Нацрада: Медіа порушують правила висвітлення теми суїцидів

Нацрада: Медіа порушують правила висвітлення теми суїцидів

25 Жовтня 2023
1025
25 Жовтня 2023
15:05

Нацрада: Медіа порушують правила висвітлення теми суїцидів

1025
Регулятор закликає дотримуватись рекомендацій, викладених у саморегулівних актах.
Нацрада: Медіа порушують правила висвітлення теми суїцидів
Нацрада: Медіа порушують правила висвітлення теми суїцидів

Членкиня Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Олена Ніцко звертає увагу, що деякі медіа не дотримуються норм саморегулівного акту щодо висвітлення теми суїцидів. Про це Ніцко сказала 25 жовтня під час засідання робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа.

«Нині ми спостерігаємо хвилю інформаційних повідомлень про вчинення самогубств. Медіа, на жаль, порушують норми акту №2, який стосується теми суїцидів. Нам дуже прикро, що фіксуємо такі порушення: називається місце самогубства, описуються романтичні стосунки, розкривається інформація про самоідентифікацію постраждалих. Нацрада закликає  дотримуватись визначених правил. Бо це в інтересах усього суспільства», — каже Олена.

Також, за її словами, робоча група незабаром планує удосконалити перший саморегулівний акт, який стосується захисту дітей, що зазнали сексуального насильства, при висвітленні у медіа.

Зараз учасники робочої групи працюють над актом № 6 «Висвітлення в медіа фактичних обставин досудового розслідування за участю дітей».

Нагадаємо, аспекти висвітлення інформації про насильство над дітьми викладені в актах, розроблених регулятором. Наприклад, перший із них, напрацьований у 2016 році, присвячений захисту дитини, яка зазнала сексуального насильства під час створення контенту. Цей акт підписав суспільний мовник і три медіагрупи. Згодом були напрацьовані й інші документи. Другий акт стосувався теми суїцидів. Останній із них — рекомендації щодо висвітлення теми дітей на війні. 

Із набуттям чинності закону «Про медіа» посилюється й відповідальність медіа за подання інформації, яка може завдати шкоди дітям. У законі є стаття 42, яка стосується захисту дітей. У ній подається перелік інформації, яка може поширюватися з обмеженнями:

—висловлювання або зображення насильства, яке є надмірним чи необґрунтованим для певної програми;

— позитивна оцінка самогубства, підбурювання до суїциду чи надмірна деталізація таких  прикладів;

— демонстрація жорстокого поводження з тваринами;

— позитивна оцінка вандалізму;

— ідеалізація злочинців і моделювання злочинних дій;

— позитивна оцінка наркозалежності, а також залежності від тютюну чи алкоголю;

— нецензурна лайка чи непристойні жести (є винятки: твори мистецтв або повідомлення в новинах, на пресконференціях);

— заклики до азартних ігор;

— демонстрація великим планом тіл померлих, людей, які помирають, або понівечених тіл.

Таку інформацію можна поширювати з віковими та часовими обмеженнями. Наприклад, із позначкою «16» можна подавати інформацію з 22-ї години до 6-ї ранку, а з позначкою «18» — із 00:00 до 5-ї ранку.

Програми, які можуть завдати шкоди розвитку дітей, треба маркувати. При цьому телеканали мають ставити це маркування впродовж усієї програми. Радіо на початку такої програми має давати звукове попередження про шкоду, яка може бути завдана дітям, і вікову категорію. А онлайн-медіа можуть поширювати цю інформацію з «належним попередженням про потенційну її шкідливість для дітей».

Ще один блок інформації медіа не мають права розголошувати без письмової згоди одного з батьків чи законних представників дитини:

— фото дитини, яка зазнала фізичного чи сексуального насилля;

— інформацію, що може ідентифікувати дитину, яка фігурує у справах про адміністративне правопорушення або у кримінальному провадженні в будь-якому статусі;

— інформацію, що ідентифікує дитину, яка скоїла самогубство.

На фото — Олена Ніцко

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1025
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Тамара Кравченко
263 дн. тому
Невеличке уточнення: йдеться не про акти, які розробила Нацрада, а про акти саморегулювання, розроблені робочою групою, до якої входять представники медіа, громадськості, психологи, а також і фахівці медіарегулятора. Національна рада не може притягнути медіа до відповідальності за їх невиконання, тому що це - саморегулювання. Після створення органів співрегулювання вони стануть основою для ухвалення кодексів, які будуть обов'язковими для виконання медіа.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду