Барометр свободи слова

2 Квітня 2004
1174
2 Квітня 2004
11:06

Барометр свободи слова

1174
за березень 2004 року Загиблі та зниклі журналісти -1 03-03-2004 о 6 ранку у ДТП загинув генеральний директор Полтавської ТРК „ЮТА” Георгій Чечик. ДТП сталася у Пирятинському районі (Полтавська область) поблизу села Велика круча на автомагістралі Київ-Харків. Про це „Українським новинам” повідомив представник ДАІ. За наданими даними, автомобіль „Опель”, в якому їхав пан Чечик, виїхав на зустрічну смугу і зіткнувся з автомобілем „Газель”.
Барометр свободи слова
Тоді оперативна група заявила, що Чечик направлявся в Київ, але не доїхав. 56-річний Георгій Чечик близько 12 років очолював ТРК „ЮТА”, що здійснювало цілодобове мовлення на 100,6 FM. Нагадаємо, що у лютому він заявив про те, що на ТРК чиниться тиск з боку міської влади. 11-03-04 у Полтаві відбулася зустріч представника держдепартамента США Юджина Фішеля із президентом Полтавського медіа клубу Людмилою Кучеренко та родиною загиблого в автокатастрофі генерального директора полтавської ТРК „ЮТА” Георгія Чечика, зокрема з сестрою та сином журналіста – Юрієм Чечиком. Представника держдепу цікавив розвиток подій навколо ТРК з самого початку, з часів, коли у міської мерії та телеканалу були нормальні cтосунки. Крім того, Юджин Фішель висловив бажання зустрітися з журналістами Пирятинської ТРК, які були на місці події і мають записи звідти, а також інтерв’ю з водієм „Газелі”, в яку врізалося авто журналіста, Анатолієм Мироновим, який прийшов до тями у лікарні, - повідомила Людмила Кучеренко.

Також пан Фішель взяв для вивчення копії документів, що стосувалися оренди приміщення, в якому знаходилася редакція радіокомпанії „Полтава плюс”. 12-03-04 Із запитом щодо розслідування обставин загибелі в автокатастрофі директора полтавської ТРК “ЮТА” Георгія Чечика до міністра МВС Миколи Білоконя звернуся депутат Микола Томенко. Також 12-03-03 Комітет захисту журналістів звернувся до президента Кучми з листом, у якому зокрема наголосив на необхідності прискіпливого ставлення до розслідування загибелі Георгія Чечика.

Нові елементи розслідувань загибелі журналістів- 2 02-03-2004 Генеральний прокурор Геннадій Васильєв заявив, що Юрій Вередюк, якого раніше обвинувачували в убивстві журналіста Ігоря Александрова, до смерті журналіста не причетний. За його словами, розслідування кримінальної справи про убивство Александрова буде завершене в найближчі дні і після ознайомлення з ним обвинувачуваних буде передане до суду. Васильєв сказав, що в справі Александрова проходять 10 обвинувачуваних.

Нагадаємо, Александров помер від сильних побоїв у липні 2001 року. На початку жовтня 2001 року ГПУ перший раз заявила, що розкрила убивство Александрова і знайшла його убивцю. Їм був названий Юрій Вередюк. У травні 2002 року суд виправдав Вередюка. 19 липня Вередюк помер, судмедексперти встановили, що його смерть не була насильницькою.

23-03-04 До Києва з першим візитом прибула Міжнародна експертна група спеціалістів в області фоноскопії, які в рамках справи про вбивство Георгія Гонгадзе будуть досліджувати записи майора Мельниченка в частині причетності вищих посадових осіб України до зникнення журналіста. Як повідомив ІМІ один з членів цієї групи, литовський спеціаліст Дернардес Шална, експерти перебували в Києві з 23 по 25 березня. За його словами, крім нього, до складу комісії з дослідження записів майора Мельниченка, входять два спеціалісти з Росії та три співробітники Київського науково-дослідницького інституту судових експертиз, зокрема, лабораторії з фоноскопічних досліджень. “Саме вони керують процесом та володіють більш детальною інформацією”, - зазначив литовський криміналіст.

У розмові з кореспондентом ІМІ Дернардес Шална відзначив, що для дослідження записів відведений термін до кінця серпня 2004 року. На цей період заплановано ще три зустрічі, найближча - у травні. За словами литовського спеціаліста, члени комісії, поки що, не бачили предмет дослідження. “Особисто мені невідомо, що ми будемо досліджувати - оригінали чи копії”, - додав пан Шална. Під час перебування міжнародної експертної групи у Києві відбулася зустріч із слідчим Генпрокуратури з особливо важливих справ. І лише він може надавати якусь інформацію, оскільки я, як іноземний експерт, підписав відповідні документи про нерозголошення секретної інформації та відповідатиму за українськими законами”. За словами Дернардаса Шални, дослідження “плівок Мельниченка” проводитиметься на техніці, яку закуповує українська сторона. Він також повідомив, що частина апаратури, яку замовляли в Америці, Литві та Росії вже почала надходити. Литовський спеціаліст сказав, що власну апаратуру він не привозитиме.

За словами прес-секретаря Генерального Прокурора Оксани Соколової, як тільки результат буде готовий, його буде оприлюднено. “А участь будь-яких громадських організацій, журналістів, на жаль, не передбачена чинним законодавством. Тому будь-яке рішення, яке буде прийнято під тиском, чи на прохання громадських організацій буде прийнято всупереч законодавству, що є недопустимим у цій справі, тому для дотримання усіх норм законодавства саме у цій справі, експертиза буде відбуватись чітко у відповідності із діючим законодавством України”, - сказала вона. 26-03-04 У розмові з кореспондентом ІМІ Олександр Жир – екс-голова комісії з розслідування справи Гонгадзе, зокрема, зазначив, що він не знає, „експертизу чого збирається робити пан Васильєв”.

-Усі матеріали, що були досліджені американцями знаходяться під моїм контролем і нікому не передавалися. Сам підхід, який застосовує Геннадій Васильєв свідчить про проведення популістської гри у цій справі, - додав Олександр Жир. - Предмет дослідження мені невідомий, оскільки існують міжнародні вимоги вивчення записів, зроблених у цифровому форматі. Ці вимоги добре відомі Генеральній прокуратурі України і робити експертизу без записуючого пристрою та іншого, неприпустимо. Пристрій на якому проводився запис також знаходиться під моїм контролем, - додав він.

Що стосується експертів, які приїхали до Києва для проведення експертизи, то і в НДІ судових експертиз, і в Генпрокуратурі кореспондентам ІМІ відмовились повідомити їх імена. В російській спілці криміналістів при МВС РФ також відмовились давати будь-які коментарі посилаючись на те, що самі не знають імен експертів.

Арешти і затримання - 0 Нові елементи про арешти і затримання – 0 Побиття, напади, залякування - 4 03-03-04 в Кіровограді троє озброєних ножами невідомих ввечері напали на заступника редактора газети „Зоря” Олену Ткаченко поблизу її помешкання. Після погроз та катування, в журналістки відібрали ключі від квартири, яку було пограбовано пізніше. Погрожуючи ножами, в Олени забрали прикраси та гроші, які вона мала при собі. Дізнавшись від жертви, що у неї вдома нікого немає, забрали ключі та вивезли з квартири на таксі майно. Потерпіла отримала струс мозку та чисельні тілесні ушкодження. Зранку Олена Ткаченко звернулася до правоохоронців. Міліції допомогло те, що Олена Ткаченко запам’ятала імена нападників. Двоє виявилися сусідами, а третій жителем центральної частини міста. Як повідомив ЦГЗ УМВС Кіровоградської області, по гарячих слідах встановлені особи злочинців, двох з них упродовж першої доби після скоєння злочину затримано.

У редакції кіровоградської районної газети “Заря” не схильні пов’язувати напад на заступника редактора Олену Ткаченко із професійною діяльністю. Нагадаємо, що напад на Олену Ткаченко стався 3 лютого близько десятої вечора, коли вона поверталася додому. Вийшовши з маршрутного таксі, до її помешкання залишалося15-20 метрів, коли ззаду підбігли троє молодиків і, погрожуючи, потягли Ткаченко до розташованого поряд стадіону.

05-03-2004 На околиці селища Сімеїз (Південний берег Криму) знімальні групи російського «Першого каналу» і українського телеканалу «Інтер» зазнали нападу кримських татар. За словами кореспондента телеканалу «Інтер» в Криму Юрія Першикова, знімальні групи корпунктів у Криму спільно прибули в Сімеїз, аби зняти сюжет про земельні проблеми на Південному березі Криму. У момент, коли оператори проводили відеозйомку того, як робітники споруджують загорожу навколо території місцевого аквапарка, раптом з’явилося близько 15 кримських татар, озброєних палицями. Вони почали бити робітників і телеоператорів.

Внаслідок нападу оператор «Першого каналу» Вадим Телічев отримав серйозні тілесні ушкодження, його телекамеру повністю розбили, дісталося й операторові „Інтера” Денису Погорєлому. Юрій Першиков припустив, що нападники є жителями селища кримських татар, яке з’явилося на околицях аквапарку в результаті самозахоплення. Він також підкреслив, що бити оператора нападники припинили тільки після команди одного з представників регіонального меджлісу кримських татар, який сказав «Досить з нього». На місце події прибули співробітники правоохоронних органів. Телічев звернувся в місцеву поліклініку для медичного огляду. 09-03-2004 кореспондент телеканалу „Інтер” у Криму Юрій Першиков повідомив ІМІ, що після інциденту правоохороні органи Криму відмовляються від коментарів щодо розслідування справи про побиття операторів телеканалу «Інтер» та «Першого каналу» (Росія).У розмові з кореспондентом ІМІ Юрій Першиков розповів, що у оператора Першого каналу Вадима Тєлічева серйозні ушкодження, але органи судово-медичної експертизи відмовляються засвідчити стан його здоров’я. Правоохоронні органи також не коментують цю ситуацію.

Начальник Алупкінського РОВД Юрій Буян повідомив кореспонденту ІМІ, що 06-03-04 за фактом нападу на працівників ЗМІ порушено кримінальну справу за статтею 296, ч. 2 (Хуліганство у складі групи). На питання про затримання „хуліганів” пан Буян зазначив, що правоохоронні органи, для того, „щоб не квапити події, зайняли вичікувальну позицію” . „Ми плануємо затримання приблизно за тиждень”, -зазначив він. 22-03-2004 Кримінальну справу про побиття кримськими татарами телеоператорів „Першого канала (Росія) та „Інтера” переведене з Алупкінського міського відділу у слідче управління Головного управління МВС України у Криму. За словами начальника управління, генерала міліції Миколи Паламарчука ця справа переведена через резонансність. Також він зазначив, що слідство ведеться об’єктивно і для його подальшого успіху створена спеціальна слідчо-оперативна група, яку очолює Олена Барановська. 27-03-04 Київський районний суд Сімферополя обрав запобіжний захід - утримання під вартою - Куртсєїту Аблуллаєву, підозрюваному в організації хуліганських дій.

07-03-04 у Тернополі в ніч з 6 на 7 березня невідомі скоїли напад на редакцію газети “Тернопіль вечірній”. Як повідомили в редакції газети, зловмисники кинули цеглини в вікна головного редактора та його першого заступника. Цегла влучила в раму одного з вікон та побила скло в іншому кабінеті. На думку першого заступника головного редактора газети Святослава Півторака, цілком можливо, що це був не просто хуліганський вчинок, а спланована акція, метою якої було попередити або залякати творчий колектив часопису. За словами Святослава Півторака, видння займає активну суспільно-політичну позицію. Зокрема, останнім часом у ній вміщувалися критичні публікації щодо дійяльності місцевої влади та податківців. Близько двох тижнів тому було опубліковано матеріал "Податковий терор може залишити Тернопільщину без хліба". Також матеріали журналістів газети публікувалися у мережевих медіа.

Крім того, пан Півторак повідомив кореспонденту ІМІ, що раніше на адресу редакції та її працівників жодних погроз не надходило. Він зазначив, що наразі Тернопільське міське відділення міліції розслідує факт пошкодження редакційного приміщення газети "Тернопіль вечірній". Треба зазначити, що видання Тернопільської міської ради, активно підтримує блок “Наша Україна”. Головний редактор видання Василь Томин є прес-секретарем обласного штабу блоку “Наша Україна”, а його перший заступник Святослав Півторак очолює прес-службу обласної організації Української народної партії. 22-03-04 до редакції надійшов офіційний лист за підписом голови Тернопільського міського відділу міліції про те, що кримінальну справу відкрити немає можливості через відсутність складу злочину, повідомив головний редактор видання Василь Томін. Але 25 березня до редакції знов завітали представники міліції з повідомленням, що прокуратура ініціювала порушення кримінальної справи. Наразі жодних офіційних листів про це керівництво газети не отримувало, як не отримувало й погроз. Василь Томін запевнив, що газета не змінила принципів роботи і продовжує публікацію критичних матеріалів з приводу діяльності місцевої влади, податкової тощо.

Нові елементи про побиття напади та залякування - 1 04-03-04 Прокуратура Дзержинського району Кривого Рогу (Дніпропетровська область) порушила кримінальну справу за фактом нападу на позаштатного кореспондента газет "Металург" і "Червоний гірник", завідувача фотолабораторією державного гірничо-металургійного комбінату "Криворіжсталь" Станіслава Лебединського. Про це "Українським Новинам" повідомив представник центра громадських зв'язків Управління Міністерства внутрішніх справ у Кривому Рогу. "Був напад на журналіста і прокуратура порушила справу", - сказав він. За даними міліції, 23 лютого біля будинку номер 12 по вулиці ХХІІ партз'їзду двоє невідомих напали на Лебединського і відібрали фотоапарат, куртку і речі. Зараз він перебуває у лікарні з переломом щелепи і струсом мозку. Прокуратура порушила кримінальну справу за статтею "Пограбування”.

Перешкоджання виконанню журналістських обов’язків - 6 01-03-2004 керівництво радіо "Континент" поширило заяву про те, що 01-03-04 після оприлюднення інформації про те, що радіостанція “Континент” 100,9 FM розпочинає мовлення програм радіо “Свобода” на своїй частоті, - о 18:02 було включено так звані “глушилки”, що перешкоджають передачі сигналу радіо “Континент” на деякі райони міста Києва. У заяві керівництво радіостанції “Континент” оголосило протест діям влади, які перешкоджають інформаційній діяльності радіостанції, яка транслює неупереджені новини українських служб “Бі-Бі-Сі”, “Голосу Америки”, радіо “Свобода”, “Німецької хвилі”, “Польського радіо” та Громадського радіо. Це є грубим порушенням конституційних прав громадян на отримання інформації.” - йдеться в заяві. Колектив радіо "Континент" звернувся до Президента України як до гаранта Конституції вжити заходів для забезпечення безперешкодної діяльності засобу масової інформації.

Генеральний директор радіо “Континент” Сергій Шолох пізніше повідомив у інтерв’ю газеті «Україна молода», ніби люди, близькі до соціал-демократичної партії, примушували його працювати в інтересах цієї партії, відмовитись від трансляції радіо «Свобода» та в обмін на це пропонували посприяти з розв’язанням проблем. Пізніше співбесідники Шолоха заперечили сутність розмови. Але сам Шолох вирішив за краще поїхати за кордон.На захист радіостанції висловилися Міжнародна федерація журналістів, Репортери без кордонів, Комітет захисту журналістів та Держдепартамент США .

Нагадаємо, що справа радіостанції “Континент” знаходиться на розгляді в Європейському суді з прав людини. Керівництво радіо оскаржує позбавлення ліцензії на мовлення, ухвалене Національною Радою з питань телебачення і радіомовлення. Останнє рішення національного судочинства по “Континенту” ухвалювалося влітку минулого року. Але тоді ані Укрчастотнагляд не прийшов демонтувати антени, ані судові виконавці не завадили “Континенту” мовити далі. Саме співпадіння в часі між підписанням угоди зі “Свободою”, яку перед тим було практично витіснено з FM-діапазону, та закриттям “Континенту” і спричинило хвилю протестних листів з боку міжнародних структур.

02-03-2004 Серед неакредитованих представників ЗМІ Харківщини на Всеукраїнську нараду з проблем машинобудування, на яку прилетів до Харкова Президент України Леонід Кучма, опинилася кореспондент „Радіо „Свобода” у Харкові Вікторія Маренич. Вона розповіла кореспонденту ІМІ, що нарада мала відбутися у залі Харківського тракторного заводу, як це буває завжди. Але 1 березня на прес-конференції у обласній адміністрації керівник прес-служби Ніна Марченко повідомила журналістам, що нарада відбудеться на заводі ім. Малишева, який за словами пані Маренич, не має жодного відношення до сільськогосподарського машинобудування і зал, де прийматимуть ЗМІ там менший. До того ж Вікторія Маренич була обурена тим, що акредитацію довго не оголошували, а потім заявили, що термін закінчений.

-На події першого дня перебування у Харкові отримали акредитацію лише ті програми, що мають ефіри у цей день, 2 березня, а також державні канали, наприклад телепрограма „Губернія” обласного телебачення, що висвітлює діяльність губернатора і створена для нього, - зазначила кореспондент „Свободи”. Пані Маренич додала, що керівник прес-центру Ніна Марченко порадила журналістам телеканалів, яким було відмовлено в акредитації, взяти відео у програми „Губернія” і не хвилюватися. Редактор київської служби "Радіо "Свобода" Ганна Герман зазначила, що вперше чує цю інформацію. "У нас ніколи не було проблем з акредитацією, а якщо й були, то Адміністрація Президента завжди йшла на зустріч", - повідомила вона.

05-03-04 кореспондента УНІАН Олексія Янкового без вагомих підстав не допустили на відкрите розширене засідання колегії Міністерства фінансів України, не дивлячись на те, що кореспондент акредитувався своєчасно і у встановленій формі. Як пояснила оператор служби першого віце-прем'єр-міністра України Миколи Азарова Ольга Колісніченко, списки акредитованих журналістів були передані прес-секретарю прем'єр-міністра України Віктора Януковича Тарасу Аврахову, який і вніс до них зміни, виключивши кореспондента УНІАН з переліку акредитованих журналістів.

Керівництво і колектив агентства УНІАН висловив сподівання, що те, що сталося, є прикрою помилкою. Прес-служба Мінфіну звинувачувала кореспондента УНІАН у роздуванні ситуації навколо недопуску на відкрите розширене засідання колегії Міністерства фінансів України, яке відбувалося у приміщенні Кабінету міністрів. За словами керівника прес-служби міністерства Олександра Романюка сталася суто технічна проблема, оскільки представники двох ЗМІ - УНІАН та ICTV - подали свої заявки на день раніше за 15 –20 хвилин до закінчення часу, відведеного для акредитації. Через це їхні прізвища не потрапили до передостаннього списку, який було передано прес-секретарю прем'єр-міністра України Віктора Януковича Тарасу Аврахову. Кінцевий список було направлено слідом, але його чи то не відкрили, чи то не побачили нові прізвища журналістів.

-У даному випадку ми не розуміємо, навіщо технічну помилку намагаються перетворити на те, що Мінпаливенерго, немов би, приховує якусь інформацію. У розмові з кореспондентом ІМІ, керівник прес-служби підкреслив, що за весь час Мінфін не відмовив жодному журналісту в акредитації. “А УНІАН є тим інформаційним агентством , якому ми завжди йшли на зустріч і надавали інформацію, яка їх цікавила”, - додав він. Крім того, Олександр Ромасюк звинуватив керівництво інформагентства у перекручуванні фактів, наведених у розповсюдженій ними заяві. А саме, що прес-службою Кабміну були внесені зміни списків, виключивши кореспондента УНІАН з переліку акредитованих журналістів.

13-03-2004 зникли з ефіру закарпатська телекомпанія „М-Студіо” та радіостанція „Закарпаття-ФМ”. Це сталося суботу 13 березня о півдні. Відключення від ефіру відбулося на забезпечення судового позову, який Державна податкова інспекція Ужгорода подала до Господарського суду Закарпатської області. У позові було висунуто вимоги про розірвання угоди між Культурно-мистецьким центром „Барва”, що є засновником медіа та Закарпатським обласним телерадіопередавальним центром (ЗОТРПЦ), про надання послуг на які мали угоду ці ЗМІ. Треба зазначити, що договір про надання послуг між „Барвою” та ЗОТРПЦ було укладено ще у 2002 році. Проте наразі ЗОТРПЦ є податковим боржником. Передавальний центр має сплатити податків на суму понад 850 тис. грн. З 2001 його майно перебуває у податковій заставі.

Юристи „Барви” твердять, що Культурно-мистецький центр укладав з ЗОТРПЦ угоду про оренду передавальних потужностей для трансляції програм телекомпанії "М-Студіо" та радіостанції "Закарпаття-ФМ", тому позов податкової є неправомірним, оскільки вони укладали договір не про оренду держмайна,а про надання з боку ЗОТРПЦ послуг з трансляції програм вказаних ЗМІ. Проте, на думку виконавчої служби юстиції майно ЗОТРПЦ є цілісним майновим комплексом, що перебуває у державній власності. Воно не може бути приватизоване і не може передаватися в оренду приватним структурам. Крім того, керівництво ЗОТРПЦ не могло укласти згаданої угоди, бо майно передавального центру перебуває у заставі. Наразі передачі телестудії та радіо не виходять в ефір і коли вийдуть – невідомо.

10-03-04 журналістів закарпатської ТРК «М-Студіо» не пустили на сесію обласної ради. Про це ІМІ повідомив директор ТРК Іван Маняк. До засідання не допустили журналіста Костянтина Левіна та оператора Іштвана Коцаника.

Представники облради мотивували дії тим, що такого каналу як «М-Студіо» не існує. «Проте, пан Маняк зауважив, - що дії працівників облради не є правомірними, оскільки ТРК має всі документи, у тому числі й ліцензію на мовлення.» На питання про оскарження цього факту Іван Маняк зазначив, що наразі у судах розглядається стільки справ ТРК, що «ми з них не вилазимо», тому недопущення працівників нашого ЗМІ на засідання облради –дрібниця. Нагадаємо, що трансляція программ ТРК «М-Студіо» припинилося у ніч з 12 на 13 березня. Раніше ТРК була відключена від передавачів Закарпатзької РТПЦ на підставі того, що остання є податковим боржником, а її майно занходиться у заставі.

23-03-04 у Мукачеві на знімальну групу програми журналістських розслідувань "Закрита зона", прем"єра якої запланована на 15 квітня на "5 каналі", здійснено напад. Як повідомив "Українській правді" автор програми Володимир Ар’єв, вони разом з оператором Олександром Проніним зайшли до Мукачівської міської Ради, щоб отримати коментарі від посадових осіб щодо подій, які відбуваються навколо виборів мера Мукачева.

За словами Ар’єва, коли він з оператором чекав в коридорі начальника управління освіти, який пообіцяв дати їм інтерв’ю, до них підійшов невідомий, який назвався депутатом міськради із вимогою пред’явити посвідчення працівників мас-медіа. Журналісти показали документи, але він сам назватися відмовився. Депутат почав погрожувати телевізійникам викинути їх з приміщення мерії, казав, що вони "заважають працювати людям". Після цього депутат пішов у приймальню мукачівського міського голови і за кілька хвилин повернувся у супроводі трьох осіб і сказав журналістам, що вони погрожували його супутникам і що у нього є свідки.

Коли Ар'єв заперечив факт будь-яких погроз збоку знімальної групи і повідомив депутату, що його дії підпадають під 171 статтю Кримінального Кодексу України, той сказав: "Ідіть ви... зі своїм Кодексом". При цьому він штовхав відеокамеру та намагався зламати мікрофон.

Ар'єв стверджує, що цих людей він побачив уперше. Телевізійники залишили мерію, маючи відеозапис цієї події. Коли відзняті кадри продемонстрували колегам з мукачівського телеканала "М-студіо", ті сказали, що нападником був депутат міськради, радник голови Закарпатської обладміністрації Іван Чубарко, який одружений з рідною сестрою Оксани Марченко, дружини голови АП, голови СДПУ(О) Віктора Медведчука.

За словами журналістів, 24-03-04 вони дізналися про те, що на них в мукачівську прокуратуру подано 4 заяви, що вони нібито хуліганили в приміщенні мерії. Вранці 24 березня у холі готелю, де оселилась група "5 каналу", чергували двоє міліціонерів у формі і цікавилися Володимиром Ар'євим. Але коли журналіст кілька разів пройшов повз них, вони до нього не звернулися. Далі протягом дня за машиною телевізійників постійно стежили сіра DAEWOO "Lanos" та сірий "VolksVagen" "Passat" із закарпатськими номерами.

Ар'єв та Пронін звернулися до генерального прокурора України, прокурора Закарпатської області, голови СБУ та представника СБУ в Закарпатті щодо порушення кримінальної справи за фактом умисного перешкоджання законній журналістській діяльності.

Нові елементи про перешкоджання -1 22-03-04 керівництво московської газети „Стрингер” зустрілося із представниками прес-служби МЗС для врегулювання ситуації, яка склалася навколо прохання газети про акредитацію при МЗС України свого кореспондента Романа Кислова.

Треба зазначити, МЗС сам пішов на контакт для врегулювання конфлікту. Крім того, Роман Кислов повідомив ІМІ, що з приводу відмови у акредитації вже підготовлена позовна заява газети. На зустрічі керівник прес-служби МЗС Маркіян Лубківський запропонував Роману Кислову висунути іншу кандидатуру для акредитації, але причини назвати відмовився. Пан Кислов повідомив ІМІ, що без відома Маркіяна Лубківського робив запис розмови на диктофон. Розшифровка запису, наданого ІМІ, свідчить, що пан Лубківський готовий до судового вирішення справи: „Ви хочете – судіться, давайте адвокатів, нехай вони копають, шукають, тоді ми подивимось, - немає проблем...” Нагадаємо, що 11 лютого журналісту московської газети „Стрингер” Роману Кислову було відмовлено у акредитації при МЗС після кількамісячного розгляду звернення з проханням про неї. Тоді на ім’я редактора газети Олени Токаревої було надіслано відповідь за підписом голови прес-служби Маркіяна Лубківського, де зазначено: „Після розгляду Вашого звернення повідомляємо, що Прес-служба, нажаль, вимушена відмовити в акредитації Романа Кислова при МЗС України”.

Керівництво газети повідомило ІМІ, що під час першої особистої зустрічі з паном Кисловим у МЗС, йому було сказано, що „вивчивши інформаційну діяльність газети „Стрингер”, МЗС України вважає недоцільним акредитувати представників газети „Стрингер” у МЗС Україні зараз і у майбутньому.” Треба зазначити, що за словами Романа Кислова, від відповіденй на наступні звереннн керівництво прес-служби МЗС ухилялося.

Газета пов’язує відмову МЗС із професійною діяльність журналіста Романа Кислова, що публікував критичні матеріали про високопосадовців України. Зокрема «Вы учились на ракетчика, а я на контрразведчика!», оприлюднений на сайті Stringer.ru 24 липня 2003 року і присвячений розслідуванню справи Павла Лазаренка.

Зазначимо, що газета „Стрингер” зареєстрована у Міністерстві друку Російської Федерації, Виходить 2 рази на місяць накладом у 50 тисяч примірників. Спеціалізується на власних журналістських розслідуваннях.

Політичний, економічний, непрямий тиск - 8 02-03-04 на „7 каналі” Харкова було знято з ефіру програму „Комендантский час”, що виходить щотижня по вівторках о 19.30. За словами Сергія Потімкова, ведучого програми і продюсера студії „Борея”, керівництво „7 каналу” і раніше забороняло деякі гострі сюжети, а вчора зняло з ефіру всю програму, мотивуючи це тим, що глядачам „буде нецікаво”. Потімков пов`язує цей інцидент з приїздом до Харкова Леоніда Кучми, проте його дивує, що вказівкою керівництва з ефіру було знято всю програму. „Ми - найгостріша програма у Харкові, та й в Україні, - розповів Сергій Потімков. - Нам не пояснили причини, ми підготували сюжет про приїзд Кучми, матеріали, що містили оцінки діяльності мера..." також пан Потімков зазначив, що "наступну програму вони поки не готують, оскільки немає гарантій, що її знов не закриють". У розмові з кореспондентом ІМІ Сергій Потімков повідомив, що програму закрили без пояснення причин. "Сьогодні в нас буде зустріч з керівництвом каналу на якій ми намагатимемося з'ясувати подробиці", - зазначив він.

Треба зазначити, що програма існувала на телеканалі з 1994 по 1998 рік. Потім, у зв'язку з депутатською роботою Сергій Потімков перервав її вихід, але у березні 2003 року "Комендантский час" було відновлено в ефірі. Наразі конфлікт вичерпано. Програма почала виходити у середині березня. На зустрічі за авторами програми керівництво каналу повідомило, що зняття програми було „перестраховкою”. Автори запросили до ефіру мера Харкова Володимира Шумиліна до ефіру 23 березня, під час якого показали усі сюжети, що не вийшли у програмі 2 березня, а мер їх прокоментував.

03-03-04 на радіо „Континент” конфіскували техніку і відключили передавач. Як повідомив технічний директор радіостанції Олександр Демідов, приміщення, у якому знаходиться передавач було відкрито без його дозволу. Зазначимо, що передавач знаходиться у приміщенні університету технології та дизайну. Під час вилучення обладнання були присутні представники Укрчастотнагляду, міліції та університету. Працівникам Континенту було показано дозвіл Укрчастотнагляду, проте детальніше ознайомитись із ним, технічний директор не мав можливості. 05-03-04 “Репортери без кордонів” оцінили закриття радіо "Континент" як ще одну спробу влади змусити замовкнути дві радіостанції, відомі своєю критикою вищих чиновників. Репортери стурбовані тим, що Континент відрізали від ефіру саме в час, коли дирекція Континенту вирішила “дати притулок” іншому переслідуваному радіо, Радіо Вільна Європа, яке вже почало транслювати свої програми на хвилях Континенту. Разом з ІМІ, Репортери без кордонів заявляють про свою надмірну стурбованість станом свободи слова в Україні саме напередодні президентських виборів. Ще 13 лютого Репортери та ІМІ заявляли: “Витиснення Радіо Вільна Європа - це дуже недобра ознака того, що відбувається зі свободою слова в Україні”.

09-03-04 Кобиляцька друкарня, яка останнім часом обслуговувала полтавську газету „Інформаційний бюлетень” категорично відмовила у подальшій співпраці. На жаль, у судовому порядку вирішити цю проблему неможливо, оскільки договір не був укладений через напівлегальне співробітництво друкарні із газетою. Її редактор Тамара Просяник зазначила, що пробувала налагодити контакт з директором видавництва „Миргород”. Але він поставив умову, що буде друкувати цю газету у разі, коли обласна держадміністрація попросить про це у листі. Коли буде надходити команда припинити друк, цей лист його захистить. Але Олександр Удовиченко не погодився піти на зустріч. „І на цьому по суті поставлена жирна крапка легального друку „Інформаційного бюлетню”, - наголосила пані Кучеренко.

За словами головного редактора „Інформаційного бюлетня” Тамари Просяник, проблеми з друком видання почалися давно. У 1996 році невідомі викрали інформацію з комп’ютерної мережі газети, у 1999 році за участю співробітників СБУ Кременчуцького відділку був стертий весь архів редакції. Виключно через те, що в редакції є такий колектив однодумців, який не розчарувався, не зневірився та тримається, їм все таки вдається виходити і друкуватися. 30-03-04 суд відхилив скаргу щодо неправомірності дій Кобеляцької друкарні.

13-03-04 стався напад на офіс чернівецької газети “Молодий Буковинець”. Заступник головного редактора Ірина Садова повідомила, що вночі до редакції під”їхав автомобіль, водій якого повідомив охоронцю друкарні, що він привіз для редакції рукописні матеріали, увійшов до приміщення, після чого почав бити охоронця. У цей час шестеро людей розбили вікна і проникли до приміщення. Вони зв’язали охоронця, а потім підпалили у друкарському цеху фарбу і рулони паперу.

Серед найвірогідніших причин нападу - друкарський бізнес, вважає Ірина Садова. Адже рік тому редакція отримала у лізінг від міжнародного Фонду підтримки незалежних ЗМІ обладнання і відкрила друкарню, тим самим переманивши багатьох клієнтів. Так, у “Молодого Буковинця” почали друкуватися видання не лише Чернівецької області, а й Хмельницької, Івано-Франківської та Львівської. За її словами, на сьогодні роботу часопису вже відновлено, машину відремонтовано.

Як зазначив кореспонденту ІМІ 29-03-04 юрист “Молодого Буковинця”, кримінальну справу за фактом нападу на редакцію досі не порушено. За словами начальника другого відділення ЧМВ УМВС в Чернівецькій області, нині проводиться відповідна перевірка, але відведений для неї термін закінчуюється, тому найближчими днями офіційну версію міліції буде оголошено. Відомо, міліція опрацьовує кілька версій того, що сталося, серед них, зокрема, “конкурентний наїзд”, “хуліганка” та придущення однієї з газет, яка друкуються у друкарні “Молодого Буковинця”.

15-03-04 ніч з 14 на 15 березня 2004 року було пограбовано штаб-квартиру журналу «Зелена енергетика» та видавництва “ЕКОінформ” Викрадено всі робочі та архівні матеріали редакції, зібрані за 15 років, а також портативний комп'ютер, диктофони та професійну фотоапаратуру. За фактом крадіжки порушено кримінальну справу. Офіс видання знаходиться на другому поверсі будинку. Злочинці розбили шибки і влізли до редакційного приміщення з вулиці, а коли не змогли відкрити офісні двері з середини, винесли техніку та архіви через вікно. 29-03-04 Андрій Конеченков повідомив ІМІ що справу про пограбування офісу редакції передано до Слідчого відділу Голосіївського РУГУ МВС у м.Києві, проте жодних зрушень у розслідуванні справи за два тижні після пограбування не відбулося. Також він зазначив, що справу у слідчому відділі днями передали від підполковника Сергія Болхіна до Ганни Скирди. Представники відділу запевнили редактора, що протягом місяця усі докази по справі вивчатимуться.

Журнал “Зелена енергетика” щоквартальне видання, виходить з 2001 року українською мовою. Основна тематика – пропаганда використання відновлюваних джерел енергії – сонця, вітру, гідроресурсів. Журнал широко висвітлює всі події у цій галузі, які відбуваються в Україні та за кордоном.

Головний редактор видання зауважив, що пограбування носить явно замовний характер, оскільки багато цінних речей залишилося на місцях, зникла в основному інформація та її носії. "Виникає питання, хто виступає замовником пограбування редакції”, - зазначив пан Конеченков.

19-03-04 припинила мовлення закарпатська ТРК „М-Студіо”. Це сталося через події, пов’язані з виборами мера Мукачева, наголошує директор ТРК Іван Маняк. „Якщо б не було Мукачівських виборів, не було б проблем взагалі», - зазначив він у розмові з кореспондентом ІМІ. Своє бачення проблеми Іван Маняк пояснює таким чином: -Ми працюємо чітко у правовому полі. У 2003 році у нас проводила перевірку Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Нещодавно була перевірка Державного комітету телебачення і радіомовлення, а вчора завершилася перевірка податкової інспекції. Жодних серйозних порушень податківці не виявили. Ми - не боржники, маємо власну мережу, колектив з майже 50 осіб та матеріально-технічну базу.

Головний претендент на посаду міського голови представляє політичні сили СДПУ(о). Ми ж, передусім, відстоюємо інтереси демократичних сил, «Нашої України». На цій підставі нас закрили, опечатали наше обладнання.

М-Студіо не виходить в ефір оскільки обласний суд визнав договори між нами та РТПЦ недійсними. Проте, згідно таких договорів працюють усі ТРК на Закарпатті. Останнім часом такі договори уклали телеканал «ТЕТ», телеканал «Україна», «УТ-1», «УТ-2» тощо.

Ми вважаємо припинення мовлення нашої ТРК політичним свавіллям СДПУ(о). Я думаю, що найближчим часом ми вийдемо в ефір, оскільки немає законних підстав до перешкоджання нам у мовленні. Майже 50 чоловік штату залишилися без роботи та засобів до існування. Ми маємо законне право працювати у демократичній державі, отримувати заробітну плату та надавати людям інформацію. Іван Маняк повідомив, що нещодавня зустріч з губернатором Закарпаття не принесла жодних результатів.

22-03-04 видавнича група "Телеграф" звернулася до представника Європейського Союзу в Україні Норберта Жюстена зі скаргою на те, що названо політичним та економічним тиском, повідомляє українська служба Бі-Бі-Сі з посиланням на джерела в Києві.

Медіа-група "Телеграф", до якої належить телеканал "Ера", тижневик "Київський Телеграф", інтернет-газета "Версії" та "Радіо Ера-ФМ", каже, що в понад двадцяти регіонах України за рішеннями місцевих судів блокуються рахунки медіа-групи.

Причиною для таких судових рішень є позови приватних осіб, чия репутація буцімто постраждала внаслідок статті про Приватбанк, розміщеної на інтернет-сайті "Версії" цього року. Медіа-група "Телеграф" вважає такі дії переслідуванням журналістів та обмеженням свободи думки та слова в Україні. Бі-Бі-Сі є єдиним зарубіжним партнером "Радіо Ера-ФМ", яка ретранслює деякі з програм Української Служби. У видавничій групі ІМ
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
imi,org,ua/?id=read&n=107&cy=2004&m=thm">ІМІ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1174
Читайте також
27.09.2001 12:22
Анна Шерман
«Детектор медіа»
2 225
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду