Для тих, кому начхати

20 Листопада 2012
9359
20 Листопада 2012
15:10

Для тих, кому начхати

9359
Наступної суботи – день скорботи. День пам’яті жертв Голодомору. Щорічний день жалоби, коли розважальні програми не мусять виходити в ефір
Для тих, кому начхати

І от стали відомими телевізійні анонси на тиждень, що починається. Зокрема, у продажу з'явилася газета «Телепрограмма». Субота, 24 листопада.

 

Перший національний. О восьмій ранку - «Шустер live». Спецвипуск, а чи повторення п'ятничного «календарного» ефіру? Хоч би як, а навряд чи Савік Шустер обійде увагою тему Голодомору. Дуже хотілося б, щоб випуск його програми - хоч поточний, хоч спеціальний - не перетворився на щорічне з'ясування: чи був Голодомор, а чи його не було? Чи можна його кваліфікувати як геноцид, а чи ні? Щоб гості студії просто згадували - родинні перекази, те, що вони чули від рідних та знайомих. Згадували своїх прадідусів та прабабусь, односельців - усіх тих, чиє життя обірвалося в першій половині 1930-х. Адже, попри всі офіційні заборони радянської доби, Голодомор 1932-1933 років ані для кого не був секретом, про нього знали всі, хто живе в Україні. А ще дуже хотілося б, щоб студія була не такою гламурною, як завжди, й щоб на найвиднішому її місці палала свічка.

 

Дуже хотілося б, щоб цього дня національна катастрофа українців не перетворилася на тло для звичних баталій гостей студії.

 

Тло й привід для тих баталій, коли головним є процес, а не результат, і коли глядачам, зрештою, стає однаково, якого висновку дійдуть (чи, радше, не дійдуть) зібрані у студії віп-персони. Коли головний інтерес становить не те, що казатимуть учасники програми, а ЯК вони це казатимуть. «Він його правою, а він його лівою, а вона їх обох ногою, а поважний експерт усіх їх трьох стосом книжок по голові», - ми й не помітили, як наші високополітичні ток-шоу перетворилися на бої «інтелектуальних» гладіаторів, на «інтелектуальний» цирк. Коли єдиною метою й єдиним сенсом їхнього виходу в ефір стали групові бої без правил.

 

Іноді закрадається навіть думка: а може, зовсім не просто так до ток-шоу допускають представників опозиції? Може, не просто так у ток-шоу лунають згадки про події, про які не почуєш у випусках новин? Може, це й є найперший доказ: ток-шоу - такі, якими вони є на нашому телебаченні - джерелами інформації, принаймні стійкої інформації, що залишається в пам'яті, не є?

 

З тематичних спецпроектів Перший канал запропонує глядачам документальний фільм «Голодомор. Технологія геноциду», художній фільм «Голод-33», ще одну документальну стрічку «Одужання. Особистий рахунок», а також трансляцію з Національної філармонії і «Вшанування пам'яті жертв Голодоморів» з перервою на «Підсумки дня» й «Кабмін». Жалоба жалобою, а «Кабмін» за розкладом.

 

Двічі на каналі - о 16:00 і 19:32 - буде Хвилина мовчання. О десятій вечора анонс обіцяє концерт інструментальної музики «Радіобенду Фокіна». Можливо, це буде жалобна або класична музика...

 

А ще в день жалоби Перший національний ніяк не міг обійтися без «В гостях у Дмитра Гордона». Ні, й справді: не анекдоти ж там розповідатимуть - то й згодиться. Цього разу гостем буде третій президент України Віктор Ющенко, який послідовно вшановував пам'ять про українську трагедію.

 

І в той самий день - футбольний матч між «Шахтарем» та «Говерлою». От цікаво: чи люди, що перебувають у стані жалоби, завжди переглядають футбольні матчі? А чи емоції, що виникають під час футбольних матчів, є жалобними самі по собі? Тут претензії, власне, не так до каналу, як до національної футбольної федерації: може, вона не знала, що то за день буде 24 листопада?

 

На тому самому каналі в ефір виходить ще й «Ера». Вона розсудила практично: хай увесь той жалобний офіціоз тягне на собі Перший національний. А сама вона пропонуватиме глядачам «Корисні поради», «Олімпійський виклик», «Твій голос», «Еру здоров'я». І - кульмінація - програму, що її позначено як «Концерт "Цветы"». Вийде в ефір він, щоправда, коли на календарі буде вже 25 листопада, - за п'ять хвилин після опівночі. Мовляв, чекали всі, чекали, поки скінчиться ця жалобна тягомотина, й нарешті дочекалися - ура, товариші, веселімося!

 

Судячи з газети «Телепрограмма», великий сюрприз підготував нам «Інтер». З 12:05 і до «Подробиць» о 20:00 канал має намір показувати телесеріал «Морські піхотинці». Навряд чи хто сперечатиметься: «Морпіхи» - це саме те, чим можна найкраще вшанувати пам'ять жертв Голодомору. Жодної іншої програми, присвяченої Голодомору, в анонсі передач каналу немає. Натомість є «Орел та Решка», «Україно, вставай!», «Сімейний пес», «Червоне та чорне».

 

Не анонсовано спеціальних програм і на «1+1». Цей канал вирішив вчинити так само, як і «Інтер»: з 11:30 і до випуску ТСН о 19:30 в ефірі заплановано телесеріал «Кедр пронизує небо». За випуском новин має вийти художній фільм «Висоцький. Дякую, що живий», а слідом за ним анонсовано програму «Висоцький: так залиште зайві суперечки». Ранковий ефір каналу прикрасять фільми «К-19» та «Американська дочка».

 

СТБ у ранковому ефірі покаже документальну стрічку Національної телекомпанії України «Голодомор. Технологія геноциду», після чого - російський документальний фільм «Голод у брехні». Далі в телепрограмі анонсовано російський восьмисерійний серіал «Мій генерал». І знов-таки, як і в попередні роки, СТБ не зміг обійтися цього суботнього вечора без шоу «Х-фактор». Чорна сукня ведучої, сумні пісні і дві згадки за вечір про День пам'яті - оце й усі поступки, на які готовий СТБ цього дня? Традиційні «Моя правда» і «Детектор брехні» завершать вечір, ще більше уподібнивши цю суботу до всіх інших.

 

«Україна» почне свій ефір зі «Срібного апельсину», а далі, після «Событий», «Ранку з "Україною"» та «ДНК-портрету нації», аж до глупої ночі на каналі будуть суцільні телесеріали: «Подружжя», «Злочин буде розкрито», «Тільки про кохання», «Яблуневий сад». Назвати всі перелічені серіали жалобними навряд чи повернеться язик.

 

На ICTV цього дня традиційно буде кіно: «Категорія-7», «Перевізник-3», «Роккі-4» та інші. «Туману-18», на жаль, не обіцяють. Буде й документальний фільм «22 червня. Фатальні рішення». Як уже сумувати, то хоча б із гідного приводу, а не з якоїсь там загибелі якихось хохлів - правда ж?

 

Ще менш зважено добирав кіно й мультфільми для суботньої програми Новий канал: «Звільніть Віллі», «Роги і копита: повернення», «Пінгвіни Мадагаскару», «Лох-Несс», «Прокинутися знаменитим», «Зачарований принц», «Ненсі Дрю», «Принцеса», «Валл-І», «Машина часу», «Війна»...

 

«Казки Андерсена», «Острів загублених душ», «Осінні турботи» (в селян 1932 року?), «Ілюзіоніст» та інші фільми покаже нам К1. «Повнота радості життя», «Київ-музика», «Якісне життя», «Світовий рекорд української пісні» ми зможемо побачити на «Києві».

 

«День пам'яті жертв Голодомору» - так написано в газеті з самого верху анонсів програми на КДТРК. «Спортивні кумири», «Мандрівка в дивосвіт», «Олімпійська хвиля», «Абетка здоров'я», «Наодинці з музикою», художній фільм «Осінь. Чертаново» - от як відзначатиме канал цей день. Співвіднесіть зміст події з наведеними назвами програм - інакше, як наругою, ці назви не виглядатимуть.

 

Натомість глядачі опозиційного й патріотичного ТВі литимуть сльози цілий день: «Правдиві історії. Титанік», «Великі історії кохання. Георг VІ та Королева-мати», «Історичні хроніки з Олександром Сванідзе. 1943. Маршал Василевський», «Великі історії кохання. Інгрид Бергман та Роберто Росселліні». Катастрофа «Титаніка» - це, звісно ж, не якийсь там Голодомор. Певне, для того, щоб глядачі робили перерви між литтям сліз, канал додав до програми ще «Музику для дорослих», «Сім чудес України» (й Голодомор - одне з них?), «Здорове життя з Іриною Трухачовою» (яка шкода, що не чули порад пані Трухачової українські селяни 1932-1933 років!), «Гру у слова й не тільки». Нічого спеціального до дня жалоби - навіть Хвилини мовчання - в анонсі не знайти.

 

«Бізнес-час», «Здорові історії», «Трансмісія», «Автопілот-тест», «Вікно в Європу» - такою буде скорботна програма 5-го каналу.

 

Окрім Першого національного та «Культури», спеціальних програм ушанування пам'яті жертв Голодомору не знайти принаймні у «Телепрограмме» ніде. Фільми, серіали, випуски інформаційних програм, суботнє шоу «Х-фактор».

 

Так, веселої музики й комедій, радше за все, в ефірі здебільшого не буде. Але чи пасують до дня скорботи трилери, мелодрами й «круті» детективи? Що є сил стримувати сміх, неприховано очікувати, коли вже нарешті скінчиться той день жалоби, - це зовсім не те саме, що вшановувати пам'ять жертв. А чи, може, для роботи на телебаченні в нас спеціально відбирають тих, у кого в родинах Голодомор нікого не забрав? Для кого ця трагедія - чужа?

 

Хто не може оцінити минулого, той не має майбутнього. Атомізоване суспільство, де нікому ані до кого й ані до чого немає діла, ніколи не дасть собі ради. Телебачення, яке замість жалоби робить вигляд жалоби, та ще й дуже непереконливий вигляд, не може стати четвертою - та хоч три тисячі четвертою - владою. Там, де панують бездушні ЗМІ, неодмінно править бездушна влада.

 

Даруйте за цей набір банальностей - виходить, що для наших телевізійників вони не є очевидними.

 

P.S. від «Детектор медіа». Матеріал написано на основі анонсів газети «Телепрограмма» і сайтів телеканалів. На момент публікації статті жоден із телеканалів, окрім Першого національного, не анонсував спецпрограмування до Дня пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій. До суботи лишилося кілька днів, тож телевізійники ще мають час подбати про належне наповнення свого ефіру.

 

Фото - electric.org.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9359
Читайте також
29.11.2012 12:48
Борис Бахтеев
для «Детектор медіа»
9 852
27.11.2012 11:55
Інна Долженкова
для «Детектор медіа»
8 210
26.11.2012 13:20
Борис Бахтєєв
для «Детектор медіа»
9 407
Коментарі
6
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
"вику"
4383 дн. тому
Зато 9 мая проектов про войну везде хоть отбавляй, это любимый ваш "праздник",- главное не вспоминать о пакте Молотова -Риббентропа, чтобы не портить дух праздника, а то будешь выглядеть злобным укром, бездельником-деградантом и т.п.
вик
4384 дн. тому
"Ніхто спеціальних програм для цього не зробив". У вас уже крыши набекрень. Ежегодно клепать что-то "новое"? Выдумывать? Врать? Приписывать умерших? Снова обсасывать тему каннибализма? Какой канал не включишь - а там про детскую ручку, торчащую из кастрюли. Люди, в кого вы превратились? Вам так сладко быть несчастными ПОЖИЗНЕННО, что вы готовы умереть все сегодня же. Нельзя жить только смертями! Это приводит в ступор, убивает жажду созидания и творчества. Ваше канючение так громко и невыносимо, а часто и просто ЛЖИВО, что в этот день лучше не включать телевизор. Причем, когда уличаешь вас во лжи, ответ один (любимый штамп): ты- украиножер! А был же ж талантливый, добрый и работящий народ. А стало стадо злобных великих укров - бездельников-деградантов. Голодомор - любимый ваш "праздник". Увы, я тоже из этого народа. И нас, вменяемых, уже меньшинство.
Нюра
4384 дн. тому
А когда это интересно Шустер развязывал гладиаторские бои н атему годомора?Что то такого нерпимоминаю.Всегда с уважением освещал эту тему.не нужно передергивать с теми кто был в зале.Шустер же не идиот себе врагов клепать
Сигналу
4384 дн. тому
Шановний Сигнал, так автор якраз звернув увагу на те, що крім Першого національного і "Культури" ніхто спеціальних програм до цього дня не зробив. Совість треба мати і увагу, щоб спершу читати статтю, а потім коменти строчити:)
Санітар
4384 дн. тому
Сигал, не переймайся так, адже головне, що все це (і совість, і увага) є в тебе. Стільки, що аж на двох вистачить. Про всяк випадок, перечитай іще раз статтю. Може, знайдеш щось несподіване для себе... :)
Cигал
4384 дн. тому
Как не стыдно ?Посмотретьна сайте Певрого ,сколько в пресс-релизе всего готово к теме голодомора,там столько программ,сколько нет ни на одном канале.Совесть нужно иметь и внимание,чтобы такое писать не посмотрев нормально программу
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду