«Прямий», Суспільне , «Світло» та ще чотири компанії отримали приписи Нацради через День пам’яті боїв за Донецький аеропорт
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення винесла приписи телеканалам та радіо через недотримання правил мовлення у дні пам’яті та жалоби. Такі рішення регулятор ухвалив на засіданні 6 лютого. Приписи отримали «Прямий», «Світло», радіо «Промінь», «М1», «Піксель TV», «Мелодія FM», «Наше радіо».
20 січня 2025 року був День пам’яті 10 років з часу завершення боїв за Донецький аеропорт. Моніторинг Нацради зафіксував відсутність повідомлення про привід дня пам’яті у певних слотах. Це порушує правила, які розробила Нацрада. Нові правила має створити орган співрегулювання, однак він ще не розпочав розробляти кодекси та правила. Згідно з правилами Нацради, оголошення про дні пам’яті мають подаватись раз на дві години та у всіх випусках новин.
Шефредактор каналу «Прямий» Віктор Медвідь пояснив, що це сталося через хакерську атаку, але проти порушення не заперечував. Технічний директор каналу «Світло» Дмитро Пилипенко розказав про технічний збій і просив не виносити припису. За словами директора з організації та розвитку мереж телерадіомовлення Суспільного Дмитра Грузинського, радіо «Промінь» поставило джинг перед випуском новин і вважало це достатнім для виконання правил.
ПРедставники інших видань у засіданні Нацради участі не брали.
Однак члени Нацради звернули увагу, що припис — це засіб реагування, який вказує на порушення. І винесли його всім згаданим компаніям.
Нагадаємо, згідно із законом «Про медіа», припис — це захід реагування, покликаний застерегти суб’єкта від нових порушень. Основна мета цього механізму — відійти від винятково каральної системи. Незгодні можуть подати зустрічну заяву й викласти своє бачення проблеми. Якщо Нацрада з ним погодиться, то скасує такий припис. У кожного типу суб’єктів буде свій ліміт приписів (наприклад, п’ять за рік). Після них почне діяти наступна ланка реагування — штрафи. У вересні Нацрада вперше винесла припис через порушення в день пам’яті. Здебільшого приписи отримували саме за порушення правил у дні пам’яті та жалоби, через порушення програмної концепції мовлення.
Детальніше про припис — у матеріалі «Детектора медіа».