
Військовий, якого нещодавно звільнили з російського полону, розповів, що бачив журналіста Дмитра Хилюка, — RSF
Військовий, якого нещодавно звільнили з російського полону, розповів, що бачив журналіста Дмитра Хилюка, — RSF


Нещодавно звільнений з російського полону український військовий Влад (солдат 36-ї бригади морської піхоти) розповів, що востаннє бачив журналіста УНІАН Дмитра Хилюка, якого з березня 2022 року Росія утримує в заручниках, на початку травня 2025 року у виправній колонії №7 у Пакіно Владимирської області.
Про це йдеться в повідомленні на сайті «Репортерів без кордонів» (RSF).
В інтерв'ю RSF Влад розповів, що на початку травня 2025 року, незадовго до свого звільнення, він випадково зустрів Дмитра Хилюка в коридорі в'язниці. Журналіст, імовірно, йшов до лікаря. На той момент на ньому не було жодних видимих ознак жорстокого поводження чи травм.
Цього солдата взяли в полон у жовтні 2022 року й згодом перевели до виправної колонії №7 у Пакіно Владимирської області. За даними «Репортерів», Дмитра доставили туди через рік — у травні 2023-го. У серпні того ж року двоє чоловіків провели в одній камері один день.
Згідно зі свідченнями Влада, камера Дмитра №8 була розташована в третьому, останньому блоці — «найсуворішому».
За його словами, українських в'язнів, як цивільних, так і військових, там регулярно б’ють і позбавляють їжі, що підтверджує інформацію, вже зібрану RSF від кількох колишніх ув’язнених.
Один із них, який провів рік в одній камері з журналістом, після звільнення сказав RSF, що Дмитро Хилюк став невпізнанним порівняно з фотографіями до арешту. За його словами, той важив не більш як 45 кілограмів, і Влад досі вважає цю оцінку точною.
«Після більш ніж трьох років тортур у російських в’язницях Дмитро Хилюк і далі зазнає знущань і позбавлень. У час, коли між двома країнами відбуваються обміни полоненими, важко зрозуміти, чому цей журналіст із хронічним виснаженням досі в ув’язненні. Ми закликаємо до його негайного й безумовного звільнення, поки його стан не погіршився ще більше — і не стало запізно», — заявив Арно Фрожер, керівник слідчого відділу RSF.
За словами Влада, умови утримання дещо покращилися наприкінці 2024 року після візиту делегації під проводом Тетяни Москалькової, уповноваженої з прав людини в Росії. Проте вже у 2025-му ситуація знову погіршилася: харчування стало гіршим, а доступ до медичної допомоги — мінімальним, зокрема для хворих на коросту, яка там регулярно спалахує. У колонії досі можуть утримувати близько 300 українців.
RSF повідомляє, що загалом 29 українських журналістів наразі утримуються в Росії.
Нагадаємо, що учасники українського Медіаруху закликали обміняти затриманого російського агента, пропагандиста Кирила Молчанова на українського журналіста Дмитра Хилюка, який перебуває в російському полоні понад три роки. Про це йдеться у заяві Медіаруху, яку, зокрема, підписав «Детектор медіа».
За даними ІМІ, нині в російському ув’язненні перебувають щонайменше 30 цивільних українських медійників. Загалом з початку російської агресії проти України, тобто з 2014 року, в російському полоні побували 112 журналістів.
У листопаді, після загибелі журналістки Вікторії Рощиної в російському ув’язненні, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин сказав, що Україна втратила сподівання на ефективну кулуарну адвокацію звільнення українських цивільних полонених і переводить цей процес у більш публічну форму.
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) до кінця 2025 року планує представити доповідь щодо ситуації з журналістами, які утримуються в російських в'язницях. За словами секретаря Комітету ПАРЄ Роберта Фасіно, доповідь готуватиметься за пришвидшеною процедурою.
Фото: RSF
