
Прощання з журналісткою Вікторією Рощиною відбудеться 8 серпня в Києві
Прощання з журналісткою Вікторією Рощиною відбудеться 8 серпня в Києві


8 серпня 2025 року в Києві відбудеться прощання з українською журналісткою Вікторією Рощиною, яка загинула в російському полоні минулого року. Про це повідомляє «Українська правда».
Прощання розпочнеться зі служби в Михайлівському соборі о 12:00.
Коротка цивільна церемонія відбудеться на майдані Незалежності о 13:00, о 14:00 — поховання на Байковому кладовищі.
Прощання організовують колеги Вікторії з кількох редакцій, із якими вона співпрацювала. Як зазначає «УП», родина журналістки просить не звертатися до них по коментарі під час прощання.
Напередодні нова судово-медична експертиза тіла Вікторії Рощиної виявила низку тілесних ушкоджень, про які раніше не повідомлялося. Зокрема, вона мала: травму шиї; переломи кісток; крововиливи в м'які тканини скроневої ділянки, правого плеча і гомілок, садно лівої стопи.
Нагадаємо, журналістка-фрилансерка Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Раніше, в березні 2022 року, Рощину захоплювали російські окупанти і десять днів утримували в полоні у Бердянську. Тоді вона готувала матеріал для Hromadske та намагалася дістатися з Запоріжжя до Маріуполя.
27 травня 2024 року стало відомо, що Рощина перебуває в ув’язненні на території Росії. Про смерть журналістки повідомили 10 жовтня 2024 року. Її тіло не повертали в Україну протягом кількох місяців.
Як з’ясували у спільному розслідуванні журналісти видань «Слідство.Інфо», «Ґрати» та Суспільного разом з міжнародною організацією «Репортери без кордонів», Рощину жорстоко катували в російському полоні — на її тілі були ножові поранення, вона важила до 30 кілограмів і не могла самостійно пересуватись.
24 квітня стало відомо, що тіло Вікторії Рощиної повернули в Україну наприкінці лютого 2025 року. Її особу встановили за допомогою ДНК-експертизи. Цю інформацію не розголошували, оскільки росіяни часто застосовують тактику підміни тіл і не було певності, що це саме журналістка.
Тоді ж в Офісі генпрокурора повідомили, що через стан тіла фахівці поки що не змогли встановити причину смерті Рощиної, однак на її тілі були виявлені численні ознаки катування.
29 квітня «Українська правда» опублікувала дослідження «Проєкт “Вікторія”», ініційований Forbidden Stories, до якого доєдналися медіа з шести країн, загалом над матеріалами працювало 45 журналістів із 13 медіа.
У дослідженні йшлося про те, що Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної під номером 757, яке було ідентифіковане в документах російської сторони як «невстановлена особа чоловічої статі» з єдиною незрозумілою позначкою: СПАС. При цьому в тілі були відсутні деякі внутрішні органи. За словами міжнародного експерта-патологоанатома, відсутність цих органів могла приховати той факт, що смерть настала внаслідок удушення або задушення.
- Читайте також: Проєкт «Вікторія». Севгіль Мусаєва, Стас Козлюк, Анастасія Горпінченко — про міжнародне розслідування вбивства Вікторії Рощиної
Після виходу розслідування речник МЗС України Георгій Тихий закликав міжнародну спільноту відреагувати на розслідування вбивства Вікторії Рощиної.
У Європейській комісії заявили, що останні деталі про те, як загинула Вікторія Рощина, є ще одним доказом жорстокості російської системи і свідченням того, що окупація є смертельною загрозою для українців. Офіс представника Організації з безпеки і співробітництва в Європі з питань свободи медіа також засудив убивство росіянами української журналістки.
14 травня 2025 року народні депутати відправили Володимиру Зеленському звернення про присвоєння загиблій у російському полоні журналістці Вікторії Рощиній звання Героя України.
Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Рощиної
