Хто кому вклонився і хто кого підтримав?

5 Серпня 2011
17093
5 Серпня 2011
14:03

Хто кому вклонився і хто кого підтримав?

17093
Хіба ледь більше десятка підписантів листа до Януковича – це достатньо, щоб робити висновки про всю багатотисячну інтелігенцію?
Хто кому вклонився і хто кого підтримав?

Учора мені аж двічі телефонували гостьові редакторки програм прямого телеефіру з однаковим проханням: «Ми обговорюватимемо листа української інтелігенції на підтримку президента. Чи не могли б ви взяти участь у нашій програмі?» На жаль, довелося відмовити обом - форс-мажорні обставини бувають у кожного. Але формулювання, використані щирими і милими дівчатами, спонукали мене, повернувшись пізно ввечері додому, сісти за комп'ютер і ввімкнути пошуковик Google. А далі довелося і в буквальному, і в переносному сенсі цих слів хапатися за голову...

 

Ось лише деякі заголовки повідомлень на цю тему, оприлюднених на сайтах інформагенцій, інтернет-видань та газет:

 

«Українська інтелігенція вклонилася перед Януковичем у найгірших традиціях "совка"»

 

«Українська інтелігенція підтримає Януковича в боротьбі з корупцією»

 

«Українська інтелігенція "вклонилася" Януковичу»

 

«Українська інтелігенція подякувала Януковичу за боротьбу з корупцією»

 

«Українські інтелігенти підтримали Президента»

 

«Янукович подякував за лист підтримки від інтелігенції»

 

«Українська інтелігенція підтримала Януковича»

 

«Інтелігенція вважає Януковича полум'яним борцем з корупцією»

 

«Інтелігенція підтримала Януковича»

 

«Президент подякував українській інтелігенції за підтримку в боротьбі з корупцією»

 

«Д. Понамарчук висловив солідарність з українською інтелігенцією, яка підтримала Президента».

 

І так далі, і таке інше.

 

Добре би було, якби все пояснювалося банальним непрофесіоналізмом, тим, що ані новинарі, ані редактори подібних ЗМІ не мають зеленого уявлення про логіку Аристотеля, про те, що вже понад дві тисячі триста років освічені люди знають: поняття «деякі» зовсім не тотожне поняттю «всі», відтак на основі притаманних тільки кільком складовим певної множини ознак говорити про наявність цих ознак у всіх складових цієї множини й у множини як такої - груба помилка.

 

Справді, хіба ледь більше десятка прізвищ підписантів цього листа, пов'язані з яким сюжети жваво обговорюються в інтернеті, - це і є необхідне та достатнє число представників інтелігенції, за яким можна робити висновки про всю багатотисячну інтелігенцію? Тим більше що майже всі підписанти - управлінці високих рангів, себто чиновники від науки та освіти... Проте, як бачимо, деякі опоненти влади (згадайте критично-іронічні заголовки) нічим у сенсі володіння логікою не відрізняються від її апологетів.

 

Але, повторю ще раз, непрофесіоналізм та нехлюйство працівників засобів масової дезінформації України (а саме на них перетворюються ЗМІ, оперуючи подібними заголовками) - це далеко не найгірше, що може лежати в основі того, що відбувається на наших очах. А що є найгіршим? Щоби спробувати відповісти на це запитання, вчитаймося у слова відповіді Віктора Януковича підписантам листа:

 

«Для мене дуже важливо почути слова вашої підтримки як моральних лідерів народу. Усе ваше життя, ваша позиція і ваші чини завжди були прикладом чесності, відповідальності та вірного служіння українському народові... Я ще раз переконався, що мої зусилля в боротьбі з корупцією знаходять розуміння і підтримку українських еліт. А значить - нашого народу».

 

Що логіка тут також, м'яко кажучи, шкутильгає - річ самоочевидна. Бо ж, скажімо, як може «вірно служити українському народові» персонаж, котрий при розпаді СРСР узяв не українське, а російське громадянство? І у якого народу він є «моральним лідером», стверджуючи: «Украина приращена к России совершенно неотрывно...»? А як із іншим підписантом, котрий до 1991 року був одним із провідних борців з «українським буржуазним націоналізмом» у Київському держуніверситеті, а потім у мить став одним із найбільш запеклих проповідників цього самого українського націоналізму? То як - усе його життя було прикладом «чесності, відповідальності та вірного служіння українському народові» - чи тільки частина? І яка саме?

 

Я вже не кажу про вживання цього поняття у множині - «українських еліт». Невже ж кільканадцять персон уособлюють усі українські еліти, ба більше - весь народ? І невже ж опоненти Януковича - поза народом?

 

Мимоволі згадується пісня початку 1930-х:

 

«Уперед полком єдиним

Більшовицька сила йде...»

 

А хто поза цією єдиною і монолітною силою - тому буде лихо...

 

Утім, як на мене, адміністрація Віктора Януковича цілком свідомо ігнорує правила логіки та здоровий глузд: йдеться про використання у пропаганді словесних кліше совєтського, ширше - тоталітарного типу. Враження таке, що ще трішечки, ще от-от - і ми почуємо з вуст речників адміністрації про «безвідповідальну псевдоеліту» та про «ворогів українського народу».

 

Та проблема не в цій високооплачуваній публіці (зрештою, на що вони ще здатні?). Проблема в журналістському корпусі, певна (і боюся, що значна) частина якого свідомо чи несвідомо ретранслює у медіа-простір совєтські словесні формули, таким чином відтворюючи їх у масовій свідомості. Бо хто з читачів старшого і середнього віку не пам'ятає колективні листи в «Правді» найвищого рівня і її місцевих подобах, де чи то одностайно засуджувалися зловорожі підступи, чи не менш одностайно підтримувалася мудра політика партії та особисто чергового генсека? Колективні листи, які рясніли словами «народ», «непорушна єдність», «ваша, Леонід Ілліч, мудра політика» тощо. Вони не просто втовкмачували в голови масового читача потрібні владі «прописні істини» - вони ще й виступали важливою складовою того процесу, який філософ Мераб Мамардашвілі називав «випалюванням смислового поля» за допомогою «мертвих слів», нищенням самої здатності мислення, яке заміщалося вживанням індивідом готових на будь-який випадок мовленнєвих «шлакоблоків», випрацюваних ідеологічно-пропагандистською машиною. А це в кінцевому підсумку не просто породжує можливість маніпулювання окремою людиною та людськими масами, а призводить, як зазначав мислитель, до антропологічної (відтак, і соціальної) катастрофи.

 

Отакі от маємо гарні перспективи - як то пишуть, «за активної інформаційної підтримки» певної частини журналістської спільноти...

 

Звичайно, знайдуться охочі стверджувати, що автор цих рядків перебільшує, робить із мухи слона, а із одного листа - ціле явище. Пробі, явище вже існує - досить ввімкнути пошуковик, щоб уявити його масштаби. А очевидна непрофесійність багатьох журналістів, їхня неуважність до слова, глухота, оперування готовими «шлакоблоками» замість праці мислення - чи не є все це ознаками наближення тієї самої антропологічної катастрофи?

 

Утім, на повну силу ми маємо шанс відчути її ходу, коли по всій країні, по вишах і наукових інститутах, школах і лікарнях почнуться збори «трудящої інтелігенції» на підтримку того листа, про який ішлося у статті, коли люди голосуватимуть «за», побоюючись утратити роботу чи внаслідок відновленої совєтської звички, коли більшість мас-медіа інформуватимуть аудиторію про непорушну єдність партії та народу. Ігноруватимемо цю перспективу, радо наближатимемо її чи робитимемо щось для убезпечення від неї?

Фото - Ukranews

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17093
Читайте також
06.08.2011 10:39
Інна Долженкова
для «Детектор медіа»
11 307
05.08.2011 12:27
Тетяна Ніколаєнко, «Українська правда»
26 820
Коментарі
3
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
ѯенѩ
4887 дн. тому
Завжди приємно читати статті Грабовського - логічно бездоганні, з чітко розставленими наголосами, влучними формулюваннями, цікавими історичними екскурсами й аналогіями. Дякую.
хам
4888 дн. тому
Влада, що не рахується з людьми є злочинною. Влада повинна працювати на людей, а не знущатись із них. Таку владу народ не обирав. Влада повинна виходити на діалог з людьми, а не займатись рекетом. При владі самозванці, що шахрайським чином захопили чужі крісла.(звідки у Києві взявся Попов…?).
Drahoman
4888 дн. тому
Гарна й виважена стаття. Лишень, мені здається, у цих випадках Арістотелева логіка не працює. Сьогодні в інформпросторі й системах зомбування працюють інші логіки.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду