В тумані

24 Листопада 2011
1585
24 Листопада 2011
00:00

В тумані

1585
Автори підсумкових програм упритул не бачать погіршення стану Тимошенко та важливих політичних подій. Огляд телевізійних тижневиків за 20 листопада 2011 року.
В тумані

Із легкої руки Віталія Портникова, який зіграв в ефірі ТВі блискучу моновиставу за мотивами відомого радянського мультфільму, туман став символом політичної ситуації в Україні. Не оминуло це атмосферне явище й підсумкових телетижневиків: не всі вони вбачили гідну висвітлення подію в показовій історії з відкладенням візиту Віктора Януковича до Вроцлава через вигаданий туман. Так само, як у відмові парламентської більшості врятувати Юлію Тимошенко від тюрми, декриміналізувавши статтю, за якою її засуджено. Провладні канали відсіюють як політичну показуху (поїдання Олегом Ляшком землі на парламентській трибуні, спилювання Андрієм Парубієм та іншими опозиціонерами частини паркану навколо Верховної Ради тощо, яким, натомість, ТВі та 5 канал приділяють чи не забагато уваги), так і вагомі політичні події. Ув’язнена лідер опозиції фігурує в матеріалах телевізійників як символ, але не жива людина, що потребує медичної допомоги. Навіть кран «Захарій», гепнувшись у Дніпро всією своєю 3000-тонною тушею, не спромігся розсіяти туман.

Соціалка. Фірмовим трендом для телеканалів, чия інформаційна політика безпосередньо орієнтована на потреби Банкової, – Першого національного та «Інтера», – залишається зміщення акцентів у бік соціальних (а не політичних) проблем. При цьому, по-перше, ці проблеми ніколи не зображаються безвихідними, й висвітлюються дії влади в напрямку їх вирішення, хоч і не завжди успішні; по-друге, поруч із українськими соціальними та економічними проблемами широко висвітлюються проблеми інших країн, які зображаються значно масштабнішими (акції протесту – сотні затриманих, криза – катастрофічне безробіття та загроза збройних конфліктів тощо). На тлі зарубіжних подій українські негаразди мали б видаватися цілком стерпними.

Так, услід за бравурною новиною про досягнення консенсусу між владою та чорнобильцями, у якій не обійшлося без маніпуляцій на користь влади, – зокрема, натяків на те, що «є чорнобильці і чорнобильці», і далеко не всі протестують, і замовчування того, що влада не збирається виплачувати гроші за рішенням суду, – «Подробиці тижня» каналу «Інтер» показали відразу три матеріали з розряду «загнивающий Запад».

Перший стосувався масових протестів у рамках всесвітньої кампанії Occupy, масштаби яких – як і різкість реакції урядів деяких держав на несанкціоновані демонстрації – неможливо порівняти з українськими. Другий – негативних тенденцій у європейській економіці. Третій – репортаж Христини Суворіної з Грузії, присвячений безробіттю в цій країні. Позаяк Грузія є своєрідним аналогом помаранчевої України-2005, а успіхи команди Саакашвілі в подоланні корупції часто протиставляють провальним антикорупційним діям режиму Януковича, провладні ЗМІ приділяють чимало уваги розвінчанню грузинських міфів. При цьому зміст цих матеріалів відповідає дійсності, і зроблено їх цілком якісно, але головне їхнє призначення – створювати контраст. У «Підсумках тижня» на Першому національному інформаційне тло всуціль соціальне – єдина політична новина стосується обговорюваного закону про податок на розкіш; також висвітлено тему розвінчання Андрія Слюсарчука (зауважмо, що ролі чинних можновладців у його кар’єрному просуванні жодним чином не згадано), зростання дитячої злочинності й темпів еміграції з України.

На противагу седативній картині «порозуміння» чорнобильців та афганців із урядом, змальованій у матеріалі «Інтера», в сюжетах 5-го каналу й ТВі боротьба триває, а з боку протестувальників лунають погрози, якщо влада не піде назустріч, влаштувати справжній армагеддон на наступному тижні. «Если до 25-го числа нам не вернут то, что нам должны, 29-го все области Украины будут в Киеве. И что там получится, пускай они сами на себя обижаются!» – кажуть учасники акції в сюжеті на 5-му каналі.

У сюжеті Романа Бочкали («Інтер») про «царське полювання» у заповідниках лунає критика абстрактних «можновладців», «еліти» тощо, одначе не названо жодного з мисливців-правопорушників, що полює там, де це заборонено. Хоча з’ясувати, хто конкретно їздить убивати тварин у заповідниках, було б неважко – журналіст просто не поставив собі такої мети. Ще б пак, адже причетним міг виявитися навіть хтось, чиє прізвище починається на літеру «Я»…

А пальму першості у змаганні за соціально-економічний позитив цього разу вибороли «Факти тижня» ICTV, які сповістили: на тлі європейської кризи «Україна готова допомогти Європі, харчами. Цього тижня українські аграрії відзначали своє професійне свято прекрасними результатами. Зібрано рекордний урожай зерна – 55 мільйонів тонн. Свої досягнення аграрії активно представляють за кордоном. І цього тижня на найбільшій в Європі агровиставці в Ганновері українських стенд був одним з найпопулярніших». Щоправда, позитивним героєм матеріалу стала не влада, а агрохолдинг «Мрія». Це підприємство виставлено в матеріалі в найкращому світлі, наведено синхрони його представників. А жодних інших агропромислових компаній автор сюжету чомусь не згадав, хоча ніби й ідеться про «аграріїв» у множині… Що ж, ICTV послідовний у своїй любові до таких підозрілих «історій успіху».

Закон про вибори. Головна політична подія тижня – ухвалення нового закону про вибори народних депутатів, що радикально змінив правила гри на користь кількох найпопулярніших політсил, – провладні телеканали не вразила. Перший національний не відреагував на тему взагалі. «Інтер» оповідає про новий закон спокійно і виважено, злегка іронізуючи з його противників, які, мовляв, критикують нові правила через те, що мають тепер менше шансів потрапити до ВР. Натомість у «ТСН. Тижні» («1+1») цю тему висвітлено ґрунтовно – в сюжеті Ольги Кошеленко викладено всі «за» і «проти», а також досліджено можливі ускладнення, що виникнуть унаслідок нових правил, зокрема «тушкування» мажоритарників.

У програмі «Час. Підсумки» 5-го каналу вказали на неконституційність норми, за якою кандидат може одночасно йти за списком і за мажоритаркою, щоправда, з посиланням на анонімних експертів із конституційного права. «Утім, як показав досвіт останніх місцевих виборів, процедура зараз – не головне. "Не того кандидата" завжди можна зняти з перегонів рішенням суду, у крайньому випадку – арештувати. Та хоч які б партії не перемогли, більшість все одно формуватиметься за давно відомим у владі рецептом – тушками. Зелене світло новоухваленому закону поки що не дали ні спікер, ні Президент, але політгравці уже взялися за діло. Небачений досі і небезпечний для життя передвиборний трюк продемонстрував одразу після голосування позафракційний Олег Ляшко», – йдеться далі в підводці Тетяни Даниленко. Рішення показати акт геофагії у виконанні пана Ляшка є доволі неоднозначним: з одного боку, це справді чи не найяскравіші кадри тижня, з іншого – жодного значення з погляду реальної політики цей епізод не мав, натомість 5 канал мимоволі долучився до розкрутки самозваного «чорнобильця».

Віталій Гайдукевич запросив до студії тижневика ТВі на доволі жорстку розмову голову фракції «Наша Україна – Народна самооборона» у ВР, віднедавна члена «Фронту змін» Миколу Мартиненка. Інтерв’ю передував сюжет Мирослава Отковича з відверто критичними нотками як у самому тексті, так і в підводці: «Владна коаліція цього тижня мала підстави для свята. Навіть кілька. На початку тижня "більшовики" двічі провалили декриміналізацію статті Юлії Тимошенко, а наприкінці змусили опозицію підписатись під зручним для себе законом про вибори. Це було елегантно. Опозиціонери, які колись ще говорили про відкриті списки, тепер не відстояли ані пропорційної системи, ані вигідного для себе балансу списочників і мажоритарників». Приблизно таку позицію демонстрував Гайдукевич у розмові; пан Мартиненко оборонявся як міг.

Гостра критика закону лунає в матеріалі «Подій тижня» на каналі «Україна» – тут, зокрема, використовується термін «полуоппозиция» на позначення політичних сил, які долучилися до ухвалення закону: «Таким образом, и власть, и полуоппозиция дали четкий сигнал своим коллегам-аутсайдерам: либо вливайтесь в нас пачками, либо отвалите». В такому тоні витримано весь сюжет: «Кроме как за пару-тройку знакомых партий, голосовать придется и за пару-тройку знакомых лиц – кандидатов по одномандатным округам. Преподносилось это как возможность для людей на местах выбирать своего земляка, которого знают и которому доверяют. Вот только это вряд ли: не думаю, что самовыдвиженцы или мелкие политики смогут всерьез противостоять мощным пиар-кампаниям партий-гигантов, таких, например, как Партия регионов или "Батьківщина". Да и с биллбордов смотреть будут даже не местные чиновники, а все те же старые знакомые нардепы. Теперь на выборы можно идти и по спискам, и по мажоритарным округам одновременно. Для первых лиц парламентских партий это беспроигрышный вариант».

Туман. 5 канал («Час. Підсумки») потрактував вроцлавське поневіряння Януковича однозначно: «Україна згортає західний вектор». Велику частину розлогого ексклюзивного репортажу присвячено іронічній реакції європейських високопосадовців на «туманність» Януковича. У матеріалі Наталії Жижко, яка побувала у Вроцлаві, також фігурує важливий факт, який пропустили інші – що саме в той час вирішувалось (і вирішилося негативно) питання декриміналізації статті Кримінального кодексу, за якою засуджено Юлію Тимошенко. Загальний висновок, якого можна дійти з матеріалу: Європи не буде, і не буде перш за все через ув’язнену Тимошенко.

Натомість із підводки «Фактів тижня з Оксаною Соколовою» ICTV дізнаємося, що туман – це нібито було серйозно: «Туман цього тижня ледь не зірвав візит президента України до Вроцлава. Там відбувалися урочисті до 200-річчя знаменитого Вроцлавського університету. Але ювілей став лише приводом для зустрічі європейських лідерів, і політичної розмови. Президенти Польщі, Німеччини та України звірили годинники напередодні знакового грудневого саміту "Україна – ЄС", під час якого очікується підписання угоди про асоціацію». Кореспондент Олександр Візгін змалював зустріч Януковича з президентами Польщі та Німеччини рівною, конструктивною і, що головне, перспективною. Він зазначив, що Янукович на зауваження про Тимошенко «вкотре відказав – долю Тимошенко може вирішити лише суд, на який він особисто впливати не може і не має права». Щоправда, ситуація вимальовується парадоксальна: «Тим часом Київ отримав позитивні сигнали з Брюсселя і Страсбурга. Угода про асоціацію повністю готова, а Європарламент рекомендуватиме органам влади ЄС зробити все необхідне для якнайшвидшого парафування документу з Україною. Тож експерти очікують, що на грудневому саміті в Києві Україна та ЄС оголосять про завершення переговорів. Однак про підписання документу навряд чи йтиметься». Мовляв, далі почнеться тривала підготовча робота. Інакше кажучи, Європа відкладається з незалежних від української влади причин – запевняють «Факти тижня» свого глядача.

Характерно, що відразу після цього, подібно до однодумців із Першого та «Інтера», автори «Фактів тижня» продовжили європейську лінію матеріалом про «сутінки Старого світу»: «Втім, чи до нас сьогодні Європі? Внутрішня криза у Старому світі набирає обертів. Фінансова катастрофа Греції, проблеми Іспанії, політичне протистояння Бельгії, наближення до критичної межі Італії. Що буде далі? І чи позначиться це на Україні?». Серед експертів, залучених до коментування, відомий русофіл Ростислав Іщенко, чия упередженість щодо питань євроінтеграції є очевидною, а також – чомусь – Юрій Романенко (колишній організатор акції «Достали!»). Європесимістам протистоїть директор Інституту міжнародної економіки Петерсона Фред Бергстен. Загальне враження від сюжету передбачуване: «не пора, не пора, не пора…».

Натомість ведучий «Подій тижня» Андрій Данилевич (телеканал «Україна») у підводці до сюжету Бориса Іванова виголосив справжній памфлет: «Туман в европейском направлении для Украины остается. Его не выдумали ни командир украинского борта №1 в этот вторник, ни сам украинский президент. И даже если бы Виктор Янукович прилетел во Вроцлав на встречу с Брониславом Коморовским и Кристианом Вульфом вовремя, а не на 5 часов позже из-за тумана, польский и немецкий лидеры вряд ли бы что-то изменили. Как известно, европейцы упорно ждут освобождения Юлии Тимошенко. Здесь не хочется вспоминать славянскую поговорку "обещанного 3 года ждут", хотя, в принципе, это как раз до следующих президентских выборов, так что все может быть. Серьезные дела спешки не любят, и в этой ситуации лучше туману напустить на Европу – и пускай весь мир подождет, хоть 5 часов, а то и больше, – но оставаться на своих позициях. Как сказал Виктор Янукович, уголовное дело Тимошенко было возбуждено не против лидера оппозиции, а против Премьер-министра Украины. Другое дело – Россия: никаких условий, никакого тумана. Наоборот – даже готовы разорвать по старой дружбе такие выгодные для "Газпрома" десятилетние контракты, подписанные с той же Тимошенко. И цену газа готовы снизить для Украины чуть ли не в два раза. С чего такая щедрость? И почему олигархи двух стран окажутся в одной упряжке?». Не Портников, звісно, але також досить жорстко. Канал Ріната Ахметова вочевидь гне власну політичну лінію.

У «Тижні» на ТВі Віталій Гайдукевич не менш категоричний: «Старий світ, здається, знайшов вихід з глухого українського питання. Саміт в Києві щодо асоціації у грудні таки відбудеться, але перших облич європейської політики на ньому може не бути. Не буде на зустрічі і парафування асоціації. Януковичу ні з ким буде піднімати келихи шампанського і посміхатися в фотокамери. Такий важливий для українців документ підпишуть, але трохи згодом, у скромнішій атмосфері. І без участі перших осіб. Про це, посилаючись на власні джерела в дипломатичних колах Європи і України, пише видання "Дзеркало тижня". Практично те саме цього тижня сказав посол Німеччини в Україні Ганс-Юрґен Гаймзьот. На саміті буде затверджено остаточний текст угоди і тільки». Таким чином, одні й ті самі меседжі з Європи подаються різними каналами або як багатообіцяючі й оптимістичні, або як ознаки того, що ЄС ставить на Україні хрест.

Тимошенко. Про погіршення здоров’я Юлії Тимошенко говорили протягом усього тижня, одначе до зведення найважливіших подій за версією більшості телеканалів ця інформація не потрапила. Під час випуску «Часу. Підсумків» на 5-му каналі Тетяна Даниленко повідомила гарячу новину про те, що Юлію Тимошенко в СІЗО відвідала уповноважена з прав людини Верховної Ради Ніна Карпачова й пересвідчилася, що ув’язненій лідерці опозиції зле.

«1+1» сповістив про стан здоров’я Тимошенко двома реченнями в короткому оглядові подій тижня: «Синці та тілі Юлії Тимошенко до 15 сантиметрів її однопартійці просять дослідити міжнародного Червоного хреста. Екс-прем'єр не може ходити через проблеми із хребтом, але для обстеження потрібне МРТ і дозвіл суду виїхати із СІЗО, – заявили у Мінздоров'я». «Інтер» про це мовчить, натомість повідомляє про нові звинувачення, висунуті проти екс-прем’єра. У «Фактах тижня» ICTV прізвище Тимошенко лунає в контексті декриміналізації та євроінтеграції, але про стан самої ув’язненої не кажуть.

«Захарій». Навіть така вочевидь надзвичайна подія, як падіння найбільшого в Європі річкового плавкрану, для більшості каналів залишилась у тумані. Цю прикру новину повідомили лише «Факти тижня» ICTV, хоча було там і що показати, і про що розповісти.

Слюсарчук. Необхідно зауважити надзвичайно адекватне висвітлення 5-м каналом історії з начебто фальшивим професором-нейрохірургом Андрієм Слюсарчуком, якого після публікації у газеті «Експрес» затримали і судять. Як уже повідомляла «Телекритика», абсолютна більшість медіа не заморочуються із професійними стандартами та етикою, оголошуючи Слюсарчука злочинцем іще до завершення суду і слідства. Натомість програма «Час. Підсумки» запропонувала стриманий і водночас глибокий сюжет не лише про самого Слюсарчука, але й про явище «нетрадиційної» і «паранормальної» медицини, яка часто загрожує людським життям. Не розвішуючи ярлики і сумлінно посилаючись на першоджерела, 5 канал зміг розширити рамки проблеми, вивівши глядача за межі споглядання скандальної хроніки і показавши справжню соціальну проблему.

Верстка випусків підсумкових тижневиків 20 листопада 2011 року

Перший національний, «Підсумки тижня»

В Україні знову заговорили про податок на розкіш.

Скандально відомий «доктор Пі» цього тижня опинився за ґратами.

В Україні зростає кількість дитячих злочинів.

Усе більше українців шукають кращої долі за межами батьківщини.

«1+1», «ТСН. Тиждень»

Пенсійні бунти чорнобильців.

Нам пропонують зекономити на ліках.

Рада змінила правила наступної виборчої кампанії.

Тиждень за одну хвилину.

День жертв ДТП.

100 тисяч посвідчень водія за рік відбирають у німецьких автовласників.

Наша пісня гарна нова.

У гості – до Астани.

Даригу Назарбаєву – у президенти.

Турбота про майбутнє нащадків.

Ні – спокусливим очам!

Огляд найцікавішого відео тижня.

У похід – за дорогоцінним металом.

«Інтер», «Подробиці тижня»

Уряд продовжує переговори з чорнобильцями.

Світ охоплено демонстраціями.

Економіка єврозони не викликає оптимізму.

Грузини протестують проти безробіття.

Замість декриміналізації Тимошенко висунули нові звинувачення.

Депутати дружно змінили правила виборів.

Заповідники перетворилися на місця для «царського» полювання.

В Україні нікому покарати лікарів за недбалість.

Чому жінки терплять чоловіків?

ICTV, «Факти тижня»

«Доктора Пі» взяли під варту.

У Донецьку обурені рішенням суду, який випустив під заставу в 20 тисяч гривень водія, який убив двох людей.

Юлія Тимошенко залишатиметься за ґратами.

Практично в центрі Києва впав у воду найбільший плавучий кран.

В Німеччині масштабна аварія. ICTV

Туман ледь не зірвав візит Президента України до Вроцлава.

Європейців вкотре цікавила доля Юлії Тимошенко.

Внутрішня криза у старому світі набирає обертів.

Україна готова допомогти Європі. ICTV

Презентували четверту частину вампірської саги «Сутінки. Світанок».

В українських телевізійників професійне свято.

Дивовижний папуга співає пісні Ані Лорак.

Шоу «Останній герой».

5 канал, «Час. Підсумки»

Туман як чинник зовнішньої політики.

Влада готує подарунки для незаможних українців.

Ніна Карпачова відвідала Юлію Тимошенко.

Пила-болгарка як зброя демократії.

Лише першим бар’єром виявилася парламентська загорожа для українських чорнобильців.

ТРК «Україна», «Події тижня»

У Єгипті десятки тисяч людей вийшли на демонстрації проти правлячої верхівки військових.

«Газпром» знизить ціну на газ для України.

Народні обранці проголосували на цьому тижні закон «Про вибори».

Найкращі борці з наркоманією – це колишні наркомани.

Чим жертвують метросексуали заради свого відмінного зовнішнього вигляду.

ТВі, «Підсумки»

У що обійдеться Україні дешевий газ.

Крок до Євразійського Союзу.

Нові правила виборчої гри, як гарантія для влади не втратити парламентський полігон.

Гість студії – Микола Мартиненко, народний депутат.

Теорія та практика податкових дисонансів.

Пристрасті парканні.

Європейські єврочиновники цураються потрапити у фотокадр із Януковичем.

У Європі поступово звикають до думки, що виживання ЄС як геополітичного проекту без втрат уже неможливе.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
КП
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1585
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду