
Справу про напад на журналістку Таїсію Кутузову розглянуть в апеляції наново
Справу про напад на журналістку Таїсію Кутузову розглянуть в апеляції наново


Верховний Суд направив на новий апеляційний розгляд справу щодо перешкоджання професійній діяльності журналістки Таїсії Кутузової. Минулого року апеляційний суд виправдав правоохоронця, який напав на неї, — Верховний Суд це рішення скасував.
Про це повідомляє Верховний Суд у фейсбуці.
Як ідеться у повідомленні, Верховний Суд скасував виправдувальний вирок і направив на новий апеляційний розгляд справу щодо перешкоджання професійній діяльності журналіста.
«10 квітня 2025 року Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду розглянув касаційні скарги прокурора та представника потерпілої особи на вирок місцевого суду й ухвалу апеляційного суду в кримінальному провадженні за обвинуваченням поліцейського в перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів», — ідеться у повідомленні.
У Верховному Суді зазначили, що за результатами розгляду колегія суддів ККС ВС ухвалила касаційні скарги прокурора та представника потерпілої задовольнити частково, ухвалу Київського апеляційного суду від 15 жовтня 2024 року скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
«Суд скасував ухвалу Київського апеляційного суду, який підтримав виправдувальний вирок, і повернув справу на повторний розгляд. Це дає можливість апеляційному суду переглянути справу з урахуванням зауважень касаційного суду та дослідити докази, чого не може зробити касаційний суд», — розповіла адвокатка Таїсії Ольга Веретільник у коментарі Zmina.
Нагадаємо, 6 жовтня 2020 року група поліцейських застосувала силу до Таїсії Кутузової в селі Гатне на Київщині. Вона висвітлювала засідання сільської територіальної виборчої комісії, члени якої планували зняти з виборів одного з кандидатів у голови громади. Троє поліцейських заламали їй руки, вирвали камеру та пошкодили мікрофон.
Хоча напад був груповим, вирок стосується лише одного поліціянта. Його обвинувачували за ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу України — перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Прокурор просив обвинуваченому поліцейському чотири роки обмеження волі з позбавленням права обіймати посади чи вести певну діяльність строком на три роки.
4 березня 2024 року Києво-Святошинський районний суд визнав невинуватим і виправдав поліцейського «у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного кримінального правопорушення».
Згідно з обвинувальним вироком, поліцейські прибули на виборчу дільницю, оскільки отримали повідомлення про появу там чоловіків міцної статури в спортивному одязі. Кутузова підійшла до поліцейських та запитала підстави, на яких затримували чоловіків. Не зрозумівши відповіді поліції, вона почала знімати затримання. У відповідь поліцейські стали вимагати покинути місце та припинити відеозйомку.
При цьому поліцейський, якого врешті суд виправдав, не назвавшись і не показавши службового посвідчення, схопив Кутузову за руку, вирвав камеру та відштовхнув її. Усе це він зробив попри те, що Таїсія відрекомендувалася як журналістка. Після цього він покинув місце події. У конфлікті брали участь ще двоє його колег, але на суді вони фігурували як свідки.
Захисник обвинуваченого стверджував, що Кутузова підробила посвідчення від KyivPost, вказавши на помилку в ньому, та заявив, що посвідчення є неприпустимим доказом. Адвокат Кутузової пояснив, що її посвідчення KyivPost містило технічну помилку, а саме неправильно вказаного видавця — ТОВ «Бізнесгруп»: з однією літерою «п» замість правильної назви з двома «п».
Київський апеляційний суд 15 жовтня 2024 року залишив без змін вирок Києво-Святошинського райсуду.
Фото: Олексій Арунян / «Ґрати»
