Сліпий веде сліпого. П’ять найгірших теленовин про воєнний стан

Сліпий веде сліпого. П’ять найгірших теленовин про воєнний стан

10 Грудня 2018
1867

Сліпий веде сліпого. П’ять найгірших теленовин про воєнний стан

1867
Референдум на вокзалі, поділ українців за «правильністю» та вигадане «1+1» порушення всіх прав людини.
Сліпий веде сліпого. П’ять найгірших теленовин про воєнний стан
Сліпий веде сліпого. П’ять найгірших теленовин про воєнний стан

Не всі українські тележурналісти й телеполітики виявилися готовими фахово й відповідально говорити з глядачами про воєнний стан. Хтось використав дискусію для виборчої боротьби, хтось  для чергового шоу, хтось просто звів події державної ваги до себе коханого. Що ж, подібну реакцію у теленовинах викликають майже всі вагомі інформаційні приводи, але цього разу кожна маніпуляція та помилка могла ще й налякати глядачів. Ситуація з потенційним обмеженням прав людини проявила невміння чи небажання окремих журналістів швидко, професійно й точно працювати з юридичною інформацією, шукати якісних експертів і фільтрувати піар політиків. Здається, дехто сам не розібрався в тому, що пояснював глядачам. Ось п’ять найгірших телесюжетів. 

«112». Під час воєнного стану бережіть свої мобільні телефони

У програмі «Секретні матеріали» на «1+1» заявили, що під час воєнного стану на українців чекають розстріли. «112» так далеко не заходив, але повідав глядачам інші страшилки. Випуск новин о 19:00, за дві години після заяви Президента про те, що жодні права обмежуватися не будуть. «Можуть примусово залучати населення до оборонних робіт, зокрема розбирання завалів чи риття окопів. На вулицях перевірятимуть документи, оглядатимуть речі та автомобілі», — розповідає кореспондент. При цьому журналіст традиційно не згадує, що «розбирання завалів» буде оплачуватися. Ще далі у своїх прогнозах (які, нагадаємо, на момент виходу сюжету вже були спростовані) заходить «юрист» Артем Нікіфоров: «В країні буде право військовою власності. Тобто до вас на вулиці матимуть право підійти хтось і забрати навіть ваш мобільний телефон». Представник партії «Основа» забув згадати, що, по-перше, вартість відчуженого майна відшкодовуватимуть, по-друге, забрати ваш телефон на вулиці матимуть право лише вповноважені представники держави, а не «хтось». Загалом, якщо вже й робити сюжет про те, що таке воєнний стан до його безпосереднього запровадження, то робити такий матеріал комплексним і зі справжніми експертами. Навряд чи глядачі в такий момент потребують поверхових припущень.

«Україна». Олександр Вілкул та воєнний стан не на часі

Опозиціонери наввипередки намагалися вигадати якомога скандальнішу версію про справжню причину дій «влади». Опоблоківець Олександр Вілкул 27 листопада на каналі «Україна» зробив аж дві заявки на перемогу. Політик розповів, що «выборочное введение военного положение [...] опять искусственно делит украинцев на правильных и неправильных» і що «власть попытается отменить выборы именно в этих областях, потому что там очень сильна наша поддержка». По-перше, яка «наша підтримка»? Ідеться про президентські вибори, а в «Опозиційного блоку» до січня навіть не буде кандидата. По-друге, щоб, за логікою Вілкула, мешканці окремих областей не змогли проголосувати, воєнний стан та обмеження прав мають діяти не найближчі 30 днів, а в день виборів 31 березня. По-третє, яким чином воєнний стан визнає частину українців «неправильною»? І все ж найкраща цитата належить ведучій Анні Пановій у підводці до сюжету: «Воєнний стан не на часі, вважають в “Опозиційному блоці”». Таке відчуття, що тут ідеться не про загрозу державі, а про чергові протести «опозиції» в питаннях декомунізації чи мови. Там якраз теж буцімто «власть продолжает раскалывать Украину».

«Інтер». Юрій Бойко та надія на Росію

Коли у Джорджа Мартіна, автора циклу «Пісня льоду та полум’я», наступного разу виникнуть проблеми з новою книжкою, йому потрібно звернутися до Юрія Бойка. Як показує сюжет «Інтера» 27 листопада, у члена «Опозиційної платформи “За життя”» немає проблем ні з фентезі, ні з закрученими сюжетами, ні з похмурістю. Почав політик із натяку на теорію змови: «Це така детективна історія, тому що в “Урядовому кур'єрі” з'явився перший варіант указу про 60 днів військового стану, а з трибуни вчора зачитали про 30 днів». Журналісти вирішили лишити це питання в повітрі й не пояснили, що газета опублікувала указ про рішення РНБО, а не сам прийнятий закон. Після цього почалося фентезі: «[Воєнний стан. — MS] приводить до зриву президентських виборів [...] антинародне рішення, воно навіть не було підтримане залишками коаліції». А нічого, що дату виборів уже призначили, а фракції коаліції віддали «за» стан 184 голоси із 215? Також політик заявив, що воєнний стан запроваджується в областях, «які не є електоральними прихильниками діючого Президента». На минулих виборах лише в одній області Порошенка підтримали більше людей, ніж на Вінниччині. Це вже не кажучи про те, що «Подробности» навіть не спробували нагадати офіційну версію про прикордонні з російськими військами ділянки. Загалом, Бойко заявив, що нам не варто сподіватися на міжнародну допомогу й слід провести на майданчику ЄС «прямі переговори» з Росією. Тільки от Путін жодних переговорів чомусь вести не хоче.

«Україна». Олег Ляшко та непочутий голос вокзалу

Приставання Олега Ляшка до людей поруч із коліями — це окрема рубрика телеканалу «Україна». «Радикал» уже розповідав про ціни пасажирам метро та дарував українкам квіти на 8 березня на вокзалі. У черговий раз прийти до київської залізниці політика змусило голосування за воєнний стан 26 листопада. «Коли приймаються визначальні рішення [...] дуже важливо чути, про що говорять люди. Ми чуємо, що люди проти», — заявив у матеріалі «радикал» і проголосував «за» воєнний стан. На вокзал із Ляшком їздили й журналісти «Сьогодні», але жодного коментаря самих громадян у цей сюжет не вставили. Одразу після vokzal populi в ефір пустили п’ятихвилинне інтерв’ю з лідером «радикалів» уже з Верховної Ради. Адже з ким іще говорити про воєнний стан, як не з Олегом Ляшком. «Експерт» повідав громадянам, що Президент планує обмежити «абсолютно всі конституційні права» (насправді лише 12 і лише в разі сухопутної агресії) і заявив, що «якщо залишаться ті обмеження конституційних прав громадян, які хоче Порошенко, ніякі вибори не треба, тому що позбавляється українців усіх прав». Усі обмеження лишилися без змін, але «радикали» в майже повному складі закон підтримали. Крім фактологічних помилок та нездійснених обіцянок, Ляшко також поділився із громадянами невеличкою істерикою: «Вони хочуть, позбавивши українців конституційних прав, пожиттєво сидіти на своїх посадах», «Якби хотіли відбити російську агресію, давно б відбили. Вони на цьому заробляють», «Завдання Порошенка одне — узурпувати владу».

«1+1». Залиш надію кожен, хто це дивиться

Телеканал «1+1» устиг стільки разів зганьбитися на темі воєнного стану (від «Секретних матеріалів» до партії «Укроп» у «Праві на владу»), що, здається, місцевим журналістам слід сконцентруватися на стосунках міністрів і лишити серйозні теми комусь, хто зможе в них розібратися. Випуск «ТСН» 26 листопада був катастрофою майже в усьому, що стосувалося безпосередньо режиму воєнного стану.

По-перше, глядачі могли насолодитися суб’єктивністю кореспонденти Марії Васильєвої під час включень із Верховної Ради. Свій перелік потенційних обмежень прав українців вона завершила словами «власне, взяли і вписали все, що завгодно». А ще сказала, що право на освіту, наприклад, обмежили «чомусь». У принципі, журналісти мають шукати відповіді, а не ставити риторичні запитання, але нехай: обмеження права на освіту полягає у скасуванні занять у випадку загрози. Пізніше кореспондентка заявила, що Президент не виступав у Верховній Раді, бо, «ймовірно, він не захотів на себе брати весь той негатив і ту нервову обстановку в залі, ризикувати своєю появою там і приймати це все на себе». Порошенко вийшов до мікрофона через менш ніж 50 хвилин після цих слів.

По-друге, хоч на той момент в окремому звернені Президент уже заявив, що жодні права обмежуватися не будуть, Наталія Мосейчук розповіла українцям протилежне: «Громадяни поки що на місяць можуть забути про гарантовані основним законом права і свободи». З упевненістю говорила про обмеження прав і кореспондентка: «Комендантська година, перевірка документів [...] короткий перелік, м'яко кажучи, незручностей, які відчують на собі пересічні українці, поки діятиме воєнний стан».

Окрема весела історія вийшла з мобілізацією. Спочатку «Плюси» заявили, що «Порошенко пообіцяв її не проводити», потім за 12 хвилин ведуча розповіла, що «воєнний стан і указ Президента передбачають часткову мобілізацію». У тематичному сюжеті кореспондент сказав, що, «імовірно, воєнний стан означатиме ще одну мобілізацію», а наприкінці повідомлення уточнив: «Порошенко також заявив, що негайної мобілізації не буде». Так само й із виборами: спочатку «воєнний стан може вплинути на строки виборів», потім «Президент заявив, що вибори відбудуться вчасно», а наприкінці сюжету знову заява експерта Богдана Яременка: «Інакшої відповіді, ніж ув'язати це з передвиборчими кампаніями [...] Президент України нам не залишив». Це якщо не враховувати відкритої агресії РФ на морі, егеж?

По-третє, у воєнному стані «1+1» розгледіли загрозу цензури ЗМІ, причому настільки сильну, що присвятили цьому окрему заяву. Вона вийшла в ефір за дві години після офіційного повідомлення про те, що жодної цензури не буде. «Воєнний стан як спроба обмежити свободу слова. [...] Не менше занепокоєння у нас викликають спроби політичного керівництва країни обмежити наші права вільно і неупереджено висвітлювати події в країні. Стурбованість викликає той факт, що рішення президента та РНБО про впровадження воєнного стану саме зараз, на старті виборчої кампанії, обмежує право громадян України знати, що відбувається в країні, а наше - повідомляти про перебіг подій», — процитувала позицію «ТСН» Наталія Мосейчук. На жаль, журналісти так і не повідомили, як саме воєнний стан обмежує їхні можливості, й не пояснили, чому сприймають його як спробу обмежити їхні права. Крім цього, варто звернути увагу на виборчу кампанію, про яку турбуються «Плюси». Вона офіційно стартує 31 грудня, після закінчення режиму воєнного стану. Тепер телеканал вільно та неупереджено піарить Олександра Шевченка, запрошує на кожне ток-шоу членів партії «Укроп» і виділяє в рейтингах Зеленського, який ще навіть не зголосився до участі в майбутніх виборах. І ніякої офіційної виборчої кампанії «Плюсам» для цього не потрібно.

Детальніше про ці та багато інших телесюжетів читайте в матеріалі «“ТСН вражає упередженістю. Моніторинг теленовин 26 листопада — 2 грудня 2018 року».

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1867
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду