Свідок у справі Сенцова-Кольченка відмовився на суді у Росії від попередніх свідчень
Свідок у справі Сенцова-Кольченка відмовився на суді у Росії від попередніх свідчень
Засуджений у Росії до 7-річного Геннадій Афанасьєв, якого було доставлено на засідання суду у Ростові-на-Дону (Росія) як свідка у справі українського режисера Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка, звинувачених у Росії в організації терактів у Криму, відмовився від попередніх свідчень. Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Геннадій Афанасьєв, засуджений в Росії за таким же звинуваченням, як Олег Сенцов і Олександр Кольченко, заявив на засіданні Північно-Кавказького окружного військового суду в Ростові-на-Дону, що всі попередні свідчення давав під тиском.
«Відносно себе я каюсь і частково визнаю провину у зв'язку з подіями в Україні», - цитує кореспондент «Радіо Свобода» слова Геннадія Афанасьєва. Видання також пише, що пан Афанасьєв розповів, що він познайомився з Олегом Сенцовим лише як з відомим режисером. «Інших справ з ним не мав, я його обмовив», - заявив засуджений.
Крім того, свідок заявив, що не знайомий з Олександром Кольченком.
У відповідь Олег Сенцов і Олександр Кольченко, що були у залі суду, почали аплодувати. Режисер прокричав: «Слава Україні!» і «Свободу Афанасьєву!». На що Афанасьєв відповів: «Героям слава!».
«Афанасьєв сидить з прямою спиною, не відриваючись дивиться перед собою, руки вже не тремтять, але кулаки стиснуті», - повідомляє видання з зали суду.
30 липня в суді допитали ще одного свідка у справі - Олексія Чирнія. Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній були заарештовані разом з Олександром Кольченком і Олегом Сенцовим, але дали свідчення проти себе і проти режисера і активіста, за що отримали пом'якшений термін - по 7 років позбавлення волі. За умовами угоди зі слідством, на процесі Олексій Чирній і Геннадій Афанасьєв повинні давати свідчення проти Олега Сенцова і Олександра Кольченка.
Засідання у справі Сенцова-Кольценка продовжиться у Північно-Кавказькому окружному військовому суді у Ростові-на-Дону (Росія) у понеділок, 3 серпня.
Як повідомляла «Детектор медіа», Міністерство закордонних справ України заявляє про катування громадян України - Олега Сенцова та Олексія Чирнія, які перебувають в ув'язненні в РФ за звинуваченням у плануванні терактів у Криму. У МЗС підкреслили, що отримані від Олексія Чирнія в результаті незаконних тортур покази використовуються для звинувачення в тероризмі Олега Сенцова і Олександра Кольченка, «що повністю нівелює об'єктивність слідства».
Нагадаємо, перше засідання Північно-Кавказького окружного військового суду у Ростові-на-Дону (Росія) у справі українських громадян - режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченка відбулось 21 липня. На суді після обвинувального висновку російської прокуратури вони не визнали себе винними.
За версією російського слідства, український режисер Олег Сенцов начебто створив в Криму терористичну організацію, яка було структурним підрозділом забороненого в РФ «Правого сектора», «з метою виходу півострова зі складу Росії». Слідчий комітет вважає, що режисер разом з іншими обвинуваченими громадянами України з квітня по травень 2014 року скоїв в Сімферополі (Крим) підпали офісів громадської організації «Русская община Крыма» і місцевого відділення партії «Единая Россия». Крім того, фігуранти справи обвинувачуються в спробі організації 9 травня 2014 вибуху пам'ятника Леніну в Сімферополі.
16 квітня адвокат Дмитро Дінзе повідомив, що російське слідство пред'явило Олегу Сенцову звинувачення в остаточній редакції: крім уже інкримінованих епізодів за ч. 2 ст. 205 («терористичний акт»), ч. 2 ст. 205.4 («організація терористичного співтовариства») і ч. 3 ст. 222 («незаконний обіг зброї») КК РФ було додано обвинувачення і за статтею 222 КК РФ («незаконне зберігання зброї»). Наприкінці квітня адвокат заявив, що розслідування кримінальної справи стосовно його підзахисного завершено.
Кінорежисер Олег Сенцов та інші українські громадяни Олексій Чирній, Геннадій Афанасьєв та Олександр Кольченко 11 травня 2014 року були затримані й викрадені ФСБ РФ з території окупованої Росією АР Крим. Після викрадення їх доправили до слідчого ізолятора «Лефортово» в Москві. Стосовно них було порушено кримінальні справи за ч. 2 ст. 205 («терористичний акт»), ч. 2 ст. 205.4 («організація терористичного співтовариства») і ч. 3 ст. 222 («незаконний обіг зброї») КК РФ. Рішенням суду четверо українців були взяті під арешт.
Ув'язнений режисер у суді заявив, що всі обвинувачення проти нього базуються на недостовірних свідченнях однієї особи.
Суд у Росії заявляв, що вважає арештованих громадянами Російської Федерації тому, що вони як жителі Криму начебто набули громадянства Росії автоматично, не написавши своєчасно заяву про відмову від російського громадянства, і відмовлявся допускати до них українських дипломатів. Самі ж затримані стверджують, що є українцями і не набували російського громадянства.
5 лютого адвокат режисера Дмитро Дінзе повідомив, що Генеральна прокуратура Росії визнала де-факто наявність подвійного громадянства в українського режиссера Олега Сенцова, але судитиме його як громадянина РФ.
«Детектор медіа»