Чи потрібні Megogo, Sweet.tv та «Київстар ТБ» спільні вимірювання для продажу реклами

Чи потрібні Megogo, Sweet.tv та «Київстар ТБ» спільні вимірювання для продажу реклами

20 Травня 2025
0
465
20 Травня 2025
08:35

Чи потрібні Megogo, Sweet.tv та «Київстар ТБ» спільні вимірювання для продажу реклами

0
465
Поява FAST-каналів і продаж реклами зумовлюють й інтерес до створення спільної панелі вимірювань для ОТТ-сервісів. Що про це думають керівники найбільших ОТТ-сервісів Megogo, «Київстар ТВ» та Sweet.tv.
Чи потрібні Megogo, Sweet.tv та «Київстар ТБ» спільні вимірювання для продажу реклами
Чи потрібні Megogo, Sweet.tv та «Київстар ТБ» спільні вимірювання для продажу реклами

На українському ринку працює півтора десятка зареєстрованих ОТТ-платформ. Найбільші з них є основними гравцями на медійному ринку, які інвестують у власний контент і, крім підписки, заробляють на продажі реклами. Відповідно до інформації медіарегулятора Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, станом на травень як нелінійний медіасервіс зареєструвалися 11 компаній. Деякі з них працюють під кількома брендами.

Перелік зареєстрованих Нацрадою аудіовізуальних медіа (нелінійний медіасервіс) та аудіальних медіа на замовлення (нелінійний аудіомедіасервіс)

Найбільшу кількість підписників і частку на цьому ринку мають Megogo, «Київстар ТВ» та Sweet.tv. Серед зареєстрованих сервісів є нішеві проєкти, наприклад «Планета кіно», яка працює за концепцією кінотеатру: лише 16 відібраних фільмів. Є й нові проєкти, такі як dyvy.tv, які не мають моделі підписки, а пропонують глядачам  у безплатному доступі винятково FAST-канали з рекламою. Такі канали, лише не як єдина пропозиція, є й на інших ОТТ-платформах. І завдяки такому контенту розширюються їхні пропозиції.

Нагадаємо, FAST-канали (Free ad-supported streaming television) — це безплатні стримінгові канали з підтримкою реклами, які використовують для додаткової монетизації контенту. На українському ринку цим поняттям називають мовників, які правовласники створюють із популярного старого контенту для додаткової монетизації своїх бібліотек на ОТТ-сервісах (для провайдерів вони  можуть надаватися безплатно в разі інтеграції рекламної моделі або за роялті). Детальніше про ці канали — у матеріалі «Детектора медіа».

FAST-канали на українському ринку мають свою специфіку. Починали вони монетизуватися не за суто рекламною моделлю, як у світі, а за гібридною. Тобто, крім заробітку на рекламі, правовласники ще отримали роялті за трансляцію каналів. Деякі мовники монетизуються так і досі. Хоча тепер здебільшого FAST-канали виходять на ринок винятково з рекламною монетизацією.

Розміщенням реклами займаються компанії ViadzonInfinitas (Iplus) і Media International Service. «Київстар ТВ» розробив власний сервіс StarAds для продажу реклами на платформі. Класична схема монетизації від реклами FAST-каналів така: 20% отримує рекламна агенція і по 40% — платформа та правовласник каналу.

Поява FAST-каналів і продаж реклами зумовлюють й інтерес до створення спільної панелі вимірювань для ОТТ-сервісів.

Нещодавно про це в інтерв’ю «Детектору медіа» розказував комерційний директор «1+1 медіа» Валерій Варениця: «Для початку все ж таки маємо запустити окреме вимірювання ОТТ-перегляду. Це не буде ф’южн із панеллю Nielsen — це буде окрема OTT-панель. Її замовниками виступатимуть не телегрупи, як у лінійному телебаченні, а, ймовірніше, безпосередньо OTT-оператори. Хочемо подивитися на сегмент безплатного телебачення в ОТТ: як воно працює окремо і як перегляд там перетинається й доповнюється з показниками традиційного телебачення».

Валерій говорив, що ОТТ-платформи зацікавлені у появі такої панелі: «Вони хочуть легалізувати сегмент FAST — показати, що це не просто дані від операторів, а верифіковані дані незалежного дослідника, якому довіряє ринок. Для них це і бізнес-аспект, і додаткова перевага відносно ютубу».

Тому «Детектор медіа» вирішив запитати в очільників найбільших ОТТ-сервісів Megogo, «Київстар ТВ» та Sweet.tv, що вони думають про спільну панель і чи потрібна вона їм.

Павло Рибак, СЕО «Київстар ТБ»:

— Пріоритетом платформи кіно та телебачення «Київстар ТБ» на сьогодні є розвиток клієнтських додатків і створення контенту, що за бізнес-моделлю означає набирання абонентської бази й збільшення проведеного часу в нашому додатку. Інші моделі монетизації не виключаються, але є другорядними.

Що стосується вимірювання й реклами, то паралельно з розвитком продукту торік ми розробили власний сервіс StarAds для продажу реклами на платформі, який дозволяє клієнтам і замовникам планувати й відстежувати свої рекламні кампанії. При розробці сервісу ми врахували бажання клієнтів, і продовжуємо працювати над його покращенням.

Стосовно частки доходу від реклами, то вона наразі є мінорною у структурі доходів і може коливатися відповідно до сезону й бюджетів рекламодавців. Розглядаємо для себе це як один із типів додаткової монетизації.

Ігор Полосьмак, заступник комерційного директора «1+1 media»:

— «Київстар ТБ» — єдина з великих ОТТ-платформ, яка передає повні дані перегляду онлайн-ТБ у панель вимірювання перегляду телеканалів в ОТТ/IPTV BigDataUA. Тобто команда вже працює над тим, щоб ринок мав інструмент вимірювання перегляду контенту на ОТТ-платформах, який додатково верифікує наші дані, збільшуючи довіру до інформації «Київстар ТБ».

Щобільше, зараз триває робота над збагаченням цих даних, за допомогою щільної інтеграції з Big Data від «Київстар». Це логічний крок у розвитку вимірювань і ринку. Стосовно побудови окремої ОТТ-панелі, то ми зацікавлені в цьому кроці, й уже є діалог з іншими українськими платформами та міжнародними дослідницькими компаніями про обʼєднання зусиль у створенні такого аналітичного інструменту.

Олександр Резунов, директор Sweet.tv:

— Чи зацікавлений Sweet.tv у запуску окремої ОТТ-панелі вимірювань, яка може стати інструментом для продажу реклами? Чи готовий ваш сервіс стати замовником такої панелі?

— Так, ми підтримуємо створення незалежної ОТТ-панелі. Для розвитку ринку CTV та FAST-реклами критично важливо мати спільну мову з агенціями — стандартизовані метрики, яким довіряють.

Крім того, на нашу думку, така панель може допомогти розвитку українського ринку ОТТ загалом, зробити його більш відкритим і зрозумілим для всіх учасників медіаринку. Сьогодні кожна ОТТ-платформа має власну аналітику, ринок не бачить повної картини. Натомість створення єдиної панелі допоможе виявити реальний обсяг споживання контенту ОТТ-платформ, стимулювати здорову конкуренцію.

Sweet.tv готовий долучитися до спільної ініціативи — з боку даних, технічної участі та потенційно — фінансово, якщо проєкт буде створений ринком, а не окремим гравцем.

— Яких вимірювань, на вашу думку, зараз потребує ОТТ-сегмент?

— Перш за все важливо розуміти: ОТТ вже зараз вимірює все — кількість переглядів, тривалість сесій, географію, тип пристрою, частоту показів, завершеність перегляду, взаємодію з рекламою тощо. Це не гіпотетичні оцінки — це цифрово верифіковані дані, які ми маємо в реальному часі. Це вимірювання, яке враховує специфіку ОТТ: мультиекранне споживання, персоналізовану видачу контенту та можливість таргетування. Всі ці дані можна інтегрувати в новостворену панель.

— Яку частку у вашій структурі доходів становлять надходження від рекламної моделі, а саме — тих каналів, які доступні безплатно, але мають рекламу (FAST)?

— Модель FAST та AVOD — це стратегічний напрямок для Sweet.tv. Ми бачимо, що інтерес до такого формату з боку брендів стрімко зростає, тому що рекламодавці цінують адресність і можливість дотягнутися до аудиторії в конкретних регіонах або з певними інтересами. CTV-реклама дає нову якість охоплення — контрольовану, вимірювану, зі зрозумілими результатами. Саме тому ми інвестуємо в розвиток цього сегменту і розглядаємо його як один із ключових драйверів на найближчі роки.

Ігор Зайчук, комерційний директор Megogo:

— Чи зацікавлений Megogo у запуску окремої ОТТ-панелі вимірювань, яка може стати інструментом для продажу реклами? Чи готовий ваш сервіс стати замовником такої панелі?

— Ми поділяємо ідею прозорості й об’єднання зусиль у розвитку вимірювання в ОТТ, але наразі не бачимо доцільності фінансування або замовлення запуску окремої ОТТ-панелі вимірювань, яка орієнтована переважно на потреби телевізійного ринку. Це не зовсім відповідає нашій природі як digital-компанії. У своїй роботі ми спираємося на сучасні міжнародні стандарти вимірювання, зокрема норми IAB. Водночас ми відкриті до діалогу. Якщо ринок дійде до єдиної ідеї, що принесе розвиток digital в цілому, або digital TV як його невіддільній частині, Megogo буде в перших лавах, як і це вже було неодноразово в багатьох інших ініціативах на ринку.

На українському ринку вже працювали над дуже схожим проєктом з Vidzone у 2023 році. Вже на той момент Megogo був ініціатором створення єдиного рекламного пулу для ОТТ-сегменту, який би базувався на використанні незалежної SSP (Supply-Side Platform) з прозорою аналітикою та вимірюванням. На жаль, тоді кожен гравець вирішив трактувати показники по-своєму. Але навіть у такому вигляді цей проєкт допоміг запустити ринок digital TV. Ми бачимо, що сьогодні ринок генерує прибуток і зацікавленість як із боку OTT-платформ, так і з боку правовласників і клієнтів.

У світовій практиці, зокрема у США працює модель чіткого розподілу ролей: одна сторона створює контент, інша продає рекламу, третя забезпечує незалежну верифікацію. Така система дозволяє ринку функціонувати прозоро, ефективно та з користю для всіх сторін. Маючи досвід роботи у Сполучених Штатах, ми  прагнемо до такої ж моделі й в Україні.

Ринок digital-реклами працює за метрикою CPM. Ефективність контролюється міжнародними системами вимірювання, піксельними технологіями, а не панелями. Тож і ми хочемо впроваджувати в Україні найкращі світові практики в галузі, осучаснювати їх та адаптовувати до локального ринку. Ми відкриті до співпраці та закликаємо ринок обʼєднуватися навколо спільних рішень, які принесуть користь усім сторонам.

— Яких вимірювань, на вашу думку зараз потребує ОТТ-сегмент?

— Насамперед галузь потребує прозорих, чесних і коректних вимірювань. Для нас це стандартизація трекінгу реклами на CTV завдяки використанню міжнародних технологій, зокрема таких як рекламні пікселі. Саме цей підхід дозволяє отримувати достовірні дані щодо рекламних показів і забезпечує довіру з боку партнерів і клієнтів.

Megogo виступає одним з ініціаторів таких змін в індустрії. У межах уже згаданого партнерства ми пропонували обов’язкове залучення Gemius, а в майбутньому і Campaign Manager для підтвердження кожного рекламного виходу відповідно до стандартів. Це критична фундаментальна умова для побудови сталого та прозорого рекламного ринку в ОТТ-сегменті.

Однак вимірювання ефективності — лише один аспект. Що нам дійсно необхідно, так це глибше вивчати глядачів: хто ці люди, чим вони живуть, як проводять вільний час. Це можливо дізнатися завдяки DATA-вимірюванням. Megogo запустив процес створення власної системи на всіх платформах, включно з CTV. Крім цього, ми зацікавлені об’єднуватися з іншими великими компаніями та ділитися результатами вимірювання. Це можуть бути як гравці телеком-ринку, так і пошуковики, digital-портали, банки тощо.

— Яку частку у вашій структурі доходів становлять надходження від рекламної моделі, а саме — тих каналів, які доступні безплатно, але мають рекламу (FAST)?

— Попри виклики, пов’язані з війною в країні, рекламна модель Megogo демонструє стабільне зростання. Завдяки нашій позиції одного з лідерів на ринку FAST TV в Україні, надходження від FAST-каналів постійно збільшуються і складають значну частку в загальній структурі наших доходів. Разом із тим ми розглядаємо розвиток FAST-сегмента не лише як бізнес-можливість для себе, а і як важливий етап побудови прогресивного українського ринку. Наша стратегічна мета — сприяти формуванню прозорої, конкурентної та прибуткової моделі FAST TV, у якій матимуть змогу заробляти всі учасники — як правовласники, включно з тими, хто не належить до великих медіагруп, так і інші ОТТ-оператори. У довгостроковій перспективі це вигідно всім — ринку, партнерам, глядачам.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
465
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду