Новини «UA:Першого» і «Українського радіо» - до ідеалу далеко

Новини «UA:Першого» і «Українського радіо» - до ідеалу далеко

30 Вересня 2015
7248

Новини «UA:Першого» і «Українського радіо» - до ідеалу далеко

7248
Найбільша проблема новин «UA:Першого» і «Українського радіо» - це порушення стандарту балансу та повноти інформації і наявність оціночних суджень. Моніторинг підсумкових випусків новин «UA:Першого» і «Українського радіо» за 7–12 вересня 2015 року
Новини «UA:Першого» і «Українського радіо» - до ідеалу далеко
Новини «UA:Першого» і «Українського радіо» - до ідеалу далеко

Огляд матеріалів із порушеннями стандартів, коли перевагу віддано окремим учасникам політичного процесу.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки),

голубим маркером — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності і оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт UA: Перший і Українське радіо подають однаково, а УНІАН інакше, - в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

«UA: Перший»

7 вересня (понеділок)

«Міністерство фінансів не обкладатиме податком невеликі квартири та будинки

Мінфін не обкладатиме податком невеликі квартири та будинки. Очільник відомства Наталія Яресько пояснила: у пресі з'явилася некоректна інформація щодо податку на нерухомість. За її словами, за квартири площею до 60 квадратних метрів і будинки до 120-ти власники нічого не сплачуватимуть. За квартири до 300 квадратів і будинки до 500 — платитимуть згідно з новим Податковим кодексом. А от ще більше житло Яресько пропонує обкласти фіксованим податком у 25 тисяч гривень на рік.

Наталія Яресько, міністр фінансів України: Мета змін у податку на нерухомість — створити справедливу систему, де більші податки сплачують виключно багаті громадяни, які володіють величезними квартирами та будинками. Саме тому ми пропонуємо дати право, хочу підкреслити — саме право, а не вказівку — місцевим радам підняти оподаткування на елітну нерухомість. Це стосується виключно квартир більше 300 квадратних метрів та будинків більше 500 квадратних метрів».

У матеріалі порушено баланс думок: немає думки представника колективної сторони конфлікту — домовласника, якого обкладатимуть податком, немає експертної оцінки (якої вимагає неоднозначність теми). Загалом матеріал є незбалансованим на користь позиції чинної влади в цьому питанні.

«Парламент блокує процес приватизації в Україні

Парламент блокує процес приватизації в Україні. Про це заявив прем'єр-міністр під час засідання Ради фінансової стабільності. За словами Арсенія Яценюка, у Верховній Раді протягом року не голосують поправки до приватизаційного законодавства, які запропонував уряд. А саме — віддати на приватизацію: 13 морських торговельних портів, столичне підприємство "Укрспирт", соледарську "Артемсіль" і 372 агропідприємства. Вже цього року Фонд держмайна на відкритих конкурсах пропонуватиме приватизувати "Центренерго", 6 локальних енергетичних станцій та стільки ж "Обленерго". Продати збираються і Одеський припортовий завод. За словами прем'єра, його попередньо оцінили в мільярд доларів. Остаточну вартість сформують під час торгів.

Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України: Ми прийняли рішення залишити стратегічні підприємства в державній власності. Все інше повинно бути продано на прозорих і публічних аукціонах з обов'язковим забезпеченням соціального пакету для працівників і відповідним внесенням інвестицій в українську економіку».

Баланс порушено: звинувачення прем’єра на адресу парламенту мали б дістати у відповідь коментарі від представників ВР. У матеріалі немає необхідного бекґраунду, чи докладали зусиль до проходження законопроекту представники парламентської фракції прем'єра. Загалом матеріал є однобічним і неповним на користь уряду і його керівника як політика.

8 вересня (вівторок)

«З полону бойовиків звільнили двох українських військових

З полону бойовиків звільнили двох українських військових, яких захопили торік біля Іловайська. Це Сергій Фураєв і Артем Комісарчук, — повідомив у Facebook президент Петро Порошенко. За інформацією СБУ, на сьогодні в заручниках залишаються 156 українців, з них близько ста — це військові, решта — цивільні».

Повідомлення в соцмережі є недостовірним. Крім того, Порошенко не є першоджерелом в інформації такого роду. Загалом порушення стандартів роблять цей матеріал цілком на користь чинної влади і особисто Порошенка (хоча останній не займався особисто звільненням цих двох військових з полону).

«Порошенко заявив, що "свободівець" Гуменюк планував запустити гранату у Верховну Раду

Друга граната, яку знайшли в Ігоря Гуменюка, котрого підозрюють у теракті біля парламенту 31 серпня, призначалась для вікна Верховної Ради. Про це заявив президент під час розширеного засідання уряду. За словами Петра Порошенка, терористи планували спочатку покрити димом і мітингарів, і нацгвардійців біля стін парламенту. Це для того, щоб камери відеоспостереження не зафіксували, хто кине другу гранату у вікно.

Петро Порошенко, Президент України: Це спеціальна граната. Це не РГД-5, яка зривається через 5-6 секунд після того, як вона падає. А це РГО, яка зривається одразу ж після контакту з будь-якою поверхнею, в тому числі зі склом Верховної Ради, яка була обліплена депутатами і журналістами. 700 фрагментів, які мали вилетіти звідти, уявіть собі кількість жертв Верховної Ради».

Немає балансу думок у відповідь на пряме звинувачення. Немає повноцінного бекґраунду. Загалом у матеріалі порушення стандартів грають на користь чинної влади і особисто Порошенка.

У випуску за 8 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду — МЗС.

Європа небезпечно маргіналізує тему війни в Україні — президент Польщі.

На Луганщині під час бойового зіткнення з терористами загинуло двоє українських військових, двоє поранено (це сталося напередодні, але Тука повідомив це лише 8 вересня).

9 вересня (середа)

«Україна перегляне зміни до Конституції, якщо Росія не виконуватиме Мінських угод

Україна перегляне зміни до Конституції, якщо Росія не виконуватиме мінських угод. Про це заявив Президент під час засідання Ради регіонів. За словами Петра Порошенка, в разі необхідності він запровадить воєнний або надзвичайний стан. Тоді зміни до Конституції вносити не будуть. Також Президент заявив, що місцеві вибори 25 жовтня потрібно проводити на всій території Донбасу, яка підконтрольна Україні, окрім тих населених пунктів, що на лінії зіткнення.

Петро Порошенко, Президент України: Наш обов'язок як чинної влади — забезпечити бездоганне проведення цих виборів на такому ж високому рівні, як була проведена президентська та парламентська кампанія. Кожен голова адміністрації головою відповідає не за результат пропрезидентської політичної сили, на що я хочу наголосити, а за чистоту процесу і відповідність всіх етапів виборів стандартам ОБСЄ, нормам європейської політичної культури».

Немає балансу думок і повноти інформації на користь Президента й чинної влади загалом.

«Столичні шкільні їдальні проінспектувала заступник київського мера

Оладки з варенням, риба з пюре, котлета з кашею. Що іще можна приготувати на 7 гривень 30 копійок? Стільки виділяє київський бюджет на харчування одного учня молодших класів. Столичні шкільні їдальні сьогодні інспектувала заступник мера Ганна Старостенко.

Кор.: Оладки з фруктовим пюре та какао зі справжнього молока. Сьогодні гарячий сніданок в одній зі столичних гімназій Солом'янського району виглядає саме так. Працівники їдальні переконують: попри бюджет 7 гривень 30 копійок на учня, раціон намагаються зробити різноманітним.

Світлана, кухар гімназії №38: "І ми стараємося дати якийсь помідор, огірок, салат".

Кор.: Якість шкільних сніданків перевірила заступниця міського голови Києва Ганна Старостенко. Насамперед звірила наявність на столах усього зазначено в меню. Після ревізії меню — думка самих школярів, чи смакує їм те, що у тарілці.

Артем, учень 2-го класу: Вчера нам давали картошку пюре и рыбу, я съел картошку... рыбу не люблю, а вот картошку обожаю.

Софія, учениця 2-го класу: Мне нравится и вермишель с котлетой, мне нравятся фрикадельки, мне нравится картошка.

Єгор, учень 2-го класу: Мне нравится, когда тут рыба с пюре, котлеты дают с гречкой, кашу могут быть разные. Котлеты с макаронами.

Кор.: В іншій школі дітям сьогодні дають гречану кашу з котлетою і трохи солодкого.

Ірина, кухар школи №156: Сніданки на 7:30: котлетка, помідор, каша гречана, компот зі свіжих фруктів, батон і печиво цукрове.

Кор.: Школярам гарячі сніданки подобаються. Зізнаються, що однією порцією цілком наїдаються.

Дмитро, учень 3-го класу: Подобається вермішель із сосискою, подобається гречка з котлетою, подобається налисники.

Вікторія, учениця 4-го класу: Дуже смачно кормлять нас, наїдаємося, дають гречку, котлети дуже смачні, помідорчики.

Кор.: Чиновниця й сама скуштувала шкільного сніданку, різноманітно і вистачить наїстися навіть дорослому. Втім до меню другої школи зауваження таки були.

Ганна Старостенко, заступник голови Київської міської державної адміністрації: Тут просто їжа була вже, скажу чесно, холодною, і ми зробили зауваження, що котлета була, принаймні у мене, холодною, але це був уже третій урок. На сьогодні наше завдання — це закласти в бюджет наступного року більшу суму на харчування. Ми впевнені, що ми це зможемо зробити, щоби наші діти харчувалися якісніше.

Кор.: Загалом на безкоштовне харчування для дітей початкової школи та пільгових категорій у столиці цьогоріч виділили 315 мільйонів гривень. Наступного року цю суму планують збільшити — мінімум 12 гривень на людину».

Матеріал не збалансовано на користь київської міської влади.

У випуску за 9 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Місія ООН зафіксувала факти масових убивств бойовиками цивільних на Донбасі

Майже половина українців незадоволена тим, як влада проводить реформи — опитування фондів «Демініціативи» і Разумкова

ОБСЄ відмовилася спостерігати за псевдовиборами в «ДНР» і «ЛНР»

10 вересня (четвер)

«Будівництво "Північного потоку — 2" — антиєвропейське й антиукраїнське

Будівництво "Північного потоку — 2" — антиєвропейське і антиукраїнське, — заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк після зустрічі з керівником уряду Словацької Республіки Робертом Фіцо. 4 вересня "Газпром" підписав з акціонерами угоду про будівництво газогону дном Балтійського моря до Німеччини. Для європейців газовий шлях стане довшим, а сам газ — дорожчим, а Україна через "Північний потік — 2" втратить гроші від транзиту.

Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України: Що означає для України будівництво "Норд стрім — 2"? Перше — це виключення України взагалі з транзитних поставок до Європейського Союзу; друге — це втрата двох мільярдів доларів доходів, які ми отримуємо за транзит і безпечне постачання газу до Європейського Союзу. І третє: це просто несправедливо ні по відношенню до наших європейських партнерів, ні по відношенню до України.

У Брюсселі сумніваються в доцільності "Північного потоку — 2", адже Росія використовує лише наполовину навіть наявні потужності. У Єврокомісії запевнили, що підтримуватимуть Київ попри наміри Москви відмовитися від послуг України з постачання газу».

Немає балансу думок: це складна тема, яка потребує експертної оцінки. Немає повноцінного бекґраунду. Загалом порушення стандартів на користь прем’єра Яценюка.

«У частині регіонів припинило мовити "Українське радіо"

День без радіо. "Українське радіо" сьогодні працює лише в обласних центрах та столиці, а "Промінь" і "Культура" тільки в Києві. Усе через борг у три мільйони гривень. В уряді таку ситуацію назвали інформаційно-небезпечною. Чим допоможуть — питала Олеся Варламова.

Дмитро Хоркін, ведучий Українського радіо: Вітаємо вас, дорогі радіослухачі на хвилях Першого каналу Українського радіо, і ми розпочинаємо.

Кор.: Так починається програма "Донбас. UА". В ній говорять про ситуацію в зоні АТО, проблеми переселенців, попереджають про небезпеку, дають поради, як рятуватися від арт-авіа-обстрілів, як не потрапити на міну у власному огороді. Є можливість поставити запитання у прямому ефірі та отримати відповідь експертів. Дмитро також веде програму "Своя правда", яка транслюється на Росію та Європу. А ще він ведучий проекту Українського радіо "Мистецькі надра Донбасу".

Дмитро Хоркін, ведучий Українського радіо: На окупованій території люди можуть почути, що насправді є українське коріння, що більшість цих міст було засновано українцями, що це взагалі пов'язано, це українська територія — Приазов'я, Слобожанщина. Тобто ми маємо про це розповідати. І от уявіть, зараз не чують радіо, зате чують сепаратистські радіостанції.

Кор.: У Міністерстві інформаційної політики таку мовчанку радіо назвали інформаційною небезпекою і помилкою клерків, яку можна виправити постановою Кабміну.

Юрій Стець: Частота 5,4 і 9 кілогерц, яка на середніх хвилях мовить єдина на Крим, на територію Криму, де спеціально зроблений продукт для тих людей, які зараз залишились в інформаційному вакуумі в Криму, вимикається. Для мене це був шок.

Кор.: Керівництво НРКУ пояснює: такий крок був змушеним, адже Держкомтелерадіо на вимогу Мінфіну зменшило фінансування мовлення на три мільйони гривень. Тож був вихід, або зупинити роботу потужного передавача, який транслює першу програму Українського радіо на середніх хвилях і покриває південну Україну, або ж частину інших передавачів.

Анатолій Табаченко, в. о. директора Національної радіокомпанії України: Ми вирішили обмежити роботу середньохвильового передавача з перервою — з 14-ї до 18-ї години в день, і обмежити роботу інших передавачів у наступних обсягах: першу програму на ФМ і в ОКХ-діапазоні залишити лише в обласних центрах; другу програму "Промінь" і третю програму "Культура" в ОКХ-діапазоні залишити лише у Києві.

Кор.: "Українське радіо" неодноразово просило гроші на модернізацію передавачів, яким по 50 років, і вони енергозатратні. На це потрібно 8 мільйонів євро, яких немає. Це студія новин Першого каналу Українського радіо. Тут у прямому ефірі щогодини виходять новини, починаючи із шостої ранку і до опівночі. Люди працюють у штатному режимі, незважаючи на те що у деяких регіонах їх не почують. За словами редакторів, журналісти працюють на ентузіазмі. В основному тут ті, хто працює вже багато років: молодь, здобувши навички, переходить на комерційні станції.

Аліна Акуленко, заступник директора редакції суспільно-політичних передач: Приходить спеціаліст з вищою освітою (це обов'язкова вимога — вища освіта) 1300–550 гривень — ставка. Ну, тобто для людини, яка має вищу освіту, це, по-моєму, "грандіозні" гроші, особливо з огляду на столицю нашої держави.

Кор.: На наступному засіданні Кабміну ситуацію з фінансуванням Нацрадіо розглянуть. Міністри сподіваються, ті три мільйони, що не вистачає для трансляції, виділять».

Порушено баланс думок: у матеріалі немає критично важливого коментаря від керівників Держкомтелерадіо й Мінфіну, безпосередньо відповідальних за цю ситуацію. Натомість матеріал на користь Міністерства інформаційної політики (Стець виступає з критичних позицій, натомість не коментує, що його структура, яка саме й відповідає за інформаційну безпеку держави, мала би зробити в цій ситуації).

У випуску за 10 вересня не повідомлялося про такі важливі теми:

В Одесі активісти пікетували міскраду, яка не ставить на порядок денний голосування щодо визнання Росії країною-агресором

11 вересня (п’ятниця)

«На главу МВС готували напад

На міністра МВС готували напад. СБУ та військова прокуратура запобігли вбивству Арсена Авакова. Затримали й одного з організаторів імовірного вбивства — керівника батальйону "Слобожанщина". Про це повідомила речник СБУ Олена Гітлянська. Також, за її словами, група, яку очолював затриманий, готувала напади на народного депутата, волонтерів та бізнесменів.

Олена Гітлянська, речниця СБУ: Один із організаторів цієї групи був керівник батальйону "Слобожанщина". Зараз ведуться активні пошуки решти групи. У нас є підтвердження, що ця група готувала замовні вбивства міністра внутрішніх справ, інших високопосадовців міліції як Києва, так і Харкова. Народного депутата планували вбити, бізнесменів і волонтерів.

В СБУ не називають особу затриманого. Однак ЗМІ пишуть, що це Андрій Янголенко. Його прізвище називає і командир роти патрульної служби міліції особливого призначення "Східний корпус" Олег Ширяев. І стверджує, що затриманий готував напад ще й на нього, нардепа Андрія Білецького та радника міністра МВС Всеволода Кожемяку. Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна"».

Порушено стандарти балансу думок і повноти інформації на користь СБУ.

«Голову Держслужби зайнятості Ярослава Кашубу затримали на хабарі

Голову Держслужби зайнятості Ярослава Кашубу заскочили на хабарі працівники СБУ та Генпрокуратури. Відео оприлюднила Служба безпеки України. Повідомляють, що Кашуба налагодив механізм одержання хабарів від учасників тендерних торгів, які проводила держслужба. Тобто за перемогу в тендері підприємець платив. Кашубу затримали, коли він брав 622 тисяч гривень. Під час обшуку авто знайшли ще гривні і долари, мисливську рушницю та набої. 

Василь Грицак, голова СБУ: Затримання голови Державної служби зайнятості є яскравим прикладом того, що служба працює незалежно від того, до якої політичної сили чи до якого відомства належить корупціонер. І я думаю, що вона заставить задуматися тих, хто думає заробляти, скажімо так, нечесним шляхом. І надалі ми робитимемо все можливе для того, щоб якнайшвидше очистити українську владу від хабарників і всяких корупціонерів.

Державну службу зайнятості Ярослав Кашуба очолив 24 лютого. Доти працював начальником Державної фінінспекції в Київській області та в Мінфіні».

Немає балансу думок (слова у відповідь Кашуби, його адвокатів чи інших представників). Немає належної повноти інформації. Загалом у матеріалі порушено стандарти на користь СБУ.

«Колишнього главу Державної авіаційної служби Дениса Антонюка посадили під домашній арешт

Екс-голову Державіаслужби Дениса Антонюка посадили під домашній арешт. Про це повідомляє прес-служба СБУ. Колишнього високопосадовця звинувачують у тому, що він сприяв одним авіаперевізникам і перешкоджав іншим. Кабмін звільнив Антонюка 4 вересня за результатами службового розслідування щодо корупції в Державіаслужбі».

Немає балансу думок (слова у відповідь Антонюка, його адвокатів чи інших представників). Немає належної повноти інформації. Загалом у матеріалі порушено стандарти на користь СБУ.

«Російська агресія та відновлення миру на Донбасі — теми промови Президента на YES

"У зоні ризику: як доля нової України впливає на Європу та світ". Так цього разу названо щорічну зустріч "Ялтинська європейська стратегія". До Києва приїхало 350 закордонних гостей: політиків, дипломатів, економістів, громадських діячів. Відкрив форум президент Петро Порошенко. Головна тема промови — російська агресія і спільні зусилля України та Європи для відновлення миру на Донбасі.

Кор.: Доба без пострілів уперше за півтора року. Це, за словами президента, дає надію на справжній мир. А ще — остання розмова в "нормандському форматі" два дні тому. Наступну готують на 2 жовтня. Але лідери четвірки можуть поспілкуватися і до кінця вересня в рамках Генасамблеї ООН. Україна виконує свої зобов'язання за Мінськими угодами, — каже президент.

Петро Порошенко, Президент України: Нас дуже непокоїть сьогодні ситуація, коли представники спеціальної моніторингової місії ОБСЄ не мають доступу до цієї ділянки кордону. Нас дуже непокоїть, коли їм заборонені доступи до майданчиків, де бойовики мають зберігати відведену важку техніку й артилерію. Ми знаємо, що її там немає.

Кор.: Київ виконає свою частину Мінських домовленостей до кінця року, — додав президент. Зокрема і щодо децентралізації. У цьому Україну підтримає ЄС. (Не позначено чітко, чия це остання думка.)

Ельмар Брок, голова комітету Європарламенту у закордонних справах: Це частина Мінських угод. Не можна давати Росії приводів казати, що Україна не виконала своїх зобов'язань. А от якщо Росія не виконає своїх, ми продовжимо санкції. До того ж, це правильний шлях. Подивіться на Німеччину, Австрію, Польщу, США. Це успішні країни, де свого часу провели таку реформу.

Кор.: Євросоюз стежить і за іншими реформами, які провадить Україна: у фінансовій, судовій, податковій галузях. Від того, наскільки активною буде українська влада, залежить розширення програми співпраці та надання допомоги. Так кажуть представники всіх інституцій ЄС. А от поступ у проведенні реформ учасники форуму оцінюють по-різному.

Йоганнес Ган, європейський комісар із питань розширення: Справді, цей уряд, міністр фінансів, прем'єр-міністр і президент досягли за останній рік дуже багато. Але все одно треба робити більше. Відбулися певні законодавчі зміни. Це добре. Але справжнє завдання — втілити ці зміни. Зокрема стимулювати бізнес, стимулювати економіку, домагатися прозорості, зменшувати корупцію.

Домінік Строс-Кан, колишній директор-розпорядник МВФ: Уряд справді налаштований на реформи. Він робить усе, що може. Але результати не надто помітні. Інфляція зростає, не дуже добрі справи у фінансовому секторі, де зростання немає. Інфляція також не вселяє оптимізму.

Кор.: Деякі учасники форуму, зокрема і Домінік Стросс-Кан, вважають, що українське питання втрачатиме пріоритетність для ЄС під тиском нагальніших проблем, зокрема напливу біженців. Інші, в тому числі екс-президент Єврокомісії Баррозу, впевнені: безпека та заможність України — в інтересах самого ЄС».

Порушення стандартів на користь Петра Порошенка.

«Можна і треба використовувати вакцину від поліомієліту, що надійшла в Україну ще в травні

Використовувати вакцину від поліомієліту, що надійшла в Україну ще в травні, можна й треба. Про це сьогодні на прес-конференції заявив заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець. Через брак вакцин у регіонах препарат планують розвезти по областях упродовж двох тижнів. Раніше частина українських медиків висловилася проти використання цієї вакцини. Є інформація, що під час дороги в Україну препарат розморозився.

Ігор Перегінець, заступник міністра охорони здоров'я: У нас є оральна полівакцина, яку отримала Україна в якості гуманітарної допомоги від ЮНІСЕФ, яка є якісною та ефективною. Хочу ще раз наголосити, що в Міністерстві охорони здоров'я готові поділитися усіма підтвердженнями стосовно якості і стосовно умов зберігання, рекомендацій до зберігання полівакцини.

Доріт Ніцар, представниця бюро ВООЗ в Україні: Вакцина, надана Україні, є найбезпечнішою вакциною, яку тільки можна уявити й отримати. Вакцину перевозили цілком відповідно до вимог ВООЗ. Індикатори, які є на дозах вакцини, з абсолютною точністю показують нам, що пережила вакцина в процесі транспортування. І завдяки цим індикаторам ми можемо бути абсолютно впевнені, що з вакциною все гаразд».

У матеріалі грубо порушено стандарт балансу думок (не надано слова противникам використання вакцини, немає експертних оцінок у неоднозначному питанні). Загалом стандарти порушено на користь позиції Міністерства охорони здоров’я в цьому питанні.

12 вересня (субота)

«СБУ шукає спільників комбата "Слобожанщини"

СБУ шукає спільників комбата "Слобожанщини" Андрія Янголенка, що готували кілька замахів зокрема на міністра Арсена Авакова. Тим часом у самому батальйоні кажуть: їхній командир не винен. Подробиці справи розкаже Юлія Михайлова.

Кор.: Андрія Янголенка звинувачують в організації цілої низки замахів. Комбат "Східного корпусу" Олег Ширяв каже: має докази, що збиралися вбити і його. 

Олег Ширяєв, командир роти міліції особливого призначення "Східний корпус": Андрей Янголенко — командир батальона "Слобожанщина" — готовил покушение на меня как командира "Схидного корпуса", на бизнесмена и советника министра внутренних дел Арсена Авакова, Всеволода Кожемяку. Непосредственно на Арсена Авакова и на командира полка "Азов", народного депутата Андрея Белецкого. То есть это была серия убийств. С кем она была согласована — я до конца не знаю. Я слышал о том, что он сотрудничал со спецслужбами РФ.

Кор.: Всеволод Кожем'яко на своїй сторінці у Facebook опублікував аудіозапис, на якому начебто Андрій Янголенко обговорює план убивства із виконавцем. Кожем'яко каже: знав про замах на себе ще кілька місяців тому. А от дружина комбата "Слобожанщини" Інна каже: не впізнає на запису голосу чоловіка.

Інна Янголенко, дружина Андрія Янголенка, боєць батальйону МВС "Харків-1": Сказать однозначно, что это голос Андрея, допустим... А так по нарезкам — я не знаю. Как можно обвинят вообще просто по нарезкам каким-то? Я не знаю вообще сейчас принципа вот этой борьбы с этим добровольческим движением. Просто нам это не особо понятно сейчас на данный момент, почему так, почему... Не мы первые.

Кор.: З усіма можливими жертвами Андрія Янголенко знайомий особисто. Благодійний фонд Всеволода Кожем'яка торік щедро підтримував "Слобожанщину", а нещодавно звинуватив комбата в розтраті. Ще минулої осені Андрій Янголенко отримував нагороду з рук Арсена Авакова.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України: Вчерашний эпизод чем не то, что нехороший, а драматичен? Тем, что речь идет об одном из командиров добровольческих батальонов, которого я хорошо знаю, который хорошо себя проявил на передовой, под Волновахой. Это Янголенко. У которого, возможно, сорвало крышу. Так бывает на войне. Это тот сюрприз, который нам преподносит война, нехороший.

Кор.: Тим часом СБУ обшукало розташування батальйону "Слобожанщина". Серед знахідок — міни, гранатомети, автомати, понад два кілограми тротилу, 67 гранат. Таких самих, як і та, що вибухнула під стінами Верховної Ради 31 серпня. Про це на своїй сторінці в Facebook написав головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Тепер у відомстві перевіряють, чи пов'язана спроба замаху на Авакова та вибух біля парламенту. Самі ж бійці "Слобожанщини" не вважають ці докази переконливими.

Олексій Запорожець, заступник командира батальйону МВС "Слобожанщина": Не всегда на квартире поснимали, а потом выложили. В батальоне ничего не нашли вообще. Нашли они три гранаты учебных, нашли они 30 патронов учебных. Но они этого не забирали. Изъяли какую-то документацию. Как я общался негласно с их одним представителем, то, что хотели найти, они не нашли.

Кор.: За словами дружини, Андрія Янголенко зараз у військовій прокуратурі Краматорську на Донеччині. Цей скандал із "Слобожанщиною" не перший. Раніше батальйон звинувачували в мародерстві. А в березні цього року в Харкові авто, на якому їхало подружжя Янголенків, підірвали. Обоє тоді зазнали травм. Винуватців не знайшли».

Матеріал є грубо незбалансованим на користь сторони обвинувачення. Не згадано, що дружина Янголенка цього дня звинуватила правоохоронців у тому, що обшук її з чоловіком квартири ті проводили з порушеннями і при цьому підкинули бойові гранати. Грубо порушено і стандарт повноти інформації, зокрема, не згадується в бекґраунді, що Янголенко раніше звинувачував Ширяєва в тому, що «Східний корпус» забрав із розташування «Слобожанщини» саме ті речі, що й стали підставою звинувачень у розтраті.

«Чого очікує ЄС від України та які реформи найповільніші

Чого очікує Євросоюз від України, які реформи найповільніші і чому їх не відчуває суспільство. Зокрема, про це говорили учасники "Ялтинської Європейської стратегії" в останній день форуму. Пропозиції та оцінки європейських політиків слухав Андрій Городиський.

Кор.: Найповільніше з усіх реформ в Україні просувається боротьба з корупцією. Так вважають у Єврокомісії. Комісар з розширення Йоганнес Ган вітає роботу, яку виконує українська влада. Але зусилля в цій галузі радить збільшити. 

Йоганнес Ган, комісар ЄС із питань розширення та політики добросусідства: "Хочу повторити, що я вітаю ті зусилля, яких докладають уряд і парламент України, особливо в нинішніх складних умовах. Але тепер головну увагу треба приділити боротьбі з корупцією. Це найнагальніше питання. Європа готова інвестувати в Україну. Але спершу слід вирішити цю проблему".

Кор.: Україна на 142-у місці в рейтингу сприйняття корупції. І майже кожен третій опитаний бізнесмен вважає, що ситуація погіршується. Це гальмує решту реформ, — кажуть одні учасники форумі. Інші, приміром екс-міністр фінансів Словаччини, вважають: річ передусім у спадщині. Реформи йдуть, але їм опираються деякі політики і їх не завжди розуміє суспільство.

Іван Міклош, міністр фінансів Словаччини (2002–2006, 2010–2012), радник міністра фінансів України: Найбільша проблема, на мою думку, — недостатня комунікація. Ми сьогодні говорили про складну фінансову ситуацію, підвищення тарифів і таке інше. Але треба спілкуватися з людьми, треба пояснювати, що це не наслідки реформ, а наслідки того, що їх не було раніше. Це спадщина 70 років радянського режиму і ще 25 років корупційної дисфункціональної країни.

Кор.: Стівен Сакур — ведучий ток-шоу Hard Talk на ВВС. Він відомий своїми прямими і незручними для співрозмовника запитаннями. Цього ранку він ставив їх прем'єр-міністрові Арсенію Яценюку. 

Стівен Сакур, ведучий ВВС (Велика Британія): Ви казали, що вашим союзником має бути український народ. І цього разу, мені здається, союз між урядом і народом під великою загрозою. Країна здається нещасливою, розколотою і розчарованою у вас та вашому уряді. Чому?

Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України: Ми не перші у світі і Європі, хто провадить ці реформи. Можемо запитати у президента Кваснєвського, що сталося в Польщі 20 років тому з деякими політиками, приміром з Бальцеровичем. Вони так само провадили суворі реформи в енергетиці, податковій галузі, соціальні реформи. І це нормально, коли люди засмучуються, коли ви вшестеро піднімаєте рахунки на комунальні послуги, перебудовуєте систему соціальних гарантій, коли дізнаєтеся, кому насправді належать українські канали та підприємства.

Кор.: Єврокомісія жде від України передусім реформ у судовій та фінансовій галузях, у державному управлінні, а ще очікує децентралізації. Там кажуть: український уряд запевнив, що попри турбулентність у коаліції реформи йтимуть далі. Оцінки українських реформ тут різні. Чинні представники Єврокомісії та інших європейських інституцій вітають те, що вже зроблено. І дипломатично кажуть, що попереду багато роботи. Відставні європейські чиновники більш наполегливі: більше робити треба вже зараз. А от аудиторія під час дискусії аплодує, коли українським урядовцям задають питання: що ж власне зроблено?»

Загалом матеріал є незбалансованим на користь чинної влади і особисто прем’єра Яценюка.

«Українське радіо»

7 вересня (понеділок)

«До кінця року ціни в Україні підскочать на 5–7%

Інна Марецька, ведуча: Підстав для подорожчання соціальних сортів хліба до кінця року немає. Про це під час брифінгу заявив директор департаменту продовольства Мінагрополітики Дмитро Шульмейстер. За його словами, нині навпаки спостерігається тенденція до падіння цін. У тому числі, на світових ринках. До того ж, як свідчать найсвіжіші дані, (чиї саме?) щодо збору врожаю, Україна виробляє в два рази більше продукції, ніж може спожити. Проте незначне (загалом абсолютно нечітко позначено межі переказу думки Шульмейстера, можливо, це була його оцінка, але тут вона вже сприймається як сказане ведучою) підвищення цін, на 5–7%, до кінця року все ж очікується. На деякі (занадто розмито) продовольчі товари. Продовжує Дмитро Шульмейстер. 

Дмитро Шульмейстер, директор департаменту продовольства Мінагрополітики: Ми очікуємо, що буде скасована постанова Кабміну 1222 по декларуванню цін, а також будуть внесені зміни в постанову 1548, що вже ініційована Міноекономрозвитку та торгівлі. Стосовно молока, ми вважаємо, що буде невеличке зростання до кінця цього року. Також визнано воно сезонними коливаннями кількості виробництва молока, що завжди відбувається. Ми очікуємо зростання ціни на цукор. Але це буде більше психологічний фактор. І ми, як міністерство, плануємо з цим працювати. Тому що завжди, в кінці періоду цукроваріння, коли виробники бачать, що цукру майже стільки, скільки є потреби на ринку, можуть працювати на притримування цукру. Ми плануємо адресувати це питання до виробників цукру, щоб не допустити цього».

Балансу думок не дотримано: оцінки стану й тенденцій від чиновника Мінагропроду слід, як мінімум, балансувати експертною оцінкою. Крім того, не представлено позиції колективної сторони конфлікту, тобто простих покупців. До того ж є певне звинувачення чиновника на адресу виробників цукру, — немає думки у відповідь. Повноти інформації немає, зокрема, ще й тому, що не надано жодних фактів на підтвердження заявленої чиновником «тенденції до падіння цін» (на що саме реально ціни останнім часом упали?). Радіослухачам не пояснено, що взагалі означають постанови 1222 і 1548, згадані чиновником у синхроні (навіщо їх було тоді взагалі видавати в ефір?). Загалом грубі порушення стандартів у матеріалі зроблено на користь уряду.

«Кредит для України

Інна Марецька, ведуча: — Європейський банк реконструкції та розвитку 30 вересня розгляне питання виділення Україні кредиту, обсягом у 300 млн доларів на закупівлю природнього газу, повідомила міністр фінансів Наталія Яресько. Газ потрібен Україні для опалення взимку. Раніше прем’єр Арсеній Яценюк заявив, що в українських підземних газових сховищах запасли 14,5 млрд куб. м газу. Однак цей показник на початку опалювального сезону повинен становити 19 млрд».

Балансу думок немає: тема неоднозначна, до того ж згадується оцінка прем’єра, тож мала бути експертна оцінка. Очевидною є також необхідність критичної опонентури уряду: наскільки цей кредит є справді необхідним, як це вплине на стан зовнішнього боргу України тощо. Повноти інформації немає: згадування кредиту в 300 млн доларів потребує докладних бекґраундів, сама по собі ця цифра ні про що не каже радіослухачам — скільки газу можна купити за ці гроші, що ця кількість газу забезпечить тощо. Загалом матеріал зроблено з грубими порушеннями стандартів на користь уряду в цілому і персонально Яресько і Яценюка.

«Пілотний проект у Львові

Інна Марецька, ведуча: Сьогодні у львівському прес-клубі відбулася презентація пілотного проекту “Формування та реалізація громадських пріоритетів охорони правопорядку”, який почали втілювати у Самбірському районі області. Його мета — створити ефективну взаємодію між органами внутрішніх справ, громадою та місцевою владою. Докладніше наша кореспондентка Наталя Козачук.

Наталя Козачук, кореспондент: Раніше найголовнішим показником задовільної роботи міліції вважалися (ким саме?) цифри статистичної звітності, і мало кого, насправді, цікавило, що думають про цю роботу самі громадяни. Пілотний проект, який запровадять у райвідділі міліції Самбірського району пропонує поставити правоохоронну систему в райцентрі на навколишніх селах з голови на ноги. Тобто, в кожному населеному пункті, методом анкетування (а для цього вже надрукували більше 10 000 анкет) буде визначено ті пріоритети в охороні громадського порядку, які найбільше турбують місцевих жителів. І саме ці пріоритети стануть головними в роботі міліції, яка згодом трансформується в нову поліцію, — розповів на прес-конференції співавтор проекту, доцент Львівського державного університету внутрішніх справ Руслан Тополевський.

Руслан Тополевський, доцент Львівського державного університету внутрішніх справ: Для того, щоб громада могла належним чином отримати відгук на ті свої потреби, які в них є, якраз і формуються ці пріоритети. На що має звернути увагу поліція в цьому місті чи в цьому населеному пункті. І саме громада оцінює те, яким чином поліція діє щодо визначених пріоритетів. Ця програма розрахована на те, що бути поширеною, як в межах Львівської області, так і на території всієї України.

Кор.: За словами заступника начальника штабу обласного управління міліції підполковника Сергія Гривняка, внаслідок цього експерименту вдасться також визначити: чи можуть старі міліцейські кадри працювати по-новому. “Якщо би таких виявилося близько 70%, то це було би великим успіхом”, — наголосив Сергій Гривняк. Наталя Козачук, Львів, Національне радіо».

Порушено баланс: немає думки представників колективної сторони конфлікту — простих людей. Повноти матеріалу не досягнуто, не пояснено, що — крім анкетування — і, головне, як — буде зроблено. Загалом матеріал за рахунок грубих порушень стандартів зроблено однобічно на користь МВС Львівщини.

«11 українських розвідників отримали нагороди

Інна Марецька, ведуча: 11 українських розвідників нагородив президент Петро Порошенко з нагоди їхнього професійного свята. Звертаючись до присутніх на урочистостях, глава держави відзначив важливість діяльності української розвідки, особливо у сучасних умовах, коли проти України Росія веде неоголошену підступну та жорстоку війну. “Воїни-розвідники є прикладом самовідданості, мужності та героїзму. Ви активно ведете агентурну діяльність, ретельно відстежуєте порушення Мінських домовленостей, викривайте російські підрозділи на території Донецької, Луганської областей та АР Крим”, — наголосив Петро Порошенко. І додав, що попри економічні труднощі, заощаджувати на розвідниках уряд не планує. Зокрема, у бюджеті цього року майже вшестеро збільшено видатки на будівництво житла та для компенсації за оренду житла військовослужбовцям Міноборони. (Це логічна помилка.)»

У матеріалі взагалі не зазначено джерела цієї інформації. Немає балансу: як мінімум, жодної думки самих розвідників не подано. Нема повноти інформації: якісним бекґраундом були би дані про те, як насправді уряд забезпечує бойові підрозділи найнеобхіднішим. Загалом грубі порушення стандартів у цьому матеріалі — на користь Порошенка.

У випуску за 7 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Російські військові затримали трьох українських десантників на Херсонщині, на кордоні з Кримом.

Вперше за останні місяці в зоні АТО не стріляли — штаб АТО.

На Прикарпатті один військовий загинув, четверо поранені внаслідок обвалу старої бетонної конструкції у військовій частині.

Суд не обрав запобіжний захід свободівцям Швайці і Сиротюку, підозрюваним в організації заворушень під ВР 4 вересня.

Звільнений заступник голови Держфіскальної служби Лікарчук пов’язав своє звільнення з викриттям корупційних схем на митниці.

8 вересня (вівторок)

«Звільнено двох українських військових

Наталя Балюх, ведуча: Добру новину з Донбасу повідомив сьогодні президент. Як написав Петро Порошенко на своїй сторінці у соцмережах, з полону у проросійських бойовиків звільнено двох українських героїв: Сергія Фураєва і Артема Комісарчука. Джерело, близьке до обміну полоненими, повідомило, що українська сторона обміняла 4 представників т. з. ДНР на двох наших військових».

Повідомлення в соцмережі є недостовірним. Крім того, Порошенко не є першоджерелом в інформації такого роду. Загалом порушення стандартів роблять цей матеріал цілком на користь чинної влади і особисто Порошенка (хоча останній не займався особисто звільненням цих двох військових з полону).

«Росія робить ставку на дестабілізацію України

Наталя Балюх, ведуча: Про можливість загрози з боку Москви в середині українського політикуму говорили сьогодні на розширеному засіданні Кабміну, за участі президента. Яка зазначив Петро Порошенко, Росія робить ставку на дестабілізацію України, шляхом розхитування політичної ситуації. Утім, попри певні протиріччя, формат парламентської коаліції, безумовно, буде збережений, переконаний глава держави.

Петро Порошенко, Президент України: Частина політиків вирішила, що зовнішні ризики вже не актуальні, і зараз саме час розпалювати в Україні внутрішній конфлікт. І Росія теж робить головну ставку на внутрішню дестабілізацію, пам’ятаючи, напевне, біблійну мудрість про те, що царства, розділені з середини, падуть. Спроба розкачати політичну ситуацію в країні — є головною загрозою економічної стабілізації, якої наш народ досягли ціною неймовірних фінансових випробувань і колосальних матеріальних втрат. Внаслідок безвідповідальності все ще може легко піти нанівець саме в той момент, коли лише лічені місяці відділяють нас від відновлення вистражданого економічного зростання. Нам конче потрібно зберегти єдність в середині країни.

Ведуча: Наголосив Президент Петро Порошенко».

Балансу думок немає: немає жодної опонентури заявам Президента. Загалом порушення стандартів на користь особисто Порошенка.

«Запит щодо затримання екс-президента Віктора Януковича

Наталя Балюх, ведуча: Генпрокуратура України вкотре направила до Генпрокуратури РФ міжнародний запит щодо затримання екс-президента Віктора Януковича, із адресою його перебування, наданою його адвокатами. Про це повідомили у прес-службі ГПУУ російських правоохоронців є всі можливості затримати та екстрадувати Януковича на територію України. (авторство думки не марковане, — отже, це думка ведучої) Генпрокуратура неодноразово скеровувала до Росії офіційні запити, щодо затримання екс-президента Януковича. Однак відповіді так і не отримала».

Балансу думок немає: тут бракує експертної оцінки кваліфікованим юристом процесуального значення цих багаторазових запитів. Загалом порушення стандартів на користь Генпрокуратури.

У випуску за 8 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Керівники Меджлісу оголосили про намір кримських татар блокувати поставку товарів з України до Криму.

Не згадано (відтак і не перевірено) про заяву Порошенка, що 31 серпня підозрюваний Гуменюк мав намір кинути другу гранату у вікно Верховної Ради.

Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду — МЗС.

Європа небезпечно маргіналізує тему війни в Україні — президент Польщі.

На Луганщині під час бойового зіткнення з терористами загинуло двоє українських військових, двоє поранено (це сталося напередодні, але Тука повідомив це лише 8 вересня).

9 вересня (середа)

«На Харківщині буде створено реабілітаційний центр для учасників АТО

Інна Марецька, ведуча: На Харківщині буде створено реабілітаційний центр для учасників АТО. Докладніше про це наша кореспондентка Світлана Кублицька.

Світлана Кублицька, кореспондент: Про створення реабілітаційного центру детально йшлося на першому засіданні робочої групи з реалізації концепції медичної реформи в краї. Навіть і з місцем визначилися — недобудована поліклініка у Дергачах, що неподалік обласного центру. На початку 2007-го (не могли роботи по створенню центру для учасників АТО починатися до початку самої АТО) приступили до розробки проектно-кошторисної документації зі спорудження важливого соціального об’єкта. Уже наступного року розпочалися роботи на будівельному майданчику. Та через брак коштів ніяк до цього часу не завершиться. Торік, правда, з’явилася обнадійлива інформація: довгобуд на фініші. Виділено ще 30 млн. гривень з державної скарбниці. Щоправда, головний лікар районної центральної лікарні Дмитро Дончак тоді сказав.

Дмитро Дончак, головний лікар районної центральної лікарні: Это вообще мечта многих поколений дергачевских медиков. 2 будет 5-этажных здания, отдельное здание грязелечебницы с бассейном.

Кор.: Водночас, у владних кабінетах заговорили про те, що така велика поліклініка в Дергачах не потрібна. Було б добре частину приміщення використати для створення обласного відділення з відновлення хворих після складних операцій. (Не позначено, чия це думка) Війна на сході країни, велика кількість поранених слобожан змусили впритул підійти до вирішення проблеми. Член робочої групи з реалізації концепції реформування медицини Харківщини, колишній міністр охорони здоров’я Грузії Андреа Урушадзе підтримав ініціативу керівництва краю зі створення обласного реабілітаційного центру.

Андреа Урушадзе, Член робочої групи з реалізації концепції реформування медицини Харківщини, колишній міністр охорони здоров’я Грузії: Нужно сделать центр, где мы сможем, воинам, гражданским лицам, которые стали инвалидами. Предоставить здесь лечение европейского уровня. В т.ч., психологическую помощь и восстановительную хирургию. Сейчас это очень важно, и это работать и в мирное время.

Кор.: В обласній держадміністрації запевняють: Медичний центр для реабілітації воїнів АТО має запрацювати в Дергачах менше, ніж за рік.

Світлана Кублицька, Харківщина, Національне радіо».

Не збалансовано й неповно на користь Харківської облдержадміністрації.

«Транш від МВФ

Наталя Балюх, ведуча: Керівник Нацбанку Валерія Гонтарєва сподівається на отримання у жовтні від МВФ чергового траншу. Про це вона заявила на зустрічі з керівниками 40 найбільших банків. Вона нагадала, що місія МВФ в Україні працюватиме з 22 вересня по 9 жовтня».

Не збалансовано й неповно на користь глави НБУ Гонтарєвої.

«24 вересня Міністерство економічного розвитку і торгівлі представить концепцію реформування держрезервів

Наталя Балюх, ведуча: 24 вересня Міністерство економічного розвитку і торгівлі представить концепцію реформування держрезервів. Про це повідомив керівник відомства Айварас Абромавічус. За його словами, нагальних змін потребує не лише застаріла інфраструктура, а й методи його діяльності. Нагадаю, нещодавно проведений з ініціативи міністра експрес-аудит на підприємствах державного агентства резерву виявив нестачу значної кількості товарів у сховищах. Зокрема, зникнення, за різними даними, від майже 110 до 250 тонн зерна. Айварас Абромавічус вважає, що така ситуація стала можливою через корупційні схеми у діяльності відомства.

Айварас Абромавічус, міністр економічного розвитку і торгівлі України: Недостача зерна образовалась во время многих лет. Середина 2000-х, потом 2011, 2012, 2013 конкретного предприятия, куда мы ездили. Складские помещения позволяют одновременно хранить в том предприятии 130 000 тонн. Что, за год они могут хранить, то все, в принципе, исчезло. Схем много очень разнообразных. Я думаю, что это зерно там никогда и не попадало. Но в документах оно приезжало и выезжало. А на самом деле его и не было. Поэтому нужно доводить это до логического конца. Потому что там схема не очень сложная, но нужно на этом примере показывать, что все-таки в государстве порядок есть, и те, которые провинились, должны понести наказание. Вообще-то, эту структуру нужно реструктуризировать очень сильно, она не эффективна.

Ведуча: Зазначив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус».

Не збалансовано й неповно на користь міністра економрозвитку Абромавічуса.

«Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у Варшаві зустрівся з керівником польського уряду Євою Копач

Наталя Балюх, ведуча: Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у Варшаві зустрівся з керівником польського уряду Євою Копач, обговоривши можливості посилення енергетичної незалежності країни. Після зустрічі Арсеній Яценюк заявив, що Україна хоче стати частиною великого газового енергетичного хабу, який зараз розробляється Польщею, Румунією, Угорщиною і Словаччиною. Це означає, що потоки газу між нашими країнами будуть вільними, і ми зможемо вільно торгувати, без будь-яких обмежень. (Не вказано, чий це висновок.) Нагадаю, напередодні президент Польщі Анджей Дуда дорікнув Німеччині за проект спільного з Росією будівництва газопроводу в обхід Польщі».

Не збалансовано й неповно на користь прем’єр-міністра Яценюка.

У випуску за 9 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Місія ООН зафіксувала факти масових убивств бойовиками цивільних на Донбасі.

Майже половина українців незадоволена тим, як влада проводить реформи — опитування фондів «Демініціативи» і Разумкова.

ОБСЄ відмовилася спостерігати за псевдовиборами в «ДНР» і «ЛНР».

10 вересня (четвер)

«Порошенко зустрінеться з керівниками фракції коаліції

Ведуча: Президент Петро Порошенко у понеділок, 14 вересня, зустрінеться з керівниками фракції коаліції. Про це повідомив його представник у Верховній раді Степан Кубів. Глава держави обговорить із депутатами низку важливих питань, які стосуються оборони, соціальних стандартів, митної політики. Водночас, голова фракції Блоку Порошенка Юрій Луценко запропонував радикально зменшити кількість парламентських комітетів — до 10–12. Про це він сказав сьогодні, після засідання ради коаліції».

Це не є новиною. На користь Президента та його політичної сили.

«“Рада-4”

Ведуча: Київський міський голова Віталій Кличко задоволений роботою нещодавно встановленої у міській раді системи голосування Рада-4. Про це він заявив на початку сьогоднішнього засідання Київради. На думку Віталія Кличка, попри те, що київські обранці тільки-но почали опановувати нову систему голосування, переваги уже очевидні.

Віталій Кличко, міський голова Києва: Ми першими в Україні маємо найсучаснішу систему голосування Рада-4. Хочу зазначити, винахідливих спроб проголосувати за когось іншого ще не зафіксовано. Але ті, хто буде намагатись це зробити, можу вас запевнити, що ви втрачаєте час даремно.

Ведуча: Зауважив міський голова Києва Віталій Кличко».

Немає балансу й повноти інформації (зокрема, пояснень, у чому сенс роботи нової системи) на користь мера Кличка.

У випуску за 10 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Відімкнуто трансляцію Українського радіо на окупованих територіях через те, що уряд скоротив фінансування НРКУ.

Європарламент ухвалив резолюцію з закликом звільнити українських політв’язнів у Росії.

11 вересня (п'ятниця)

«Зустріч лідерів-країн Нормандської четвірки відбудеться в Парижі 2 жовтня

Ведуча: Зустріч лідерів-країн Нормандської четвірки відбудеться в Парижі 2 жовтня. Іще одна очікується у рамках Генеральної асамблеї ООН. Про це заявив президент Петро Порошенко. За його словами, на завтра у Берліні заплановані переговори щодо врегулювання на Донбасі, на рівні міністрів закордонних справ: України, Росії, Франції та Німеччини. Петро Порошенко вкотре наголосив, що жодної альтернативи мінському процесу і політико-дипломатичному шляху звільнення окупованих територій сходу не існує. Київ також ініціюватиме створення 5-ї підгрупи щодо кордону у рамках тристоронньої контактної групи, щодо Донбасу. (Нечітко позначено межі висловленого Президентом.)»

Порушення стандартів на користь Петра Порошенка.

«Викрито злочинну групу

Ведуча: СБУ, спільно з військовою прокуратурою, викрили злочинну групу, яка готувала убивства високопосадовців міліції, народного депутата, волонтерів та бізнесменів у Києві та Харкові. Про це повідомила речник СБУ Олена Гітлянська. Зокрема, за її словами, зловмисники планували убивство міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Одним з організаторів групи виявився керівник батальйону “Слобожанщина”, бійці якого воювали в АТО. Комбата сьогодні затримали у Харкові. Відкрито кримінальне провадження, триває слідство, проводяться обшуки».

Порушено стандарти балансу думок і повноти інформації на користь СБУ.

«Нову патрульну поліцію презентують цієї неділі у Чернігові

Ведуча: Нову патрульну поліцію презентують цієї неділі у Чернігові. Про умови набору та майбутню роботу поліцейських розкаже особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, а також його перший заступник Ека Згуладзе і керівник патрульної поліції Києва Олександр Фацевич».

Порушено стандарти балансу думок і повноти інформації на користь МВС і персонально міністра Авакова.

«Наказ Міністерства охорони здоров’я про розподіл вакцин від поліомієліту

Ведуча: Наказ Міністерства охорони здоров’я про розподіл вакцин від поліомієліту по регіонах буде підписаний не пізніше понеділка, — повідомив заступник очільника відомства Ігор Перегінець. Він нагадав, що у рамках програми вакцинації щеплення робитимуть усім дітям, віком до 6 років, незалежно від того, чи робили їм імунізацію від поліомієліту раніше. Вакцинація почнеться від західних областей, оскільки на Закарпатті було зафіксовано два випадки цього захворювання».

У матеріалі грубо порушено стандарти балансу думок і повноти інформації (немає позиції критиків цієї вакцини, що зберігалася з порушеннями, немає позиції батьків дітей) на користь Міністерства охорони здоров'я.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб «UA:Перший» та «Українького радіо» здійснюється громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні", фінансується Європейським Союзом та Радою Європи.  Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7248
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду