Чи є в Херсоні медіамагнати

2 Березня 2011
29598
2 Березня 2011
15:05

Чи є в Херсоні медіамагнати

29598
Панорама херсонського медіаринку: залежність від влади/Партії регіонів, самозване громадське мовлення та порівняно якісні газети
Чи є в Херсоні медіамагнати

10 лютого Віктор Янукович, перебуваючи в Херсоні, порадив голові облдержадміністрації Миколі Костяку не ображатися, коли область називають депресивним регіоном. Президент нагадав, що внесок Херсонщини у ВВП України - близько 1,4%.

 

Відповідно, грошей у цьому південному краї водиться небагато. Можливо, тому і вкладають їх переважно у більш прибуткові проекти, ніж створення медіа. Хоча навряд чи в регіоні сприймають медіа як бізнес. Переважно той, хто створює нові ЗМІ, хоче отримати вплив на владу та населення. Також серед цілей медіавласників зазвичай присутнє бажання захистити свій основний бізнес.

 

 

Телебачення

 

Найстаршою в Херсоні є обласна державна телерадіокомпанія «Скіфія», в структурі якої працює телеканал, дротове радіо «Дніпро» та FM-радіостанція «Таврія». Телеканал мовить 24 години на добу, виробляє 11 годин власного продукту. Найбільший вплив на роботу цих медіа чинить обласна влада, яка фінансує Херсонську ОДТРК за рахунок коштів обласного бюджету.

 

Генеральний директор телерадіокомпанії Валерій Долина очолює її з 1999 року, за цей час «пережив» кількох губернаторів, практично кожен із яких мав бажання поставити на цю посаду абсолютно лояльну до себе людину. Проте Валерій Федорович має зв'язки в Держтелерадіо, тому втримався в кріслі навіть усупереч шаленому опору одного з голів облдержадміністрації Бориса Силенкова. Тоді щойно призначений після Помаранчевої революції Віктором Ющенком губернатор публічно заявив, що відмовляється співпрацювати з Долиною. Але зняти його не зміг.

 

До того ж, важко довелося всій ХОДТРК за часів губернаторства Силенкова, який відкрито конфліктував також із головою обласної ради регіоналом Володимиром Демьохіним. Тоді, бувало, фінансування, яке мало б піти на це ЗМІ, відправляли на інші статті. Хоча «висвітлювати» телевізійникам доводилось обох керівників області, звісно, в позитивному ракурсі.

 

Приватна телерадіокомпанія «ВТВ плюс» належить місцевим телевізійникам Тетяні Каменській та її синові Віталію, працює з 2005 року. Мовлення ефірне й кабельне 24 години на добу, покриття - Херсон і частково область. Канал транслює власні інформаційні та публіцистичні програми, художні фільми.

 

Найбільший вплив на редакційну політику «ВТВ плюс» має міський голова Володимир Сальдо. Тут його діяльність на посаді висвітлюють дуже детально й практично не критикують.

 

Протягом останніх двох років в обласному центрі з'явилися одразу три нові телевізійні канали. Всі вони розповсюджують свій сигнал через кабельні мережі, а також збираються мовити через супутник.

 

З 2009 року працює телеканал «Твій плюс». Він має ліцензію на 19 годин на добу як місцевий мовник, що виробляє 8 год. 25 хв. власного продукту - інформаційно-аналітичні, публіцистичні, розважальні й дитячі програми.

 

Його засновником є Олег Довбиш, колишній заступник голови обласної державної адміністрації, який у 2010 році працював керівником Державного комітету рибного господарства. Також він контролює комерційні структури, що володіють ВАТ «Херсонська поліграфічна фабрика» та ВАТ «Туристичний комплекс "Фрегат"».

 

Допомагав відкривати «Твій плюс» херсонський журналіст Володимир Косюк, який раніше керував «Телеканалом плюс». Тоді вкладали кошти в це медіа не тільки Олег Довбиш, але й Компартія і, зокрема, Катерина Самойлик.

 

Пізніше Володимир Косюк пішов і повів із собою одного спонсора. Він створив за підтримки комуністів ТРК «Херсон плюс». Канал позиціонується як сімейний і розповсюджує сигнал у кабельних мережах. Активно збільшує площу покриття: наразі «Херсон плюс» присутній у мережах провайдерів Херсона та райцентрів Цюрупинськ і Гола Пристань. У планах - створити власне ток-шоу, для нього будують студію.

 

Наприкінці 2010 року розпочав мовити ще один місцевий телеканал - KRATU. Він називає себе «першим каналом громадського мовлення» і має на меті, за офіційною інформацією, «розширити свободу слова в Україні, боротися з корупцією та організованою злочинністю». Сигнал KRATU розповсюджується в кабельних мережах, а супутникове мовлення з покриттям всієї України та деяких зарубіжних країн має розпочатися протягом 2011 року.

 

Почесним президентом каналу є В'ячеслав Горловський - син президента концерну «Електромаш» Захара Горловського й одночасно почесний президент цього ж концерну. Сім'я Горловських уже кілька разів опинялася у всеукраїнських рейтингах найбагатших людей країни. У передкризовому 2008 році статки В'ячеслава Горловського тижневик «Комментарии» оцінив у $53 млн. У 2009 році «Блик» підрахував, що Горловський-батько володіє $12,59 млн., а сім'я посіла 290-те місце у рейтингу найбагатших людей України.

 

 

 Радіо

 

У Херсоні є кілька місцевих радіостанцій. Розважально-інформаційне радіо «Таврія» мовить цілодобово на частоті 100,6 МГц. Це підрозділ державної телерадіокомпанії. Фактично єдиним місцевим незалежним мовником є радіо «Софія». Проте окрім власного виробництва в її ефірі присутні програми радіо «Голос России». Засновником радіо «Софія» є церква Святої Трійці, тому окремо на радіостанції присутні програми «Студії Християнських програм».

 

На Херсонщині три дротових радіо. Творчо-виробниче об'єднання «Дніпро» ХОДТРК веде мовлення на першій програмі Українського радіо, а також на ультракоротких хвилях 71,9 МГц обсягом двох годин на добу.

 

В обласному центрі є ще два дротових радіомовники. Раніше вони були єдиним цілим - радіо «ВІК». Але засновники радіо - КПУ та місцевий політик, колишній нардеп Сергій Кириченко - вирішили розійтися й поділили між собою години мовлення. Тепер у радіо «ВІК» ліцензія на 6 год. 18 хв. на тиждень мовлення на УР-1, а в радіо «АКС» - 8 год. 11 хв. Останнє лишається під впливом комуністки Катерини Самойлик.

 

Радіо «ВІК» належить Сергію Кириченку, який перебуває під судом: його звинувачують у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі через підконтрольні медіа - однойменну газету й радіо.

 

 

Інтернет

 

Серед інтернет-ресурсів у херсонському рейтингу першість із 1,5 тис. хостів щоденно стабільно посідає «Херсонська правда». Її заснував депутат Суворовської райради Херсона від «Фронту змін» Тарас Бузак. Видання активно критикує владу.

 

За оперативністю та якістю інформації, на мій погляд, випереджає інших веб-сайт газети «Новий час». До речі, не всі традиційні медіа мають власні портали в інтернеті та представництва в соціальних мережах.

 

Також висока відвідуваність у ресурсу «Площадь Свободы». Його заснував журналіст УНІАН В'ячеслав Ржеутський. Інтернет-видання продає частину контенту за передплатою. У матеріалах простежується лояльність до міської влади.

 

Інформагенція «Таврія-ньюс» почала працювати в Херсоні з 2009 року. Її заснував колишній інспектор Держрибоохорони з районного центру Генічеськ Кирило Стремоусов після того, як його було звільнено з посади. Також він очолював місцеві відділення громадської організації «Антикримінальний вибір» і партії ХДС. Сайт переважно передруковує прес-релізи органів влади.

 

 

Газети

 

Газети на Херсонщині розвинені краще, ніж радіо й телебачення. Якість газетних статей набагато вища, ніж телевізійних матеріалів.

 

Практично всі газети на Херсонщині - тижневики. Лідер ринку - газета «Гривна» - робила спробу виходити тричі на тиждень, але швидко припинила це через економічну недоцільність. Тепер у видавничої групи «Гривна» є однойменний четверговий випуск (наклад 52,5 тис. примірників, розповсюджується по всій області), а також «Субботний выпуск» (тираж 32 тис.).

 

Газета займає 50% ринку друкованих видань області. Вона є найбільш авторитетною, висвітлює діяльність влади збалансовано. Її видавець, місцевий бізнесмен Михайло Новицький, володіє міською типографією. Він є рівновіддаленим від політичних партій та окремих діячів, що дає можливість працювати згідно зі стандартами журналістики.

 

«Новий день» - одна з найстарших газет у регіоні. Раніше була «Ленінським прапором», тепер - у приватній власності. Її редактор Анатолій Жупина в попередньому скликанні був депутатом обласної ради від Партії регіонів. Газета видається накладом 33 тисяч примірників, орієнтована в основному на аудиторію районів Херсонської області.

 

Кілька місяців тому з'явилася газета «Вечірній Херсон». Її фінансовим спонсором називають нардепа від БЮТ Юрія Одарченка. Газета виходить двічі на тиждень і має велику кількість краєзнавчих та історичних матеріалів. А також дуже гостро критикує губернатора-регіонала Миколу Костяка, через що її редактор уже став персоною нон-ґрата в облдержадміністрації. Задекларований наклад - 17 тис. примірників.

 

Газета обласного Фонду милосердя та здоров'я «Вгору» також вирізняється критикою влади. Крім того, друкує матеріали правозахисної тематики. Тираж - 16 тис.

 

«Херсон Маркет плюс» позиціонується як газета для споживачів. Раніше видавалася накладом 20 тис. примірників і розповсюджувалася безкоштовно в супермаркеті «Антал». Її видавцями є Анатолій Дурнов та Людмила Волощук, співвласники ТОВ «МКП Прозерпіна», яке спеціалізується на оптовій торгівлі. У 2008 році вони теж потрапили до рейтингу найбагатших людей України. Тоді їхні статки «Комментарии» оцінили в $38 млн. Тепер, після продажу супермаркету, газету роздають безкоштовно в кількох торгових точках у центрі міста.

 

Громадсько-політичний тижневик «Новий час» видається коштом благодійного фонду, що належить дружині колишнього губернатора-нашоукраїнця Бориса Силенкова. Газета виходить накладом 15 тис. примірників, критикує мера Херсона Володимира Сальдо та голів облдержадміністрації Миколу Костяка й облради Віктора Пелиха (всі троє - ПР).

 

Натомість у мера-регіонала для захисту є аж дві газети. Одна з них - «Горожанин и Горожанка» - фактично належить Андрієві Гриценку, котрий робив найпершу передвиборну кампанію Сальдо. Задекларований наклад - 15 тисяч примірників. Газета вихваляє мера й паплюжить його опонентів.

 

Приблизно ті ж функції виконує газета міської ради «Херсонський вісник». Наклад - 10 тисяч примірників.

 

Такий самий наклад у газети «Акценти». Її виробляє редакція радіо «АКС». Видання формально незалежне, але реально підтримується діячами КПУ. Проте воно не перетворилося на «бойовий листок» парторганізації, а подає матеріали достатньо збалансовано.

 

Ледь животіє найстарша газета Херсонщини. Заснована у 1917 році «Наддніпрянська правда», яка колись була щоденною й мала мільйонний сукупний тижневий наклад, виходить дуже обмеженим тиражем - не більше сотні екземплярів. Нею володіють спільно обласна рада і трудовий колектив редакції. Проблеми через відсутність фінансування з боку органу місцевого самоврядування, оскільки головний редактор не може знайти спільної мови з керівництвом ради.

 

Такою є загальна ситуація на херсонському медіаринку. В  наступних публікаціях ми детальніше зупинимось на окремих проектах та персоналіях.

 

Ілюстрація - www.tpg.ua
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Наталя Мельникова, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
29598
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду