Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери

Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери

12 Лютого 2025
286
12 Лютого 2025
12:00

Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери

Олег Джолос
викладач Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій
286
10—11 лютого у Празі проходила міжнародна конференція «Регулювання та підзвітність у гібридній медіасистемі: творці контенту, алгоритмічна множинність та онлайн-платформи», що організував факультет соціальних наук Карлового університету (Charles University) (Прага, Чехія).
Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери
Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери

Мав можливість онлайн долучитися до форуму та представити власну доповідь щодо шляхів регуляції великих онлайн-платформ в Україні, враховуючи досвід ЄС (The regulation of the media and very large online platforms (VLOPs) in the European Union offers insights for Ukraine).

Протягом двох днів учасники конференції обговорювали наступні теми:

  • роль технологій у трансформації медіаринків;
  • зміни в частках медіаринку та розмірах ринків старих і нових медіабрендів у європейському контексті;
  • еволюція основних типів бізнес-моделей у медіа задля компенсації втрат від підписок і реклами та забезпечення необхідного капіталу для збереження якості журналістики;
  • ефект від урізноманітнення новинних продуктів і вплив цього явища на інтерес людей до суспільних питань;
  • питання, як професійні журналісти, творці контенту в альтернативних медіа та медіаменеджери балансують між необхідними комерційними показниками та забезпеченням свободи медіа в демократичному суспільстві;
  • ризики панівного становища соцмереж і пошукових систем у рекламному секторі;
  • пропозиції щодо фактчекінгу у протидії дезінформації, включаючи використання технологій;
  • регулювання соціальних мереж як найважливіших платформ для виробництва та споживання медіа;
  • використання генеративного штучного інтелекту в журналістиці та медіабізнесі.

Доповідачкою на конференції була Вера Йоурова, колишня віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей і прозорості. Якщо коротко, то в її доповіді йшлося про те, що сучасні технології на кшталт штучного інтелекту змінили світ, впливають (не кращим чином) на медіа, уряди, мораль і демократію. Світу потрібна «якісна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери», — говорила Вера Йоурова.

Вера Йоурова

«Розвиток технологій суттєво змінив динаміку демократичних функцій медіа та змінив відносини між новинними організаціями та їхньою аудиторією. Він порушив питання про наслідки зростання обсягу інформації, такі як фрагментація аудиторії, підвищена поляризація, партійне викриття тощо. Розуміння цих змін і їхніх наслідків для демократії має вирішальне значення для орієнтування в тонкощах сучасної інформаційної ери, на яку вплинула швидка поява генеративного штучного інтелекту. Соціальні мережі є однією з ключових платформ дистрибуції, і цей факт змінює весь медіаландшафт. Значна роль соціальних медіа має наслідки для плюралізму медіа, демократії та регулювання. Важливо зміцнити законодавчу базу для соціальних мереж, щоб мати можливість, за потреби, керувати контентом, який вони поширюють», — ідеться в релізі конференції.

Учасники конференції

Учасники конференції говорили про вплив соціальних мереж і великих онлайн-платформ у країнах Євросоюзу. Неодноразово лунали імена Ілона Маска, Джеффа Безоса, Павла Дурова. До речі, Телеграм отримав у країнах ЄС статус великої онлайн-платформи (VLOP) і тепер підпадає під регуляцію Digital Markets Act (Закон про цифрові ринки), який набрав чинності в ЄС із травня 2023 року.

Учасники форуму говорили про складнощі регулювання онлайн-платформ і проаналізували виклики та можливості цих заходів. Вкотре була озвучена потреба посилити державне, правове регулювання нових медіа, при цьому йшлося, що демократичні принципи у цифровому медійному середовищі потрібно зберегти.

Олег Джолос, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій

Фото: Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze/фейсбук

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
286
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду