Нацрада не підтримала проект положення ЦВК про середньозважений показник розцінок на передвиборну рекламу
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 23 вересня не підтримала проект постанови Центральної виборчої комісії про середньозважений показник вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу в ЗМІ для проведення передвиборної агітації.
Нагадаємо, що згідно з новою редакцією закону «Про вибори Президента України» цей показник має розраховуватися, виходячи з виручки засобу масової інформації від розповсюдження комерційної реклами за четвертий квартал року, що передує виборам. Оскільки вибори призначені на 17 січня 2010 року, згідно із законом треба відштовхуватися від даних за четвертий квартал 2009 року, який іще не наступив. Тож ЦВК запропонувала брати за основу дані останнього кварталу 2008 року.
На думку Національної ради, ця пропозиція ЦВК є вільною трактовкою закону «Про вибори Президента України» і суперечить статті 60 цього закону, що може дати привід кандидатам оскаржувати результати виборів, посилаючись на порушення процедури підготовки до виборів. «Нехай Верховна Рада приймає зміни до закону в цій частині», - зазначила під час обговорення питання член Нацради Тетяна Мокріді.
Відповідно до ч. 6 ст. 60 Закону України «Про вибори Президента України»: «Розцінки вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за дев'яносто сім днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати відповідний середньозважений показник за останній квартал року, що передує року проведення виборів Президента України. Середньозважений показник вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу визначається Центральною виборчою комісією разом з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та Державним комітетом телебачення і радіомовлення України. Розцінки вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу для проведення передвиборної агітації не можуть змінюватися протягом виборчого процесу. Засіб масової інформації не може надавати знижку на оплату окремому кандидату на пост Президента України чи партії (блоку), що висунула кандидата».
Нацрада вирішила взяти до відома проект положення ЦВК та звернутися до парламентського комітету з питань свободи слова та інформації та до ЦВК з пропозицією внести необхідні зміни до ст. 60 закону «Про вибори Президента України», яка нині є неможливою для виконання.
«Якщо не внести зміни до закону, то норма про рівний доступ усіх учасників виборчого процесу до ЗМІ може бути не виконана», - застеріг під час брифінгу в. о. голови Нацради Андрій Мирошніченко.
«Детектор медіа»