Міжнародні медіа-організації засудили «антипротестне» законодавство в Україні
Віденський Міжнародний інститут преси (IPI) та його філія - Медіа-організація Південно-Східної Європи (SEEMO) засудили ухвалення законодавцями в Україні широкого антипротестного пакету, що відновлює кримінальне переслідування за наклеп та суворо обмежує свободу слова і і зібрань, повідомляє сайт IPI.
Прийнятий поспіхом і без обговорення підняттям рук законодавців під час сутичок у сесійній залі парламенту, цей пакет спрямований на припинення акцій протесту, що упродовж майже двох місяців охоплюють Київ у відповідь на відмову президента Віктора Януковича підписати угоду про асоціацію з Європейським Союзом, наголошують представники медіа-організацій.
Законодавство, говориться у заяві, викликало широку критику спостерігачів за свободою преси і слова - європейських офіційних осіб і Держдепартаменту США IPI та SEEMO посилаються, зокрема, на заяви представника ЄС в Україні Яна Томбінського та міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта.
Пан Томбінський нагадав: «Норми слід ухвалювати через належні процедури. Інакше довіра до демократичних інститутів і до правової системи опиняється під загрозою».
Нагадаємо, обидва представники з питань свободи медіа Дунья Міятович і президент Європарламенру Мартін Шульц закликали Януковича накласти вето на законопроекти.
Старший радник IPI зі свободи преси Стівен Елліс додав до цих коментарів: «Ухвалені заходи серйозно підривають демократію в Україні. Ми закликаємо уряди усього світу поставити до відома керівництво України, що ці кроки неприйнятні. Ми закликаємо також українських законодавців скасувати ухвалені закони».
Business News Europe на основі списку, складеного з твітів незалежним журналістом Максимом Такером (Maxim Tucker) інформує, що «диктаторський пакет» передбачає серед інших заходів:
- відновлення кримінального переслідування за наклеп і послаблення критеріїв, за яким він визначається;
- дозвіл уряду таврувати неурядові організації, які отримують фінансування з-за кордону як «іноземних агентів» і закривати їх;
- наклеювання за будь-яке втручання чи перешкоджання діям державної влади ярлика «екстремізму» та запровадження кримінальної відповідальності за публікацію будь-якої "екстремістської" інформації;
- Встановлення кримінальної відповідальності за публікацію певної інформації про державних службовців і силовиків, зокрема, підозрюваних у скоєнні порушень прав людини стосовно демонстрантів. Цей захід розширює також амністію силовиків, раніше звинувачених у таких порушеннях;
- Запровадження кримінальної відповідальності за носіння під час акцій протесту шоломів і вимога до тих, хто прагне використовувати у зв'язку з протестами реквізити, сцену або радіомовлення, звертатися за попереднім дозволом до влади;
- Вимогу до інтернет- провайдерів в Україні реєструвати нові ліцензії;
- Заборону пересуватися автоколонами за участю більше п'яти транспортних засобів та блокувати доступ до резиденцій;
- Вимогу до користувачів SIM-картками ідентифікувати себе і укладати контракти з телекомунікаційними провайдерами, що дає змогу посилити спостереження за користувачами мобільного зв'язку.
«Детектор медіа»
