
Премію імені Георгія Ґонґадзе отримав фотограф і воєнний кореспондент Іван Любиш-Кірдей
Премію імені Георгія Ґонґадзе отримав фотограф і воєнний кореспондент Іван Любиш-Кірдей


Переможцем Премії імені Георгія Ґонґадзе 2025 став фотограф, оператор і воєнний кореспондент Reuters Іван Любиш-Кірдей. Церемонія нагородження відбулася сьогодні, 21 травня, у день 56-річчя з дня народження журналіста Георгія Ґонґадзе.
«Це велика честь для мене — отримати таку нагороду. Насправді, я неймовірно радий, але попереду у нас з вами ще багато роботи. Ідея у мене, така, як і у вас — це незалежна Україна. Ця нагорода дає мені мотивацію працювати далі. І я мушу сказати: дуля без маку цим москалям, а не знищена правда! Все буде добре», — сказав лауреат під час вручення нагороди.
Іван Любиш-Кірдей — фотограф, телеоператор і воєнний кореспондент Reuters. Під час відрядження до Краматорська у серпні 2024 року він був поранений через російський обстріл та пробув у комі кілька місяців. Зараз журналіст проходить реабілітацію.
У 2015 Івана Любиша-Кірдея відзначили німецькою премією для теле- та кінооператорів Deutscher Kamerapreis у номінації «Кращий новинний сюжет із зони воєнних дій» за телефільм «Втеча з Іловайська», знятий для німецького телеканалу ARD.
Також цього року на премію номінували головну редакторку та співзасновницю The Kyiv Independent Ольгу Руденко та журналіста-розслідувача, очільника відділу розслідувань «УП» Михайла Ткача.
Ольга Руденко, яка була номінована на премію другій рік поспіль, подякувала команді, яку очолює: «Рік тому, коли я стояла на цій сцені, я сказала, що тут тому, що три роки тому група впертих, сміливих журналістів заснувала The Kyiv Independent, не послухавши дуже розумних людей, які радили цього не робити й піти на компроміси. Сьогодні я стою тут, тому що ми все ще сміливі й уперті. Але, як виявилося, ми ще й дуже сильні. Виявилося, що почати щось — це складно й страшно, але продовжувати — часто ще складніше».
Вона додала, що чимало українців зараз відчувають втому і безпорадність, але для неї єдиною відповіддю відчаю є дія: «Для мене це означає пробувати робити нове, робити більше, робити те, що страшно. Для мене це дуже простий принцип, який дуже добре працює: поки руки зайняті, вони не опустяться».
Михайло Ткач у своєму виступі зазначив, що після 24 лютого 2022 року не має особистих амбіцій: «Здається, я більше не прагну особистих перемог. Мені здається, якщо наша країна не переможе Росію, жодні особисті досягнення не матимуть значення. Для мене важлива лише одна перемога.
І я намагаюся — як громадянин, як журналіст "Української правди", як людина, яка може закрити збір чи привезти автівки — робити все можливе, аби бути ефективним саме зараз. Бо це — моя і моєї команди величезна відповідальність».
Нагадаємо, за умовами Премії, журналістів, які можуть претендувати на отримання відзнаки, мають право номінувати лише члени Капітули. Шляхом голосування з довгого списку обирають трьох фіналістів. Претендувати на Премію можуть журналісти, які працюють в Україні і які протягом останніх 5 років залишалися в професії.
Серед критеріїв, яким мають відповідати претенденти, — відданість принципам та цінностям незалежної журналістики, інноваційність, суттєвий внесок у розвиток окремого жанру чи медіасередовища загалом і створення матеріалів, що призвели до вирішення або розуміння певних проблем у суспільстві та змін у країні.
До Капітули Премії імені Георгія Ґонґадзе завжди входять представники співзасновників Премії — представник сім’ї Георгія Ґонґадзе, президент Українського ПЕН, представники видання «Українська правда», члени Асоціації випускників Києво-Могилянської бізнес-школи, лавреат Премії попереднього року. Шестеро постійних представників Капітули запрошують ще трьох членів. Їх обирають серед українських медіаекспертів, медіаменеджерів, моральних авторитетів та провідних інтелектуалів.
Цьогоріч членами Капітули стали журналістка, громадська діячка, дружина Георгія Ґонґадзе Мирослава Ґонґадзе, філософ, головний редактор UkraineWorld, президент Українського ПЕН Володимир Єрмоленко, головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, журналістка, громадська діячка, представниця kmbs Діана Дуцик, підприємець, засновник волонтерського центру допомоги Україні в Австрії, представник Спільноти меценатів Премії Томас Бруннер, медіаменеджерка, журналістка, лавреатка Премії 2024 року Тетяна Трощинська, правозахисник, журналіст, громадський діяч, офіцер ЗСУ Максим Буткевич, журналіст, громадський діяч, директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький та директор Національного демократичного інституту (НДІ) в Україні Марчін Валецький.
Премія імені Георгія Ґонґадзе вручається завдяки підтримці меценатів і меценаток, які забезпечують її сталість і розвиток. Меценатами є виключно випускники Києво-Могилянської Бізнес-Школи, які підтримують цінності Премії та прагнуть змінювати українське суспільство через якісну професійну журналістику.
Інформаційні партнери Церемонії Премії імені Георгія Ґонґадзе у 2025 році: Суспільне — генеральний інформаційний партнер, Клуб УП, «Еспресо», NV, «Львівський медіафорум», «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Медіамейкер», Медіацентр Україна, Комісія з журналістської етики, Frontliner.
Лавреатами Премії в попередні роки стали Вахтанґ Кіпіані (2019), Павло Казарін (2020), Мирослава Барчук (2021), Мстислав Чернов і Євген Малолєтка (2022), Богдан Логвиненко (2023), Тетяна Трощинська (2024). У 2022 році також Спецвідзнаку посмертно отримав фотожурналіст Макс Левін.
