Одеські телеканали «Град» і «Арт» виграли конкурс на цифрове мовлення в мультиплексі в Одесі
На конкурс було виставлено 11-те і 12-те місця в одеському мультиплексі Концерну радіомовлення, радіозв’язку і телебачення, який мовить на частоті 27 ТВК. На кожне місце претендували по дві компанії.
На 11-те місце претендували ТОВ «Телерадіокомпанія “Град”» («Град») з Чорноморська Одеської області і ТОВ «Мост-ТВ» з Одеси.
«Град» – одеський телеканал, що мовить 14 років в аналоговому ефірі в Одесі та області. «Град» не отримав цифрових ліцензій на конкурсах у 2011-2012 роках. Але в жовтні 2018 року виграв цифрове покриття в мережі «Зеонбуду» в шести містах Одеської області, за винятком Одеси, де вільних місць у мультиплексі МХ-5 немає, та Ізмаїла, де Нацрада віддала перевагу місцевому комунальному телеканалу «Ізмаїл ТБ» (Обласний центр естетичного виховання). У листопаді 2018 року «Град» подав на конкурс Нацради на два додаткових місця в регіональному мультиплексі Концерну РРТ у 22 містах Одеської області заявку на одну синхронну зону – в Одесі на 27 ТВК, але програв. Власники «Граду» — бізнес-партнерка колишнього народного депутата від Блоку Петра Порошенка Геннадія Чекіти Тетяна Шпалтакова (51 %) і колишній депутат Одеської міськради й соратник мера Одеси Геннадія Труханова Анатолій Балінов(49 %).
За словами представника каналу, «Град» близько трьох місяців тому розпочав цифрове мовлення в Одеській області, але для каналу важливо мати цифрову частоту в самій Одесі, де проживає 44% населення області. «Град» має найстарішу службу новин в Одеській області, є членом Незалежної асоціації мовників, створює спільні проєкти з регіональними мовниками з інших регіонів, підтримує зв’язки з американською регіональною телекомпанією.
Конкурентом ТРК «Град» була створена в червні 2019 року одеська компанія «Мост-ТВ». Власниця компанії – Діна Мартинова. За словами представниці «Мост-ТВ», власниця компанії – фізична особа-підприємець, вона родом з Луганська та з дитинства мріяла створити телеканал, особливо мрія актуалізувалася після подій 2014 року. Представниця повідомила, що в компанії вже працює близько 10 осіб, які готують телевізійний продукт, щоб одразу почати мовлення після отримання ліцензії.
Члени Нацради нагадали про велику конкуренцію серед місцевих каналів в Одесі та труднощі повернення інвестицій у ТБ і запропонували новоствореній телекомпанії починати з інтернет-мовлення або кабельного мовлення, яке ліцензується без конкурсу, щоб зрозуміти обсяги витрат на мовлення в Одесі. Також члени Нацради наголосили, що повинні в першу чергу підтримувати компанії, які мають аналогові ліцензії та не мають цифрових. Тому й віддали перевагу «Граду».
На 12-те місце претендували ТОВ «Телерадіокомпанія “Арт”» з Одеси (7 канал) і ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа-юг» з Києва («Бессарабия ТВ»).
7 канал – один з найстаріших одеських мовників. Складається з двох юридичних осіб – ТОВ «ТРК “Арт”» і ТОВ «Ріак-інформ», які мають ліцензії на ефірне аналогове мовлення в Одесі, де ділять одну частоту – 7 ТВК. Також канал мовить у кабельних мережах. Це один з одеських ефірних каналів, що не отримав місця в мультиплексі «Зеонбуду» на конкурсах Нацради 2011-2012 років, а в грудні 2017 року в конкурсі на місця в одеському мультиплексі Концерну РРТ він не брав участі. У листопаді 2018 року 7 канал подав дві заявки на конкурс Нацради на два додаткових місця в регіональному мультиплексі Концерну РРТ у 22 містах Одеської області від обох своїх юридичних осіб: одну (від ТРК «Арт») – тільки на Одесу, другу (від «Ріак-інформ») – на всю область. У результаті «Ріак-інформ» виграв цифрове покриття по всій області, а «Арт» залишився без цифрової ліцензії. Власник каналу – одеський бізнесмен сирійського походження Аднан Ківан. У 2017 році Нацрада виявила в ефірі 7-го каналу «джинсу» про будівельну компанію пана Ківана, але санкцій до мовника не застосувала, вирішивши, що їй бракує повноважень.
Член Нацради Олег Черниш звернув увагу на те, що «Арт» і «Ріак-інформ», який уже має цифрову ліцензію, фактично є одним каналом зі спільною сіткою мовлення, спільною студією, спільним власником. Хоча колись це були два різні канали з двома різними власниками, які просто ділили одну аналогову частоту в Одесі – 7 ТВК. Утім, члени Нацради вирішили, що мають підтримувати в цьому конкурсі свого аналогового ліцензіата.
«Бессарабия ТВ» (ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа-юг») – кабельний телеканал, що мовить у кабельних мережах на півдні Одеської області від Білгорода-Дністровського до Ізмаїла. Випускає 3,5 години власного продукту, решту часу показують контент київських телеканалів, наприклад, «2+2». У єдиному державному реєстрі відсутня інформація про кінцевих бенефіціарів телеканалу. Через ТОВ «Молодість дистриб’юшн» і ТОВ «Ентрі-7» мовник належить двом офшорам з Белізу та Сейшельських островів. Судячи з юридичних адрес і керівників, цей місцевий телеканал пов'язаний з групою «1+1 медіа» Ігоря Коломойського. ТРК «Медіа-юг» зареєстрована по вулиці Хрещатик, 4 у Києві (там же зареєстровані інформаційне агентство УНІАН і телеканал УНІАН-ТБ), ТОВ «Молодість дистриб’юшн» зареєстроване по вулиці Кирилівській, 23 у Києві (адреса «1+1 медіа»), а керівником цієї компанії є юристка «1+1 медіа» Ірина Стройко. У грудні 2017 року та листопаді 2018 року брав участь в обох конкурсах на місця в регіональному мультиплексі Концерну РРТ у 22 містах Одеської області, але програв обидва рази.
Олег Черниш запропонував «Бессарабии ТВ» подаватися на наступний конкурс на місце в одеському мультиплексі, у якому вона вже матиме шанси на перемогу, оскільки всі охочі аналогові одеські телеканали подали заявки на цифрові ліцензії на цей конкурс. Член Нацради Олександр Ільяшенко повідомив, що через один-два тижні Нацрада оголосить конкурс на вільне місце в регіональному мультиплексі Концерну РРТ в Одеській області, яке вивільнилося після анулювання ліцензії телеканалу «Одеса-1», який так і не розпочав мовлення та подав заяву про анулювання ліцензії.
Таким чином, у результаті трьох цифрових конкурсів (грудень 2017, листопад 2018, серпень 2019) місця в регіональному мультиплексі Концерну РРТ в Одеській області розподілені таким чином:
1. ТОВ «ТРК “Клуб-ТВ”», Одеса (GTV)
2. ТОВ «ТРК “Андсер”», Одеса (А1)
3. ТОВ «ТРК “Південна хвиля-ТВ”», Одеса («Южная волна»)
4. ТОВ «ТРК “Моя Одеса”», Одеса («Думская.TV»)
5. ТОВ «Реноме інет», Одеса (Olvia)
6. Вільне місце після анулювання ліцензії ТОВ «ТРК “Одеса 1”», Київ («Одеса 1») – дочірньої компанії Прямого каналу
7. ТОВ «Гравіс», Київ («ПлюсПлюс»)
8. ТОВ «ТРК “Нова Одеса”», Одеса («Первый городской»)
9. ТОВ «Ріак-інформ», Одеса (7 канал)
10. ТОВ «ТРК “Здоров’я”», Одеса («Здоровье») – Одеса і 11 населених пунктів центральної та південної частин Одеської області
10. ТОВ «Балінформкомпанія», Балта Одеської обл. (БІК) – 10 населених пунктів північної частини Одеської області
11. ТОВ «Телерадіокомпанія “Град”», Чорноморськ Одеської обл. («Град»)
12. ТОВ «Телерадіокомпанія “Арт”», Одеса (7 канал)