Про що мовчали новини в листопаді-2013

Про що мовчали новини в листопаді-2013

13 Грудня 2013
1526

Про що мовчали новини в листопаді-2013

1526
Узагальнений моніторинг за листопад 2013 року матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації.
Про що мовчали новини в листопаді-2013
Про що мовчали новини в листопаді-2013

Описово проаналізовано новини за тиждень із 4 по 9 листопада.

Моніторинг за жовтень 2013-го дивіться тут

Детально про методологію проведення моніторингу дивіться тут.

1. Матеріали з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури)

Загалом протягом звітного тижня листопаду в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Таблиця 1. Загальна кількість матеріалів з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Протягом звітного тижня листопада на більшості каналів кількість таких матеріалів істотно зросла порівняно з жовтнем. Перший канал продовжує стабільно залишатися на першому місці.

Таблиця 2. Кількість матеріалів бізнесової тематики з ознаками замовності:

Протягом звітного тижня вересня на ICTV і СТБ були такі матеріали про Фонд Кучми і Фонд Пінчука. На Першому каналі – сюжети про засідання акціонерів миколаївського заводу «Океан» і про Фонд Фельдмана. На «1+1» – матеріал про те, що Запорізький завод феросплавів вимагає продовження пільг від держави. На «Україні» – сюжет про захід Фонду Ахметова.

Таблиця 3.1. Кількість матеріалів із порушеннями за основними лініями: позитивні або нейтральні, без балансу думок, матеріали про ВЛАДУ:

Таблиця 3.2. Кількість матеріалів з порушеннями за основними лініями: негативні, без балансу думок, матеріали про ОПОЗИЦІЮ:

ПРИМІТКА. Сума цифр не обов’язково збігатиметься з загальними показниками (таблиця 1), оскільки є матеріали, де водночас розвиваються обидві лінії.

У матеріалах із порушеннями стандартів, що можуть свідчити про ознаки замовності (цензури), канали порушують такі стандарти:

Таблиця 4.1. Порушення стандарту БАЛАНСУ ДУМОК:

Таблиця 4.2. Порушення стандарту ПОВНОТИ інформації:

Таблиця 4.3. Порушення стандарту ВІДОКРЕМЛЕННЯ ФАКТІВ ВІД ДУМОК:

Таблиця 4.4. Порушення стандарту ДОСТОВІРНОСТІ подачі інформації:

Таблиця 4.5. Порушення стандарту ТОЧНОСТІ подачі інформації:

Темою звітного тижня листопада, яку канали висвітлювали зі стабільними порушеннями стандартів балансу думок, повноти інформації, відокремлення фактів від коментарів і часто стандарту достовірності – була тема провалу голосування Верховною Радою законопроектів щодо лікування ув’язнених за кордоном. Досить зауважити, що баланс думок імітувався лише емоційними (незмістовними) синхронами представників опозиції. В матеріалах не розшифровуються важливі деталі, а саме: які позиції законопроектів, зокрема законопроекту Лабунської, конкретно не сприймалися представниками провладної більшості і якими були їхні аргументи проти цих позицій. Натомість наводилися також емоційні синхрони, як-от синхрони Єфремова про те, що «законопроекты юридически не доработаны» (без пояснення, в чому саме) або ж «массово мы начнем наших заключенных туда отправлять». Найбільш повними і збалансованими були матеріали на цю тему на каналі ТВі, на інших каналах – більшість матеріалів цієї тематики були зроблені зі значними порушеннями стандартів.

Протягом звітного тижня листопада більшість матеріалів із порушеннями стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури) – це були традиційні суто «паркетні» (без балансу думок, без найменшої повноти інформації і з журналістськими оцінками) звіти про пересування та заяви (часто малозначимі) перших осіб держави, чиновників високого рангу або «опозиціонерів», які активно співпрацюють з владою, зокрема:

4 листопада – про зустріч Азарова і Януковича з Нуланд (Перший канал, «1+1», 5-й канал). Цього ж дня – Перший канал, «Інтер» і Новий канал розповідають про те, що Міндоходів порушило справу проти Тимошенко, Перший канал, «1+1», СТБ і ICTV – про те, що Міндоходів презентувало моніторинговий центр.

5 листопада – заяви Януковича і Ставицького з приводу підписання угоди з «Шевроном» по сланцевому газу (Перший канал, «1+1», Новий канал, ICTV, «Україна» і ТВі). Цього ж дня – Перший канал, «1+1» і «Інтер» повідомляють про заяви керівництва Міндоходів щодо повернення грошей із закордонних рахунків Тимошенко і Лазаренка. Перший канал, СТБ і «Україна» повідомляють про те, що Азаров відкрив погруддя генерала Черняховського. Перший канал, «1+1», ICTV і «Україна» – про заяви Вілкула щодо подачі Україною заявки на проведення Олімпіади.

6 листопада – Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал, «Україна» і ТВі дають різні малозначимі заяви Януковича на економічному форумі. Перший канал, Новий канал, ICTV, «Україна» розповідають про те, як Янукович відкривав станцію метро «Теремки» в Києві.

7 листопада – Азаров провів засідання уряду (Перший канал і ICTV). Цього ж дня – на Першому каналі, «1+1», «Інтері», Новому каналі, ICTV та «Україні» надається слово Бойку або Ставицькому з приводу намірів скорочувати закупівлі російського газу.

8 листопада – Янукович каже про ціни на газ для населення на Першому каналі, «1+1», «Інтері», СТБ, Новому каналі, ICTV, «Україні». Цього ж дня «1+1», Новий канал, ICTV, «Україна» і ТВі повідомляють про звільнення Януковичем двох губернаторів. Перший канал, «Інтер», ICTV, 5-й канал і «Україна» – про те, що Азаров поговорив з промисловцями.

9 листопада – Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал і «Україна» повідомляють про те, що Азаров з’їздив до Донецька.

Окремою темою, яку в різні дні тижня деякі канали висвітлювали в позитивному ключі, була тема закупівлі МОЗом нових машин «швидких». Про це розповідали з порушеннями стандартів балансу думок, повноти інформації і з журналістськими оцінками Перший канал, ICTV (навіть по два таких матеріали протягом тижня), 5-й канал, «Україна». Канали при цьому замовчують понеділкову заяву голови парламентської ТСК про зловживання міністерства під час проведення тендеру на закупівлю цих машин. Щоправда, останню інформацію замовчали і всі інші канали.

Всі ці матеріали подаються традиційно без будь-якого балансу думок і найменшої повноти подачі інформації, як правило, з оцінковою лексикою. Найбільше матеріалів такого ґатунку – на Першому каналі. Вище згадано не всі матеріали, чимало їх виходить лише на Першому. 6 листопада там навіть надано слово Азарову з приводу того, що до України не приїхав прем’єр Хорватії.

Протягом звітного тижня більше, ніж в попередні місяці, було матеріалів негативної тональності про опозицію. Крім уже згаданих заяв Міндоходів по Тимошенко, були ще такі матеріали:

4–5 листопада «Інтер» і ICTV розповідають про те, як на 223-му виборчому окрузі сперечаються свободівець Левченко і екс-батьківщинівець Гримчак.

5 листопада Перший канал і «Інтер» дають матеріали про пікетування посольства РФ «прибічниками євроінтеграції» з приводу аудіозаписів розмови захисника Тимошенко Власенка з радником посольства РФ.

Цього ж дня Перший канал і «Україна» розповідають, що офіс партії УДАР пікетували люди, яким партія начебто не виплатила грошей за роботу на виборах.

6 листопада «Інтер» окремим сюжетом розповідає про суперечки всередині фракції «Батьківщина».

7 листопада «1+1» і «Інтер» в іронічному ключі висвітлюють мітинг прихильників Тимошенко під парламентом. Цього ж дня СТБ дає негативний (за рахунок порушення балансу і повноти інформації) бекґраундовий сюжет про Тимошенко.

8 листопада – на СТБ виходить іронічний сюжет про те, що Тимошенко вимагала шумомір.

2. Замовчання каналами суспільно важливої інформації у листопаді 2013-го

Протягом звітного тижня листопада телеканалами не оприлюднювалися такі теми, факти і думки, озвучення яких було б невигідним для влади (дані за листопад – тиждень з 4 по 9 листопада, дані за жовтень – тиждень з 30 вересня по 5 жовтня, дані за вересень – тиждень з 2 по 7 вересня, дані за серпень – тиждень з 5 по 10 серпня, за липень – тиждень з 1 по 6 липня, за червень – тиждень з 3 по 8 червня).

Таблиця 5. Загальна кількість замовчань важливих тем, думок, фактів або бекґраундів:

Таблиця 6. Кількість замовчань каналами інформації про різноманітні акції протесту різних політичних сил і окремих груп населення, про судові заборони таких акцій, а також про дії правоохоронців із блокування таких акцій і кримінального переслідування їх учасників:

Таблиця 7. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з наступом на свободу слова:

Таблиця 8. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної зі зниженням різних складових добробуту населення або окремих його груп:

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

«Борщовий набір» за рік подорожчав утричі (4 листопада)

В київському зоопарку вже на 3 тижня затримують виплату зарплати через блокування виплат казначейством (7 листопада)

Таблиця 9. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з наступом влади на бізнес або з підтримуваним владою рейдерством:

Жодний з каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

Виробництво цукру знизилось вдвічі – «Укрцукор» (8 листопада)

Таблиця 10. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з публічними заявами і діями опозиції:

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

Яценюк пропонує у вівторок розглянути опозиційний законопроект про прокуратуру, оскільки президентського законопроекту в Раді нема (4 листопада)

УДАР пропонує створити комісію з підготовки Виборчого кодексу (4 листопада)

УДАР вимагає розглянути законопроект про порядок імпічменту президента України на поточному пленарному тижні (4 листопада)

«Батьківщина» вимагає від Януковича і його адміністрації інформації про тему переговорів з Путіним в Сочі (4 листопада)

УДАР надав прокуратурі докази у справі фальсифікації правок до Податкового кодексу (4 листопада)

У затримці з прийняттям ряду законів Томенко бачить «тихий відхід влади від євроінтеграції» (5 листопада)

УДАР вимагає негайного представлення в Раді держбюджету-2014 (5 листопада)

Рішення профільного комітету відправити на доопрацювання всі законопроекти з «питання Тимошенко» свідчать про те, що Партія регіонів не має наміру виконувати критерії ЄС – Власенко (6 листопада)

Влада блокує розгляд опозиційних поправок до євроінтеграційного законопроекту про гарантії незалежності суддів, заявляють в УДАРі (6 листопада)

Опозиція готова до пакетного голосування по законопроектах про прокуратуру і рішення питання Тимошенко – Яценюк (6 листопада)

Опозиція не піддасться на провокації по зриву засідання парламенту в четвер – Яценюк (6 листопада)

Опозиція збирає підписи за включення до порядку денного засідання Львівської облради питання про недовіру голові ОДА Салу (6 листопада)

Компромісу по євроінтеграційних законах в Раді поки що не знайдено, за зрив підписання асоціації з ЄС відповідатиме Партія регіонів – Яценюк (8 листопада)

Опозиція не голосуватиме в п’ятницю, доки в порядок денний не внесуть євроінтеграційні закони (8 листопада)

Новий опозиційний законопроект про лікування засуджених за кордоном є прийнятним для європейських партнерів – Яценюк (8 листопада)

Тимошенко готова прийняти будь-який варіант від місії Кокса і Квасьнєвського (8 листопада)

Янукович, підписавши поправки до Податкового кодексу, визнав себе замовником фальшивки – «Батьківщина» (8 листопада)

УДАР вимагає, щоб Янукович прийшов на позачергове засідання ВР 13 листопада (9 листопада).

Таблиця 11. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями влади в гуманітарній сфері:

Таблиця 12. Кількість замовчань каналами інформації, пов’язаної з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями силових структур, а також вибіркового судового переслідування і жорстокого поводження, спрямованих проти представників опозиції та проти некриміналізованих представників населення, окремих людей, а також насильницьких дій проти опозиціонерів та активістів, пов’язаних із їхньою політичною чи громадською діяльністю:

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

Український вчений, якого звинуватили в державній зраді, подав позов до СБУ, вимагаючи зняти незаконний гриф секретності з його наукової праці (4 листопада)

На Сумщині невідомі спалили автівку голови райорганізації «Батьківщини» (5 листопада)

Представник жертви врадіївських міліціонерів звинувачує суд в упередженості до постраждалої (7 листопада)

П’ятьох донецьких міліціонерів, які катували підозрюваних, засудили до 5 років кожного (8 листопада)

Інші прикметні теми, замовчані всіма каналами:

Всесвітній конгрес українців закликає ЄС підтримати Україну на шляху до асоціації (4 листопада)

Асоціація з ЄС дозволить Україні економити 600 млн євро на тарифах – Томбінський (4 листопада)

Асоціація з ЄС не несе загрозу торговельно-економічному співробітництву України з країнами СНД – Томбінський (4 листопада)

Посол ЄС: Асоціація з ЄС допоможе Україні зекономити 600 млн євро на тарифах (4 листопада)

Залишки на рахунках Держказначейства в жовтні скоротилися майже в 10 разів (4 листопада)

Глава парламентської ТСК по МОЗу заявляє про зловживання міністерства під час проведення тендеру на закупівлю машин «швидких» (4 листопада)

«Укркондпром» заявляє про чергове ускладнення митного оформлення українських солодощів на кордоні з Росією (5 листопада)

Агентство S&P знизило рейтинги Дніпропетровська, Івано-Франківська і Криму (5 листопада)

Кравчук і Кучма вважають, що Україна заплатить зависоку ціну, якщо провалить асоціацію з ЄС (5 листопада)

Асоціація з ЄС поліпшить економіку України – Американська торгова палата (5 листопада)

Євродепутат Коваль переконаний, що Янукович може вплинути на парламентських регіоналів, щоб вони вирішили «питання Тимошенко» (6 листопада)

Держказначейство не віддає Харківській області майже півмільярда гривень – голова облради (6 листопада)

Інфляція в жовтні прискорилася до 0,4% – Держстат (6 листопада)

Місія Кокса-Квасьнєвського оголосила 12-13 листопада крайнім терміном для прийняття євроінтеграційних законів (7 листопада)

Міжнародні резерви України скоротилися в жовтні на 4,7% (7 листопада)

Ernst&Young погіршив прогноз зростання ВВП України на 2014 рік (7 листопада)

Fitch знову знизив рейтинг України і прогнозує нульове зростання економіки (8 листопада)

Посол Литви: Не забувайте, що не ЄС вступає до України, а Україна до ЄС (8 листопада)

Для євроінтеграційних прагнень України час має вирішальне значення – посол Литви (8 листопада)

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 4–9 листопада.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

Примітка: за листопад – дані за тиждень з 4 по 9 листопада, за жовтень – дані тижня з 30 вересня по 5 жовтня, за вересень – дані за тиждень з 2 по 7 вересня, за серпень – дані за тиждень з 5 по 10 серпня, за липень – дані за тиждень з 1 по 6 липня,  за червень – дані за тиждень з 3 по 8 червня.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: nbnews.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1526
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду