Про що мовчали новини в березні 2016-го

Про що мовчали новини в березні 2016-го

11 Квітня 2016
5037

Про що мовчали новини в березні 2016-го

5037
Найбільше порушень — на телеканалах «Інтер» та «Україна». Узагальнений моніторинг за березень 2016 року матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації.
Про що мовчали новини в березні 2016-го
Про що мовчали новини в березні 2016-го

Примітка: дані про 2016 рік — за 14–19 березня; за 2015 рік – це дані за 19–24 жовтня, 13–19 липня, 20–25 квітня19–24 січня. 

Детально про методологію проведення моніторингу дивіться тут.

 1. МАТЕРІАЛИ З ПОРУШЕННЯМИ ПРОФЕСІЙНИХ СТАНДАРТІВ, ЯКІ МОЖУТЬ СВІДЧИТИ ПРО ОЗНАКИ ЗАМОВНОСТІ (ЦЕНЗУРИ)

Загалом протягом звітного тижня в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):


 На звітному тижні березня — знову в антилідерах канали «Інтер» та «Україна».

На «Інтері» — велика кількість матеріалів із порушеннями за кількома ключовими напрямами. Впродовж тижня канал активно висвітлював події в парламенті довкола ймовірної відставки прем’єр-міністра Яценюка за однаковою схемою. З одного боку, в кожному сюжеті за допомогою тенденційного добору фактів і коментарів для аудиторії створюється уявлення про безпорадність і нерезультативність роботи коаліції, а отже й парламенту в цілому, з другого боку — слово надається представникам «Опозиційного блоку», які щоразу виступають за ухвалу важливих для окремих груп населення законів.

Ось грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок (власні висновки й оцінки журналістів) і порушення стандарту достовірності інформації (надзвичайна розмитість посилань на джерела фактів або на авторство думок) журналістами «Інтера» стосовно цієї тематики:

«Гадание на портфелях. Вопрос смены премьер-министра достиг точки кипения <…> Но на чем нардепы разошлись, на том и встретились <…> О законопроектах говорят, но мало. Все больше о коалиции и судьбе Кабмина <…> В ответ, от фракции премьера звучат последние призывы помириться, мол, шанс, хоть и небольшой, но есть <…> Но в Блоке Порошенко от нынешнего премьера реформ уже не ждут, от него — ждут заявления «по собственному». Готовы даже своего главу Кабмина предложить <…> А если премьер сам не попроситься на выход, то в Раде даже заготовили постановление об увольнении. Фамилию нового главы правительства, по крайней мере в кулуарах рады, не называют. Называли три кандидатуры — Наталья Яресько, Владимир Гройсман и Андрей Садовой. Но единого претендента так и не согласовали <…> Пока эксперты и депутаты гадают, кто сменит главного камикадзе, сам Яценюк как ни в чем не бывало демонстрирует работу в штатном режиме. Правда, собрал внеочередное заседание и транслировали его в прямом эфире. Вопросы решали насущные,хотя они не новы — реформа в среднем образовании, качественное питание военных, демонопролизация энергорынка. О возможном уходе — ни слова» (матеріали за 14 березня).

«Ставки на отставку — не сыграли. Сегодня в парламенте дальше разговоров о судьбе Кабмина не пошли. Нардепы отвлеклись на другие темы. Почему зависла затянувшаяся премьериада? <…> Сегодня все в Раде ждали перемен. Но — уверяют в Блоке Порошенко — понадеялись на "Самопомич", однако та не помогла. А "Самопоміч", которая и коалицию-то покинула из-за того, что Яценюк остался в кресле, теперь корректирует риторику(тут ще й неточність, оскільки представники «Самопомочі» того дня повторювали ті ж вимоги, про які говорили й напередодні. — Авт.). Мол, одного увольнения мало <…> А по факту, "Самопоміч" одновременно и в правительство идти не хочет, и Яценюка уволить требуетНо вот так, на заявлениях, все и закончилось — об отставке говорить перестали. Да и от темы увели. Фронтовики нашли повод заблокировать трибуну, требуя закон о спецконфискации. <…> В итоге заблокированной трибуной рабочий день и закончился. Рада так и не заработала. (Це неточність, оскільки цього дня ВР ухвалила закон про електронне декларування. — Авт.)А нардепы ушли снова в раздумьях о новом премьере… А главе Кабмина не дает покоя тема конфискации финансов режима Януковича». (Матеріали за 15 березня.)

«Залатать дырки в бюджете деньгами Януковича Яценюку вряд ли удастся в ближайшее время. Ведь в парламенте премьерский пыл по возвращении этих денег в казну ряд нардепов называет не более чем пиаром. Ну а в парламенте тем временем — по-прежнему обсуждают, на кого бы заменить премьер-министра. Обсуждают, правда, тихо. Тихо сегодня — и у парламентской трибуны. Ни тебе громких лозунгов, ни пафосных речей. Где депутатский порыв? Почему призывы перестали быть громкими и о чем все же договариваются фракции? <…> Как всегда по средам нардепы традиционно неспешно заходят в зал. Спешить им особо и некуда, в повестке дня — ни спорных вопросов, ни спорных законопроектов. Одни постановления и ратификации договоров. Фракции только и призывают вернуться к вопросам насущным <…> Но залу явно не до аграриев. "Народный фронт" опять грозится остановить работу парламента, заблокировав трибуну, требуя закон о спецконфискации <…> Из-за ультиматума "фронтовиков" в полдень в Раде даже мини-согласительный совет созвали. Решали, как быть с законом и с Кабмином. В кулуарах говорят, что завтра в Раду могут вынести постановление об отставке… В общем, разошлись нардепы без окончательных кандидатур на премьерский пост и с нулевым законодательным результатом. Прозаседав целых полдня». (Матеріали за 16 березня.)

«В Верховной раде было другое покушение. Снова отличилась народный депутат-фронтовичка Черновол. Сегодня ей не угодил нардеп Безбах — в пылу спора Татьяна решила подправить свой маникюр о его лицо.Что пыталась доказать Черновол, как выглядит Безбух после нападения и что еще натворили депутаты за день… <…> Нападками фронтовички Тани Черновол на внефракционного нардепа началось утро в парламенте. В такой манере избранница добивалась рассмотрения закона о конфискации средств. Исцарапала лицо нардепу Безбаху, успокаивать Черновол пришлось всем залом <…> Второй фронтовик Пашинский, который, к слову, помогал своей коллеге — после взял слово у парламентской трибуны. Тоже требовал закон, о той же конфискации. И снова с угрозами заблокировать парламент, а в случае чего — и не просто заблокировать <…> Но в зале церемониться с фронтовиками не стали <…> В итоге перерыв затянулся на 1,5 часа. Все это время депутаты обсуждали все тот же скандальный закон о скандальной конфискации. Аргумент фронтовиков — документ позволит вернуть украденные Януковичем деньги. Но фракции, как одна сетуют (неточність, бо як мінімум, фракція НФ не «сетует». — Авт.)В "Народном фронте" и сами признаются. Мол, да, закон несовершенен. Но с чего-то надо начинать<…> После консультаций законопроект буквально на коленке переписывали». (Матеріал за 17 березня.)

«Нет в Верховной раде пока и путей выхода из правительственного кризиса. Депутаты по-прежнему сидят на берегу и ждут пока мимо них не проплывет заявление об отставке Яценюка. Пока ждут, тикают часы коалиции. Счет ей пошел уже на часы. Что делают депутаты в непонятной ситуации? Идут отдыхать. О полупарализованной Раде и подвисшей коалициаде <…> Пока в сессионном зале министров вяло слушали депутаты, в кулуарах более активно обсуждали отставку премьера <…> Кто шутил, а кто всерьез анонсировал. Внефракционный Борислав Береза из собственных источников узнал: Яценюк вот-вот хлопнет дверью <…> Зал премьера так и не дождался. А фронтовики уверяют: все это слухи. Говорят, никуда Яценюк уходить не собирается. По крайней мере до тех пор, пока ему замену не найдут… Две отставки в подвешенном состоянии парализовали работу парламента. За всю неделю депутаты смогли принять всего два важных закона. Да и то с десятой попытки <…> Кто с кем и когда совещается, уже запутались и депутаты. Говорят, что все это происходит кулуарно и за закрытыми дверями. Фамилии возможных кандидатов на пост премьера официально никто не озвучивает. В том, что будет очередное заседание парламента на следующей неделе, нардепы сами сомневаются <…> "Народный фронт" по-прежнему отстреливается громкими заявлениями!» (Матеріали за 18 березня.)

У тих же матеріалах слово для коментарів надається представникам «Опозиційного блоку» і час від часу представникам «Батьківщини». Причому ці думки часто навіть не мають прямого відношення до основної теми кожного матеріалу (за версією «Інтера» — «недієздатності коаліції і всього парламенту на фоні урядової кризи»). Так, наприклад, у матеріалі за 14 березня керівник фракції «Опоблоку» Юрій Бойко виступає за необхідність ухвали законів про індексацію зарплат і пенсій, а також про «виправлення помилок» у Податковому кодексі, які «фактично знищили фермерів як клас». Він же в матеріалі за 15 березня знову виступає за «підтримку фермерів», а також критикує підвищення комунальних тарифів урядом. 16 березня за інтереси аграріїв виступає нардеп-опоблоківець Микола Скорик і нардеп від «Батьківщини» Вадим Івченко. В матеріалі за 17 березня проти закону про спецконфіскацію незбалансовано (тобто без слова урядовців чи представників «НФ» у відповідь) виступають Юрій Бойко, Ярослав Москаленко з депгрупи «Воля народу» (це колишні регіонали) й нардеп від «Батьківщини» Олексій Рябчин. (Інші коментарі опоблоківців і представників «Батьківщини» — за основною темою — використано коректно в рамках стандарту балансу думок.)

Ці матеріали періодично супроводжуються доволі тенденційними добірками експертних оцінок. Подаються вони як узагальнена думка «політологів», наприклад: «Премьериада изрядно затянулась. И если так будет продолжаться и дальше, внеочередные выборы неизбежны. Так считают политологи. А отказ Садового от должности главы правительства называют боязнью ответственности. Вот, собственно, их мнения». Або «Вспомнит ли премьер о том, что объявлял себя политическим камикадзе и увидит ли страна его харакири — возможность добровольного ухода премьера и перспективы разрешения кризиса, мы попросили прокомментировать политических экспертов». Всі підібрані думки сходяться на твердженнях про недієздатність, коаліції, ВР і необхідність перевиборів. У добірках присутні політтехнологи Руслан Бортник (у кожній добірці), Кость Бондаренко (майже в кожній), Вадим Карасьов, Андрій Золотарьов. Усі так чи інакше заангажовані.

Протягом звітного тижня «Інтер» із грубими порушеннями подавав штучно створену тему про начебто крадіжку американських грантів прокурором Давидом Сакварелідзе: «Куценко не назвал, кого именно подозревают в хищении. Ряд изданий уже предположили, что речь идет о заместителе генпрокурора Давиде Сакварелидзе, который вел работу по реформированию органов прокуратуры». Це недостовірне твердження наводиться (без слова у відповідь) 16 березня. При цьому журналісти «Інтера» не дають пояснення, які цього ж дня дав посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, а саме, що гранти на реформи української прокуратури за визначенням не потрапляли на рахунки ГПУ, а надавалися партнерським міжнародним організаціям. Попри це «Інтер» і в наступні дні продовжував подавати такі матеріали: «Куда делить деньги, выделенные США для реформы ГПУ? <…> Но вчера в самой же ГПУ рассказали, что этих денег нет. Куда испарилась столь внушительная сумма, там тоже не знают. Ряд изданий со ссылкой на свои источники уже сообщили — к этому делу может быть причастен заместитель генерального прокурора Давид Сакварелидзе» (матеріал за 17 березня). «Искать американские деньги готов! Замгенпрокурора Сакварелидзе обязуется прийти на допрос в ГПУ по поводу исчезнувших двух миллионов долларов, предназначавшихся для реформирования прокуратуры» (18 березня). Хоча далі частково цитується думка Сакварелідзе, висловлена в інтерв’ю «Новому времени». Попри це закінчується матеріал словами: «Напомню, на днях ряд изданий предположили, что к делу о растворившихся деньгах причастен именно Сакварелидзе».

Протягом тижня крім парламентських звітів «Інтер» піарив «Опозиційний блок» і в окремих матеріалах: 15 березня в матеріалі про невиплати стипендій студентам і зарплат викладачам ПТУ в Одесі коментує опоблоківець Микола Скорик; 16 березня — в матеріалі про заборонені Держкіно російські фільми коментує Олександр Пузанов, екс-кандидат у мери Києва від «Опоблоку»; 17 березня — в матеріалі про перегляд Кабміном споживчого кошика — коментує опоблоківець Вадим Рабинович; 18 березня — в матеріалі про виділення грошей профліцею Теплодара коментує Микола Скорик; 19 березня — в матеріалі про відкриття пам’ятника загиблим воїнам АТО в Кривому Розі коментує Юрій Вілкул, мер міста й кандидат у мери. Того ж дня — повідомлення про те, що «Опозиційний блок» виступив із вимогою відновити фінансування ПТУ.

Низку матеріалів на «Інтері» присвячено виправданню екс-регіоналів, яких правоохоронні органи переслідують за ті чи інші злочини. Так, 14 березня в ефірі сюжет про суд у справі про звинувачення Кернеса в переслідуваннях майданівців у 2014 році. Розповідь про суд, за допомогою оцінкової лексики і підбору коментарів, зображується так: «Авария была пустяковой <…> Адвокаты Кернеса возмущаются, зачем вообще было вызывать свидетелей, которые напрямую к делу не имеют отношения. <…>. Александр Гунченко, адвокат Геннадия Кернеса: "По сути сегодняшние свидетели не сказали ничего, ни в сторону обвинения, ни в сторону защиты, поэтому бесполезная трата времени". Геннадий Кернес, обвиняемый Харьковский городской голова: "Я хотел бы здесь участвовать в суде, в котором будет рассматриваться вопрос по сути, а не какие-то там мифические и какие-то непонятные разборки". Количество допрошенных со стороны обвинения уже перевалило за десяток, но пока никто из них версию потерпевших не подтверждает. Уверяют — 25 января 2014 года не видели избитых участников Евромайдана Ряполова и Кутянина. Мол, двое телохранителей мэра, которых обвиняют в похищении, и сам градоначальник в тот вечер почти все время были на виду. Дальше стороны долго спорят — когда проведут следующее заседание. <…> Кернес заявляет, что не может ездить на суд так часто, мол, тяжело высиживать по несколько часов, да и помещение не оборудовано для колясочников. Адвокаты мэра и вовсе каждое заседание называют пыткой для подзащитного».

Ще один матеріал — 16 березня — про те, що НАБУ провело обшук у начебто приймальні нардепа екс-регіонала Олександра Онищенка, який стверджує, що не має жодного стосунку до фірми «Укргазвидобування», офіс якої саме й обшукували детективи. Самому Онищенку надається слово для незбалансованих звинувачень: «Ни бумаг, ни объяснения никаких нет. Это моя общественная приемная, туда не имели право врываться, никого туда не пускали — ни депутатов, ни меня, ни моих представителей. Они закрылись у меня в приемной, делали это все незаконно. Поэтому, конечно, будем подавать жалобу, предпринимать определенные действия. Вчера за день до этого меня пригласили в НАБУ.Интересны взаимоотношения по компании "Укргаз", финансово-экономические отношения. Учитывая то, что я отказался давать какие-либо показания, а их интересуют только компрометирующие показания, я так понимаю, они сегодня утром устроили вот это шоу у меня в офисе. Это у них такой способ, знаете, НАБУ является как политический карательный орган, там если нужно, чтобы депутат голосовал как-то правильно или если нужно — прикрыл какие-то цели политические, используют такой метод давления на депутатов».

У випуску 17 березня «Інтер» некоректно, вибірково й недостовірно подає результати соціологічних досліджень Центру Разумкова. Не вказано всіх необхідних даних стосовно досліджень. Даються журналістські оцінки: «Гнать депутатов в три шеи. За роспуск Верховной рады и внеочередные выборы — выступают уже более половины украинцев».

Крім того, на звітному тижні на «Інтері» — піар нардепа Сергія Капліна (15 березня). Інші матеріали на «Інтері» з можливими ознаками замовності — це традиційні «протокольні» висвітлення заяв і дій високопосадовців — Президента, прем’єра, міністра внутрішніх справ і мера Києва.

На каналі «Україна» впродовж звітного тижня — різні матеріали з порушеннями на користь представників «Опозиційного блоку» та інших екс-регіоналів. 15 березня — коментар представника «Опоблоку» Вадима Шкваровського в матеріалі про невиплати стипендій у Теплодарському профліцеї Одеської області. Того ж дня — думка Антона Кіссе, екс-регіонала, а нині співголови політпроекту «Наш край», про те, що «люди не повинні платити за декомунізацію». 16 березня — коментарі опоблоківця Пузанова щодо заборони російських фільмів.

Матеріал про слухання справи екс-мера Слов’янська Нелі Штепи (за 14 березня) незбалансований на користь Штепи. Крім того, їй незбалансовано дають слово для прямих обвинувачень: «Штепа всю вину перекладывает на тогдашнее руководство страны. Неля Штепа, обвиняемая: "Да, я искренне верю и знаю, что виновные в развязывании войны на Донбассе — первые лица страны, руководители правоохранительных органов всех уровней — и СБУ, и прокуратура. Это моя гражданская позиция. Но никак не сепаратизм и терроризм».

16 березня — матеріал на захист екс-регіонала Онищенка, громадську приймальню якого обшукували представники НАБУ.

На «Україні» традиційно щодня в ефір ішов один, а інколи й два сюжети при те, що гуманітарний штаб Ріната Ахметова допомагає постраждалим від війни. Але порівняно з такими ж матеріалами, аналізованими попередніми випусками моніторингу, нині вони робляться за іншою схемою. Тепер ці сюжети робляться у формі нарисів про постраждалих, про їхні проблеми, які обов’язково завершуються тим, що цим людям допомагає гуманітарний штаб Ахметова, плюс дається синхрон цих людей, які дякують Ахметову за допомогу. В сюжетах грубо порушується стандарт відокремлення фактів від думок, журналісти широко вживають оцінкову, драматичну лексику: «Доведенные до отчаяния. Семья Денисенко из поселке Веселый Донецкой области дважды попадала под страшные обстрелы», «Из родной Авдеевки бежали, когда находиться в подвале стало уже невыносимо», «Жизнь словно в аду». Безпідставні узагальнення та висновки: «Пенсионеры, как и большинство населения Донбасса, выживают благодаря помощи Рината Ахметова».

І синхрони: «Александра Иглина, жительница Донецка: Если бы не Ринатик наш, я не знаю чтобы мы делали. Чтобы мы делали, вообще все люди? Дай бог ему здоровья — крепкого-крепкого. И всей семьи, и всем.

Людмила Бондарь, переселенка из Авдеевки: Спасибо большое штабу Рината Ахметова! Мы получаем продукты, мы все кушаем из этих продуктов.

Ирина Старолатко, переселенка из Донецка: Наборы мы сегодня получили, слава богу. Спасибо Ринату Леонидовичу, наборы нам очень помогают, потому что жить на одну пенсию, на пособие по инвалидности на ребенка — сложно.

Анна Сычева, переселенка из Антрацита: Я очень рада. Это просто непередаваемое такое состояние. Мы ждали эти лекарства. Спасибо Ринату Ахметову за помощь, огромную помощь, которая позволила нам сделать эту операцию».

Крім того, на «Україні» 16 березня — повідомлення про прес-конференцію «Коаліції громадянського суспільства “Народна конституція”» з виступом Сергія Тарути; 17 березня канал висвітлює події в парламенті за схемою, подібною до інтерівської. Журналістські оцінки: «Депутаты до хрипоты спорили и о законе, который позволит конфисковать два миллиарда долларов беглого Президента <…> Сегодня в Таиланде национальный праздник — День тайского бокса. Украинские парламентарии, несмотря на расстояние в 7 тысяч километров, отдали дань этому виду спорта, устроив спарринг прямо в сессионном зале. <…> На ринге — депутаты Черновол и Безбах. <…> Весь сыр-бор, как обычно, из-за денег».

18 березня канал піарить Радикальну партію Ляшка, яка «приєдналася» до боротьби з розкрадачами бурштину, того ж дня сам Ляшко (й лише він) у матеріалі «України» коментує рішення Конституційного суду щодо черговості сесій парламенту. (Крім того, в новинах «України» Ляшко є коментатором і в інших темах.)

Решта матеріалів із порушеннями стандартів на «Україні» — це «протокольні» звіти про заяви та дії високопосадовців — Порошенка, Яценюка, а також повідомлення про те, що глава АП Борис Ложкін видав книжку.

На каналі ICTV впродовж звітного тижня була низка матеріалів із порушеннями стандартів на користь «Радикальної партії» Ляшка і тимошенківської «Батьківщини». 15 березня — матеріал про звернення Верховного суду до Конституційного за роз’ясненням у справі екс-нардепа-радикала Ігоря Мосійчука, різко незбалансоване на користь останнього. Того ж дня — матеріал про долучення представників «Радикальної партії» до боротьби з викрадачами бурштину. 18 березня — матеріал, у якому «радикал» Галасюк піарить лобістський законопроект про підвищення експортного мита на металобрухт. Цього ж дня — матеріал, де «радикали» «підтримали громаду» в малочисельному пікеті під Рівненською ОДА з вимогою звільнення глави адміністрації за «кришування» розкрадання бурштину.

16 березня на каналі повідомлення про зустріч Юлії Тимошенко з адвокатом Марком Фейгіним. Того ж дня — повідомлення про форум «Новий конституційний договір» у Києві (який є політтехнологічним проектом тимошенківської «Батьківщини»).

Інші матеріали з порушеннями стандартів на каналі — «протокольні» повідомлення про заяви Порошенка і Яценюка.

«Інтер», СТБ, ICTV і «Україна» з порушеннями стандартів розповідають про «Всеукраїнський бізнес-форум», який відбувся 18 березня в Києві. Коментаторами в матеріалах каналів виступають Дмитро Фірташ, Сергій Тарута, Дмитро Олійник. Учасниками форуму згадуються Віктор Пінчук і Юлія Тимошенко. Канали вдаються до журналістських оцінок: «Участники форума сетовали на множество программ, которые реально не выполняются. Проблемой называют то, что их писали политики, но после смены власти об уже принятых планах действий забывали, и начинали писать новые… Статистика неутешительна — в прошлом году цены выросли на 38 %, гривна обесценилась на 50 %, а ВВП обвалился на 10 %. Объединение вокруг уже разработанного плана модернизации позволит обеспечить стремительный рост экономики и повышение качества жизни. Средняя зарплата может вырасти до 500 долларов, расходы на медицину в три раза, а продолжительность жизни — на три года». («Інтер»). «Підприємці, галузеві асоціації та громадські організації об’єдналися, аби разом витягти країну з кризи. Вони наголошують — бізнес сформує свій антикризовий план відновлення економіки, і змусить владу його реалізувати. В документі мають бути чіткі відповіді — як подолати корупцію, покращити ситуацію в податковій сфері, полегшити ведення бізнесу в Україні, та залучити в нашу державу західні інвестиції. Політиків підприємці закликають до відкритого діалогу» (ICTV).

На «1+1» — 16 березня матеріал про те, що суд залишив Корбана під вартою; 19 березня — повідомлення про те, що укропівець Купрій звинувачує спікера Гройсмана в незаконності виплат зарплат нардепам. І того ж дня — сюжет про брудну білизну в потягах «Укрзалізниці» з узагальненням (брудна білизна, знайдена журналістами в одному потягу, узагальнюється на всі потяги «Укрзалізниці») і з незбалансованим звинуваченням міністра інфраструктури Андрія Пивоварського. Інші матеріали на «1+1» — це «протокольні» повідомлення про заяви Порошенка та Яценюка.

Найменше матеріалів із порушеннями, які можуть свідчити про ознаки замовності, на 5-му каналі, «UA: Першому» й СТБ. На 5-му каналі та «UA: Першому» це були винятково «протокольні» (без балансу думок і з оцінковою лексикою) матеріали про заяви, зустрічі чи засідання, які робили перші особи — Президент, прем’єр-міністр, спікер парламенту. Так само на СТБ, плюс 18 березня канал ще повідомляв про вже згаданий «бізнес-форум» у Києві.

Впродовж звітного тижня найбільше таких матеріалів було на каналі ICTV. Причому, крім сюжетів рекламного характеру про пошуковик TripMyDream (15 березня) і про захід Фонду Олени Пінчук «АнтиСНІД» (17 березня), у випусках новин каналу була присутня пряма реклама, рекламні ролики, які вставлялися навіть не між різними інформаційними матеріалами, а між підводкою й наступним сюжетом. 17 березня — пряма реклама сайту пошуку роботи work.ua, 18 березня пряма реклама препарату «Но-шпа». Виглядало це так. Підводка до сюжету про слабкий контроль за розкраданнями в державних компаніях завершується словами: «Оксана Михайлова — за кілька секунд». Далі йде реклама: «Спазм є частою причиною болю в животі. “Но-шпа” допомагає швидко усунути спазм, і пов'язаний з ним біль. “Но-шпа є — спазму немає”». Далі йде сюжет.  

Ще в одному матеріалі на ICTV (18 березня) нардеп-«радикал» Галасюк піарить лобістський законопроект про підвищення експортного мита на вивезення металобрухту.

На каналі «Україна» також активно лобіюється цей же законопроект: 16 березня — сюжет про протест «Металургпрому» проти рішення Мінекономрозвитку щодо експорту металобрухту. Ще на «Україні» 14 березня два матеріали, спрямованих проти закриття Донецької залізниці на окупованих територіях. Крім політичного виміру ці матеріали лобіюють бізнес-інтереси Ріната Ахметова. Вони побудовані переважно на журналістських висновках і оцінках, як-от: «безработица и энергетический коллапс угрожают Донбассу в случае закрытия Донецкой железной дороги. Сотни тысяч жителей останутся без средств к существованию, а грузоперевозки через линию разграничения будут приостановлены. Руководители крупнейших производств региона обратились к властям с предупреждением о возможных катастрофических последствиях такого решения». В матеріалах — цілковита розмитість посилань на авторство різних думок-висновків, безпідставні узагальнення тощо: «Остановка железнодорожного сообщения между временно неподконтрольными территориями Донбасса и всей остальной Украиной грозит социальной и экономической катастрофой, заявляют эксперты. Но чиновники к предостережению пока не прислушались, и у Донецкой железной дороги уже начались проблемы». «Депутаты настаиваютнастаивают металлурги и энергетики» тощо. З погляду балансу думок — коментують тему лише нардеп від «Опозиційного блоку» Гусак і нардеп-«радикал» Галасюк. Критикуючи уряд, представникам уряду слова у відповідь канал не надає. Ще один матеріал на «Україні» — про захід Фонду Олени Пінчук «АнтиСНІД» (17 березня).

На каналі «1+1» 14 березня — сюжет про те, що курорт «Буковель» «віддав свої схили пластунам». 15 березня — непряма реклама того ж «Буковеля» в сюжеті про безсніжні змагання з гірськолижного спорту на Красії. 19 березня — знову реклама «Буковеля» («усі першокласники Івано-Франківська вчаться кататися на лижах у Буковелі»). І того ж дня в сюжеті про «Тиждень моди» — реклама власниці бренду Couture de fleur.

У матеріалах із порушеннями стандартів, що можуть свідчити про ознаки замовності (цензури), канали порушують такі стандарти:

 

 

 2. ЗАМОВЧАННЯ КАНАЛАМИ СУСПІЛЬНО ВАЖЛИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ У БЕРЕЗНІ 2016-го:

 Примітка: дані про 2016 рік — за 14–19 березня; про 2015 рік — за 19–24 жовтня, 13–19 липня, 20–25 квітня, 19–24 січня; про 2014 рік — за 6–11 жовтня.

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

  • Півтисячі працівників державних спиртзаводів пікетували ВР і Мінагрополітики, вимагаючи усунути «смотрящих» «сім’ї Януковича» (16 березня)

 Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

  • Бойовики в неділю обстріляли сили АТО рекордну кількість разів — понад 70 обстрілів за добу (13 березня)
  • Представник Радбезу РФ сказав, що на початку 2014-го росіяни погрожували збити літак із в. о. Президента Турчиновим, якщо той вилетить до Криму (13 березня)
  • До окупованої Макіївки прибув підрозділ внутрішніх військ МВС Росії — розвідка (15 березня)
  • СБУ: українець Карп’юк, якого Росія тримає в заручниках, не брав участі в чеченських війнах (15 березня)
  • Генштаб РФ віддав бойовикам наказ на посилення вогню на Донецькому напрямку — розвідка (17 березня)
  • У Макіївці російські окупанти розбирають коксохімічний завод, щоб вивезти його до Росії (17 березня)
  • У Криму російські війська здійснили демонстративне перекидання техніки до адмінкордону з Україною — прикордонники (17 березня)
  • Адвокати Савченко заявляють, що Медведчук дискредитує їх за вказівкою Кремля (19 березня)
  • Розвідка: РФ перекинула на Донбас польовий шпиталь з лікарями з РФ (19 березня)
  • У Росії активізувалася справа проти Віри Савченко «за образу судді» (19 березня)

 

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

  • Керрі: Росія може вибирати між продовженням санкцій чи повним виконанням Мінських домовленостей (13 березня)
  • Чехія виступає за введення санкцій проти всіх росіян, які причетні до справи Савченко, — МЗС країни (14 березня)
  • ПАРЄ вважає, що закон, який дозволяє партіям вносити зміни до виборчих списків після виборів, суперечить європейським стандартам (14 березня)
  • ПАРЄ закликала Росію звільнити Савченко (14 березня)
  • НАТО: РФ досі не змогла повністю виконати жодного пункту Мінських домовленостей (15 березня)
  • ОБСЄ: сторони конфлікту мають відсунутися далі від лінії розмежування (15 березня)
  • Президент Словаччини закликав Росію звільнити Савченко (16 березня)
  • Посли G7 в Україні закликали РФ негайно звільнити Савченко та інших українських заручників (16 березня)
  • НАТО не хоче нової холодної війни, але Росія повинна поважати кордони сусідніх країн — Столтенберг (17 березня)
  • ЄС збереже санкції проти РФ до повного виконання нею Мінських угод — Меркель та Олланд (17 березня)
  • Генсек ООН закликає Росію надати Савченко право на справедливий суд (17 березня)
  • Посол США в Україні: Америка ніколи не визнає анексії Криму Росією (17 березня)
  • Аmnesty International: заборона Меджлісу стане кульмінацією репресій проти кримських татар (17 березня)
  • Генсек НАТО закликав зберегти санкції проти Росії (18 березня)
  • Німеччина в ОБСЄ в заяві нагадала Путіну, що анексія Криму суперечить міжнародному праву (18 березня)
  • Сенат Польщі закликав Росію звільнити Савченко (18 березня)
  • Пентагон поставив Росію на перше місце в списку глобальних загроз для США (18 березня)
  • Євродепутати просять спрямувати до Криму спецмісію ЄС через спробу окупантів заборонити Меджліс (17 березня)

Інші прикметні теми, замовчані всіма каналами:

  • Захід не вдається до ефективних дій, щоби змусити РФ до переговорів із повернення Криму Україні — Чубаров (14 березня)
  • У лютому гривня девальвувала відносно долара майже на 8 % (14 березня)
  • Росія закрила офіс ООН із прав людини в Москві (14 березня)
  • Росія застосовує в окупованому Криму тактику «випаленої землі» — Чубаров (16 березня)
  • Майже 80 % українців вважають, що влада веде країну в неправильному напрямі — соцопитування КМІС (16 березня)
  • МЗС висловив протест Росії за напад на українського консула в Чечні, де судять українських заручників Клиха і Карп’юка (17 березня)
  • 73 % українців не задоволені ситуацією в країні — соцопитування Центру Разумкова (17 березня)
  • Сакварелідзе каже, що надуманими розслідуваннями Генпрокуратура паралізує роботу його команди (18 березня)
  • Присутність громадян РФ на керівних посадах в «Укргазовидобуванні» — це знущання з українців — віце-спікер парламенту Сироїд (19 березня)

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Фото: pixabay.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5037
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду