Російські літаки розбомбили міст у Білорусі. Насправді ні

Російські літаки розбомбили міст у Білорусі. Насправді ні

9 Вересня 2018
3732
9 Вересня 2018
18:55

Російські літаки розбомбили міст у Білорусі. Насправді ні

3732
Росіяни створили черговий фейк на підтвердження могутності російської зброї. Автор відео дуже здивувався.
Російські літаки розбомбили міст у Білорусі. Насправді ні
Російські літаки розбомбили міст у Білорусі. Насправді ні

Грізні російські винищувачі СУ-57 розтинають небо, випускають ракети, й солідний залізобетонний міст розсипається на порох, наче збудований з піску.  Ці кадри, які можна побачити у відео Lenta.ru, навіюють повагу до російської військової техніки… Поки не дізнаєшся, що насправді на відео контрольований вибух моста через Прип’ять. Білоруські надзвичайники висадили його в повітря ще в травні. 

Міст, яким проходила дорога між Житковичами та Туровом у Гомельській області, був зведений 1985 року за економними, так би мовити, радянськими технологіями, тож на тридцять третьому році життя потріскався і просів. Міністерство з питань надзвичайних ситуацій вирішило висадити його в повітря й збудувати новий. Відеозапис контрольованого вибуху, проведеного 25 травня 2018 року, розійшовся у медіа:

А потім про нього забули, аж поки 6 вересня у російському виданні Lenta.ruне вийшло кепшн-відео про винищувач СУ-57. На відео винищувач злітає й ширяє над засніженими полями й лісами, випускає град снарядів, а на 01:05 від цих снарядів начебто розлітається на друзки міст. На 01:29 бачимо ще один план того ж моста, який раптово водночас вибухає в кількох місцях і валиться. Жодних титрів із указівками на джерело або на те, де саме відбувається знищення моста, у відеоролику немає, проте у глядачів неминуче складеться враження, що міст розтрощили саме СУ-57. Наступного дня білоруська служба «Радіо Свобода» опублікувала викривальний ролик, у якому продемонструвала, що росіяни використали кадри демонтажу моста в Білорусі.

СУ-57 – новий винищувач, який поки що не виробляють серійно. Росіяни хвалилися, що випробували його у лютому 2018 року в Сирії «в реальних бойових умовах». Випробування тривали два дні. З цього приводу росіяни теж зняли ролик, але без мостів. Про інші бойові випробування цього винищувача, принаймні, не повідомляли – отже, якщо СУ-57 могли висадити в повітря міст, то хіба що в Сирії. Єдина річка в зоні тогочасних бойових дій, де можна знайти мости такої довжини – Євфрат. У ті дні відбувались бої за Дейр-ез-Зор, місто на Євфраті, але там після тривалих боїв не лишилось мостів – самі ж росіяни у квітні споруджували вже другий понтонний міст; перший зруйнували ще в січні. Логіки в тому, щоб знищувати мости через Євфрат у Дейр-ез-Зорі за допомогою СУ-57 в лютому 2018-го, немає. Росіяни справді це робили, але 2016-го.

До того ж, ділянка моста на відео зруйнована з обох боків. Який сенс випускати дорогі ракети в міст, яким ворог не зможе скористатись? 

Водночас самі росіяни повідомляють, що нові винищувачі випробовували свою зброю у Східній Ґуті, місцевості біля Дамаска. Жодних річок і мостів, схожих на висаджені в повітря на оприлюдненому росіянами відео, там немає. Отже, гіпотетичне пояснення, що Lenta.ru, мовляв, узяла перші-ліпші кадри для недокументального зображення аналогічних подій, не підходить: СУ-57 у своєму поки що недовгому житті не висаджував у повітря довгих мостів через річки.

Офіційний представник МНС Білорусі Віталій Новицький обурився, побачивши відео, й заявив, що відео вибуху знімав особисто він. Пізніше він прокоментував: мовляв, МНС звикло, що ЗМІ крадуть його контент. Попри те, що в ролику російського видання немає жодних згадок про Білорусь, у соціальних мережах і медіа саме такий вибір відеоматеріалу для ілюстрування неіснуючих перемог СУ-57 часто розцінюють як недружній жест і навіть погрозу.

Про фейк написали всі провідні білоруські видання. З’явився навіть новий мем – «распятый мостик» (із натяком на розіп’ятого хлопчика, про якого брехали російські пропагандисти в окупованому Слов’янську 2014 року). Проте для росіян викриття залишилось непоміченим: відеоролик залишився на сайті Lenta.ru, який входить до лояльної до Кремля Rambler Media Group,у незмінному вигляді. 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
СБтв
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3732
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду