Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 10 жовтня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер», «1+1»
У блоці каналу «FreeДом» політичний коментатор Ігор Рейтерович перелічив країни, які, на його думку, є сучасною «віссю зла», позаяк прагнуть агресивними методами створити напруженість як у своїх регіонах, так і по всьому світу. Це Північна Корея, Іран та Росія, до якої можна прив’язати і Білорусь.
На думку письменника Михайла Шейтельмана, Росія повномасштабно підтримує ХАМАС: про це свідчать і візити лідерів терористів до Москви, і їх подяки на адресу Росії, і блокування Росією ухвалення резолюції Радбезу ООН із засудженням нападу ХАМАС на Ізраїль. Ізраїль мобілізував 300 тисяч резервістів, він готується до серйозної війни і, швидше за все, до наземної операції в Газі. Подальший розвиток подій залежить від того, хто вступить у війну, зазначив Шейтельман.
Директор Агентства реформування сектору безпеки Віктор Ягун прокоментував поширення Росією дезінформації щодо нібито продажу Україною зброї ХАМАС. За словами гостя, військові Ізраїлю на провокацію не піддалися, а визначити за ідентифікаційними номерами, яка зброя є в ХАМАС, насправді нескладно.
У блоці каналу «Інтер» про війну на Близькому Сході та можливі сценарії розвитку подій говорив ізраїльський журналіст, головний редактор «Найкращого радіо» Цві Зільбер. На його думку, блокада Гази не триватиме довго, Ізраїль не допустить там повної гуманітарної катастрофи. Зільбер також припустив, що у перемовинах щодо заручників може брати участь президент Туреччини Ердоган: гість назвав Ердогана «дуже хорошим посередником, який уміє розмовляти з усіма».
Ексміністр палива і енергетики України Іван Плачков закликав співгромадян готуватися до непростої зими, адже запас міцності енергетичної системи знижено. Енергетики, звісно, намагатимуться посилити захист ТЕЦ, великих котелень. Але ПВО не може гарантувати їхню стовідсоткову захищеність: мовляв, навіть Залізний купол можна пробити, якщо скерувати на нього тисячі ракет.
Виконавчий директор Української Гельсинської спілки з прав людини Олександр Павліченко відзначив важливість перебування спостерігачів ООН і збирання ними неупередженої інформації у таких місцях воєнних злочинів росіян, як село Гроза на Харківщині, де внаслідок ракетного удару по кафе загинуло більше п’ятдесяти мирних жителів. Павліченко також наголосив, що Росії, безумовно, не місце в Раді ООН з прав людини.
У блоці «1+1» начальник пресслужби Східного угрупування військ ЗСУ Ілля Євлаш говорив про бойові дії на Лимано-Куп’янському та Бахмутському напрямках, а начальниця Об'єднаного координаційного пресцентру сил оборони України «Південь» Наталя Гуменюк зокрема виключила можливість форсування ворогом Дніпра з лівого берега на правий.
Білоруська журналістка, засновниця групи «Досить боятися» Тетяна Мартинова оцінила ймовірність підриву росіянами нафтобази на території Білорусі і звинувачення в цьому України як низьку. За її словами, подібні ІПСО вигідні Росії, яка зацікавлена, щоб Білорусь стала зоною бойових дій. Водночас Лукашенко не хоче, щоб в його бік летіли ракети, тобто інтереси ФСБ Росії і КДБ Білорусі тут розходяться. Зате реакція білоруських пропагандистів на війну в Ізраїлі цілком ідентична риториці Z-патріотів, відзначила Мартинова, не кажучи вже про ганебну статтю в «Мінській правді», яку з сайту таки прибрали.
Політичний коментатор Борис Тизенгаузен назвав хорошою новиною необрання Росії до Ради з прав людини ООН. Але з державою, представник якої в ООН публічно підтверджує вбивство третини населення села на Харківщині, слід чинити жорсткіше і гнати її з усіх органів, де вона має право голосу. «До наших партнерів це ще не доходить, але, сподіваюсь, дійде», — резюмував Тизенгаузен.
Співзасновник компанії DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки Валерій Яковенко розповів про великий інтерес до України на оборонній виставці AUSA 2023 в США.