Джинса «під копірку»

Джинса «під копірку»

27 Вересня 2015
9523

Джинса «під копірку»

9523
Фантазія у передвиборчих штабів кандидатів вичерпується. В ефір все частіше виходять штамповані сюжети від опозиціонерів, які з випуску у випуск вимагають одного і того ж. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», 5-го протягом 14-19 вересня 2015 року.
Джинса «під копірку»
Джинса «під копірку»

14 вересня, понеділок

Цього дня переселенці пікетували Верховну Раду, аби депутати дали їм можливість проголосувати. І тут же в матеріалі «Інтера» з’являється коментар «захисника» переселенців – лідера Опоблоку Юрія Бойка: «Безумовно підтримаємо будь який законопроект (для того, щоб переселенці мали право голосу, - І.А.) - наш, чужий, для нас немає значення. Це політичні амбіції. Той, який дасть можливість людям проголосувати і обрати місцеві органи влади. Але сьогодні, на жаль, ми бачимо, як блокується навіть на територіях, підконтрольних українській владі, в районах Луганської і Донецької області. Єдине намагання заблокувати проведення виборів». Позицію парламентарів парламентської більшості озвучили лише одним реченням, імітуючи баланс думок. Експертних оцінок взагалі в сюжеті не було. 

З’явився Бойко цього дня і в ефірі «України», однак не з захистом переселенців, а з вимогою підвищити соцстандарти населенню. Знову ж таки, відповіді на його вимоги та оцінки, наскільки вони реалістичні, в матеріалі немає. 

Однак є ще одна опозиціонерка Наталія Королевська, яка прийшла «захистити переселенців». Депутат емоційно зверталася до переселенців: «Пожалуйста, будьте активными, защитите наше с вами право голоса и участия в местных выборах".

Ведуча одразу стверджує: переселенці – електорат Опоблоку. І переходить до парламентської роботи, до підвищення соцстандартів, що, як мінімум, дивно, адже однопартієць Королевської Юрій Бойко уже озвучив вимоги Опоблоку щодо соцстандартів у цьому ж випуску. Королевська їх знову повторила, за що отримала підтримку самої ведучої:

Ведущая: Вы не одиноки. Даже некоторые фракции коалиции, я так думаю, уже будут готовы вас поддержать. Перед выборами все стараются очень.

У цьому ж випуску «Событий» - піар ФК «Шахтар», яким володіє власник каналу Рінат Ахметов: «Капитан "Шахтера" Дарио Срна передал подарки детям Донбасса. К началу учебного года школам интернатам Донецка, Макеевки и Амбросиевки футболист отправил спортивный инвентарь для уроков физкультуры. Подарки получат 400 детей от 6 до 17 лет. Для капитана Шахтера это далеко не первая благотворительная акция в рамках проекта "Поможем детям" штаба Рината Ахметова». 

15 вересня, вівторок

В сюжеті «Інтера» про Верховну Раду недоречно з’явився коментар лідера партії «Народний контроль» Дмитра Добродомова, який просто висловив думку про те, що «деякі важливі питання перенесли на четвер. Це може бути причиною, знову ж таки, нерозуміння до кінця - и вистачить голосів на розуміння всередині коаліції». Подібна недоречна поява Добромова в ефірі «Подробностей» буде ще один раз впродовж цього тижня – у четвер: «Сьогодні дуже багато депутатів тиснули дуже поганим почуттям. Ми тільки позичаємо гроші. Вихід - це в реальних реформах».  

«5 канал» поступово перетворюється в прес-службу Порошенка: «Державні нагороди отримали 61 військовослужбовець та правоохоронець. Із них 16 посмертно. Відповідний указ підписав Президент Петро Порошенко...».

Тим часом на ICTV – корпоративна реклама банку «Кредит Дніпро»: «Те, що малий і середній бізнес потребує допомоги, розуміють і банкіри. Нині, коли ситуація на валютному ринку більш-менш стабілізувалася, вони намагаються зробити доступнішими кредити». І далі глядачі бачать заступника голови правління Банку Кредит Дніпро Віталія Палюру, який загальними неконкретними фразами каже: «Для страны очень важно, конечно, инвестиционный климат. Уже наблюдаются признаки стабилизации экономики. Сейчас уже тенденция эта намечается - снижение ставок особенно по гривневым ресурсам. Это уже видно. И ставки могут стать доступными для малого и среднего бизнеса».   

«Україна» уже традиційно хвалить Гумштаб Ахметова: «Семья Пасичнюк обратилась на горячую линию помощи Гуманитарного штаба Рината Ахметова. Там отреагировали оперативно и пенсионеры стал получать лекарства по программе Адресная помощь».

16 вересня, середа

«Україна» розповіла про партійний з’їзд БПП. Щоправда, цей матеріал за емоційним забарвленням значно відрізнявся від висвітлення інших партійних з’їздів,  про які розповідав канал раніше. Тут уже не було популістичних обіцянок кандидатів чи загальних фраз про їхню майбутню роботу, однак питання, чому в ефірі є партійний з’їзд Блоку Порошенка і немає «Самопомочі» та «Відродження», наприклад – відкрите. 

На «Інтері» Юрій Бойко знову вимагав прийняти 11 законопроектів опозиції.

ICTV теж піарить екс-регіоналів: «Німеччина готова інвестувати в Україну до 20 мільярдів євро. Про це йшлося на переговорах Комітету Східноєвропейського економічного співробітництва та опозиційного уряду України в Берліні». Ідентичний матеріал вийшов і на «Україні», яка також запросила у студію лідера Опоблоку Олександра Вілкула. 

Темою їхньої розмови стало рішення Вілкула балотуватись у мери Дніпропетровська. Ведуча спершу питає нардепа, чому він прийняв таке рішення, даючи йому величезне поле для передвиборчої агітації. Кандидат грає на болючих точках міста: 

1. Захист: «Первое - я обещал жителям города Днепропетровска, что буду их защищать и я это делаю. Я провел более 200 встреч за последние два месяца с людьми и ситуация действительно критическая, критическая в экономике, критическая в подготовке к зиме. А это как раз компетенция городской власти и я знаю, каким образом необходимо работать. И у меня и моей команды есть необходимый опыт»

2. Рейдерські захоплення: «Второе - я не хочу, чтобы город Днепропетровск был территорией страха. Я встречаюсь и с людьми на заводах, рабочими, и с политиками, и с бизнесменами, и очень много заявлений не только от нас, от других политиков, о том что им угрожают. За последние только год было с десяток рейдерских захватов». 

3. Завод «Южмаш»: «Например, ситуация по Южмашу, я внес комплексы 4-х законопроектов в Верховную Раду. Но очень много необходимо делать и на уровне городской власти».

4. Перейменування міста: «Изменить смысл названия, чтобы город был не в честь Григория Днепропетровского, а в честь Петра. И чтобы нас больше никто не трогал». Від останньої тези Вілкула ведуча в захваті: «Прекрасная идея». 

5. Не обійшовся канал і без традиційного реверансу у бік Ріната Ахметова, який рятує Донбас своїм Гумштабом.

Тим часом у випуску «Фактів» – відстоювання інтересів «Народного контролю: «Партію громадських активістів, волонтерів, учасників АТО і журналістів  - "Народний контроль"  -намагаються позбавити права на участь у місцевих виборах. У неї хочуть відібрати логотип, і відповідно паралізувати виборчу кампанію. Це почалося після того, - кажуть народні контролери, - як її лідери відмовилися співпрацювати з певними фінансово-промисловими групами, - запевнив очільник політсили, народний депутат Дмитро Добродомов». Журналісти посилаються виключно на слова лідера партії Дмитра Добродомова.

А на «1+1» - передвиборча реклама близької до Ігоря Коломойського партії «Відродження», яка також «бореться за права переселенців»: «Одноразовий варіант розв'язання проблеми пропонує депутатська група партії "Відродження". Кажуть: часу дискутувати вже немає. Їхній проект забезпечить правом голосу переселенцям на найближчих виборах, а потім вже можна більш ґрунтовно підійти до проблеми. Однак, зізнаються, заради переселенців готові і до компромісу».

17 вересня, четвер

«Інтер» продовжує відстоювати інтереси Опоблоку. Цього дня - 2 матеріалами:

1. «За год уровень коррупции в Украине вырос на 20%. По данным последних исследований: почти 80% директоров крупнейших предприятий заявили, что стали чаще сталкиваются с масштабной коррупцией в высших эшелонах власти». Нам так і не вдалося знайти, на які ж дослідження посилаються колеги з «Інтера». Однак ці цифри використав голова Опоблоку в Києві Олександр Пузанов, який популітично і без жодних підтверджень чи нових фактів скаржиться: «Если в ближайшее время власть не начнет бороться с коррупцией, конечно, мы получим серьезную социальную проблему. Люди не в состоянии платить больше, чем они зарабатывают. За то, что власть не борется с коррупцией, расплачиваются обыкновенные люди. Обыкновенные граждане каждый день, оплачивая неподъемные тарифы. Мы платим за ошибки, которые допустила власть в вопросах ценообразования, в вопросах формирования этих тарифов. Составляющая борьбы с коррупцией - это сильная оппозиция, политическая оппозиция. В украинском парламенте оппозиции не дали возможности возглавить ни один комитет вообще». Далі політик вимагає прийняти закон про опозицію. 

2. Опозиціонери не припиняють скаржитись на нереєстрацію партії в Харкові: «Если "Оппозиционный блок" не допустят к участию в местные выборах, то признать их состоявшимися нельзя. Такое заявление партия опубликовала на своем сайте». При цьому екс-регіонали замовчують причини нереєстрації партії на місці – причина суто юридична: вони запізно подали документи на перейменування своєї регіональної політсили.  

Ідентичний сюжет вийшов і на «Україні», яка не забула й Гумштаб Ахметова похвалити.

Також в ефірі «Інтера» - критика партії «Відродження»: «Кому законы принимать, а кому - в салоны красоты записываться. Во время заседания парламента глава фракции "Відродження" Виталий Хомутынник просил своего секретаря Инну записать его к парикмахеру. Переписку засняли фотокорреспонденты. Секретарь предлагает нардепу пойти в салон на Лютеранской. Где мужская стрижка стартует от 1000 гривен. А другой депутат из этой же фракции - Станислав Березкин - засветил в Раде телефон Vertu стоимостью 16,5 тысяч евро. Это почти 404 тысячи гривен».

А на «1+1» - піар лідера «УКРОПу» Бориса Філатова. Він вимагає перевірити діяльність «Укртелекому»: «Депутаты видят ситуацию с "Укртелекомом", его приватизацией неправильной, нарушающей интересы государства Украины и подлежащей незамедлительному исправлению. А Генеральная прокуратура, Фонд госимущества, правительство, президент должны принимать соответствующее решение. Если они этого не делают, это лежит в сфере политической ответственности», - незрозуміло і нечітко пояснив свою позицію Філатов.

На ICTV – передвиборча реклама партії «Наш край»: «Політична партія "Наш край" братиме участь у місцевих виборах по всіх регіонах країни і висуне понад п'ять тисяч кандидатів. Відповідне рішення ухвалене сьогодні на всеукраїнському з'їзді партії в Києві»

Аналогічний матеріал з’явився наступного дня на «Україні».

Також у «Фактах» - уже традиційний піар Леоніда Кучми: «Всіляко підтримувати українську молодь, особливо тих юнаків і дівчат, які здобувають якісну освіту і мають активну громадянську позицію - вже багато років головне покликання президентського фонду Леоніда Кучми "Україна". Сьогодні в Дніпропетровську другий президент нашої держави нагородив п'ять студентів Університету економіки та права імена Альфреда Нобеля». 

Ідентичний матеріал вийшов і на СТБ.

Не можна оминути увагою і делікатний тролінг Саакашвілі на «1+1». Журналісти каналу розповіли цілу скандальну історію про те, як через грузинську авіакомпанію українські танцюристи не змогли виступити у конкурсі: «Батьки за свої гроші придбали квитки у грузинської авіакомпанії. Ось усі документи. Але за чотири години до вильоту надійшла sms - рейс перенесено. Як скоро стало зрозуміло, назавжди. Три місяці підготовки виступу намарно». Ті, хто стежать за новинами ТСН, одразу згадають конфлікт Саакашвілі з Денисом Антонюком. Останній звинувачував одеського губернатора у знищенні авіагалузі Грузії.

18 вересня, п’ятниця

Опозиційний блок продовжує захоплювати телепростір своїми заявами. Цього дня СТБ розповів про те, що  дніпропетровський завод «Южмаш» протестує, бо через борги  і відсутність замовлень може зупинитись. На захист підприємства уже традиційно стає опозиціонер Олександр Вілкул: «Те чиновники, которые довели «Южмаш», космическую отрасль практически до уничтожения, должны понести уголовную ответственность, а Верховная Рада должна немедленно принять те четыре моих законопроекта, которые я внес еще два месяца назад для спасения «Южмаша». Звісно, жодних коментарів експертів і компетентних посадовців в сюжеті «Вікон» немає. Аналогічний сюжет вийшов на «Інтері», який встиг пропіарити також і Борислава Березу: «Старая команда фактически начала скупку голосов. Мы знаем, что участвует в этом, допустим, Алла Шлапак или Столяр, или еще кто-либо. Видимо, эти люди не понимают, что время сейчас совершенно другое». Можливості відповісти на такі гучні звинувачення ні пані Шлапак, ні пану Столяру не дали. 

Прорекламували «Подробности» в цьому випуску і Федерацію роботодавців України, президентом якої є співвласник каналу Дмитро Фірташ: «Некогда промышленный гигант, сейчас Донбасс - регион повышенного риска для инвесторов. Чем их заинтересовать и как вернуть в регион? Свои предложения разработали в Федерации работодателей Украины».

ICTV цього дня теж долучився до піару Опблоку: «Основний етап реформування - тепломодернізація - цілком можлива і в Україні. Про це члени опозиційного уряду домовилися з німецькими інвесторами на переговорах в Комітеті Східноєвропейського економічного співробітництва в Берліні». Також у «Фактах»– чергова реклама Леоніда Кучми: «Леонід Кучма вручив найкращим студентам Дніпропетровського національного університету іменні стипендії».

 Ідентичний сюжет вийшов і на «Україні». Цей канал також недоречно дав в сюжеті про Раду коментар опозиціонерки Юлії Льовочкіної: 

Кореспондент: Неожиданный арест депутата Игоря Мосийчука вчера вечером так взбудоражил парламент, что утром система Рада не досчитала 68 избранников. 

Юлия ЛЕВОЧКИНА, народный депутат Украины, фракция партии "Оппозиционный блок": "Боятся нужно только тому, у кого не чиста совесть. А я не боюсь, что появится Шокин по какому-то поводу касательно меня и членов моей партии".

Також в ефірі каналу – традиційна реклама Штабу Ріната Ахметова.

 А «5 канал» знову дає в ефір не надто важливі повідомлення про роботу Порошенка: «Наприкінці вересня Глава держави Петро Порошенко відвідає Нью-Йорк для участі в Генеральній Асамблеї ООН, на якій він витупить на пленарних дебатах. Про це повідомив заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв».

19 вересня, субота

«1+1» вкотре рекламує партію «УКРОП». Цього разу хвалять Геннадія Корбана, який допоміг відкрити реабілітаційний центр для військових у Чернігові: «Прежде всего поклон низкий тем людям, которые нас защищают. А наша обязанность и наша задача  - вас вернуть в мирную жизнь. Адаптировать к этой мирной жизни».

Тим часом «Інтер» піарить Леоніда Кравчука: «Референдум о вступлении Украины в НАТО необходимо проводить немедленно. Российский агрессор игнорирует Минские соглашения и откровенно стремится уничтожить нашу страну. Об этом заявил сегодня первый президент Украины Леонид Кравчук. Сегодня он провел первый съезд новой общественной организации - "Движение за Украину в НАТО"». 

Аналогічний матеріал вийшов і на ICTV. 

«Україна» вкотре розповіла про благі справи Гуштабу Ріната Ахметова.

ВИСНОВКИ:

Політична передвиборча реклама штабів стає все більш оголеною, лозунги і вимоги повторюються з випуску у випуск. Кандидати навіть не намагаються доводити свою точку зору конкретними цифрами, використовують натомість популістичні загальні фрази, які не несуть глядачеві жодної інформації. Політичного антипіару цього тижня, на диво,  майже не має. Загалом впродовж тижня вийшло 38 сюжетів з ознаками замовності. Лідером цього разу стала «Україна» (14), за нею – «Інтер» (10), ICTV (7), «1+1» (3), СТБ (2), ще 2 підозрілі сюжети вийшло на «5» каналі.  

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9523
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду