«Санденс»: новий фільм Чернова, Шекспір посеред пустелі й тюремний мюзикл
Парк-сіті — колишнє шахтарське містечко в штаті Юта. Наприкінці 1950-х, коли шахти закрилися, місто занепало. Щоб урятувати економіку, тут відкрили гірськолижний курорт. Сьогодні в місто, де населення всього 8 тисяч осіб, щорічно приїжджають 600 тисяч туристів, і більша їхня частина — гості кінофестивалю.
Фестиваль, заснований актором і режисером Робертом Редфордом і названий так на честь персонажа Редфорда з фільму «Буч Кессіді й Санденс Кід», уперше відбувся у 1985 році. Лавреатами «Санденса» в різні роки ставали Квентін Тарантіно, Джим Джармуш, Пол Томас Андерсон, Стівен Содерберг, Даррен Аронофскі, Кевін Сміт, Роберт Родрігес.
Основних конкурсних програм тут чотири: конкурс драматичних фільмів США, конкурс документальних фільмів США, конкурс драматичних фільмів світового кіно, конкурс документальних фільмів світового кіно. Відповідно, в кожній із цих номінацій є Гран-прі за найкращий фільм і Приз за режисуру, також передбачені призи глядацьких симпатій. Окрім конкурсів, проводиться кілька позаконкурсних програм, зокрема короткометражна.
Наше кіно активно присутнє на «Санденсі» останні десять років. У 2015-му американсько-британсько-українська копродукція «Російський дятел» здобула Гран-прі за найкращий світовий документальний фільм. У 2020-му в тому ж конкурсі Ірина Цілик визнана найкращою режисеркою зі своїм повнометражним дебютом «Земля блакитна, ніби апельсин». У 2022 році українсько-турецька картина «Клондайк» (реж. Марина Ер Горбач) отримала нагороду за найкращу режисуру в змаганні світової драми, а «Будинок зі скалок» (реж. Сімон Леренг Вільмонт, спільне виробництво Данії, Швеції, Фінляндії та України) — приз за найкращу режисуру в категорії «світове документальне кіно». У 2023-му неігрова драма Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» дістала приз глядацьких симпатій. Нарешті, торік «Порцелянова війна» (реж. Слава Леонтьєв, Брендан Белломо, США — Україна — Австралія) отримала гран-прі в конкурсі документальних фільмів США.
Цьогоріч у конкурсі документальних фільмів світового кіно — новий фільм Чернова «2000 метрів до Андріївки». Під час контрнаступу режисер слідує за українським взводом, який має подолати добре укріплений, замінований ліс і звільнити стратегічно важливе село Андріївка на Донеччині від російської окупації. Як написано на сайті фестивалю, «Чернов створив чудовий фільм про жахливу красу визволення рідного дому, водночас непохитно дивлячись на безглуздість і жах війни».
«2000 метрів до Андріївки»
Зйомки почалися у вересні 2023-го. Продюсерки проєкту — Мішель Мізнер і Рейні Аронсон-Рат. Крім Чернова, над стрічкою працював фотограф Олександр Бабенко. Музику до фільму написав дворазовий лауреат «Ґреммі» Сем Слейтер («Чорнобиль», «Джокер»). Як і «20 днів у Маріуполі», новий фільм Чернова зроблений у співпраці між PBS Frontline та Associated Press.
Також у короткометражній програмі покажуть ігрову новелу «Люди та речі» (реж. Даміан Косовський, Польща). Головна героїня стрічки Олена приїжджає з донькою Кірою та сином Тимуром до маленького містечка на сході України, щоб отримати результати ДНК-тесту, який підтверджує, що її чоловік Ілля, зниклий безвісти під час війни, загинув. Головну роль виконує провідна українська й польська театральна та кіноакторка Оксана Черкашина.
«Люди та речі»
Загалом на «Санденсі» відбудуться прем’єри 87 повнометражних фільмів, понад 40% із яких є режисерськими дебютами. Розповідаємо про найочікуваніші з них.
«Поцілунок жінки-павука» (реж. Білл Кондон, США)
У доробку Білла Кондона оскароносні «Дівчата мрії» та біографія режисера легендарного фільму «Франкенштейн» (1931) Джеймса Вейла «Боги й монстри». Його нова картина — екранізація бродвейського мюзиклу, заснованого на однойменному фільмі Гектора Бабенка 1985 року. Згідно з сюжетом, політичний в’язень (латиноамериканська зірка Дієго Луна) та його співкамерник (Тонатіух) закохуються після того, як об’єдналися через захоплення актрисою. На роль зірки, якою вони обоє захоплюються — раніше її грала Соня Брага на екрані та Чіта Рівера на сцені — запросили Дженніфер Лопес. Вочевидь, це буде однією з найяскравіших прем’єр цьогорічного «Санденса».
«Опус» (реж. Марк Ентоні Грін, США)
Близько 30 років тому поп-зірка на ім’я Моретті (Джон Малкович) зник із поля зору публіки. Тепер він живе у віддаленому пустельному маєтку, наповненому прихильниками, які виконують його забаганки. Мріючи про повернення на сцену, Моретті запросив молодого журналіста на ім’я Аріель (Айо Едебірі), щоб задокументувати процес отримання шансу на відновлення кар’єри. Повнометражний дебют режисера Марка Ентоні Гріна є осучасненою інтерпретацією Шекспірової «Бурі», а для Джона Малковича ця роль може стати однією з вершин.
«Перебудова» (реж. Макс Вокер-Сілверман, США)
Макс Вокер-Сілверман дебютував на «Санденсі» в 2022 році зі стрічкою «Пісня кохання». Нова робота — драма про власника ранчо, якому доводиться починати все спочатку після руйнівної пожежі. Головну роль виконує британський актор Джош О’Коннор, що грав у серіалі «Корона». Це, а також недавні катастрофічні пожежі в Лос-Анджелесі, робить «Перебудову» одним із найбільш затребуваних фільмів фестивалю.
«Атропія» (реж. Хейлі Ґейтс, США)
За кілька годин їзди від Лос-Анджелеса розташоване фальшиве місто Атропія, збудоване для військових навчань. Воно нагадує типовий близькосхідний населений пункт і заселене акторами, які живуть там постійно і по черзі грають різні ролі. Саме тут опиняється акторка-початківець (Алія Шоукат): грає другорядну партію офіціантки, чекаючи на свій зоряний час. Незабаром вона закохується у солдата (Каллум Тернер), який грає роль повстанця, і межі між реальним і удаваним стають ще більш розмитими. Для цієї історії режисерка Хейлі Ґейтс використала свою високо оцінену кінокритиками короткометражку «Шако Мако» (2019). У головних ролях — Хлоя Севіньї та Тім Гайдекер.
Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»