У словах військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана є приховані погрози журналістам «Бабеля», — медіаюристи

У словах військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана є приховані погрози журналістам «Бабеля», — медіаюристи

29 Червня 2026
1
346
29 Червня 2026
14:27

У словах військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана є приховані погрози журналістам «Бабеля», — медіаюристи

1
346
Відео військовослужбовця, на думку юристів, може бути підставою для позову про захист честі, гідності та ділової репутації для медіа та журналістів і для розслідування.
У словах військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана є приховані погрози журналістам «Бабеля», — медіаюристи
У словах військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана є приховані погрози журналістам «Бабеля», — медіаюристи

Адвокатка, медіаюристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко вважає, що у висловлюваннях військовослужбовця «Скелі» Миколи Хархана на позивний «Киянин» є приховані погрози на адресу журналістів. Про це вона розказала в коментарі «Детектору медіа».

«Право на свободу вираження поглядів є одним з найважливіших для функціонування демократії, оскільки демократія передбачає, що усі суспільно важливі проблеми повинні вирішуватись шляхом публічних обговорень. Але свобода слова не повинна використовуватись для поширення мови ворожнечі або закликів до насильства, порушення або надмірного обмеження прав людини. На жаль, мушу зауважити, що оприлюднений відеокоментар пана Миколи Хархана з позивним “Киянин” містить не лише його особисту незгоду з публікацією “Бабеля”, на що він, безперечно, має право, але й приховані погрози на адресу журналістів, які чітко розпізнаються», — каже Людмила Опришко.

Зокрема, за її словами,  на наявність погроз вказує поєднання низки факторів: навішування на журналістів і медіа ярлика — «офісно-російське видання»; вживання образливих та принизливих слів, як-то «журношлюхи», «говновкиди»; звинувачення в поширенні матеріалу в інтересах Росії за кошти, отримані незаконним шляхом (російські гроші, кеш). Людмила вважає, що це формує щодо видання та його працівників упереджене негативне ставлення з боку інших осіб і може заохотити їх до насильства щодо журналістів

«Крім того, автор коментаря наголошує, що працівникам видання доведеться “виригувати” гроші, що може розцінюватись як погроза здоров’ю журналістів за їхню публікацію. Вживання цієї погрози на фоні твердження про самоусунення держави, відсутність правоохоронної та судової системи може вказувати на заклик до застосування самосуду. З огляду на це, на мій погляд, таке висловлювання заохочує глядачів до застосування насилля стосовно журналістів у зв’язку з тим, що вони оприлюднили критичний матеріал. Це явно виходить за межі свободи слова і, на моє переконання, повинно стати предметом серйозного розслідування», — додає адвокатка.

Максим Дворовий, голова напряму «Цифрові права» громадської організації «Лабораторія цифрової безпеки», не вбачає у відео прямих погроз. Але переконаний, що «фраза про те, що представники окремих юнітів можуть взяти справу у свої руки, — гіпотетична прихована погроза, яка у контексті дискусії скоріше може оцінюватися як реальна»: «Точно містяться оціночні судження в образливій формі (“журнашлюхи” та подібне), які не базуються на достовірних фактах (про отримання “Бабелем” російських грошей). Це може бути потенційною підставою для позову про захист честі, гідності та ділової репутації для медіа та журналістів».

Медіаексперт і колишній креативний директор Львівського медіафоруму Отар Довженко також звернув увагу на те, що коментарі офіцера комунікацій 425-го окремого штурмового полку «Скеля» Олексія Братущака щодо відео в Миколи Хархана є наслідком наказу. Нагадаємо, офіцер сказав, що Хархан  блогер, і «свободу слова в нас ніхто не скасовував».

«Щодо Олексія і його риторики: він військовослужбовець, а військовослужбовці зазвичай виконують накази. Припускаю, що відбити медійний негатив у будь-який спосіб — це “задача”, яку він зобов’язаний виконувати. Сподіваюся, Олексій не зазнає жодних репресій за неефективне виконання цього наказу. Бо ефективним воно, на жаль, бути не може. Згадую нашу колишню колегу Дарку Чепак, яка, тиждень як ставши прессекретаркою Януковича, виконувала свою “задачу” — запевняла медіа, що в Межигір’ї Януковичу нічого не належить і він лише орендує маленьку хатинку. Єдиним наслідком цих зусиль була втрата репутації і рукоподаваності, бо правду таких масштабів неможливо забалакати. Думаю, Олексій справді не має вибору, намагаючись робити цю безперспективну роботу», — зазначив Довженко.

Нагадаємо, 23 червня «Бабель» оприлюднив розслідування про небойові смерті щонайменше 26 новобранців 425-го окремого штурмового полку «Скеля» від кінця 2025 року до весни 2026-го. За даними журналістів, більшість із них померла від пневмонії, серцево-судинних захворювань та інших хвороб невдовзі після мобілізації. Близькі деяких загиблих заявили про можливе насильство.

У штурмовому полку «Скеля» заявили, що автори матеріалу роблять узагальнення, які зводять історію підрозділу до окремих трагічних випадків. Там стверджують, що більшість смертей, про які писали журналісти, сталась у лікарні або дорогою до лікарні й була повʼязана зі станом здоровʼя мобілізованих. 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про перевірку можливих порушень прав військовослужбовців у 425-му окремому штурмовому полку «Скеля».

Пізніше продюсер британського телеканалу Sky News Азад Сафаров заявив, що в березні 2025 року під час зйомок з  425-им окремим штурмовим батальйоном «Скеля» невідомий обстріляв машину каналу, в якій перебувала їхня водійка.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
346
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Читач
10 хв. тому
Бабель - не гниль, але точно хитросрака муйня де "всьо не так однозначна". Вони ж тіко вчора виправдовували диряві броніки екс-міністра. Прав Киянин 100 %
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду