Факти проти міфів
Директор фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів, справжній апологет НАТО, який навіть подав індивідуальну заявку на членство в Північноатлантичному альянсі, продовжує освітньо-пропагандистську роботу. Документальний фільм «Україна в НАТО. Міфи і реальність» було створено фондом на замовлення і за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ України. Документалісти ставили за мету показати реальний образ Організації Північноатлантичного Договору (НАТО), а також розвінчати радянські й пострадянські міфи.
ТК побувала на презентації цієї документальної стрічки (режисер - Роман Коржов, продюсер - Ілько Кучерів). Спочатку запрошені гості висловили власні очікування від прем'єри. Александр Кваснєвський, президент Польщі у 1995-2005 роках, сказав, що побоювання частини українців щодо НАТО ґрунтується на уявленнях про цю організацію часів холодної війни. «Я думаю, що фільм буде інформативним щодо того, чим є НАТО сьогодні, тому що це вже не та організація, яка була 50 років тому. Гадаю, в Україні існує неправильне уявлення щодо НАТО, і цей фільм має пояснити глядачам, чому саме для України НАТО є важливою організацією», - сказав він. А Володимир Огризко, перший заступник секретаря РНБО, зауваживши, що дивиться фільм уже не вперше, додав: «Мені здається, що фільм відповідає своїй меті й показує, що НАТО - це не чорт із рогами, а організація, яка в собі об'єднує найдемократичніші на сьогоднішній день країни».
Фільм чітко йде заданим «розвінчальним» курсом: кожен сюжет картини ілюструє черговий міф на кшталт «НАТО - агресор» чи «НАТО посварить нас зі слов'янським православним світом» і демонструє відповіді документалістів на ці закиди. Більшу частину аргументів за НАТО було відзнято у Словаччині - автори побували у Братиславі, Свиднику, Ліптовському Микулаші - ця маленька країна, як показано в фільмі, явно виграла від вступу до військового блоку.
Для наочності й більшої пропагандистської сили фільму не зайве було б відвідати й інші новоприєднані до НАТО держави, але це, мабуть, не вписалося у скромний бюджет. Вочевидь, із бюджетом пов'язано й те, що монтаж за принципом «міф - синхрон противника; хроніка про НАТО - синхрон експерта» виглядає примітивним, озвучка - «шкільною», та й музичне оформлення і графіка не вражають. Тим не менше фільм запам'ятався приємними «людськими» знахідками, серед яких - абсолютна удача авторів - інтерв'ю з контрактниками словацького війська.
Кілька разів пронатівська риторика збивається на іншу територію: перерахування вигод вступу до Євросоюзу аж надто нагадує «атаку в лоба» рекламних роликів і не так переконує, як набиває оскомину.
«Шкільну» складову відчув і Посол Канади в Україні пан Данієль Карон. «Фільм інформативний, а інформація - це ключ до прийняття рішень. Що більше знатимуть українці про НАТО, то виваженішим буде їхнє рішення. Це хороша стрічка, яку можна використовувати перед дебатами в університеті як чудовий засіб для дискусії», - поділився він враженнями з ТК.
Коментуючи бюджет фільму, пан Кучерів зізнався: частину коштів фондові доводилося шукати самотужки. Проте, на його думку, фільм вийшов легким та іронічним. Загалом планується, що стрічку зможе переглянути найширше коло глядачів: «Уже відбулася прем'єра картини на Першому національному; на 5-му каналі фільм покажуть 26 квітня, а 4 травня знову. Плануємо також зробити обговорення у регіонах».