Приборкання норовливого продюсера

Приборкання норовливого продюсера

18 Лютого 2019
3088
18 Лютого 2019
12:30

Приборкання норовливого продюсера

3088
Нову українську комедію «Продюсер» варто похвалити — і за самостійність у виборі теми та джерел фінансування, і за самоіронію, якою буквально просякнута ця картина.
Приборкання норовливого продюсера
Приборкання норовливого продюсера

Вийшла на екрани чергова українська кінокомедія незалежного виробництва (себто без фінансової участі Держкіно) під назвою «Продюсер». Картина поєднує в собі жанри комедії, пригодницького фільму та фільму дороги. Стрічка веде мову про пихатого кінопродюсера Олексія Дурнєва, який потрапляє в різні халепи через власний паскудний характер та через незбагненний збіг розмаїтих обставин.

Фільм є дебютом у повнометражному кіно чи не всіх учасників дійства: режисера-постановника Сергія Вейна, сценаристів Юрія Карагодіна, Рішата Мухтарова, багатьох акторів. І це досить непоганий дебют.

Із низки подібного типу незалежних українських комедій картину виділяє тема, оскільки в нас фактично немає фільмів про кіновиробництво. Тим паче немає фільмів про продюсерів, за винятком хіба що трагікомедії Дмитра Томашпольського «Ржака», яка вийшла на екрани два роки тому. У «Ржаці» суворий продюсер намагався змусити гонорового режисера мистецького кіно фільмувати низькопробну комедію, серед іншого, застосовуючи насильницькі методи. Режисер був змушений поступитися, проте так і не зумів розсмішити замовника. «Ржака» стала по-своєму показовою картиною, оскільки чітко вказала на місце автора мистецького кіно в сучасному українському кінопроцесі. В одну мить цей автор став заручником так званої продюсерської системи виробництва, яка в наших умовах є тільки ще одним різновидом кріпацтва чи навіть рабства на галерах.

Криза авторства, безумовно, триватиме й далі через парадоксальну ситуацію в нашій індустрії, коли автором фільму в більшості випадків є митець, проте всю фінансову відповідальність (і тільки її) несе продюсер. Логічніше було б, якби продюсер також брав би на себе й мистецьку частину роботи, здійснював певний творчий внесок у проект, можливо, тоді б його зацікавленість у кінцевому результаті була б вищою.

Світовий кінематограф знає кілька дуже яскравих та промовистих образів продюсерів, здебільшого американських, які запам’яталися глядачам і створили довкола цієї професії доволі суперечливий ореол. Класикою тут стала стрічка Вінсента Мінеллі The Bad and the Beautiful 1952 року, яка веде мову про молодого, проте завзятого й амбітного продюсера, який дереться до голлівудських вершин цілком беззастережно й наполегливо. У цьому фільмі показано, що саме продюсер є ключовою фігурою кіновиробництва. Він не тільки ініціює проекти, а ще активно співпрацює з творчими людьми — режисерами, акторами, сценаристами — на всіх етапах створення фільму. Він забезпечує їм відповідні умови праці, він допомагає їм вийти із кризових станів, він фактично стає співавтором їхніх творів. Водночас постать продюсера в цій та пізніших картинах так чи так демонізується, оскільки, будучи ініціатором та співавтором, продюсер мимоволі, а інколи і свідомо виводить їх із так званої зони комфорту, піддає свідомому ризику їхні кар’єри та навіть життя. І такі речі творцями не забуваються й не прощаються.

Лиха слава продюсерів, які найчастіше одержимі тільки фінансовими результатами своєї діяльності, рано чи пізно мала докотитися до України, й у нас уже є такі люди, яких відкрито чи потайки ненавидить кіноспільнота. Люди ці здатні на ниці поступки, цинічні, маніпулятивні дії, і це було б іще півбіди, якби в результати їхніх зусиль з’являлося пристойне кіно. Проте цього поки що не відбувається. Вочевидь, які продюсери, такі й фільми.

Важко зрозуміти, якого типу продюсер забражений у комедії «Продюсер» і що він узагалі зробив. Ми бачимо тільки англомовну афішу його попереднього фільму, яка нам нічого не скаже. Себто перед нами просто умовний абстрактний український продюсер, який зняв фільм із Дашею Астаф’євою в головній ролі. За місяць він має приступити до зйомок іще одного фільму, про який ми також нічого не знаємо й не дізнаємося. Єдине, що продюсерові потрібно зробити, так це привести гроші на знімальний майданчик. Таку вимогу перед ним ставить директор студії. На цьому, ймовірно, його обов’язки закінчуються. Проте гроші щезають і Дурнєв вв’язується в якусь дивну авантюру, яка переростає в серію гротескних епізодів, які завершуються не менш гротескною чи навіть абсурдною розв’язкою.

Себто у «Продюсері» про українське кіновиробництво нам нічого не повідомлять, і тут на місці продюсера міг би бути який-небудь виконроб із будівництва, який загубив гроші, виділені замовником на шпалери.

Сам фільм фактично не має сюжету, оскільки є серією окремих і не пов’язаних між собою епізодів, які нанизані на дуже умовну фабулу.

Перед нами різновид фільму мандрівки, суть якого у вмілому відтягнені фіналу за допомогою розмаїтих епізодів. Усі ці епізоди в ідеалі не мають бути випадковими, всі вони становлять перепони на шляху до мети й мають чогось навчити персонажів фільму, відтак їхня зовнішня мандрівка є тотожною внутрішньому рухові до тих чи інших змін.

У «Продюсері» мета мандрівки — перетворити хама-продюсера на цілком соціально прийнятного громадянина. І подібне цілком вдається.

В усьому іншому перед нами звичне українське кіно з його умовними локаціями та дуже дивними персонажами, яких не буває в реальності.

І все ж «Продюсера» варто похвалити — й за самостійність у виборі теми та джерел фінансування, й за самоіронію, якою буквально просякнута ця картина. Самоіронія в першу чергу стосується виконавців головних ролей, які здебільшого виступили під власним іменами й навіть грають самих себе: Олексій Дурнєв, Даша Астаф’єва, Мішель Андраде, Слава Камінська, Санта Дімопулос, Павло Зібров, Андре Тан та інші. Усі вони зіграли певні версії самих себе у запропонованих обставинах.

Це вкрай цікаве рішення, оскільки одразу робить їхні ролі по-домашньому прийнятними: перед нами не стільки недосяжні зірки з телевізора, скільки цілком звичайні люди, з усіма їхніми особливостями. Крім самого Дурнєва, який цілком органічно виглядає на кіноекрані, варто також сказати кілька похвальних слів про Павла Зіброва, який уже не в першому фільмі дозволяє собі жарти й над власним іміджем мачо, й над своєю гаданою аудиторією, яка «оформляє субсидії».

Усю оцю шоу-бізнесову братію відтіняє виконавець однієї з головних ролей Василь Кіт. Кіт дуже забавний та переконливий у ролі сексуально одержимого репера. По суті, в цьому фільмі саме в нього єдиного якась повноцінна роль.

Важко також не згадати Дашу Астаф’єву з її підкреслено негламурним образом не дуже далекої, проте надзвичайно привабливої героїні. Астаф’єва давно вже заслуговує головної ролі в якомусь фільмі, де б експлуатувалися не тільки її зовнішні дані, але й драматичний талант.

Якщо підсумовувати, то стрічка «Продюсер» цілком підходяща для теперішнього кінорепертуару. Після низки брутальних українських комедій вона сприймається напрочуд легко, без особливих застережень та відторгнень. Тут є смішні моменти, тут є самоіронія, шкода, що немає сюжету, проте в якому сучасному українському фільмі він є?

Фото: fakty.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3088
Читайте також
28.02.2019 13:30
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
3 527
02.01.2019 11:00
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
11 272
05.12.2018 13:30
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
4 692
20.03.2018 13:00
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
9 578
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду