Ольга Герасим’юк: Сильний регулятор – це необхідність, а не бажання держави посилити контроль
Голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк вважає, що посилення ролі медіарегулятора, яке передбачає законопроєкт «Про медіа», є запорукою незалежності ЗМІ. Про це вона сказала 2 серпня під час круглого столу «Новий закон про медіа – крок до імплементації рекомендацій Єврокомісії в рамках отримання Україною статусу країни-кандидата ЄС».
За її словами, основні положення законопроєкту зводяться до подолання надмірних приватних інтересів, впровадження директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги та зміцнення ролі національного регулятора. Ольга Герасим’юк звернула увагу на статтю 30 згаданої директиви, яка обґрунтовує незалежність регулятора від будь-якого впливу.
«Це необхідність, а не бажання держави посилити контроль, – сказала Герасим'юк. –Український медіарегулятор має просувати справжню культуру незалежності від політичних та медіагравців. Тому що незалежний регулятор – це незалежні медіа».
Нагадаємо, законопроєкт № 2693-д «Про медіа» зареєстрували у Верховній Раді 27 грудня 2019 року. Він має стати комплексним документом, що замінить кілька медійних законів.
19 травня 2020 року парламент відправив цей проєкт на повторне перше читання.
Законопроєкт пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, діяльність блогерів та різних вебплатформ (на кшталт Netlix чи Facebook). Передбачено й механізм співрегуляції. Окремий розділ законопроєкту присвячено мовленню громад (community media) — третьому сектору мовлення, що існує в Європі паралельно із суспільним та комерційним.
Також документ передбачає розширення повноважень регулятора — Нацради з питань телебачення та радіомовлення.
Ухвалення цього закону є однією з вимог для вступу України в ЄС.
На думку голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, закон про медіа стане однією з найбільш дискусійних євроінтеграційних ініціатив, які планує ухвалити український парламент.
Відкрито обговорити, доопрацювати й ухвалити нове законодавство про медіа владу закликала група громадських організацій, що працюють у сфері ЗМІ.