транслювати потрібні йому меседжі.

У цьому ж випуску «Событий» — піар Володимира Гройсмана: «Инвестировать в Украину призвал корейских бизнесменов Владимир Гройсман. Премьер расчитывает на плодотворное сотрудничество в сфере сельского хозяйства, машиностроения, информационных технологий. Гройсман также пригласил корейских предпринимателей принять участие в масштабной приватизации госпредприятий, которая вскоре начнется в Украине». Такий сюжет міг би мати місце, якби вже були конкретні плани чи домовленості, а не пусті, не підкріплені нічим слова. Аналогічна ситуація — на «Інтері».

Не забула «Україна» і про піар компанії Ріната Ахметова: «Идёт подготовка к зиме. Энергетики запасаются углем. Сегодня на теплоэлектростанции ДТЭК прибыли первые вагоны с газовым углем из Польши».

І додала традиційний матеріал про Ахметова-благодійника: «С первых дней трагедии Катю опекает гуманитарный штаб Рината Ахметова».

До розповідей про суд над опоблоківцем Олександром Орловим долучився 5 канал: «Апеляційний суд Одеси залишив опоблоківця Олександра Орлова на свободі, але суму застави зменшувати не став. Орлав зараз депутат міськради, а раніше він був заступником голови ОДА. Його звинувачують в організації масових заворушень в лютому 2014 року».

Натомість «Інтер» продовжив його захищати. Цього разу вони тиснули на емоції глядачів: «У него (Орлова. — І. А.) дочь-инвалид и престарелые родственники. Считает, что прокуратура любыми способами хочет выбить из него показания против других людей».

Не забули «Подробности» каналу «Інтер» і Коломойського підколоти: «Почти 12 млрд гривен должна государству “Укрнафта”, этот долг продолжает расти, об этом заявляют в “Нафтогазе”. Напомню, контрольный пакет предприятия принадлежит государству, а вот 42 % акций — в руках группы “Приват”».

Позиції «Укрнафти» й «Привату» немає. Як і коментарів незалежних експертів.

«ТСН» каналу «1+1» укотре піарила Миколу Томенка з його конкурсом «Сім чудес України».

4 жовтня, вівторок

ICTV розповів про страйк аграріїв, організований Аграрною партією України. Не помітити політичного підтексту неможливо: величезна кількість людей із прапорами партії, коментарі голови партії Віталія Скоцика, відсутність незалежної експертної думки, яка би пояснила, чиї інтереси відстоює цей протест? Дрібних підприємців чи великих землевласників?

«Головна вимога до влади — зберегти податкові пільги для фермерів, які діяли 17 років поспіль. Сільгоспвиробники кажуть: внаслідок податкових змін за останні півтора року фіскальне навантаження зросло у 41 раз. Аграрний сектор втратив понад 20 мільярдів гривень оборотних коштів. Передусім страждають ті підприємці, які виробляють найнеобхідніші харчі: м’ясо та молоко. Якщо податкові пільги не повернути, то продовольство здорожчає на 40-50 %», — розповідає кореспондент «Фактів», не перевіряючи цієї інформації у профільного відомства й незалежних експертів.

Ідентичний сюжет виходить і у випуску «ТСН» каналу «1+1», до всього тут є ще й коментар близького до Ігоря Коломойського Ігоря Палиці: «Спочатку селянам потрібно надати доступ до дешевих європейських кредитних ресурсів, а вже потім знімати мораторій. За сьогоднішніх умов — це не створення ринку землі та порятунок селян, а цинічний та чітко продуманий план повного пограбування».

«Інтер» тим часом продовжує вкидати в інфопростір меседжі про те, що опозицію переслідує влада: «Оппозиция настаивает на своих изменениях в проект бюджета на следующий год и говорит о преследованиях». Далі — коментар опоблоківця Юрія Бойка: «Замість того, щоб займатися економічним розвитком країни — влада обрала шлях безпідставних звинувачень, тиску на опозиційних депутатів та переслідування політичних опонентів. Все це робиться з єдиною метою — відволікти увагу суспільства від економічних і політичних провалів. Саме тому проводяться безпідставні обшуки в офісах опозиційних депутатів. Щоденно анонсуються арешти представників опозиції».

У цьому ж сюжеті каналу «Інтер» про Верховну Раду піарять знову БЮТ:

«Юлия Тимошенко, народный депутат, "Батькивщина": Розглядати законопроекти про флору і фауну, но не розглядати питання житлово-комунальних послуг, енергетичної сфери, не розглядати питання землі — це треба бути просто абсолютно неадекватами, розумієте. І парламент сьогодні українське суспільство сприймає як неадекватів, які не можуть актуально поставити проблему і які не можуть людям дати рішення».

І нізвідки знову з’являється представник «Опоблоку». Цього разу — Олександр Вілкул, який коментує ініціативу ввести візи з Росією: «Патриотизм и глупость — это разные вещи. Скажите — это приблизит мир? Или это приблизит реинтеграцию Донбасса и Крыма? Или это поможет трем миллионам украинцев, которые там работают и кормят свои семьи, находящиеся в Украине».

На «десерт» — констатація члена Радикальної партії Ігоря Попова про те, що більшості в парламенті немає: «... явно немає більшості за те, щоб приймати ті закони, які уряд пообіцяв у своєму меморандумі з Міжнародним валютним фондом», і піар улюбленця каналу Борислава Берези: «Еще одна вещь, которая меня удивила — это то, что именно МВФ требует, чтобы НАБУ дали дополнительные возможности. Я согласен, НАБУ должны иметь дополнительные возможности, но мне кажется, зал должен инициировать это, а не МВФ. Поэтому что если МВФ рекомендует, а не зал, ну, тогда у меня вопрос — кто все-таки управляет Украиной».

Далі в матеріалі — позиції двох політкоментаторів, близьких до «Опоблоку», та більш віддаленого від них Фесенка:

«Руслан Бортник, політолог: МВФ не ставить цих антисоціальних умов в принципі. Він ставить конкретні показники, які має досягати уряд. […] З цих 75 сторінок тексту МВФ, вийде мабуть сотня нових українських законів, які вже буде приймати Верховна Рада. Можливо деякі точкові речі, так, там де інтереси можуть збігтися, питання приватизації. Усі ці антисоціальні речі — ні, тому що у владній коаліції все менше і менше залишається людей, які хочуть брати на себе тягар, електоральний тягар. Їм до людей іти.

Володимир Фесенко, політолог: Щодо пенсійної реформи і до ринку землі. Це питання давно на порядку денному. Давно. За частину законопроектів Рада проголосує. Якщо не проголосує, і якщо не буде продовження співпраці з МВФ, то треба враховувати наслідки. Можуть виникнути курсові проблеми, проблеми з курсом валюти. А кому це потрібно для бізнесу? Питання фінансової макроекономічної стабільності.

Андрій Золотарьов, політолог: В чем суть требований МВФ? В том, что по сути это предпродажная подготовка. Требования МВФ, они, по сути, открывают дорогу западным транснациональным корпорациям для масштабного захода в Украину. Не будут выполнены условия — не будет денег».

«Україна» вже традиційно у своєму сюжеті про Раду додає коментар лідера Радикальної партії Олега Ляшка: «Щойно прем’єр-міністр підтримав нашу позицію. І уряд згоден із вимогами Радикальної партії про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Запровадження зараз продажу земель — це фактично дати можливість п’яти сім’ям у країні, олігархам скупити задарма всю землю, потім — перепродати».

Найзбалансованішим у сюжеті про Раду був матеріал «UA: Першого».

Тим часом «Інтер» продовжує дискредитацію Нацполіції: «Полиция новая, привычки старые. На взятке попался патрульный во Львове». Цю новину дали й інші канали, але без контексту прирівнювання поліції до міліції.

У цьому ж випуску «Подробностей» каналу «Інтер» — чергова атака на міністра МВС Арсена Авакова: «Леса внутренних дел. Глава МВД Аваков перепродает купленный за копейки 11 лет назад участок леса под Харьковом. Будучи губернатором, Аваков так спешно скупал землю, что даже не удосужился правильно оформить документы. Теперь намерен спорные земли перепродать, после чего вернуть государству 18 гектаров лесных угодий будет практически невозможно». Про ймовірні махінації Авакова з лісом розповідало «Слідство.інфо» ще в березні 2016 року, однак тут питання у відсутності балансу думок в сюжеті «Інтера» (немає коментарів ані Авакова, ані його родичів, причетних до оборудки). Зате в цьому матеріалі є піар улюбленця «Интера», народного депутата Сергія Капліна: «Ми звернулися до правоохоронних органів із запитами, до Генеральної прокуратури, ще додатково до міжнародних антикорупційних інституцій з вимогою зупинити цей корупційний шабаш з боку нинішнього Міністра внутрішніх справ. Подібні корупційні оборудки повинні стати підставою для позбавлення Авакова статусу Міністра внутрішніх справ».

Не забувають «События» каналу «Україна» похвалити Ріната Ахметова: «Муж Виктории перебивается разовыми заработками, постоянной работы нет. Женщина ухаживает за малышами. Полтора года получают продуктовые наборы Рината Ахметова. Крупы, сахар, консервы, масло. В пакетах хороший набор самого необходимого».

«ТСН» каналу «1+1» продовжує свої «чорнушні» матеріали. Ось найбільш показовий за цей тиждень: «На вигляд загиблому, кажуть у поліції, від 40 до 60 років. Установити вік точніше неможливо — настільки покалічене тіло. Ймовірно, трамвай небіжчика переїхав двічі: спочатку під колеса потрапили обидві ноги, а за 30 метрів колесами відтяло і голову».

5 жовтня, середа

«Інтер» знову і знову повертається до підпалу«НІСу»: «Больше месяца прошло со дня поджога нашей телестудии. За это время от МВД о ходе следствия ни слова. Мы не раз обращались туда с запросами, но слышали отговорки о том, что расследование ведется». У сюжеті знову звинуватили Авакова, Ківу та інших у підпалі, продовжуючи подавати цю інформацію як доконаний факт.

Далі у випуску — традиційна для «Інтера» атака на правоохоронні органи: «Но а пока сотрудники МВД продолжают активно светиться в коррупционных скандалах. В Николаеве начальник районного  отделения полиции не просто систематически брал взятки, а практически занимался рэкетом».

Також в ефірі «Подробностей» —  і традиційні коментарі «Опоблоку» та БЮТу:

«Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": Якщо буде внесено законопроект по візовому режиму з Російською Федерацією, ми будемо голосувати проти тому, що ми вважаємо, що це суттєво погіршить умови роботи 2 мільйонів заробітчан, які наші є зараз в Російській Федерації, які не мають роботи тут, яких сьогодні ця влада виштовхнула за кордони країни.

Сергей Власенко, народный депутат, "Батькивщина": На треба, щоб сюди прибув міністр закордонних справ, щоб він роз’яснив, як МЗС бачить зовнішню політичну стратегію».

І традиційно коментарів їхніх політичних опонентів немає.

Наступний матеріал — піар «Батьківщини»: «Провластный госбюджет-2017 лишает украинцев возможности образования. Об этом заявила лидер фракции "Батьківщина" во время форума работников среднего образования из Белой Церкви». І знову питання: а чому зацікавив «Інтер» форум у Білій Церкві? Якщо тільки тому, що там була Тимошенко, а зі змісту сюжету виглядає, що так і є, тоді політична замовність сюжету — на долоні.

Далі у випуску «Подробностей» — чергове відстоювання інтересів «Опоблоку»: «В Одессе суд сегодня снова избирал меру пресечения руководителю местной ячейки Оппозиционного блока. Напомню, ранее Александр Орлов уже вышел на свободу, а теперь прокуратура добивается его повторного ареста, объявила о подозрении по новой статье "Препятствование проведению митинга с применением насилия" и просит об аресте».

Також в ефірі «Подробностей» — знову піар Сергія Капліна: «Кто заставлял бывшего главу госслужбы чрезвычайных ситуаций Сергея Бачковского покупать за бюджетные деньги черниговские пожарные машины и почему эти люди до сих пор не допрошены ГПУ и НАБУ. Нардеп Сергей Каплин на своей странице в Фейсбуке опубликовал копию протокола допроса чиновника, в котором тот называет имена этих людей».

ICTV натомість пропіарив Президента: «Звернути особливу увагу на спортсменів параолімпійців та розв'язати їх проблеми — закликав сьогодні президент урядовців та місцеву владу. Про це він говорив під час вручення нагород. Петро Порошенко нагадав, що наші спортсмени з особливими потребами показали найкращий результат на олімпіаді у Ріо». Те саме зробила «Україна». Ненав’язливо розповів про Порошенка 5 канал, зосередившись у матеріалі, втім, саме на паралімпійцях.

«Україна» традиційно втиснула в сюжет про Раду Олега Ляшка: «Немає більш нагального питання, ніж внесення змін до закону щодо пародії карикатур. Фракція Радикальної партії, для того щоб влада не була пародією і карикатурою вимагає від українського парламенту невідкладно внести сюди на розгляд питання про продовження мораторію про продаж земель сільськогосподарського призначення».

Тут же — позиція «Опоблоку», який пропонує «запретить продажу всей земли, а не только сельхозугодий, и ввести зеркальные меры по отношению предложений МВФ».

Далі в гостях у студії — ще один член Радикальної партії Віктор Галасюк. Питання ведучої були надзручними для депутата: «Ну что, лёд тронулся, промышленный день в парламенте состоялся. Рада поддержала заявленные Радикальной партией законопроекты. Означает ли это, что ваши требования выполняются и вы будете голосовать за бюджет 2017?», «Давайте теперь более детально об этих законах поговорим. Предложенный вами законопроект об индустриальных парках, он принят в первом чтении. Он как инвестиционный стимул для новых предприятий, то есть, если человек открывает производство, то он может завезти беспошлинное технологическое оборудование. Предприятие освобождается от целого ряда налогов, так это будет работать?»

Ще одним показовим сюжетом «України» є обурення каналу щодо можливого введення віз із Росією: «Гораздо больший удар нанесет ментальное введение виз Москвой. По данным НБУ, в прошлом году трудовые мигранты перечислили из России в Украину один миллиард 200 миллионов долларов. С введением виз количество таких работников существенно снизится. Даже если поток желающих останется прежним, дипведомства физически не смогут выдавать такое количество разрешительных документов». Далі ми бачимо в ефірі коментар міністра закордонних справ за часів Януковича Костянтина Грищенка: «Можна передбачити величезні черги. Можна передбачити, що це буде призводити до серйозних нервових струсів багатьох, особливо людей похилого віку. Сама по собі віза, крім додаткового бюрократичного ускладнення, в даному конкретному випадку мало що дає. По крайній мірі мінуси набагато перевищують, ніж плюси».

Далі — позиція не незалежного експерта, а російського політолога Олександра Шмельова: Він називає «еще несколько проблем, которые возникнут с введением визового режима. Первая для россиян-оппозиционеров, которые сбегали в Украину от преследования. Вторая гораздо глубже — поездки в Россию граждан временно неподконтрольных территорий». Нічого не маю проти Шмельова, просто дивне звертання саме до російського політолога в такому контексті. Наприкінці сюжету — взагалі нічим не підтверджений висновок журналіста: «Раздача российских паспортов усложнит стратегию по деоккупации неподконтрольных территорий».

Не забула «Україна» і про піар Гумштабу Ахметова.

Ще одним цікавим кейсом є новина «України», яка відстоює інтереси Української православної церкви Московського патріархату: «Представители всех конфессий обьединились против законопроекта, который завтра депутаты будут рассматривать в Верховной Раде. По словам священников, документ может позволить мужчинам самостоятельно решать, к какой конфессии будет принадлежать церковь или храм и передавать в ее собственность здание. В религиозном сообществе считают, что такое новшество может привести к захватам их культовых сооружений». Тобто Московський патріархат обурюється, що українським православним дозволять обирати, до якої конфесії має належати їхній храм: якщо більшість населення за зміну на Київський патріархат, наприклад — храм переходить від Московського до Київського патріархату. Звісно, враховуючи таку кількість українських громад, які тиском змусили свої церкви перейти до Київського патріархату, зрозуміло, чому так обурюється Московський. Однак нелогічно, чому ці думки повинна транслювати «Україна» як єдино правильні. Тут є позиція лише УПЦ МП: ані релігійних експертів, ані думки громад немає. Цікаво, що ведучий каже лише про обурення православної церкви, але не вказує, якого патріархату. Немає цього і в титрах. Ідентичний матеріал, ще й із коментарем Вадима Новинського, вийшов на «Інтері»: «Но опять  зашли в храм помолились и уже говорят: что мы члены этой громады. Мы собираем собрание, голосуем так, как нам хочется, к какой церкви должна приход принадлежать и вносим изменения в Устав. А власть, местная власть, тоже будет вносить изменения в Устав и церковь будет закладываться. Верующие люди будут против этого».

«ТСН» тим часом відстоює інтереси Сергія Зуєва: «Ось вже п'ятий місяць новий керівник «Укренерго» не може стати до виконання своїх обов'язків. Ще в травні Сергій Зуєв достроково переміг в конкурсі на цю посаду. Однак суд заблокував його призначення через скарги учасників конкурсу. Тепер же менеджер і його адвокат дізналися, що проти Зуєва прокуратура Криму відкрила провадження за зазіхання на територіальну цілісність України. Сам Зуєв справу називає абсурдною, бо останні кілька років працював в Казахстані на американську компанію. На захист менеджера стали народні депутати».

Одним із захисників виявився близький до Ігоря Коломойського нардеп Віталій Купрій: «Кожен день зловживання в цій компанії до цього часу сягають більше 5 мільйонів гривень. Належне керування в цій компанії воно дозволить не тільки зберегти там державні кошти від розкрадання, а і знизити тарифи на електроенергію».

6 жовтня, четвер

ICTV подав в ефір сюжет про зустріч Президента зі студентами-істориками в КНУ імені Шевченка. Новина насправді не містила новини: «Для звільнення журналіста Романа Сущенка та інших заручників Кремля, Петро Порошенко доручив задіяти всі дипломатичні можливості, — про це він заявив після зустрічі з студентами-істориками в Київському національному університеті імені Шевченка. Президент зазначив, що завдяки Путіну Україна позбавилась багатовекторності у зовнішній політиці. А щодо ініціативи запровадження візового режиму з Росією, таке рішення, за словами Порошенка, має ухвалити Парламент. Також голова держави повідомив, що задоволений результатами декомунізації, яка триває в Україні». Аналогічний матеріал вийшов в ефірі «України», «Інтера», «UA: Першого», а також величезний матеріал із багатьма коментарями Порошенка з’явився на 5-му каналі.

Те саме стосується і новини «Фактів» про Володимира Гройсмана: «Україна може зробити економічний прорив, якщо ефективно використає всі можливості. Таке заявив сьогодні Прем’єр-міністр Володимир Гройсман на Міжнародному економічному форумі. Він вважає, що наш потенціал найкращий у Європі і через 35 років Україна буде успішною державою. Європейські політики погоджуються, але кажуть, Україні треба змінити стратегію: торгувати продукцією, а не сировиною». Знову ж таки, в цій заяві Гройсмана немає жодної нової чи суспільно важливої інформації, тож поява такого матеріалу в ефірі ICTV викликає сумніви у його незаангажованості.

Тут же — ще й коментар члена Радикальної партії Віктора Галасюка: «Нам треба відв’язатися від сировинної голки і від голки закордонних кредитів. Наш розрив в рівні добробуту з Європою 5-6 разів. Для того, щоб його подолати, реформ абсолютно недостатньо; для цього потрібна трансформація і для цього потрібна системна і смілива інновація».

Ну й на десерт — ще й піар Сергія Тарути: «Без инвестиционного климата никакой, такого роста большого не будет. Без инноваций, без новых современных технологий, в том числе и те, о которых сейчас говорят на Киевском экономическом форуме, невозможно быть богатыми. Безусловно, необходимо доверие — доверие бизнеса к власти», — сказав бізнесмен.

«ТСН» у сюжеті про форум до Гройсмана додав ще коментар Анатолія Кінаха, а «UA: Перший» зосередився виключно на голові уряду.

Натомість у матеріалі «Інтера» про цю ж подію з’явилися коментарі відомого бізнесмена та екс-регіонала Василя Хмельницького та політика Олеся Довгого:

«Олесь Довгий, член экономического комитета Верховной Рады: Інвестори, які приїжджають в Україну, бачать такий рівень дискусії, бачать те, що говорить і чує прем'єр-міністр, і отримують якщо поки що не гарантії, то хоча б надію на те, що наша країна дійсно бере курс і тренд на європейську економіку. І ми починаємо дивитися на нашу економіку українську як на економіку, яка повинна конкурувати з нашими сусідами, які сьогодні всі знаходяться в боротьби за цього ж самого інвестора.

Василий Хмельницкий, бизнесмен: Я сегодня общаюсь с бизнесменами с разных стран, они смотрят, как себя комфортно чувствует бизнес в нашей стране, насколько им комфортно работается. И все ищут возможностей для того, чтобы работать с Украиной. Мы можем поставлять не сырье в виде пшеницы, кукурузы и металла, а уже готовый продукт, что даст нам рабочие места, даст нам налоги и снова же обязательно даст нам знания».

«Факти» в сюжеті про Раду окрему увагу приділили саме «Опоблоку»: «Парламент сьогодні розщедрився. На прохання уряду виділив понад сім мільярдів гривень на оборону. Майже чотири мільярди армії, понад два Нацполіції, мільярд прикордонникам і півтора на зарплату держслужбовцям і дипломатам. Гроші візьмуть за рахунок економії обслуговування державного боргу — 6,1 мільярда. Ще один мільярд — з місцевих бюджетів окремих районів Донбасу. Хоча це різко розкритикувала опозиція». Далі — коментар члена «Опоблоку» Олександра Долженкова.

Нізвідки «вискочив» в ефір лідер радикалів Олег Ляшко: «Треба пам’ятати одну просту річ — Україна починається із села. Нам Господь дав цю землю і ми не маємо права її розпродати і розбазарити. Тільки українці повинні бути господарями на цій землі!». Та ж ситуація вийшла й на «Україні», де Радикальну партію представлено в новинах практично щоденно.

Вкотре в ефірі «Фактів» — піар політичної партії «Наш край». Цього разу політики з’явились у матеріалі про те, як «українці стурбовані скасуванням державного регулювання цін на соціальні харчі з 1 жовтня. Особливо пенсіонери та молоді мами бояться, що все суттєво подорожчає». Після переляканих коментарів перехожих журналіст надає слово представнику партії:

«Сергій Кальцев, співголова партії "Наш край", депутат Запорізької обласної ради: Не одно правительство, за все годы независимой Украины, не позволяло себе, скажем так, таких постановлений. На всех уровнях будем инициировать обращение в советы всех уровней, чтобы это постановление №656 от 21 сентября этого года было отменено».

«Україна» виступила на захист «Інтера»: «Прекратить нападения на журналистов призывает телеканал "Интер". Генпрокуратуру и СБУ просят завершить расследование и наказать виновных в поджоге помещения студии новостей, в результате чего пострадали корреспонденты. По информации, обнародованной в официальном заявлении, на сегодня было запланировано очередное нападение на канал. К зданию действительно пришли около десяти человек с болгаркой, пытались снести установленный забор. Правоохранители, а их было около четырехсот, не позволили…»

«Інтер» вкотре нападає на МВС: «"Интер" просит у президента защити от нападок радикалов. Об этом говорится в заявление опубликованном сегодня на сайте телеканала. Очередной нападки готовится при попустительстве МВД».

І знову піарить Сергія Капліна: «Директора Николаевского судостроительного завода имени 61 комунара Федора Петрова все таки сняли с должности. По словам нардепа Сергея Каплина: этого удалось добиться благодаря слаженным действиям профсоюзов. Экс-руководителя предприятия не раз обвиняли в причастности к коррупционным схемам с участием партии “Народный фронт”. Фигурировал он и в скандале вокруг торговли запчастями военного назначения со страной агрессора».

«Україна» випустила в ефір два матеріали про благодійність Гумштабу Ахметова.

7 жовтня, п’ятниця

ICTV пропіарив Президента в матеріалі про те, як Порошенко інспектував трасу Одеса — Рені. Привід поглянути на трасу цікавий, однак інспектувати дороги — функція не глави держави, а хоча б голови уряду, якщо не профільного міністра: «Інспектуючи ділянку дороги, глава держави заявив:  програма дорожного будівництва — стратегічно важлива. Він нагадав про консультації з Президентами Румунії та Болгарії для створення робочої групи, яка б на гроші ЄС могла б побудувати міст через Дунай, забезпечивши транзит вантажів між Україною та Євросоюзом». Як бачимо, нічого конкретного Порошенко не заявив. Консультації вели, результатів — немає. Зате синхрон Президента з подякою чиновникам є: «Я дякую обласній Адміністрації, обласні Раді, міським бюджетам для того, щоб вони сконцентрували зусилля і спрямували кошти на будівництво цієї дороги…». Ідентичний матеріал вийшов на «Україні» та «Інтері».

Пропіарили знову недоречно «Факти» і Володимира Гройсмана: «В Україні треба створити ідеальні умови для ведення бізнесу без будь-якого тиску з боку держави та контролюючих органів. Про це заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман на відкритті нового заводу з виробництва засобів захисту рослин у Білій Церкві». Перше питання, яке виникає: а що робили журналісти на заводі в Білій Церкві? Приїхали туди тільки тому, що туди завітав голова уряду? Хіба це його обов’язки — відкривати заводи з виробництва захисту рослин? Ці питання собі журналісти не ставлять, йдучи на повідку грамотних піарників політика. Те саме вийшло й на «Інтері», «UA: Першому» та «Україні», яка ще й традиційно пропіарила Радикальну партію: «Верховная Рада отменила пошлины на ввоз металлолома, до этого налог составлял 5 %. Законопроект об отмене сбора на импортный лом поддержал 251 народный депутат. Инициаторы документа — депутаты от "Радикальной партии". По словам авторов законопроекта, новый порядок ввоза позволит обеспечить работой украинские металлургические предприятия».

Також «События» запросили у гості голову тіньового уряду Бориса Колесникова. Тема — «дуже» чітка: «главные политические события». Ведуча Олена Кот питає гостя: «Одна из топ-тем, которые обсуждались в парламенте — это мораторий на продажу сельхозземель. Депутаты продлили его еще на год, земельная реформа, получается, поставлена на паузу?». А хіба Колесников є земельним експертом, працює у профільному комітеті? Ні. При Януковичі від був міністром інфраструктури, головою комітету з питань транспорту та зв’язку, але в жодному рядку його біографії і слова немає про сільське господарство. А питання ведучої були максимально лояльними до Колесникова і з закладеною в них позицією самої ведучої. Наприклад: «Еще шума в Верховной Раде наделала тема введения визового режима с Россией. Но в целом поддержки среди депутатов она не нашла. Почему, по-вашему, этого делать не стоит?».

Козирем Колесникова були, звісно, «інтереси» українців. Щоправда, аргументи були нелогічними: «Четыре миллиона наших граждан пересекают украинско-российскую границу». За скільки часу? Місяць, рік, два? Далі — ще дивніше: «Если все консульства Российской Федерации в Украине будут работать круглосуточно, они могут выдать тысячу виз в сутки. То есть, за рабочий год 250 тысяч 90-дневных виз. А их понадобится 12 миллионов — это коллапс». Де взялись 12 мільйонів? 30 секунд до того було чотири.

«Інтер» знову піарить Сергія Капліна в матеріалі про те, як профспілки «отмечают Всемирный день борьбы за достойные условия труда и напоминают нардепам: в то время, как в странах ЕС средняя зарплата полторы тысячи евро, в Украине в десять раз меньше». Коментатором матеріалу виступає, звісно, Каплін: «Наші вимоги незмінні, зменшення суттєво, кардинальне зменшення тарифів, перегляд зарплат і пенсій, суттєва індексація зарплат і пенсій. Далі модернізація соціальних стандартів і діалоги з владою».

У сюжеті про Раду також традиційно з’явився коментар одного з лідерів «Опоблоку» Юрія Бойка, який не стосувався теми взагалі: «На жаль, сьогодні немає чіткого і прозорого діалогу уряду з суспільством що, власне кажучи, вони будуть робити по виконанню цього Меморандуму. Наша позиція, що уряд переплутав, і влада взагалі, пріоритети. Сьогодні найбільш небезпечна ситуація в країні і найбільша небезпека — це бідність населення. Люди вже не мають грошей на те, щоб закуповувати собі навіть їжу. Боротись надо з бідністю, а не робити все, щоб отримати схвальний кивок з боку Єврокомісара чи когось з Європи. А власне населення при цьому потерпає від бідності і злиднів».

Як бачимо по сюжетах «Подробностей» цього тижня, «Опоблок», окрім заяв про тиск на опозицію, використовує й іншу тактику: створює образ своєрідного кріпацтва від західних донорів, «пояснюючи» українцям, що, мовляв, політики відстоюють не державні інтереси, а бігають навшпиньках перед донорами.

Не обійшлося на «Інтері» і без критики МВС: «А самим судьям теперь хоть ночной дозор организовывай — ведь суды никто не охраняет. Так решило руководство МВД. Несколько дней без присмотра уже дали первые результаты. Например, из Харьковского хозяйственного суда накануне неизвестные украли сейф со штампами и печатями. […] Мы обратились в Нацполицию с просьбой прокомментировать заявление судей, но ответа пока не получили».

Продовжують «Подробности» відстоювати інтереси «Опоблоку»: «В Одессе в зале суда снова встретились “Оппозиционный блок” и областная прокуратура. Ведомство, напомню, продолжает предпринимать попытки арестовать Александра Орлова, руководителя местной ячейки партии». Баланс думок тут дотриманий, однак журналісти не уникли оцінних суджень на користь опозиціонера. Наступний сюжет присвячений тиску влади на «Опоблок»: «Нарушение прав оппозиции — главная тема встречи депутатов от "Оппозиционного блока" Юлии Левочкиной и Николая Скорика с директором службы внешних действий ЕС по Европе и Центральной Азии Томасом Майером Хартиногом». Балансу немає.

Наступний сюжет — проти поліції і за «Опоблок»: «Полиция не законно закрыла уголовное дело о фальсификациях во время выборов в Киевсовет. Такое решение вынес вторичный Шевченковский районный суд. Жалобу на действия полиции подала Киевская организация "Оппозиционного блока". За год, по словам лидера столичных оппозиционеров, правоохранители так и не разобрались, откуда на выборах появились две тысячи лишних бюллетеней». Коментар лідера «Опоблоку» в Києва Олександра Пузанова є, а позиції правоохоронних органів — немає.

І знову — піар відомого бізнесмена та екс-регіонала Василя Хмельницького: «Вывести экономику из тени, бороться с коррупцией, предоставлять льготы и выгодные кредиты бизнесу — это поможет привлечь больше инвестиций в Украину, считают отечественные и иностранные бизнесмены. Тема капиталовложений в экономику страны стала главной на второй день Киевского международного экономического форума», — починає «Інтер». Далі — коментар самого Хмельницького: «Номер один проблема — это процентная ставка. Тоесть кредиты должны быть доступны. Если в Польше работают индустриальные парки и там есть специальный режим, то у нас должен быть специальный режим. Потому что инвестор выбирает между Польшей и Украиной».

«События», як завжди, не забули про піар Гумштабу Ахметова: «Сегодня чай для пенсионерки будет сладкий. Сахар и другие самые необходимые продукты Юля получила от гуманитарного штаба Рината Ахметова. Волонтеры доставили в поселок 670 наборов выживания».

Також «Україна» пропіарила Леоніда Кучму: «Праздник музыки, таланта и красоты — победителей Международного песенного фестиваля "Судьба" наградил второй украинский президент. Гран-при завоевал юноша из Донецкой области, а Кубок Президента Леонида Кучмы поедет в Тернополь. Его выиграл местный музыкальный коллектив».

«1+1» прорекламував «Приватбанк»: «Євген буде одним із промовців на форумі, що його організовує "Приватбанк" та українська Спілка промисловців і підприємців. Він каже: від початку економічної кризи в Україні чотири тисячі людей розпочали власну справу».

8 жовтня, субота

У суботу на телеканалах уже традиційно мало підозрілих сюжетів, що не може не тішити.

Цього дня «Україна» знову пропіарила Олега Ляшка, який допоміг сім’ї переселенців придбати будинок, і пропіарила Гумштаб Ахметова.

«1+1» натомість закцентував увагу на Ігорю Палиці, укропівцю, близькому до Ігоря Коломойського — зробив матеріал про те, як «на Волині депутати занурилися в крижану воду заради реклами власного регіону для туристів». Тут є коментар нардепа від «Народного фронту» Ігоря Гузя: «Не вживати алкоголю, не палити цигарок, займатися спортом», і кілька коментарів Ігоря Палиці: «Чим більше спортсменів, чим більше здорового загартованого душу в українцях, тим українці сильніші», «Ну Світязь знають всі, Велике Згоранське знають, но не багато. З сьогоднішнього дня взнає набагато більше людей, так що буде більше туристів, більше грошей місцевій громаді».

ВИСНОВКИ

На телеканалах — чергове осіннє політичне загострення: на арену активно виходять як «титани» матеріалів із ознаками замовності («Опозиційний блок» і Гумштаб Ахметова, Радикальна партія Олега Ляшка, «Батьківщина»), так і «дрібніші» політсили: «Наш край», Аграрна партія, наче нізвідки знову з’явився колишній соратник Януковича Василь Хмельницький та ін.

Найбільше в цій ситуації почав виділятися ICTV, новини якого тривалий час були більш-менш чистими від підозрілих сюжетів, але впродовж останніх місяців канал усе активніше продукує матеріали з ознаками замовності. Цього тижня в ефір каналу вийшло аж дев'ять підозрілих сюжетів.

Загалом упродовж тижня ми нарахували 61 матеріал із ознаками замовності. Перше місце за кількістю порушень стандартів професії поділили між собою «Інтер» та «Україна» - по 21. Трійку «лідерів» замикає ICTV (9). Далі — «1+1» (6), «UA: Перший» (3) і 5 канал (1). 

Якісний моніторинг щоденних праймових новин та  підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор Медіа» і не обов’язково відображає позицію Міністерства закордонних справ ФРН.

 

 

 

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот fakty.ictv.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5249
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду