Bluesky проти Х, трибунал для Путіна і тікток-камбек Юрія Бойка

Bluesky проти Х, трибунал для Путіна і тікток-камбек Юрія Бойка

18 Грудня 2024
425

Bluesky проти Х, трибунал для Путіна і тікток-камбек Юрія Бойка

425
«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють на початку тижня.
Bluesky проти Х, трибунал для Путіна і тікток-камбек Юрія Бойка
Bluesky проти Х, трибунал для Путіна і тікток-камбек Юрія Бойка

Середа, 18 грудня 2024 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 

Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».

Bluesky замість Twitter: чому користувачі тікають від Маска?

У світі соцмереж, де панують гіганти на кшталт X (Twitter), Meta і TikTok, несподівано з’явився конкурент — Bluesky. Створена одним із засновників Twitter Джеком Дорсі, ця платформа пропонує децентралізований підхід і обіцяє користувачам свободу від реклами та корпоративного контролю. Поки перші мільйони користувачів уже мігрували на Bluesky, залишається питання: чи це черговий «цифровий бунт», чи реальна альтернатива, здатна змінити правила гри? Зрозуміло,  чим приваблює платформа — своєю ідеєю та інструментами, але що буде з нею далі? Чи вистачить Bluesky сил, щоб стати новим стандартом соціальних мереж, а не черговим експериментом, що згасне? Про потенціал і проблеми нової соцмережі, яка вже змусила частину користувачів покинути твітер, читайте в тексті «BlueSky замість X: куди мігрують невдоволені твітеряни».

 

«Трибунал для Путіна»

На телеканалі «1+1 Україна» вийшов документальний фільм «Трибунал для Путіна», що продовжив цикл «ТСН. Особливий погляд» про світові події та процеси, що вплинули на Україну і перебіг російсько-української війни. Першим у цій серії став фільм спеціальної кореспондентки ТСН Ольги Кошеленко «Секретні файли Білого дому», який присвячений розвитку українсько-американських відносин. Авторкою наступної стрічки «Трибунал для Путіна» є спеціальна кореспондентка ТСН Наталія Ярмола. «Трибунал для Путіна» ставить важливе питання: чи можна притягнути до відповідальності військово-політичну верхівку Росії за злочини проти України та всього світу? На прикладі трагічної атаки на будинок у Дніпрі авторка Наталія Ярмола показує, як збираються докази для процесу століття, який може стати безпрецедентним в історії міжнародного права. Архівні кадри, експертні інтерв’ю та подорожі до Гааги й Нюрнберга роблять фільм потужним і глибоким нагадуванням про необхідність справедливості. Марія Спалєк пише, що це більше, ніж просто історія про суд над Путіним. Це фільм-застереження: непокаране зло повертається знову. Чи зуміє світ виправити старі помилки, щоб не допустити нових трагедій?  І чому цей фільм потрібний не лише Україні, а всьому світові?

Росія готується до виборів. Тікток Юрія Бойка

«Страх, загадка, напруження» — це назва мелодії, яку Юрій Бойко використовує у своїх тіктоках, пише Олександр Морський у тексті «Росія готується до виборів. Тікток Юрія Бойка». «Активність проросійського політика в тіктоку помітили наші колеги з видання “Голка”. Але нічим не гірше вона лягає на нещодавній текст “Української правди” про масову підготовку українських партій до виборів. І, як виявляється, російської партії теж. З жовтня 2024 року члени “ОПЗЖ”, які не виїхали в Росію, не очолили окупаційні адміністрації та не померли, почали ходити на новий канал пропагандистки Лани Шевчук. Колишньої ведучої забороненого NewsOne, забороненого “Нашого” та ютуб-каналу, який теж нещодавно заблокували за російську пропаганду. З листопада відео Юрія Бойка, зокрема уривки інтерв’ю з Ланою на класичні електоральні теми, з’являються в тіктоку. Також Бойко продовжує вести поки що не заблокований ютуб-канал і телеграм-канал. Повідомлення в усіх мережах здебільшого дублюються, але — розумно. Для ютубу та тіктоку, наприклад, відео обробляють по-різному, а в телеграмі — розшифровують текстом. Попри три роки повномасштабної війни, “ОПЗЖ” досі захищає російську мову, російську церкву, російські книжки, російські назви й Україну — але від геїв і “соросят”. Юрій Бойко звучить так, наче вибори вже завтра. І він збирається перемогти», — пише Морський.

Погані новини

Герой України Юрій Бойко — не найстрашніше, що є в тіктоці, вважає Лєна Чиченіна. Відео, у якому проросійського політика Бойка називають «Героєм України», викликало обурення і хвилю обговорень серед користувачів. Однак це лише частина проблеми, аналізує редакторка «Антоніни»: платформа переповнена треш-контентом, конспірологією та маніпулятивними наративами, які набирають популярність без будь-якого контролю чи відповідальності. Лєна Чиченіна дослідила, на кого підписаний сам Бойко і які меседжі ті персонажі згодовують аудиторії. Чому це важливо? Алгоритми тіктоку підхоплюють і поширюють подібні відео, що викликає занепокоєння щодо їхнього впливу на суспільну думку. Наскільки це явище небезпечне і як український сегмент тіктоку став майданчиком для абсурду та пропаганди — читайте тут. Додам лишень, що Юрій Бойко перепросив за відео про «радикалів» після виклику на допит в СБУ.

 

Росія прагне зірвати українські вибори: як протидіяти?

Росія по всьому світу втручається у вибори в демократичних країнах, застосовуючи будь-які засоби: від кібератак до прямого підкупу виборців, від поширення дезінформації та розколювання суспільства за її допомогою до дискредитації «неприйнятних» для російської влади кандидатів. І навпаки — підтримує тих політиків чи партії, які йдуть на співпрацю з путінським режимом. Очевидно, що і вибори в Україні (коли б вони не відбулися після війни), не стануть винятком. Україна — і держава, і суспільство — має підготуватися до такого втручання, щоби зберегти суверенітет, демократію та свободу, за які воюють і помирають українці. «Детектор медіа» звернувся до фахівців і поставив їм два запитання: «Наскільки ймовірним ви вважаєте втручання Росії у вибори в Україні, коли вони відбудуться?» та «Які зусилля мають зробити держава та громадянське суспільство України вже зараз, щоб запобігти ризикам втручання Росії у вибори, що відбудуться після завершення повномасштабної війни?». І в одному всі опитані «ДМ» одностайні — втручання Росії буде. Відрізняється думка наших респондентів лише в тому, чи можемо ми цьому втручанню запобігти. І якщо можемо, то як саме.

І одразу залишаю посилання на новий випуск історичного сезону проєкту «Локшину замовляли?», де Вадим Міський розповідає, яку дезінформацію вкидають російські пропагандисти, як змінюються їхні методички для того, щоб досягати політичних цілей, і яку локшину намагаються згодувати кремлівські кухарі різним споживачам: і росіянам, і українцям, і мешканцям західних країн. Чи справді Крим — «споконвічно російський»? А Одеса — «центр Новоросії»? Як міфи імперської пропаганди впливають на сучасність?

Без перемовин і без компромісів

Огляд політичних токшоу від 5 грудня 2024 року демонструє різні акценти каналів у  ключових темах: внутрішня політика, війна та перемовини. «1+1» сфокусувався на військових загрозах і позиції Заходу, ICTV обговорював перспективи санкцій та допомоги, «Україна 24» продовжив критику влади, а «Еспресо» зосередився на єдності суспільства під час війни. На Прямому обговорювали появу «мін’єду», а на Першому визначали, чи можливі вибори наступного року. Мій колега Олександр Крумін, підсумовуючи свій огляд токшоу, зауважив, що  загальний тон дискусій — песимістичний, з недовірою до можливості мирних переговорів та зосередженням на внутрішніх політичних протистояннях. І що токшоу вкотре стали ареною для політичних меседжів, де дискусії часто скидалися радше на передвиборчу боротьбу, аніж конструктивний діалог. Подробиці в тексті «“Немає навіть “обнюхування” перемовин”. Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року».

Про саморегуляцію медіа як найвищий ступінь усвідомлення відповідальності перед аудиторією пише у своєму тексті Світлан Остапа. Але з уточненням, що співрегуляція не зможе повністю її замінити. Про це йшлося на міжнародній конференції «Точка перетину: Взаємодія саморегулювання та співрегулювання медіа в Україні», яка відбулася 10 грудня 2024 року. Учасники конференції говорили про різницю між саморегуляцією та співрегуляцією в медіа, ділилися міжнародним досвідом і підбили підсумки першого року втілення новації закону про медіа — створення органів співрегулювання в Україні.

Медіатреш

І насамкінець — розвінчання від Антоніни карколомного розслідування про те, як Олександра Терена готують до політики. Діставайте шапочки з фольги, пише редакторка Лєна Чиченіна і уточнює, що можна навіть дві шапочки та іконку. Психологиня з ютубу Олена Шпундра у своїх відео почала поширювати конспірологічні теорії про ветерана та учасника «Холостяка», ставлячи під сумнів обставини його поранення та популярність. Блогер Богдан Беспалов, який неодноразово критикував шоу «Холостяк» і репліки Терена, називає заяви Шпундри неприпустимими й закликає звернути увагу на небезпечність таких наративів. Лєна Чиченіна розібрала ситуацію.

Наразі це все.

Дякую, що дочитали цей лист до кінця.

 

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмітелеграмі,  вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
425
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду