Інфляція в головах

16 Травня 2008
11817
16 Травня 2008
09:58

Інфляція в головах

11817
Огляд політтехнологій у медіа за 14–20 квітня 2008 року.
Інфляція в головах
Деградація по-київськи – Антикорупційний ажіотаж – Ultima ratio, або Прем’єр порушує обітницю мовчання. Ці та інші сюжети – в черговому огляді політтехнологій у медіа за 14–20 квітня 2008 року.
 
З технологічної точки зору позачергова виборча кампанія у столиці, яка офіційно стартувала у квітні, дуже виразно ілюструє тезу про ідеологічну і креативну неспроможність головних політичних гравців. Саме цей, уже очевидний більшості експертів, факт є, можливо головним «козирем» нинішнього мера, ключовим моментом його переваги над опонентами. Поза сумнівом, масштабна фінансова «обробка» телеканалів та інших ЗМІ має місце. Цілком вірогідними є припущення експертів щодо активної участі окремих високопосадовців у конструюванні електорального пейзажу з фальшованих блоків та кандидатів-двійників та використанні свого адмінресурсу для додаткового стимулювання добре оплачуваної телевізійної джинси.
 
Але все це, і багато чого ще, вже колись робилося – причому в загальнонаціональному масштабі, і бажаного результату, як ми пам’ятаємо, не принесло. За кілька останніх років вся українська політична еліта яскраво продемонструвала власну недолугість – ігноруючи власні зобов’язання, порушуючи домовленості, дискредитуючи будь-які раціональні і справді затребувані суспільством ідеї і наміри на догоду політичному інтриганству та інформаційним маніпуляціям. Тепер ця еліта опинилася у смисловому тупику і виявилася не здатною нічого запропонувати перш за все активній частині українських громадян, яка знову занурюється в абсентеїстські настрої, як це вже було у пізньокучмівські часи.
 
Вже з самого початку цьогорічної виборчої кампанії команда мера пустила в хід весь класичний арсенал інформаційних маніпуляцій, якими у першій половині 2000-х широко користувалася команда «антикризових менеджерів» під керівництвом Віктора Медведчука. Достатньо взяти у руки будь-який зі спецвипусків якогось із київських муніципальних видань, які тепер безкоштовно роздаються всім охочим – і ви маєте в руках практичний посібник із елементарних «чорних технологій». Ура-репортажі про візити мера до знедолених, закриття новобудов і знесення хрущовок, видача ордерів на квартири – все це виключно справа рук однієї людини. А поряд – міфічні соціологічні контори, що демонструють захмарні рейтинги Черновецького, ефемерні, а часом і реальні «експерти», які прогнозують перемогу нинішнього мера, «страшилки» про агітаторів від опозиційного кандидата, які, мовляв, збирають із пенсіонерів паспортні дані для фінансових афер, та про концентрацію у Києві грузинських (!?) злодіїв у законі та ще ціла купа подібної ахінеї, відверто і цинічно розрахованої на не надто освічену і люмпенізовану частину електорату, яка, власне, і привела нинішнього мера у його крісло.
 
Біда ж конкурентів Черновецького в тому, що весь їх рекламний креатив фактично також адресований цьому ж електорату, – бо для того, щоб розраховувати на іншу, більшу частину киян, надто мало вішати симпатичні портрети, вручати халявні пакети із символікою і листівки з газетами, розставляти на вулицях плазмові екрани і з них роздавати чергові нереальні і безвідповідальні обіцянки. Для початку треба було складати «чистіші» списки, берегти власну репутацію, не піддаватися на спокусу участі в дерибані діамантової столичної землі, об’єднуватись і визначатися з єдиним кандидатом. Але навіть побіжний огляд кандидатів на мерське крісло та їх соратників не давав жодних підстав сподіватися на такий сценарій. От і виходить, що, поринувши на два місяці у вир цинічної інформаційної війни, переважна більшість киян може знову віддати долю свого міста в руки людей, згідних обмінювати свій голос на пайки та грошові доплати – просто через відсутність гідної альтернативи. І цей урок київських виборів може бути значно важливішим для українських політиків, аніж те, кому саме з них вдасться долучитися до чергового раунду переділу столичних ресурсів. Якщо хтось із них ще пов’язує своє майбутнє з цією країною...
 
***
 
Поки прем’єр-міністр та її найближчий соратник вступали в боротьбу за Київ, Президент вийшов на публіку з черговою порцією претензій до уряду. Першим пунктом на тижні стала критика Президентом запропонованої урядом схеми земельних аукціонів, яку він назвав сприятливою для корупції. Заява про це прозвучала під час варшавського візиту Президента, а вже днем згодом Президент зібрав нараду силовиків та урядовців, щоб учергове спробувати активізувати та скоординувати антикорупційні зусилля держави.
 
«Ющенко каже, що Тимошенко хоче сприяти корупції?
(14.04.2008, «Українська правда»)
Президент Віктор Ющенко вважає запропоновану урядом схему проведення земельних аукціонів сприятливою для корупції.
Про це він заявив в понеділок в інтерв'ю журналістам у Варшаві, повідомляє прес-служба президента.
"Я переконаний, що це нова схема корупції", – сказав Ющенко, порівнявши її з тою ситуацією, яку створила робота Тендерної палати.
Президент вкотре звернувся до уряду з проханням уважно поставитися до тої позиції, яку він висловлює в питанні проведення земельних аукціонів – йдеться зокрема про те, що порядок їх реалізації має бути розроблений в інтересах місцевих громад.
"Власником української землі не є уряд", – наголосив Ющенко.
"Завдання уряду – не торгувати землею", – зазначив Ющенко, закликавши натомість Кабінет Міністрів розробити новий механізм проведення земельних аукціонів, який був би прозорим».
 
«Вопросы коррупции, в том числе и в земельных отношениях, в очередной раз поднял президент
(ТРК "Україна", "События", 15.04.2008)
Александр МОЗГОВОЙ, ведущий: Вопросы коррупции, в том числе и в земельных отношениях, в очередной раз поднял президент. Виктор Ющенко непреклонен, виновные должны нести уголовную ответственность. Глава государства признает, наибольшего разврата подкуп и развращения взятками обрели в органах исполнительной власти. О президентских рецептах борьбы с преступным явлением Инна Христич.
Инна ХРИСТИЧ, корреспондент: Конференц-зал Секретариата президента заполняют люди в пагонах и в штатском. Ближе к началу подтягиваются высокопоставленные участники заседания. Юлия Тимошенко сперва занимает место в первом ряду, когда появляется президент, садится рядом, по правую руку. По левую Раиса Богатырева. Вещание начинается.
Виктор ЮЩЕНКО, президент Украины: "Якщо ми хочемо відверто боротися з цим злом, якщо ми хочемо давати відповідь чесно нації, нам треба починати з себе."
Инна ХРИСТИЧ, корреспондент: Виктор Ющенко строит свой доклад на основе данных международных и отечественных неправительственных организаций. Цифры впечатляют. Например, каким-то образом удалось подсчитать, что в прошлом году украинцы дали взяток на 3,5 миллиарда гривен. К слову, противозаконным услугам тоже не удалось избежать веяний инфляции. Взятки подорожали на треть. Уголовную ответственность несут единицы.
 
Александр МЕДВЕДЬКО, генеральный прокурор Украины: "Нинішня ситуація дійсно нагадую відому приказку про 7 няньок, і створює підґрунтя для перекладання відповідальності з одного органу на інший."
Инна ХРИСТИЧ, корреспондент: У милиции и прокуратуры претензии к судам. Ежегодно с поличным задерживают до 2 тысяч взяточников. Но за решеткой в среднем оказывается лишь один из полусотни. Юрий Луценко негодует и требует вернуть законодательную норму, согласно которой коррупционеры за доказанную в судебном порядке вину, отбывают от должности. Более строгих взяточников министр внутренних дел предложить не решается.
Юрий ЛУЦЕНКО, министр внутренних дел Украины: "Я особисто виступаю за відновлення вищої міри покарання у вигляді розстрілу за особливо важкі злочини проти особи. Але це не вважаю за можливе застосовувати їх щодо посадових та службових злочинів".
Инна ХРИСТИЧ, корреспондент: У семи нянек дитя без глаза, подводит итоги Виктор Ющенко. Для координации действий между силовыми структурами он создал межведомственную рабочее группу, которую возглавили генеральный прокурор и председатель СБУ. Через неделю новый орган соберется на первое заседание и представит свой план по борьбе с коррупцией. Кроме того, Виктор Ющенко лелеет еще одну мечту, создание национального бюро расследований, которое будет выводит на чистую воду чиновников высшего ранга. Но здесь уже без поддержки парламента не обійтись».
 
«Три тижні на знищення корупції у владі
(Перший національний, "Новини", 15.04.2008)
Юлія МОТРИЧ, ведуча: Три тижні на знищення корупції у владі. Стільки часу на вироблення зброї проти хабарництва – дав усім силовикам президент Віктор Ющенко. Про це він заявив на спеціальній нараді, куди запросив прем’єр-міністра, секретаря РНБО та керівників силових відомств. Для знищення корупції, каже Ющенко, треба внести зміни до Держбюджету. За його словами, передбачених трьох з половиною мільйонів гривень – вистачить хіба що на публікацію плакатів проти корупції, але не більше. Також глава держави доручив Тимошенко перевірити роботу уряду Віктора Януковича. Зокрема, доцільність створення великої кількості нових відомств і посад. А ще президент переконаний, що в Україні для боротьби з нечистими на руку службовцями, треба створити Національне бюро боротьби з корупцією.
Віктор ЮЩЕНКО, президент України: "Найбільш корумпованими за опитуваннями громадян України, виявилися сфери: медичних послуг, вищої освіти, міліції, податкові та митні органи. Практично всі люди, які знаходяться з державними лампасами сьогодні, я маю на увазі, як інституцій формують серйозну загрозу безпеки нашої країни"».
 
Утім, суперечка довкола системи земельних аукціонів, як і антикорупційні ініціативи, були лише прелюдією. Ключовою лінією протистояння Президента й уряду стало питання конституційного реформування системи влади в Україні. Саме навколо цієї лінії, наче металева стружка в магнітному полі, вибудувалися дрібніші, але від того не менш важливі для обох сторін, суперечності. Так, на початку тижня прозвучали вже традиційні інвективи з президентського Секретаріату щодо невмілого господарювання Тимошенко, яке призвело до розкручування інфляційних процесів та навіть, за висловом голови Нацбанку Володимира Стельмаха, – до стагфляції – тобто інфляції з одночасним припиненням зростання виробництва.
 
«Віктор Ющенко звинувачує уряд у зростанні інфляції в Україні
(СТБ, "Вікна-новини", 14.04.2008)
Дарія КАПУСТЯН, ведуча: Віктор Ющенко звинувачує уряд у зростанні інфляції в Україні. Він зауважив, що нині саме уряд та інші органи виконавчої влади найбільше впливають на зростання інфляції, бо виливають великі гроші через різноманітні соціальні програми. При цьому президент зауважив, що сьогодні в усьому світі спостерігають інфляційні процеси на тлі здорожчання продовольчих товарів. Ющенко не розуміє чому це відбувається в країні, яка забезпечує себе продовольчими товарами практично цілковито сама».
 
«Змінити систему виборів на мажоритарну на місцях закликав сьогодні Президент
(5 канал, "Час. Важливо", 15.04.2008)
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Змінити систему виборів на мажоритарну на місцях та запровадити відкриті списки при обрані Верховної Ради закликав сьогодні президент. Головна причина, якою за висловлюванням президента просяк весь політикум.
Ольга КАЛИНОВСЬКА, кореспондент: Як справжня жінка вона змінює плани за лічені хвилини. Тимошенко зранку ще чекають на нараді по Євро-2012, а вона вже на незапланованій зустрічі з президентом. Про що спілкуються після скандальних зборів коаліції - невідомо, але й після розмови премєрці не до футболу. На урядовому засіданні з підготовки до Єврочемпіонату, Юлія Володимирівна так і не з'являється. Зате головує спільно із президентом на нараді із корупції, щоправда місце у президії не рятує Тимошенко від ролі обвинуваченої. Ющенко клеймить усіх, не забуваючи і про уряд.
Віктор ЮЩЕНКО, президент України: "На 85% змінився кадровий склад міністерств та більш, ніж на половину керівний склад інших центральних органів виконавчої влади. Це також корупція. Суттєво збільшилась чисельність управлінців центральних органів виконавчої влади насамперед у міністерстві внутрішніх справ, майже на 2011. Юрій Віталійович – це не та політика, з якою ми приходили до влади".
Ольга КАЛИНОВСЬКА, кореспондент: Сьогодні прем'єрка мовчить. Хоча ще тиждень тому сама кидала камені у президентський город - за скасування урядової постанови "Про земельні аукціони". Тоді теж лунало слово корупція, але вже на адресу глави держави. Ющенко війну підтримав. І в традиційно для президентсько-прем'єрського спілкування формі, через ЗМІ, повернув урядовцям звинувачення. На що сьогодні отримав відповідь – від прем'єрського зама.
Олександр ТУРЧИНОВ, народний депутат України, БЮТ: "Ми вже звикли, на жаль, що секретаріат поливає брудом Кабінет міністрів, але це вже дещо заходить за грань, коли починають поливати кабінет міністрів брудом уже за кордоном України, втягуючи в наші проблеми, які є в країні світову громадськість. Більше того, я просто вважаю цинічною цю заяву".
Ольга КАЛИНОВСЬКА, кореспондент: Тож обмін люб'язностями продовжується і наступне слово за народними обранцями, бо саме парламенту, а не урядові сьогодні дісталося найбільше - за базарний підхід до виборів.
Віктор ЮЩЕНКО, президент України: "Уже тільки лінивий не розповідає анекдоти, які базуються на правді, відносно того скільки коштує місце чи то в місцевій раді, чи то в парламенті. Як торгуються сьогодні списками політичні сили у київську мерію".
Ольга КАЛИНОВСЬКА, кореспондент: Щоб припинити такі політичні торги, Ющенко вимагає змінити виборчу систему з пропорційної знову на мажоритарну. За що вже до кінця вечора отримує черговий меседж від БЮТу. З різкою критикою президентської ініціативи і навіть закидами про корупційні схеми, якими начебто розчистить дорогу нова стара схема виборів. Що ж, наступний крок за президентом або за його Секретаріатом. "Холодна епістолярна війна" попри спростовування політиків схоже тільки-тільки набирає обертів».
 
Водночас Президент висловив свій рішучий осуд ідеї проведення виборів мера столиці у два тури, попри те, що, на думку більшості експертів, така схема здатна отримати об’єктивнішу картину електоральних симпатій киян. На думку ж Віктора Ющенка, змінювати виборче законодавство із ситуативних міркувань в інтересах певних політичних сил «нечесно і недемократично». Не змінює точку зору Президента навіть те, що його політична сила стоїть на протилежних позиціях і її спікери публічно підтримують зміну правил виборчих перегонів у столиці.
 
«Виктор Ющенко заявил, что он категорически против проведения досрочных выборов мэра Киева в два тура
(Iнтер”,"Подробности", 14.04.2008)
Анна ГОМОНАЙ, корреспондент: Виктор Ющенко заявил, что он категорически против проведения досрочных выборов мэра Киева в два тура. По его мнению, это будет нечестно по отношению к руководителям других городов, выборы которых проходили в один тур. Глава государства уверен: идея не найдет поддержки ни в парламенте, ни в обществе.
Виктор ЮЩЕНКО, президент Украины: "Коли ми говоримо про мерів міст, то вони всі повинні вибиратися на базі одного закону, керуючись одними і тими самими принципами. Коли всі мери міст України вибрані по одному принципу, по одному правилу, а тепер перед виборами в Києві ми хочемо зробить особливість… тому що Київ треба проконтролювати через певні політичні фільтри… і для цього треба добудовувати весь час виборчий процес. Я думаю, що політично це нечесно"».
 
«Закликав парламентську коаліцію підтримати проведення виборів у два тури віце-прем'єр-міністр і представник партії "Наша Україна – Народна самооборона" Іван Васюник
(ICTV, "Факти", 14.04.2008)
Олена ФРОЛЯК, ведуча: Закликав парламентську коаліцію підтримати проведення виборів у два тури віце-прем'єр-міністр і представник партії "Наша Україна – Народна самооборона" Іван Васюник. На його думку міський голова буде легітимний лише у випадку максимальної підтримки виборців. бютівець Микола Томенко, він же голова слідчої комісії з питань діяльності Київ держадміністрації впевнений, що парламент і президента вдасться переконати у необхідності проведення виборів у два тури. Аргументи у нього аналогічні – столиці потрібен законно обраний мер.
Оксана ЩИРІНА, кореспондент: Два тижні – і столичного голову можна буде обирати в два тури. Саме стільки часу потрібно Верховній Раді, аби внести відповідні зміни до закону, вважає вже офіційний кандидат у мери Микола Катеринчук. Сьогодні він зареєструвався у тервиборчкомі.
Микола КАТЕРИНЧУК, кандидат на посаду Київського міського голови: "Єдина проблема, яка на сьогоднішній день існує з цими виборами – це не велика кількість кандидатів, які зареєстровані, а відсутність чіткого закону про два тури. На минулому тижні Юлія Тимошенко підтримала цю ініціативу відносно все ж таки голосування у Верховній Раді, зміни голосування міського голови в два тури. Так само до цього приєднався і Кириленко".
Оксана ЩИРІНА, кореспондент: Приєднується до такої ініціативи і віце-прем'єр-міністр Іван Васюник. Він навіть звернувся до демократичної коаліції, аби вона якомога швидше ухвалила всі необхідні зміни. Васюник вважає: вибори у два тури знімуть гостроту питання єдиного кандидата від демократичних сил, а Київ отримає легітимну владу. Наразі ж у тервиборчкомі офіційно зареєстровано 17 кандидатів, а охочих поборотися за мерське крісло понад сотню. Проте за останніми соцопитуваннями, реальними претендентами залишаються чинний мер Леонід Черновецький, за нього готові проголосувати 36,5% киян, Віталій Кличко, у нього 20,5%. Понад 7% прихильників має Олександр Омельченко, і майже порівну у Миколи Катеринчука та Олександра Турчинова».
 
«Збори коаліції
(К1, "Один день", 14.04.2008)
Андрій БОГДАНОВИЧ, ведучий: Порятунок потопаючих - справа самих потопаючих. Так сьогодні вирішили у коаліції і терміново зійшлися на планові збори щоб врятувати самих себе від розколу. Ситуація загострилася коли минулого тижня БЮТ запропонував аби зміни до Конституції вносила не Конституційна рада, а парламент. Для цього блок Тимошенко планує створити у Верховній раді спеціальну комісію. Голосувати планували вже завтра.
В'ячеслав КИРИЛЕНКО, народний депутат України, фракція НУНС: "Врятувати коаліцію? А вона буде врятована, якщо завтра фракція БЮТ не буде голосувати проект постанови про створення тимчасової спеціальної комісії щодо внесення змін до Конституції, при чому голосувати разом із регіоналами і комуністами".
Іван КИРИЛЕНКО, народний депутат України, фракція БЮТ: "Ви знаєте яка пропозиція обговорюється? Створити в рамках двох фракцій одну комісію, яка буде працювати дійсно над змінами до Конституції, але це треба обдумати, бо створюється у Верховній раді комісія з п'яти фракцій, ну може хтось відмовитися. З двох – це неможливо, бо 300 голосів в залі. Але прозвучала і така пропозиція".
Андрій БОГДАНОВИЧ, ведучий: Окрім цього Олександр Омельченко запропонував звернутися до президента Ющенка з проханням звільнити Віктора Балогу з посади глави Секретаріату Президента. Лідери обох фракцій одноголосні. Питання навіть не ставили на голосування, однак за непідтвердженими даними цю пропозицію таки гол совали, але голосів "за" виявилося замало. Ще одне актуальне питання, яке обговорили коаліціянти, – вибори міського голови Києва. Напередодні віце-прем'єр Іван Васюник закликав внести зміни до законодавства і провести голосування у два тури, мовляв лише так можна визначити кандидата, який може залучитися підтримкою найбільшої кількості виборців.
Іван ВАСЮНИК, віце-прем'єр-міністр України: "Єдиним аргументом для прийняття цього рішення є організація виборів київського мера таким чином і в такий спосіб, щоб він був вигідний і легітимний для всіх киян. А це можливо в умовах сучасної ситуації політичної тільки через проведення в два тури. Тому я закликаю не обговорювати, не заговорювати проблему, з однієї сторони, а прийняти конкретне рішення".
Ольга ГРИЦИК, ведуча: Президент Ющенко категорично проти виборів Київського мера у два тури. Ющенко вважає, що ця пропозиція пов'язана з піар-ходами, а не з бажанням зробити вибори демократичнішими та якіснішими.
Віктор ЮЩЕНКО, Президент України: "Тут ми говоримо про мерів міст. Вони всі повинні вибиратися на базі одного закону, керуючись одними й тими самими принципами. Коли всіх мерів міст вибрали по одному принципу, по одному правилу, а тепер перед виборами у Києві ми хочемо зробити особливість, тому що Київ треба проконтролювати через певні політичні фільтри і для цього треба добудовувати виборчий процес. Я думаю, що політично це не чесно”».
 
Нарешті, Віктор Ющенко зайняв тверду позицію щодо недопущення внесених Кабміном кадрових змін у керівництві Фонду держмайна та ініціативи уряду щодо приватизації Одеського припортового заводу. Згадані кроки Президента виявилися надзвичайно болючими для блоку Тимошенко із цілком очевидних причин.
 
Неможливість добитися повного контролю за процесами приватизації суттєво підриває можливості уряду використати потенційні надходження від них на реалізацію популістських соціальних програм, а отже підвищити і втримати на високому рівні популярність свого лідера. Заявлений Президентом намір ветувати можливі зміни виборчого закону щодо двотурового голосування на виборах Київського міського голови різко знижує можливості БЮТу усунути від влади Леоніда Черновецького, а тим більше – привести до влади свого кандидата Олександра Турчинова. Невдача на київських виборах може бути ще одним дуже відчутним ударом по електоральних перспективах Юлії Тимошенко.
 
Очевидно, що саме цими міркуваннями можна пояснити досі нечувано різку тональність публічних заяв на адресу Президента з боку окремих спікерів прем’єрського блоку та заяву депутатської фракції, яка начебто була реакцією на чергові звинувачення з боку глави президентського Секретаріату і висловлені ним пропозиції щодо відставки міністрів економічного блоку уряду. Але зміст заяви (яку, до речі, авторам не вдалося знайти ані на сайті фракції, ані на сайті Юлії Тимошенко, тому вона цитується за публікацією в газеті «Коммерсантъ-Украина» російською мовою) значно ширший як для звичного в останні місяці пікірування між Секретаріатом та урядом і цілком відверто визначає майже весь спектр тем, за якими велися і будуть вестися інформаційні атаки на Президента:
 
«1. Президент Украины Виктор Ющенко ради сохранения призрачных шансов на победу в следующих выборах главы государства взялся за тотальное разрушение всех начинаний и инициатив демократического правительства.
2. Президентом заблокированы все антикоррупционные программы демократического правительства (в частности, в сфере торговли землей); фактически глава государства превратился в гаранта сохранения коррупционных схем. Усилиями его секретариата заблокировано также выполнение конкретных пунктов коалиционного соглашения (в частности, относительно профессиональной армии, борьбы с коррупцией, льготами и т.д.).
3. Президент и его секретариат сознательно и целенаправленно раздувают истерию и панику вокруг инфляции в стране, словно не понимая (а может, наоборот, прекрасно понимая), что только одно заявление главы государства об инфляции уже увеличивает рост цен на несколько процентов.
4. Президент блокирует и тормозит процесс цивилизованной приватизации, тем самым разрушая государственный бюджет Украины и срывая социальную политику правительства.
5. Президент и его секретариат пытаются взять под свою опеку теневые схемы в газовой сфере и обеспечить 'третьи интересы' в этой сфере за счет национальных интересов Украины.
6. Как и в 2005 году, президент превратил Совет национальной безопасности и обороны в центр противостояния правительству. Сам совет формируется из людей, которые исповедуют сепаратистские идеи, выступают или выступали за раздел Украины, вбрасывают в общество провокационные идеи вроде предоставления русскому языку статуса государственного, выступают против европейской интеграции Украины.
7. Президент и его секретариат взяли под защиту коррумпированное руководство Фонда государственного имущества и киевской мэрии.
8. Президент консолидировал вокруг себя вчерашних лидеров кланов и финансово-олигархических групп, которые под видом благотворительной деятельности пытаются вернуться во власть.
9. Президент и его секретариат сознательно вносят раскол в демократическую коалицию и, включая в порядок дня заседаний парламента заведомо бессмысленные вопросы, пытаются заблокировать его работу.
10. Президент В. А. Ющенко систематически позорит украинское государство, выступая с заявлениями, которые унижают честь и достоинство Украины в мире».
 
Ще до появи цієї заяви в ефірі 5-го каналу один із провідних спікерів БЮТ Микола Томенко в превентивному порядку озвучив можливі сценарії розвитку політичної ситуації – в тому числі і навколо можливої відставки уряду, наголосивши на тому, що ініціатива такої відставки знаходиться виключно в руках самої Юлії Тимошенко.
 
«Гість програми – Микола Томенко, народний депутат, БЮТ
(5 канал, "Час інтерв’ю", 15.04.2008)
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Гість програми – народний депутат від БЮТ Микола Томенко. Як вдалося сьогодні зберегти коаліцію?
Микола ТОМЕНКО, народний депутат, БЮТ: "Ну, я думаю, що треба констатувати, що дійсно, криза в коаліції демократичних сил – це факт доконаний, і не визнавати цього значить не визнавати той правдивий стан речей, в якому ми знаходимся. І вчора фактично кількагодинна розмова у форматі зборів коаліції, вона, на мою думку, була об'єктивною і коректною. Вона засвідчила, в чому об'єктивні причини такої кризи. Я переконаний, що об'єктивними причинами являється те, що в команді президента після створення коаліції демократичних сил, утворення уряду збереглися носії двох різних концепцій того, як ми повинні працювати на сьогоднішній день між владою і опозицією. Тобто дивіться, "Наша Україна-Народна самооборона", яка складалася тоді з 9 політичних партій, підписала з нами угоду, і на мою думку, стратегічних розходжень у наших взаєминах не було. В той же час керівником Секретаріату продовжує діяти людина, яка була ідеологом широкої коаліції – Віктор Балога. Секретарем Ради національної безпеки і оборони стала теж ідеолог широкої коаліції між "Нашою Україною" і Партією регіонів Раїса Богатирьова, яка і досі член Партії регіонів. І таким чином виникла ситуація, що коли ми локалізуємо наші відносини в форматі депутатів "Нашої України – Народної самооборони" і БЮТу, ми вирішуємо на раді коаліції всі питання. Але на ранок виникають якісь штучні проблеми, про які ми не домовлялися, тому що носії іншої доктрини – широкої коаліції – від Секретаріату президента чи РНБО вносять, так би мовити, це яблуко чи ще якусь біду конфлікту в цю коаліцію. Поки в перші місяці нам вдавалось, на мою думку, поглинати або домовлятись про спільні дії. Сьогодні настільки ця риторика і критика з боку оцих штучних або, я б сказав, навіть ворожих коаліції суб'єктів взаємин, як Секретаріат і РНБО, настільки зайшла вона до критичної межі, що ми підійшли вже, ця криза перенеслася і всередину коаліції. Тому ціна питання дуже проста. Ми фактично сьогодні вийшли на щоденний формат консультацій між "Нашою Україною-Народною самообороною" і БЮТом і погоджуємо і парламентські дії фактично на півдня, на після дня для того, щоб відпрацювати, можливо, нові, більш чіткіші формули взаємин для того, щоб не допустити, щоби тиск ззовні спричинив до розпаду коаліції".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Напередодні лідер фракції НУНС В'ячеслав Кириленко заявив, що завдання зберегти коаліцію належить до двох сил, і головним чинником, який може зберегти цю коаліцію, є саме БЮТ.
В'ячеслав КИРИЛЕНКО, лідер фракції НУНС: "Ми ініціювали, як фракція "Наша Україна – Народна самооборона", перші загальні збори коаліції тільки з метою врятувати коаліцію. А вона буде врятована, якщо завтра фракція БЮТ не буде голосувати проект постанови про створення тимчасової спеціальної комісії щодо внесення змін до Конституції. Причому голосувати разом із регіоналами і комуністами. Оце одне прохання у нас як фракції до партнерів по коаліції".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Ці слова В'ячеслав Кириленко сказав учора. Виходить, БЮТ сьогодні поступився.
Микола ТОМЕНКО: "Я б сказав таким чином. Я шаную В'ячеслава Кириленка, но це романтична версія для преси. Якщо ви думаєте, що проблема у взаєминах між коаліцією і урядом, між нашою політичною силою і Секретаріатом президента – це проблема Конституції лише одна, то звичайно, я думаю, що ми обманюємо себе і один одного. Можливо, на даний момент, вчора вечором, для "Нашої України – Народної самооборони" це було важливе питання, тому що президент планує оприлюднити свою версію Конституції 23 числа. І я думаю, про це ми скажемо, тому що ця версія з кожним днем нас все більше непокоїть, починаючи від двопалатного парламенту, про який говорить президент, де, очевидно, Верхня палата – це збори олігархів будуть і так далі. Але, ну, сьогодні ми зняли це питання. Але сьогодні є чергова, це порахували, що, здається, 627 заява керівника Секретаріату президента про ганебну дію уряду. Чи буде, там, якесь звернення про те, що корупція, спричинена, там, в 1917 році, революцію спричинила чи корупцію спричинив уряд Тимошенко? Тобто насправді системних причин наші колеги не називали, але на раді коаліції, на зборах вони називали. Тобто виступали представники "Нашої України" і казали: нам треба зробити все, щоб Секретаріат президента допомагав президенту, а не руйнував коаліції, щоб Рада національної безпеки не була урядом ще одним із числа Партії регіонів, а допомагала президенту координувати зовнішню діяльність, а уряд разом з нами працював. Тобто більш системні інституційні причини кризи є. Ми, звичайно, як люди, які переживаєм за коаліцію, які не бачать в цьому парламенті іншого формату коаліції, ми зняли питання тимчасової конституційної комісії, хоча не зняли питання Конституції. Ми, як народні депутати і як фракція, яка вважає, що виносити на референдум нову Конституцію, написану кількома клерками в Секретаріаті президента це означає до кінця розколоти країну, ми будемо переконувати, звичайно, президента це не робити. Але я ще раз хочу сказати: не в Конституції справа. Справа в тому, що існують системні політичні гравці, які з першого дня створення коаліції, уряду робили все, щоб його дискредитувати і знищити".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Вчора в цій студії міністр юстиції Микола Оніщук заявив про те, що БЮТ нібито планує створити таку інституцію як обрання президента парламентом.
Микола ТОМЕНКО: "Я думаю, як назвати це коректно. Значить, ну, аби це сказав молодий чоловік чи школярик, це було б казкою, напевно, або, значить, якщо серйозний, то це якимось міфом, або слухом. Значить, я хочу заявити офіційну позицію БЮТу, яку заявляла і керівник Юлія Тимошенко, і яку ми неодноразово обговорювали і підтверджували: ми є прихильниками не просто збереження інституту президента, ми є прихильниками збереження загальнонаціональних прямих виборів президента. Ми вважаємо, що це природне політичне право українців обирати керівника держави. Інша справа, що ми готові до дискусії і вважаємо, що точно треба зробити все, щоб покінчити з двовладдям країною, тому що, ну, не може коли керівник Секретаріату – це великий, це як бог в нашій країні, тому що він же керує країною, президент же в основному у відрядженнях, а коли начальники відділу Секретаріату президента проводить брифінг і указує, що робити міністрам, ну, це ми перейшли межі уже хаосу. Це вже хаос, тому що в 106 статті Конституції України написано, що це консультативно-дорадчий орган, і там же написано, що президент не має права передавати свої повноваження жодним особам і органам".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Зрозуміло.
Микола ТОМЕНКО: "Тому нам треба зупинити цю неконституційну модель управління країною. Уряд повинен керувати економікою, президент - зовнішньою політикою і так далі. І якщо для цього треба внести зміни до Конституції - ми готові це зробити. Але ще раз кажу: ліквідація посади президента і обрання його в парламенті - це ідея, до речі, не наша. Це в свій час Партія регіонів, її прагматична бізнесова частина вела переговори з Ющенком і обіцяла за підтримку Януковича на посаду прем'єр-міністра обрати його президентом у Верховній Раді. Можливо, пан Оніщук переплутав. Він на інших переговорах був. БЮТ відстоює позицію прямих виборів президента".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Поки БЮТ і НУНС активно критикують одні одних, їхні суперники і опоненти Партія регіонів з цього приводу радіють.
Тарас ЧОРНОВІЛ, народний депутат, Партія регіонів: "Давайте діждемся, коли нарешті вони не просто битимуть одне одному морду, а нарешті розваляться юридично. Тому що до мордобою у них вже доходить, але поки що мордобой не закінчився юридичними висновками. Якщо юридично розпадеться їхня коаліція, ми тоді будемо дивитися, з ким співпрацювати. Поки що ми бачимо з того боку формально існуючу коаліцію. Хоча де-факто її вже давним-давно нема".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Якщо припустити, що БЮТ і НУНС все-таки не зможуть погодити ключові питання, навколо яких, ви самі говорите, що зараз їх настільки багато, що дуже складно знайти спільну мову, яка тоді коаліція утвориться на місці?
Микола ТОМЕНКО: "А це ситуація такого своєрідного українського парламентського чи політичного парадоксу. Насправді, за законодавчими принципами діяльності парламенту і коаліції, для того, щоб утворити іншу, нову коаліцію, ну, наприклад, цю розпустити можна: одна фракція прийняла рішення, вийшла з коаліції  і розпущена. Щоб нову створити, треба рішення фракції. А рішення фракції приймається більшістю фракції. Отже, наприклад, більше половини "Нашої України – Народної самооборони" повинна прийняти рішення, що вони створюють нову коаліцію. Чи, наприклад, більше половини фракції БЮТу. Я ще раз можу офіційно заявити, що ми не збираємося в інші формати коаліції, тому теоретично можливо, що, наприклад, "Наша Україна" прийме рішення більшістю голосів. Я теж не маю там більшості голосів… не бачу там більшості голосів. Тобто насправді ті люди і, зокрема, Партія регіонів, якщо вона каже "От дай бог, щоб вони розвалилися", нова коаліція не буде створена. Це буде означати, що тоді дострокові вибори. Тобто іншого виходу не існує. Більше того, хочу вам сказати, що нестворення нової коаліції означає, що уряд продовжує виконувати обов'язки. Таким чином, розв'язка – лише в дострокових парламентських виборах. Тому я дуже хотів би попросити не членів "Нашої України-Народної самооборони", які в Секретаріаті президента працюють, все-таки зрозуміти, що розвалюючи коаліцію, вони штовхають країну на нові дострокові вибори".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Ще одне цікаве кадрове призначення сьогодні відбулося. Міністр закордонних справ у тіньовому уряді Віктора Януковича поміняв цю посаду на заступника секретаря РНБО. Як у вашій політичній силі ставляться до цього?
Микола ТОМЕНКО: "Ну, ми стурбовані ситуацією, що якщо Секретаріат президента  це фактично отака, я би сказав, політична прокуратура по відношенню до уряду, тому що вони не тільки щоденно дають кілька доручень, як це було раніше, вони аналізують і говорять про те, що уряд, там, займається корупцією, мафією, ще якоюсь бідою і так далі без прокуратури і без суду. То РНБО сьогодні перетворюється в паралельний уряд. Тому що якщо проаналізувати… До речі, вийшов указ президента, що вперше в історії РНБО там буде 2 перших заступника і 7 простих заступників, тобто такого штату ніколи в РНБО не було, навіть коли це очолювали не лікарі, а генерали, наприклад. Бо РНБО ж задумувалася як інститут національної безпеки і оборони, а не, скажімо, інституція, яка займатиметься дублюванням діяльності міністерств. Так от, РНБО сьогодні потихеньку з тіньового уряду Януковича забирає міністрів і фактично готує новий уряд. У мене складається враження, що після того як буде організовано відставку уряду, хоча я кажу, що все рівно уряд… це треба, щоб Тимошенко сама добровільно пішла з посади, тоді вже уряд фактично автоматично переходить з РНБО, автоматично переходить на посаду уряду. Може, тільки прем'єр зміниться, буде там Янукович чи Петренко. Тому…".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: А коли буде відставка уряду?
Микола ТОМЕНКО: "Ну, треба запитати в Секретаріаті президента. Очевидно, вони це знають, тому що по риториці заяв, ну, якщо сьогодні вже на нараді у президента з питань корупції із того, що я маю інформацію, десь 3-годинна дискусія зводилась до того, що найбільші корупціонери країни - це ті, які працюють в уряді. От приблизно така була риторика. Я говорив з правоохоронцями. Вони вийшли в шоці від президента, тому що складається враження, що у нас немає бандитів, їх не треба ловити – треба працювати проти уряду".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Хочу повернутися до РНБО в часи тоді, коли Віктор Янукович очолював Кабінет міністрів. В той час Олександр Турчинов, ваш соратник, був призначений заступником…
Микола ТОМЕНКО: "Першим заступником".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: …першим заступником секретаря РНБО. Тобто ми бачимо, що в Україні складається традиція, коли РНБО віддається більше опозиції, а уряд – це той, хто при владі.
Микола ТОМЕНКО: "Ну, якщо вашу аналогію продовжити, то тоді це означає, що президент і Секретаріат президента прийняли рішення про дострокові вибори, тому що Олександра Турчинова президент запросив як менеджера, як людину системну і людину принципову забезпечити порядок під час підготовки проведення дострокової парламентської кампанії. І тоді, як ви пам'ятаєте, Турчинов знімав напругу в найбільш, так би мовити, пікових точках, коли і брязкали зброєю, і підходили військові, міліція до Києва. Тобто він був тим менеджером, якого взяли в РНБО забезпечити спокій і порядок під час дострокової виборчої кампанії. Якщо вашу версію, бо моя версія, що це готується новий уряд, там, через РНБО, паралельний уряд - там тіньовий, а тут паралельний, то ваша версія більш цікавіша, можна взяти її на озброєння, що в такий спосіб команда президента, може, президент ще не знає, але вона готується тоді до дострокових парламентських виборів".
Святослав ЦЕГОЛКО, ведучий: Коли вони можуть відбутися?
Микола ТОМЕНКО: "Ну, це можна зробити наступним чином: або зробити (і це насправді не дуже важко зробити), щоби Верховна Рада 30 днів не збиралася. Ну, наприклад, захворіє Арсеній Петрович Яценюк і не буде 30 днів заходити в зал – і президент може розпустити Верховну Раду. З Верховної Ради може вийти 176, там, чи скільки представників фракції Партії регіонів – він не дієвий. І є третій шлях. Наприклад, ну, він подвійний, ну, більш серйозний шлях, над яким думають серйозні уми, на мою думку, в Секретаріаті президента, коли 30 днів парламент не працює, президент свій варіант Конституції виносить на референдум і за результатами референдуму оголошує дострокові вибори. Він пояснить це таким чином: "Парламент не зміг зібратися, мені нема куди передати текст Конституції. Я передав українському народу". У мене підозри такі, що в цьому тексті Конституції буде двопалатний парламент, буде змінена система виборів, і тоді, ну, як би президент і його союзники, а в даному випадку це така прагматична бізнесова частина Партії регіонів, виграє… ну, вірить в те, що вона виграє другу палату через мажоритарні округи…"».
 
Тим часом у Страсбурзі, виступаючи на сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи, Юлія Тимошенко вперше чітко артикулювала свої нові підходи до реформування Конституції, пропонуючи перейти до парламентського устрою – втім, зберігши інститут президентства, а заодно посиливши контроль за фракційною дисципліною парламентарів. Прогноз Тимошенко оптимістичний – відповідні конституційні зміни можна реалізувати ще до Нового року. Повернувшись додому, прем’єрка вирішила дещо пригальмувати оберти публічної критики на адресу Ющенка і традиційно передоручила це завдання іншим спікерам своєї політичної сили. Сама тим часом знову повернулася до питання врегулювання земельних аукціонів, начебто навіть врахувавши пропозиції Президента – і зосередилась на просуванні в інформаційному просторі думки про успішність роботи свого уряду, очікуючи реакції з президентської сторони.
 
Телеканали відзначили цей момент – пустивши в хід «ultima ratio» – останній аргумент: у вигляді реалізації власного сценарію конституційної реформи Тимошенко повела гру на загострення конфлікту з Президентом. 
 
Поки головні конкуренти в боротьбі за владу пробували забезпечити своє верховенство в питанні конституційної реформи, у парламенті відбувалася малозрозуміла широкому загалу виборців тяганина навколо питань порядку денного, яка, зрештою, і привела до чергового парламентського «паралічу». З тактичних міркувань чергова пауза вигідна для БЮТу, який таким чином знову затягнув процес розгляду Закону про Кабмін, який мав би бути давно прийнятий – у рамках коаліційної угоди.
 
«Уряд вимагає від президента скасувати укази, які припиняють процес приватизації в Україні
(ТОНІС, "24 години", 18.04.2008)
Ірина КОРОЛЬ, ведуча: Уряд вимагає від президента скасувати укази, які припиняють процес приватизації в Україні. Про це заявив перший віце-прем'єр Олександр Турчинов. Він назвав рішення Віктора Ющенка безпідставними і такими, що направлені на зниження вартості об'єктів, які планують виставляти на продаж.
Олександр ТУРЧИНОВ, перший віце-прем'єр-міністр України: "Це не просто зупиняють процес побутово-прозорої приватизації і боротьби з корупцією у приватизаційних процесах, це не просто залишають переможцем сьогодні пані Семенюк, яка причетна до серйозних зловживань у цьому питанні. Проблема в іншому – наноситься дуже сильний удар по публічним фінансам держави. У тому числі і по бюджету"».
 
«Утрималася від жодних політичних заяв сьогодні прем'єр – Юлія Тимошенко
(Перший національний, "Новини", 17.04.2008)
Юлія МОТРИЧ, ведуча: Утрималася від жодних політичних заяв сьогодні прем'єр – Юлія Тимошенко. І хоча вчора бютівці з трибуни Парламенту закликали Президента або звільнити уряд їхньої лідерки і призначити Януковича, або привселюдно сказати що довіряє цьому кабміну, сьогодні Тимошенко не відреагувала на ці заяви. Вона відкрила засідання кабінету міністрів і зразу урядовці ухвалили нову постанову про земельні аукціони, попередній варіант якої скасував Президент своїм указом. Тепер же, переконують міністри, пропозиції Ющенка врахували. Виконали і ще одне доручення керівника держави - затвердили законопроект про державні закупівлі, який направлять до Парламенту. Ці рішення члени кабміну не коментували. У присутності преси Юлія Тимошенко говорила здебільшого про здобутки уряду і обіцяла позбутися інфляції».
 
«Уряд Тимошенко знову вихваляється своїми досягненнями
(СТБ, "Вікна-новини", 18.04.2008)
Дарія КАПУСТЯН, ведуча: Прем'єрські розрахунки. Уряд Тимошенко знову вихваляється своїми досягненнями, мовляв, попри всі негаразди, зростання цін та інфляцію, в економіки високі темпи. За словами прем'єрки, за січень-березень валовий внутрішній продукт зріс на 6%. Утім, не вірить цим цифрам "тіньовий прем'єр". Віктор Янукович на засіданні свого опозиційного Кабміну заяви про зростання ВВП назвав популістською грою. Навпаки, за підрахунками опозиціонерів, виробництво не працює, а економіка впала як ніколи низько.
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Попри всі політичні негаразди, економіка зростає, держава міцнішає і я переконана, що ми з вами крок за кроком за декілька місяців справимося із таким показником, який нам залишився в спадщину, це інфляція"».
 
Повний набір власних актуальних меседжів Юдія Тимошенко озвучила вже в кінці тижня у досить розлогому інтерв’ю каналу ICTV, яке ми цитуємо практично в повному обсязі.
 
«Гість у студії – Юлія Тимошенко, прем’єр-міністр України
(ICTV, 20.04.2008)
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Тимошенко хоче у відставку. Їй просто вигідно піти аби уникнути відповідальності за інфляцію та зростання цін. Увесь тиждень про це говорили представники опозиції, ну а думку самої Юлії Володимирівни зараз почуємо. Добрий вечір Юліє Володимирівно.
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: Добрий Вечір.
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Цього тижня ви виступали на поважному зібранні перед парламентарями Ради Європи і зробили там майже сенсаційну заяву, про те, що Україну треба перетворювати на парламентську республіку. Ви виступаєте проти існування президента в країні?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: Я виступаю проти хаосу в країні, проти двовладдя в країні, проти того, що сьогодні у кожного міністра є три, а іноді і більше керівників, які дають абсолютно різновекторні команди. Я за те, щоб в країні була чітка система влади і щоб у виконавчої влади був один керівник з якого можна і запитати і поставити йому завдання. Дійсно є дві моделі. Є президентська форма правління і є парламентська форма. Не можна їх тільки змішувати так, що країна без керма і вітрил рухається практично в цьому просторі втрачаючи свої сили. Саме тому знаючи, що на сьогоднішній день дійсно в усьому світі більшою перевагою користується парламентська форма правління і те, що сьогодні в парламенті можна набрати більшість під виключно парламентську форму правління, то саме так потрібно проводити зміни і саме тому я переконана, що після Великодніх свят наш парламент збереться і проголосує в першому читанні зміни до Конституції, які потрібні країні сьогодні більше ніж будь-яка інша реформа, тому що в хаосі управління жодна країна не може розвиватися поступово, стратегічно і ставати сильною в геополітичному просторі світу.
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Але в цьому питанні президентська команда має іншу точку зору і готує зміни до Конституції. Які передбачають зміцнення президентських повноважень. Ці розбіжності не можуть призвести до розпаду коаліції сьогодні?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Категорично, демократична коаліція буде цілісною і хто б зараз не намагався творити провокації навколо демократичної коаліції, не зважаючи на те з якого табору ці люди демократична коаліція буде міцно працювати. І я хочу відділити окремих керівників і функціонерів від депутатів, які працюють в Нашій Україні – Народній самообороні. Я переконана що ми єдина команда і ми будемо проходити шлях і далі разом. До речі я переконана, що і голосувати консолідовано за зміни Конституції буде в тому числі і демократична коаліція".
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Цей тиждень от опозиція говорила, що насправді уряду Тимошенко просто вигідний розвал коаліції тому що уряд хоче грюкнути дверима, піти у відставку аби не нести відповідальність за низку проблем які мають в країні.
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Політики чоловіки за 17 років так зруйнували нашу спільну оселю, нашу країну, що якщо зараз добре грюкнути дверима, то можуть впасти і стіни і дах. Тому я як відповідальна людина я ніколи в житті дверима не грюкну. Так нам передали важке господарство, воно абсолютно зруйноване і дестабілізоване, розкрадено все, що можна було вкрасти, але я знаю, що моя відповідальність в тому, що якби важко не було пройти цей шлях і ніхто відставки такої добровільної від мене не дочекається, тому що наша команда сильна і я в собі відчуваю сили на проведення справжніх перетворень в нашій країні".
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Тобто ви на сьогодні маєте рецепти подолання кризи з цінами? Я вже інакше це не можу назвати. Ви маєте рецепти конкретні боротьби з інфляцією?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Я просто ще раз хочу повторити те, про що я вже казала, що ми отримали країну з рекордною інфляцією в минулому році. І інфляція вона потребує по перше тихого професійного, абсолютно скоординованого руху всієї влади і я пообіцяла країні, що з першого січня через 5-6 місяців країна забуде що таке інфляція і я сьогодні все для цього роблю. А те, що сьогодні деякі істеричні політики і вищі керівники держави кожен день інфляція-інфляція кричать, то просто це безвідповідально і аморально. Тому що кожен крик високих посадовців про інфляцію приводить до її збільшення, тому я хотіла б щоб припинили таким чином розхитувати країну намагаючись принизити уряд. Я свої слова які брала перед країною виконувала. Через 5-6 місяців я звітую про те, що інфляції в країні немає".
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Можна тоді ще про одну передвиборчу обіцянку з приводу переводу армії на професійну основу. Яка доля цієї обіцянки?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: У мене в руках знаходиться законопроект, який я і Турчинов подали в грудні місяці 2007-го року. Це коли я вже була прем'єр-міністром, але ми ще залишалися депутатами на певний час. Це зміни до закону, які передбачають відміну призову і ми не скасовували наших обіцянок. Інша справа, що це не парламент, а це просто найбільший дестабілізуючий фактор розвитку в нашій країні. Вони не прийняли цей закон, вони навіть в порядок денний цього закону не поставили і вони не прийняли ще 70 законів, які Кабмін вніс для того щоб навести лад в країні. Крім того вони не прийняли антиінфляційний пакет законопроектів, який переданий до парламенту і саме тому парламент сьогодні є гальмом будь-якого розвитку. Вони непогано ляпають язиками на будь-яких ток-шоу, але замість того аби язиками плескати краще б зібралися і проголосували всі урядові законопроекти і в тому числі і той законопроект, який у мене в руках про відміну строкової служби і заміну контрактною армією.
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: А економічно ми готові до цього?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Ми економічно готові, ми організаційно готов і немає ніяких сьогодні проблем крім небажання парламенту працювати. Більше нічого і ще можу вам сказати, що сьогодні нажаль продовжується ця не дуже гарна політика, коли всі разом чоловіки зупиняють прем'єр-міністра, чоловіки в політиці. Вони намагаються зробити стільки перешкод, щоб їх не можна було перестрибнути, але я хочу сказати, що по відношенню до мене вони марно тратять сили. Ви пам'ятаєте класику Гоголя "Вій"? Коли заходив і чертив навколо себе кола і жодна нечиста сила не потрапляла за це крейдове коло. Я кожен день, коли заходжу в уряд в думках малюю таке коло крейдою, щоб жодна нечистота просто не проникла в той світ уряду. Який сьогодні дійсно служить Україні. Я думаю. Що ми і далі так будемо рухатися. Хтось відміняє чесну прозору і потрібну країні приватизацію. Я можу сказати, що нічого не зміниться від цих пустих указів. Тому що приватизація в Україні пройде і саме в ті терміни, які призначені урядом. Тому що всі ці укази просто є незаконними. Це питання запинки чесної прозорої приватизації, це питання зупинки чесної прозорої приватизації – це питання залишити кланам ще лакомі шматки української економіки безкоштовно і без будь-яких умов для трудових колективів, це абсолютно для того робиться щоб можна було зірвати фінансування Євро-2012. Це робиться для того об зірвати повернення заощаджень. Саме для того сьогодні зупиняється чесна прозора, не корупційна приватизація".
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Але пролунала така думка, що приватизація окремих об'єктів – це просто бажання передати ці об'єкти своїм людям. Що ви скажете у відповідь?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Я думаю. Що те, що сьогодні для приватизації наприклад одеського припортового зареєструвалось 20 світових компаній з абсолютно відомими всьому світу іменами і вони сьогодні дали найвищу оцінку підготовці об'єкту до приватизації. Це буде прозорий аукціон, де неможливо нічого підробити, а крім того умова держава виставила ті, які потрібні державі для модернізації та реконструкції цього заводу, а профспілки Одеського припортового заводу написали умови, які ніхто не зможе порушити. Власне я хотіла б щоб так відбувалася приватизація в ці останні 10 років, але нажаль просто розграбували і знищили весь виробничий потенціал України. Зараз ми будемо ставити все на свої місця".
Оксана СОКОЛОВА, ведуча: Юлія Володимирівна, я слухаю вас і чую, що уряд сповнений планів, тобто всі розмови про нові можливі дострокові парламентські вибори восени – це що тоді?
Юлія ТИМОШЕНКО, прем'єр-міністр України: "Я думаю, що коли буде прийнята нова Конституція, яка повністю гармонізує і впорядкує владу в Україні. Щоб не було того, що сьогодні вся країна а також всі країни, які нас оточують спостерігають за безперервним радикальним ток-шоу в Україні, коли всі політики намагаються один-одного знищити і ніхто ні за що не відповідає. Я вважаю, що конституційна реформа на такому хаосі поставить крапку і парламентська форма правління нарешті наведе порядок і буде так як в Німеччині. Буде канцлер і буде порядок. Там чисто. Суто парламентська форма правління. При цьому я ще раз підкреслюю залишиться президент країни, тому що в Німеччині також є президент і залишаться всенародні вибори президента з достатньо поміркованими повноваженнями так як це є в Польщі, де є парламентська форма правління. Там президента з дуже обмеженими повноваженнями обирають всенародно, а те, що можуть бути дострокові вибори, я не виключаю, що таке може бути. Тому що коли нова Конституція потрібно щоб народ дав нові повноваження всім політикам і ще раз хочу підкреслити, що тільки прихід нашої політичної сили більшістю в парламент дасть можливість і прокуратуру міняти, і робити її такою. Що буде людям служити, і Фонд держмайна призначити таким, який треба сьогодні країні і хаос припиниться і на цьому, на всіх цих жахливих подіях, які відбуваються в поліції за останні роки, 10 як мінімум, буде поставлена жирна крапка"».
 
Петро Бурковський,Сергій Черненко, для «Детектор медіа»
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
11817
Читайте також
11.09.2008 12:02
Петро Бурковський, Сергій Черненко
26 204
26.05.2008 16:45
Петро Бурковський, Сергій Черненко
17 084
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
WERQ
6093 дн. тому
о, петя бурчик, кгбіст і шістка об1явився...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду