Бурмагін: Санкції, накладені на власника, не мають правових наслідків для каналу
Правові наслідки для телеканалів передбачені, якщо санкції накладені не на кінцевого бенефіціара, а на юридичну особу каналів, ліцензіата. Про це в коментарі «Детектору медіа» сказав член Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Олександр Бурмагін.
«Закон "Про медіа" передбачає правові наслідки, якщо санкції накладено на ліцензіата, а не кінцевого бенефіціара або власника істотної участі. Приклад, це блокування роботи пулу Медведчука, коли в санкційний пакет потрапили вісім юридичних осіб. Тому в даному випадку санкції стосуються персонально Коломойського та Жеваго, їм особисто не можна використовувати РЧС (радіочастотний спектр. — “ДМ”)», — сказав Олександр Бурмагін.
Також, за його словами, яким чином узагалі це можливо і про який саме «радіочастотний спектр» ідеться (мобільний зв’язок, радіо, телебачення) — теж питання відкрите.
Як уже повідомляв «Детектор медіа», президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування персональних санкцій проти низки українських бізнесменів та народних депутатів. Відповідний указ №81/2025 оприлюднили на сайті Офісу президента.
Під санкційні обмеження потрапили колишній Президент України, народний депутат Петро Порошенко, бізнесмен, співзасновник «ПриватБанку» Ігор Коломойський, український мільярдер та співзасновник «ПриватБанку» Геннадій Боголюбов, колишній нардеп, бізнесмен та власник групи «Фінанси і кредит» Костянтин Жеваго та обвинувачений у держзраді екснардеп Віктор Медведчук.
З цих людей бенефіціарним власником телеканалів є лише Ігор Коломойський. Йому з соратниками належать три канали групи «1+1»: «1+1 марафон» (ТОВ ТРК «Студія 1+1»), ТЕТ (ПрАТ «Телекомпанія «ТЕТ») і «2+2» (ТОВ «Рєал Істейт-ТВ»).
Власником юридичної особи каналу «Еспресо» — ТОВ «Голдберрі» — є Іван Жеваго (санкції запроваджені проти його батька Костянтина).
Бенефіціарною власницею Прямого каналу є Світлана Глуховська (ТОВ «Телеканал Прямий»), також їй належить одна з юридичних осіб 5 каналу — ТОВ ТРК «Еспрес-інформ».
Нагадаємо, 5 листопада 2021 року медійники, журналісти, громадські діячі та народні депутати створили новий медіахолдинг «Вільні Медіа», який придбав у Порошенка 100% корпоративних прав каналу Прямий та 5 каналу. Причиною створення медіахолдингу був названий антиолігархічний закон, який підписав 5 листопада президент Володимир Зеленський.
«Детектор медіа» звернувся до пресслужби «1+1» та «Еспресо» по коментар.
Це рішення суттєво відрізняється від інших санкційних рішень РНБО щодо медіавласників. Тому що 2 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», як передбачало запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіли ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK (ТОВ «ТБ Вибір», ТОВ «ТРК 112-ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «Новини 24 години», ТОВ «ТРК Нові комунікації»).
Так само було і з каналами UkrLive і Перший незалежний, які придбав Нестор Шуфрич (юридичні особи ТОВ «Медіахолдинг Новини», ТОВ «Тайм Медіа» і ТОВ «Телепростір»), та каналами Євгена Мураєва «Наш» і «Максі ТВ» (юридичні особи ТОВ «Наша Прага», ТОВ «Наш 24», ТОВ «Наш 365»).
Титульне фото: Олександр Бурмагін (фотограф Максим Поліщук / «Детектор медіа»)